Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Οι σοφιστές ήταν φιλόσοφοι ή όχι; Ποια η σχέση τους;
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2, 3, 4, 5, 6  Επόμενο
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Κουβεντούλα
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
ΧΙΓΙΩΡΓΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 04 Μάϊ 2008
Δημοσιεύσεις: 1477
Τόπος: Δράμα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Μάρ 07, 2010 5:00 pm    Θέμα δημοσίευσης: Οι σοφιστές ήταν φιλόσοφοι ή όχι; Ποια η σχέση τους; Απάντηση με Συμπερίληψη

afham έγραψε:

Ευχαρίστως να απαντούσα, αλλά είναι ακατανόητη η ερώτηση. Οι Σοφιστές ήταν σχολή φιλοσόφων,


ΔΕΝ ΠΕΡΙΜΕΝΑ ΠΟΤΕ να λεχθεί από υποψήφιο διδάκτορα τέτοιο ΨΕΥΔΟΣ και ΑΓΝΟΙΑ συνάμα.

Οι σοφιστές είχαν την δική τους σχολή ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ των φιλοσόφων. Ήταν ομάδα στοχαστών που ΞΕΧΩΡΙΖΕ και ποτέ δεν ορίστηκε ως τμήμα των φιλοσόφων.

Τα σχετικά ΔΙΔΑΧΘΗΚΑΝ στα σχολεία την δεκαετία του '80 και είναι γνώση η οποία χάνεται γιατί ορισμένοι θέλουν να ταυτίσουν τους σοφιστές με τους φιλοσόφους. Το γεγονός είναι κατανοητό για τους αγγλόφωνους που ταυτίζουν τους σοφιστές με τους σοφούς αλλά ΟΧΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ.

Παράθεση:
Σήμερα 10/3/10 μεταβλήθηκε το θέμα από "Αν οι σοφιστές ήταν φιλόσοφοι ή όχι..." στην κατάσταση που το βλέπετε.

Το θέμα εδώ τοποθετήθηκε και φάνηκα δημιουργός του αν και καμιά θεματοθέτηση δική μου δεν έχει την άθλια αυτή εναρκτήρια παρουσίαση. Δεν θα είχε τίτλο σαν αυτόν που είχε αρχικά ενώ και τώρα δεν είναι ο καλύτερος δυνατός. Απλά με την αλλαγή που έγινε ορίστηκε τίτλος πλησιέστερος με τον αρχικό και περισσότερο στοχαστικός.

Μεταφέρθηκε ένα σχόλιό μου εδώ και παρουσιάστηκε ως θεματοθέτηση και ταυτόχρονα προκλήθηκα για να δημιουργήσω συνθήκες οι οποίες θα μπορούσαν να ορίσουν μία διαγραφή μου. Ήδη μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα η καταγγελία μου για φίμωσή μου η οποία έμμεσα έχει επιτευχθεί καθώς δεν μετέχω ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ ΘΕΜΑ ΠΛΕΟΝ εκτός από όσα είμαι εγώ ο θεματοθέτης. Σύντομα θα απέχω οριστικά και από αυτά ακόμη εθελοντικα, αν βέβαια δεν φιμωθώ τελικά. Ελπίζω ότι πραγματικά ο χώρος αυτός είναι ένας χώρος δημοκρατικού διαλόγου και όπου είναι αποδεκτή η κάθε άποψη τόσο ένθεων όσο και άθεων.

Μια θεματοθέτηση δική μου θα όριζε τα εξής:
Παράθεση:
Γιατί οι φιλόσοφοι στην αρχαία Ελλάδα δεν ήθελαν να αποκαλούνται σοφιστές;;;

Πόση σχέση μπορεί να είχαν οι σοφιστές με τους φιλόσοφους και ποια η διαφορετικότητα με την οποία εκφράστηκαν και εκφράζονται ακόμη;;;

Στον διάλογο "Σοφιστής" του Πλάτωνα δίδονται οι ορισμοί των σοφιστών καθώς εκεί υπάρχει η αναφορά του Κέβη για την μιαρότητα που φέρει ο τίτλος του σοφιστή.

Θα ήθελα λοιπόν να παραθέσετε τις απόψεις σας στα πλαίσια ενός επικοδομητικού διαλόγου κατά προτίμηση με παραπομπές σε αρχαία κείμενα οι οποίες να παρέχουν τεκμηρίωση.

