Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

ΠΑΧΥΔΕΡΜΑ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2  Επόμενο
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  

ΠΙΣΤΕΥΕΤΕ ΟΤΙ ΟΙ ΜΟΙΡΑΙΕΣ ΠΤΩΣΕΙΣ ΤΩΝ ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΩΝ ΕΛΙΚΟΠΤΕΡΩΝ ΤΥΠΟΥ "SINOUK" ΗΤΑΝ ΑΠΛΑ ΤΥΧΑΙΕΣ Η ΜΗΠΩΣ ΚΑΠΟΙΟΙ "ΦΙΛΟΙ" ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΟΚΥΠΡΙΑΚΗΣ ΠΛΕΥΡΑΣ (πρβλ τουρκια αγγλοαμερικάνοι κ.α.) ΕΙΧΑΝ "ΧΕΡΙ" ΣΤΗΝ ΥΠΟΘΕΣΗ;
ΤΥΧΑΙΑ-ΜΟΙΡΑΙΑ
37%
 37%  [ 3 ]
ΑΠΟ ΕΜΠΛΟΚΗ ΤΩΝ ΣΥΣΤΗΜΑΤΩΝ ΜΕΣΩ Η/Υ ΤΩΝ ΟΡΕΓΟΜΕΝΩΝ ΤΗΝ ΚΥΠΡΟ
62%
 62%  [ 5 ]
Σύνολο Ψήφων : 8

Συγγραφέας Μήνυμα
Γιάγκος Λοίζου
Λέκτωρ


Εγγραφή: 08 Φεβ 2007
Δημοσιεύσεις: 32
Τόπος: KYPROS

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Φεβ 09, 2007 9:19 am    Θέμα δημοσίευσης: ΠΑΧΥΔΕΡΜΑ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ Απάντηση με Συμπερίληψη

[b]ΦΙΛΟΙ/ΕΣ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ!
ΤΟ ΠΟΙΗΜΑ ΤΟΥ ΓΙΑΝΝΗ ΡΙΤΣΟΥ "ΑΠΟΧΑΙΡΕΤΙΣΜΟΣ" ΣΤΟΝ ΣΤΑΥΡΑΕΤΟ ΤΟΥ ΜΑΧΑΙΡΑ, ΠΙΣΤΕΥΩ ΑΚΡΑΔΑΝΤΑ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ειλικρινά "Ο,ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ" ΩΣ ΕΛΑΧΙΣΤΟΣ ΦΟΡΟΣ ΤΙΜΗΣ ΚΑΙ ΔΟΞΑΣ ΣΤΟΥΣ ΑΔΙΚΟΧΑΜΕΝΟΥΣ ΑΥΤΟΥΣ ΣΥΜΠΑΤΡΙΩΤΕΣ ΜΟΥ! (ΚΥΠΡΟΣ-ΑΕΡΟΠΟΡΙΚΟ ΔΥΣΤΥΧΗΜΑ 14ης ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ ΣΤΟ ΓΡΑΜΜΑΤΙΚΟ ΜΕ ΕΠΙΒΑΤΙΚΟ ΤΗΣ ΗΛΙΟΣ ΣΤΟ ΟΠΟΙΟ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΝ 121 ΚΥΠΡΙΟΙ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΗΤΑΝ ΟΛΟΚΛΗΡΕΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΕΣ)
ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΚΑΤΑ ΠΟΣΟ ΟΜΩΣ ΘΥΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΑΔΙΚΟΧΑΜΕΝΟΥΣ ΙΚΑΡΟΥΣ ΤΗΣ ΕΘΝΙΚΗΣ ΦΡΟΥΡΑΣ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΤΟΝ ΑΕΙΜΝΗΣΤΟ ΑΝΤΙΣΤΡΑΤΗΓΟ ΕΥΑΓΓΕΛΟ ΦΛΩΡΑΚΗ
ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΣΤΟΥΣ 121 ΕΠΙΒΑΙΝΟΝΤΕΣ ΤΗΣ ΜΟΙΡΑΙΑΣ ΠΤΗΣΗΣ ΤΗΣ "ELIOS" ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΣΤΟΥΣ ΝΕΟΥΣ ΑΥΤΟΥΣ ΣΤΑΥΡΑΕΤΟΥΣ ΠΟΥ ΕΠΕΣΑΝ ΣΤΟ ΚΑΘΗΚΟΝ (ΜΕ ΙΔΙΟΥ ΤΥΠΟΥ ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΑ ΕΛΙΚΟΠΤΕΡΑ) ΟΦΕΙΛΟΥΜΕ ΜΙΑ ΔΗΜΟΣΙΑ ΣΥΓΓΝΩΜΗ ΚΑΙ ΕΝΑ ΔΗΜΟΣΙΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ. ΔΗΜΟΣΙΑ ΣΥΓΓΝΩΜΗ ΣΤΟΥΣ 121 ΚΑΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΣΤΑ ΠΛΗΡΩΜΑΤΑ ΤΩΝ ΤΕΣΣΑΡΩΝ ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΩΝ ΕΛΙΚΟΠΤΕΡΩΝ.
ΜΕΣΑ ΣΤΑ ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΑ ΕΛΙΚΟΠΤΕΡΑ ΑΣ ΣΗΜΕΙΩΘΕΙ ΟΤΙ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΝ ΚΑΤΑ ΣΕΙΡΑ ΧΡΟΝΟΛΟΓΙΚΗ:
Στο πρώτο συμβάν:αντιστράτηγος ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ ΦΛΩΡΑΚΗΣ ΜΑΖΙ ΤΟΥ ΟΠΟΙΟΥ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΝ Ο ΔΙΟΙΚΗΤΗΣ ΤΗΣ ΑΕΡΟΠΟΡΙΑΣ ΣΤΗΝ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΜΕΡΙΚΟΙ κατώτεροι ΑΞΙΩΜΑΤΙΚΟΙ
Στο δεύτερο συμβάν:ΔΥΟ ΕΠΙΛΕΚΤΑ ΜΕΛΗ ΤΗΣ ΑΕΡΟΠΟΡΙΑΣ ΜΑΣ
Στο τριτο συμβάν: ΑΛΛΟΙ 2 ΕΠΙΛΕΚΤΟΙ ΙΚΑΡΟΙ
ΚΑΙ τελος στο τέταρτο συμβάνα)(Ο τριτος και δεκατος των Αποστόλων ο πάπας και πατριαρχης Αλεξανδρειας, πάσης γής Αιγύπτου και πάσης Αφρικής )ο πατριάρχης (δηλαδή) Αλεξανδρείας Πετρος ο Ζ'
Ο ΟΠΟΙΟΣ ΣΗΜΕΙΩΤΕΟΝ ΗΤΟ ΕΛΛΗΝ ΚΥΠΡΙΟΣ ΜΕ ΠΛΟΥΣΙΟ ΦΙΛΑΝΘΡΩΠΙΚΟ ΕΡΓΟ ΣΕ ΧΩΡΕΣ ΟΛΗΣ ΤΗΣ ΑΦΡΙΚΑΝΙΚΗΣ ΗΠΕΙΡΟΥ "ΤΟΥ ΤΡΙΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ"
(β)Ο ηγούμενος της εν Κύπρω σταυροπηγιακής μονής Μαχαιρά
(γ)ΠΟΛΛΟΙ ΑΛΛΟΙ ΙΕΡΕΙΣ ΚΑΙ ΑΡΧΙΜΑΝΔΡΙΤΕΣ ΕΛΛΗΝΟΚΥΠΡΙΟΙ

