Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Aρχαία Κείμενα - Μαθητές
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2  Επόμενο
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Ελληνικά/Ρωμαϊκά έργα
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
Τυραννοκτόνος
Υφηγητής


Εγγραφή: 07 Ιούν 2008
Δημοσιεύσεις: 19

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Ιούν 07, 2008 7:07 pm    Θέμα δημοσίευσης: Aρχαία Κείμενα - Μαθητές Απάντηση με Συμπερίληψη

Θα μπορούσατε να μου υποδείξετε ορισμένα έργα αρχαίων Ελλήνων συγγραφέων (κατά προτίμηση σε απλά αρχαία) ? Θα εκτιμούσα επίσης, αν μου διευκρίνιζατε και από ποία έκδοση θα ήτο προτιμότερο να τα προμηθευτώ.

σ.σ. απευθύνεσθε σε μαθητή Α' Λυκείου, γι' αυτό αν μπορείτε να με "μπάσετε" στον κόσμο της Αρχαίας Ελληνικής Γραμματείας προτείνοντάς μου τα διασημότερα έργα της θα το εκτιμούσα.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
afham
Διαχειριστής


Εγγραφή: 02 Φεβ 2003
Δημοσιεύσεις: 1894
Τόπος: Φωτονερόπετρα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Ιούν 08, 2008 1:11 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Είναι πολύ γενικό αυτό που ρωτάς. Σα να μπαίνεις σε ένα βίντεοκλάμπ και να ζητάς "ένα dvd όσο πιο απλό γίνεται". Τέλως πάντων. Αν θες να ξεκινήσεις από τα "βασικά" μπορείς να προμηθευτείς Αριστοτέλη ή Πλάτωνα από τις εκδόσεις Ζήτρος. Από Πλάτωνα θα σε ενδιαφέρουν αρκετά και λόγω ηλικίας ο Φαίδρος, το Συμπόσιο, η Απολογία και ο Φαίδων. Από Αριστοτέλη τα Ηθικά Νικομάχεια και το Περί Ψυχής. Βέβαια υπάρχουν και πολλά άλλα, αλλά πιστεύω ότι με αυτά θα κάνεις καλή αρχή.
_________________
Στραβός είναι ο γιαλός

Δείτε επίσης: http://www.liantinis.org
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Chaos
Πρύτανης


Εγγραφή: 09 Φεβ 2008
Δημοσιεύσεις: 2132
Τόπος: Αθήναι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Ιούν 09, 2008 5:11 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη


Να μην λησμονούμε και τη βασική τριλογία του Αρχαίου Δράματος, που περιλαμβάνει πάνω - κάτω το σύνολο των ανθρώπινων σχέσεων:
ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Θεότητα & Άνθρωπος' και Εξουσία)
ΑΝΤΙΓΟΝΗ (Πολιτεία & Άνθρωπος' και Εξουσία)
ΟΙΔΙΠΟΥΣ (Οικογένεια & Άνθρωπος' και Εξουσία).
Δεν αναφέρομαι στις σωζόμενες υποδιαιρέσεις, ούτε στις τρέχουσες εκδόσεις, γιατί πρέπει να έχω μείνει αρκετά πίσω σχετικά με αυτές. Μια μικρή έρευνα στα βιβλιοπωλεία, πάντα ωφελεί...

Twisted Evil
_________________
Ψάχτης, Ξερόλας, Ανακατωσούρας, Καλότροπος, Κακόψυχος...
http://chaos-excavations.blogspot.com/
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
Τυραννοκτόνος
Υφηγητής


Εγγραφή: 07 Ιούν 2008
Δημοσιεύσεις: 19

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Ιούν 09, 2008 10:55 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

afham έγραψε:
Είναι πολύ γενικό αυτό που ρωτάς. Σα να μπαίνεις σε ένα βίντεοκλάμπ και να ζητάς "ένα dvd όσο πιο απλό γίνεται". Τέλως πάντων. Αν θες να ξεκινήσεις από τα "βασικά" μπορείς να προμηθευτείς Αριστοτέλη ή Πλάτωνα από τις εκδόσεις Ζήτρος. Από Πλάτωνα θα σε ενδιαφέρουν αρκετά και λόγω ηλικίας ο Φαίδρος, το Συμπόσιο, η Απολογία και ο Φαίδων. Από Αριστοτέλη τα Ηθικά Νικομάχεια και το Περί Ψυχής. Βέβαια υπάρχουν και πολλά άλλα, αλλά πιστεύω ότι με αυτά θα κάνεις καλή αρχή.


Eυχαριστώ πολύ! Smile
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
panoushs
Πρύτανης


Εγγραφή: 17 Φεβ 2008
Δημοσιεύσεις: 141

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Ιούν 10, 2008 12:32 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Μη ξεκινήσεις να διαβάζεις τίποτα πριν διαβάσεις τα δύο βασικά. Ομήρου Ιλιάδα και Οδύσσεια . Όσο για έκδοση διάλεξε όποια θέλεις.