_________________
Ο μέγιστος καρπός της αυτάρκειας είναι η ελευθερία(Επίκουρος)

ΔΕΝ ΠΡΟΣΔΟΚΩ ΤΙΠΟΤΑ. ΔΕΝ ΜΙΣΩ ΤΙΠΟΤΑ. ΕΙΜΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ.

http://xigiorge2.blogspot.com/ (Οι πραγματείες μου)


Έχει επεξεργασθεί απο τον/την ΧΙΓΙΩΡΓΗΣ στις Τετ Μάρ 10, 2010 8:03 pm, επεξεργάσθηκε 3 φορές συνολικά
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
afham
Διαχειριστής


Εγγραφή: 02 Φεβ 2003
Δημοσιεύσεις: 1894
Τόπος: Φωτονερόπετρα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Μάρ 07, 2010 5:07 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Κοίτα, έχω ανεχτεί εδώ και καιρό τις ασυναρτησίες που γράφεις αλλά η υπομονή έχει και τα όριά της. Γι αυτό μαζέψου και μην χαλάς κάθε post. Δεν θα επαναλειφθεί η προειδοποίηση. Αν δεν ξέρεις ότι οι σοφιστές ήταν φιλόσοφοι να γυρίσεις στο σχολείο και να μην γεμίζεις σκουπίδια έναν προσωπικό διαδικτυακό τόπο που σε φιλοξενεί.

H φιλοσοφία και ο όρος "φιλόσοφος" δεν είναι ούτε σχολή ούτε αντικείμενο, ούτε ρεύμα. Οι σοφιστές σαφέστατα φιλοσοφούσαν και ήταν φιλόσοφοι.
_________________
Στραβός είναι ο γιαλός

Δείτε επίσης: http://www.liantinis.org
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
ΧΙΓΙΩΡΓΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 04 Μάϊ 2008
Δημοσιεύσεις: 1477
Τόπος: Δράμα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Μάρ 07, 2010 6:28 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Αυτό το πιστεύεις ΕΣΥ ΚΑΙ ΜΟΝΟ καθώς ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΒΙΒΛΙΑ που αναφέρουν την διαφορά και ειλικρινά ΔΕΝ ΘΑ ΗΘΕΛΕΣ ΝΑ ΣΕ ΤΑΠΕΙΝΩΣΩ τόσο πολύ ώστε να τα φέρω εδώ ως ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ.[/
_________________
Ο μέγιστος καρπός της αυτάρκειας είναι η ελευθερία(Επίκουρος)

ΔΕΝ ΠΡΟΣΔΟΚΩ ΤΙΠΟΤΑ. ΔΕΝ ΜΙΣΩ ΤΙΠΟΤΑ. ΕΙΜΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ.

http://xigiorge2.blogspot.com/ (Οι πραγματείες μου)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Μάρ 07, 2010 6:49 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Τι στοιχεία εννοείς; Τους βίους αγίων,για παράδειγμα;
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
afham
Διαχειριστής


Εγγραφή: 02 Φεβ 2003
Δημοσιεύσεις: 1894
Τόπος: Φωτονερόπετρα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Μάρ 07, 2010 6:52 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ΧΙΓΙΩΡΓΗΣ έγραψε:
Αυτό το πιστεύεις ΕΣΥ ΚΑΙ ΜΟΝΟ καθώς ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΒΙΒΛΙΑ που αναφέρουν την διαφορά και ειλικρινά ΔΕΝ ΘΑ ΗΘΕΛΕΣ ΝΑ ΣΕ ΤΑΠΕΙΝΩΣΩ τόσο πολύ ώστε να τα φέρω εδώ ως ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ.


Ταπείνωσέ με αγόραρε.
_________________
Στραβός είναι ο γιαλός

Δείτε επίσης: http://www.liantinis.org
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Darkmind
Πρύτανης


Εγγραφή: 05 Μάρ 2007
Δημοσιεύσεις: 1671

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Μάρ 07, 2010 6:59 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Θα γράψει ξανα τις αρλούμπες του διαστρεβλώνοντας τους Σοφιστές, όπως διαστρέβλωσε τον Επίκουρο για να στηρίξει την άρρωστη ιδεολογία του και προβλέπω να γίνεται ο κακός χαμός.
_________________
Πάντων χρημάτων μέτρον έστιν άνθρωπος

