Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Επιστημονική εξήγηση για την κόλαση
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2  Επόμενο
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Κουβεντούλα
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
iason
Πρύτανης


Εγγραφή: 01 Ιούν 2003
Δημοσιεύσεις: 4108
Τόπος: (Γ)Ελλάς

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Ιούν 28, 2008 9:26 pm    Θέμα δημοσίευσης: Επιστημονική εξήγηση για την κόλαση Απάντηση με Συμπερίληψη

Κυκλοφόρησε στο ιντερνέτι, πάρτε το όσοι δεν το είδατε...

---

Το κείμενο που ακολουθεί αποτελεί μια πραγματική απάντηση που
δόθηκε σε ενδιάμεσες εξετάσεις προόδου στη χημεία στο
Πανεπιστήμιο της Ουάσινγκτον.

Η απάντηση ήταν τόσο βαθιά που ο καθηγητής θέλησε να
τη μοιραστείμε τους συναδέλφους του μέσω ιντερνετ και για αυτό
έφτασε και σε εμάς και πιθανόν και σε πολλούς απο εσάς.

Η ερώτηση είχε ως εξής και βαθμολογούταν με έξτρα βαθμούς:
Η Κόλαση είναι εξώθερμη ή εσώθερμη? (στη χημεία ή εξώθερμη
δίνει θερμότητα ενώ η άλλη απορροφά)

Οι περισσότεροι φοιτητές έδωσαν απαντήσεις παρέχοντας
αποδείξεις βασισμένεςστο Νόμο του Boyle (ένα αέριο ψύχεται όταν
μεγαλώνει ο όγκος και θερμαίνεται όταν συμπιέζεται) ή κάτι
παρόμοιο. Ωστόσο, ένας έγραψε τα εξής:

Πρώτον πρέπει να γνωρίζουμε αν ο όγκος της κόλασης αυξάνεται
προς το χρόνο.
Επομένως χρειάζεται να ξέρουμε το ρυθμό με τον οποίο οι ψυχές
εισρέουν στην κόλαση και το ρυθμό με τον οποίο διαφεύγουν.
Νομίζω ότι μπορούμε ασφαλώς να υποθέσουμε ότι όταν μια ψυχή
παέι στην κόλαση, δεν πρόκειται να φύγει. Επομένως, δεν
διαφεύγουν ψυχές. Τώρα για το πόσες ψυχές μπαίνουν, ας δούμε
πόσες διαφορετικές θρησκείες υπάρχουν σήμερα στον κόσμο. Οι
περισσότερες απο αυτές δηλώνουν ότι αν δεν είσαι οπαδός τους
τότε θα πας στη κόλαση. Εφόσον υπάρχουν περισσότερες απο μία
τέτοια θρησκεία και εφόσον οι άνθρωποι δεν ανήκουν σε
περισσότερη απο μία θρησκεία τότε μπορούμε να εξαγάγουμε ότι
όλες οι ψυχές πάνε στην κόλαση. Και όπως έχουν οι ρυθμοί
γεννήσεων και θανάτων, θα πρέπει να αναμένουμε ότι ο αριθμός
των ψυχών στην κόλαση θα αυξηθεί εκθετικά.

Τώρα, ο λόγος για τον οποίο εξετάζουμε το ρυθμό αλλαγής του
όγκου της κολάσεως είναι γιατί ο Νόμος του Μπόυλ δηλώνει ότι
για να παραμείνει σταθερή
η θερμοκρασία και η πίεση στην κόλαση, ο όγκος της πρέπει να
αυξάνεται ανάλόγως με τις ψυχές που προστίθενται.

Αυτό μας δίνει 2 περιπτώσεις:
1. Εαν η Κόλαση διαστέλλεται με πιο αργό ρυθμό απο αυτόν με το
οποίο εισέρχονται ψυχές, τότε η θερμοκρασία και η πίεση θα
αυξάνονται μέχρι να
σκάσει η Κόλαση και να ξεχυθούν οι ψυχές.
2. Εαν η Κόλαση διαστέλλεται με ρυθμό πιο γρήγορο από τη αύξηση
των ψυχών, τότε η θερμοκρασία και ή πίεση θα πέφτουν μέχρι να
παγώσουν τα καζάνια της.

