Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Η Μακεδονία σε χρειάζεται.
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3 ... 15, 16, 17 ... 21, 22, 23  Επόμενο
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Θέματα Επικαιρότητας
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
timestotimes
Πρύτανης


Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010
Δημοσιεύσεις: 1951

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Ιούλ 13, 2018 8:14 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Κι εγω θελω να αυτοπροσδιοριστω ως παριζιανα και απογονος του μεγα ναπολεοντα... και να παω να πω στους γαλλους οτι κανουν λαθος! Το παρισι δεν ειναι εκει, αλλα εδω.. Εσυ τι λες, θα πετυχει??? Laughing
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Ιούλ 13, 2018 8:27 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

troian έγραψε:
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ έγραψε:
Υπάρχουν Σλάβοι πριν τον 6ο αιώνα μ.Χ.; Πώς λοιπόν,θες να υπάρχουν σλαβικά πριν τους Σλάβους; Ως αρχική δυνατότητα στο Bing Bang;

Ε,ναι,τότε υπήρχαν! Laughing


Μα τι είναι αυτά που λες;
Περιμένω διεθνή βιβλιογραφία που γλωσσολόγοι κατατάσουν την συγχρονη μακεδονική σαν ελληνική διάλεκτο.


https://epigraphy.packhum.org/

https://epigraphy.packhum.org/regions/1311

Επίσης,ψάξε (αν και μεταξύ μας δεν το πολυπιστεύω) F. G. Sturz, A. Fick, G. Hatzidakis, O. Hoffmann, F. Solmsen, V. Lesny, Andriotis, F. Geyer, N. G. L. Hammond, N. Kalleris, A. Toynbee, Ch. Edson και O. Masson.

Περιμένω σλαβικές επιγραφές στην αρχαία Μακεδονία.
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
troian
Πρύτανης


Εγγραφή: 05 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 2267
Τόπος: ΧΑΛΚΙΔΙΚΗ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Ιούλ 13, 2018 9:33 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

timestotimes έγραψε:
Κι εγω θελω να αυτοπροσδιοριστω ως παριζιανα και απογονος του μεγα ναπολεοντα... και να παω να πω στους γαλλους οτι κανουν λαθος! Το παρισι δεν ειναι εκει, αλλα εδω.. Εσυ τι λες, θα πετυχει??? Laughing


Δεν ξέρω, κάνε την προσπαθεια σου να δουμε πόσες χώρες θα σε αναγνωρίσουν ως τέτοια;
_________________
μακεδονίτικα πουλιὰ λαλοῦν μακεδονίτικα
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
troian
Πρύτανης


Εγγραφή: 05 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 2267
Τόπος: ΧΑΛΚΙΔΙΚΗ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Ιούλ 13, 2018 9:49 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ έγραψε:
troian έγραψε:
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ έγραψε:
Υπάρχουν Σλάβοι πριν τον 6ο αιώνα μ.Χ.; Πώς λοιπόν,θες να υπάρχουν σλαβικά πριν τους Σλάβους; Ως αρχική δυνατότητα στο Bing Bang;

Ε,ναι,τότε υπήρχαν! Laughing


Μα τι είναι αυτά που λες;
Περιμένω διεθνή βιβλιογραφία που γλωσσολόγοι κατατάσουν την συγχρονη μακεδονική σαν ελληνική διάλεκτο.


https://epigraphy.packhum.org/

https://epigraphy.packhum.org/regions/1311

Επίσης,ψάξε (αν και μεταξύ μας δεν το πολυπιστεύω) F. G. Sturz, A. Fick, G. Hatzidakis, O. Hoffmann, F. Solmsen, V. Lesny, Andriotis, F. Geyer, N. G. L. Hammond, N. Kalleris, A. Toynbee, Ch. Edson και O. Masson.

Περιμένω σλαβικές επιγραφές στην αρχαία Μακεδονία.


Σοβαρά τώρα; Με ζητάς κάτι που το λέω 1 σελίδα πριν;

troian έγραψε:
Δεν υπάρχει σύνδεση των αρχαίων μακεδονικών με τα συγχρονα. Στην συμφωνία των πρεσπών νομίζω ξεκαθαρίζεται αυτό.

