Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Ο φιλόσοφος, είναι επίδοξος θεός?
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
iason
Πρύτανης


Εγγραφή: 01 Ιούν 2003
Δημοσιεύσεις: 4108
Τόπος: (Γ)Ελλάς

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Αύγ 30, 2003 3:28 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Η λογική στην πίστα!

Η λογική αποτελεί, συν τοις άλλοις, την εξελιγμένη άμυνά μας απέναντι σε αυτό που δεν κατανοούμε βαφτίζοντάς το παράλογο. Η επίγνωση της αδυναμίας μας μάς απεξαρτά, εν μέρει, από το μεταφυσικό κυνήγι. Και ο φιλόσοφος έχει να διδαχτεί από το θεό, αλλά και ένας θεός έχει να διδαχτεί από τον φιλόσοφο.

Ακόμα και η πίστη χρειάζεται καλή πίστη. Από μόνη της δε λέει και πολλά.

Στην πίστα της ζωής δοκιμάζονται όλα! Cool
_________________
-Κάθε λόγος μπορεί να έχει αντίλογο. Κάθε αντίλογος πρέπει να έχει λόγο.
-Εγέμισεν ο ουρανός πετούμενους γαϊδάρους.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
tai
Πρύτανης


Εγγραφή: 26 Μάϊ 2003
Δημοσιεύσεις: 123
Τόπος: ΑΘΗΝΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Αύγ 31, 2003 9:04 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Φίλε iason. Σε οποιαδήποτε πίστη, ο θεός είναι το υπέρτατο ον. Είναι ο κτίστης και είμαστε τα κτίσματα. Το γνωμικό σου iason Και ο φιλόσοφος έχει να διδαχτεί από το θεό, αλλά και ένας θεός έχει να διδαχτεί από τον φιλόσοφο, σκοντάφτει σε αυτήν την διαφορά. Δεν γίνετε να διδαχτεί ο κτιστής από το κτίσμα

Γι' αυτό και παρόλο που κάποιοι ανήκουν σε έναν χώρο, συζητούν για αυτόν ώστε να αντιληφθούν πιο σφαιρικά τα πράγματα. Έγραψε πιο πάνω ο Bugman.
Είναι αυτοί οι άνθρωποι που κατέληξαν σε μια πίστη, είτε από εμπειρική γνώση της θεότητας, είτε από μια αποκλείστηκα δική τους λογική σειρά σκέψεων. Γι αυτό θέλουν το προαναφερόμενο. Το πρόβλημα το έχουν αυτοί που, 1ον τους μεγαλώσανε έτσι. (πίστευε και μη ερεύνα), και 2ον αυτοί που λόγο ανασφάλειας και έλλειψη σκέψης, χώνονται σε μια ομάδα για να ανήκουν κάπου.

Ο άνθρωπος για να είναι επίδοξος θεός (και γενικά ο,τι θέλει) πρέπει και να το φιλοσοφεί (όπως και άλλα πράγματα να κάνει)! Το αν θα τα καταφέρει, θα το μάθει στον πάτο, όταν θα έχει πιεί και την τελευταία σταγόνα ζωής (θα φύγει με χαμόγελο, με απορία, ή δυστυχής
Ξεχνάς το πόσο όμορφα αισθάνεσαι όταν απαντάς στην απορία σου, σαν φιλόσοφος. Και επιπροσθέτως την ευχαρίστηση που νιώθει ένας χριστιανός όταν έχει εμπειρική γνώση του θεού. Όταν έχει έρθει σε επαφή. Αυτόν κανένα λογικό επιχείρημα δεν τον πείθει για το αντίθετο. Δεν μπορεί να σου εξηγήσει τι ένιωσε όμως. Είναι σαν να προσπαθείς να εξηγήσεις σε παρθένα πως θα νιώσει με το sex.
Και μια διευκρίνιση. Έχουμε συνηθίσει να θεωρούμε το παράλογο στρεβλό, ενώ το πραγματικό νόημα της λέξης είναι, το πέραν της ΔΙΚΗΣ ΜΑΣ λογικής.
_________________
ΓΙΑ Ν"ΑΓΑΠΩ ΤΟΝ ΓΕΙΤΟΝΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΓΑΠΩ ΤΗΝ ΓΕΙΤΟΝΙΑ. ΓΙ ΑΥΤΟ ΑΓΑΠΩ ΤΗΝ ΠΑΤΡΙΔΑ ΜΟΥ. ΓΙΑ ΝΑ ΑΓΑΠΩ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
iason
Πρύτανης


