Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

A.BadiouΗ κρίση του καπιταλισμού και η ιδέα του κομμουνισμού
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  

Σας άγγιξε το κείμενο;
Ναι
50%
 50%  [ 5 ]
Όχι
50%
 50%  [ 5 ]
Σύνολο Ψήφων : 10

Συγγραφέας Μήνυμα
opyrgos
Αποκλεισμένο μέλος


Εγγραφή: 30 Νοέ 2007
Δημοσιεύσεις: 13248

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Ιούν 04, 2011 6:14 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Όχι δεν λεω το ίδιο πράγμα. Εγώ δεν είπα ότι δεν υπήρξε ποτέ τίποτα από τα δύο. Μάθε να διαβάζεις.
Το κράτος δίνει λεφτά για να στηρίξει τις τράπεζες από τότε μου αν δεν τους τα έδινε θα είχαν καταρρεύσει - κι εμείς μαζί. Το από πού δίνει αυτά τα χρήματα δεν είναι το θέμα μας. Το θέμα μας είναι ότι δεν ξέρεις τι είναι κομμουνισμός και τι καπιταλισμός. Έχεις έλλειψη στοιχειωδών γνώσεων περί αυτών καθώς και της λειτουργίας τους. Δεν θα καλύψουμε όμως αυτήν σου την έλλειψη μην αναφερόμενοι εμείς σε έννοιες.
Και μην αρχίζεις το παραλήρημα πιανόμενος από κάτι και κατεβάζεις ό,τι ξέρεις γι' αυτό. Προσπάθησε να επικεντρωθείς σε κάτι - αν και καταλαβαίνω ότι είναι κάπως δύσκολο για κάποιον που έχει ένα χάος μέσα στο κεφάλι του.
Αφού λοιπόν δεν πιστεύεις τίποτε από ό,τι λέγεται και απ' ό,τι βλέπεις και αφού υπάρχουν κι άλλα πράγματα για να ξεδώσει κανείς, γιατί δεν διαβάζεις κανένα πόνημα του Λιακόπουλου για Νεφελίμ και μυστικές συνομωσίες μπας και μας αφήσεις ήσυχους με τις μ@λ@κίες σου;
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
stefstath
Πρύτανης


Εγγραφή: 07 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 777
Τόπος: ΙΛΙΟΝ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Ιούν 04, 2011 9:05 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ουάοοο πάλι χάσαμε την ψυχραιμία μας !!! Λέμε και κακές κουβέντες σε 2ο πρόσωπο; Κατά τ' άλλα ο wonder έφταιξε;
Δεν θα μπω στο τρυπάκι σου αυτή τη φορά. Ούτε θα σε βρίσω χωρίς τεκμηρίωση. Είχα φύγει από το φόρουμ γιατί σεβάστηκα τους άλλους που ακούγανε τις αψιμαχίες μας. Αφού όμως είδα ότι ανα πάσα στιγμή ο καθένας βρίζει ευθέως χωρίς να τον εμποδίζει κανείς, κατάλαβα ότι γίνεται πανηγύρι και είπα να διασκεδάσω. Αυτή τη φορά θα γελάσει ο κάθε πικραμένος.
Είδατε όλοι ότι ξεκίνησε πρώτος τις ύβρεις εις διπλούν (π.χ. ασυνάρτητος, μ@λ@κίες μου κτλ). Κι αυτός φέρεται ως δημοκράτης και γω ως ρατσιστής και φασίστας.
Είδατε λοιπόν ότι δεν υπάρχουν όλα αυτά παρά είναι λέξεις για χαζούς. Σε τίποτα μην πιστεύετε απ' ότι ακούτε. Δεν υπάρχουν αξίες. Όλα είναι καμουφλαρισμένοι ευσεβείς πόθοι. Με την πρώτη ευκαιρία θα σας πουλήσουν όλοι. Αν ακολουθάτε τους φερόμενους ως δημοκράτες είναι σαν να ακολουθάτε τους δεσποτάδες που'ναι οι πιο άθεοι απ' όλους.
_________________
The fate of all mankind I see
Is in the hands of fools

KING CRIMSON-EPITAPH 1969
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Tetragonos
Πρύτανης


Εγγραφή: 30 Νοέ 2010
Δημοσιεύσεις: 960

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Ιούν 05, 2011 8:38 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

stefstath έγραψε:

Εκεί κόλλησες εσύ; όλα τα άλλα τι σου λένε;


Παπαριές μου λένε, οι αναλύσεις σου είναι γελοίες.

