Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Γκιόλβας Γεώργιος. Ο Έλλην.
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Συζητήσεις για Πρόσωπα
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
ΟΛΥΜΠΙΟΣ ΑΠΟΛΛΩΝ
Πρύτανης


Εγγραφή: 31 Οκτ 2006
Δημοσιεύσεις: 1300

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Ιαν 13, 2007 2:07 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Καλά εφελ δεν παίζεσαι.
Συνεχίζω.
Αρχή δεκαετίας '80 και αφού είχαν δωθεί δύο ακόμη εφευρέσεις του (λόγω διακοπής απο εφελ θα τις αναφέρω μετά), ανέπτυξε το Ηχητικό Κανόνι. Αυτό παράγει υπόηχους. Η ιδέα ξεκίνησε απο τις Σάλπιγγες της Ιεριχούς. Αιτία για την έρευνα ήταν ένα aircondicion του υπουργείου εσωτερικών. Υπολειτουργώντας αυτό, προκαλούσε πονοκεφάλους στους υπαλλήλους. Ήδη γνωστός στους, επιστημονικό και στρατιωτικό, κύκλους ο Γκιόλβας, καλέσθηκε και κατάφερε να λύσει το πρόβλημα. Ζήτησε οικονομική βοήθεια απο το κράτος για την ανάπτυξη του όπλου, χωρίς ανταπόκριση. Μιλάμε για 5 εκατομμύρια δραχμές!!! τι στιγμή που τότε η μίζα είχε φθάσει τα 300!!!
Σήμερα το Ηχητικό Κανόνι κοσμεί το οπλοστάσιο της Γαλλίας. Το άμεσο ενδιαφέρον των Γάλλων είχε αποτέλεσμα την απόφαση του Γκιόλβα να δώσει τα σχέδια σ' αυτούς, ως φίλια χώρα, παρά να το δεί σε "άλλες χώρες" (ο νοών νοείτο) όπως κατάληξαν άλλες του εφευρέσεις. Απο ποιούς και γιατί, όσοι δεν γνωρίζουν άς φροντίσουν να μάθουν!
_________________
Μ' ΑΥΤΟ Η ΣΚΕΨΗ ΜΟΥ ΡΙΓΑ
ΚΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝ' Τ' ΟΝΕΙΡΟ ΣΟΥ
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
ΟΛΥΜΠΙΟΣ ΑΠΟΛΛΩΝ
Πρύτανης


Εγγραφή: 31 Οκτ 2006
Δημοσιεύσεις: 1300

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Ιαν 13, 2007 6:48 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Για να καταλάβουμε γιατί πράγμα μιλάμε.
Αν τοποθετηθεί το Ηχητικό Κανόνι στο υπόγειο μιάς πολυκατοικίας στο κέντρο της Αθήνας και ενεργοποιηθεί, την επομένη δεν θα υπάρχει όρθιο κτίριο. Τα πάντα θα έχουν γκρεμιστεί.
_________________
Μ' ΑΥΤΟ Η ΣΚΕΨΗ ΜΟΥ ΡΙΓΑ
ΚΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝ' Τ' ΟΝΕΙΡΟ ΣΟΥ
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
afham
Διαχειριστής


Εγγραφή: 02 Φεβ 2003
Δημοσιεύσεις: 1894
Τόπος: Φωτονερόπετρα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Ιαν 13, 2007 10:09 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ΟΛΥΜΠΙΟΣ ΑΠΟΛΛΩΝ χωρίς να θέλω να αντιδικήσω μαζί σου, η γνώμη μου είναι ότι οι συγκεκριμένοι τύποι (που από ό,τι φαίνεται και οι 2 γνωρίζουμε για ποιους μιλούμε) δεν είναι ερευνητές αλλά διασκεδαστικοί παραμυθολόγοι. Δεν ξέρω αν συμμερίζεσαι τις θεωρίες περί εσωγήινων, έψιλον κλπ, αλλά εγώ αυτά τα θεωρώ πολύ δημιουργικά και χρήσιμα για ένα παιδικό βιβλίο κόμικ.

