Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Αθλητισμός ή Πρωταθλητισμός;
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Θέματα Επικαιρότητας
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
iason
Πρύτανης


Εγγραφή: 01 Ιούν 2003
Δημοσιεύσεις: 4108
Τόπος: (Γ)Ελλάς

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Σεπ 17, 2003 11:13 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Μπράβο Bugman, ωραία η φωτογραφία σου. Πραγματικά, η Θάνου μου είναι συμπαθής, γιατί δεν υπακούει στον κανόνα, είναι από τις εξαιρέσεις. Είναι από τις περιπτώσεις που πραγματικά χαίρεσαι που ανέβηκαν και στο βάθρο. Ευτυχώς βέβαια που υπάρχουν και οι εξαιρέσεις, και μπορούμε να διδαχτούμε. Αυτοπειθαρχία, αυτοέλεγχο, θετικό τρόπο ζωής κλπ. Αλλά δυστυχώς, ο κανόνας σήμερα γενικά στον αθλητισμό είναι να μετράει το αντικειμενικό αποτέλεσμα περισσότερο από τον άνθρωπο, αντί για το ανάποδο. Από τα 16 ασχολήθηκα με τον αθλητισμό και ξέρω τι συμβαίνει στους συλλόγους κλπ. Σπάνιο είναι να βρεθεί προπονητής που να πάρει ένα παιδί και να νοιάζεται για το πώς θα το βοηθήσει να αναπτύξει την προσωπικότητά του, οι περισσότεροι νοιάζονται να προβάλλουν τον εαυτό τους παρά τα παιδιά χωρίς να πολυνοιάζονται για τις επιπτώσεις σ΄ αυτά τα ίδια. Θες να βάλεις το παιδί σου σε κάποιο σύλλογο και δεν ξέρεις που να το ρίξεις. Και γω προσωπικά ασχολούμαι συστηματικά με την άθληση, αλλά μέσα στα όρια του αθλητισμού, κι όταν μπαίνω κάποτε στα όρια του πρωταθλητισμού το κάνω με προσοχή. Μπορεί να έχω μια σωματική ικανότητα πάνω από το μέσο όρο, αλλά όχι υπερβολές.
_________________
-Κάθε λόγος μπορεί να έχει αντίλογο. Κάθε αντίλογος πρέπει να έχει λόγο.
-Εγέμισεν ο ουρανός πετούμενους γαϊδάρους.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Bugman
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 13585
Τόπος: Καλλιθέα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Σεπ 18, 2003 3:44 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Εγώ έχω αποφύγει τον συστηματικό αθλητισμό. Η αποστροφή μου ήταν αποτέλεσμα ανυπαρξίας ομάδας - ομοιογένειας. Κάποτε πήγα και σε έναν σύλλογο για ποδόσφαιρο αλλά διαπίστωσα ότι μάλλον εκεί έψαχναν για θύματα και οι προσφορές τους άρχιζαν και τελείωναν με ένα τσαγάκι πριν το ματς σε ένα τρισάθλιο χωμάτινο γήπεδο. Α! και επειδή ήμουν καλός στις μέσες ταχύτητες κάποτε φρέναρα κα βγήκα τρίτος στα 400μ για να μην συνεχίσω παραπέρα!
Πιστεύω ότι αθλητισμός σημαίνει αγώνας και αγώνας σημαίνει κερδισμένος και χαμένος. Ο κερδισμένος λέγεται και πρωταθλητής. Αν δεν θέλουμε πρωταθλητισμό σημαίνει ότι δεν θέλουμε αγώνα, δεν θέλουμε αθλητισμό.
Όπως και μια κακή συνήθεια είναι μέρος της ζωής, έτσι και ο πρωταθλητισμός με οποιοδήποτε τρόπο και κόστος είναι μέρος αυτής. Μπορεί ο καθένας να σταθμίσει τα υπερ και τα κατά, εφόσον είναι ενήλικος, για ανήλικο υπάροχυν και οι γονείς γι' αυτό, και τελικώς να αποφασίσει να συνεχίσει ή όχι και πώς.
Μπορεί επίσης να κάνει κάποιος ότι και εγώ! Να τρέξει, να αθληθεί μέχρι εκεί που τον ευχαριστεί!
_________________
Σκορπίστε γνώση, μαζέψτε χαρά!

