Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Είναι η εκκλησία, ηλίθιε... Του Παναγιώτη Σταυρινίδη
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2  Επόμενο
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Κουβεντούλα
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
maxim_97
Πρύτανης


Εγγραφή: 08 Ιαν 2005
Δημοσιεύσεις: 2769
Τόπος: ΑΘΗΝΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Φεβ 07, 2013 6:29 pm    Θέμα δημοσίευσης: Είναι η εκκλησία, ηλίθιε... Του Παναγιώτη Σταυρινίδη Απάντηση με Συμπερίληψη

Είναι η εκκλησία, ηλίθιε... Του Παναγιώτη Σταυρινίδη

Πέμπτη, 07 Φεβρουαρίου 2013

Σκεφτόμουν τις προάλλες γιατί είμαστε ένας τόσο οπισθοδρομικός λαός. Καταλαβαίνω την ιστορία, την γεωγραφία και την πολιτική που μέσα στους αιώνες συνέδραμαν στην δημιουργία μιας εσωστρεφούς, ξενοφοβικής και επαρχιώτικης κοινωνίας.

Δυσκολευόμουν όμως να καταλάβω γιατί στην σημερινή εποχή, όταν φραγκοκρατίες, ενετοκρατίες, τουρκοκρατίες και αγγλοκρατίες έχουν τελειώσει εδώ και καιρό, εμείς να επιμένουμε σε ένα υπερσυμπλεγματικό μοντέλο κατανόησης του εαυτού μας και του κόσμου: εξυφαίνουμε θεωρίες συνωμοσίας στα όρια της παράνοιας, πιστεύουμε πως με ένα μαγικό τρόπο τα γονίδια του ελληνισμού δημιουργούν καλύτερους ανθρώπους, βλέπουμε ξένους και άγνωστους πολιτισμούς ως βάρβαρους και υπανάπτυκτους.

Γενικώς, μισούμε τους πάντες και λατρεύουμε τον Θεό.

Αυτά προσπαθούσα να ερμηνεύσω, αποφεύγοντας τις εκλογικεύσεις, τις μετατοπίσεις, την απώθηση, την άρνηση και οποιονδήποτε άλλον μηχανισμό αυτοπροστασίας του προσωπικού και συλλογικού εγώ. Μια ερμηνεία ικανοποιητική που να μου προσφέρει έναν τουλάχιστον μηχανισμό που λειτούργησε καταλυτικά δημιουργώντας μας αυτό που είμαστε σήμερα.

Είναι η εκκλησία, ηλίθιε, μονολόγησα. Είναι η εκκλησία της Κύπρου. Ίσως ο αρχαιότερος θεσμός στον τόπο και στην αντίληψη μου και ο πιο απαρχαιωμένος. Ένας θεσμός ή καλύτερα ένας παρανοϊκός οργανισμός που φρόντισε να ευνουχίσει την πιθανότητα να αναπτυχθεί σε αυτόν τον τόπο μια κρίσιμη μάζα ορθολογικής σκέψης που να αμφισβητεί την θρησκευτική άποψη, που να ψάχνει για επιστημονικές αλήθειες και όχι για μεταφυσικά φαντάσματα.

Είναι η εκκλησία, ηλίθιε. Μια μόνιμη μορφή εξουσίας την οποία δεν νικάς με κανένα τρόπο. Ριζωμένη στη συνείδηση του κόσμου, με τον φόβο του θανάτου και την μετά θάνατον τιμωρία ως τα κυριότερα εργαλεία καθυπόταξης της ελευθερίας της σκέψης, έχει φροντίσει να καλύψει κάτω από το ράσο ό,τι πιο αρρωστημένο μπορεί κανείς να φανταστεί στην ανθρώπινη ύπαρξη: την βιομηχανία του μίσους, πίσω από τον μανδύα της αγάπης.

Είναι η εκκλησία, ηλίθιε. Μια παρέα κυρίως αμόρφωτων θνητών που διατηρούνται στην εξουσία μέσα από παραμύθια για ελληνική παιδεία χωρίς να παραδέχονται ότι εννοούν μια παιδεία που να μισεί το ξένο, το διαφορετικό. Μια εταιρία με χιλιάδες υποκαταστήματα σε όλο τον τόπο που πουλά εθνικισμό, μισαλλοδοξία και ρατσισμό. Και όταν τελειώνει το κυριακάτικο κήρυγμα μίσους, μας πουλούν διδάγματα περί του «αγαπάτε αλλήλους».