Μετά συνέχισε με Θουκυδίδου Ιστορίες, μετάφραση Ελευθερίου Βενιζέλου .
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
afham
Διαχειριστής


Εγγραφή: 02 Φεβ 2003
Δημοσιεύσεις: 1894
Τόπος: Φωτονερόπετρα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιούν 11, 2008 3:13 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Καλά εγώ μίλησα για φιλοσοφία αμιγώς.
_________________
Στραβός είναι ο γιαλός

Δείτε επίσης: http://www.liantinis.org
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
panoushs
Πρύτανης


Εγγραφή: 17 Φεβ 2008
Δημοσιεύσεις: 141

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιούν 11, 2008 4:34 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Καλή και η φιλοσοφία αλλά μη ξεχνάμε και την ιστορία και τους πρόδρομους αυτών.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Chaos
Πρύτανης


Εγγραφή: 09 Φεβ 2008
Δημοσιεύσεις: 2132
Τόπος: Αθήναι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούν 12, 2008 1:20 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

panoushs έγραψε:

Μη ξεκινήσεις να διαβάζεις τίποτα πριν διαβάσεις τα δύο βασικά. Ομήρου Ιλιάδα και Οδύσσεια . Όσο για έκδοση διάλεξε όποια θέλεις.



Υπήρχε μια εκπληκτική τρίτομη μετάφραση της "Ιλιάδας" του πρεσβύτερου Κακριδή, σε πεζό, με απόλυτα ακριβή απόδοση των λέξεων και των νοημάτων του πρωτοτύπου που δεν βρίσκουμε στις έμμετρες (και ιδεολογικά επιρρεασμένες) φιλολογικές μεταφράσεις. Δεν ξέρω αν κυκλοφορεί ακόμη, αλλά σίγουρα θα υπάρχει στις βιβλιοθήκες.

_________________
Ψάχτης, Ξερόλας, Ανακατωσούρας, Καλότροπος, Κακόψυχος...
http://chaos-excavations.blogspot.com/
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
LSNM
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Νοέ 2007
Δημοσιεύσεις: 1953

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούν 12, 2008 1:45 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ναι, μέσα του '80 όλες οι φιλολογίνες μετά μανίας πρότειναν ΚΑΚΡΙΔΗ και έχω κρατήσει ένα της Οδύσσειας νομίζω ...
_________________
Αν δεν φας το "θεριό", θεριό δεν γίνεσαι ... [Αριστοτέλης σε ελεύθερη μετάφραση]
"Truth is much too complicated to allow anything but approximations" John von Neumann
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Chaos
Πρύτανης


Εγγραφή: 09 Φεβ 2008
Δημοσιεύσεις: 2132
Τόπος: Αθήναι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούν 12, 2008 1:51 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

LSNM έγραψε:

ναι, μέσα του '80 όλες οι φιλολογίνες μετά μανίας πρότειναν ΚΑΚΡΙΔΗ και έχω κρατήσει ένα της Οδύσσειας νομίζω ...



Φίλε μου, υπάρχουν ΔΥΟ Κακριδήδες. Ο πρεσβύτερος, υπηρέτησε τα γράμματα. Ο νεώτερος, προσελκύστηκε από την ακαδημαϊκή εξουσία. Διαλιέχτε, διαλιέχτε!!!...
Υ.Γ.
Την "Οδύσσεια" ο Ι. Θ. Κακριδής, την έκανε μαζί με τον Νίκο Καζαντζάκη - την έχω κι εγώ.

_________________
Ψάχτης, Ξερόλας, Ανακατωσούρας, Καλότροπος, Κακόψυχος...
http://chaos-excavations.blogspot.com/
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
Angelika
Επιστημονικός Συνεργάτης


Εγγραφή: 05 Οκτ 2008
Δημοσιεύσεις: 21
Τόπος: Έβρος

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Οκτ 15, 2008 9:29 pm    Θέμα δημοσίευσης: Re: Aρχαία Κείμενα - Μαθητές Απάντηση με Συμπερίληψη

Τυραννοκτόνος έγραψε:
Θα μπορούσατε να μου υποδείξετε ορισμένα έργα αρχαίων Ελλήνων συγγραφέων (κατά προτίμηση σε απλά αρχαία) ? Θα εκτιμούσα επίσης, αν μου διευκρίνιζατε και από ποία έκδοση θα ήτο προτιμότερο να τα προμηθευτώ.

σ.σ. απευθύνεσθε σε μαθητή Α' Λυκείου, γι' αυτό αν μπορείτε να με "μπάσετε" στον κόσμο της Αρχαίας Ελληνικής Γραμματείας προτείνοντάς μου τα διασημότερα έργα της θα το εκτιμούσα.