ΤΑ ΠΙΟ ΠΑΝΩ ΣΕ ΣΥΝΔΥΑΣΜΟ:ΜΕ ΤΙΣ ΠΛΕΙΣΤΕΣ ΑΓΓΛΟΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΕΣ ΒΑΣΕΙΣ ΣΤΟ ΝΗΣΙ, ΜΕ ΤΗΝ ΤΟΥΡΚΙΚΗ ΑΔΙΑΛΛΑΞΙΑ ΣΤΟ ΝΗΣΙ, ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΟΤΙ ΟΙ ΠΛΕΙΣΤΟΙ ΕΚ ΤΩΝ 121 ΤΗΣ 14ης Αυγούστου, ΗΤΑΝ ΚΑΤΑ ΚΥΡΙΟΛΕΞΙΑ ΕΠΙΛΕΚΤΟΙ ΣΤΟ ΕΙΔΟΣ ΤΗΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΤΟΥΣ Ο ΚΑΘΕ ΕΝΑΣ, ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΟΤΙ ΤΑ ΕΛΙΚΟΠΤΕΡΑ ΚΑΙ ΤΑ 4 ΕΠΕΣΑΝ ΚΑΤΑ ΚΟΙΝΗ ΟΜΟΛΟΓΙΑ, ΛΟΓΩ ΣΧΕΤΙΚΑ ΙΔΙΟΤΥΠΟΥ ΚΑΙ ΕΚΤΟΣ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ ΠΑΝΟΜΟΙΟΤΥΠΟΥ ΜΕΤΑΞΥ ΤΩΝ, ΛΟΓΟΥ-ΒΛΑΒΗΣ-, ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΟΤΙ ΟΛΟΙ ΟΙ ΕΠΙΒΑΙΝΟΝΤΕΣ ΗΤΑΝ ΑΞΙΑ ΤΕΚΝΑ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΟΚΥΠΡΙΑΚΗΣ "ΠΛΕΥΡΑΣ"
ΚΑΙ... ΑΝ ΤΟ ΔΟΥΜΕ ΠΙΟ ΕΠΙΒΛΗΤΙΚΑ... ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΤΗΣ ΜΕΤΑΞΥ ΤΩΝ ΑΤΥΧΗΜΑΤΩΝ, ΜΙΚΡΗΣ, ΧΡΟΝΙΚΑ, ΠΕΡΙΟΔΟΥ, ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΓΕΝΝΑ ΠΟΛΛΑ ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ, ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΦΟΒΟΜΑΣΤΕ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΟΥΜΕ, ΕΝΩ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ! Κώδικας:
ΜΗΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΡΧΙΣΟΥΜΕ ΝΑ ΞΥΠΝΟΥΜΕ ΚΑΠΟΙΟΙ????
Κώδικας: [/i]
_________________
"οτι αξίζει,
πονάει,
και είναι,
δύσκολο"
ΑΝ ΑΓΑΠΑΣ ΑΛΗ8ΙΝΑ ΤΟΤΕ ΑΓΑΠΑΣ ΚΑΙ ΜΕΝΑ!!!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Pak
Επίκουρος


Εγγραφή: 22 Ιαν 2007
Δημοσιεύσεις: 42

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Φεβ 13, 2007 11:33 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Φίλε, έχεις ακουστά τους επτά σοφούς της ΣΙΩΝ...;
_________________
http://pak-theblogofpak.blogspot.com/
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Bugman
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 13585
Τόπος: Καλλιθέα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Απρ 07, 2007 10:34 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Δεν θα αλλάξει τίποτα ό,τι και να πιστεύω! Το ερώτημα τελικά γιατί μπήκε εδώ πέρα; Είναι θέμα ευρύτερο, κοινωνικό, προς συζήτηση;
Γιατί Γιάγκο Λοίζε εσύ γνώριζες τον παππού μου που άφησε ορφανή την μάνα μου στα δύο της χρόνια...και ενώ ο δικός σου παππούς δούλευε και άφησε περιουσία (λέμε τώρα για τη συζήτηση) εκείνος για τα Δεκεμβριανά....έχασε τη ζωή του και έτσι "αποκλήρωσε" ουσιαστικά τη κόρη του; Αλλά αυτό ποιόν νοιάζει; Το ζήτημα κολλάει στο γιατί έγιναν τα Δεκεμβριανά, ή όπως εσύ θέτεις στο αντίστοιχο δικό σου ζήτημα γιατί η Κύπρος έχει πρόβλημα.....και η απάντηση είναι μία: Πολιτικοί Λόγοι.
Πολιτικοί λόγοι είναι η υγεία μιας πολιτείας σε σχέση με την ασθένεια μιας άλλης. Μήπως πρέπει να θυμηθούμε για τον μέγα ορθοπεδικό Παπαδόπουλο, που έβαλε την Ελλάδα σε χειρουργείο, επειδή ήταν Πολιτικά Ασθενής;
Με απλά λόγια αυτά που σκέφτεσαι έχουν συνέπειες ειδικές (σε μένα, σε σένα) ή γενικές (σε όλους μας); προσωπικά για τα τσινούκ και τα λοιπά θλίβερά γεγονότα πτώσεων και άλλων ατυχημάτων δεν έχω δει "ειδικές" συνέπειες, και ούτε πάει στο μυαλό μου κάτι περί "γενικής συνέπειας", που μπορεί να συμβαίνει όπως η βελτίωση των ενεργειών έρευνας και διάσωσης..
Τα άλλα τα κατασκοπευτικά που πιθανόν να αναφέρεσαι δίνουν ιδέες για σενάρια για ταινίες...
_________________
Σκορπίστε γνώση, μαζέψτε χαρά!

