Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Ένας ορισμός της Λογοτεχνίας

 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Ελεύθερες Απόψεις
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
πόκΑΑς
Πρύτανης


Εγγραφή: 04 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 1033
Τόπος: Το Αιώνιον Ποθητόν της Ανθρωπότις.

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Νοέ 04, 2011 12:22 pm    Θέμα δημοσίευσης: Ένας ορισμός της Λογοτεχνίας Απάντηση με Συμπερίληψη

Ένας ορισμός της Λογοτεχνίας

Αποσπάσματα από την εναρκτήρια παράδοση του Roland Barthes στην έδρα της Φιλολογικής Σημειολογίας της Λογοτεχνίας (College de France, 7/1/1977)




Ο Barthes επιχειρώντας έναν ορισμό της Λογοτεχνίας, ξεκινάει τη συλλογιστική του υποστηρίζοντας ότι η γλώσσα δεν είναι τίποτε άλλο παρά μια εξουσία. Φέρνοντας ως παράδειγμα τη δική του γλώσσα λέει :

"Στη γαλλική γλώσσα είμαι αναγκασμένος να τοποθετηθώ πρώτα ως υποκείμενο, και ύστερα να εκφέρω την πράξη, που έτσι δε θα είναι πια παρά το κατηγόρημά μου: αυτό που κάνω δεν είναι παρά η συνέπεια και η συνέχιση εκείνου που είμαι. Με τον ίδιο τρόπο, είμαι υποχρεωμένος να διαλέγω πάντα ανάμεσα στο αρσενικό ή στο θηλυκό, το ουδέτερο ή το σύνθετο μου είναι απαγορευμένα.[...] Έτσι, η γλώσσα, από την ίδια τη δομή της εμπεριέχει μια μοιραία σχέση αλλοτρίωσης. Η ομιλία και πολύ περισσότερη η αγόρευση, δεν είναι επικοινωνία, όπως το επαναλαμβάνουν πάρα πολύ συχνά, είναι καθυπόταξη: ολόκληρη η γλώσσα είναι μια γενικευμένη διοίκηση".

Στη συνέχεια, αναπτύσσει διάφορα επιχειρήματα για να φτάσει στο εξής συμπέρασμα :

"Η γλώσσα, ωε εκδήλωση οποιουδήποτε σημειωτικού συστήματος, δεν είναι ούτε αντιδραστική, ούτε προοδευτική, είναι απλώς φασιστική. Γιατί φασισμός δεν είναι να εμποδίζεις τον άλλο να λέει, είναι να τον αναγκάζεις να λέει".

Μπορεί όμως να ξεφύγει κανείς από το φασισμό της γλώσσας; Ιδού η πρόταση του Barthes:

"Αν ονομάσουμε ελευθερία, όχι μόνο τη δύναμη να ξεφεύγουμε από την εξουσία, αλλά επίσης και κυρίως τη δύναμη να μην υποτάσσουμε κανένα, τότε δεν μπορεί να υπάρξει ελευθερία παρά μόνο έξω από τη γλώσσα. Δυστυχώς, η ανθρώπινη γλώσσα είναι δίχως εξωτερικό: είναι ένα κλειστό σύστημα. Δεν μπορείς να βγεις από αυτό παρά μόνο με το φυσικώς αδύνατο. [...]Για μας όμως, που δεν είμαστε ούτε ιππότες της πίστης ούτε υπεράνθρωποι, δε μένει - ας μου επιτραπεί η λέξη - παρά να σκαρώσουμε μια κατεργαριά ΜΕ τη γλώσσα, ΣΤΗ γλώσσα. Αυτή τη σωτήρια κατεργαριά, αυτή την επιτήδεια υπεκφυγή, αυτή την υπέροχη απάτη, που μας επιτρέπει να ακούμε την εκτός εξουσίας γλώσσα, σ' όλη την αίγλη μιας διαρκούς επανάστασης του σημειωτικού συστήματος, εγώ την ονομάζω: Λογοτεχνία".

Ολόκληρη η παράδοση βρίσκεται στο βιβλίο του Barthes Μυθολογίες - Μάθημα, Αθήνα 1979, Ράππας.




http://www.lexima.gr/
_________________


pol gt
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
Δάκης Μαυροφρείδης
Πρύτανης


Εγγραφή: 22 Ιαν 2007
Δημοσιεύσεις: 2627
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Νοέ 04, 2011 9:04 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Δεν πας να τραβήξεις καμιά μ***κία λέω γω να ξελαμπικάρεις; Τέτοιες καύλες που έχεις μού θες και Barthes, τρομάρα σου!
_________________
Δεν υπάρχει τίποτα πιο θαυμαστό και αξιόλογο από την ανάδειξη του ωραίου. Αρκεί, ο σκοπός της ίδιας της πράξης να μην αναλώνεται μέσα σε μια ανερμάτιστη και φλύαρη ματαιοδοξία

Δ.Μ.

http://d-mavrofrides.simplesite.com
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
πόκΑΑς
Πρύτανης


Εγγραφή: 04 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 1033
Τόπος: Το Αιώνιον Ποθητόν της Ανθρωπότις.