Η γνώση δεν μπορεί να πουληθεί: Γιατί ενώ κάθε εμπόρευμα μπορεί να επιστραφεί, η γνώση δεν μπορεί να επιστραφεί!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
tai
Πρύτανης


Εγγραφή: 26 Μάϊ 2003
Δημοσιεύσεις: 123
Τόπος: ΑΘΗΝΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Σεπ 18, 2003 1:29 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Έχω ασχοληθεί από παιδί με τρείς πολεμικές τέχνες και με πυγμαχία. Η κόρη μου είναι στην εθνική ομάδα πυγμαχίας.
άρα έχω να σας πω πολλά από μέσα.
1ον η γνωριμίες δίνουν χρώμα στο μετάλλιο.
2ον οι κατατακτήριοι , οι προκριματικοί, και οι ημιτελικοί φτιάχνονται ( από την κλήρωση ακόμα).
3ον το επίπεδο τον φαρμακωμένων αθλητών είναι τόσο υψηλό, που μόνο τα πραγματικά ταλέντα και η πολύχρονη (πάνω απο6-7 χρόνια ) προπόνηση έχουν ελπίδες σύγκρισης.
Αυτά όλα δεν με εμπόδισαν να είμαι εραστής της άθλησης, σπρώχνοντας και τα παιδιά μου να αθληθούν.
Στον πρωταθλητισμό σήμερα είναι πάρα πολύ δύσκολο να κρατηθείς καθαρός. Η έχει λίγες πιθανότητες, αλλά μεγάλη ευχαρίστηση, η έχεις φαρμακοποιό πολλά λεφτά και μεγάλη τύχη ώστε να τελειώσεις χωρίς κουσούρια.
Η χοντρή φωνή της βερουλη, το δασύτριχο στήθος της τζοουνς, ο προγναθισμός κάποιου δικού μας γρήγορου, είναι μερικά εμφανή σημάδια χρήσης deca durabolin και testoviron depot.
_________________
ΓΙΑ Ν"ΑΓΑΠΩ ΤΟΝ ΓΕΙΤΟΝΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΓΑΠΩ ΤΗΝ ΓΕΙΤΟΝΙΑ. ΓΙ ΑΥΤΟ ΑΓΑΠΩ ΤΗΝ ΠΑΤΡΙΔΑ ΜΟΥ. ΓΙΑ ΝΑ ΑΓΑΠΩ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Bugman
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 13585
Τόπος: Καλλιθέα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Σεπ 18, 2003 2:30 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

tai, ειδικά για την Βερούλη: Χθες είδα στην ΝΕΤ για το ντομπινγ. Μάλιστα έδειξε και την Βερούλη με λεπτή φωνή, και αναρωτήθηκα μήπως έκανα λάθος, να λέει ότι αθωώθηκε, ότι οι Αμερικάνοι το κάνανε επίτηδες γιατί δεν την χώνευαν για αυτά που είπε για τα 3000 δολάρια το χιλιόμετρο η λαμπαδοδρομία στους ολυμπιακούς της Αταλάντα.
Πάντως την πρώτη ντόπα που έχω δει είναι σε εξετάσεις στο ΤΕΙ. Σπουδαστές είχαν βρει -και το καρατούσαν μυστικό- τρόπο να διαβάζουν με φαρμακευτική υποστήριξη. Δεν ξέρω πιο φάρμακο έπερναν αλλά είδα τα παιδιά αυτά να τα πέρνουν τα χαπάκια τους! Τότε κατάλαβα ότι υπάρχουν δυο κόσμοι! Ο κόσμος του μπαμπά και ο υπόλοιπος. Ο κόσμος του μπαμπά είναι αγγελικά πλασμένος-ανύπαρκτος-ουτοπία. Ο άλλος είναι ο αληθινός!
_________________
Σκορπίστε γνώση, μαζέψτε χαρά!