Αγαπάτε αλλήλους my ass.

Μεγαλύτερη υποκρισία από την εκκλησία δεν είμαι βέβαιος ότι έχει ποτέ επινοηθεί από τον άνθρωπο.

Ε ναι, λοιπόν. Είναι η εκκλησία ηλίθιε. Μια επιχείρηση που ελέγχει την πολιτική, οικονομική, κοινωνική και πολιτισμική πιθανότητα να προοδεύσει αυτός ο τόπος και να υπερβεί τα όρια της εθνικής βλακείας. Γιατί εκεί μας κρατά για αιώνες τώρα. Στην βλακεία.

Αλλά με αγάπη.

Καλά.


http://cyprusnews.eu/panagiotis-staurianidis/929137
_________________
Επίκουρος:
Ο θάνατος δεν υπάρχει ούτε για τους ζωντανούς ούτε για τους πεθαμένους – εφόσον για τους πρώτους δεν υπάρχει, ενώ οι άλλοι δεν υπάρχουν πια".
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα AIM διεύθυνση
vag_el
Πρύτανης


Εγγραφή: 26 Ιούν 2009
Δημοσιεύσεις: 3707
Τόπος: Leykada

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Φεβ 07, 2013 8:39 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Μaxim ,97

σε εχω για τον πιο εύκολο αντίπαλο λεκτικά,και νοητικά


κατ αρχήν μάθε λίγο τους χρόνους αφού θέλεις να μιλήσεις στην επιφάνεια κοινώς ελίτ των φιλοσόφων.

Συνέδραμαν δεν υφίσταται,ειναι συνδράμουσι η συνειδρούσαν.

αν δεν απατώμαι μιάς κι έχω να ασχοληθώ ΄πολλά χρόνια ,συνέδραμαν το έχεις στον παρακείμενο ενω εινα Παρατατικός.

κατα δεύτερον ΄λές πως είμαστε οπισθοδρομικοί σαν λαος ενω είμαστε ο Αρχαιότερος μαζι με τους Αιγύπτιους που Δίδαξαν τον Πολιτισμό στους άλλους Λαούς.
Δεν κανουμε πολε΄μους είμαστε φιλήσυχοι ,φιλογειτονικοί ,και αρκετά καλοί Δουλευτές και τεχνίτες ,
Θέλεις να μας πείς τίποτα για το καθεστώς που υποκύπται πάντοτε καιη χώρα μς ,δηλαδη τους Ναζί που είναι αιώνες πίσω απο εμάς?

ΥΓ...εξυφαίνομαι??????? Laughing Embarassed Cool
_________________
ανθάκια μου χλωμά,
που σας επήραν σε
κήπους μακρινούς να σας φυτέψουν,

Κώστας Καρυωτάκης
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Ντίνος Μηναΐδης
Πρύτανης


Εγγραφή: 05 Φεβ 2013
Δημοσιεύσεις: 205
Τόπος: Θεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Φεβ 08, 2013 2:58 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

vag_el έγραψε:

κατα δεύτερον ΄λές πως είμαστε οπισθοδρομικοί σαν λαος ενω είμαστε ο Αρχαιότερος μαζι με τους Αιγύπτιους που Δίδαξαν τον Πολιτισμό στους άλλους Λαούς.
Δεν κανουμε πολε΄μους είμαστε φιλήσυχοι ,φιλογειτονικοί ,και αρκετά καλοί Δουλευτές και τεχνίτες ,
Θέλεις να μας πείς τίποτα για το καθεστώς που υποκύπται πάντοτε καιη χώρα μς ,δηλαδη τους Ναζί που είναι αιώνες πίσω απο εμάς?


Από που προκύπτει ότι οι Έλληνες είμαστε φιλειρηνικοί;;
Κοιτάζοντας προς τα πίσω την ιστορία η Ελλάδα (ως οργανωμένο και ενιαίο κράτος) συμμετείχε "επιθετικά" σε πολλούς πολέμους και εκστρατείες:

1. Εκστρατεία στο Αφγανιστάν με το ΝΑΤΟ (2001).

2. Επιχείρηση στο Κόσοβο (1998).

3. (Παραστρατιωτική) Εισβολή στην Κύπρο, πριν από την τουρκική εισβολή, με σκοπό την εγκαθίδρυση ελληνόφιλης κυβέρνησης (1974).