Ποια απο τις 2 περιπτώσεις ισχύει??
Αν αποδεχθούμε το αξίωμα το οποίο μου είπε η Τερέζα όταν ήμουν
πρωτοετής ότι 'Θα πρέπει να παγώσει η Κόλαση πριν κοιμηθούμε
μαζί' και συνθεωρήσουμε και το γεγονός ότι χθες το βράδυ
κοιμήθηκα μαζί της, τότε ισχύει η δεύτερη υπόθεση και επομένως
είμαι σίγουρος ότι η Κόλαση είναι εξώθερμη και ότι ήδη έχει
παγώσει. Απόροια αυτής της θεωρίας είναι ότι η κόλαση αφού έχει
παγώσει άρα δεν δέχεται άλλες ψυχές και επομένως έχει
εκλείψει.... αφήνοντας μόνο τον Παράδεισο. Αυτό με τη σειρά του
αποδεικνύει την ύπαρξη ενός Θεϊκού Οντος, το οποίο εξηγεί γιατί
χθες το βράδυ η Τερέζα φώναζε συνεχώς: ¨Θεέ μου, Θεέ μου'

Αυτός ο μαθητής πήρε το μοναδικό 'Α'.

---

Μαθητάρας, ε;
_________________
-Κάθε λόγος μπορεί να έχει αντίλογο. Κάθε αντίλογος πρέπει να έχει λόγο.
-Εγέμισεν ο ουρανός πετούμενους γαϊδάρους.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
LSNM
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Νοέ 2007
Δημοσιεύσεις: 1953

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Ιούν 30, 2008 9:58 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Άσχετα πάντως από τον πηδηχταρά μαθηταρά, φαίνεται καθαρά οτι στην Ουάσινγκτον παίρνουν πλέον στα πολύ σοβαρά το τι κόλαση έχει να γίνει με τους Ομπάμα και Χίλαρυ "χέρι-χέρι" στην εξουσία Razz
Η εκδίκηση του πούρου (σωστά το έγραψα και δεν εννοώ πουρού αν και θα μπορούσα .... Laughing ) πλησιάζει ...
Καημένη Νταιάνα εσένα σε φάγανε νωρίς για να το δεις ....
_________________
Αν δεν φας το "θεριό", θεριό δεν γίνεσαι ... [Αριστοτέλης σε ελεύθερη μετάφραση]
"Truth is much too complicated to allow anything but approximations" John von Neumann
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
steppenwolf
Πρύτανης


Εγγραφή: 16 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 1812
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Ιούν 30, 2008 3:58 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Laughing

Σωστός!!!

Laughing Laughing Laughing
_________________
1. '' Τα πάντα ρει'' - όλα είναι πιθανά!
2. Αντικειμενικά είναι μόνο τα γεγονότα. Σχετικές και πρόσκαιρες οι ερμηνείες τους.
3.Ψυχή = Ο πάντα παρόν πίσω από το πλήθος των εναλασσόμενων τάσεων, στάσεων και απόψεων, βουβός παρατηρητής .
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Αληκτώ
Νεοφώτιστος


Εγγραφή: 30 Ιούν 2008
Δημοσιεύσεις: 7

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Ιούν 30, 2008 4:06 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

αυτό το ειχα ακουσει στο ραδιοφωνο ενα πρωι καθως ΄πηγαινα στην εργασια μου...εε αυτο ηταν... ρεζιλι των σκυλιων εγινα καθ'οσον γελουσα μονη μου μες στο δρομο... Laughing Laughing Laughing
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
iason
Πρύτανης


Εγγραφή: 01 Ιούν 2003
Δημοσιεύσεις: 4108
Τόπος: (Γ)Ελλάς

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Ιούν 30, 2008 8:21 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