Η γνώση δεν μπορεί να πουληθεί: Γιατί ενώ κάθε εμπόρευμα μπορεί να επιστραφεί, η γνώση δεν μπορεί να επιστραφεί!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Μυρτάλη
Λέκτωρ


Εγγραφή: 18 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 31
Τόπος: Άπειρος χώρα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Μάϊ 28, 2007 1:48 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Μα τι λέτε κύριε Λοΐζου;

Όλοι οι άλλοι σας φταίνε για όσα κακά σας βρίσκουν; Παντού συνωμοσίες βλέπετε σε βάρος της πατρίδας σας; Ακόμη και από εμάς τους ελλαδίτες; Ή τους καλαμαράδες όπως μας λέτε ειρωνικά;

Από ποιον ακριβώς ζητάτε συγνώμη για τα δυστυχήματα; Και ειδικά για το αεροπλάνο της Ήλιος. Δικό σας αεροπλάνο δεν ήταν; Εμείς σας φταίμε που δεν ελέγχετε καλά τις εταιρείες και βγάζουν στον αέρα σαράβαλα; Το συγνώμη μάλλον εσείς το χρωστάτε που μας βάλατε σε περιπέτειες. Και να πω κι αυτό. Λίγο καιρό πριν τη μοιραία πτήση, βρέθηκα στην Κύπρο. Δεν ήταν η πρώτη φορά. Αυτό όμως που είδα ήταν πρωτοφανές. Η πλήρης διάλυση στο αεροδρόμιο Λάρνακας. Κι απορώ που μόνο ένα αεροπλάνο χάσατε. Κατά τύχη πετάνε και τα υπόλοιπα.

Και για να μη λέμε λόγια. Θυμίζω από τα πορίσματα της έρευνας:

1. Ακαταλληλότητα των πιλότων του αεροσκάφους της Ήλιος.
http://www.forthnet.gr/templates/newsPosting.aspx?p=136990

2. Οι πληγές της πολιτικής αεροπορίας της Κύπρου
http://www.forthnet.gr/templates/newsPosting.aspx?p=134995

3. Τι έριξε το αεροπλάνο της Ήλιος
http://www.forthnet.gr/templates/newsPosting.aspx?p=134199

Να θυμίσω ακόμη ότι το συγκεκριμένο αεροσκάφος είχε παρουσιάσει το ίδιο πρόβλημα άλλες πέντε φορές τον τελευταίο μήνα πριν πέσει; Τι κάνανε οι αρχές της Κύπρου γι΄αυτό; Και έρχεστε τώρα και ζητάτε και ρέστα από την Ελλάδα; Αντί να αλλάξετε τη δική σας τακτική; Που δυστυχώς παραμένει τελείως ανεύθυνη στον τομέα των αερομεταφορών. Και χαρακτηριστικά δίνω συνδέσμους από την κυπριακή εφημερίδα Φιλελεύθερος με πρόσφατα περιστατικά στο αεροδρόμιο Λάρνακας:

http://www.fileleftheros.com.cy/main/main.asp?gid=543&id=483712

http://www.fileleftheros.com.cy/main/main.asp?gid=136&id=475590

Τα άξια τέκνα της ελληνοκυπριακής πλευράς... Μάλιστα... Που τους φταίνε τάχα οι βάσεις στο νησί... Και δε μου λες, γιατί όταν πάρεις τηλέφωνο στην Κύπρο σου απαντάνε αγγλικά; Το εμπρός και το ορίστε το έχεις ακούσει ποτέ; Γιατί εγώ (που έχω ζήσει και στην Κύπρο) μόνο ΑΛΟ άκουγα. Και στις δέκα λέξεις που λέγανε οι πέντε ήταν αγγλικές. Κι αλήθεια, πως λέτε τον ΟΤΕ στην Κύπρο; Από την ελληνική γλώσσα βγαίνει το CYTANET; Κι ακόμη χειρότερα, γιατί όταν μπαίνεις στην ιστοσελίδα της CYTA, διαβάζεις μόνο αγγλικά;

http://www.cytanet.com.cy/Services/wifi/index.html

Και φυσικά δεν είναι η μόνη περίπτωση... Στα ξενοδοχεία σας η πρώτη λέξη που σου απαντάνε είναι πάντα αγγλικά... Ό,τι μπορεί κάνει σήμερα ο Κύπριος για να περαστεί για εγγλέζος. Και μετά ζητάει και τα ρέστα. Διότι για τον Κύπριο φταίνε πάντα όλοι οι άλλοι. Ποτέ ο ίδιος.

Να πω και για τα καζίνα στα κατεχόμενα που τρέχετε και παίζετε; Ή για τα ψώνια στα μαγαζιά των Τουρκοκυπρίων; Εκεί δεν το θυμάστε πως είναι η σκλαβωμένη σας πατρίδα; Εγώ που είμαι ελλαδίτισσα και δεν άντεξε η καρδιά μου να πάει στα κατεχόμενα. Και μου έλεγαν οι ίδιοι οι Κύπριοι να πάω για να ψωνίσω φτηνά...

Όσο για τα στρατιωτικά ελικόπτερα... να σου θυμίσω τον τύμβο της Μακεδονίτισσας; Ποιανών οι τάφοι βρίσκονται εκεί; Και ποιανών τα οστά δεν μπορέσατε να φυλάξετε όπως έπρεπε;

http://cyprusref.ethnodata.gr/3_98/98c-8b.htm

Μόνον οι Κύπριοι έχετε θύματα; Η υπόλοιπη Ελλάδα δε θρηνεί παιδιά από την ανοιχτή πληγή της Κύπρου; Για μας όμως είστε αδέρφια μας. Και δεν τα βάζουμε μαζί σας για όσα συμβαίνουν. Κομμάτι της Ελλάδας σας λογαριάζουμε. Αυτό δε σημαίνει πως πρέπει και να σας ανεχόμαστε μια ζωή να μας κατηγορείτε άδικα... Δίκαια να ζητήσετε από τις ελληνικές κυβερνήσεις ευθύνες για όλα όσα πραγματικά έφταιξαν. Κι άλλο τόσο δίκαια να παραδεχτείτε και τα δικά σας λάθη.
_________________
"Θεσπρωτών και Μολοσσών μετά τον κατακλυσμόν ιστορούσι Φαέθοντα βασιλεύσαι πρώτον ένα των μετά Πελασγού παραγενομένων εις την Ήπειρον ένιοι δε Δευκαλίωνα και Πύρραν"
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Μυρτάλη
Λέκτωρ


Εγγραφή: 18 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 31
Τόπος: Άπειρος χώρα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Μάϊ 28, 2007 2:46 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Για την κατάσταση της πολιτικής αεροπορίας της Κύπρου, άκρως διαφωτιστικό είναι το παρακάτω άρθρο της κυπριακής εφημερίδας Φιλελεύθερος. Ημερομηνία: Τετάρτη, 21 Φεβρουαρίου 2007

http://www.fileleftheros.com.cy/main/main.asp?gid=283&id=467825

Παράθεση:
Ενώπιον της Επιτροπής Ασφάλειας Αεροπλοϊας της Κομισιόν τίθεται αύριο για ακόμα μια φορά το θέμα της Πολιτικής Αεροπορίας της Κύπρου, ...