4. Εκστρατεία στο Βιετνάμ (1955).

5. Ελληνικό εκστρατευτικό σώμα στην Αφρική (1941-1944).

6. Μικρασιατική εκστρατεία (1919-1922).

7. Β΄ Βαλκανικός Πόλεμος (1913).

8. Α΄ Βαλκανικός Πόλεμος (1912-1913).

9. Ελληνοτουρκικός πόλεμος (1897).

Επίσης υπήρξαν και διάφορες ομάδες ανταρτών, χρηματοδοτούμενων από το ελληνικό κράτος, που δρούσαν σε οθωμανικά εδάφη, όπως στη Θεσσαλία πριν από την προσάρτησή της και στη Μακεδονία αργότερα -γνωστές ως "Μακεδονομάχοι".
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Bugman
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 13585
Τόπος: Καλλιθέα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Φεβ 08, 2013 4:53 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Προσθέτω εδώ και μια άλλη πτυχή του Ελληνικού δράματος, αυτό των Ελλήνων αιχμαλώτων στο Γκαίρλιτς (1916-1919).

Αναφέρομαι στο Ελληνικό Δράμα...γιατί όλη αυτή η πονεμένη στρατιωτική ιστορία του Έθνους, δεν ήταν για να βελτιώσει την θέση των Ελλήνων πολιτών, αλλά για να εξυπηρετήσει τους δανειστές μας. Φυσικά οι δανειστές μας, ήταν εκεί όταν τους χρειαζόμασταν...Δυστυχώς εμείς πληρώναμε με αίμα.

http://www.ellasnet.de/griechen-gorlitz-alexatos/
_________________
Σκορπίστε γνώση, μαζέψτε χαρά!

Η γνώση δεν μπορεί να πουληθεί: Γιατί ενώ κάθε εμπόρευμα μπορεί να επιστραφεί, η γνώση δεν μπορεί να επιστραφεί!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Φεβ 08, 2013 5:14 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Δεν τα ξέρεις καλά,Ντίνο. Στην Κορέα ,το Κόσοβο,το Βιετνάμ και το Αφγανιστάν πήγαν Έλληνες αλλά δεν αντιπροσώπευαν το λαϊκό αίσθημα,αφού και αριθμητικά λίγοι ήταν και μισθοφόροι. Από πού κι ως πού λίγοι Έλληνες μισθοφόροι αντιπροσωπεύουν τις ελληνικές αξίες;
Ούτε,φυσικά,η εισβολή του Ιωαννίδη στην Κϋπρο είχε το ΟΚ των Ελλήνων.
Η παρουσία Ελλήνων στη Μικρασία εδώ και 2.500 χρόνια δικαιολογούσε πλήρως την αποστολή στρατεύματος στην περιοχή της Σμύρνης για την προστασία των Ελλήνων απ' τις αυθαιρεσίες των Τούρκων.Δεν κατάλαβα,οι Νεότουρκοι να σφάζουν Έλληνες και να μένουν ατιμώρητοι;
Οι Βαλκανικοί πόλεμοι,ο μακεδονικός αγώνας και ο πόλεμος του '97 ήταν απελευθερωτικοί, την πατρίδα μας θέλαμε πίσω,όχι άλλες πατρίδες.


Κατάλαβες,Bugman; Χωρίς τους αγώνες των Ελλήνων η Πρέβεζα που ζεις θα είχε πασά ακόμα.Βέβαια,και τώρα "πασά" έχει (τις τράπεζες και την ξενόδουλη κυβέρνηση) αλλά δε νομίζω ότι θα τα εξίσωνες.
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
gianiss
Πρύτανης


Εγγραφή: 18 Ιούλ 2011
Δημοσιεύσεις: 6073

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Φεβ 08, 2013 6:36 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Μα καλά δεν το έχετε πάρει χαμπάρι πως η χώρα βρίσκεται υπό ιδιότυπη Γερμανική κατοχή?
Οι νόμοι γράφονται στην Γερμανία και αποστέλλονται με email στη Ελληνική βουλή για ψήφιση.