«Η φιλοσοφία στο βαθμό που παραμένει φιλοσοφία δεν μπορεί να συστήσει άμεσα βήματα αλλαγών. Προκαλεί αλλαγές μόνο όσο παραμένει θεωρία. Δεν είναι η θεωρία επίσης μια αυθεντική μορφή πρακτικής;» Theodor W. Adorno
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΧΙΓΙΩΡΓΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 04 Μάϊ 2008
Δημοσιεύσεις: 1477
Τόπος: Δράμα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Μάρ 07, 2010 7:06 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

afham έγραψε:
ΧΙΓΙΩΡΓΗΣ έγραψε:
Αυτό το πιστεύεις ΕΣΥ ΚΑΙ ΜΟΝΟ καθώς ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΒΙΒΛΙΑ που αναφέρουν την διαφορά και ειλικρινά ΔΕΝ ΘΑ ΗΘΕΛΕΣ ΝΑ ΣΕ ΤΑΠΕΙΝΩΣΩ τόσο πολύ ώστε να τα φέρω εδώ ως ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ.


Ταπείνωσέ με αγόραρε.


ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΣΤΟ ΥΠΟΣΧΟΜΑΙ εκτός αν με διαγράψεις, οπότε θα μπορέσεις να κρύψεις την ΑΓΝΟΙΑ που σε διακρίνει φιλοσοφικά.

Επίσης η ανδρεία ορίζει την αντιμετώπιση του λόγου ενός συνομιλητή και όχι τις απειλές τύπου διαγραφής μου.
_________________
Ο μέγιστος καρπός της αυτάρκειας είναι η ελευθερία(Επίκουρος)

ΔΕΝ ΠΡΟΣΔΟΚΩ ΤΙΠΟΤΑ. ΔΕΝ ΜΙΣΩ ΤΙΠΟΤΑ. ΕΙΜΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ.

http://xigiorge2.blogspot.com/ (Οι πραγματείες μου)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
afham
Διαχειριστής


Εγγραφή: 02 Φεβ 2003
Δημοσιεύσεις: 1894
Τόπος: Φωτονερόπετρα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Μάρ 07, 2010 7:07 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Μεταφέρω εδώ την καταγγελία του ΧΙΓΙΩΡΓΗ Laughing

Παράθεση:
Καταγγέλλω δημόσια τον διαχειριστή για προσπάθεια φίμωσής μου με αιτία την διαφωνία μου σχετικά με την ομάδα τον σοφιστών και των φιλοσόφων και την διαφορά αυτών.

Θα απαντήσω και στο σχετικό θέμα περί της διαφοράς αυτής και θα ήθελα να σας θυμίσω ότι ο Γιώργης ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙ από απειλές. Ο τρόπος αυτός δράσης δεν είναι ανδρεία αλλά δειλία καθώς ο συνετός στοχαστής μέλος ενός φιλοσοφικού χώρους ΑΠΛΑ ΤΕΚΜΗΡΙΩΝΕΙ περί της διαφωνίας και ΣΕΒΕΤΑΙ ΚΑΘΕ ΑΠΟΨΗ ακόμη και αν είναι λανθασμένη. Φροντίζει απλά να αναδείξει την ΑΛΗΘΕΙΑ περί του θέματος αναφοράς.

Δείξτε μου λοιπόν σε εμένα και τον κόσμο το επίπεδο δημοκρατικότητας στο οποίο βρίσκεστε και τον σεβασμό που αρμόζει προς τον εκάστοτε συνομιλητή σας που διαφώνησε απλά μαζί σας.

ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΤΕ λοιπόν με ΑΝΔΡΕΙΑ τον λόγο μου και μην κάνετε επίδειξη δύναμης. Μπορεί εγώ να έχω μεγαλύτερη δύναμη από εσάς την οποία απλά ΔΕΝ ΘΕΛΩ να χρησιμοποιήσω... και όπως ενημέρωσα ήδη τον διαχειριστή σε προσωπικό επίπεδο.

ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ λοιπόν και τεκμηριώστε αν θέλετε μέσα από την βιβλιογραφία. Σας υπόσχομαι ότι μόλις βρω χρόνο θα φροντίσω εγώ να φέρω τα ανάλογα κείμενα τα οποία ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΤΡΑΝΗ ΑΠΟΔΕΙΞΗ η οποία ΘΑ ΣΥΝΤΡΙΨΕΙ ΚΑΘΕ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑ ΣΑΣ.

_________________
Στραβός είναι ο γιαλός

Δείτε επίσης: http://www.liantinis.org
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
ΧΙΓΙΩΡΓΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 04 Μάϊ 2008
Δημοσιεύσεις: 1477
Τόπος: Δράμα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Μάρ 07, 2010 7:11 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ έγραψε:
Τι στοιχεία εννοείς; Τους βίους αγίων,για παράδειγμα;


ΒΙΒΛΙΟΓΡΑΦΙΑ αγαπητέ μου και μάλιστα με ΤΕΚΜΗΡΙΩΣΗ αν και δεν χρειάζεται ιδιαίτερα.

