Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Τι είναι Ψυχή;
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3 ... , 21, 22, 23  Επόμενο
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Μεταφυσικοί Προβληματισμοί
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
stefstath
Πρύτανης


Εγγραφή: 07 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 777
Τόπος: ΙΛΙΟΝ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Ιούν 11, 2011 11:56 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Αν θέλεις να σου πω την αλήθεια.... από το κείμενό σου δεν κατάλαβα τίποτα. Μπορείς να το εξηγήσεις καλύτερα. Δεν μπορώ το συνδέσω με κάτι ...ούτε με το ίδιο.
_________________
The fate of all mankind I see
Is in the hands of fools

KING CRIMSON-EPITAPH 1969
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
vag_el
Πρύτανης


Εγγραφή: 26 Ιούν 2009
Δημοσιεύσεις: 3707
Τόπος: Leykada

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Ιούν 12, 2011 2:19 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ειναι θέμα συγκέντρωσης
_________________
ανθάκια μου χλωμά,
που σας επήραν σε
κήπους μακρινούς να σας φυτέψουν,

Κώστας Καρυωτάκης
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
stefstath
Πρύτανης


Εγγραφή: 07 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 777
Τόπος: ΙΛΙΟΝ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Ιούν 12, 2011 7:30 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ο.κ. δεκτό κι αυτό.... δεν είμαι το παιδί θαύμα.
_________________
The fate of all mankind I see
Is in the hands of fools

KING CRIMSON-EPITAPH 1969
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
vag_el
Πρύτανης


Εγγραφή: 26 Ιούν 2009
Δημοσιεύσεις: 3707
Τόπος: Leykada

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Ιούν 12, 2011 8:21 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

πως το γνωρίζεις ,ότι δεν είσαι?
_________________
ανθάκια μου χλωμά,
που σας επήραν σε
κήπους μακρινούς να σας φυτέψουν,

Κώστας Καρυωτάκης
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
stefstath
Πρύτανης


Εγγραφή: 07 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 777
Τόπος: ΙΛΙΟΝ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Ιούν 13, 2011 12:44 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

γιατί θα σε καταλάβαινα

Συγνώμη κιόλλας που ρωτάω. Αναβλήθηκε η αποχώρησή σου ή το ξανασκέφτηκες;
_________________
The fate of all mankind I see
Is in the hands of fools

KING CRIMSON-EPITAPH 1969
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
vag_el
Πρύτανης


Εγγραφή: 26 Ιούν 2009
Δημοσιεύσεις: 3707
Τόπος: Leykada

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Ιούν 13, 2011 11:26 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Σε ορισμένα ερωτήματα,απαντώ με ευκολία .
Αυτο ειναι δύσκολο.

Και είναι δύσκολο επειδή ,προσανατολιζεται σε δύο εκδοχές.
Δεν ισχυει δυστυχώς καμμία απο αυτές,είχα άλλα στο μυαλό μου.

Θα σου εξηγήσω κάποια στιγμή αν τα φέρει όλα πρίμα vocce o καιρός
_________________
ανθάκια μου χλωμά,
που σας επήραν σε
κήπους μακρινούς να σας φυτέψουν,

Κώστας Καρυωτάκης
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
stefstath
Πρύτανης


Εγγραφή: 07 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 777
Τόπος: ΙΛΙΟΝ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Ιούν 13, 2011 12:37 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

o.k.
_________________
The fate of all mankind I see
Is in the hands of fools

KING CRIMSON-EPITAPH 1969
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Isida
Πρύτανης


Εγγραφή: 19 Μάρ 2012
Δημοσιεύσεις: 239

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Μάρ 20, 2012 9:44 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Έχω την αίσθηση ότι εδώ θα συνεχίσω να γράφω
στο θέμα ψυχή, αν έχω λάθος να μου το πείτε.