Ποια άλλη διαβεβαίωση θέλετε από την κατηγορηματική δήλωση Ρουπακιώτη , υπουργού της κυβέρνησης των ανδρεικέλων?
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
vag_el
Πρύτανης


Εγγραφή: 26 Ιούν 2009
Δημοσιεύσεις: 3707
Τόπος: Leykada

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Φεβ 08, 2013 7:43 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Koίταξε Ντίνο,

εν΄ μέρη , έχεις ένα δίκαιο στο να πιστεύεις πως θεωρούμαστε όλοι φυλετιστές και φιλοπόλεμοι,

είναι γεγονός πως συμμετέχουν πολλές φορές με η χωρίς τη θέληση του Λαού μας τα ελληνικά στρατεύματα σε πολεμικές συμμορίες επιτακτικης ανάγκης ,και αποικιοκρατισμού εθνών.

Σε γενικές γραμμές όμως ,κι αυτό τόνισα στο παραπάνω κείμενό μου ,είναι πως δεν είμαστε αιμοβόροι και αιμοδιψείς όπως οι Ναζί.

Αν θυμάσαι καλά,τα 50 εκαττομύρια θυμάτων στην Ευρώπη απο αυτούς,αλλα και οι επιθέσεις τους βαρβαρικής καταγωγής στη δήθεν αρρωστημένη γενεά ,γερουσία ,βρεφών και γυναικών που ως επι το πλείστον αυξάνουν τον αριθμό των νεκρών ως αναπαράσταση βεβηλωμένη ,σε σχέση με την πραγματική τους δύναμη ως Στράτευμα που ειναι νομιζω υπερβολική.

Επειτα έχω αλλον εναν ενδοιασμό ,στο ότι εμείς οι Ελληνες δεν στοχεύουμε σε τεχνικά μέσα πολέμου ,ουτε βιομηχανία έχουμε ούτε και διαπαιδαγώγηση πολεμική....εν πάσει περιπτώσει είχαμε βιομηχανίες ειδών
μέχρι κατοχής υποδούλωσης της Κυβέρνησής μας ,θυμάμαι και το μέσο δάχτυλο που βοιδοκοπά τη ματαιοδοξία μας.

Αν μη τι άλλο ,δε είμαι και ο καταλληλότερος ως πνεύμα ,που θα υιοθετήσει Γερμανικλές μεθόδους αλλοτροίωσης .

Υ.Γ έχει Παγωνιά εκει πάνω,πίνουν κανα κρασί και κανουν μαλακίες μετά,μη τους πάρω και πολύ σοβαρά οτι ξέρουν τι τους γίινεται Laughing
_________________
ανθάκια μου χλωμά,
που σας επήραν σε
κήπους μακρινούς να σας φυτέψουν,

Κώστας Καρυωτάκης
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
vag_el
Πρύτανης


Εγγραφή: 26 Ιούν 2009
Δημοσιεύσεις: 3707
Τόπος: Leykada

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Φεβ 08, 2013 7:49 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

θα αρχίσω να έχω υπαρξιακα προβλήματα ρε πούστη μου,

κι εγω άντρας γεννηθηκα παιδιά....
μπας και εχω κατουρήσει στο πηγάδι?


μήπως έχω αδερφίστικες τάσεις που αναζητώ την Ειρήνη στη Σαλονικη ξημερώματα?
Rolling Eyes
_________________
ανθάκια μου χλωμά,
που σας επήραν σε
κήπους μακρινούς να σας φυτέψουν,

Κώστας Καρυωτάκης
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
maxim_97
Πρύτανης


Εγγραφή: 08 Ιαν 2005
Δημοσιεύσεις: 2769
Τόπος: ΑΘΗΝΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Φεβ 09, 2013 9:47 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

vag_el έγραψε:
Μaxim ,97

σε εχω για τον πιο εύκολο αντίπαλο λεκτικά,και νοητικά


κατ αρχήν μάθε λίγο τους χρόνους αφού θέλεις να μιλήσεις στην επιφάνεια κοινώς ελίτ των φιλοσόφων.

Συνέδραμαν δεν υφίσταται,ειναι συνδράμουσι η συνειδρούσαν.

αν δεν απατώμαι μιάς κι έχω να ασχοληθώ ΄πολλά χρόνια ,συνέδραμαν το έχεις στον παρακείμενο ενω εινα Παρατατικός.

