Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΗ ΓΝΩΣΗ .
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Επόμενο
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Μάρ 10, 2019 12:50 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ΑΥΘΟΡΜΗΤΟΣ έγραψε:

Από πού όμως και πως προέκυψε η ανάγκη για κίνηση ?
Αναπάντητο προς το παρών το ερώτημα .
Πιθανή απάντηση ,για να εξέλθει το άγνωστο ,από την τελειότητά του .


Είναι μια απάντηση που έχει τα λογικά της προβλήματα...πώς θα μπορούσε το τέλειο να γίνει ατελές; Σαν να λέμε "ολίγον έγκυος"!

Ο Αριστοτέλης θεωρεί πως το τέλειο είναι ο θεός-Νους που νοεί τον εαυτό του και είναι αιώνιος ,όπως και η κίνηση,που μέσω της ενδελέχειας επιστρέφει στον εαυτό της χωρίς,όμως,οριστικό τέλος .Είναι μια απομίμηση του Νου,δηλαδή.

ΑΥΘΟΡΜΗΤΟΣ έγραψε:

Δεύτερο ερώτημα :
Γιατί δεν συνυπάρχουν αρμονικά, συμπληρώνοντας η μία το κενό της άλλης ?
Διότι αν δεν ήταν αντίθετες , αλλά ομοιογενείς θα ισορροπούσαν μεταξύ τους και θα παρατηρούσαμε διαχρονικά το φαινόμενο της ακινησίας .
Έτσι σύμφωνα με το σκεπτικό αυτό ,όλα τα είδη ζωής εντός του Σύμπαντος ,γεννιούνται ,εξελίσσονται και πεθαίνουν ,κινούμενα μεταξύ καλού και κακού ,αδυνατώντας να ξεφύγουν από την επιρροή αυτών των δυνάμεων.
Ευπρόσδεκτη οποιοδήποτε εποικοδομητική και φυσικά καλοπροαίρετη κριτική.
[/i][/color]


Κίνηση και ακινησία είναι δυο απώτατα στοιχεία που δεν μπορούν να συνενωθούν ,χωρίς λογικά προβλήματα.Η ζωή,λοιπόν,επειδή είναι μέρος της κίνησης,πάντα θα έχει ως διαλεκτικό της δίπολο το φυσικό κακό,την αρρώστια,τον πόνο και τον θάνατο και πάντα θα προσπαθεί να τον υπερβαίνει αλλά όχι οριστικά γιατί τότε δεν θα ήταν ζωή.
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΑΥΘΟΡΜΗΤΟΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 15 Φεβ 2010
Δημοσιεύσεις: 798

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Μάρ 10, 2019 1:54 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ έγραψε:
ΑΥΘΟΡΜΗΤΟΣ έγραψε:

Από πού όμως και πως προέκυψε η ανάγκη για κίνηση ?
Αναπάντητο προς το παρών το ερώτημα .
Πιθανή απάντηση ,για να εξέλθει το άγνωστο ,από την τελειότητά του .


Είναι μια απάντηση που έχει τα λογικά της προβλήματα...πώς θα μπορούσε το τέλειο να γίνει ατελές; Σαν να λέμε "ολίγον έγκυος"!

Ο Αριστοτέλης θεωρεί πως το τέλειο είναι ο θεός-Νους που νοεί τον εαυτό του και είναι αιώνιος ,όπως και η κίνηση,που μέσω της ενδελέχειας επιστρέφει στον εαυτό της χωρίς,όμως,οριστικό τέλος .Είναι μια απομίμηση του Νου,δηλαδή.


Μια απάντηση είναι :
Πριν τελειοποιηθεί ,ήταν ατελές .
Οπότε διαθέτει και τις δύο ιδιότητες ,εμπειρίες .


Γιατί όμως το άγνωστο ,που αγνοούμε ,να μπει στην διαδικασία να μεταφέρει την τελειότητά ,προς τα ατελή είδη ζωής ,π.χ Άνθρωπος ?
Εδώ η απάντηση είναι αυτονόητη ,διότι είναι όμορφο ,καλό ,ωραίο και χρήσιμο να δωρίζεις ,να χαρίζεις γνώση ,ασχέτως εάν ο τελικός αποδέκτης το εκτιμήσει, η συμπεριφερθεί αχάριστα .

Επειδή όμως οι άνθρωποι πουλάνε συνήθως οποιαδήποτε γνώση ,δεν φτάνουν σχεδόν ποτέ ,στην χαρά της δωρεάς γνώσεως .

