Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Καταγγελία Ιστοχώρου.
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2, 3, 4  Επόμενο
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Για συγκεκριμένους ιθύνοντες
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
Pines316
Επιστημονικός Συνεργάτης


Εγγραφή: 21 Ιούν 2006
Δημοσιεύσεις: 25

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούν 22, 2006 12:06 am    Θέμα δημοσίευσης: Καταγγελία Ιστοχώρου. Απάντηση με Συμπερίληψη

Είμαι ο “pines316” ο νέος χρήστης με το αγαπημένο μου nickname, και σας ευχαριστώ για την υποδοχή που θα μου επιφυλάξετε. όπως διαβάζω ότι κάνετε σε κάθε νέο μέλος.
Χαίρομαι καταρχήν που αποδεχτήκατε την αίτηση μου, ως νέος μέλος της ωραιότατης κοινότητας μας (πια) τώρα.
Ελπίζω εδώ να υπάρξει η ελευθερία που επιδιώκει κάθε χρήστης στο διαδίκτυο.
Έρχομαι απογοητευμένος από μία άλλη κοινότητα, συγκεκριμένα από το www.liantinis.gr , για την οποία θα ήθελα την άποψη σας και ελπίζω να έχω την ανοχή σας,
. . .επί του διαδικαστικού θα ήθελα να επισημάνω ορισμένα πράγματα. . .
Βέβαια πριν αρχίσω να γράφω θα σας κάνω μία εισαγωγή.
Όταν πέρασα λοιπόν από το www.liantinis.gr (ευτυχώς για λίγο – στην συνέχεια με μπλόκαρε) αναρωτήθηκα «Γιατί εξαφανίζονται κάποια threads?» δικά μου ;
Η ερώτηση ισχύει για αυτόν και την παρέα του που μου τα διέγραψαν. Τα έχω κρατήσει λοιπόν σε back up και ίσως σας δοθεί η ευκαιρία να καταλάβετε τι εννοώ.

Επίσης και εδώ διαπίστωσα μια κόντρα με κάποιους χρήστες . . . και μάλιστα με φοιτητές ελπίζω να μην υπάρξουν «Κίτρινες κάρτες»!!!
Διαγραφές ΔΕΝ διαπίστωσα και χαίρομαι για αυτό. Δημοκρατία σημαίνει διάλογος και αντιπαράθεση – Η κάθε φίμωση συνιστά αντιδημοκρατική ενέργεια και η κάθε διαγραφή παραπέμπει σε ενοχή και σε φασιστική νοοτροπία.

Πριν ξεδιπλώσω λοιπόν τον γραπτό μου λόγο θα ήθελα να σχολιάσετε το παρακάτω τμήμα από τους όρους εγγραφής μου.
Συγκεκριμένα στην αναφορά που γίνεται στις διαγραφές μηνυμάτων των χρηστών από τους υπεύθυνους διαχειριστές. Δεν αφορά το δικό μας χώρο αλλά ως γενική παρατήρηση για προβληματισμό. :
    1. Συμφωνείτε να μην αναρτάτε μηνύματα με υβριστικό, άσεμνο, πρόστυχο, χυδαίο, συκοφαντικό, απεχθές, απειλητικό, με πορνογραφικό προσανατολισμό ή οποιοδήποτε άλλο περιεχόμενο που υπόκειται στην νομοθετική αρχή.
    2. Μη συμμόρφωση θα οδηγήσει σε άμεση και μόνιμη διαγραφή του μέλους (με γνωστοποίηση της ενέργειάς του στο φορέα παροχής υπηρεσιών Internet μέσω του οπίου συνδεθήκατε).
    3. Η διεύθυνση IP του εκάστοτε μηνύματος καταγράφεται για να διασφαλιστεί το περιεχόμενο των αναρτήσεων όπως ήδη ορίστηκε.
    4. Συμφωνείτε ότι ο webmaster, ο διαχειριστής ή ο συντονιστής έχουν το δικαίωμα να διαγράψουν, να επεξεργαστούν ή να μετακινήσουν οποιαδήποτε ανάρτηση ή Θ. Ενότητα το περιεχόμενο της οποίας δεν πληροί τους όρους χρήσης.
    5. Ως μέλος αποδέχεστε να αποθηκευτούν οι πληροφορίες, τις οποίες θα εισαγάγετε, σε βάση δεδομένων. Οι πληροφορίες αυτές δεν πρόκειται να γνωστοποιηθούν σε τρίτο πρόσωπο ή φορέα χωρίς την άδειά σας, όμως ο webmaster, ο διαχειριστής ή ο συντονιστής δεν φέρει την ευθύνη απώλειάς τους από κακόβουλους χρήστες σε περίπτωση εισβολής τους στον διακομιστή.