κατα δεύτερον ΄λές πως είμαστε οπισθοδρομικοί σαν λαος ενω είμαστε ο Αρχαιότερος μαζι με τους Αιγύπτιους που Δίδαξαν τον Πολιτισμό στους άλλους Λαούς.
Δεν κανουμε πολε΄μους είμαστε φιλήσυχοι ,φιλογειτονικοί ,και αρκετά καλοί Δουλευτές και τεχνίτες ,
Θέλεις να μας πείς τίποτα για το καθεστώς που υποκύπται πάντοτε καιη χώρα μς ,δηλαδη τους Ναζί που είναι αιώνες πίσω απο εμάς?

ΥΓ...εξυφαίνομαι??????? Laughing Embarassed Cool


Με εχεις "ευκολο" αντιπαλο "λεκτικά,και νοητικά"....
Θεωρω πως εχεις "καβαλησει" καλαμι φιλε μου, μιας που η επιχειρηματολογια σου για την παραπανω θεση σου ειναι παντελως ΑΝΥΠΑΡΚΤΗ οσον αφορα τις οποιες λεκτικες- νοητικες αστοχιες μου. Γινε περισσοτερο σαφης στις θεσεις σου σχετικα με το θεμα που εχω θεσει και αν θελεις το συζηταμε....

Οσο για την οπισθοδρομικοτητα των ΝΕΟΕΛΛΗΝΩΝ ΡΩΜΙΩΝ ΣΤΗΝ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΒΕΒΑΙΩΣ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ ΣΥΝΕΙΔΗΣΙΑΚΑ ΕΘΝΙΚΩΝ, ειναι και προκυπτει απο την Εβραιοχριστιανικη παιδεια του σκοταδισμου και της μισαλλοδοξιας της, που ΥΠΟΧΡΕΩΣΕ τους Ελληνες με βια, εκβιασμους να υποταχθουν σε μια πιστη επιπεδου νηπιου, αγραμματου, αφελους, κακομοιρου, ανασφαλους ανθρωπου, που θα λειτουργει ως ΠΕΛΑΤΗΣ στην καθ' ολα επαγγελματικη επιχειρηματικοτητα για ΕΞΟΥΣΙΑ και ΠΛΟΥΤΟ εκπροσωπων "σοφων και αγιων" ρασοφορων "δασκαλων" του τρομου.

Τα οποια και οσα εγκληματα εχουν γινει ιστορκα και διαχρονικα σε ολο τον κοσμο, και απο τον οποιονδηποτε εξουσιαστη, ειναι ενα μικρο κλασμα συγκριτικα με τα εγκληματα των Εβραιοχριστιανων...
_________________
Επίκουρος:
Ο θάνατος δεν υπάρχει ούτε για τους ζωντανούς ούτε για τους πεθαμένους – εφόσον για τους πρώτους δεν υπάρχει, ενώ οι άλλοι δεν υπάρχουν πια".
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα AIM διεύθυνση
vag_el
Πρύτανης


Εγγραφή: 26 Ιούν 2009
Δημοσιεύσεις: 3707
Τόπος: Leykada

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Φεβ 09, 2013 1:54 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

τι να συζητήσουμε ,θέλει και συζήτηση ?50 εκατομμύρια νεκροί.


ασε τα 10 πρωταθλήματα σερί που πήραμε ,Ολύμπιοι Θεοί μικρέ...
μη τρελαίνεσαι μον σερί του Μοναχό

τρίγωνα καλαντα ήρθαν τα χριστούγεννα
αντε γεια περαστικά σας
_________________
ανθάκια μου χλωμά,
που σας επήραν σε
κήπους μακρινούς να σας φυτέψουν,

Κώστας Καρυωτάκης
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
skakos
Πρύτανης


Εγγραφή: 23 Σεπ 2009
Δημοσιεύσεις: 3594
Τόπος: Αθήνα, Ελλάδα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Φεβ 09, 2013 5:32 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ντίνος Μηναΐδης έγραψε:
vag_el έγραψε:

κατα δεύτερον ΄λές πως είμαστε οπισθοδρομικοί σαν λαος ενω είμαστε ο Αρχαιότερος μαζι με τους Αιγύπτιους που Δίδαξαν τον Πολιτισμό στους άλλους Λαούς.
Δεν κανουμε πολε΄μους είμαστε φιλήσυχοι ,φιλογειτονικοί ,και αρκετά καλοί Δουλευτές και τεχνίτες ,
Θέλεις να μας πείς τίποτα για το καθεστώς που υποκύπται πάντοτε καιη χώρα μς ,δηλαδη τους Ναζί που είναι αιώνες πίσω απο εμάς?