LSNM έγραψε:
στην Ουάσινγκτον παίρνουν πλέον στα πολύ σοβαρά το τι κόλαση έχει να γίνει με τους Ομπάμα και Χίλαρυ "χέρι-χέρι" στην εξουσία

Κρίνοντας από το άβατάρ σου θα έπρεπε να ξέρεις από κόλαση, αλλά όταν σε βλέπω να λες κόλαση την αμερικάνικη εξουσία μάλλον δεν ξέρεις ακόμα τίποτα... Mr. Green
_________________
-Κάθε λόγος μπορεί να έχει αντίλογο. Κάθε αντίλογος πρέπει να έχει λόγο.
-Εγέμισεν ο ουρανός πετούμενους γαϊδάρους.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΧΙΓΙΩΡΓΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 04 Μάϊ 2008
Δημοσιεύσεις: 1477
Τόπος: Δράμα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Ιούν 30, 2008 10:07 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Η δημοσίευση περί κόλασης αλλά και περί συστολής ή διαστολής είναι μια θεωρία εκτός τόπου και χρόνου και εκτός ορισμού της κολάσεως όπως είναι γνωστή στην Αποκάλυψη του Ιωάννου που είναι αποδεκτή σε ΠΑΜΠΟΛΕΣ θρησκείες και αιρέσεις.

Στην αποκάλυψη αναφέρεται ότι η κόλαση είναι θέρμος και ψύχος ταυτόχρονα. Για να συμβεί αυτό πρέπει να αισθάνεσαι τόσο το ένα όσο και το άλλο. Αν συμβεί αυτό τότε έχουν καταργηθεί οι φυσικοί κανόνες και πλέον πρέπει να ομιλούμε για καταστάσεις ΥΠΕΡΑΝΩ ΦΥΣΙΚΩΝ ΝΟΜΩΝ όπως είναι αυτές που ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙ ο Λόγος του Θεού.

Είμαι σίγουρος ότι αυτή η κατάσταση δεν μπορεί να σας γίνει κατανοητή πως μπορεί να συμβαίνει. Αν όμως παραδεχθούμε ότι από το Στόμα Του Θεού ΠΟΤΕ δεν βγήκε ψέμα τότε είναι αυτονόητο ότι πρέπει να ξεχάσουμε τους γνωστούς νόμους της φυσικής.

Θα σας δώσω ΜΟΝΟ ένα ερέθισμα για να γίνει κατανοητό πως μπορεί να συμβεί η κατάσταση ψύχους και θέρμανσης μαζί.

Σκεφτείτε ότι είσαστε σε χώρό όπου περιβάλεσται από ψύχος και εσωτερικά καίγεσται. Η αίσθηση της αφής θα κάνει αντιληπτό το ψύχος αλλά η εσωτερική θέρμανση θα γίνεται ταυτοχρόνως αντιληπτή. Φυσικά αυτή είναι μια υποθετική κατάσταση αφού η κόλαση είναι κατάσταση αίσθησης εσωτερική.
_________________
Ο μέγιστος καρπός της αυτάρκειας είναι η ελευθερία(Επίκουρος)

ΔΕΝ ΠΡΟΣΔΟΚΩ ΤΙΠΟΤΑ. ΔΕΝ ΜΙΣΩ ΤΙΠΟΤΑ. ΕΙΜΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ.

http://xigiorge2.blogspot.com/ (Οι πραγματείες μου)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
iason
Πρύτανης


Εγγραφή: 01 Ιούν 2003
Δημοσιεύσεις: 4108
Τόπος: (Γ)Ελλάς

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Ιούλ 01, 2008 5:49 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ΧΙΓΙΩΡΓΗΣ έγραψε:
Φυσικά αυτή είναι μια υποθετική κατάσταση αφού η κόλαση είναι κατάσταση αίσθησης εσωτερική.

Ωραία, να πω κι εγώ για μια άλλη υποθετική κατάσταση: έρχομαι πάνω σου και σε σαπίζω στο ξύλο, εσύ πονάς και υποφέρεις βογγάς σε πάνε στο νοσοκομείο γίνεσαι σακάτης κλπ. κλπ. ...