Εγγραφή: 01 Ιούν 2003
Δημοσιεύσεις: 4108
Τόπος: (Γ)Ελλάς

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Αύγ 31, 2003 4:50 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Λοιπόν, tai. Λες: Έχουμε συνηθίσει να θεωρούμε το παράλογο στρεβλό, ενώ το πραγματικό νόημα της λέξης είναι, το πέραν της ΔΙΚΗΣ ΜΑΣ λογικής.
Ωραία. Παρά το ότι τράβηξες το έτυμο λίγο από τα μαλλιά, δέχομαι αυτό που λες. Και, να ξέρεις, ό,τι να έλεγες, θα το δεχόμουνα.
Άκου τώρα και συ αυτό:
Από τη μια δέχεσαι την εκφυγή πέραν της λογικής, από την άλλη δέχεσαι τη λογική, δεχόμενος ότι «δεν γίνεται να διδαχτεί ο κτίστης από το κτίσμα».

Δεν είναι απλώς βοηθητικός ο ρόλος της σκέψης. Η διαλεκτική είναι λυδία λίθος. Αντιλαμβάνομαι πιο σφαιρικά τα πράγματα, ακόμα κι αυτό σημαίνει είμαι έτοιμος απέναντι στο καινούργιο. Ούτε έχει σημασία το αν με «μεγαλώσανε έτσι» (ασχέτως να έγινε ή όχι), ούτε αποδέχομαι την ανασφάλεια ή την έλλειψη σκέψης ως λόγο να «χωθεί κανείς κάπου», και τα τρία με αφήνουν αδιάφορο.

Ούτε συμφωνώ ότι πρέπει να πάει κανείς στο πάτο, για να μάθει ο,τιδήποτε. Δεν τρέφω καμία συμπάθεια για τους... πάτους γενικώς. Για τους γάτους, ναι. Και πριν το σεξ ήξερα πώς νιώθει κανείς με το σεξ, γι΄ αυτό και τώρα, μετά από το σεξ, εξακολουθώ να είμαι παρθένος. Μόνο πια που δεν με ενδιαφέρει το σεξ, με ενδιαφέρει η προσωπική και ουσιαστική επικοινωνία, η συνουσία.

Δεν έχω κανένα πρόβλημα αν σε οποιαδήποτε πίστη ο θεός είναι το υπέρτατο ον. Απλώς, στη δική μου εμπειρία (μιας και μίλησες για την εμπειρία) γνώρισα ότι οι πίστεις αυτές κατάντησαν τον άνθρωπο θεό. Μην τολμήσεις και την αμφισβητήσεις, θα με βάλεις σε πειρασμό να κάνω και γω το ίδιο για τη δική σου.

Θέλουν προσοχή τα νομίσματα: έχουν δύο όψεις.
_________________
-Κάθε λόγος μπορεί να έχει αντίλογο. Κάθε αντίλογος πρέπει να έχει λόγο.
-Εγέμισεν ο ουρανός πετούμενους γαϊδάρους.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Bugman
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 13585
Τόπος: Καλλιθέα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Αύγ 31, 2003 5:41 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Φίλε Iason, να ξεκαθαρίσω την έννοια πάτος: Εδώ στην μαύρη Ήπειρο (μαύρη από την φώχεια!), λέμε στον πάτο και εννοούμε στο τέλος. Όχι πάτος με την έννοια του πατώσαμε-την πάθαμε-κολλήσαμε-πήγαμε άσχημα!

Το κτίσμα αν έχει φτιαχτεί για να διδάσκει τότε δεν μπορεί να διδαχτεί και κτίστης; Π.χ. τα πανεπιστήμια έχουν φτιαχτεί έτσι ώστε καθηγητές να διδάσκουν. Αν οι διδασκόμενοι δεν μαθαίναν παραπάνω από αυτά που τους δίδασκαν πώς θα είχε προχωρήσει η τεχνολογία; Δηλαδή κάθε νέα γενιά μαθαίνει από μια παλιά αλλά γνωρίζει τελικά περισσότερα από αυτήν. διότι σκέφτεται πιο σωστά, μελετάει που σκόνταψαν οι παλιοί! Αρα οι παλιοί -οι καθηγητές- βάζουν τους φοιτητές να εργαστούν σε νέα πεδία και μαθαίνουν από αυτούς!