Η εσωτερική επιστήμη μας λέει:
Μετά το θάνατο δεν παραμένει τίποτε από την θνητή ψυχή.
Η θνητή ψυχή εξαερώνεται πλήρως.
Όπως το υλικό σώμα γίνεται σκόνη
έτσι γίνεται και με τη θνητή ψυχή,
γιατί "η ψυχή που αμαρτάνει πρέπει να πεθάνει"
κάτι που έχει πεθάνει, είναι μ' αυτή την έννοια απολύτως νεκρό.
_________________
isida
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
vag_el
Πρύτανης


Εγγραφή: 26 Ιούν 2009
Δημοσιεύσεις: 3707
Τόπος: Leykada

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Μάρ 20, 2012 10:30 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

http://www.youtube.com/watch?v=fLC3-sRbrfI
_________________
ανθάκια μου χλωμά,
που σας επήραν σε
κήπους μακρινούς να σας φυτέψουν,

Κώστας Καρυωτάκης
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Υδάτινη...
Πρύτανης


Εγγραφή: 25 Φεβ 2012
Δημοσιεύσεις: 116
Τόπος: Υγρός...

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Μάρ 23, 2012 4:22 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

steppenwolf έγραψε:
Μπαγκμαν νομίζω οτι συμφωνούμε.
Η αγάπη είναι συνήθως να δείνεις και να παίρνεις.
Και δεν είναι αυτό μια σύμβαση ή ένας ωφελιμισμός. Απλά έτσι είναι. Αυτή είναι η υγιής μορφή αγάπης. Όταν λειτουργεί αμοιβαία. Και το ανθρώπινο ον λειτουργεί έτσι (στην αυθεντική του μορφή βέβαια και όχι στον τρόπο που το έχουν μάθει να σκέφτεται και να ερμηνεύει μέσα από ένα πλήθος στρεβλών αποδοχών που του σερβίρει η σύγχρονη ''μόδα''- το ''όνειρο του πλανήτη'' όπως το λέει και η Μπερναντετ Βίχιλ)[/b]


Μου ακούγεται λίγο σαν εισαγωγή στον σύγχρονο καπιταλισμό.. Η επιθυμία να αγοράζουμε κάτι με τη μορφή της ωφέλιμης ανταλλαγής...
Πάρε-δώσε.. Ζύγισε.. κλπ...
Τελικά, σε ένα κόσμο που κυριαρχεί το εμπόριο στην αγορά κ εργασία, δεν είναι τυχαίο που κ οι σχέσεις των ανθρώπων ακολουθούν το ίδιο υπόδειγμα ανταλλαγής...
_________________
Η εξωτερική ελευθερία... είναι υπηρέτης της εσωτερικής μας ελευθερίας...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
vag_el
Πρύτανης


Εγγραφή: 26 Ιούν 2009
Δημοσιεύσεις: 3707
Τόπος: Leykada

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Μάρ 24, 2012 7:28 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Υδάτινη... έγραψε:
steppenwolf έγραψε:
Μπαγκμαν νομίζω οτι συμφωνούμε.
Η αγάπη είναι συνήθως να δείνεις και να παίρνεις.
Και δεν είναι αυτό μια σύμβαση ή ένας ωφελιμισμός. Απλά έτσι είναι. Αυτή είναι η υγιής μορφή αγάπης. Όταν λειτουργεί αμοιβαία. Και το ανθρώπινο ον λειτουργεί έτσι (στην αυθεντική του μορφή βέβαια και όχι στον τρόπο που το έχουν μάθει να σκέφτεται και να ερμηνεύει μέσα από ένα πλήθος στρεβλών αποδοχών που του σερβίρει η σύγχρονη ''μόδα''- το ''όνειρο του πλανήτη'' όπως το λέει και η Μπερναντετ Βίχιλ)[/b]


Μου ακούγεται λίγο σαν εισαγωγή στον σύγχρονο καπιταλισμό.. Η επιθυμία να αγοράζουμε κάτι με τη μορφή της ωφέλιμης ανταλλαγής...
Πάρε-δώσε.. Ζύγισε.. κλπ...
Τελικά, σε ένα κόσμο που κυριαρχεί το εμπόριο στην αγορά κ εργασία, δεν είναι τυχαίο που κ οι σχέσεις των ανθρώπων ακολουθούν το ίδιο υπόδειγμα ανταλλαγής...