Για καλύτερο προσδιορισμό του ερωτήματος μου – απορίας, αρίθμησα το μεσαίο τμήμα των «Όρων Εγγραφής μου» και δηλώνω ανεπιφύλακτα ότι αποδέχομαι το σύνολο μιας και έπρεπε να γίνω αποδεχτός και στην συνέχεια θα παρακαλούσα τους συντονιστές – διαχειριστές να αιτιολογήσουν, αν θέλουν, την παράγραφο 2 και 4. Όσο για τις 1,3 και 5 τις αποδέχομαι ανεπιφύλαχτα και χωρίς περαιτέρω σχολιασμό ως αυτονόητες.

Όσο αφορά τις παραγράφους 2 και 4 . ο κάθε ιδιοκτήτης ενός Forum,
-Είναι ;
-Πρέπει να είναι κυρίαρχος των απόψεων και της πορείας ενός ελεύθερου ιστοχώρου;

Επιτρέπεται . . . να το θέσω αλλιώς το ερώτημα . .. επιτρέπεται να έχει πίσω από ένα ΜΗ κερδοσκοπικό, αλλά φιλοσοφικού χαρακτήρα ιστοχώρο, ιδιοτελή σκοπό . . . να τον μετατρέπει τεχνηέντως δηλ. σε εμπορικό με την προμετωπίδα ενός φιλοσοφικού ονόματος;

Και ‘όταν ένας χρήστης θεωρήσει, ότι αυτό αντιβαίνει στους κανόνες από το θεσμικά καθιερωμένο νομικό πλαίσιο και πολλά δε περισσότερο στην ηθική αποδοχή και ανοχή ;

Τότε, στην περίπτωση αυτή δηλ. ο ιδιοκτήτης του, νομιμοποιείται να διαγράφει ολόκληρα κείμενα, (κατά την άποψη μου) με καλόπιστη κριτική; Να εξαφανίζει δηλ Ολόκληρα θέματα τα οποία ούτε καν καταδέχεται να σχολιάσει αλλά με ένοχη σιωπή να τα διαγράφει; (Γιατί πιθανόν να αισθάνεται ότι κάποιος τον ξεσκεπάζει)

Ρωτάω είναι νομικά και ηθικά σωστό; Για ένα χώρο που η λελογισμένη ανωνυμία πρέπει να είναι σεβαστή και επιβεβλημένη.
Περιμένω τις τοποθετήσεις σας. . . (πριν προβώ σε άλλου είδους νομική καταγγελία ή δημοσίευση – γιατί θέλω η απόφαση μου να είναι τεκμηριωμένη και σωστή).

ΥΣ. ΒΛΕΠΕ
1.---ΒΙΒΛΙΟ ΕΚΠΛΗΞΗ ΓΙΑ ΤΗ ΖΩΗ ΤΟΥ ΔΗΜΗΤΡΗ ΛΙΑΝΤΙΝΗ!
http://www.liantinis.gr/forum/viewtopic.php?t=193&start=0

ΕΠΙΣΗΣ ΟΤΙ ΑΠΕΜΕΙΝΕ ΑΠΟ ΤΙΣ ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΜΟΥ. (Ευτυχώς τις "φυλάκισε" - κλείδωσε και στην συνέχεια μπλόκαρε τον λογαριασμό μου.
2.---Aνώνυμοι μηνυτές - Υβριστές ή περί του διαδικτύου ηθικά. .
http://www.liantinis.gr/forum/viewtopic.php?t=195
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
afham
Διαχειριστής


Εγγραφή: 02 Φεβ 2003
Δημοσιεύσεις: 1894
Τόπος: Φωτονερόπετρα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούν 22, 2006 3:23 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Οι όροι του forum αναφέρουν τη διαγραφή χρήστη και topics όταν εκείνος παραβιάζει τα λεγόμενα χρηστά ήθη. Τώρα αν μπαίνεις σε κάποιο forum που λογοκρίνεσαι όχι επειδή είσαι χυδαίος/άσεμνος αλλά επειδή έχεις απόψεις που δεν είναι σύμφωνες με την ιστοσελίδα, η πράξη της λογοκρισίας φέρει την ευθύνη της ιδιοκτησίας της ιστοσελίδας. Επειδή η ιστοσελίδα είναι ιδιωτική, ο ιδιοκτήτης κάνει ό,τι θέλει. Το ότι ασχολείται με τη φιλοσοφία, δεν πάει να πει ότι είναι κοινοφελές ή ανιδιοτελές ίδρυμα. Από κει και έπειτα αποφασίζεις αν σου ταιριάζει το στυλ και οι διαδικασίες συζητήσεων.