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Νοέ 05, 2011 3:23 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Εντάξει λογικό το βρίσκω να προτείνεις σε κάποιον εκείνο που ο ίδιος σου γνωρίζεις πως λειτουργεί. Εγώ όμως το τράβηγμα μαλακίας το έκοψα, για πρακτικούς βασικά λόγους. Από κάποια στιγμή και έπειτα δεν έβρισκα ανταπόκριση, δεν με ευχαριστούσε δηλαδή, δεν με ικανοποιούσε. Τώρα για να είμαι ειλικρινής, τραβάω μαλακία κάποιες φορές αλλά όχι από καύλα. Για να καταλάβεις, μιάς και έχεις, όπως δείχνεις, ζωηρό ενδιαφέρον για το θέμα, κάθε αρχές του μήνα που μπαίνει η σύνταξη μου στο κόντο, επισκέπτομαι ένα μαγαζί το οποίο ειδικεύεται σε ερωτικές συνευρέσεις. Παίρνω δύο κοπέλες στο ιδιαίτερο για 3 ώρες και μου κοστίζει μαζί με τα ποτά 400 Ευρώ. Αλλά ότι θέλω δεν έχουν φραγμούς. Τις βάζω να γλύφουν η μία το αιδοίο της άλλης, τις βάζω να γλύφουν τον Γιωργάκη (τον είδες στην φώτο Mr. Green ), τις βάζω την μία πάνω στην άλλη και τις γλύφω το αιδοίο τους πότε τη μία πότε την άλλη όπως την μελισσούλα που πάει από ανθό σε ανθό και ρουφά το πολύτιμο νέκταρ Mr. Green , και όταν χύνω είναι η αποθέωση αφού ξεχύνετε το ζεστό μου σπέρμα σαν τρικυμία μέσα στο στόμα τους και λίγο κατόπιν αφήνει η μία να τρέχει από το στόμα της στο στόμα της άλλης το πολύτιμο ζεστό μου νέκταρ, ωχ συγνώμη λάθος, σπέρμα ήθελα να πω, νέκταρ είναι η θυληκήνη που τρέχει από τα ιερότατα αιδοία και εγώ ρουφώ αγέροχα σαν να μου ανήκει Mr. Green Laughing . Βασικά αυτό μέχρι τον περασμένο μήνα, παίρνω σύνταξη 1800 Ευρώ και είμουν άνετος, τώρα όμως μετακόμισα σε μεγαλύτερο σπίτι και πρέπει να το ντύσω, μια ιστορία δηλαδή που θα μου φάει περίπου 12 χιλιάρικα αφού μόνο η κουζίνα θα φάει 4000 Ευρουλάκια.

Έτσι λοιπόν, για να μην φλυαρολογομορφοδομοποιώ, κάθε μήνα είχα για να ξελαμπικάρω το πρόγραμμά μου. Εν διάμεσα όμως τύχαινε κάποιες φορές, λίγες ημέρες βασικά πριν το καθιερωμένο μου γλέντι, ο Γιωργάκης να θεριώνει, στην αρχή τα πρωινά λίγο πριν ξυπνήσω, κατόπιν και σιγά-σιγά όταν καθόμουν και δεν βρισκόμουν σε κίνηση ή άλλη σωματική δραστηριότητα, με αποκορύφωμα να τυχαίνει να ξαπλώνω το βράδυ για ύπνο και μέχρι την άλλη ημέρα το πρωί, εάν δεν ακολουθούσε ρεύση στον ύπνο, ο Γιωργάκης (τον είδες στην φώτο Mr. Green τον γνωρίζεις τώρα προσωπικά Laughing ) να είναι ξύπνιος και να απαιτεί τα δικαιώματα του. Ε, οπότε καταλαβαίνεις, για να ησυχάσω του έβαζα τρικλοποδιά, τον ξεγελούσα, εννοώ τον Γιωργάκη (τον είδες στην φώτο Mr. Green τον γνωρίζεις τώρα προσωπικά Laughing ), τραβούσα μία μαλακία και με άφηνε στην ησυχία μου. Το έκανα όχι από καύλα, καταλαβαίνεις ευελπιστοφαντάζομαι, αλλά για να πάψει να διαμαρτύρεται και να απαιτεί πρόωρα, εννοώ ο Γιωργάκης (τον είδες στην φώτο Mr. Green τον γνωρίζεις τώρα προσωπικά Laughing ), να ικανοποιηθούν τα αιτήματά του.