Δεν χρειάζεται να είσαι γνώστης για να καταλάβεις το εξής απλό.

Ο φιλόσοφος ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΑΥΤΙΣΤΕΙ με τον σοφιστή ούτε το αντίστροφο. Αν ήταν έτσι τότε πολύ απλά θα είχαμε υπερβολή ορολογίας που στην αρχαία Ελλάδα της Λακωνικότητας αυτός εκ των πραγμάτων ΔΕΝ ΟΡΙΖΕΤΑΙ. Δεν ήταν τόσο ανόητοι οι αρχαίοι ώστε να χρησιμοποιούν τις ίδιες λέξεις για να ορίσουν ομάδες οι οποίες είναι όμοιες.

Ειλικρινά ΛΥΠΑΜΑΙ για το επίπεδο της σκέψης σας το οποίο δείχνει ότι δεν διαθέτει στοχασμό ο νους σας.
_________________
Ο μέγιστος καρπός της αυτάρκειας είναι η ελευθερία(Επίκουρος)

ΔΕΝ ΠΡΟΣΔΟΚΩ ΤΙΠΟΤΑ. ΔΕΝ ΜΙΣΩ ΤΙΠΟΤΑ. ΕΙΜΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ.

http://xigiorge2.blogspot.com/ (Οι πραγματείες μου)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΧΙΓΙΩΡΓΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 04 Μάϊ 2008
Δημοσιεύσεις: 1477
Τόπος: Δράμα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Μάρ 07, 2010 9:07 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

πριν σας χαιρετήσω από αυτό το φόρουμ σας ανακοινώνω ότι θα επιστρέψω μόνο αν κρίνω απαραίτητο να προσθέσω κάτι επί των θεμάτων που έχω θέσει ο ίδιος. Ήρθε η ώρα να αποχωρήσω από το φόρουμ αυτό και αν γράφω ποτέ κάτι θα είναι πλέον μόνο στις σελίδες μου και σε ένα άλλο φόρουμ το οποίο δεν είναι δημόσιο όπως αυτό, σε κοινή θέα στον κόσμο που αναζητεί γνώσεις και φτάνει στις σελίδες αυτές στις οποίες μαθαίνει ότι οι αρχαίοι Έλληνες ήταν ανόητοι όταν ξεχώριζαν τους σοφιστές με τους φιλοσόφους και όπως προσπαθεί να μας πείσει ο διαχειριστής και οι νεοσοφιστικοί κύκλοι με τους οποίους συμπορεύεται, οι οποίοι δρουν ύπουλα μέσα από δεσμούς που καταχωρούν στην βικιπαιδεια μερικούς από τους οποίους έχω αναδείξει.

Βιβλιογραφία ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ να φέρω για να αποδείξω την διαφορετικότητα στοχαστικών και όχι φιλοσοφικών ομάδων της εποχής εκείνη καθώς αυτή ήδη αναφέρθηκε και υπάρχει σε πληθώρα βιβλίων εισαγωγής στην φιλοσοφία που αναφέρουν τα σχετικά. Ακόμη και αν τους χαρακτήριζε κάποιος φιλοσοφική ομάδα αυτή ήταν διαφορετικής σκέψης και παραγωγής λόγου και τους χαρακτήριζε η χρήση των φαύλων κύκλων και η προσπάθεια να πείσουν ακόμη και περί του πασιφανούς.

Επομένως ΟΥΔΕΠΟΤΕ θα μπορούσαν να ταυτιστούν οι ομάδες αυτές και οι σοφιστές ΟΥΔΕΠΟΤΕ υπήρξαν φιλόσοφοι καθώς η δράση τους ήταν προς την παραπλάνηση όχι με την χρήση της ρητορικής τέχνης απλά, αλλά με ειδικών τεχνασμάτων επί του λόγου που συνήθως ήταν ο αντιπερισπασμός του λόγου, η μείωση της προσωπικότητας και της αξιοπιστίας του συνομιλητή και φυσικά οι φαύλοι κύκλοι που προαναφέρθηκαν.

Μετά από την θεώρηση ότι "χαλάω το φόρουμ" και όπως ειπώθηκε από τον διαχειριστή θεωρώ ότι είναι ΑΔΥΝΑΤΟ να συνεχίσω την παρουσία μου στους χώρους αυτούς.