Εδώ πάντως δεν σβήνεται τίποτα, και μάλιστα πολλές φορές έχουν μείνει και άσεμνα posts με πρωτεργάτες γνωστούς αγνώστους Laughing Και αυτό γιατί κάτι το ελεύθερο έχει κανόνες αυτοπροστασίας. Αν με βρίσεις για παράδειγμα χωρίς λόγο, θα στην πέσει όλο το forum και θα γίνεις παράδειγμα προς αποφυγή.
_________________
Στραβός είναι ο γιαλός

Δείτε επίσης: http://www.liantinis.org
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Pines316
Επιστημονικός Συνεργάτης


Εγγραφή: 21 Ιούν 2006
Δημοσιεύσεις: 25

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούν 22, 2006 9:58 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Σε ευχαριστώ Φίλτατε. Είμαι απόλυτα ικανοποιημένος από την απαντησή σου και σε Ευχαριστώ.

Τώρα ας υποθέσουμε ότι τα παρακάτω υπάρχουν ακόμη ;
Εαν όχι, θα μου επιτρέψεις να τα αναπαράγω από backup!!!

Επισκέπτης
Νέο Μέλος

Δημοσιεύθηκε: Thu Jun 22, 2006 8:33 pm Θέμα δημοσίευσης:
Η Σιωπή είναι Αδυναμία ;

Εγγραφή: 22 Jun 2006
Δημοσιεύσεις: 3


http://www.liantinis.gr/forum/viewtopic.php?t=209

Δημοσιεύθηκε: Thu Jun 22, 2006 8:39 pm
http://www.liantinis.gr/forum/viewtopic.php?t=207

Δημοσιεύθηκε: Thu Jun 22, 2006 8:36 pm Θέμα δημοσίευσης: Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΜΟΥ ΑΓΑΠΗΤΕ . . .
http://www.liantinis.gr/forum/viewtopic.php?t=193&start=60
_________________
Θέλω να ευχαριστήσω εδώ τον φίλτατο και αξιαγάπητο Afham για την ανοχή του και την φιλοξενία που μας πρόσφερε. ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΦΙΛΕ. "Skoteinos" 29-06-2006.
ΤΕΛΟΣ.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
afham
Διαχειριστής


Εγγραφή: 02 Φεβ 2003
Δημοσιεύσεις: 1894
Τόπος: Φωτονερόπετρα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούν 22, 2006 10:06 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Εννοείς να μεταφέρεις εδώ τις συζητήσεις που κάνατε στο Liantinis.gr; Τι νόημα έχει; Προσπαθείς να βρεις το δίκιο σου; Δεν θα ενδιαφερθεί κανείς εδώ να τα κοιτάξει αφού ήταν στο κλίμα άλλης ιστοσελίδας.
_________________
Στραβός είναι ο γιαλός

Δείτε επίσης: http://www.liantinis.org
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Pines316
Επιστημονικός Συνεργάτης


Εγγραφή: 21 Ιούν 2006
Δημοσιεύσεις: 25

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούν 22, 2006 10:34 pm    Θέμα δημοσίευσης: Σε ευχαριστώ θερμά για την Φιλοξενία. Απάντηση με Συμπερίληψη

Όχι φίλε μου, ΔΕΝ σκοπεύω σε κάτι τέτοιο, , , εάν δεν θα έχω την σύμφωνη γνώμη σου.
Βλέπεις και μόνος σου ότι όταν με "κλειδώνουν" στην συνέχεια δεν μπορούν να με υβρίζουν, είναι τουλάχιστον αντιδεοντολογικό.

Απλά θέλω να δω κάποιους που δίνουν εξετάσεις, να καταγράψω την επίδοση τους και τα αποτελέσματα τους.

Θα σεβαστώ κάθε όρο που θα θέσεις αγαπητέ Διαχειριστή, μιας και το πρόβλημα είναι μόνον δικό μου.
Θα έλεγα ότι είναι και γενικότερο για τους χρήστες με την συλλογική έννοια του «Όταν πιάσει φωτιά το σπίτι του γείτονα κλπ»

Απλά εδώ βρήκα προσωρινά ένα καταφύγιο από την Λαίλαπα των διαγραφών του συγκεκριμένου SITE.