Όμως η ζωή αγαπάει τον κλέφτη αλλά αγαπάει και τον Γιωργάκη (τον είδες στην φώτο Mr. Green τον γνωρίζεις τώρα προσωπικά Laughing ). Και του άνοιξε του Γιωργάκη (τον είδες στην φώτο Mr. Green τον γνωρίζεις τώρα προσωπικά Laughing ) καινούργιο μαγαζί στην Κολωνία (60 χιλιόμετρα από εδώ). Μαγαζί, όπως με πληροφορούν και θα επισκεπτώ φυσικά με την επάνοδο μου (την επόμενη βδομάδα ταξιδεύω για Ελλάδα) αποτελείται από 4 εσωτερικούς ορόφους με μεγάλο σαλόνι στον κάθε όροφο, στο οποίο πληρώνεις ένα τέλος ειδόδου 60 Ευρώ, και μέσα στην τιμή αυτή έχεις πληρώσει ολόκληρη την βραδυά που ακολουθεί, με φαγητό μέσα, ποτό, λουτρά, και φυσικά τα πανιερότατα γαμίσια.

Μα την αλήθεια, πες μου ανεπιφύλακτα, δεν είναι η ζωή ένα μυστήριο θαύμα;;;

Mr. Green Laughing Mr. Green Laughing Mr. Green Laughing Mr. Green
_________________


pol gt
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
opyrgos
Αποκλεισμένο μέλος


Εγγραφή: 30 Νοέ 2007
Δημοσιεύσεις: 13248

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Νοέ 05, 2011 2:34 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

πόκΑΑς έγραψε:
Εντάξει λογικό το βρίσκω να προτείνεις σε κάποιον εκείνο που ο ίδιος σου γνωρίζεις πως λειτουργεί. Εγώ όμως το τράβηγμα μαλακίας το έκοψα, για πρακτικούς βασικά λόγους.
Ε βέβαια, αφού απ' την πολύ μαλακία αχρηστεύτηκε!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Δάκης Μαυροφρείδης
Πρύτανης


Εγγραφή: 22 Ιαν 2007
Δημοσιεύσεις: 2627
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Νοέ 05, 2011 8:01 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Opyrgos θαυμάζω το χιούμορ σου αλλά ο άνθρωπος είναι πραγματικά άρρωστος. Καλύτερα να μην τού μιλάμε...
_________________
Δεν υπάρχει τίποτα πιο θαυμαστό και αξιόλογο από την ανάδειξη του ωραίου. Αρκεί, ο σκοπός της ίδιας της πράξης να μην αναλώνεται μέσα σε μια ανερμάτιστη και φλύαρη ματαιοδοξία

Δ.Μ.

http://d-mavrofrides.simplesite.com
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
opyrgos
Αποκλεισμένο μέλος


Εγγραφή: 30 Νοέ 2007
Δημοσιεύσεις: 13248

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Νοέ 06, 2011 2:22 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ίσως έχεις δίκιο. Έτσι δίνουμε σε αυτούς και αξία!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
πόκΑΑς
Πρύτανης


Εγγραφή: 04 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 1033
Τόπος: Το Αιώνιον Ποθητόν της Ανθρωπότις.

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Νοέ 06, 2011 2:51 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Δάκης Μαυροφρείδης έγραψε:
Opyrgos θαυμάζω το χιούμορ σου αλλά ο άνθρωπος είναι πραγματικά άρρωστος. Καλύτερα να μην τού μιλάμε...


Sad Ξέρω γιατί το λες Sad

Crying or Very sad Επειδή ο Γιωργάκης δεν έχει πια τα κότσια να στέκετε κάγκελο σε στάση προσοχής Crying or Very sad



Mr. Green
_________________


pol gt
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
opyrgos
Αποκλεισμένο μέλος


Εγγραφή: 30 Νοέ 2007
Δημοσιεύσεις: 13248

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Νοέ 06, 2011 10:25 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Καλά, αυτό έπαψε να το κάνει εδώ και χρόνια!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
πόκΑΑς
Πρύτανης


Εγγραφή: 04 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 1033
Τόπος: Το Αιώνιον Ποθητόν της Ανθρωπότις.

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Νοέ 06, 2011 10:48 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

πες ρε την αλήθεια, ονειρεύεσαι ή όχι να το νοιώσεις ζεστό μέσα στις παλάμες σου;;; την αλήθεια όμως...