Από που προκύπτει ότι οι Έλληνες είμαστε φιλειρηνικοί;;
Κοιτάζοντας προς τα πίσω την ιστορία η Ελλάδα (ως οργανωμένο και ενιαίο κράτος) συμμετείχε "επιθετικά" σε πολλούς πολέμους και εκστρατείες:

1. Εκστρατεία στο Αφγανιστάν με το ΝΑΤΟ (2001).

2. Επιχείρηση στο Κόσοβο (1998).

3. (Παραστρατιωτική) Εισβολή στην Κύπρο, πριν από την τουρκική εισβολή, με σκοπό την εγκαθίδρυση ελληνόφιλης κυβέρνησης (1974).

4. Εκστρατεία στο Βιετνάμ (1955).

5. Ελληνικό εκστρατευτικό σώμα στην Αφρική (1941-1944).

6. Μικρασιατική εκστρατεία (1919-1922).

7. Β΄ Βαλκανικός Πόλεμος (1913).

8. Α΄ Βαλκανικός Πόλεμος (1912-1913).

9. Ελληνοτουρκικός πόλεμος (1897).

Επίσης υπήρξαν και διάφορες ομάδες ανταρτών, χρηματοδοτούμενων από το ελληνικό κράτος, που δρούσαν σε οθωμανικά εδάφη, όπως στη Θεσσαλία πριν από την προσάρτησή της και στη Μακεδονία αργότερα -γνωστές ως "Μακεδονομάχοι".


Πλάκα κάνεις;
Σίγουρα θέλεις απάντηση σε αυτό που ανάρτησες;
_________________
Φιλοσοφία Επιστήμης και Θρησκείας: http://harmonia-philosophica.blogspot.com/2010/08/blog-post.html
The Limits of Science: http://harmoniaphilosophica.wordpress.com/2011/04/18/the-limits-of-science-2jszrulazj6wq-5/
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
opyrgos
Αποκλεισμένο μέλος


Εγγραφή: 30 Νοέ 2007
Δημοσιεύσεις: 13248

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Φεβ 11, 2013 6:47 pm    Θέμα δημοσίευσης: Re: Είναι η εκκλησία, ηλίθιε... Του Παναγιώτη Σταυρινίδη Απάντηση με Συμπερίληψη

maxim_97 έγραψε:
Είναι η εκκλησία, ηλίθιε...
Είναι τα απωθημένα σου, ηλίθιε...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Ντίνος Μηναΐδης
Πρύτανης


Εγγραφή: 05 Φεβ 2013
Δημοσιεύσεις: 205
Τόπος: Θεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Φεβ 11, 2013 7:15 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

skakos έγραψε:

Πλάκα κάνεις;
Σίγουρα θέλεις απάντηση σε αυτό που ανάρτησες;


Ναι θέλω....γιατί γενικά πιστεύω είναι λάθος να αντιμετωπίζουμε την ιστορία αφενός σαν απλή παράθεση γεγονότων και αφετέρου με βάσει τις "κατηχήσεις" που δεχόμασταν στο σχολείο.

Ίσως ήταν λάθος μου που δεν ανέφερα για κάθε μια από αυτές τις επιχειρήσεις ότι δεν είχαν ούτε καθαρά απελευθερωτικό χαρακτήρα, ούτε έγιναν για το συμφέρον του λαού.

