Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Τμήμα Θεατρικών Σπουδών

 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Μηνύματα που μου στέλνετε
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
afham
Διαχειριστής


Εγγραφή: 02 Φεβ 2003
Δημοσιεύσεις: 1894
Τόπος: Φωτονερόπετρα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Φεβ 03, 2003 11:31 am    Θέμα δημοσίευσης: Τμήμα Θεατρικών Σπουδών Απάντηση με Συμπερίληψη

sxolia: Συγχαρητήρια!!!Παραθέτω κάποια λίγα για το τμήμα μου ελπίζοντας να φτάσουν
στ'αυτιά των άμεσα ενδιαφερομένων...

ΤΜΗΜΑ ΘΕΑΤΡΙΚΩΝ ΣΠΟΥΔΩΝ ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΗΣ ΣΧΟΛΗΣ ΑΘΗΝΩΝ
Κατά την άποψή μου (και πολλών συμφοιτητών μου) η μεγάλη πλειοψηφία των καθηγητών του τμήματός (για τη γραματεία ουδέν σχόλιον) δεν αξίζει μία. Οι περισσότεροι είναι αδιάφοροι("αχ δεν μπορω να ασχολουμαι με κάθε φοιτητή ξεχωριστά, τι να γίνει που χάθηκε ο βαθμός ελάτε να το δώσετε στο άλλο εξάμηνο"), ΕΓΩκεντρικοί(το μάθημα περιστρέφεται γύρω απ'ό,τι έχουν κάνει-ζήσει-δει-σκεφτεί), και ενίοτε αγενείς ("να
ψάξετε να την βρείτε την ύλη, τι θέλετε να κάνω που παίρνετε πτυχίο;")...
Παρακαλούνται να έρθουν σε ένα μάθημα της Κας ΜΙΧΑΛΑ (μακράν την καλύτερη καθηγήτρια του τμήματος) για να καταλάβουν γιατί τα μαθήματά της (επιλογής) έχουν απήχηση, και κόσμο που παρακολουθεί γιατί το χαίρεται κι όχι γιατί χρειάζονται σημειώσεις (κυρίως η τελευταία σελίδα) για να περάσεις το μάθημα.

Ευχαριστώ
Μαρία(...)
maria_svo@hotmail.com
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Panahs
Νεοφώτιστος


Εγγραφή: 13 Αύγ 2003
Δημοσιεύσεις: 2
Τόπος: Attica, Athens, Zografou City!

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Αύγ 14, 2003 9:18 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Η αλήθεια είναι ότι είμαστε αρκετά (έως πολύ) χίμα! Όμως το χάλι των καθηγητών δεν το έχω γνωρίσει ακόμα πιστεύω (μόλις τέλειωσα το πρώτο έτος). Πρέπει να αρχίσω να ανησυχώ??? Shocked Shocked Shocked

Πάντως η Μιχαλά είναι όντως εξαιρετική καθηγήτρια και άνθρωπος. Αυτό το έχω διαπιστώσει.
_________________
Ξύπνησε, στις ειδήσεις τα βλέπεις και τρως!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
paraskevi
Πρύτανης


Εγγραφή: 29 Νοέ 2003
Δημοσιεύσεις: 175

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιαν 29, 2004 3:24 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Τα νεα τμηματα ειναι παντα χαλια .Αυτο οφειλεται γιατι τα φτιαχνουν ,οχι για να δημιουργησουν κατι νεο ,αλλα για να βολεψουν αχρηστες διατριβες και καθηγητες που δεν μπορουν να ενσωματωθουν σε υπαρχοντα τμηματα ,ετσι φτιαχνουν νεα .

Εφτιαξαν ενα τμημα λοιπον ,που δεν εχει τιποτα απο την πρωτοπορια και την ουσια του Θεατρου ,εχοντας ενα καταλογο μαθηματων απο το Ιστορικο ,το Φιλολογικο ,και αλλα τμηματα ,οχι ομως αμιγως Θαετρολογικα .Το αποτελεσμα ειναι να βγαινεις απο τα δηθεν νεα τμηματα ,χωρις ιδιοτητα, επαγγελμα γιατι αυτο που εκανες δεν ηταν Θεατρολογια ,Ανθρωπολογια ,ΜΜΕ , [αυτα ηταν τα πρωτα νεα τμηματα ] ,αλλα ενα πασαλειμα απο ολα ,και ουσιαστικα τιποτα . Καλο θα ηταν να αναζητησουμε εκαι πολλες αιτιες της ανεργιας των νεων .

Επειδη μια φιλη μου πηγε Θεατρολογια στην Νεα Υορκη θα σας πω τι εκανε ....Εμαθε να γραφει /να διασκευαζει /να μεταφραζει , εκανε σκηνοθεσια ,νεες τεχνολογιες , Αισθητικη Φιλοσοφια , Μεθοδο Στανισλαβσκι ,και διοηκηση επιχειρησεων .Σημερα εχει δικη της Θεατρικη εταιρεια ......μην φανταστειτε οτι ειναι κανενα ταλεντο ,αλλα βγηκε επαγγελματιας
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
MoHDa
Αντιπρύτανης


Εγγραφή: 17 Μάρ 2003
Δημοσιεύσεις: 108
Τόπος: Κι εδώ κι αλλού...

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Φεβ 06, 2004 8:18 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Εδώ και αν πάει το καλά...
_________________
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα Yahoo Messenger
ΚΛΕΙΔΟΚΡΑΤΩΡ
Πρύτανης


Εγγραφή: 19 Αύγ 2007
Δημοσιεύσεις: 637

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Οκτ 31, 2010 10:51 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

afham,

Ενδιαφέρον το θέμα, καλή επιτυχία στη ομιλία σου. Θα ήταν καλό να αναρτηθεί και στο φόρουμ.

Να πω την άποψή μου.
Παρατηρούμε ότι το ένστικτο ζωής είναι το πολύ ισχυρό. Για να μπορέσει κάποιος να το ξεπεράσει θα πρέπει να μην βλέπει ζωή σε αυτόν, θα πρέπει να αισθάνεται νεκρός. Με την αυτοκτονία απλώς το διαπιστώνουν και οι άλλοι.
_________________
Όλοι μαζί μπορούμε.
Αγοράζουμε ελληνικά προϊόντα, προϊόντα που ο κωδικός τους αρχίζει με 520.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Ρουπέλιον
Πρύτανης


Εγγραφή: 24 Οκτ 2012
Δημοσιεύσεις: 909

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Δεκ 12, 2012 4:42 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

http://www.filosofia.gr/forum/viewtopic.php?p=143328&highlight=#143328
_________________
"Οι αρετές χάνονται μέσα στο συμφέρον, όπως τα ποτάμια μέσα στη θάλασσα" Φ.Ροσφουκώ
"Οι άνθρωποι αγωνίζονται πιο σκληρά για τα συμφέροντά τους παρά για τα δικαιώματά τους." Ναπολέων
"Ο άνθρωπος είναι ένα ζώο που κάνει παζάρια" Άνταμ Σμιθ
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Μηνύματα που μου στέλνετε Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Σελίδα 1 από 1

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center