Σου αρέσουν τα αρχαία?
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Τυραννοκτόνος
Υφηγητής


Εγγραφή: 07 Ιούν 2008
Δημοσιεύσεις: 19

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Φεβ 28, 2009 8:34 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ασφαλώς. Ως άνθρωπος, ως Έλληνας κι ως μέλλων φιλόλογος ( ας ελπίσουμε... ) είμαι αρχαιολάτρης και μελετητής της γραμματείας των Αρχαίων.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
The Stealer
Υφηγητής


Εγγραφή: 06 Ιούν 2010
Δημοσιεύσεις: 13
Τόπος: Καλαμάτα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Ιούν 06, 2010 11:54 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Η γλώσσα των Ομηρικών Επών είναι δύσκολη για έναν μαθητή της Α Λυκείου. Μη ξεχνάμε πως στα σχολικά εγχειρίδια η αρχαία ελληνική γλώσσα είναι βασισμένη σε μια προσαρμοσμένη εκδοχή της αττικής διαλέκτου.

Εγώ θα σου πρότεινα να διαβάσεις Αριστοφάνη. Δεν θα καταλάβεις παντού τα αστεία γιατί σαρκάζει τους σύγχρονους του. Το βιβλίο του Κάκτου (αν και δεν φημίζεται για τις ακριβείς μεταφράσεις του) για τις Όρνιθες κοστίζει περίπου 14 ευρώ, έχει αρχαίο κείμενο, μετάφραση και λίγα σχόλια.

Είναι επίσης χρήσιμο να διαβάσεις Ηρόδοτο. Θα βρεις στις εκδόσεις Ζήτρος αρχαίο κείμενο και μετάφραση. Η γλώσσα δεν είναι δύσκολη & αναφέρεται σε γνωστά ιστορικά γεγονότα.

Ακόμη θα μπορούσες να διαβάσεις τα Έργα και Ημέραι του Ησιόδου. Κυκλοφορούν από πολλούς εκδοτικούς οίκους. Δεν είναι ιδιαίτερα μακροσκελή.
_________________
"Στους μικρούς ανθρώπους οι θεοί μικρά στέλνουν πράγματα"
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
The Stealer
Υφηγητής


Εγγραφή: 06 Ιούν 2010
Δημοσιεύσεις: 13
Τόπος: Καλαμάτα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Ιούν 06, 2010 11:55 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Chaos έγραψε:
LSNM έγραψε:

ναι, μέσα του '80 όλες οι φιλολογίνες μετά μανίας πρότειναν ΚΑΚΡΙΔΗ και έχω κρατήσει ένα της Οδύσσειας νομίζω ...



Φίλε μου, υπάρχουν ΔΥΟ Κακριδήδες. Ο πρεσβύτερος, υπηρέτησε τα γράμματα. Ο νεώτερος, προσελκύστηκε από την ακαδημαϊκή εξουσία. Διαλιέχτε, διαλιέχτε!!!...
Υ.Γ.
Την "Οδύσσεια" ο Ι. Θ. Κακριδής, την έκανε μαζί με τον Νίκο Καζαντζάκη - την έχω κι εγώ.


Είναι καλή φάση αυτή μετάφραση από Κακριδή-Καζαντζάκη. Αλλά αν θέλει να μελετήσει κυρίως από αρχαίο κείμενο θα τα βρει μπαστουνια με την επική διάλεκτο, δεν νομίζεις ;
_________________
"Στους μικρούς ανθρώπους οι θεοί μικρά στέλνουν πράγματα"
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Chaos
Πρύτανης


Εγγραφή: 09 Φεβ 2008
Δημοσιεύσεις: 2132
Τόπος: Αθήναι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιούν 09, 2010 5:37 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη


Μου θύμισες καιρούς απόγνωσης.
Τότε που ως γυμνασιόπαις, είχα βολευτεί ωραιότατα με τους διάφορους λογογράφους που διδασκόμασταν αρχικά και τους διαχειριζόμουν σαν την καθημερινή μου διάλεκτο και ξαφνικά μου προέκυψε η Ομηρική και τα βρήκα μπαστούνια.
Όμως τώρα, σαράντα πέντε χρόνια παρά κάτι μετά, μπορώ με ευκολία να ανιχνεύω την συγγένεια και την εξέλιξη των λέξεων από αυτή την θαυμάσια ποιητική γλώσσα μέχρι την βαρβαρική παρ' ημίν καθομιλουμένη.
Και νομίζω ότι θα μπορούσε να το κάνει καθένας που θα είχε επαρκή επιθυμία προς τούτο.
Πάντως δεν πρέπει να λησμονούμε ότι η Ομηρική γλώσσα ΔΕΝ ήταν η αντίστοιχη καθομιλουμένη της εποχής του αλλά ένα ποιητικό ιδίωμα, το οποίο μάλιστα υπέστει πολλές παραφθορές στις διάφορες μεταγραφές του.
Και παρ' όλα αυτά παραμένει ένα αριστούργημα λόγου και Λόγου που δεν έχει μέχρι σήμερα υποσκελισθεί.

_________________
Ψάχτης, Ξερόλας, Ανακατωσούρας, Καλότροπος, Κακόψυχος...
http://chaos-excavations.blogspot.com/
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Ελληνικά/Ρωμαϊκά έργα Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2  Επόμενο
Σελίδα 1 από 2

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center