... στα χέρια του Τμήματος Πολιτικής Αεροπορίας έφτασε η «λυπητερή» μετά τον τελικό έλεγχο που διεξήγαγε η Ευρωπαϊκή Υπηρεσία Ασφάλειας Πτήσεων από τις 22 έως τις 26 Ιανουαρίου. ..... βρήκε συνολικά 16 τρύπες και κενά στη Μονάδα Ασφάλειας Πτήσεων.

Δηλαδή, από τον Οκτώβριο του 2005, μετά την αεροπορική τραγωδία, μέχρι και τις αρχές του 2007 και ύστερα από τρεις ελέγχους, το Τμήμα Πολιτικής Αεροπορίας δεν έχει καλύψει ούτε τα μισά από τα σοβαρά προβλήματα που αντιμετωπίζει στον εξαιρετικά κρίσιμο τομέα της Μονάδας Ασφάλειας Πτήσεων. .....

Η EASA στρέφεται μεταξύ πολλών άλλων για άλλη μια φορά στο θέμα των Βρετανών συμβούλων, τονίζοντας υπό τον τίτλο «άμεσοι κίνδυνοι ασφάλειας», πως το Τμήμα Πολιτικής Αεροπορίας «δεν ελέγχει την κατάρτιση προσόντων των συμβούλων του», ενώ αυτά τα πρόσωπα διεξάγουν ελέγχους και προβαίνουν σε συστάσεις εξ ονόματος του Τμήματος.


Παρά τα χάλια όμως σε θέματα ασφάλειας, η Κύπρος διαθέτει μια εξαιρετική Επιτροπή Διερεύνησης Αεροπορικών Ατυχημάτων και Συμβάντων:

Παράθεση:
Η Επιτροπή Ορφανού πήγε καλά στον έλεγχο ICAO

Το εγκώμιο στούς Κώστα Ορφανό, Γιάννη Λοΐζου και Χάρη Δελλά της Κυπριακής Επιτροπής έπλεξε χθες ο υπουργός Συγκοινωνιών και Εργων Χάρης Θράσου, σύμφωνα με τον οποίο, η Επιτροπή βρέθηκε να είναι σε πολύ καλά επίπεδα, μετά τον πρόσφατο έλεγχο που της έγινε από το Διεθνή Οργανισμό Πολιτικής Αεροπορίας (ICAO).....


Ανάμεσα στα μέλη της επιτροπής προσέχουμε και τον κύριο Γιάννη Λοΐζου. Να είναι άραγε απλή συνωνυμία με τον συμφορουμίτη μας, κ. Γιάγκο Λοΐζου; Αν όχι, θα ήθελα να του πω ότι κομματάκι ανάποδα ενεργούν εκεί στην Κύπρο. Πρώτα για την ασφάλεια των πτήσεων θα πρέπει να φροντίσουν και τελευταίο είναι το θέμα της επιτροπής διερεύνησης ατυχημάτων. Εκτός αν αυτό βολεύει στη νοοτροπία να παθαίνουμε ατυχήματα και μετά να βγάζουμε πορίσματα. Πάντως, αν πρόκειται για τον ίδιο κύριο Λοΐζου, πολύ αμφιβάλλω για τα εύσημα στην επιτροπή... Με τέτοια πορίσματα που μας κατέθεσε εδώ δε νομίζω η επιτροπή τους να μπορέσει να διαλευκάνει κανένα ατύχημα.
_________________
"Θεσπρωτών και Μολοσσών μετά τον κατακλυσμόν ιστορούσι Φαέθοντα βασιλεύσαι πρώτον ένα των μετά Πελασγού παραγενομένων εις την Ήπειρον ένιοι δε Δευκαλίωνα και Πύρραν"
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
ARGYRO PANAYIOTOU
Αναπληρωτής


Εγγραφή: 31 Μάϊ 2006
Δημοσιεύσεις: 59
Τόπος: nicosia

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Ιούλ 03, 2007 11:20 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Μυρτάλη...

<<Όλοι οι άλλοι σας φταίνε για όσα κακά σας βρίσκουν;
Ακόμη και από εμάς τους ελλαδίτες;>>

Ποιος σας κατηγόρησε; Ποιος είπε ότι σας ρίχνουμε φταίξιμο για την αεροπορική τραγωδία;!!!!!!!!!! Γιατί εγώ από τη δημοσίευση του κ.Λοίζου δεν αντιλήφθηκα κάτι τέτοιο. Αντίθετα έστρεψε τα πυρά του( από ανησυχία) προς τους Αγγλους και Αμερικάνους για να αφυπνίσει πιστεύω περισσότερο εμάς τους Κυπρίους . Γιατί θίγηκες;

Όταν διάβαζα την απάντηση σου ένιωσα τόσο θυμό μέσα μου που είπα αρχικά, άστην δεν αξίζει. Αλλά όταν συνέχιζες με τόσο υποτιμητικό , σκληρό και αναιδή τρόπο να ρίχνεις τα πυρά σου σε όλους, πολιτικούς, Κύπριους πολίτες, εταιρείες ακόμη και στα θύματα της αεροπορικής τραγωδίας , τα πήρα στο κρανίο όπως ελληνικότατα λέτε και εσείς! Ή μήπως αυτό είναι πιο ελληνικό απ΄το hello ??


1.Τα άξια τέκνα της ελληνοκυπριακής πλευράς... Που τους φταίνε τάχα οι βάσεις στο νησί...
Διάβασε πρώτα την Κυπριακή ιστορία, και θα δεις αν μας φταίνε ή όχι οι Αγγλικές βάσεις στο νησί!!!Φυσικά και μας φταίνε και φυσικά μας πειράζει που τους έχουμε στο νησί μας!Ποιον δε θα πείραζε;;.

2.Και δε μου λες, γιατί όταν πάρεις τηλέφωνο στην Κύπρο σου απαντάνε αγγλικά;
Θα έπρεπε να ζητήσουμε και τη γνώμη σου για το πως θα μιλάμε στην Κύπρο; Μας συγχωρείς κυρία Μυρτάλη που είχαμε Αγγλοκρατία! Άλλη φορά θα σε ρωτήσουμε πάντως για το ποιους κατακτητές θα έχουμε και για το ποια κατάλοιπα θα μας αφήνουν!


3.Να πω και για τα καζίνα στα κατεχόμενα που τρέχετε και παίζετε;
Αυτοί που έπαιζαν ή και παίζουν ακόμη κάποιοι, δε μπορούν παρά να χαρακτηριστούν μ.......ς αλλά δε μου λες;; Εσύ κρίνεις την πατρίδα σου με βάση τη συμπεριφορά τέτοιων ανθρώπων;;
Ή μήπως ελλαδίτες δεν παίζουν στην Κύπρο;; Δεν είπες ότι είμαστε για σας αδέλφια;;¨ΑΔΕΛΦΗ¨ μου!!