Συγνώμη αν σε δυσαρεστώ.
_________________
Στραβός είναι ο γιαλός

Δείτε επίσης: http://www.liantinis.org
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
ΟΛΥΜΠΙΟΣ ΑΠΟΛΛΩΝ
Πρύτανης


Εγγραφή: 31 Οκτ 2006
Δημοσιεύσεις: 1300

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Ιαν 13, 2007 11:21 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Αγαπητέ διαχειριστή.
Ξέρεις οτι δεν υποστηρίζω, για πιό λόγο άλλωστε, κανέναν.
Σέβομαι τους "παραμυθολόγους", επειδή πιστεύουν αυτό που λένε.
Προτιμώ να μου εξηγεί ο "παραμυθάς" το πώς δημιουργήθηκε το Ελληνικό Αλφάβητο, παρά να μου πετά στα μούτρα ο "ιστορικός", πως το πήραμε απο τους Φοίνικες. Είναι μία σκέτη τρέλα. Ο ιδεαλισμός στο μεγαλείο του (στους "ιστορικούς" αναφέρομαι). Τόσα κείμενα. Τόσες ενδείξεις. Μπροστά στα μάτια μας. Και εμείς κοιτάμε αλλού. Δεχόμαστε συνεχώς ό,τι μας σερβίρουν. Κρύβονται πίσω απο τον τίτλο "επιστήμονες", βλέπεις. Λίγο να το βάλουμε να δουλέψει, θα δούμε πως υπάρχουν και άλλες λύσεις και μάλιστα αν παρουσιαστούν σωστά, κανείς δεν μπορεί να τις ανατρέψει.
Παράδειγμα η "μεγάλη έκρηξη". Ήδη έχει καταριφθεί σαν θεωρία. Άρα σωστοί οι αρχαίοι ημών φιλόσοφοι. Σε όλα. Ο μάγκας που παρουσίασε την θεωρία της, δεν μπορεί κάλιστα (πρόσεξε διαχειριστή, σκέψου πρίν απαντήσεις) να θεωρηθεί "ιδεαλιστής"; Καθαρός ιδεαλισμός δεν είναι;
Σε προλαβαίνω, φυσικά και ήταν παρατήρηση. Φυσικά και υπήρχαν ενδείξεις. Πρίν απο αυτόν και άλλοι κάναν υποθέσεις, με κατάληξη διαφορετικά συμπεράσματα, αφού και εκείνοι είχαν τις ίδιες ενδείξεις, την αυτήν παρατήρηση. Έπρεπε να περάσουν πολλά χρόνια, να ξοδευθούν χιλιάδες εκατομμύρια δολάρια, μέχρι να αποκαλυφθεί η μπαρούφα.
Στα θέματα που αναφέρομαι (πιστεύω να τα παρακολουθείς), αν είχα τις σωστές ερωτήσεις (επι των θεμάτων), τώρα ίσως να συζητούσαμε σε άλλη βάση. Μου κάνει εντύπωση το θέμα "όντα και υπάρξεις". Καλά δεν συγκίνησε κανέναν; Αποκλείεται. Το άφησα (ξέρεις το λόγο) στις 192 παρακολουθήσεις. Τώρα πλησιάζει τις 2000! Εκπληκτικό. Παρά το ότι διέγραψα πάνω στα νεύρα μου την αποχώρηση, εν τούτοις ακόμα έχει επισκέπτες.