Σε ευχαριστώ θερμά για την Φιλοξενία.
_________________
Θέλω να ευχαριστήσω εδώ τον φίλτατο και αξιαγάπητο Afham για την ανοχή του και την φιλοξενία που μας πρόσφερε. ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΦΙΛΕ. "Skoteinos" 29-06-2006.
ΤΕΛΟΣ.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
afham
Διαχειριστής


Εγγραφή: 02 Φεβ 2003
Δημοσιεύσεις: 1894
Τόπος: Φωτονερόπετρα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούν 22, 2006 10:42 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ο καθένας είναι υπεύθυνος για τα posts του. Όταν κάτι δεν είναι παράνομο ώστε να μου δημιουργήσει προβλήματα μπορείς να πάρεις την ευθύνη και να το δημοσιεύσεις. Δεν χρειάζεσαι ειδική άδεια.
_________________
Στραβός είναι ο γιαλός

Δείτε επίσης: http://www.liantinis.org
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Pines316
Επιστημονικός Συνεργάτης


Εγγραφή: 21 Ιούν 2006
Δημοσιεύσεις: 25

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούν 22, 2006 10:53 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΓΙΑ ΤΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΣΟΥ ΚΑΛΕ ΜΟΥ ΦΙΛΕ
_________________
Θέλω να ευχαριστήσω εδώ τον φίλτατο και αξιαγάπητο Afham για την ανοχή του και την φιλοξενία που μας πρόσφερε. ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΦΙΛΕ. "Skoteinos" 29-06-2006.
ΤΕΛΟΣ.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
afham
Διαχειριστής


Εγγραφή: 02 Φεβ 2003
Δημοσιεύσεις: 1894
Τόπος: Φωτονερόπετρα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούν 22, 2006 10:56 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Μα δεν έκανα τίποτα. Αισθάνεσαι δικαιωμένος που αναδιατύπωσα τους τυπικούς όρους του forum; Laughing
_________________
Στραβός είναι ο γιαλός

Δείτε επίσης: http://www.liantinis.org
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
ΙΛΑΕΙΡΑ
Επισκέπτης





ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Ιούν 23, 2006 9:10 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

"Εκείνο που κάποιος το περιφρονεί, δεν επιτρέπεται και να το πολεμήσει."





Νίτσε


Έχει επεξεργασθεί απο τον/την ΙΛΑΕΙΡΑ στις Δευ Ιούλ 03, 2006 7:17 pm, επεξεργάσθηκε 1 φορά συνολικά
Επιστροφή στην κορυφή
afham
Διαχειριστής


Εγγραφή: 02 Φεβ 2003
Δημοσιεύσεις: 1894
Τόπος: Φωτονερόπετρα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Ιούν 23, 2006 11:30 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Αν κάτι είναι παράνομο όπως ήδη είπαμε θα διαγραφεί. Στο απόσπασμα που παρέθεσες μια έντονη συζήτηση βλέπω πάντως και σωστά δεν το διαγράψανε.

Οπότε δεν έχεις να φοβάσαι κάτι. Γενικά πάντως αν ήταν να βάζουμε στη μέση τη δικαιοσύνη κάθε φορά που μπαίνουμε σε κάποιο forum/chat κλπ δεν θα αναπτυσσόταν ποτέ το internet. Κάτι το ελεύθερο όπως είπα δεν έχει αδιέξοδα.
_________________
Στραβός είναι ο γιαλός

Δείτε επίσης: http://www.liantinis.org
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Pines316
Επιστημονικός Συνεργάτης


Εγγραφή: 21 Ιούν 2006
Δημοσιεύσεις: 25

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Ιούν 23, 2006 5:01 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

===============================================
ΔΙΑΓΡΑΦΕΣ ΚΕΙΜΕΝΩΝ ΜΟΥ.
===========================================================
Παράθεση:
LIANTINIS.GR έγραψε:
Κύριε Αθαν^^^^^ ^^^^^^η, ………………………
Οι απόψεις που εκφράζετε, δεν έχουν καμία σχέση με τον γόνιμο προβληματισμό πάνω στη ζωή και το έργο του Δημήτρη Λιαντίνη. Προσωπικές αντιδικίες και έριδες, δεν έχουν καμία θέση στο χώρο αυτό.
Επιπλέον, η χρήση εκ μέρους σας πολλαπλών "nick name" προσβάλει και παραπλανά τους άλλους χρήστες.

Liantinis.GR


Διαβάζοντας το παραπάνω κατάπτυστο αλλά και παραπλανητικό κείμενό σου "LIANTINIS.GR"] δεν το κρύβω ότι στην αρχή οργίστηκα αλλά στην συνέχεια το συναίσθημα αυτό μετατράπηκε σε απαξίωση και λύπη.

Επικαλούμαι λοιπόν την κακή χρήση των προσωπικών δεδομένων, για τα οποία πρέπει να παρέμβουν τα αρμόδια θεσμοθετημένα όργανα της Πολιτείας.

Λυπάμαι που για λίγο ευτυχώς χρονικό διάστημα πίστεψα ότι είχες αγαθές προθέσεις, αλλά στην συνέχεια, ευτυχώς γρήγορα, κατάλαβα τους δόλιους σκοπούς και επιδιώξεις σου..