4.Μόνον οι Κύπριοι έχετε θύματα;
Για ψάξε πρώτα πόσοι Κύπριοι πέθαναν στο βωμό της ΜΗΤΕΡΑΣ Πατρίδος και σε πόσους αγώνες ήταν πάντα παρόντες .
Ελλαδίτες θυσιάστηκαν για το Κυπριακό και θυσιάζονται με ποικίλους άλλους τρόπους ακόμη και σήμερα. Σ΄αυτούς έχουμε να πούμε ένα μεγάλο ευχαριστώ. Δεν κατηγορούμε, δεν υποσκάπτουμε και δε μιλούμε υποτιμητικά γι΄αυτούς που μας τίμησαν, Ελληνες ή Κύπριους. Τους λέμε απλά ένα μεγάλο Ευχαριστώ και τους τιμούμε δεόντως.

5.Παρά τα χάλια σας όμως σε θέματα ασφάλειας...
Μόνο η Κύπρος έχει χάλια σε θέματα ασφαλείας αλλά και σε οποιαδήποτε άλλα θέματα; Όταν ακούς τις δολιοφθορές των πολιτικών της πατρίδας σου, κλείνεις την τηλεόραση ή ακόμα; Καιρός είναι νομίζω όχι απλώς να την κλείσεις μα να την πετάξεις και κάτω από το μπαλκόνι. Μη μου πεις, είναι κινέζικη όμως έτσι; Κρίμα είναι τότε!

6.Αν όχι, θα ήθελα να του πω ότι κομματάκι ανάποδα ενεργούν εκεί στην Κύπρο. Πρώτα για την ασφάλεια των πτήσεων θα πρέπει να φροντίσουν και τελευταίο είναι το θέμα της επιτροπής διερεύνησης ατυχημάτων. Εκτός αν αυτό βολεύει στη νοοτροπία να παθαίνουμε ατυχήματα και μετά να βγάζουμε πορίσματα.Το συγνώμη μάλλον εσείς το χρωστάτε που μας βάλατε σε περιπέτειες.
Αν είχες ένα δικό σου στην αεροπορική τραγωδία θα σου έλεγα πόσο κομματάκι ανάποδα ενεργούμε! Εγώ, όπως και τοσοι άλλοι δεν είχα κανένα συγγενή μου στο ατύχημα. Όμως το λιγότερο που έχω να κάνω είναι να μιλώ με σεβασμό γι΄αυτούς που χάθηκαν ΑΔΙΚΑ και να εύχομαι να τιμωρηθούν κάποτε αυτοί που ευθύνονταν είτε αυτοί είναι πολιτικοί είτε η ίδια η εταιρεία είτε η πολιτική αεροπορία είτε ο οποισδήποτε! Ο κύριος Λοίζου έθεσε ένα προβληματισμό και εσύ βρήκες τρόπο να ξεσπαθώσεις! Μπράβο και πάλι μπράβο!

Διότι για τον Κύπριο φταίνε πάντα όλοι οι άλλοι. Ποτέ ο ίδιος.
κομματάκι ανάποδα ενεργούν εκεί στην Κύπρο.
Τα άξια τέκνα της ελληνοκυπριακής πλευράς...

ΓΙΑΤΙ ΚΑΤΑ Τ΄ΑΛΛΑ : Για μας είστε αδέρφια μας. !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Και δεν τα βάζουμε μαζί σας για όσα συμβαίνουν.Κομμάτι της Ελλάδας σας λογαριάζουμε. Ή ΜΗΠΩΣ ΕΝΑ ΨΙΧΟΥΛΟ ΠΟΥ ΤΟ ΦΥΣΑΣ ΚΑΙ ΠΕΦΤΕΙ;; Αυτό δε σημαίνει πως πρέπει και να σας ανεχόμαστε μια ζωή!


ΛΟΓΙΑ δικά σου είναι αυτά!

Εσύ μ΄αυτόν τον τρόπο μιλάς στον αδελφό/αδελφή σου;;;;;!!!!!!!!!
_________________
Έμαθα πως όλοι θέλουν να ζήσουν στην κορυφή του βουνού, χωρίς να γνωρίζουν ότι η αληθινή ευτυχία βρίσκεται στον τρόπο που κατεβαίνεις την απόκρημνη πλαγιά.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
Καψαλάκης Γιαννης
Πρύτανης


Εγγραφή: 26 Νοέ 2005
Δημοσιεύσεις: 150
Τόπος: Battle of Crete

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Αύγ 28, 2007 6:57 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Παιδες Ελληνων ειρηνη.
_________________
Αν ήμουν δροσοσταλίδα, θα έβρισκα καταφύγιο στην άκρη ενός φύλλου. Επειδή όμως είμαι άνδρας, δεν υπάρχει το παραμικρό μέρος για μένα σε ολόκληρο τον κόσμο. - Saigo Tagamori -
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
MARIA
Πρύτανης


Εγγραφή: 27 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 6835
Τόπος: ΑΘΗΝΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Αύγ 28, 2007 8:47 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Αργυρώ,


Όταν διάβαζα την απάντηση σου ένιωσα τόσο θυμό μέσα μου που είπα αρχικά, άστην δεν αξίζει. Αλλά όταν συνέχιζες με τόσο υποτιμητικό , σκληρό και αναιδή τρόπο να ρίχνεις τα πυρά σου σε όλους, πολιτικούς, Κύπριους πολίτες, εταιρείες ακόμη και στα θύματα της αεροπορικής τραγωδίας , τα πήρα στο κρανίο όπως ελληνικότατα λέτε και εσείς! Ή μήπως αυτό είναι πιο ελληνικό απ΄το hello ??

ΑΡΓΥΡΩ, ΜΗΝ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΣ ΝΑ ΣΥΜΑΖΕΨΕΙΣ Τ ΑΣΥΜΑΖΕΥΤΑ....ΤΟ ΟΤΙ Η ΚΎΠΡΟΣ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙ ΚΑΤΑ ΚΟΡΟΝ ΤΗΝ ΑΓΓΛΙΚΗ ΓΛΩΣΣΑ (ΚΑΙ ΕΠΙΣΗΜΩΣ ΜΑΛΙΣΤΑ) ΕΙΝΑΙ ΓΕΓΟΝΟΣ. ΜΗΝ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΣ ΛΟΙΠΟΝ Ν' ΑΠΟΠΡΟΣΑΝΑΤΟΛΙΣΕΙΣ ΣΥΓΚΡΙΝΟΝΤΑΣ ΤΟ HELLO ΜΕ ΤΟ "ΤΑ ΠΗΡΑ ΣΤΟ ΚΡΑΝΙΟ", ΚΑΚΙΣΤΑ ΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΜΕΝ, ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΔΕ ΟΜΩΣ....


1.Τα άξια τέκνα της ελληνοκυπριακής πλευράς... Που τους φταίνε τάχα οι βάσεις στο νησί...
Διάβασε πρώτα την Κυπριακή ιστορία, και θα δεις αν μας φταίνε ή όχι οι Αγγλικές βάσεις στο νησί!!!Φυσικά και μας φταίνε και φυσικά μας πειράζει που τους έχουμε στο νησί μας!Ποιον δε θα πείραζε;;.