Δεν δημιούργησες τυχαία το "Φιλοσοφία". Ήξερες τι έκανες. ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ. Βοηθώ όσο μπορώ. Αν προσέξεις κάθε γραφή μου βοηθά την συζήτηση, άρα και την σκέψη. Προσωπικά δεν έχω να κερδίσω τίποτα. Εκείνο όμως που ζητώ είναι, να βλέπουμε τα πράγματα απο όλες τις όψεις τους και όχι να είμαστε έρμαια της διδόμενης ενημέρωσης.
Ευχαριστώ.
_________________
Μ' ΑΥΤΟ Η ΣΚΕΨΗ ΜΟΥ ΡΙΓΑ
ΚΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝ' Τ' ΟΝΕΙΡΟ ΣΟΥ
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
efel
Πρύτανης


Εγγραφή: 20 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 151

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Ιαν 13, 2007 11:30 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ένσταση..Όλοι αυτοί οι ερευνητές ,από όσα γνωριζω,μονο βάζουν χρήματα από την τσέπη τους,
Δεν έχουν να κερδίσουν κάτι…
Αυτό και μονό λέει πολλά…
Τώρα εάν είναι αλήθεια δεν ξερώ…μέχρι φυσικά να αποδειχτεί από τα ευρήματα…εάν έχουν δίκιο η άδικο…
Εξάλλου δεν πίστευα έναν από αυτούς που μου έλεγε ότι ο μηχανισμός των Αντικυθήρων ήταν υπολογιστής.
Ηρθε όμως η τεχνολογία και μας έδειξε έναν φορητό υπολογιστή με οδηγίες χρήσεως που είχε κατασκευαστή τουλάχιστον το 200 π.χ.
(Τότε κατασκευάστηκε.Ποτε έγινε ερευνα,ιδεα,σχεδιο,δεν γνωρίζουμε.)
Και δεν είναι τυχαίο ότι όλη η επιστημονική κοινότητα έπαθε σοκ…με αυτήν την ανακάλυψη.
Τώρα για τα Βριλ και τα Έψιλον…τι να πω εγώ…??
Πάντως αναφέρονται σε αρχαία κείμενα…ίσως έχουν άλλη σημασία…
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
efel
Πρύτανης


Εγγραφή: 20 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 151

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Ιαν 13, 2007 11:41 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Και τώρα μια ερώτηση στον ΟΛΥΜΠΙΟ ΑΠΟΛΛΩΝΑ…


ΦΑΡΑΓΓΙ ΤΟΥ ΕΝΙΠΕΑ…ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΣΧΕΣΗ Ο ΓΚΙΟΛΒΑΣ..????
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΟΛΥΜΠΙΟΣ ΑΠΟΛΛΩΝ
Πρύτανης


Εγγραφή: 31 Οκτ 2006
Δημοσιεύσεις: 1300

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Ιαν 14, 2007 8:30 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

"ΕΛΑ ΞΥΠΝΑ! ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΚΟΙΜΟΥΝΤΑΙ ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΝΑ ΑΛΛΑΞΟΥΜΕ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ. ΑΝ ΣΥΝΕΧΙΣΕΙΣ ΤΟΝ ΥΠΝΟ ΣΟΥ, ΟΤΑΝ ΞΥΠΝΗΣΕΙΣ ΘΑ ΣΕ ΥΠΟΔΕΧΤΟΥΝ ΟΙ ΙΔΙΟΙ"