Υδάτινη ,μου οφείλεις μιά Δεκάρα,.... Smile Embarassed [/img]
_________________
ανθάκια μου χλωμά,
που σας επήραν σε
κήπους μακρινούς να σας φυτέψουν,

Κώστας Καρυωτάκης
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Υδάτινη...
Πρύτανης


Εγγραφή: 25 Φεβ 2012
Δημοσιεύσεις: 116
Τόπος: Υγρός...

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Μάρ 26, 2012 6:22 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

[quote="vag_el"]
Υδάτινη... έγραψε:
steppenwolf έγραψε:
Μπαγκμαν νομίζω οτι συμφωνούμε.
Η αγάπη είναι συνήθως να δείνεις και να παίρνεις.
Και δεν είναι αυτό μια σύμβαση ή ένας ωφελιμισμός. Απλά έτσι είναι. Αυτή είναι η υγιής μορφή αγάπης. Όταν λειτουργεί αμοιβαία. Και το ανθρώπινο ον λειτουργεί έτσι (στην αυθεντική του μορφή βέβαια και όχι στον τρόπο που το έχουν μάθει να σκέφτεται και να ερμηνεύει μέσα από ένα πλήθος στρεβλών αποδοχών που του σερβίρει η σύγχρονη ''μόδα''- το ''όνειρο του πλανήτη'' όπως το λέει και η Μπερναντετ Βίχιλ)[/b]


Μου ακούγεται λίγο σαν εισαγωγή στον σύγχρονο καπιταλισμό.. Η επιθυμία να αγοράζουμε κάτι με τη μορφή της ωφέλιμης ανταλλαγής...
Πάρε-δώσε.. Ζύγισε.. κλπ...
Τελικά, σε ένα κόσμο που κυριαρχεί το εμπόριο στην αγορά κ εργασία, δεν είναι τυχαίο που κ οι σχέσεις των ανθρώπων ακολουθούν το ίδιο υπόδειγμα ανταλλαγής...




Υδάτινη ,μου οφείλεις μιά Δεκάρα,.... Smile Embarassed [/img]


Ορίστε παρακαλώ.. Smile

[/url]
_________________
Η εξωτερική ελευθερία... είναι υπηρέτης της εσωτερικής μας ελευθερίας...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Bugman
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 13585
Τόπος: Καλλιθέα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Μάρ 26, 2012 11:30 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ψυχή είναι ιδέα της κινητοποίησης ενός οργανισμού. Είναι ιδέα γιατί αυτή αναγνωρίζεται, δημιουργείται ως μια καταγραφή στο μυαλό του παρατηρητή, ανθρώπου ή ζώου και προέρχεται από μια γενική παρατήρηση, το πώς φαίνεται δηλαδή. Από τον βαθμό κινητοποίησης εξάγεται η σχετική θέση...ώστε ο παρατηρητής να επιδιώξει ή όχι μεγαλύτερη κινητοποίηση, να εμψυχωθεί ή να ηρεμήσει. Η κατάσταση λοιπόν ενός ανθρώπου δηλώνεται ως ψυχική κατάσταση αν έχει να κάνει με την κινητοποίησή του, την εγρήγορσή του. Η κατάσταση αυτή μπορεί να δηλώνει αρρώστια όταν υπάρχουν μόνιμες μη αναμενόμενες αντιδράσεις, δηλαδή μια ψυχική νόσο όπου η εγρήγορση δεν έχει μια λογική συνοχή. Όμως υπάρχει περίπτωση να υπάρχουν λογικές εξηγήσεις για μη ωφέλιμες αντιδράσεις και αυτές να μην σχετίζονται σε νόσο, να θεωρούνται όμως μη ελεγχόμενες. Τότε μιλάμε για ψυχολογικές αντιδράσεις, το τρόπο δηλαδή που μαθαίνουμε να αντιδρούμε...και αυτό μπορεί να αναλυθεί και να γίνει επανεκπαίδευση. Η ακραία περίπτωση επανεκπαίδευσης είναι η πλύση εγκεφάλου, που γίνεται όχι για ωφέλεια του "ασθενή". Πέρα από την ψυχική κατάσταση, και την ψυχολογική αντίδραση, έχουμε και την ψυχική διάθεση, μια παροδική κατάσταση (άρα μη μόνιμη) ήπιων αντιδράσεων (άρα ελεγχόμενων). Σε αυτήν την περίπτωση αρκεί μια φάση αναψυχής, ή αναδημιουργίας, ώστε να διώξουμε την κατάσταση (που πιέζει) και να περάσουμε σε αντιδράσεις αρεστές, όπως ο χορός για παράδειγμα.
_________________
Σκορπίστε γνώση, μαζέψτε χαρά!