Προφανώς οι πίστεις ακούγονται διαφορετικά από τις πίστες! Αλλά πίστα λέμε: [<γαλλ. piste < λατιν. pista: η) ουσ. επίπεδο μέρος σταδίου ή ιπποδρόμου κατάλληλο για ασκήσεις ή αγώνες | επίπεδος και συνήθως στρογγυλός χώρος σε κέντρο ψυχαγωγίας, κατάλληλος για χορό | ο χώρος όπου διεξάγονται αγώνες αυτοκινήτων ή ποδηλάτων | κατάλληλα διαμορφωμένο τμήμα αεροδρομίου για την τροχοδρόμηση των αεροπλάνων | ειδικός χώρος σε χιονισμένο βουνό για την επίδοση στη χιονοδρομία (σκι)] οπότε έχω δικαίωμα στην ελληνικότατη λέξη πίστη να βάλω πλυθηντικό το πίστες κατά προτεραιότητα!
Λεβεντοφραγκίζουμε iason;

_________________
Σκορπίστε γνώση, μαζέψτε χαρά!

Η γνώση δεν μπορεί να πουληθεί: Γιατί ενώ κάθε εμπόρευμα μπορεί να επιστραφεί, η γνώση δεν μπορεί να επιστραφεί!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
iason
Πρύτανης


Εγγραφή: 01 Ιούν 2003
Δημοσιεύσεις: 4108
Τόπος: (Γ)Ελλάς

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Σεπ 01, 2003 3:14 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Αχ Bugman, δέχομαι κάθε σχόλιο, ακόμα κι αρνητικό για το χιούμορ μου (όπως είπαμε τα σοβαρά πράγματα απαιτούν χιούμορ).
Για το τέλος θα μιλάμε, όταν καλά-καλά για την αρχή δεν συμφωνήσαμε; Και επίσης, αν είναι να μάθω κάτι στο τέλος, τότε τι να το κάνω; Τότε δεν θα χρησιμεύει και πολύ, έτσι δεν είναι;
Πότε θα πάψουμε επιτέλους εμείς οι Homo sapiens (το μόνο είδος που παίζουμε με λέξεις) να μιλάμε μόνο με λέξεις; Δεν μπορούμε να προσπαθούμε έστω, να μιλάμε με τη σκέψη μας, με το πνεύμα μας; Πρώτα ζητώ να κατανοήσω κάποιον, κι αν δεν το καταφέρω, τότε καταφεύγω στις λέξεις, στις έννοιες, στους ορισμούς.
Φυσικά και ένας κτίστης μπορεί να διδαχτεί, κι αυτό εννοούσα. Αν δεχτούμε ότι ο μαθητής είναι κατώτερος από τον «δάσκαλο», τότε πρέπει να δεχτούμε ότι κάθε γενιά είναι όλο και χειρότερη.
Λιγάκι έπαιξα με την «πίστα», συμπάθα με. Και για να έρθω κι εγώ στη λέξη πάλι, εκείνο το «λεβεντοφραγκίζω» τι μέρος του λόγου είναι; Δεν το ξέρω, αλλά το φοβάμαι λιγάκι, μού θυμίζει τα φραγκολεβαντίνικα, όπως λέμε τα φραγλολεβαντίνικα της πολιτικής, το φοβάμαι γιατί αλίμονο να υπήρχαν και φραγκολεβαντίνικα στη φιλοσοφία!!! Τότε κανονικά θα πατώσουμε!
Ταπεινή μου γνώμη.
Και κάτι ακόμα. Το γνωστό "φίλος ο Κρίτων, φιλτάτη δε η αλήθεια", εγώ θα το έλεγα αλλιώς: φίλτατος ο Κρίτων, φιλτάτη η αλήθεια.
_________________
-Κάθε λόγος μπορεί να έχει αντίλογο. Κάθε αντίλογος πρέπει να έχει λόγο.
-Εγέμισεν ο ουρανός πετούμενους γαϊδάρους.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Bugman
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 13585
Τόπος: Καλλιθέα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Σεπ 01, 2003 3:59 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Είμαι λίγο λεξοφονιάς! Καλύτερο από φραγκοφονιάς! Οι φιλόσοφοι στην κακή τους στιγμή την βλέπουν φιλόλογοι! Εγώ του μηχανικού τομέα δεν παίζω με τις λέξεις απλά κατασκευάζω λέξεις.
Και η κατασκευή στο τέλος φαίνεται αν είναι καλή! Δηλαδή βρε Iason από το γιαπί το βλέπεις το πράγμα χρήσιμο ή στην παράδοση;
Τελικά, εγώ εννοώ ότι αν ποτέ μπορούσαμε με βεβαιότητα να πούμε ότι έχουμε δυο λεπτά ζωής ακόμα για να σκεφτούμε κάτι, τότε σε αυτά τι θα ήθελες να σκεφτείς iason; Αν κοιτάξεις το παρόν ή το μέλον τότε θα είσαι ματαιόδοξος. Θα κοιτάξεις λοιπόν το παρελθόν! Τις καλές στιγμές σου. Επίσης και το τι ήθελες και τι πέτυχες, διότι ξέρεις ότι μετά από δυο λεπτά δεν θα υπάρχει δυνατότητα να κάνεις τίποτα άλλο!
Εδώ τα λέω στα σοβαρά, ανευ χιούμορ. Η ώρα της κρίσης είναι ακριβώς αυτή! Τώρα γιατί έγραψα τις τρεις εκδοχες που μπορεί να ξεκινήσει κανείς τον ατελείωτο ύπνο: Με χαμόγελο, με απορία, δυστυχής. Για το πρώτο και το τελευταίο δεν θα γράψω είναι κατανοητό. Το απορία τώρα που κολλάει; Απλά κάποιος δεν θα μείνει στο γιατί τώρα να φύγω; νά τη λοιπόν η απορία!

