Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Skandalo sto Istoriko tis Athinas

 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Για συγκεκριμένους ιθύνοντες
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
afham
Διαχειριστής


Εγγραφή: 02 Φεβ 2003
Δημοσιεύσεις: 1894
Τόπος: Φωτονερόπετρα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Απρ 30, 2003 5:28 am    Θέμα δημοσίευσης: Skandalo sto Istoriko tis Athinas Απάντηση με Συμπερίληψη

Se liges meres to Filosofia.GR fernei stin epifaneia ena skandalo tou tomea Istorias kai Arxaiologias tou Panepistimiou Athinon.

Den tha pistevete sta matia sas!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Bugman
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 13585
Τόπος: Καλλιθέα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούλ 31, 2003 8:28 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Επειδή είναι:
1.Ζήτημα Φιλοσοφίας (Πως ορίζουμε ένα σκάνδαλο; τι βλέπουμε και τι πιστεύουμε γι' αυτά που δεν βλέπουμεWink
2. Κοντινότερο το filosofia.gr από τον τομέα Ιστορίας και Αρχαιολογίας του Π.Α.

Γι' αυτό:
Δεν θέλουμε να γίνουμε στο filosofia.gr κοινωνοί δεύτερου σκάνδαλου για το ίδιο θέμα!
_________________
Σκορπίστε γνώση, μαζέψτε χαρά!

Η γνώση δεν μπορεί να πουληθεί: Γιατί ενώ κάθε εμπόρευμα μπορεί να επιστραφεί, η γνώση δεν μπορεί να επιστραφεί!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
afham
Διαχειριστής


Εγγραφή: 02 Φεβ 2003
Δημοσιεύσεις: 1894
Τόπος: Φωτονερόπετρα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Αύγ 04, 2003 5:08 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Bugman αυτό είναι παλιά ανακοίνωση και αφορούσε το Μανώλη Βλάχο που ήδη καταγγέλθηκε μέσα από τις σελίδες μας.

Πάρε μια γεύση : http://filosofia.gr/vlaxos.html
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
paraskevi
Πρύτανης


Εγγραφή: 29 Νοέ 2003
Δημοσιεύσεις: 175

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Φεβ 22, 2004 6:56 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Εχω τελειωσει το Ιστορικο Αρχαιολογικο Αθηνων .Δε με ενοιαζε ποτε τι ετρεχε σε σχεση με διοικητικα του Πανεπιστημιου ή καθηγητων [.Οποιος ανακατευεται με τα πιτουρα ......],δυστυχως οι πολιτικοποιημενοι συναδελφοι - μακαρι να'ξερα που ειναι συναδελφοι ,μαλλον στα delivery pitsa ,γιατι σε μουσεια και γκαλερι ,ουτε απεξω δεν τα βλεπουν ,ποσο μαλλον να δουλεψουν εκει - ολο με κατι τετοια ασχολουνταν=σκαδαλα σε γραματειες /βιβλιογραφιες ......κοκ ,αντι να πουν στους καθηγητες να αναμορφωσουν λιγο τους οδηγους σπουδων ,και να εχουμε μαθηματα πιο μοντερνα ,πιο ανταγωνιστικα ,ολο με τα πιτουρα ανακατευοταν