Όμως δεν δικαιούσαι να μου κάνεις μήνυση για ξυλοδαρμό, γιατί δεν είσαι σε θέση να κατανοήσεις τη βαθύτερη σημασία αυτου πού σού έκανα. Αν με κατηγορήσεις για κάτι, είσαι εκτός τόπου και χρόνου, και εκτός θέματος, γιατί δεν είσαι σε θέση να κατανοήσεις την αγάπη μου για σένα. Ελπίζω δε να πας γήπεδο κάθε Κυριακή και σε καμία κερκίδα με χούλιγκανς, για να συνηθίσεις σιγά σιγά τη φιλοσοφία της επέκεινα αγάπης, και να δεις πώς η αγάπη μπορεί να ίπταται επέκεινα των φυσικών νόμων του πόνου και της αναπηρίας.

Είμαι σίγουρος ότι αυτές οι καταστάσεις δεν μπορούν να σού γίνουν κατανοητές. Αν (κατά το αν η γιαγιά μού είχε αρχ@δια ίσως ήταν παππούς μου) όμως παραδεχτούμε ότι από το Στόμα μου ποτέ δεν βγήκε ψέμα τότε θα είναι αυτονόητο ότι θα πρέπει να ξεχάσεις τους νόμους της λογικής. Θα δώσω μόνο ένα ερέθισμα για να γίνει κατανοητό πως μπορεί να συμβεί η κατάσταση ψύχους και θέρμανσης μαζί.

Σκέψου ότι είσαι σε χώρο όπου περιβάλλεσαι από φωτιά και εσωτερικά παγώνεις. Η αίσθηση της αφής θα σού κάνει αντιληπτή τη φωτιά αλλά η εσωτερική δροσιά θα σού γίνεται (τ)αυτοχρόνως αντιληπτή. Έτσι κάνανε και οι μάγοι και οι μάγισσες που τους καίγανε στην πυρά το Μεσαίωνα.

Φυσικά αυτά είναι υποθετικές καταστάσεις αφού η πραγματικότητα είναι κατάσταση αίσθησης εξωτερική.

Σημ.: πάσα ομοιότης με υποθετικές καταστάσεις είναι απλώς συμπτωματική.

Mr. Green

ΥΣ: LSNM, σού τάλεγα:
Παράθεση:
Κρίνοντας από το άβατάρ σου θα έπρεπε να ξέρεις από κόλαση, αλλά όταν σε βλέπω να λες κόλαση την αμερικάνικη εξουσία μάλλον δεν ξέρεις ακόμα τίποτα...

_________________
-Κάθε λόγος μπορεί να έχει αντίλογο. Κάθε αντίλογος πρέπει να έχει λόγο.
-Εγέμισεν ο ουρανός πετούμενους γαϊδάρους.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
LSNM
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Νοέ 2007
Δημοσιεύσεις: 1953

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Ιούλ 01, 2008 7:52 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ΧΙΓΙΩΡΓΗΣ έγραψε:
.....
Θα σας δώσω ΜΟΝΟ ένα ερέθισμα για να γίνει κατανοητό πως μπορεί να συμβεί η κατάσταση ψύχους και θέρμανσης μαζί.
....


Μακάρι να ήταν έτσι διότι το να προπονηθούμε για την κόλαση (ησυχάστε, μόνον για τους αμαρτωλούς φίλους το λέω ! πχ τον φίλο μου τον pol .. Very Happy ) θα ήταν πολύ εύκολο.
ΤΟ έχω ζήσει φίλε ΧΙΓΙΩΡΓΗ και στο Φαλακρό της Δράμας και στον Αγιο Αντώνη στον Όλυμπο άνω των 1800μ υψόμετρο. Είχε χιόνι, κρύο, καθόλου άνεμο και πολύυυυυ δυνατό ήλιο. Ένοιωθα πεντακάθαρα και συνεχώς εναλλασόμενα την παγωνιά και το ψήσιμο από την ακτινοβολία. Ήταν μια μικρή κόλαση αλλά αν είναι μόνον τόση η κόλαση τότε θα ξεκινήσω να αμαρτάνω με περισσή ευκολία .... Razz Embarassed Laughing