Θυμισέ μου, iason, ποιο είναι πιο κατανοητό το Ασπρόμαυρο ή το Μαυρόασπρο και γιατί;
Α! Για μένα μου είναι εντελώς άγνωστο το "φίλος ο Κρίτων, φιλτάτη δε η αλήθεια". Και αλλιώς δε να το έλεγες το ίδιο μου κάνει!
_________________
Σκορπίστε γνώση, μαζέψτε χαρά!

Η γνώση δεν μπορεί να πουληθεί: Γιατί ενώ κάθε εμπόρευμα μπορεί να επιστραφεί, η γνώση δεν μπορεί να επιστραφεί!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
john
Πρύτανης


Εγγραφή: 09 Δεκ 2003
Δημοσιεύσεις: 767
Τόπος: ΧΩρΑ Της λΗΘης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Δεκ 09, 2003 7:18 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

yess einai epidoxos theos...giati prospathei na vrei ton uperantropo mesa tou...ton anwtero eauto tou ... gia ena filosofo ola einai efikta ...ne einai polu eukolo na plasaristei sa theos stous kinous thnitous...
_________________
λενε πως η φιλοσοφια ξεκιναει με την αμφισβητηση ,,,ομως δεν βλεπω ποτε κανεναν να αμφισβητει τον ιδιο του τον εαυτο ..
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
iason
Πρύτανης


Εγγραφή: 01 Ιούν 2003
Δημοσιεύσεις: 4108
Τόπος: (Γ)Ελλάς

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Δεκ 09, 2003 11:04 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

john, δεν μας είπες όμως την άποψή σου! Ή εγώ δεν την κατάλαβα...

Δεν θέλω να γίνω θεός, μου φτάνει να γίνω άνθρωπος. Το κυνήγι του υπερανθρώπου είναι τρομερή φθορά. Αλλά και να το μπορούσα, γιατί να το κάνω; Ποιο θα είναι το κέρδος; Να καμαρώνεις ολοζώντανος σε ένα κόσμο πεθαμένο;
_________________
-Κάθε λόγος μπορεί να έχει αντίλογο. Κάθε αντίλογος πρέπει να έχει λόγο.
-Εγέμισεν ο ουρανός πετούμενους γαϊδάρους.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
john
Πρύτανης


Εγγραφή: 09 Δεκ 2003
Δημοσιεύσεις: 767
Τόπος: ΧΩρΑ Της λΗΘης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Δεκ 09, 2003 11:38 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

jason polu kalos stoxasmos ...ton exw kanei kai gw kai ton exw grapsei kai sto hmerologio mou ...alla telika vrika th lush ...