Οσο για το Βλαχο ΔΕ ΜΕ ΝΟΙΑΖΕΙ ΤΙ ΕΚΑΝΕ εκτος μαθηματος .Στο μαθημα ηταν εκπληκτικος,καταρτισμενος ,με καταπληκτικη υλη ,φτανοντας μεχρι τον 20αιω τη τεχνη ,διαθεσιμος να καθοδηγησει σε μοντερα μεταπτυχιακα του εξωτερικου ,και εδινε ανετα συστατικες επιστολες χωρις να ξυνιζει τα μουτρα του........Οταν εξεταζε και ακουγε αηδιες ηταν ευγενης ,μειλιχιος ,οταν τα ελεγες καλα σου ελεγε 10 μπραβο
να σου δωσει θαρρος ........Εγω ειχα παρει 3 μαθηματα του ........ολα τ'αλλα .....τ'ακουω βερεσε ......οσο για τους καθηγητες που τα εκαναν πλακακια με τους συνδικαλιζοντες φοιτητες ,ητα οι χειροτεροι στα μαθηματα τους = στριφνοι /στερημενοι /ατεγκτοι [ισως γιατι ειχαν σκυψει αλλου και εβγαζαν απωθημενα] αναχρονιστικοι στην υλη τους ,που βαριουνταν χρονο με τον χρονο να αλλαξουν και σημειωσεις ακομα ,οχι το μαθημα .Στον Βλαχο ρωτουσες κατι και σου ελεγε ,οτι θα σου εφερνε υλικο να δεις ....και ανοιγαν τα ματια μας και ξεστραβωνομασταν .Οσο για συνδικαλοζοντες φοιτητες του Ιστορικου Αρχαιλογικου ,ηταν οι χειροτεροι - τους ξερω γιατι τους εκανα παρεα -
Συμβουλευαν τα παιδια να μη πανε να δωσουν εξετασεις στον Ασεπ ,για μια θεση στον ηλιο ,αλλα να δωσουν τον υπερ παντων αγωνα για την επετηριδα .............φυσικα οι ιδιοι ΕΧΟΥΝ ΗΔΗ ΔΙΟΡΙΣΤΕΙ ΤΟΥ ΥΠΟΡΓΕΙΟ ΠΑΙΔΕΙΑΣ /ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ ,ανευ εξετασεων .........αντε τωρα μη μιλησω .........
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
afham
Διαχειριστής


Εγγραφή: 02 Φεβ 2003
Δημοσιεύσεις: 1894
Τόπος: Φωτονερόπετρα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Φεβ 22, 2004 9:52 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Δε νομίζω να θεωρείς ότι είμαι συνδικαλιστής. Επιπλέον δε μπορώ να διανοηθώ να ανέχεσαι ένα καθηγητή που καταληστεύει το δημόσιο, που καταπατά πνευματικά δικαιώματα και που κλέβει τη θέση από νέους επιστήμονες.

Όσο για το καθηγητηλίκι του φτάνει να σου πω ότι κάθε εξεταστική πάνε κατά δεκάδες τα κοριτσόπουλα και τα αγοράκια και είτε κλαίνε (ναι καλά διάβασες) και είτε παρακαλούν για να περάσουν το μάθημα αφού το έχουν δώσει 3 και 4 φορές. Και ο κύριος Βλάχος φυσικά ανταποκρίνεται θετικά. Θα μου μείνει αξέχαστο αυτό που συνέβει σε μένα την ημέρα που εξεταζόμουν:

Φοιτήτρια: Γειά σας, είμαι εγώ που ήρθα χτες και...
Βλάχος: Ναι ναι, ξέρω..., Για πες μου, τι έχεις διαβάσει; τι θες να συζητήσουμε;

Αν για σένα αυτό είναι το πρότυπο ενός καθηγητή πανεπιστημίου τότε καλά σας κάνουν. Εγώ μια φορά τον αγώνα μου τον έκανα και έφτασα αρκετά ψηλά την έρευνα και γνωρίζω πράγματα που ούτε τα φαντάζεσαι. Όσοι φοιτητές στη σχολή με βλέπουν -και όσα emails παίρνω- μου λένε συγχαρητήρια, αλλά ποτέ τους κανείς δε θα τολμούσε να κάνει κάτι τέτοιο.

Για την καταγγελία μου ενδαιφέρθηκε και γνωστός τηλεοπτικός σταθμός, με γνωστό παρουσιαστή. Η συνέντευξη έχει δωθεί. Δε γνωρίζω αν και πότε θα παίξει όμως.

Είμαι μόνος μου ενάντια στα θηρία και η πλάκα είναι πώς σχεδόν όλοι οι φοιτητές της σχολής μου νοιάζονται μόνο για το κωλόχαρτό τους και για τίποτε άλλο. Η διαφορά είναι όμως πώς εγώ έχω τη συνείδησή μου ήσυχη, ενώ αυτοί έχουν μπει ήδη στον κόσμο της διαφθοράς.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
paraskevi
Πρύτανης