Αυτή τη στιγμή που γράφω, ντρέπομαι για σένα και τις επιλογές μου να σε υποστηρίξω σε δύσκολες στιγμές, αλλά τότε έτσι έκρινα σκόπιμο να το κάνω. Σήμερα όμως και μετά από ώριμη σκέψη πρέπει να βγώ δημόσια και να :

1ον. Να αποκηρύξω τα κείμενα μου, τα οποία άλλωστε διέγραψα όταν αποκαλύφτηκαν οι πραγματικές προθέσεις σου.
2ο. Θεωρήσω λοιπόν, ότι έκανα λάθος τότε και να ζητήσω δημόσια συγνώμη από την οικογένεια Λιαντίνη, για ότι κατά καιρούς έγραψα για την χήρα του καθηγητή.
Δεν θα υποστηρίξω εδώ ότι με παρέσυρε κανείς ή με έβαλε να τα γράψω, γιατί κάποια πράγματα ακόμη με ενοχλούν και θα τα υποστήριζα όπως λχ την περίπτωση των Κεχριών και τις τελευταίες επιθυμίες του καθηγητή,. οι οποίες δεν έγιναν σεβαστές.

Επειδή λοιπόν συνεχίζεις με τρόπο ανέντιμο, αλλά μονομερή να μιλάς για τα περίφημα « πολλαπλά "nick name"s» σε προκαλώ λοιπόν να μας δημοσιοποιήσεις το δικό σου και την σχέση που έχεις με την περίφημη συντακτική επιτροπή, το σκοπό του site, το περίφημο βιβλίο για τον καθηγητή Και την πλασιέ του βιβλίου Δανάη.

Οι προθέσεις μου ήταν και παραμένουν αγνές. Είναι και παραμένει η αγάπη μου για την φιλοσοφικό έργο και για την πνευματική πορεία του καθηγητή, χωρίς ιδιοτέλεια, υστεροβουλία. Χωρίς ταπεινούς υπολογισμούς ή άλλου είδους ταπεινές επιδιώξεις.

Περιμένω λοιπόν να αποκαλύψεις την ΑΛΗΘΕΙΑ ΣΟΥ.

Φτάνει το καλαμπούρι μέχρι τα τώρα. Ακόμη λοιπόν περιμένω την δημοσιοποίηση της καταγγελίας και τα ονόματα της περίφημης συντακτικής επιτροπής. Επίσης πολλά θα ήθελα να μάθω για τη σχέση του περίφημου συγγραφέα με την φιλοσοφία και την δημιουργία του site.

_________________
Θέλω να ευχαριστήσω εδώ τον φίλτατο και αξιαγάπητο Afham για την ανοχή του και την φιλοξενία που μας πρόσφερε. ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΦΙΛΕ. "Skoteinos" 29-06-2006.
ΤΕΛΟΣ.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Pines316
Επιστημονικός Συνεργάτης


Εγγραφή: 21 Ιούν 2006
Δημοσιεύσεις: 25

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Ιούν 23, 2006 5:03 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ΔΙΑΓΡΑΦΕΣ ΚΕΙΜΕΝΩΝ ΜΟΥ.

=============================================================
Παράθεση:
Κύριοι Συντονιστές του SITE,

Δεν ενοχλούμαι ουδόλως για την παρέμβασης σας στο λογότυπο μου με την προσάρτηση ενός ονοματεπωνύμου άσχετου με το user μου, απλά . . .
Σας ενημερώνω ότι έλαβα e-mail γνωριμίας, από έναν κάτοχο του ιδίου επωνύμου, με αυτό που μου προσαρτήσατε, με την ερώτηση της συγγενικής γνωριμίας ή της πιθανής συνωνυμίας, του απάντησα ότι δεν έχω καμία σχέση με αυτό .το επίθετο και ότι μου προσετέθει από εσάς. Για να αναγκασθώ να αποκαλύψω προφανώς το δικό μου. Δεν έχω πρόβλημα περί αυτού και τα IP είναι υποχρέωση του νόμου να τα αποκαλύπτει όταν βεβαιωμένα παρατυπούν ή και στην χειρότερη περίπτωση παρανομούν.

Παρακαλεί λοιπόν, επειδή όπως μου εξήγησε δεν επιθυμεί αντιδικία μαζί σας να το διαγράψετε σύμφωνα με τα θεσμοθετημένα όργανα της πολιτείας http://www.esr.gr/links.php

Και ειδικότερα του νόμου περί «Προστασία του ατόμου από την επεξεργασία δεδομένων προσωπικού χαρακτήρα. (βλ Άρθρο του Ν.2774/1999)»

Λυπάμαι προσωπικά, για την κακόγουστη αντίδραση σας.