pisteuw ston aristotelh re file...otan elege oti o monos skopos ths zwhs einai h teleiopoihsh tou anthropinou idous ... mono autos pou gnwrizei pragmatika ton eauto tou mporei na einai eutixismenos ...autos einai o uperanthropos man ...o pio eutixismenos ...to xerw oti h lexh uperanthropos mporei na parexigithei se megalo bathmo ,,,opws kapote o hitler aliwse ton uperanthropo pou eixe dhmiourghsei o nitse (tade efh zaratoustras) kai dhmiourghse tous uperanthropous tou pou katestrepsan th gh ...egw de milaw giauto to prama ....pola tha parexigithoun apo auta pou tha pw alla exete anoixta ta autias sauta pou sas lew mages ...enas filos eimai apta palia kai de thelw na me parete me stravo mati thelw na antalaxw apopsis panw sth zoi ..kai opios mporesei na me "katevasei" apo auto to "kalami" pou anaferthike o bugman tha ginei o kaluteros mou filos .
_________________
λενε πως η φιλοσοφια ξεκιναει με την αμφισβητηση ,,,ομως δεν βλεπω ποτε κανεναν να αμφισβητει τον ιδιο του τον εαυτο ..
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Bugman
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 13585
Τόπος: Καλλιθέα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Δεκ 09, 2003 11:42 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Μάλλον εννοεί τον άνθρωπο που υπέρ του έχει την φούντα! Οπότε υπεράνθρωπος γίνεσαι μόλις την καταναλώσεις!
Σορρυ, μαϊ φρεντ τζον αλλά ξέρεις ποια ηθική είναι αυτή που κρύβεται από μια κοινωνία: η ανήθικη! Αν ήταν ηθικό να καταναλώνεις χασίς ή φούντα ή οτιδήποτε τότε δεν θα συζητάγαμε τώρα θα την βρίσκαμε γενικώς (έ ντε λα μαγκεν ντε μποτανικ -ΖΑΓΟΡΑΙΟΣ)
_________________
Σκορπίστε γνώση, μαζέψτε χαρά!

Η γνώση δεν μπορεί να πουληθεί: Γιατί ενώ κάθε εμπόρευμα μπορεί να επιστραφεί, η γνώση δεν μπορεί να επιστραφεί!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
john
Πρύτανης


Εγγραφή: 09 Δεκ 2003
Δημοσιεύσεις: 767
Τόπος: ΧΩρΑ Της λΗΘης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Δεκ 09, 2003 12:00 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

bugman pisteuw kolhses sth ntafou pou eipa kai exeis xasei olo to zoumi apo auta pou lew ....einai prosopiko mou thema to posous mpafous pinw thn hmera ...kai na sou pw kati pou de xereis filaeo kai o nitse xasiklas htan sa kai mena ...de lew oti egw eimai o nitse apla lew oti htan xasiklhs man alla polu repsect.kai oi arxaioi ti nomizeis oti de pinane xorta.. loipon an den saresei kati apo auta pou lew pes to mou re man na vroume mia akrh ..alla de thelw na asxoleisai me th prosopikh mou zwhs.. sxolase th ntafou giati den exeis kanei pote kai pistepse xerw pola pramata pou oute kan xereis oti uparxoun... me ferneis se duskolh thesh giati rixneis th suzhthsh kai de to thelw ...peace
_________________
λενε πως η φιλοσοφια ξεκιναει με την αμφισβητηση ,,,ομως δεν βλεπω ποτε κανεναν να αμφισβητει τον ιδιο του τον εαυτο ..
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Bugman
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 13585
Τόπος: Καλλιθέα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Δεκ 09, 2003 12:24 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

john, πλάκα κάνω. Απλά μπήκες, και καλά έκανες, στο φόρουμ με την ατάκα νταφού και την είδα ζαγοραίος, πειράζει;
Αλλά αφού πειράζει και είναι προσωπικό σου πρόβλημα, άντε να σου πώ ότι και γω μαστουρώνω για να γίνουμε φίλοι.
Και ξέρεις δεν λέω ποτέ ψέματα. Laughing
Και μάλιστα κυριολεκτικά μαστουρώνω αλλά νόμιμα! Δεν το θέλω αλλά το έχει η δουλειά αυτό. Στο φωτογραφείο έχω ένα mini lab. Ξέρεις τι χημικά έχει μέσα; Ξέρεις τι αναθυμιάσεις έχει; Τώρα σου γράφω από το μαγαζί! Δηλαδή εισπνέω κάργα φορμαλδεύδη! (για να μην αναφέρω και τα άλλα).
Άντε τώρα που είδες ότι δεν διαφέρουμε κόψε να χαρείς την πρέζα. Γιατί θα κάνεις καμιά βλακεία σε φάση ντοπέ, θα το μετανιώσεις όταν συνέλθεις, μπορεί να είναι ανεπανόρθωτη η ζημιά και όπως μας λές πάντα ο εαυτός σου θα φταίει, διότι είναι εχθρός, σε βλέπω να του κόβεις το νήμα και πάνε οι θυσίες των γονέων σου!
(Στο λέω και ως πατέρας τριών παιδιών!)
Βρε Iason, λες να πάει χαμένος ο κόπος μου; Μήπως δεν πρέπει να ξαναασχοληθώ με τον john; Εσύ john τι λες;
_________________
Σκορπίστε γνώση, μαζέψτε χαρά!