Προφανώς για τις τέσσερις πρώτες που αναφέρω δε γίνεται λόγος ότι έγιναν για τα ιμπεριαλιστικά σχέδια άλλων κρατών και σχηματισμών.
Σχετικά με το σώμα της Αφρικής, και αυτό εντάσσεται στα σχέδια Αμερικανών και Εγγλέζων, γιατί ποιός ήταν ο ρόλος ελλήνων στρατιωτών σε άλλη χώρα, όταν στην ίδια την Ελλάδα υπήρχε ο ναζιστικός ζυγός; Γιατί τα σώματα αυτά δεν βρέθηκαν στην Ελλάδα να πολεμήσουν κατά των Γερμανων, των Ιταλών και των Βουλγάρων, όπως έπρεπε και όπως έκανε ο λαός. Η ιστορία μάλιστα παγκοσμίως έχει δικαιώσει τον αντάρτικο αγώνα των Ελλήνων, ενώ κανείς δεν αναφέρεται στο σώμα της Αφρικής ως "αντιστασιακό μέτωπο" εκτός από ελάχιστους εθνικόφρονες.
Οι τρεις τελευταίοι ήταν πόλεμοι του ελληνικού κράτους, με τη στήριξη των μεγάλων δυνάμεων, για το διαμελισμό της Οθωμανικής Αυτοκρατορίας και το μοίρασμά της σε διάφορα κέντρα εξουσίας της Ευρώπης. Όσο κι αν μιλάμε για το γεγονός ότι τα εδάφη αυτά ήταν ελληνικά, η αλήθεια είναι πως στη Θεσσαλία, την Ήπειρο, τη Μακεδονία και τη Θράκη οι ελληνικοί (μάλλον ελληνοχριστιανικοί πληθυσμοί σύμφωνα με το μιλέτ) δεν ήταν πλειοψηφία σε κάθε τόπο. Λ.χ. τα βλάχικα φύλα στη Θεσσαλία και το γεγονός ότι στη Θεσσαλονίκη οι Έλληνες ήταν μια μειοψηφία.

Αν πρόσεξες καλά δεν αναφέρω ούτε την επανάσταση του '21, ούτε και τον αγώνα κατά των Ιταλογερμανών, γιατί εκείνοι πραγματικά ήταν εκφάνσεις λαϊκού αγώνα.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Ντίνος Μηναΐδης
Πρύτανης


Εγγραφή: 05 Φεβ 2013
Δημοσιεύσεις: 205
Τόπος: Θεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Φεβ 11, 2013 7:28 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ έγραψε:
Δεν τα ξέρεις καλά,Ντίνο. Στην Κορέα ,το Κόσοβο,το Βιετνάμ και το Αφγανιστάν πήγαν Έλληνες αλλά δεν αντιπροσώπευαν το λαϊκό αίσθημα,αφού και αριθμητικά λίγοι ήταν και μισθοφόροι. Από πού κι ως πού λίγοι Έλληνες μισθοφόροι αντιπροσωπεύουν τις ελληνικές αξίες;
Ούτε,φυσικά,η εισβολή του Ιωαννίδη στην Κϋπρο είχε το ΟΚ των Ελλήνων.
Η παρουσία Ελλήνων στη Μικρασία εδώ και 2.500 χρόνια δικαιολογούσε πλήρως την αποστολή στρατεύματος στην περιοχή της Σμύρνης για την προστασία των Ελλήνων απ' τις αυθαιρεσίες των Τούρκων.Δεν κατάλαβα,οι Νεότουρκοι να σφάζουν Έλληνες και να μένουν ατιμώρητοι;
Οι Βαλκανικοί πόλεμοι,ο μακεδονικός αγώνας και ο πόλεμος του '97 ήταν απελευθερωτικοί, την πατρίδα μας θέλαμε πίσω,όχι άλλες πατρίδες.


Για το πρώτο που λες συμφωνώ απόλυτα και είναι και αυτό που λέω και εγώ. Ότι πρέπει να διακρίνουμε τον κάθε αγώνα για το αν είναι δίκαιος, με βάση το ποια συμφέροντα εκπροσωπεί. Εγώ θεωρώ ότι μόνο τα "λαϊκά" συμφέροντα δικαιολογούν τον οποιονδήποτε αγώνα και τον κάνουν σωστό.

Μετά όμως περνάς σε ένα εντελώς διαφορετικό κριτήριο. Το "εθνικό". Τα "εθνικά" συμφέροντα είναι τόσο ιδεαλιστικά, τόσο εξωπραγματικά δηλαδή, που εύκολα πλάθονται με τον τρόπο που βολεύει την εξουσία. Εθνικός λέγεται ο αγώνας του '21(εσφαλμένα γιατί και πολλοί μη Έλληνες συμμετείχαν (βλ. Οδυσσέας Ανδρούτσος). Εθνική λέγεται και η εκστρατεία στη Μ. Ασία για την "τιμωρία" των Τούρκων (τώρα από που παίρνει δίκιο ένα έθνος για να τιμωρήσει ένα άλλο έθνος, δεν ξέρω). Η αλήθεια είναι πάντως πως οι νεότουρκοι ξεκίνησαν τους διωγμούς ελληνικών πληθυσμών, αφότου είχαν εγκατασταθεί οι Έλληνες στρατιώτες. Επιπλέον αν μιλήσεις με ανθρώπους που ζούσαν σε εκείνες τις περιοχές κανείς δεν ήθελε τους "ελλαδίτες" στρατιώτες, γιατί όχι μόνο ήταν χαμηλότερης πνευματικής υποστάθμης, αλλά και γιατί πολλές φορές ήταν πιο στυγνοί από τους Τούρκους, επιβάλλοντας φόρους υπέρ στρατού και κάνοντας πλιάτσικο στις περιουσίες τους.
Τώρα αν συνεχίζεις να θέλεις "εθνικούς" αγώνες, να σου θυμίσω ότι και ο Χίτλερ, εθνικό αγώνα έκανε. Όπως και οι νεότουρκοι που τους "τιμωρήσαμε".
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Ντίνος Μηναΐδης
Πρύτανης