_________________
Θέλω να ευχαριστήσω εδώ τον φίλτατο και αξιαγάπητο Afham για την ανοχή του και την φιλοξενία που μας πρόσφερε. ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΦΙΛΕ. "Skoteinos" 29-06-2006.
ΤΕΛΟΣ.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Pines316
Επιστημονικός Συνεργάτης


Εγγραφή: 21 Ιούν 2006
Δημοσιεύσεις: 25

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Ιούν 23, 2006 5:04 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ΔΙΑΓΡΑΦΕΣ ΚΕΙΜΕΝΩΝ ΜΟΥ.

=========================================================
=======================================
Παράθεση:
ΕΓΓΡΑΦΗ 190 (ΑΝΑΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ ΤΗΣ 189)
=======================================
ΠΑΡΑΚΛΗΣΗ :

ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΝΑ ΜΟΥ ΑΙΤΙΟΛΟΓΗΘΕΙ Η ΔΙΑΓΡΑΦΗ Της 189 ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗΣ ΜΟΥ.
=======================================

http://www.safeline.gr/reportonline-gr.html

=======================================
Σας ενημερώνω, ότι σε περίπτωση αρνήσεως σας ή νέας σας διαγραφής θα ασκήσω παν νόμιμο δικαίωμα μου, σύμφωνα με τους Ελληνικούς Νόμους.
=======================================


LIANTINIS.GR Site Admin έγραψε:
έγραψε: H ΚΑΛΗΜΕΡΑ της ATARGATIS ήταν ηχηρή και ακούστηκε.
Όχι άλλο.

Είθε, !!!
. . . η αλήθεια σου να μην είναι τόσο ηχηρή . . . και “καταντήσει”, και αυτή απροσπέλαστη.

http://www.liantinis.gr/forum/posting.php?mode=quote&p=2695

=======================================
ΕΓΓΡΑΦΗ 189
=======================================
_________________
"Σαφώς και κανένας δεν νομιμοποιείται να εκμεταλλεύεται κανέναν…. Αντιπαρέρχομαι τις ύβρεις... Είμαι μοναχικός … ΠΑΡΑΜΈΝΩ ΜΟΝΟΣ..."

_________________
Θέλω να ευχαριστήσω εδώ τον φίλτατο και αξιαγάπητο Afham για την ανοχή του και την φιλοξενία που μας πρόσφερε. ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΦΙΛΕ. "Skoteinos" 29-06-2006.
ΤΕΛΟΣ.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Pines316
Επιστημονικός Συνεργάτης


Εγγραφή: 21 Ιούν 2006
Δημοσιεύσεις: 25

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Ιούν 23, 2006 5:06 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ΔΙΑΓΡΑΦΕΣ ΚΕΙΜΕΝΩΝ ΜΟΥ.


Παράθεση:
Faust έγραψε:
Μου φαίνεται θα με κάνετε συχνό επισκέπτη της ιστοσελίδας σας. Έχουν πολύ ενδιαφέρον κάποιες αναφορές.
Λοιπόν, παίρνω πίσω το "βλαμμένος" (σωστά με 2μ).
Γιατί όταν ο βλαμμένος έχει και παρέα, ταιριάζει ο πληθυντικός.

Τι να πούμε τι, τι να . . . σχολιάσουμε ; (τραγουδιστά αυτό).

Λυπάμαι απλά τον καθηγητή Λιαντίνη.

Αλήθεια η οικογένεια του ΔΕΝ αντιλαμβάνεται που τον οδηγεί αυτή η ιστοσελίδα ;

Πιστεύει άραγε τους :

Liantinis.GR έγραψε:
“Το Liantinis.GR αποτελεί μια διαδικτυακή προσπάθεια, αφιερωμένη όχι μόνο στον καθηγητή Δημήτρη Λιαντίνη, αλλά και στην ελεύθερη σκέψη. Ο Δ. Λιαντίνης, όπως και πολλά άλλα τραγικά ιστορικά πρόσωπα θα τύχουν μιας οδυνηρής μεταχείρισης από τους ανθρώπους που μεταφράζεται είτε σε παραπληροφόρηση, είτε σε ουσιαστική αφάνεια του έργου τους. Γιατί όπως λέει και ο Fr.Nietzsche: «Αυτό που κάνουμε δεν το καταλαβαίνουν ποτέ, μα μονάχα το επαινούν ή το κατηγορούν».”