Η γνώση δεν μπορεί να πουληθεί: Γιατί ενώ κάθε εμπόρευμα μπορεί να επιστραφεί, η γνώση δεν μπορεί να επιστραφεί!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
john
Πρύτανης


Εγγραφή: 09 Δεκ 2003
Δημοσιεύσεις: 767
Τόπος: ΧΩρΑ Της λΗΘης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Δεκ 09, 2003 1:18 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

loipon bugman an ontws einai alithia auta pou les ...katalavenw to logo pou antidras etsi sth lexi founta...giati mono enas pateras tha mporouse na faei tetoio skalwma... peace sorry an ipa kati pou se peiraxe alla xereis auto einai forumn kai o kathenas ekfrazete eleuthera ... peace
_________________
λενε πως η φιλοσοφια ξεκιναει με την αμφισβητηση ,,,ομως δεν βλεπω ποτε κανεναν να αμφισβητει τον ιδιο του τον εαυτο ..
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Bugman
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 13585
Τόπος: Καλλιθέα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Δεκ 09, 2003 1:26 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

john, το σκάλωμα που έχω φάει εγώ δεν είναι θανατηφόρο. Το δικό σου;
Κοίτα να δεις, ως πρώην Χολαργιώτης έχω δει πολλά παιδάκια σαν και σένα, να συζητούν με τον τρόπο που συζητάς και έχω δει την κατάληξη. Κάποιοι την γλίτωσαν. Κάποιοι όχι. Έχω κάνει και φοιτητής και έχω δει τεκέδες και τεκέδες. Οι εμπειρίες σου δεν μου λένε κάτι καινούργιο εκτός και αν τραβάς ένεση στο μάτι, αλλά όπως είπες δεν τα πας τα χημικά είσαι της φύσης παιδί!
Ας αλλάξουμε κουβέντα όμως. Πες μου για πράγματα που μπορείς να καμαρώνεις για τον εαυτό σου. Χειροπιαστά πράγματα. Για παράδειγμα εγώ καμαρώνω (εκτός από τα παιδιά μου) και για την γλώσσα που έχω γράψει!

Λέγε λοιπόν τι έχεις προσφέρει μέχρι σήμερα στην κοινωνία;
_________________
Σκορπίστε γνώση, μαζέψτε χαρά!

Η γνώση δεν μπορεί να πουληθεί: Γιατί ενώ κάθε εμπόρευμα μπορεί να επιστραφεί, η γνώση δεν μπορεί να επιστραφεί!


Έχει επεξεργασθεί απο τον/την Bugman στις Παρ Ιούν 24, 2016 7:37 pm, επεξεργάσθηκε 1 φορά συνολικά
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
iason
Πρύτανης


Εγγραφή: 01 Ιούν 2003
Δημοσιεύσεις: 4108
Τόπος: (Γ)Ελλάς

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Δεκ 10, 2003 1:26 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Bugman, καλή και η πλάκα, και ωραία που ο john την έπιασε. Δεν θέλω ποτέ να κατηγοριοποιώ κανέναν, να τους ομαδοποιώ, να βάζω τους άλλους σε διάφορα τσουβάλια να το πω απλά, αλλά νομίζω ότι κι αυτό θα το καταλάβει ο john. Νομίζω ότι κανένας σχεδόν εξαρτημένος δεν παραδέχεται ότι είναι εξαρτημένος. Εκεί είναι το πρόβλημα του john! Ειλικρινά john, sorry που θα σε στριμώξω μάτια μου αλλά θα το κάνω από εκτίμηση για σένα: πες μας το στα ίσια:

Είσαι εξαρτημένος ή όχι; Exclamation
_________________
-Κάθε λόγος μπορεί να έχει αντίλογο. Κάθε αντίλογος πρέπει να έχει λόγο.
-Εγέμισεν ο ουρανός πετούμενους γαϊδάρους.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο
Σελίδα 3 από 5

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center