ΥΓ. Φίλε μου iason, το μεγάλο πρόβλημα της ζωής μου είναι οτι από μικρός γνώρισα πιότερο τον παράδεισο παρά την κόλαση .... Τα τελευταία χρόνια η κατάσταση έχει αντιστραφεί ....
Εκεί που παρατηρώ μόνον οτι υπάρχει ισορροπία είναι με τις γυναίκες .... Embarassed Twisted Evil Laughing
_________________
Αν δεν φας το "θεριό", θεριό δεν γίνεσαι ... [Αριστοτέλης σε ελεύθερη μετάφραση]
"Truth is much too complicated to allow anything but approximations" John von Neumann
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
iason
Πρύτανης


Εγγραφή: 01 Ιούν 2003
Δημοσιεύσεις: 4108
Τόπος: (Γ)Ελλάς

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Ιούλ 01, 2008 2:34 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

LSNM έγραψε:
Εκεί που παρατηρώ μόνον οτι υπάρχει ισορροπία είναι με τις γυναίκες .... Embarassed Twisted Evil Laughing

Επειδή τις γυναίκες τις αποδέχεσαι θες δεν θες. Είτε αρέσει είτε όχι, έτσι σκληρά απλά και αντικειμενικά. Σε άλλα πράγματα όμως που "σηκώνουν" μπαρούφες κάθε είδους -μηδενός υποκειμένου εξαιρουμένου, ούτε του γράφοντος- εκεί υπεισέρχεται ο δυισμός.

Στην πραγματικότητα παράδεισος και κόλαση είναι ένα και το αυτό. Οι διαχωρισμοί γίνονται από τον χωριστικό ανθρώπινο νου, και είναι λογιστικοί όχι πραγματικοί.

Άκουσε τι ψιθυρίζει ο Ηράκλειτος: ΟΔΟΣ ΑΝΩ ΚΑΤΩ ΜΙΑ ΚΑΙ ΩΥΤΗ.
Ανηφόρα και κατηφόρα είναι ο ίδιος δρόμος.

Η γυναίκες είναι ηρακλειτικές... Laughing
(Ευτυχώς για τους άντρες, όχι για τις ίδιες.) Embarassed Twisted Evil
_________________
-Κάθε λόγος μπορεί να έχει αντίλογο. Κάθε αντίλογος πρέπει να έχει λόγο.
-Εγέμισεν ο ουρανός πετούμενους γαϊδάρους.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
LSNM
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Νοέ 2007
Δημοσιεύσεις: 1953

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιούλ 02, 2008 9:04 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Νομίζω δεν με κατάλαβες : εννοώ ισορροπία οτι σε σχέση με τις γυναίκες ο παράδεισος και η κόλαση πάνε πακέτο ισοδύναμα !! Laughing
_________________
Αν δεν φας το "θεριό", θεριό δεν γίνεσαι ... [Αριστοτέλης σε ελεύθερη μετάφραση]
"Truth is much too complicated to allow anything but approximations" John von Neumann
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Chaos
Πρύτανης


Εγγραφή: 09 Φεβ 2008
Δημοσιεύσεις: 2132
Τόπος: Αθήναι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιούλ 02, 2008 12:26 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

LSNM έγραψε:

Νομίζω δεν με κατάλαβες : εννοώ ισορροπία οτι σε σχέση με τις γυναίκες ο παράδεισος και η κόλαση πάνε πακέτο ισοδύναμα !! Laughing


Mr. Green
Δέρμα δροσάτο και αλατισμένο
από νυχτερινό κολύμπι γυμνό'
αιδείο καυτό, πύλη της Κόλασης'
να του Παράδεισου η εικόνα'
να της αμαρτίας η αμοιβή'
ιδού το επιθυμητόν επιτίμιον...
_________________
Ψάχτης, Ξερόλας, Ανακατωσούρας, Καλότροπος, Κακόψυχος...
http://chaos-excavations.blogspot.com/
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
iason
Πρύτανης