Παίζει και κάτι άλλο ,δηλαδή κάποιοι να το έχουν κάνει και να εισπράξανε μονάχα αχαριστία ,φθόνο ,ζήλια και μετά, απογοητευμένοι να σταμάτησαν να προσπαθούν ….,,,
Για αυτόν τον λόγο είναι απαραίτητη η ικανότητα διάκρισης ,ώστε να προσφέρεις γνώση δωρεάν σε άτομα, που θα το εκτιμήσουν .


γνώθι σαυτόν.


Έχει επεξεργασθεί απο τον/την ΑΥΘΟΡΜΗΤΟΣ στις Κυρ Μάρ 10, 2019 6:17 pm, επεξεργάσθηκε 1 φορά συνολικά
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Μάρ 10, 2019 5:52 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ΑΥΘΟΡΜΗΤΟΣ έγραψε:


Μια απάντηση είναι :
Πριν τελειοποιηθεί ,ήταν ατελές .
Οπότε διαθέτει και τις δύο ιδιότητες ,εμπειρίες .


Δηλαδή η τελειότητα είναι η κορύφωση μιας πορείας ατελών εμπειριών;Μα για να έχω μια ατελή εμπειρία,πάει να πει ότι προϋποθέτω ήδη το τέλειο.Άρα το τέλειο είναι άχρονο και ακίνητο.

ΑΥΘΟΡΜΗΤΟΣ έγραψε:

Γιατί όμως το άγνωστο ,που αγνοούμε ,να μπει στην διαδικασία να μεταφέρει την τελειότητά ,προς τα ατελή είδη ζωής ,π.χ Άνθρωπος ?
Εδώ η απάντηση είναι αυτονόητη ,διότι είναι όμορφο ,καλό ,ωραίο και χρήσιμο να δωρίζεις ,να χαρίζεις γνώση ,ασχέτως εάν ο τελικός αποδέκτης το εκτιμήσει, η συμπεριφερθεί αχάριστα .


Σύμφωνα με την οπτική του Αριστοτέλη,το τέλειο δεν μπορεί παρά να βλέπει μόνο τον εαυτό του,οποιαδήποτε άλλη γνώση ή πράξη έξω από το ίδιο θα το ακύρωνε ως τέλειο,γιατί για να γνωρίζω πρέπει πρώτα να συνειδητοποιώ την άγνοιά μου και για να πράττω πρέπει πρώτα να συνειδητοποιώ ότι κάτι μου λείπει.

Το βρίσκω αρκετά πειστικό και πιο κοντά στην ανθρώπινη εμπειρία:δεν υπάρχει θεία πρόνοια,υπάρχει,όμως,η κίνηση του ανθρώπου προς την τελειότητα που δεν θα σταματήσει ποτέ .
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΑΥΘΟΡΜΗΤΟΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 15 Φεβ 2010
Δημοσιεύσεις: 798

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Μάρ 10, 2019 7:03 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ έγραψε:
ΑΥΘΟΡΜΗΤΟΣ έγραψε:


Μια απάντηση είναι :
Πριν τελειοποιηθεί ,ήταν ατελές .
Οπότε διαθέτει και τις δύο ιδιότητες ,εμπειρίες .


Δηλαδή η τελειότητα είναι η κορύφωση μιας πορείας ατελών εμπειριών;

Αυτή, η κορύφωση δεν επέρχεται ουδέποτε σε οποιαδήποτε κοινωνία και αν υπάρχει ένα άτομο.
Διότι καμιά κοινωνία στον πλανήτη μας δεν ασχολείται με την τελειοποίηση των μελών της και επομένως οι εμπειρίες είναι άσχετες με αυτήν την επιδίωξη ,την επίτευξη.
Κοιτώντας όμως πέρα από αυτές ,οι ατελείς εμπειρίες μας ,όντως φτάνουν στο τελικό στάδιο της εξέλιξης μας ,που είναι η τελειότητα .


ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ έγραψε:
Μα για να έχω μια ατελή εμπειρία,πάει να πει ότι προϋποθέτω ήδη το τέλειο.