Η γνώση δεν μπορεί να πουληθεί: Γιατί ενώ κάθε εμπόρευμα μπορεί να επιστραφεί, η γνώση δεν μπορεί να επιστραφεί!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
iason
Πρύτανης


Εγγραφή: 01 Ιούν 2003
Δημοσιεύσεις: 4108
Τόπος: (Γ)Ελλάς

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Σεπ 18, 2003 3:04 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Βλέπω tai τα ξέρεις τα dopoviron πως το λες κλπ. Μεταξύ μας, για το filosofia.gr παίρνεις τίποτα; Laughing Laughing
_________________
-Κάθε λόγος μπορεί να έχει αντίλογο. Κάθε αντίλογος πρέπει να έχει λόγο.
-Εγέμισεν ο ουρανός πετούμενους γαϊδάρους.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
afham
Διαχειριστής


Εγγραφή: 02 Φεβ 2003
Δημοσιεύσεις: 1894
Τόπος: Φωτονερόπετρα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Σεπ 18, 2003 4:52 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

τίποτα δεν παίρνει. τα αναβολικά τα πάσαρε σε μένα Very Happy

ένα μεγάλο ευχαριστώ στον Bugman για την παγκόσμια αποκλειστικότητα της φωτογραφίας του Laughing ελπίζω να μην τη βουτήξει κανένας Ευαγγελάτος:

"Να γιατί η Θάνου ήρθε 5η στο τελευταίο παγκόσμιο: αντιμετωπίζει ενδοσυζυγικά προβλήματα εξαιτίας του κυρίου στη φωτογραφία που φέρεται να αρθρογραφεί σε κάποιο filosofia.gr, όπου και η Κατερίνα Θάνου τον γνώρισε. Περίεργες σχέσεις με συμφέρον ίσως το λαθρεμπόριο αναβολικών μέσω Internet. Πιθανώς η Φιλοσοφική σχολή να καλύπτει όλα αυτά τα αίσχη με τη συγκάληψη του Αραφάτ."

τι λέτε κάνω για δημοσιογράφος στο ALTER;;; Laughing Laughing
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Bugman
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 13585
Τόπος: Καλλιθέα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Σεπ 19, 2003 4:27 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

afham, δεν ξέρω για δημοσιογράφος αλλά για Bugmanογράφος είσαι καλός!
Ορκίζομαι!
Laughing

¶νέκδοτο: Πήγε ένας πόντιος στην Παλαιστίνη και συνάντησε τον Αραφάτ. Καλέ μου άνθρωπε του είπε, αποφάσισα να σε βοηθήσω, πες μου τι μπορώ να κάνω για σένα. Τον κοίταξε ο Αραφάτ και συγρατήθηκε. Ο πόντιος φόραγε ένα λευκό μπλουζάκι με τον αστέρι του Δαυίδ. Να του λέει μπορείς να πάρεις τρόφιμα και να τα πας στα παιδια της Ναμπλούζ; Βεβαίως του λέει ο Πόντιος αλλά πρώτα έχω να πάω αυτά τα κεράκια στο Τελ Αβίβ. Πως λέει ο Αραφάτ, ποια κεριά; Κοιτάει και τι να δεί: Μασούρια δυναμίτη στην κοιλιά του πόντιου. Ποιός σου τα έδωσε αυτά; ¶ έβαλα ένα στοίχημα εδώ απ' έξω ότι μπορώ να φωτίσω όλη την πλατεία του Τελ Αβίβ με εικοσιτέσσερα κεράκια. Εγώ λέω ότι δεν γίνεται αλλά οι άλλοι μου λένε, απόδειξέ το!
_________________
Σκορπίστε γνώση, μαζέψτε χαρά!

Η γνώση δεν μπορεί να πουληθεί: Γιατί ενώ κάθε εμπόρευμα μπορεί να επιστραφεί, η γνώση δεν μπορεί να επιστραφεί!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Θέματα Επικαιρότητας Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2
Σελίδα 2 από 2

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center