Θεωρώ ότι είναι ότι πιο προσβλητικό προς τους καθηγητές τους παρελθόντος με κορυφαίο που θα αναφέρω τον καθηγητή Κ. Γεωργούλη από τους οποίους άντλησα πολλές γνώσεις τις οποίες μετέφερα στους χώρους αυτούς να θεωρηθώ εγώ ως ο άνθρωπος που χαλάω το φόρουμ προσθέτοντας τις απόψεις αυτών. Μπορείτε να τις βρείτε και να μελετήσετε τα έργα τους από την εταιρία φιλολόγων Πλάτων η οποία θεωρώ ότι θα σας βοηθήσει σε κάθε σχετική έρευνα καθώς οι καθηγητές που αναφέρθηκα ήταν εξέχοντα μέλη αυτής της ομάδας. Σήμερα τα μέλη της εταιρίας είναι εξέχοντα μέλη σύγχρονων φιλοσοφικών κύκλων των οποίων ένα μέλος είχα την ευτυχία να γνωρίσω κάποτε σε μία τηλεοπτική του εμφάνιση.

Θα ακολουθήσει λοιπόν μία μόνο δημοσίευση δική μου στο θέμα που αφορά τον την σύνδεση των εννοιών πόθος, έρωτας, αγάπη και ηδονές

http://www.filosofia.gr/forum/viewtopic.php?t=2615

και μετά αν και εφόσον φυσικά μου επιτραπεί θα επιστρέφω ΜΟΝΟ για κάποιες συμπληρωματικές προσθήκες επί θεμάτων των οποίων είμαι ο δημιουργός και αν βέβαια έχω να προσθέσω κάτι.

Σιχαίνομαι λοιπόν οτιδήποτε φασιστικοκρατούμενο και στο φόρουμ αυτό δέχθηκα πολλάκις απειλές διαγραφής μου ΧΩΡΙΣ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΟ ΛΟΓΟ και ο στόχος ήταν να σιωπήσω και αυτό γιατί έδειξα τον δρόμο προς την ΚΑΘΑΡΗ φιλοσοφία της οποίας μέλη αναζητούσε εναγωνίως ο αείμνηστος Κώστας Αξελός ο οποίος έλεγε ότι δεν υπάρχουν φιλόσοφοι σήμερα.

Πως να υπάρχουν λοιπόν;;;
_________________
Ο μέγιστος καρπός της αυτάρκειας είναι η ελευθερία(Επίκουρος)

ΔΕΝ ΠΡΟΣΔΟΚΩ ΤΙΠΟΤΑ. ΔΕΝ ΜΙΣΩ ΤΙΠΟΤΑ. ΕΙΜΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ.

http://xigiorge2.blogspot.com/ (Οι πραγματείες μου)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Darkmind
Πρύτανης


Εγγραφή: 05 Μάρ 2007
Δημοσιεύσεις: 1671

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Μάρ 07, 2010 9:16 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ΧΙΓΙΩΡΓΗΣ έγραψε:
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ έγραψε:
Τι στοιχεία εννοείς; Τους βίους αγίων,για παράδειγμα;


ΒΙΒΛΙΟΓΡΑΦΙΑ αγαπητέ μου και μάλιστα με ΤΕΚΜΗΡΙΩΣΗ αν και δεν χρειάζεται ιδιαίτερα.


Και μετά από λίγο..

ΧΙΓΙΩΡΓΗΣ έγραψε:
Βιβλιογραφία ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ να φέρω για να αποδείξω την διαφορετικότητα στοχαστικών και όχι φιλοσοφικών ομάδων της εποχής εκείνη καθώς αυτή ήδη αναφέρθηκε


Μας αποστόμωσες πράγματι σχετικά με τους Σοφιστές!
_________________
Πάντων χρημάτων μέτρον έστιν άνθρωπος

«Η φιλοσοφία στο βαθμό που παραμένει φιλοσοφία δεν μπορεί να συστήσει άμεσα βήματα αλλαγών. Προκαλεί αλλαγές μόνο όσο παραμένει θεωρία. Δεν είναι η θεωρία επίσης μια αυθεντική μορφή πρακτικής;» Theodor W. Adorno
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΧΙΓΙΩΡΓΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 04 Μάϊ 2008
Δημοσιεύσεις: 1477
Τόπος: Δράμα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Μάρ 07, 2010 9:49 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Darkmind αγαπητέ μου οι αρχαίοι Έλληνες δεν ήταν τόσο φαφλατολόγοι ώστε να ορίσουν διαφορετικότητα στον λόγο των σοφιστών και τον φιλοσόφων.