_________________
μακεδονίτικα πουλιὰ λαλοῦν μακεδονίτικα
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Ιούλ 13, 2018 11:35 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Δηλαδή τα αρχαία μακεδονικά είναι Ελληνικά ενώ τα σύγχρονα δεν έχουν καμία σχέση με τα αρχαία!!!

Φυσικά,αν ως "σύγχρονα Μακεδονικά" εννοείς τα σλαβικά!

Συμφωνώ απολύτως! Καμία σχέση εθνική οι Σλάβοι με τους Έλληνες.

Βέβαια,ο όρος "μακεδνός" είναι ελληνική λέξη,μην το ξεχνάμε αυτό.Οπότε ο νεολογισμός "Σλαβομακεδονικά" είναι αντιφατικός.
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Ιούλ 13, 2018 11:41 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ξέρω κάποιους σύγχρονους Μακεδόνες ,που χωρίς να ξέρουν αρχαία Μακεδονικά ,αναγνωρίζουν λέξεις της αρχαίας μακεδονικής.Λες να μην είναι Σλάβοι; Μπα! Laughing



Κατάδεσμος της Πέλλας

_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
timestotimes
Πρύτανης


Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010
Δημοσιεύσεις: 1951

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Ιούλ 13, 2018 1:19 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

troian έγραψε:
timestotimes έγραψε:
Κι εγω θελω να αυτοπροσδιοριστω ως παριζιανα και απογονος του μεγα ναπολεοντα... και να παω να πω στους γαλλους οτι κανουν λαθος! Το παρισι δεν ειναι εκει, αλλα εδω.. Εσυ τι λες, θα πετυχει??? Laughing


Δεν ξέρω, κάνε την προσπαθεια σου να δουμε πόσες χώρες θα σε αναγνωρίσουν ως τέτοια;


Γιατί τα Σκόπια ως Μακεδονια πόσες χώρες τα έχουν αναγνωρίσει? Να σου πω εγώ.. καμία!

Πρώτον... Λογαριάζεις τον τσίπρα, τον ζάεφ, τη μέρκελ, τον τράμπ και τον σώρο, ως χώρες? Κατά τα άλλα ο μάρξ σε μάρανε..
Δεύτερον...Αφού το πας έτσι.. θα σου απαντήσω! Η γαλλία, η αυστρία, η ολλανδία και η δανία.. σου λένε κάτι???
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Ιούλ 13, 2018 2:41 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Καλό! Exclamation Idea
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
troian
Πρύτανης


Εγγραφή: 05 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 2267
Τόπος: ΧΑΛΚΙΔΙΚΗ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Ιούλ 15, 2018 1:16 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ έγραψε:
Δηλαδή τα αρχαία μακεδονικά είναι Ελληνικά ενώ τα σύγχρονα δεν έχουν καμία σχέση με τα αρχαία!!!
ακριβώς, για την οικονομία της συζήτησης δηλαδή.

ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ έγραψε:
Φυσικά,αν ως "σύγχρονα Μακεδονικά" εννοείς τα σλαβικά!

Συμφωνώ απολύτως! Καμία σχέση εθνική οι Σλάβοι με τους Έλληνες.

Βέβαια,ο όρος "μακεδνός" είναι ελληνική λέξη,μην το ξεχνάμε αυτό.Οπότε ο νεολογισμός "Σλαβομακεδονικά" είναι αντιφατικός.


Ωραία συμφωνούμε λοιπόν, και δεν είμαι εγώ που ορίζω τα συγχρονα μακεδονικά ως σλαβικη γλώσσα. Έφερα τον ορισμό απο την μπριτάνικα, αν δε σας αρέσει να της κάνετε αγωγή να το αλλάξει.