Μάλλον δεν σε αντιλαμβάνομαι …,έχουμε ατελείς εμπειρίες, γιατί το περιβάλλον στο οποίο υπάρχουμε ,είναι προσωρινό ,δλδ γεννιόμαστε ,εξελισσόμαστε ,πεθαίνουμε .
Για την δική σου λογική το περιβάλλον αυτό είναι το μοναδικό ,καθοριστικό ,οπότε μετά τον θάνατο , τίποτα ,χάθηκαν όλα …,,,δεκτό ,σεβαστό.


ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ έγραψε:
Άρα το τέλειο είναι άχρονο και ακίνητο.

Το τέλειο πιο ,το άγνωστο αυτό που αγνοούμε ,το τέλειο γενικά ,το άχρονο τέλειο και ακίνητο στο οποίο κάποια άτομα στον πλανήτη ,προσπαθούν ,η θα προσπαθήσουν να εισέλθουν ?
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
ΑΥΘΟΡΜΗΤΟΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 15 Φεβ 2010
Δημοσιεύσεις: 798

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Μάρ 10, 2019 7:26 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ έγραψε:
Σύμφωνα με την οπτική του Αριστοτέλη,το τέλειο δεν μπορεί παρά να βλέπει μόνο τον εαυτό του,οποιαδήποτε άλλη γνώση ή πράξη έξω από το ίδιο θα το ακύρωνε ως τέλειο,γιατί για να γνωρίζω πρέπει πρώτα να συνειδητοποιώ την άγνοιά μου και για να πράττω πρέπει πρώτα να συνειδητοποιώ ότι κάτι μου λείπει.

Επομένως εμείς οι ατελής οντότητες προσπαθούμε να δούμε έξω από αυτόν ? (διότι δεν γνωρίζουμε τον εαυτό μας απόλυτα ).
Το ότι σε κάποια άτομα λείπει κάτι ,η λείπουν κάποια πράγματα ,είναι το κίνητρο ,για να προσπαθήσουν να ταξιδέψουν ,πέρα από αυτό που δέχονται ως εαυτόν.
Ρε συ Ιωάννη απλά πράγματα ,εσένα σου λείπει η τελειότητα ?


ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ έγραψε:
Το βρίσκω αρκετά πειστικό και πιο κοντά στην ανθρώπινη εμπειρία:δεν υπάρχει θεία πρόνοια,υπάρχει,όμως,η κίνηση του ανθρώπου προς την τελειότητα που δεν θα σταματήσει ποτέ .
Φυσικά ,Ούτε λίγο ,ούτε πολύ αυτό προσπαθούμε και μείς εδώ ,να κινηθούμε προς την τελειότητα .
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Μάρ 10, 2019 10:08 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ΑΥΘΟΡΜΗΤΟΣ έγραψε:

Κοιτώντας όμως πέρα από αυτές ,οι ατελείς εμπειρίες μας ,όντως φτάνουν στο τελικό στάδιο της εξέλιξης μας ,που είναι η τελειότητα .
[/color]


Μια τελειότητα δεν μπορεί να έχει καμιά ανάγκη,γιατί η ανάγκη είναι μια έλλειψη και της τελειότητας δεν μπορεί να της λείπει τίποτα.Επομένως,δεν έχει νόημα να κατακτήσουμε την τελειότητα γιατί τότε δεν θα είμαστε άνθρωποι.
ΑΥΘΟΡΜΗΤΟΣ έγραψε:

Μάλλον δεν σε αντιλαμβάνομαι …,έχουμε ατελείς εμπειρίες, γιατί το περιβάλλον στο οποίο υπάρχουμε ,είναι προσωρινό ,δλδ γεννιόμαστε ,εξελισσόμαστε ,πεθαίνουμε .
Για την δική σου λογική το περιβάλλον αυτό είναι το μοναδικό ,καθοριστικό ,οπότε μετά τον θάνατο , τίποτα ,χάθηκαν όλα …,,,δεκτό ,σεβαστό.
[/color]


Εννοώ ότι όταν συνειδητοποιούμε την μεταβολή,αυτό γίνεται σ' ένα πλαίσιο αναφοράς που δεν μεταβάλλεται,τουλάχιστον στον ίδιο ρυθμό ,π.χ.το αυτοκίνητο κινείται αλλά κάτι στο αυτοκίνητο έμεινε ίδιο, γερνάμε αλλά το dna μένει ίδιο κ.λπ.
Σε κάθε ατελή εμπειρία,λοιπόν,υπάρχει κάτι που δεν
μεταβάλλεται. Επομένως,αν υπήρχε ένα τέλειο ον που έγινε τέλειο ενώ πριν ήταν ατελές,αυτή θα ήταν μια τελειότητα που θα προϋπέθετε μια προηγούμενη τελειότητα κ.ο.κ.Κομματιασμένη τελειότητα ,βέβαια,είναι ένα περίεργο σχήμα,δε βρίσκεις;
ΑΥΘΟΡΜΗΤΟΣ έγραψε:

ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ έγραψε:
Άρα το τέλειο είναι άχρονο και ακίνητο.