1954. Λιτόχωρο Πιερίας.
Η εφεύρεση που θα άλλαζε την ανθρωπότητα, ήταν έτοιμη προς επίδειξη.
Ένας κύλινδρος 20 εκ. που περιείχε το υγρό, τοποθετείτο πάνω απο το ανακατασκευασμένο καρμπυρατέρ του οχήματος, θέτοντας σε λειτουργία τη μηχανή μέσω αυτού. Ανακατασκευή είχε δεχτεί και η εξάτμηση.
Παρόντες καλεσμένοι, οι δήμαρχοι Κατερίνης, Λαρίσης, Λιτοχώρου, δύο υπουργοί της κυβέρνησης, ο διοικητής της μονάδος αρμάτων Λιτοχώρου με το επιτελείο του, ανώτατοι και ανώτεροι αξιωματικοί της ΑΤΑΔ, πολίτες διαφόρων τεχνικών ειδικοτήτων. Φυσικά και πλήθος απλών ανθρώπων, που με υπομονή περίμεναν να ικανοποιηθεί η περιέργειά τους. Ανάμεσα στους παρευρισκόμενους και δύο θείοι μου. Ο πρώτος ήταν μηχανικός συντηρητής μηχανημάτων της υπό κατασκευήν Εθνικής οδού και ο δεύτερος δασονόμος περιοχής Ολύμπου.
Ο Γκιόλβας, αφού έκανε τις τελευταίες ρυθμίσεις στή μηχανή του στρατιωτικού τζίπ, έδωσε την εντολή εκκίνησής του.
Το όχημα άνετα ανέπτυξε ταχύτητα, έκανε τους ελιγμούς διαφυγής, ξεπέρασε τα χωμάτινα εμπόδια χωρίς ρεταρίσματα και επανήλθε στο σημείο εκκίνησης.
Έκπληκτοι οι παρόντες δεν πίστευαν στα μάτια τους (λόγια του θείου μου). Ο Γκιόλβας ζήτησε απο τον οδηγό να επαναλάβει την επίδειξη, πράγμα που έγινε.
Σε ερωτήσεις εξήγησε, οτι η συγκεκριμένη ποσότητα υγρού, μπορούσε να κινήσει άρμα μάχης για 3.000 χιλιόμετρα. Οι ρύποι στην ατμόσφαιρα είναι μηδενικοί. Η λειτουργία της μηχανής ομαλοποιείται λόγω της μή ύπαρξης κατάλοιπων και έτσι οι επισκευές της μειώνονται στο ελάχιστο.
Συγκινημένοι όλοι έδιναν συγχαρητήρια στον εφευρέτη. Ήδη με την φαντασία τους πλάθαν όνειρα για το μέλλον της Ελλάδας. Επιτέλους, μετά από τον διχαστικό εμφύλιο, πάλι η Ελλάς θα μεγαλουργούσε. Μέσω αυτής της εφεύρεσης όλοι οι Έλληνες θα αισθάνονταν υπερήφανοι............
................................................................................................
Ο Γκιόλβας "συνοδεύτηκε" στην Αμερική. Η εφεύρεση ειναι σε κάποιο συρτάρι του πενταγώνου.
................................................................................................
Τέλη του '55 ο πατέρας μου μετοίκησε στην Κατερίνη. Άκουσε την ιστορία, αφού αυτή αποτελούσε το κύριο θέμα συζήτησης ακόμη.

Όσο για τους πικραμένους ιθαγενείς η θεία πρόνοια μερίμνησε και πάλι. Μετά από χρόνια τους έστειλε θείο δώρο την πρωτιά στην Eurovision, καθιστώντας τους εθνικά υπερήφανους.
_________________
Μ' ΑΥΤΟ Η ΣΚΕΨΗ ΜΟΥ ΡΙΓΑ
ΚΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝ' Τ' ΟΝΕΙΡΟ ΣΟΥ
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
PRISMA
Υφηγητής


Εγγραφή: 18 Νοέ 2004
Δημοσιεύσεις: 19

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Μάρ 13, 2007 2:09 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

http://www.newbrain.gr/giolvas/index.htm
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΟΛΥΜΠΙΟΣ ΑΠΟΛΛΩΝ
Πρύτανης


Εγγραφή: 31 Οκτ 2006
Δημοσιεύσεις: 1300

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Μάρ 13, 2007 2:12 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

πολύ καλό PRISMA

πιστεύω με την παράθεσή σου αυτή
να συμφωνείς για την αξία του Γκιόλβα
_________________
Μ' ΑΥΤΟ Η ΣΚΕΨΗ ΜΟΥ ΡΙΓΑ
ΚΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝ' Τ' ΟΝΕΙΡΟ ΣΟΥ
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Συζητήσεις για Πρόσωπα Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2
Σελίδα 2 από 2

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center