Εγγραφή: 29 Νοέ 2003
Δημοσιεύσεις: 175

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Φεβ 22, 2004 10:55 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Εγω κατηγγειλα ενα φαινομενο οχι μεμονωμενα προσωπα .Dεν πιστεψα ,οτι εισαι αναμεσα σε αυτους που ανεφερα ,συνδικαλιστης η οτιδηποτε αλλο ........Το προβλημα με τον Βλαχο ειναι οτι ειναι επιλεγομενο . Πολλοι πιστευουν ,συμφωνα με την φιλοσοφια των επιλεγομενων μαθηματων ,οτι ειναι ευκολο ,περνιεται ευκολα κοκ .Λαθος ,γιατι στηριζεται παρα πολυ σε προβολη υλικου με slides ,πρεπει οπωσδηποτε να παρακολουθησεις για να δεις σε ποια εργα /καλλιτεχνες αναφερεται . Επιπλεον το μαθημα ειναι 2 φορες την εβδομαδα ,2 ωρο ,που ομως καποιες φορες τραβαει και αλλο . Εγω μονο εγραφα το υλικο που παρουσιαζε ,και διαβαζα τα υπολοιπα απο το Λεξικο του Χερμπερντ Ρηντ .Ειχα και μια τρελα με Ιστορια Τεχνης .Σε πληροφορω οτι ειναι τα πιο ακοπα 10 που εχω εξασφαλισει .Φιλοι μου ,τον εβρισκαν δυσκολο ..........μην ξεχνας οτι στα μαθηματα απο ενα σημειο και επειτα ,εχουν σημασια και τα ενδιαφεροντα σου .........Με τιποτα δεν αντεχα Αρχαια Ιστορια και Λατινικα . Αλλοι τρελαινονταν και τα θεωρουσαν ευκολα μαθηματα ...Παντως οι υποψηφιοι για τον Βλαχο ηταν λιγοι παντα ,και πολλοι την παταγαν ,νομιζοντας οτι ειναι σε στυλ Λυδακη ,που με θεμα Τι γνωριζετε για την Αναγεννηση επαιρναν 10 .......
Η φοιτητρια που ανεφερες επρεπε να αλλαξει μαθημα επιλογης ,αυτο ειναι ολο . Και η ερωτηση που της εκανε ο Βλαχος βοηθητικη, για την ιδια ηταν ,πανω απ'ολα . Κακως ,αλλα μαλλον εδινε ευκαιρια σε μια επι πτυχιω κοπελα ....... Οπως ειπε και ο Τζουλιανους ,αλλα ειναι τα σκανδαλα ,π.χ οι διορισμοι λεκτορων ,τα ηλιθια διδακτορικα τους ,που αν το ψαξεις λιγο ειναι αντιγραφες ....Αν δεν υπηρχε ο Βλαχος ,η Ιστορια Τεχνης θα ειχε ξεμεινει στην εποχη Μπαροκ .Οσο για το οτι τρωει θεση λεκτορα , .......δεν αποκλειεται η θεση να ειναι κρατημενη, απο τον Βλαχο ,μεχρι ο συγκεκριμενος Λεκτορας να ολοκληρωσει την ερευνα του ,και να καταθεσει δικαιολογητικα για να παρει την θεση με φωτογραφικο τροπο .Και ο υποψηφιος λεκτωρας α ειναι συγγενικο προσωπο -γιος να πουμε - μελου πρυτανειας ..........Γι'αυτο σου λεω .....διαλεξε που θα κανεις κριτικη ..........Οβλαχος δεν εχει την θεση μονος του ,σε καποιον κανει αβαντα . Παντως εγω απο τα μαθηματα του κερδισμενη βγηκα ....μαζι με καποιων αλλων ηταν απο τα πιο καλα........
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
afham
Διαχειριστής


Εγγραφή: 02 Φεβ 2003
Δημοσιεύσεις: 1894
Τόπος: Φωτονερόπετρα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Φεβ 22, 2004 11:55 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Εδώ είναι το πρόβλημα αγαπητή μου. Το μάθημα σε εμάς στο Φ.Π.Ψ κατεύθυνσης φιλοσοφίας δεν είναι επιλεγόμενο αλλά υποχρεωτικό και στα δύο τελευταία μας εξάμηνα.

Ο Βλάχος είτε κάνει αβάντα είτε το κάνει για προσωπικό όφελος υπονομεύει και υποβαθμίζει τη σχολή μου. Αν έκανα εγώ ό,τι κάνει αυτός θα είχα ήδη πάει φυλακή με τον Καπετανάκη. Μόνο τα πνευματικά δικαιώματα να λάβεις υπόψη και να φανταστείς παράλληλα ότι τόσοι άξιοι επιστήμονες υπάρχουν με δικά τους βιβλία!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Για συγκεκριμένους ιθύνοντες Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Σελίδα 1 από 1

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center