Το τέλειο πιο ,το άγνωστο αυτό που αγνοούμε ,το τέλειο γενικά ,το άχρονο τέλειο και ακίνητο στο οποίο κάποια άτομα στον πλανήτη ,προσπαθούν ,η θα προσπαθήσουν να εισέλθουν ?


Εδώ είναι το ζήτημα,αν εισέλθω στην τελειότητα,δεν θα είμαι ο ίδιος,γιατί η ευτυχία μου στηρίζεται στην ατέλεια,στον έρωτα για το αιώνιο.Αν είμαι τέλειος,ποιος ο λόγος να έχω έρωτα;
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Μάρ 10, 2019 10:18 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ΑΥΘΟΡΜΗΤΟΣ έγραψε:

Επομένως εμείς οι ατελής οντότητες προσπαθούμε να δούμε έξω από αυτόν ? (διότι δεν γνωρίζουμε τον εαυτό μας απόλυτα ).
Το ότι σε κάποια άτομα λείπει κάτι ,η λείπουν κάποια πράγματα ,είναι το κίνητρο ,για να προσπαθήσουν να ταξιδέψουν ,πέρα από αυτό που δέχονται ως εαυτόν.
Ρε συ Ιωάννη απλά πράγματα ,εσένα σου λείπει η τελειότητα ?


Είμαστε αναγκασμένοι να ψάχνουμε τον εαυτό μας στην τελειότητα που βρίσκεται έξω απ' τον εαυτό μας,στον αιώνιο κόσμο των ιδεών.
ΑΥΘΟΡΜΗΤΟΣ έγραψε:

ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ έγραψε:
Το βρίσκω αρκετά πειστικό και πιο κοντά στην ανθρώπινη εμπειρία:δεν υπάρχει θεία πρόνοια,υπάρχει,όμως,η κίνηση του ανθρώπου προς την τελειότητα που δεν θα σταματήσει ποτέ .
Φυσικά ,Ούτε λίγο ,ούτε πολύ αυτό προσπαθούμε και μείς εδώ ,να κινηθούμε προς την τελειότητα .


Ναι,αλλά η κίνηση σταματάει όταν είσαι η τελειότητα.Τι διαφορά έχει αυτό απ' τον θάνατο;
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΑΥΘΟΡΜΗΤΟΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 15 Φεβ 2010
Δημοσιεύσεις: 798

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Μάρ 11, 2019 12:43 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ έγραψε:
Μια τελειότητα δεν μπορεί να έχει καμιά ανάγκη,γιατί η ανάγκη είναι μια έλλειψη και της τελειότητας δεν μπορεί να της λείπει τίποτα.Επομένως,δεν έχει νόημα να κατακτήσουμε την τελειότητα γιατί τότε δεν θα είμαστε άνθρωποι.

Ολοκλήρωσε το σκεπτικό σου ,αν κατακτήσουμε την τελειότητα και δεν θα είμαστε άνθρωποι ,τότε σε τι θα έχουμε εξελιχθεί ?

ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ έγραψε:
Εννοώ ότι όταν συνειδητοποιούμε την μεταβολή,αυτό γίνεται σ' ένα πλαίσιο αναφοράς που δεν μεταβάλλεται,τουλάχιστον στον ίδιο ρυθμό ,π.χ.το αυτοκίνητο κινείται αλλά κάτι στο αυτοκίνητο έμεινε ίδιο, γερνάμε αλλά το dna μένει ίδιο κ.λπ.
Σε κάθε ατελή εμπειρία,λοιπόν,υπάρχει κάτι που δεν
μεταβάλλεται. Επομένως,αν υπήρχε ένα τέλειο ον που έγινε τέλειο ενώ πριν ήταν ατελές,αυτή θα ήταν μια τελειότητα που θα προϋπέθετε μια προηγούμενη τελειότητα κ.ο.κ.Κομματιασμένη τελειότητα ,βέβαια,είναι ένα περίεργο σχήμα,δε βρίσκεις;

Επειδή δεν γνωρίζουμε τι προηγήθηκε πριν από την μεγάλη έκρηξη και το μυστικό μπορεί να είναι εκεί ,δεν νομίζω να βρούμε μια λογική απάντηση .

ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ έγραψε:
Εδώ είναι το ζήτημα,αν εισέλθω στην τελειότητα,δεν θα είμαι ο ίδιος,γιατί η ευτυχία μου στηρίζεται στην ατέλεια,στον έρωτα για το αιώνιο.Αν είμαι τέλειος,ποιος ο λόγος να έχω έρωτα;

Το στοιχείο του έρωτα για την αιωνιότητα παραμένει και στην τελειοποίηση .Απλά δεν μπορούμε να διανοηθούμε την τρόπο λειτουργείας σε αυτό το επίπεδο ,διότι κανένας άνθρωπος δεν το κατέκτησε ,ώστε να μας το περιγράψει δλδ ,αν η κίνηση της εξέλιξης σταματάει ,η συνεχίζεται προς ένα άλλο στάδιο ,η επίπεδο εξέλιξης .


ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ έγραψε:
Ναι,αλλά η κίνηση σταματάει όταν είσαι η τελειότητα.Τι διαφορά έχει αυτό απ' τον θάνατο;
Θεωρητικά έτσι είναι ,αλλά όσο δεν έχουμε την επαλήθευση ,δεν μπορούμε να είμαστε απόλυτα σίγουροι …,
Προς το παρών θέλω να μας προτρέψω να δούμε ,τι μπορεί να μας δώσει ,η ενδεχομένως να μας στερήσει ,η προσπάθειά μας να τελειοποιηθούμε εδώ στο περιβάλλον πλανήτης και φυσικά να βρούμε τρόπο ,η τρόπους για να το πετύχουμε .
Να δούμε επίσης, ακόμα πιο σημαντικό , εάν αξίζει σε ένα κόσμο που κυριαρχεί η ατέλεια ,να επιδιώξει ένα άτομο την τελειοποίηση του ,μέσα σε αυτό το περιβάλλον ?

Το χαρακτηριστικό γνώρισμα της ακινησίας στον θάνατο το έχουμε βιώσει ,έχουμε δει πεθαμένους . Στην τελειότητα δεν το έχει βιώσει ούτε ένας άνθρωπος ,οπότε η σύγκριση δεν μπορεί να είναι εφικτή .
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
ΑΥΘΟΡΜΗΤΟΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 15 Φεβ 2010
Δημοσιεύσεις: 798

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Μάρ 11, 2019 1:14 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Η τελειότητα στον πλανήτη μας :
Αυτή η τελειοποίηση μας με οτιδήποτε ασχοληθούμε ,είναι ένας δρόμος που ποτέ δεν φτάνει στο τέλος του .
Δεν φτάνει στο σημείο τελειότητας ,όπου πλέον εμείς δεν θα έχουμε ανάγκη να εξελιχτούμε περισσότερο.
Ο λόγος είναι απλός ,πρώτον επειδή το περιβάλλον είναι ατελές ,στις κοινωνίες του πλανήτη .
Ακόμη και η φύση έξω από τις κοινωνίες μας ,π.χ το διάστημα κρύβει μυστικά που η γνώση μας δεν επαρκεί ακόμη ,για να τα λύσουμε.
Πρακτικά δεν φτάνει ένας άνθρωπος ποτέ στην τελειότητα ,αλλά την επιδιώκει ,διότι μέσω των ατελειών εμπειριών μας ,διορθώνουμε λάθη του παρελθόντος ,ένα είδος εξέλιξης όπως στην αναβάθμιση λογισμικού από διάφορες εταιρίες για κάποιο προϊόν τους ,όπου στην νεότερη αναβάθμιση ,διορθώνονται λάθη στο παλαιότερο πρόγραμμα .
Έχει λοιπόν νόημα να ασχοληθώ με την επίτευξή της τελειότητας ,πέρα από τα κοινωνικά περιβάλλοντα ?
Φυσικά ,διότι ήδη αναφέρθηκε ,ότι συλλέγω ατελείς εμπειρίες του παρελθόντος ,που με βοηθάνε να τελειοποιώ τον εαυτό μου ,σε εκείνα φυσικά τα θέματα που με ενδιαφέρουν και με τα οποία ασχολούμαι .
Δεν έχει νόημα να απαντήσω στην τελική μου τελειότητα ,διότι αυτή θα παραμένει πάντοτε θεωρητική .
Το να φτάσω κάποτε εκεί και να σταματήσει η κίνηση της εξέλιξης μου ,είναι άτοπο ,διότι ο κάθε άνθρωπος ζει κάποια χρόνια ,τα οποία δεν είναι ποτέ δυνατόν να επαρκέσουν να φτάσει στην τελειότητα .
Το να ασχοληθώ τώρα με επανενσαρκώσεις ,που μου δίνουν χρόνο ,για να μελετήσω σοβαρά και μέχρι τέλους με την τελειότητα ,είναι πάλι άτοπο ,διότι αφού σε εκείνο το σημείο θεωρητικά θα σταματήσω να κινούμε ,γιατί να το προσπαθήσω ?
Συμπέρασμα :
Η τελειότητα και η προσπάθεια κατάκτησης της ,είναι χρήσιμη για το περιβάλλον μας .
Πέρα από αυτό ,δεν έχει νόημα να την μελετάμε ,διότι ποτέ δεν θα φτάσουμε ….,,ίσως σε αυτήν .
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Μάρ 11, 2019 1:17 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ΑΥΘΟΡΜΗΤΟΣ έγραψε:

Ολοκλήρωσε το σκεπτικό σου ,αν κατακτήσουμε την τελειότητα και δεν θα είμαστε άνθρωποι ,τότε σε τι θα έχουμε εξελιχθεί ?


Δεν ξέρω αλλά αν μου έλεγε κάποιος ότι ξέρει και μπορεί αύριο να με κάνει τέλειο,τότε θα ήξερα ότι ήρθε το τέλος μου.

ΑΥΘΟΡΜΗΤΟΣ έγραψε:

Επειδή δεν γνωρίζουμε τι προηγήθηκε πριν από την μεγάλη έκρηξη και το μυστικό μπορεί να είναι εκεί ,δεν νομίζω να βρούμε μια λογική απάντηση .


Μα και να βρούμε τι υπήρχε πριν,πάλι θα πρέπει να ισχύει το αιώνιο της μεταβολής σε σχέση με την σταθερότητα του κόσμου των ιδεών.


ΑΥΘΟΡΜΗΤΟΣ έγραψε:

Το στοιχείο του έρωτα για την αιωνιότητα παραμένει και στην τελειοποίηση .[/color][/i]


Γιατί παραμένει;Ο έρωτας είναι γιος του Πόρου και της Πενίας,απέχει μακράν της τελειότητας ,αν και μας ωθεί προς αυτήν.

ΑΥΘΟΡΜΗΤΟΣ έγραψε:

ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ έγραψε:
Ναι,αλλά η κίνηση σταματάει όταν είσαι η τελειότητα.Τι διαφορά έχει αυτό απ' τον θάνατο;
[i][color=darkblue]Θεωρητικά έτσι είναι ,αλλά όσο δεν έχουμε την επαλήθευση ,δεν μπορούμε να είμαστε απόλυτα σίγουροι …,


Τι επαλήθευση θα μπορούσε να υπάρξει σε μια παράλογη υπόθεση; Μόνο λογικές υποθέσεις μπορούν να επαληθευτούν.
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Μάρ 11, 2019 1:29 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ΑΥΘΟΡΜΗΤΟΣ έγραψε:

Συμπέρασμα :
Η τελειότητα και η προσπάθεια κατάκτησης της ,είναι χρήσιμη για το περιβάλλον μας .
Πέρα από αυτό ,δεν έχει νόημα να την μελετάμε ,διότι ποτέ δεν θα φτάσουμε ….,,ίσως σε αυτήν .
[/i][/color]


Τι άλλο ,λοιπόν,χρειάζεται ν' αλλάξουμε στις κοινωνίες μας εκτός απ' την πολιτική μας εξουδετέρωση και την οικολογική αδιαφορία ώστε να γίνουμε καλύτεροι άνθρωποι;
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΑΥΘΟΡΜΗΤΟΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 15 Φεβ 2010
Δημοσιεύσεις: 798

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Μάρ 11, 2019 2:27 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ έγραψε:
ΑΥΘΟΡΜΗΤΟΣ έγραψε:

Συμπέρασμα :
Η τελειότητα και η προσπάθεια κατάκτησης της ,είναι χρήσιμη για το περιβάλλον μας .
Πέρα από αυτό ,δεν έχει νόημα να την μελετάμε ,διότι ποτέ δεν θα φτάσουμε ….,,ίσως σε αυτήν .
[/i][/color]


Τι άλλο ,λοιπόν,χρειάζεται ν' αλλάξουμε στις κοινωνίες μας εκτός απ' την πολιτική μας εξουδετέρωση και την οικολογική αδιαφορία ώστε να γίνουμε καλύτεροι άνθρωποι;


Την αναβάθμιση της σχέση μας με την αγάπη ,διότι το να ενδιαφερθούμε σε συλλογικό επίπεδο για τα δύο που ανέφερες ,προϋποθέτει σωστή αντίληψη για την αγάπη από κάθε άτομο ,η την πλειοψηφία .
Η αγάπη(όπως την αντιλαμβάνονται οι άνθρωποι μέχρι σήμερα ), η γνώση και οποιοδήποτε αγαθό προσφέρεται κατόπιν αμοιβής .Αυτό αν προσπαθήσουμε σοβαρά να αλλάξουμε, δηλαδή να τα διαθέτει η κοινωνία δωρεάν προς όλα τα μέλη της ,οδεύουμε προς την λύση όλων των προβλημάτων της ανθρωπότητας ,διότι προχωρώντας προς την αγάπη επέρχεται η πολυπόθητη ενοποίηση μεταξύ μας .
Και φυσικά ενωμένη η ανθρωπότητα κάνει θαύματα .
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Μάρ 11, 2019 2:59 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Η κατάργηση του ανώνυμου χαρακτήρα του χρήματος και η αντικατάστασή του από καταναλωτικές επιταγές που θα δίνονται ισότιμα στους εργαζομένους ,θα εξάλειφε αυτόματα τον υπερπλουτισμό και την τάση για υπερπλουτισμό,αφού έτσι κανείς δεν θα ήταν πιο προνομιούχος λόγω επαγγελματικής θέσης από κάποιον άλλο.

Κι έτσι ,αφήνουμε περιθώριο στην αγάπη και τη γνώση να ευδοκιμήσουν σε μια κοινωνία ελευθερίας από τον άνθρωπο για τον άνθρωπο και όλα τα πλάσματα της Γης.
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΑΥΘΟΡΜΗΤΟΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 15 Φεβ 2010
Δημοσιεύσεις: 798

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Μάρ 11, 2019 3:24 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Συμφωνώ.
Πώς όμως θα μπει στις συνειδήσεις των ανθρώπων αυτή η αναγκαιότητα που ανέφερες, με ποιον, η ποιους τρόπους ?
Αλλα δεν σταματά εδώ η προσπάθεια, διότι ας πούμε συνειδητοποιουν οι άνθρωποι (αναφέρομαι στην πλειοψηφία ), Αυτήν την αναγκαιότητα, πόσοι θα είναι έτοιμοι να παλέψουν, να αγωνιστούν, να ιδρωσουν, για την επίτευξη αυτής της συνειδητότητας ?
Παρατηρώντας την επίκαιρη συμπεριφορά του μέσου πολίτη του πλανήτη, εγώ προσωπικά και φυσικά βάζω και τον εαυτό μου μέσα, δεν βλέπω φως στο τούνελ...,,,
Έχεις καμιά ιδέα ?
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Μάρ 11, 2019 3:41 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Μόνο όταν οι περισσότεροι χάσουν τα τωρινά τους προνόμια (ίσως σ' αυτό οδηγήσει μια ενεργειακή ή οικολογική κρίση) ,ερχόμενοι αντιμέτωποι με το φάσμα της επιβίωσης και δεν αποπροσανατολιστούν από τις διάφορες εξουσίες στην εύρεση των αληθινών αιτιών της εξαθλίωσής τους,τότε δεν θα έχουν τίποτα να χάσουν αλλά μόνο μια ελπίδα να πραγματοποιήσουν.

Προς το παρόν,δεν βλέπω άλλη μάχη παρά μόνο ιδεολογική,να απομυθοποιούμε διαρκώς τα ψεύτικα προνόμια,ώστε όταν έρθει αντικειμενικά η ώρα να πέσουν,να έχουμε έτοιμη και την εναλλακτική λύση για την αποφυγή του αποπροσανατολισμού που έλεγα παραπάνω.
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Επόμενο
Σελίδα 7 από 10

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center