Εγγραφή: 01 Ιούν 2003
Δημοσιεύσεις: 4108
Τόπος: (Γ)Ελλάς

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιούλ 02, 2008 1:42 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

LSNM έγραψε:
Νομίζω δεν με κατάλαβες...
Καταλαβαίνουμε ότι καταλαβαινόμαστε. Wink
_________________
-Κάθε λόγος μπορεί να έχει αντίλογο. Κάθε αντίλογος πρέπει να έχει λόγο.
-Εγέμισεν ο ουρανός πετούμενους γαϊδάρους.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
LSNM
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Νοέ 2007
Δημοσιεύσεις: 1953

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιούλ 02, 2008 2:20 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Chaos έγραψε:
LSNM έγραψε:

Νομίζω δεν με κατάλαβες : εννοώ ισορροπία οτι σε σχέση με τις γυναίκες ο παράδεισος και η κόλαση πάνε πακέτο ισοδύναμα !! Laughing


Mr. Green
Δέρμα δροσάτο και αλατισμένο
από νυχτερινό κολύμπι γυμνό'
αιδείο καυτό, πύλη της Κόλασης'
να του Παράδεισου η εικόνα
'
να της αμαρτίας η αμοιβή'
ιδού το επιθυμητόν επιτίμιον...


Chaos έγραψε:
LSNM έγραψε:

...
«Θεωρώ πιο γενναίο εκείνον που κυριαρχεί στα πάθη του από εκείνον που κυριαρχεί στους εχθρούς του. Η δυσκολότερη νίκη είναι εκείνη ενάντια στον ίδιο σου τον εαυτό.» {Αριστοτέλης}

...
Αν δεν φας το "θεριό", θεριό δεν γίνεσαι ... [Αριστοτέλης σε ελεύθερη μετάφραση] κολλάει ως δική μου αντιστοίχηση προς το ανωτέρω ρηθέν του Αριστοτέλη
...
Για τον Von Neumann βέβαια περιττό να σχολιάσω αφού η απομυθοποίηση της ύπαρξης πιθανότητας παρά μόνο προσεγγιστικά της απόλυτης αλήθειας από έναν κολοσσό δεν μπορεί παρά να γίνει αποδεκτή μετά βαίων ...... (...)



Μόνον από τον LSNMνιο θα περίμενα, να αμαλγαμοποιήσει δύο τόσο αλληλοαναιρούμενα μεταξύ τους τσιτάτα ως μία ενότητα' και παρ' όλα αυτά να παράξει αρμονία και εξελιξιμότητα...


1 - 1 αγαπητέ μου !!!
_________________
Αν δεν φας το "θεριό", θεριό δεν γίνεσαι ... [Αριστοτέλης σε ελεύθερη μετάφραση]
"Truth is much too complicated to allow anything but approximations" John von Neumann
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
LSNM
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Νοέ 2007
Δημοσιεύσεις: 1953

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιούλ 02, 2008 2:21 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

iason έγραψε:
LSNM έγραψε:
Νομίζω δεν με κατάλαβες...
Καταλαβαίνουμε ότι καταλαβαινόμαστε. Wink


Ναι, ναι .... κι αυτές καταλαβαίνουνε Twisted Evil
_________________
Αν δεν φας το "θεριό", θεριό δεν γίνεσαι ... [Αριστοτέλης σε ελεύθερη μετάφραση]
"Truth is much too complicated to allow anything but approximations" John von Neumann
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
pol
Πρύτανης


Εγγραφή: 28 Αύγ 2004
Δημοσιεύσεις: 1504

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιούλ 02, 2008 4:04 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Εγώ πάντως δεν κατάλαβα τίποτε... Crying or Very sad


Razz Razz
_________________

Αλήθεια είναι η κατά Θεόν αίσθησις
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Κουβεντούλα Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2  Επόμενο
Σελίδα 1 από 2

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center