Οι σοφιστές δημιουργούσαν φαύλους κύκλους και ΑΔΙΑΦΟΡΟΥΣΑΝ για αυτό που ονομάζεται αγάπη για την γνώση δηλαδή φιλοσοφία. Νοιάζονταν ΜΟΝΟ για την ανάπτυξη της πειθούς και όχι για την πλήρη διαλεύκανση μίας έννοιας όπως ο Επίκουρος που ζητούσε ΣΑΦΗΝΕΙΑ επί των λέξεων.

Επίσης ΟΛΕΣ ΟΙ ΚΑΛΕΣ ΕΙΣΑΓΩΓΕΣ φιλοσοφίας ξεχωρίζουν τις στοχαστικές ΚΑΙ ΟΧΙ ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΕΣ ομάδες των σοφιστών από τους φιλοσόφους.

Αν μερικοί δεν ξέρουν καλή ανάγνωση εγώ δεν μπορώ να τους μάθω την φιλοσοφική αλφάβητο. Για να κατανοήσει κάποιος φιλοσοφία πρέπει να μπορεί να κατανοήσει ΠΛΗΡΩΣ πέντε σελίδες το πολύ σε μία ημέρα και όχι να αποστηθίσει 50 σελίδες για να πετύχει στις εξετάσεις τις επόμενης ημέρας.

Με τα παραπάνω έχει οριστεί ήδη ΠΛΗΡΗ ΑΠΟΔΕΙΞΗ τις διαφορετικότητας των στοχαστικών και όχι φιλοσοφικών ομάδων καθώς ΑΛΛΟ σοφιστές και άλλο φιλόσοφοι. Είναι διαφορετική η ουσία την αναζήτησης της ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΚΑΘΑΡΗΣ ΑΛΗΘΕΙΑΣ από την προσπάθεια να πείσεις ότι δεν υπάρχει αυτή.

Αλήθεια θα μας πείσεις ποτέ ότι δεν είναι αλήθεια η ύπαρξή σου σήμερα;;;;;

Μπορείς λοιπόν να μας πείσεις ότι δεν υπάρχει αλήθεια όπως προσπαθούν να μας πείσουν οι σοφιστές;;

Είναι δυνατόν κάποιος να λέει ότι δεν υπάρχει αλήθεια και να θεωρηθεί φιλόσοφος;;;;

Πως ο άνθρωπος που έχει πεισθεί ότι δεν υπάρχει αλήθεια θα φτάσει στην φιλοσοφία, δηλαδή στην απόκτηση της ΠΛΗΡΟΥΣ ΑΛΗΘΕΙΑΣ την οποία αναζητούν οι απανταχού ερευνητές επιστήμονες;;;;

Πως λοιπόν οι σοφιστές μπορούν να χαρακτηριστούν ως λάτρεις της γνώσης δηλαδή φιλόσοφοι, όταν πιστεύουν ότι δεν υπάρχει αλήθεια την οποία δεν αναζητούν;;;
_________________
Ο μέγιστος καρπός της αυτάρκειας είναι η ελευθερία(Επίκουρος)

ΔΕΝ ΠΡΟΣΔΟΚΩ ΤΙΠΟΤΑ. ΔΕΝ ΜΙΣΩ ΤΙΠΟΤΑ. ΕΙΜΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ.

http://xigiorge2.blogspot.com/ (Οι πραγματείες μου)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Darkmind
Πρύτανης


Εγγραφή: 05 Μάρ 2007
Δημοσιεύσεις: 1671

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Μάρ 07, 2010 10:05 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ΧΙΓΙΩΡΓΗΣ έγραψε:

Μπορείς λοιπόν να μας πείσεις ότι δεν υπάρχει αλήθεια όπως προσπαθούν να μας πείσουν οι σοφιστές;;

Αλήθεια μπορείς να μου πεις ποιος Σοφιστής το λέει αυτό;;; Οι Σοφιστές δίδασκαν ότι δεν υπάρχει μία και απόλυτη αλήθεια και αυτό βεβαίως κρύβει τεράστια ελευθεριακά νοήματα όπως άλλωστε έγραψα για τον Πρωταγόρα.
Τα υπόλοιπα είναι δικά σου και τα προσάπτεις αυθαίρετα στους Σοφιστές αφού όποτε ζήτησα αποδείξεις για τις προτάσεις που διατύπωνες εσύ απλά..τις ξαναδιατύπωνες όπως κάνεις και τώρα.