Liantinis.GR έγραψε:
““Σκοπός μας είναι η ανάδειξη του έργου του Δημήτρη Λιαντίνη, καθώς και η κριτική σκέψη και ο στοχασμός πάνω σε αυτό. Κοινή θεώρησή μας αποτελεί ότι ο Δ.Λιαντίνης αποτελεί έναν από τους πιο αξιοπρόσεκτους στοχαστές στα πλαίσια του νεοελληνικού -και όχι μόνο- πνευματικού κόσμου.”

Ποια κριτική και ποια Ελεύθερη σκέψη ; Ποιος στοχασμός ;

Όποιος τολμήσει να ασκήσει κριτική ΔΙΑΓΡΑΦΕΤΑΙ ή στην χειρότερη απειλείται με διαπόμπευση του ονόματος του;
Σε ένα forum που η ανωνυμία του κάθε χρήστη είναι επιβεβλημένη από το νόμο.

Υπάρχουν όμως και περιπτώσεις στις οποίες Οφείλει κάποιος συντονιστής να διαγράψει κείμενα τα οποία διώκονται από το νόμο, παράλληλα όμως οφείλει να εξηγήσει το γιατί. !!!

Παράθεση:
ΣΗΜ Σε περιπτώσεις που θεωρηθεί, ότι κάποιος χρήστης δεν είναι μέσα στα πλαίσια του νόμου, υπάρχει και ο εισαγγελέας υπηρεσίας.


Ειλικρινά το λέω, Λυπάμαι τον άνθρωπο Λιαντίνη. Έναν καθηγητή που Δυστυχώς δεν μπορεί να αρπάξει σήμερα κανένα φραγγέλιο και να ξεκαθαρίσει τους έμπορους του ναού του.

Ή θεωρεί τους “φίλους του” ότι προωθούν το έργο του και μόνον ;

Δηλ. το
Liantinis.GR έγραψε:
““. . . .Το Liantinis.GR δεν αποτελεί νομικό πρόσωπο και δεν έχει καμία απολύτως σχέση με εμπορική δραστηριότητα οποιουδήποτε είδους. Επιπλέον δεν περιέχονται στις ιστοσελίδες του διαφημιστικά πλαίσια κερδοσκοπικού χαρακτήρα.”

_________________
Θέλω να ευχαριστήσω εδώ τον φίλτατο και αξιαγάπητο Afham για την ανοχή του και την φιλοξενία που μας πρόσφερε. ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΦΙΛΕ. "Skoteinos" 29-06-2006.
ΤΕΛΟΣ.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Pines316
Επιστημονικός Συνεργάτης


Εγγραφή: 21 Ιούν 2006
Δημοσιεύσεις: 25

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Ιούν 23, 2006 5:07 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ΔΙΑΓΡΑΦΕΣ ΚΕΙΜΕΝΩΝ ΜΟΥ.


Παράθεση:
===========================================================

ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΔΙΑΦΗΜΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΒΙΒΛΙΟΥ ΤΟΥ.

http://www.liantinis.gr/forum/viewtopic.php?t=193&postdays=0&postorder=asc&start=0
http://www.liantinis.gr/

=========================================================
Pines316 έγραψε:
ΝΕΦΕΛΗ έγραψε:
Ριξτε μια ματιά σε αυτό:

Στο σημερινό κυριακάτικο έθνος, στην ένθετη ενότητα ''βιβλίο'', αναφέρονται τα εξής :

Με ''Το ερωτικό των τεσσάρων'', που υπογράφουν οι Λένα Διβάνη, Αύγουστος Κορτώ, Αμάντα Μιχαλοπούλου και Χρήστος Χωμενίδης, να προστίθενται στον κατάλογο με τα ευπώλητα έκλεισε η εβδομάδα που μας πέρασε. Στα νέα βιβλία του καταλόγου : ''Λιαντίνης. Έζησα έρημος και ισχυρός'' του Δημήτρη Αλικάκου, '' "Eν ψυχρώ'' του Τρούμαν Καπότε, ''Η κυρία Νταλογουέι'' της Βιρτζίνια Γούλφ. κτλ.

Απο κάτω παρατίθεται μια στήλη με τα πρώτα 10 ευπώλητα (best seller) μεσα στη βδομάδα που μας πέρασε [ 9/6 έως 15/6]. Το βιβλίο του Δημήτρη Αλικάκου κατέχει την 5 η θέση στον κατάλογο με τα ελληνικά βιβλία. Η κατάταξη αφορά βιβλιοπωλεία των Αθηνών ..και συκεκριμένα : βιβλιοκίνηση [ 14 βιβλιοπωλεία Αθήνα-Θεσσ/νίκη], Βιβλιορυθμός, Ελευθερουδάκης, Ευριπίδης, Σ. Ζαχαρόπουλος, Ιανός, Πατακης, Εστία, Leader Books[7 βιβλιοπωλεία]!.