ντάξει ξέρω, είσαι καψούρης με τον Μπάκα όλοι το συζητάνε εξάλλου στα πμ, αλλά και το δικό μου πες την αλήθεια δεν θέλεις να νοιώσεις την ζεστασιά του και την μυρουδιά του;;; την αλήθεια... λέγε...
_________________


pol gt
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
opyrgos
Αποκλεισμένο μέλος


Εγγραφή: 30 Νοέ 2007
Δημοσιεύσεις: 13248

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Νοέ 06, 2011 2:24 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Γιατί ζεστό; Το 'καψες απ' την πολύ μαλακία;
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
shadowriter
Καθηγητής


Εγγραφή: 17 Οκτ 2011
Δημοσιεύσεις: 69
Τόπος: Ελλαδα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Νοέ 28, 2011 1:38 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

πόκΑΑς έγραψε:
Εντάξει λογικό το βρίσκω να προτείνεις σε κάποιον εκείνο που ο ίδιος σου γνωρίζεις πως λειτουργεί. Εγώ όμως το τράβηγμα μαλακίας το έκοψα, για πρακτικούς βασικά λόγους. Από κάποια στιγμή και έπειτα δεν έβρισκα ανταπόκριση, δεν με ευχαριστούσε δηλαδή, δεν με ικανοποιούσε. Τώρα για να είμαι ειλικρινής, τραβάω μαλακία κάποιες φορές αλλά όχι από καύλα. Για να καταλάβεις, μιάς και έχεις, όπως δείχνεις, ζωηρό ενδιαφέρον για το θέμα, κάθε αρχές του μήνα που μπαίνει η σύνταξη μου στο κόντο, επισκέπτομαι ένα μαγαζί το οποίο ειδικεύεται σε ερωτικές συνευρέσεις. Παίρνω δύο κοπέλες στο ιδιαίτερο για 3 ώρες και μου κοστίζει μαζί με τα ποτά 400 Ευρώ. Αλλά ότι θέλω δεν έχουν φραγμούς. Τις βάζω να γλύφουν η μία το αιδοίο της άλλης, τις βάζω να γλύφουν τον Γιωργάκη (τον είδες στην φώτο Mr. Green ), τις βάζω την μία πάνω στην άλλη και τις γλύφω το αιδοίο τους πότε τη μία πότε την άλλη όπως την μελισσούλα που πάει από ανθό σε ανθό και ρουφά το πολύτιμο νέκταρ Mr. Green , και όταν χύνω είναι η αποθέωση αφού ξεχύνετε το ζεστό μου σπέρμα σαν τρικυμία μέσα στο στόμα τους και λίγο κατόπιν αφήνει η μία να τρέχει από το στόμα της στο στόμα της άλλης το πολύτιμο ζεστό μου νέκταρ, ωχ συγνώμη λάθος, σπέρμα ήθελα να πω, νέκταρ είναι η θυληκήνη που τρέχει από τα ιερότατα αιδοία και εγώ ρουφώ αγέροχα σαν να μου ανήκει Mr. Green Laughing . Βασικά αυτό μέχρι τον περασμένο μήνα, παίρνω σύνταξη 1800 Ευρώ και είμουν άνετος, τώρα όμως μετακόμισα σε μεγαλύτερο σπίτι και πρέπει να το ντύσω, μια ιστορία δηλαδή που θα μου φάει περίπου 12 χιλιάρικα αφού μόνο η κουζίνα θα φάει 4000 Ευρουλάκια.




Καλά αυτό θα πει παραστατική περιγραφή!!!
_________________
δεν ξερω αν θα ανακαλυψω ποτε τις απαντησεις στα ερωτηματα που θετουν οι αορατες δυναμεις,ξερω ομως οτι η αναζητηση τους θα με οδηγησει σε ανωτερα επιπεδα της σκεψης και εμπειριας οπου τοτε λιγη σημασια θα εχει η απαντηση τους σε αυτον τν νεο κοσμο
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
ΛΑ.Ο.Σ.
Αποκλεισμένο μέλος


Εγγραφή: 28 Ιαν 2012
Δημοσιεύσεις: 1241
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Απρ 18, 2012 8:37 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Μήνυμα διεγράφη από τη διαχείριση λόγω υβριστικών και νομικώς μεμπτού περιεχομένου
_________________
Mr. Green Laughing opyλgos βλέχει βλέχει...
LaughingMr. Green κλατάς ομπλέλα;;;
Mr. Green Laughingγλήγολα μέσα μην βλαχείς και μας αλλωστήσεις τζάνεμ...
Laughing Mr. Green
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Yahoo Messenger MSN Messenger
nicoza
Νεοφώτιστος


Εγγραφή: 16 Αύγ 2012
Δημοσιεύσεις: 7

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Αύγ 16, 2012 11:29 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

πολυ ενδιαφερον!

Ευχαριστω πολυ!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Ελεύθερες Απόψεις Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Σελίδα 1 από 1

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center