Ποια είναι η πλήρης αλήθεια παρεπιπτόντως;
_________________
Πάντων χρημάτων μέτρον έστιν άνθρωπος

«Η φιλοσοφία στο βαθμό που παραμένει φιλοσοφία δεν μπορεί να συστήσει άμεσα βήματα αλλαγών. Προκαλεί αλλαγές μόνο όσο παραμένει θεωρία. Δεν είναι η θεωρία επίσης μια αυθεντική μορφή πρακτικής;» Theodor W. Adorno
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Darkmind
Πρύτανης


Εγγραφή: 05 Μάρ 2007
Δημοσιεύσεις: 1671

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Μάρ 07, 2010 10:16 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Επίσης, στο θέμα όπου έφυγες χωρίς να πεις τίποτα γιατί σε κατέρριψα πλήρως:
Πήγα στο μπλογκ του γιώργη όπου γράφει: "Οι ίδιοι στυγνοί συκοφάντες ξεχνούν ότι οι αρχαίοι Έλληνες φιλόσοφοι ΔΙΔΑΞΑΝ ΑΦΙΛΟΚΕΡΔΩΣ, σε αντίθεση με τους σοφιστές οι οποίοι πουλούσαν την τέχνη παρουσίασης του ψεύδους ως αλήθεια, διδάσκοντας τις κακίες οι οποίες είναι οι αντίθετες των αρετών. Συχνά πυκνά υπήρχαν άξιοι ανάμεσα στους σοφιστές οι οποίοι σταδιακά ξεχώριζαν και εγκατέλειπαν τις ομάδες αυτές όπως ήταν και ο κατήγορος του Σωκράτη Μέλητος ο οποίος μετά τον θάνατο του Σωκράτη καταλήφθηκε από τις τύψεις"
Διαστρέβλωση Νο1: Επειδή οι σοφιστές δίδασκαν επί πληρωμή.. παρουσίαζαν το ψεύδος ως αλήθεια! Εδώ λοιπόν αντί να επιχειρηματολογήσει υπερ της θέσεως ότι οι Σοφιστές ανήγαγαν το ψεύδος σε αλήθεια(!) παρουσιάζει τις δύο προτάσεις σαν να έχουν λογική σχέση μεταξύ τους. Ωστόσο ο φίλος μας ξεχνάει ότι η παιδεία ήταν ιδιωτική υπόθεση στην αρχαία Ελλάδα, επομένως δεν έχει θέση αυτό το επιχείρημα κατά των Σοφιστών. Και φαντάζομαι το λέει επειδή ξέρει μονο για το Σωκράτη ότι γύρναγε και έλεγε αυτά που έλεγε χωρίς πληρωμή. Ποιοι άλλοι φιλόσοφοι δίδασκαν χωρίς πληρωμή; Άνθρωποι σα τον χιγιώργη αρκέστηκαν σε συκοφαντίες και δεν σκέφτηκαν ποτέ πχ ότι ο Πλάτωνας άνοιξε τη σχολή του όταν επιβλήθηκε η ολιγαρχία στην Ελλάδα, ούτε το ότι ο ίδιος υπηρέτησε τους Τριάκοντα! Οι Σοφιστές μας έφταιξαν! Τέλος πάντων..
Διαστρέβλωση Νο2: Αυθαίρετη βάπτιση του Μέλητου ως Σοφιστή! Ενώ καμία πηγη δεν αναφέρει κάτι τέτοιο, αντίθετα ξέρουμε ότι ήταν ποιητής, ο χιγιώργης για να αμαυρώσει το πρόσωπο των Σοφιστών, ονομάζει ως τέτοιο, τον Μέλητο τον έναν εκ των τριών κατηγόρων του Σωκράτη! Πρωτοφανής διαστρέβλωση και συκοφαντία και εδώ!