ΣΑΣ ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΝΑΙ ΜΕΝ, ΥΙΟΘΕΤΕΙΤΕ ΤΑ ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΑ ΤΟΥΣ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΓΛΩΣΣΑ ΤΟΥΣ ΔΕ, ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΩ ΟΤΙ MUST (ΓΙΑ ΝΑ ΜΙΛΗΣΩ ΚΑΙ ΤΗΝ ΓΛΩΣΣΑ ΠΟΥ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΤΕ) ΚΑΘΕ ΑΞΙΟΠΡΕΠΗ ΚΥΠΡΙΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΕΝΑ ΤΑΞΙΔΑΚΙ ΣΤΗΝ ΑΓΓΛΙΑ ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ...

2.Και δε μου λες, γιατί όταν πάρεις τηλέφωνο στην Κύπρο σου απαντάνε αγγλικά;
Θα έπρεπε να ζητήσουμε και τη γνώμη σου για το πως θα μιλάμε στην Κύπρο; Μας συγχωρείς κυρία Μυρτάλη που είχαμε Αγγλοκρατία! Άλλη φορά θα σε ρωτήσουμε πάντως για το ποιους κατακτητές θα έχουμε και για το ποια κατάλοιπα θα μας αφήνουν!

ΔΗΛΑΔΗ ΕΜΕΙΣ ΠΟΥ ΕΙΧΑΜΕ ΤΟΥΡΚΟΚΡΑΤΙΑ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΜΕ ΛΕΞΕΙΣ ΤΟΥ ΣΤΥΛ "ΜΠΟΥΓΙΟΥΡΟΥΜ ΕΦΕΝΤΗ" ΚΛΠ ΚΛΠ? ΑΝ ΜΗ ΤΙ ΑΛΛΟ ΕΧΟΥΝ ΠΑΡΑΜΕΙΝΕΙ (ΔΥΣΤΥΧΩΣ) ΛΕΞΕΙΣ ΣΤΟ ΛΕΞΙΛΟΓΙΟ ΜΑΣ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΙΣ ΥΙΟΘΕΤΗΣΑΜΕ ΠΟΤΕ ΕΠΙΣΗΜΩΣ...
ΚΑΙ ΕΝ ΠΑΣΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙ, ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΑΣ ΘΑ ΤΗΝ ΛΕΜΕ, ΓΙΑΤΙ ΩΣ ΓΝΩΣΤΟΝ ΟΛΟΙ ΕΧΟΥΝ ΓΝΩΜΗ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ...



3.Να πω και για τα καζίνα στα κατεχόμενα που τρέχετε και παίζετε;
Αυτοί που έπαιζαν ή και παίζουν ακόμη κάποιοι, δε μπορούν παρά να χαρακτηριστούν μ.......ς αλλά δε μου λες;; Εσύ κρίνεις την πατρίδα σου με βάση τη συμπεριφορά τέτοιων ανθρώπων;;
Ή μήπως ελλαδίτες δεν παίζουν στην Κύπρο;; Δεν είπες ότι είμαστε για σας αδέλφια;;¨ΑΔΕΛΦΗ¨ μου!!

ΕΔΩ ΔΕΝ ΘΑ ΣΥΜΜΕΡΙΣΤΩ ΤΗΝ ΜΥΡΤΑΛΗ ΠΕΡΙ ΑΔΕΛΦΩΝ, ΔΙΟΤΙ ΕΧΕΙ ΑΠΟΔΕΙΧΘΕΙ ΣΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΟΤΙ ΤΗΝ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΖΗΜΙΑ ΣΤΗΝ ΚΑΝΕΙ Ο ΑΔΕΛΦΟΣ ΣΟΥ...


4.Μόνον οι Κύπριοι έχετε θύματα;
Για ψάξε πρώτα πόσοι Κύπριοι πέθαναν στο βωμό της ΜΗΤΕΡΑΣ Πατρίδος και σε πόσους αγώνες ήταν πάντα παρόντες .
Ελλαδίτες θυσιάστηκαν για το Κυπριακό και θυσιάζονται με ποικίλους άλλους τρόπους ακόμη και σήμερα. Σ΄αυτούς έχουμε να πούμε ένα μεγάλο ευχαριστώ. Δεν κατηγορούμε, δεν υποσκάπτουμε και δε μιλούμε υποτιμητικά γι΄αυτούς που μας τίμησαν, Ελληνες ή Κύπριους. Τους λέμε απλά ένα μεγάλο Ευχαριστώ και τους τιμούμε δεόντως.
ΠΑΛΙ ΚΑΛΑ....

5.Παρά τα χάλια σας όμως σε θέματα ασφάλειας...
Μόνο η Κύπρος έχει χάλια σε θέματα ασφαλείας αλλά και σε οποιαδήποτε άλλα θέματα; Όταν ακούς τις δολιοφθορές των πολιτικών της πατρίδας σου, κλείνεις την τηλεόραση ή ακόμα; Καιρός είναι νομίζω όχι απλώς να την κλείσεις μα να την πετάξεις και κάτω από το μπαλκόνι. Μη μου πεις, είναι κινέζικη όμως έτσι; Κρίμα είναι τότε!

ΤΑ ΚΙΝΕΖΙΚΑ ΠΡΟΙΟΝΤΑ ΕΧΟΥΝ ΕΞΑΠΛΩΘΕΙ ΠΑΝΤΟΥ ΑΡΓΥΡΩ ΜΟΥ, ΑΠΟΡΩ ΠΩΣ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ. ΣΤΑ ΤΑΞΙΔΙΑ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙΣ ΣΤΗΝ ΑΓΓΛΙΑ Ή ΕΣΤΩ ΤΑ ΠΡΟΙΟΝΤΑ ΠΟΥ ΑΓΟΡΑΖΕΙΣ ΌΣΟ ΕΠΩΝΥΜΑ ΚΑΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΑ ΜΑ ΠΑΝΤΑ ΘΑ ΓΡΑΦΟΥΝ MADE IN CHINA, THAILAND, INDIA ΚΛΠ ΚΛΠ ΚΛΠ
SONY ΙΑΠΩΝΙΑΣ?????? ΜΑΣ ΤΕΛΕΙΩΣΕ


6.Αν όχι, θα ήθελα να του πω ότι κομματάκι ανάποδα ενεργούν εκεί στην Κύπρο. Πρώτα για την ασφάλεια των πτήσεων θα πρέπει να φροντίσουν και τελευταίο είναι το θέμα της επιτροπής διερεύνησης ατυχημάτων. Εκτός αν αυτό βολεύει στη νοοτροπία να παθαίνουμε ατυχήματα και μετά να βγάζουμε πορίσματα.Το συγνώμη μάλλον εσείς το χρωστάτε που μας βάλατε σε περιπέτειες.
Αν είχες ένα δικό σου στην αεροπορική τραγωδία θα σου έλεγα πόσο κομματάκι ανάποδα ενεργούμε! Εγώ, όπως και τοσοι άλλοι δεν είχα κανένα συγγενή μου στο ατύχημα. Όμως το λιγότερο που έχω να κάνω είναι να μιλώ με σεβασμό γι΄αυτούς που χάθηκαν ΑΔΙΚΑ και να εύχομαι να τιμωρηθούν κάποτε αυτοί που ευθύνονταν είτε αυτοί είναι πολιτικοί είτε η ίδια η εταιρεία είτε η πολιτική αεροπορία είτε ο οποισδήποτε! Ο κύριος Λοίζου έθεσε ένα προβληματισμό και εσύ βρήκες τρόπο να ξεσπαθώσεις! Μπράβο και πάλι μπράβο!