Παρένθεση, τα ντόπια και οι ντόπιοι της μακεδονίας έχεις ιδέα τι είναι;
_________________
μακεδονίτικα πουλιὰ λαλοῦν μακεδονίτικα
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
troian
Πρύτανης


Εγγραφή: 05 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 2267
Τόπος: ΧΑΛΚΙΔΙΚΗ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Ιούλ 15, 2018 1:18 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ έγραψε:
Ξέρω κάποιους σύγχρονους Μακεδόνες ,που χωρίς να ξέρουν αρχαία Μακεδονικά ,αναγνωρίζουν λέξεις της αρχαίας μακεδονικής.Λες να μην είναι Σλάβοι; Μπα! Laughing



Κατάδεσμος της Πέλλας


και γω ξέρω μακεδόνες που δεν ξέρουν λατινικα και μπορούν να αναγνωρίσουν κάποιες λέξεις σε αρχαιο λατινικό κείμενο. Δεν μπορώ να καταλάβω τι συμπέρασμα μπορούμε να βγάλουμε από αυτό.
_________________
μακεδονίτικα πουλιὰ λαλοῦν μακεδονίτικα
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
troian
Πρύτανης


Εγγραφή: 05 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 2267
Τόπος: ΧΑΛΚΙΔΙΚΗ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Ιούλ 15, 2018 1:27 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

timestotimes έγραψε:
troian έγραψε:
timestotimes έγραψε:
Κι εγω θελω να αυτοπροσδιοριστω ως παριζιανα και απογονος του μεγα ναπολεοντα... και να παω να πω στους γαλλους οτι κανουν λαθος! Το παρισι δεν ειναι εκει, αλλα εδω.. Εσυ τι λες, θα πετυχει??? Laughing


Δεν ξέρω, κάνε την προσπαθεια σου να δουμε πόσες χώρες θα σε αναγνωρίσουν ως τέτοια;


Γιατί τα Σκόπια ως Μακεδονια πόσες χώρες τα έχουν αναγνωρίσει? Να σου πω εγώ.. καμία!

Πρώτον... Λογαριάζεις τον τσίπρα, τον ζάεφ, τη μέρκελ, τον τράμπ και τον σώρο, ως χώρες? Κατά τα άλλα ο μάρξ σε μάρανε..
Δεύτερον...Αφού το πας έτσι.. θα σου απαντήσω! Η γαλλία, η αυστρία, η ολλανδία και η δανία.. σου λένε κάτι???


όταν μιλάμε για χώρες ότι αναγνωρίζουν άλλες χώρες δεν εννοούμε τις κυβερνήσεις; Ακόμα και με τον λαό ξένων χωρών να μιλήσεις περισσότεροι είναι αυτοί που θα αναγνωρίσουν την μακεδονία ως μακεδονία.
_________________
μακεδονίτικα πουλιὰ λαλοῦν μακεδονίτικα
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
timestotimes
Πρύτανης


Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010
Δημοσιεύσεις: 1951

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Ιούλ 15, 2018 9:23 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Κυβερνησεις που αγνοουν επιδεικτικα τη θεληση των λαων τους? Αυτο το λες εσυ αναγνωριση? Αναγνωριση με τα ψεματα δεν γινεται! Σε ρωτησα και πριν αλλα κανεις τη παπια! Σε ποια βαση στηριξατε αυτο που διεκδικειτε κι αν πιστευεις οτι θα πετυχει? Απαντηση καμια! Οσο για τους αλλους λαους.. τυχαινει να ξερω αρκετους τετοιους. Για να μην εχεις την εντυπωση οτι με τα ψεματα χτιζεις κοσμους, οι ανθρωποι ειναι αρκετα πιο εξυπνοι απ οσο υπολογιζεις για να καταλαβουν ποσο επικινδυνη και καλπικη ειναι η αυθαιρεσια του να ονομασεις τα σκοπια ως μακεδονια.Το ιδιο συμβαινει και με τις κυβερνησεις των χωρων που προανεφερα, που ακομα κι αν παριστανεις πως δεν τις βλεπεις.. υπαρχουν!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Ιούλ 15, 2018 10:53 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

troian έγραψε:


Ωραία συμφωνούμε λοιπόν, και δεν είμαι εγώ που ορίζω τα συγχρονα μακεδονικά ως σλαβικη γλώσσα. Έφερα τον ορισμό απο την μπριτάνικα, αν δε σας αρέσει να της κάνετε αγωγή να το αλλάξει.