Απαιτώ απάντηση στα επιχειρήματα ένα προς ένα (αν βέβαια έχεις να προβάλλεις κανένα), αλλιώς να παραδεχτείς τη διαστρέβλωση που έκανες.
_________________
Πάντων χρημάτων μέτρον έστιν άνθρωπος

«Η φιλοσοφία στο βαθμό που παραμένει φιλοσοφία δεν μπορεί να συστήσει άμεσα βήματα αλλαγών. Προκαλεί αλλαγές μόνο όσο παραμένει θεωρία. Δεν είναι η θεωρία επίσης μια αυθεντική μορφή πρακτικής;» Theodor W. Adorno
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΧΙΓΙΩΡΓΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 04 Μάϊ 2008
Δημοσιεύσεις: 1477
Τόπος: Δράμα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Μάρ 08, 2010 8:59 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Darkmind

Ο Μέλητος αγαπητέ μου αναφέρεται ως μέλος της ομάδας των σοφιστών που κατηγόρησε τον Σωκράτη. Είναι πολλές οι γραφές που αναφέρουν τις τύψεις του Μέλητου για τον θάνατο του Σωκράτη και φυσικά την εγκατάλειψη της ομάδας των σοφιστών και την προσχώρηση αυτού στην ομάδα των φιλοσόφων.

ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ αποκάλυψες ότι πραγματικά οι σοφιστές προσπαθούν να πείσουν ότι δεν υπάρχει η απόλυτη αλήθεια και φυσικά ΟΥΔΕΠΟΤΕ ΑΠΕΔΕΙΞΕΣ ότι δεν είναι απόλυτη αλήθεια η ύπαρξή σου σήμερα. Αφού λοιπόν υπάρχει έστω και μία ΑΠΟΛΥΤΗ ΑΛΗΘΕΙΑ τότε η παρουσίαση θέσεων μη ύπαρξης της απόλυτης αλήθειας γίνεται εκ του πονηρού για να πεισθεί ο συνομιλητής ότι το ψέμα που φέρεις ως άποψη είναι μία περίπτωση σχετική αλήθειας. Ας μην το αναλύσουμε άλλο λοιπόν...

Τα υπόλοιπα που αναφέρεις κατηγορώντας με διαστρεβλωτή, εσένα δείχνουν ως ΑΝΙΔΕΟ καθώς όσοι έχουν μελετήσει λίγο φιλοσοφία ΞΕΡΟΥΝ ότι τα πράγματα έχουν ΑΚΡΙΒΩΣ όπως τα περιέγραψα και δεν είναι λίγοι αυτοί.

Οπότε πείθεις μόνο όσους δεν γνωρίζουν ΤΙΠΟΤΑ από φιλοσοφία, δηλαδή τα μικρά παιδάκια τα οποία μόλις διαβάσουν μερικές εισαγωγές στην φιλοσοφία θα αρχίσουν να σε φτύνουν σε σημείο μάλιστα να μην χρειάζεσαι νερό για να κάνεις μπάνιο αφού θα σου είναι αρκετές οι ροχάλες που θα λαμβάνεις. Μπορείς τέλος να βρεις και μια γατούλα να σε γλείφει για να γυαλίζει η τρίχα σου, με τρόπο όμοιο με αυτόν που οι γάτες πλένονται από την βρωμιά τους.

Αγαπητέ μου Darkmind

ΤΑ ΕΙΠΑΜΕ και τα ξαναείπαμε. Οπότε ας μην επαναλαμβανόμαστε καθώς επιθυμώ να αποχωρήσω από τους χώρους αυτού του φόρουμ. Απλά δεν θέλω να φαίνεται ότι φυγομαχώ καθώς οι αντιπαραθέσεις μας έχουν ορίσει το σύνολο των απόψεων. Τα επιχειρήματά σου εκφράστηκαν ήδη πολλές φορές και απάντησα σε αυτά ήδη. Αυτή είναι η ομορφιά του διαλόγου και της αντιπαράθεσης την οποία ορισμένοι δεν θέλουν καθώς αποκαλύπτονται οι ωμές αλήθειες. Έτσι επιχειρούν την φίμωση των διαφωνούντων με το αιτιολογικό ότι "χαλούν" τις συζητήσεις. Αν νομίζετε εσείς ότι οι συζητήσεις γίνονται με μονολόγους ή με την συμφωνία των μελών που μετέχουν τότε ΕΙΣΤΕ ΟΙ ΜΟΝΟΙ.
_________________
Ο μέγιστος καρπός της αυτάρκειας είναι η ελευθερία(Επίκουρος)

ΔΕΝ ΠΡΟΣΔΟΚΩ ΤΙΠΟΤΑ. ΔΕΝ ΜΙΣΩ ΤΙΠΟΤΑ. ΕΙΜΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ.

http://xigiorge2.blogspot.com/ (Οι πραγματείες μου)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Κουβεντούλα Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2, 3, 4, 5, 6  Επόμενο
Σελίδα 1 από 6

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center