ΤΑ ΘΥΜΑΤΑ ΠΟΥ ΠΡΟΚΥΠΤΟΥΝ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΚΑΚΟΥΣ ΧΕΙΡΙΣΜΟΥΣ ΚΥΒΕΡΝΗΣΕΩΝ, Η ΦΟΡΕΩΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΑ ΘΥΜΑΤΑ ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΕΚΕΙΝΑ ΜΕ ΑΠΟΛΥΤΟ ΣΕΒΑΣΜΟ ΑΡΓΥΡΩ.
ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ ΜΑΖΙ ΣΟΥ. ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΦΤΑΙΕΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΛΙΓΟΡΙΑ ΚΑΠΟΙΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ.

_________________
Ο σκοπός της φύσης δεν είναι η διαιώνιση του ανθρώπινου είδους αλλά η διασφάλιση της βιοποικιλότητας των ειδών
Θεόφραστος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
anisyxos
Υφηγητής


Εγγραφή: 11 Νοέ 2007
Δημοσιεύσεις: 12
Τόπος: Lemesos

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Νοέ 24, 2007 11:27 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Κύπρος και Ελλάδα κινούνται πάντοτε ιστορικά παράλληλα. Οι Κύπριοι πάντοτε ένιωθαν Έλληνες και βοηθούσαν υλικά και ενεργητικά την μητρόπολη Ελλάδα και τους αδερφούς Έλληνες όποτε υπήρχε ανάγκη.

Τι θα καταφέρετε νομίζετε με αυτή τη συζήτηση?

Οι Έλληνες της Κύπρου και οι αδερφοί καλαμαράδες Razz πάντα θα έχουν άριστες σχέσεις.

εμεις κουμπάροι Cool

εσείς μαλάκες Laughing

οι Πόντιοι.. πόντιοι Smile

και για να μην ξεχνουμε,

Λευτερία στα Ζωνιανά Wink
_________________
Νίτσε με δίδαξε πως δεν πρέπει ποτέ να χεις μια αντίληψη για τη ζωή που να σου επιτρέπει ελπίδες και ανταμοιβές. Είσαι ελεύθερος άνθρωπος, όχι μισθοφόρος.Να παλεύεις χωρίς να καταδέχεσαι να ζητάς ανταμοιβή αυτό είναι η αληθινή ελευθερία
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Bugman
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 13585
Τόπος: Καλλιθέα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Νοέ 26, 2007 7:04 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Αυτό σκεφτόμουν και γω: "Λευτερία στα Ζωνιανά"
να αφήσουν το μέρος όλοι και να μετακομίσουν σε "καθαρή" περιοχή.
_________________
Σκορπίστε γνώση, μαζέψτε χαρά!

Η γνώση δεν μπορεί να πουληθεί: Γιατί ενώ κάθε εμπόρευμα μπορεί να επιστραφεί, η γνώση δεν μπορεί να επιστραφεί!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
LSNM
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Νοέ 2007
Δημοσιεύσεις: 1953

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Δεκ 02, 2007 2:36 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Bugman έγραψε:

........................................
Το ερώτημα τελικά γιατί μπήκε εδώ πέρα; Είναι θέμα ευρύτερο, κοινωνικό, προς συζήτηση;
........................................


anisyxos έγραψε:

..............................................
Τι θα καταφέρετε νομίζετε με αυτή τη συζήτηση?
...............................................


Φίλοι μου θα μου επιτρέψετε να διαφωνήσω. Εξαιρετικά χρήσιμο το θέμα !
Ιδού γιατί :


Μυρτάλη έγραψε:

..............................................
Όλοι οι άλλοι σας φταίνε για όσα κακά σας βρίσκουν; Παντού συνωμοσίες βλέπετε σε βάρος της πατρίδας σας; Ακόμη και από εμάς τους ελλαδίτες; Ή τους καλαμαράδες όπως μας λέτε ειρωνικά;
..............................................
Τα άξια τέκνα της ελληνοκυπριακής πλευράς... Μάλιστα... Που τους φταίνε τάχα οι βάσεις στο νησί... Και δε μου λες, γιατί όταν πάρεις τηλέφωνο στην Κύπρο σου απαντάνε αγγλικά;
.................................................
Μόνον οι Κύπριοι έχετε θύματα; Η υπόλοιπη Ελλάδα δε θρηνεί παιδιά από την ανοιχτή πληγή της Κύπρου; Για μας όμως είστε αδέρφια μας. Και δεν τα βάζουμε μαζί σας για όσα συμβαίνουν. Κομμάτι της Ελλάδας σας λογαριάζουμε. Αυτό δε σημαίνει πως πρέπει και να σας ανεχόμαστε μια ζωή να μας κατηγορείτε άδικα... Δίκαια να ζητήσετε από τις ελληνικές κυβερνήσεις ευθύνες για όλα όσα πραγματικά έφταιξαν. Κι άλλο τόσο δίκαια να παραδεχτείτε και τα δικά σας λάθη.


..................................................
ευελπιστώ να μου συγχωρεθεί η παράθεση αλλά όπως και για τις πρόωρες εκλογές το ζητώ για θέμα υψίστης εθνικής σημασίας Sad

Κεμάλ Ατατούρκ το 1928 ("Ομιλίες" εκδόσεις Λιβάνη) έγραψε:

..........
Κύριοι, γνωρίζετε οτι ζωή σημαίνει πόλεμος και σύγκρουση. Η νίκη στη ζωή ταυτίζεται με την απόλυτη επικράτηση στον πόλεμο .....
Η επίθεση των εθνών της Ανατολής εναντίον της Δύσης αποτελεί φυσική φάση της Ιστορίας. Είναι γνωστό οτι το ισχυρότερο έθνος της Ανατολής είναι το τουρκικό. Πραγματικά οι Τούρκοι, και πριν και μετά την αποδοχή της μουσουλμανικής θρησκείας, έκαναν επιθετικούς πολέμους και έφτασαν μέχρι την Ευρώπη.
..........
Τουρκική νεολαία! Το πρώτο σου καθήκον είναι να προστατεύεις και να υπεραζπίζεσαι μέχρι την αιωνιότητα την τουρκική ανεξαρτησία και την τουρκική δημοκρατία (................)
..........
Νέε του τουρκικού αύριο! ......
Γι'αυτό το λόγο, η μοναδική δύναμή σου βρίσκεται στο ευγενικό αίμα που κυλάει στις φλέβες σου!"