Παρένθεση, τα ντόπια και οι ντόπιοι της μακεδονίας έχεις ιδέα τι είναι;


Ο ορισμός ,λοιπόν,της Μπριτάνικα είναι καταχρηστικός γιατί η Σύγχρονη Μακεδονική γλώσσα απλά δεν υπάρχει:υπάρχει η Σλαβική και η Ελληνική,που ομιλείται με κάποιες τοπικές παραλλαγές από τους σύγχρονους Μακεδόνες ,που είναι Έλληνες. Δεν είναι δυνατόν μια εθνική γλώσσα (η Σλαβική) να ταυτοποιείται με ρίζα μιας άλλης (μακεδνός). Είναι κραυγαλέα αντίφαση και δεν διαγράφεται επειδή μια εγκυκλοπαίδεια αδιαφορεί για την αντίφαση αυτή.

Επομένως,τα μακεδονικά είναι ελληνικά και οι Μακεδόνες είναι Έλληνες.
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Ιούλ 15, 2018 10:58 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

troian έγραψε:
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ έγραψε:
Ξέρω κάποιους σύγχρονους Μακεδόνες ,που χωρίς να ξέρουν αρχαία Μακεδονικά ,αναγνωρίζουν λέξεις της αρχαίας μακεδονικής.Λες να μην είναι Σλάβοι; Μπα! Laughing



Κατάδεσμος της Πέλλας


και γω ξέρω μακεδόνες που δεν ξέρουν λατινικα και μπορούν να αναγνωρίσουν κάποιες λέξεις σε αρχαιο λατινικό κείμενο. Δεν μπορώ να καταλάβω τι συμπέρασμα μπορούμε να βγάλουμε από αυτό.


Μπορούμε να βγάλουμε το συμπέρασμα ότι αυτοί οι Μακεδόνες είναι πολιτιστικοί απόγονοι των αρχαίων Μακεδόνων,που ήταν Έλληνες.

Κι αν αναγνωρίζουν κάποιες λατινικές λέξεις είναι επειδή πολλές λατινικές ρίζες μοιάζουν με αγγλικές σύγχρονες λέξεις.Η αγγλική,όμως,δεν είναι η μητρική τους γλώσσα,οπότε άστοχη η αναλογία.
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
troian
Πρύτανης


Εγγραφή: 05 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 2267
Τόπος: ΧΑΛΚΙΔΙΚΗ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούλ 19, 2018 1:29 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

timestotimes έγραψε:
Κυβερνησεις που αγνοουν επιδεικτικα τη θεληση των λαων τους? Αυτο το λες εσυ αναγνωριση? Αναγνωριση με τα ψεματα δεν γινεται!
συγγνώμη αλλά αρκετές χώρες την έχουν αναγνωρίσει με το συνταγματικό της όνομα.



timestotimes έγραψε:
Σε ρωτησα και πριν αλλα κανεις τη παπια! Σε ποια βαση στηριξατε αυτο που διεκδικειτε κι αν πιστευεις οτι θα πετυχει? Απαντηση καμια!
το να λέγονται οι κάτοικοι της μακεδονίας μακεδόνες διεκδικούμε και γενικότερα να διαλέγει ο κάθε λαός το όνομα που διαλέγει ο ίδιος για τον εαυτό του. Απαγορεύεται;


timestotimes έγραψε:
Οσο για τους αλλους λαους.. τυχαινει να ξερω αρκετους τετοιους. Για να μην εχεις την εντυπωση οτι με τα ψεματα χτιζεις κοσμους, οι ανθρωποι ειναι αρκετα πιο εξυπνοι απ οσο υπολογιζεις για να καταλαβουν ποσο επικινδυνη και καλπικη ειναι η αυθαιρεσια του να ονομασεις τα σκοπια ως μακεδονια.Το ιδιο συμβαινει και με τις κυβερνησεις των χωρων που προανεφερα, που ακομα κι αν παριστανεις πως δεν τις βλεπεις.. υπαρχουν!


τι να σε πω, εγώ με όσους ανθρώπους μιλάω διεθνώς όλοι αποκαλούν την μακεδονία «μακεδονία».

ΦΥσικά και υπάρχουν χώρες που σεβάστηκαν την ενδιάμεση συμφωνία του 1995 και χρησημοποιούν επισήμως το προσωρινό όνομα πγδ μακεδονίας. Κανείς δεν λέει το αντίθετο.
_________________
μακεδονίτικα πουλιὰ λαλοῦν μακεδονίτικα
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Θέματα Επικαιρότητας Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3 ... 15, 16, 17 ... 21, 22, 23  Επόμενο
Σελίδα 16 από 23

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center