Εγγραφή: 05 Φεβ 2013
Δημοσιεύσεις: 205
Τόπος: Θεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Φεβ 11, 2013 7:33 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

vag_el έγραψε:
Koίταξε Ντίνο,

εν΄ μέρη , έχεις ένα δίκαιο στο να πιστεύεις πως θεωρούμαστε όλοι φυλετιστές και φιλοπόλεμοι,

είναι γεγονός πως συμμετέχουν πολλές φορές με η χωρίς τη θέληση του Λαού μας τα ελληνικά στρατεύματα σε πολεμικές συμμορίες επιτακτικης ανάγκης ,και αποικιοκρατισμού εθνών.

Σε γενικές γραμμές όμως ,κι αυτό τόνισα στο παραπάνω κείμενό μου ,είναι πως δεν είμαστε αιμοβόροι και αιμοδιψείς όπως οι Ναζί.

Αν θυμάσαι καλά,τα 50 εκαττομύρια θυμάτων στην Ευρώπη απο αυτούς,αλλα και οι επιθέσεις τους βαρβαρικής καταγωγής στη δήθεν αρρωστημένη γενεά ,γερουσία ,βρεφών και γυναικών που ως επι το πλείστον αυξάνουν τον αριθμό των νεκρών ως αναπαράσταση βεβηλωμένη ,σε σχέση με την πραγματική τους δύναμη ως Στράτευμα που ειναι νομιζω υπερβολική.

Επειτα έχω αλλον εναν ενδοιασμό ,στο ότι εμείς οι Ελληνες δεν στοχεύουμε σε τεχνικά μέσα πολέμου ,ουτε βιομηχανία έχουμε ούτε και διαπαιδαγώγηση πολεμική....εν πάσει περιπτώσει είχαμε βιομηχανίες ειδών
μέχρι κατοχής υποδούλωσης της Κυβέρνησής μας ,θυμάμαι και το μέσο δάχτυλο που βοιδοκοπά τη ματαιοδοξία μας.

Αν μη τι άλλο ,δε είμαι και ο καταλληλότερος ως πνεύμα ,που θα υιοθετήσει Γερμανικλές μεθόδους αλλοτροίωσης .

Υ.Γ έχει Παγωνιά εκει πάνω,πίνουν κανα κρασί και κανουν μαλακίες μετά,μη τους πάρω και πολύ σοβαρά οτι ξέρουν τι τους γίινεται Laughing


Εντάξει δεν είμαστε και ορκς.... αλλά με τις κατάλληλες συνθήκες νομίζω κάθε λαός μπορεί να γίνει φιλοπόλεμος. Και κάθε λαός μπορεί να γίνει φιλειρηνικός. Πάρε παράδειγμα τους Βίκινγ που από άγριοι πολεμιστές έγιναν οι οικολόγοι Σουηδοί και Δανοί. Άσχετα αν οι πρώτοι έχουν μεγάλες πολεμικές βιομηχανίες.

Πάντως η Ελλάδα σήμερα συγκαταλέγεται στις 15 ισχυρότερες πολεμικές δυνάμεις του πλανήτη, βάσει αριθμού μόνιμων και κληρωτών στρατιωτών, όπλων, πλοίων και αεροσκαφών. Δεν είμαστε δηλαδή Ελβετία, ούτε τόσο "αδύναμοι αλλά ηρωικοί" όσο φανταζόμαστε. Φυσικά έτσι δικαιολογούνται και οι τεράστιες αμυντικές δαπάνες.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Κουβεντούλα Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2  Επόμενο
Σελίδα 1 από 2

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center