Όπως και το σκεπτικό σου, απλά δεν ήθελα να το πω και δεν είχα χρόνο να το γράψω.

Δεν ξέρω από που να ξεκινήσω να σου μιλάω απέχουμε παρασάγκας.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
opyrgos
Αποκλεισμένο μέλος


Εγγραφή: 30 Νοέ 2007
Δημοσιεύσεις: 13248

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Ιούν 05, 2011 1:23 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

stefstath έγραψε:
Είδατε λοιπόν ότι δεν υπάρχουν όλα αυτά παρά είναι λέξεις για χαζούς. Σε τίποτα μην πιστεύετε απ' ότι ακούτε. Δεν υπάρχουν αξίες. Όλα είναι καμουφλαρισμένοι ευσεβείς πόθοι. Με την πρώτη ευκαιρία θα σας πουλήσουν όλοι. Αν ακολουθάτε τους φερόμενους ως δημοκράτες είναι σαν να ακολουθάτε τους δεσποτάδες που'ναι οι πιο άθεοι απ' όλους.
Άρα αφού μας λες να μην πιστεύουμε ό,τι ακούμε, να μην πιστεύουμε ούτε αυτά που λες εσύ!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
stefstath
Πρύτανης


Εγγραφή: 07 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 777
Τόπος: ΙΛΙΟΝ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Ιούν 05, 2011 5:39 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ο ένας δεν είχε χρόνο και ο άλλος καταφεύγει σε σοφιστικά ερωτήματα. Που σημαίνει ότι τρία πουλάκια ....κάθονται
Τετράγωνε, έχασες και συ την ψυχραιμία σου; Δεν είναι υποχρεωτικό να συμφωνήσεις με κάποιον. Θέλει αρετή και τόλμη η .....ειλικρίνεια. Ούτε ζητάω οπαδούς. Εγώ θα λέω τη γνώμη μου κι όποιος θέλει την ακούει, όποιος δε θέλει αλλάζει θέμα. Δεν πρόκειται να προσπαθήσω ποτέ πια να επεξηγήσω αυτό που πιστεύω. Ούτε καν θα το υπερασπιστώ ή θα το αποδείξω. Μόνο θα το καταθέτω. Δεν έχω σκοπό να χαλάω τα λόγια μου. Αν θέλει ας γίνει αποδεκτό. Αν δε θέλει ποτέ του να μη γίνει. Ούτε που με νοιάζει πως θα το εκλάβετε. Δε ζήτησα κανείς να με ακολουθήσει με το ζόρι. Ξέρω με τι έχω να .....κάνω
_________________
The fate of all mankind I see
Is in the hands of fools

KING CRIMSON-EPITAPH 1969
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
opyrgos
Αποκλεισμένο μέλος


Εγγραφή: 30 Νοέ 2007
Δημοσιεύσεις: 13248

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Ιούν 05, 2011 8:33 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

stefstath έγραψε:
Δεν πρόκειται να προσπαθήσω ποτέ πια να επεξηγήσω αυτό που πιστεύω. Ούτε καν θα το υπερασπιστώ ή θα το αποδείξω.
Το δύσκολο δεν είναι να ισχυριστείς κάτι αλλά να το αποδείξεις - το πρώτο είναι στ' αλήθεια πολύ εύκολο και μπορεί να το κάνει οποιοσδήποτε, ιδίως κάποιος όπως εσύ, ο οποίος σπάνια δεν έχει άποψη για κάτι, ή στερείται ενός αξιομνημόνευτου τρόπου να διατυπώσει αυτή την άποψη.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΛΑ.Ο.Σ.
Αποκλεισμένο μέλος


Εγγραφή: 28 Ιαν 2012
Δημοσιεύσεις: 1241
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Απρ 18, 2012 8:48 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Μήνυμα διεγράφη από τη διαχείριση λόγω υβριστικών και νομικώς μεμπτού περιεχομένου
_________________
Mr. Green Laughing opyλgos βλέχει βλέχει...
LaughingMr. Green κλατάς ομπλέλα;;;
Mr. Green Laughingγλήγολα μέσα μην βλαχείς και μας αλλωστήσεις τζάνεμ...
Laughing Mr. Green
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Yahoo Messenger MSN Messenger
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8
Σελίδα 8 από 8

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center