Τα σχόλια δικά σας..!


Επιτέλους ακούσαμε (είδαμε γραμμένο εννοώ) και μια επιτυχία κάποιου άγνωστου συγγραφέα να καταλαμβάνει την 5η θέση σε πωλήσεις ενός βιβλίου. Ε και λοιπόν τι ;

Να χαρούμε ; οκ, χαιρόμαστε !!!
Να ζηλέψουμε όπως μας λέει κάποια εδώ μέσα ; γιατί ; άλλωστε μας έταξε τίποτα ποσοστά ;

Εγώ μια ερώτηση αν και γνωρίζω ότι θα διαγραφεί,
[Εξάλλου είναι συνήθεια κάποιων εδώ και το κάνουν με επιτυχία].
Θρασύδειλη Τακτική μονολόγου μόνον, Ανεκτή και επιδιωκόμενη όμως με τους συμφωνούντες, καταπνίγοντας κάθε άλλη άποψη. Δεν θα τους περάσει, όσο το SITE είναι ανοιχτό και φέρει το όνομα Λιαντίνης.

Το όνομα Δ. Λιαντίνης είναι δημόσιο πρόσωπο και ανήκει σε αυτούς που τον αναφέρουν με την όποια κριτική άποψη τους, υπόκειται λοιπόν σε δημόσια κριτική όπως και όποιος άλλος εκτίθεται με δημόσιο λόγο προφορικά ή γραπτά.

ΣΗΜ. Οι USER, kκ δημοκράτες του SITE αντίθετα, διατηρούν από το νόμο την ανωνυμία που τους παράσχει η διαδικασία του διαδικτύου. Και θα επαναλάβω κάτι το οποίο τόσο άκομψα διαγράψατε : «όποιος USER νομίζεται ότι παρανομεί υπάρχουν και οι ελληνικοί νόμοι και τα IP τους» (απ’ τον εισαγγελέα, αυστηρά – κάθε επεξεργασία ή δημοσιοποίηση από εσάς είναι ποινικό αδίκημα.)

Η κάθε αδικαιολόγητη λοιπόν (ασχολίαστη) διαγραφή [Ευτυχώς έχω κρατήσει σε BACK UP όλες μου τις εγγραφές) αποτελεί από μέρους σας δειλία και ένοχη ενόχληση. Δεν μπορείτε επί παραδείγματι να αναφέρεστε στην σύζυγο και την πολυαγαπημένη του κόρη και να ενοχλείστε με τον περιβόητο συγγραφέα σας.

Αν λοιπόν έχετε την στοιχειώδη ευαισθησία στην άλλη άποψη και διατηρήσετε την εγγραφή . . .

Ρωτάω λοιπόν τι σχέση μπορεί να έχει ένας συγγραφέας, με την φιλοσοφία και το έργο Λιαντίνη, και πολύ περισσότερο με το ομώνυμο SITE ;

Εάν όντως έχει (αφού τόσο πολύ κόπτεσθε τελευταία), ας βάλετε και ένα καλάθι (sic) όπως όλα τα αντίστοιχα SITES των βιβλιοπωλείων, δηλώστε εμπορική επιχείρηση, και ας αφήσετε τα δήθεν περί φιλοσοφικού στοχασμού κλπ.

Δεν είναι κακό να εμπορεύεσθε, το κακό αρχίζει όταν περί άλλων τυρβάζετε !!! . . . τα περί δήθεν μαθητών, μαθητριών και φίλων του εκλιπόντος.

Θεωρώ ότι ο κύκλος έκλεισε, κάποιοι οι οποίοι εκμεταλλεύτηκαν κάποιους αφελείς κέρδισαν κάποια αργύρια, ίσως όμως και να έχασαν κάτι πιο σπουδαίο . . . (αυτό δεν έχει σημασία) . . . ας αναρωτηθούν οι υποστηριχτές του (πανεπιστημιακοί και του ευρύτερου χώρου όπως δηλώνετε), οι οποίοι είδαν τις προθέσεις, τις μεθοδεύσεις . . .και οπωσδήποτε το τελικό προϊόν. . .

Για μένα ισχύει κάτι το οποίο ανέφερα και παλαιότερα ΑΙΔΩΣ ΑΡΓΕΙΟΙ

_________________
Θέλω να ευχαριστήσω εδώ τον φίλτατο και αξιαγάπητο Afham για την ανοχή του και την φιλοξενία που μας πρόσφερε. ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΦΙΛΕ. "Skoteinos" 29-06-2006.
ΤΕΛΟΣ.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Για συγκεκριμένους ιθύνοντες Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2, 3, 4  Επόμενο
Σελίδα 1 από 4

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center