Η γνώση δεν μπορεί να πουληθεί: Γιατί ενώ κάθε εμπόρευμα μπορεί να επιστραφεί, η γνώση δεν μπορεί να επιστραφεί!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
opyrgos
Αποκλεισμένο μέλος


Εγγραφή: 30 Νοέ 2007
Δημοσιεύσεις: 13248

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Μάρ 27, 2012 9:16 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Bugman έγραψε:
Ψυχή είναι ιδέα της κινητοποίησης ενός οργανισμού.
Ό,τι να 'ναι! Δηλ. ένα φυτό π.χ. έχει ψυχή!
_________________
"Mόνην τε ὀρθὴν πολιτείαν εἶναι τὴν ἐν κόσμῳ."
― Διογένης
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
KOSTAS GIAVASOGLOU
Πρύτανης


Εγγραφή: 19 Ιούν 2011
Δημοσιεύσεις: 186

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Μάρ 27, 2012 11:43 am    Θέμα δημοσίευσης: Τι είναι Ψυχή Απάντηση με Συμπερίληψη

Η κατάσταση της συνείδησης, αίσθησης, σκέψης. Υπάρχει όσο υπάρχει ο εγκέφαλος και λειτουργεί. Αυτά στην παρούσα διάσταση. Αν μεταβαίνει σε μια άλλη διάσταση μετά θάνατον δεν το γνωρίζουμε, όμως μπορεί να το πιθανολογήσουμε δεδομένου ότι στο παρών σύμπαν οι διαστάσεις είναι τρείς μήκος πλάτος ύψος. Ομως αυτό δεν ισχύει σε άλλους κόσμους όπου δεν μπορούμε να αντιληφθούμε με τις αισθήσεις. Αλλωστε ο χρόνος και ο χώρος υπάρχει στον κόσμο μας, στην πραγματικότητα όμως το γίγνεσθαι δεν έχει παρών και μέλλον διότι είναι γίγνεσθαι και την ίδια στιγμή ο χρόνος είναι μια μη αντιστρεπτή μεταβολή την οποία αντιλαμβανόμαστε σαν παρών όμως δεν είναι γιατί ενώ τα βλέπουμε όλα στατικά στην πραγματικότητα τίποτα δεν είναι ίδιο όπως πριν, υπάρχει μια διαρκής μετα βολή. Αυτή είναι και μια Ηρακλείτια θεώρηση ότι τα πάντα ευρίσκονται σε διαρκή κίνηση.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Μεταφυσικοί Προβληματισμοί Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3 ... , 21, 22, 23  Επόμενο
Σελίδα 22 από 23

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center