............. τελικά αποφάσισα να μην σχολιάσω το ευγενικό αίμα διότι και τα δικά μας ευγενικά αιμοπετάλια δεν είχαν πάει τότε παραπίσω (μιλώ για πριν την εισβολή) .....

Όταν έχουμε δίπλα μας τον νομάδα, τον πραγματικό Ούννο (δεν φαντάζομαι να πήρατε τοις μετρητοίς αυτά που είπε τότε πρόκριμα για παλαιοΒυζαντινού τύπου Ευρωπαικό προσεταιρισμό και πάντως ο πολλά βαρύς Ετζεβίτ τα έγραψε στα παλαιότερα των υποδημάτων του), κι όταν Άγγλοι βουλευτές (φευ ! Ευρωπαίοι συμπολίτες μας) αγοράζουν ανερυθρίαστα σπίτια Ελληνοκυπρίων στα κατεχόμενα (όταν του τηλεφωνάς για το θέμα, σου κλείνει το τηλέφωνο ο μέλανας Αλβιώνας αν ενθυμήστε τους "φακέλους"), βρε έχουμε εμείς οι Έλληνες (Έλληνες, Ζωνιανοί κι ΕλληνοΚύπριοι) την πολυτέλεια να τσακωνόμαστε μεταξύ μας ;;! Εδώ συγνώμη που θα το πω αλλά θέλει και φιλοσοφία ; Από αυτή την άποψη βέβαια ορθά σας λέει ο bugman τι δουλειά έχει το θέμα εδώ ...
_________________
Αν δεν φας το "θεριό", θεριό δεν γίνεσαι ... [Αριστοτέλης σε ελεύθερη μετάφραση]
"Truth is much too complicated to allow anything but approximations" John von Neumann
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Bugman
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 13585
Τόπος: Καλλιθέα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Δεκ 03, 2007 10:15 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ερώτημα προς τυχόν Κεμαλιστές:
Αφού ήταν οι καλύτεροι της ανατολής γιατί ήρθαν από δω, και έφυγαν από κεί; Τώρα είναι οι τίποτα της ανατολής και οι ζητιάνοι της Ευρώπης. (ζητιάνοι με την έννοια ...άσε με να περάσω και γω στην Ε.Ε. και ας μην έχω δείξει τίποτα της προκοπής)
_________________
Σκορπίστε γνώση, μαζέψτε χαρά!

Η γνώση δεν μπορεί να πουληθεί: Γιατί ενώ κάθε εμπόρευμα μπορεί να επιστραφεί, η γνώση δεν μπορεί να επιστραφεί!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
LSNM
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Νοέ 2007
Δημοσιεύσεις: 1953

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Δεκ 04, 2007 10:52 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Bugman έγραψε:
Ερώτημα προς τυχόν Κεμαλιστές:
Αφού ήταν οι καλύτεροι της ανατολής γιατί ήρθαν από δω, και έφυγαν από κεί;


Έλα ντε !
Σ'αυτούς ταιριάζει ο τίτλος της ταινίας του Αγγελόπουλου "Το μετέωρο βήμα του πελαργού" Smile

Bugman έγραψε:

Τώρα είναι οι τίποτα της ανατολής και οι ζητιάνοι της Ευρώπης. (ζητιάνοι με την έννοια ...άσε με να περάσω και γω στην Ε.Ε. και ας μην έχω δείξει τίποτα της προκοπής)


Στο δεύτερο (ζητιάνοι της Ευρώπης) συμφωνώ φυσικά διότι οι Αμερικανοί και εξ αφορμής του Κουρδικού θέλουν να τους ξεφορτωθούν στους Ευρωπαίους ... πάλι καλά που ο δικαζόμενος πλέον Σιράκ τους είχε πει για το Μεξικό Laughing αν το δεχτούν θα την δεχτούμε ... παλιά καλή Ευρώπη ...
Στο πρώτο όμως δεν συμφωνώ διότι παίζουν εξαιρετική μπάλα με τα πετρέλαια .. και γενικά είναι μια κρατική υπόσταση και κυρίως διπλωματική σχολή από την οποία θα είχαμε να μάθουμε πολλά αν δεν ανήκαμεν a priori εις την Δύσην ...
Όσο κακοί και να είναι δεν σημαίνει οτι δεν έχουμε να μάθουμε από αυτούς ...
Μια από τις παροιμίες που χρησιμοποιώ συχνά στο ταχέως μεταβαλλόμενο τοπίο της πληροφορικής όταν βρίσκομαι εν μέσω σοβαρού project είναι Τούρκικη Smile

"Όταν περνάς το ποτάμι δεν αλλάζεις τα άλογα" ....

Μόνον ένας φύσει πολεμικός λαός θα μπορούσε να έχει μια τέτοια παροιμία η οποία όμως δεν παύει να είναι και ένα απαύγασμα εμπειρίας στην προτεραιοποίηση στόχων κάτω από πίεση ...
Να σημειώσω επί τη ευκαιρία οτι δεν είμαι κάθετα εναντίον της "ενσωμάτωσής" (.............) τους στην Ευρώπη διότι αν έχει ένα κρίσιμο πλεονέκτημα η Ευρώπη μπροστά στην ανατολή των κολλοσών Ινδίας και Κίνας θεωρώ οτι αυτό είναι η "βιοποικιλότητά" της, κατά πολύ ανώτερης από αυτήν των ΗΠΑ και η οποία θα βαθύνει εξυπηρετώντας μεσομακροπρόθεσμα την Ευρώπη ακόμα πιο πολύ ....
_________________
Αν δεν φας το "θεριό", θεριό δεν γίνεσαι ... [Αριστοτέλης σε ελεύθερη μετάφραση]
"Truth is much too complicated to allow anything but approximations" John von Neumann
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
newuser01
Επισκέπτης





ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Φεβ 25, 2008 2:35 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

gia na min jexniomaste twra mathenoume oloi mazi na leme eee....eee Mr. Green
Επιστροφή στην κορυφή
Bugman
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 13585
Τόπος: Καλλιθέα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Φεβ 25, 2008 3:10 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Αυτό είναι το email σου λοιπόν; samaras017@gmail.com
_________________
Σκορπίστε γνώση, μαζέψτε χαρά!

Η γνώση δεν μπορεί να πουληθεί: Γιατί ενώ κάθε εμπόρευμα μπορεί να επιστραφεί, η γνώση δεν μπορεί να επιστραφεί!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2  Επόμενο
Σελίδα 1 από 2

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center