Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Ο παραλογισμος της προβαλλομενης αθεϊας
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 11, 12, 13  Επόμενο
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
timestotimes
Πρύτανης


Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010
Δημοσιεύσεις: 1951

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιαν 03, 2018 10:17 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Και τωρα τι θες να πεις??? Οτι εσυ κι ο τσιμεντολιθος έχετε αποψη??? Να γελάσω... Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΟΛΥΜΠΙΟΣ ΑΠΟΛΛΩΝ
Πρύτανης


Εγγραφή: 31 Οκτ 2006
Δημοσιεύσεις: 1300

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιαν 03, 2018 10:23 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Κοντεύουν 10 περίπου χρόνια απουσίας μου από το φόρουμ.
Με θλίψη διαπίστωσα, πώς η ροή θεμάτων, όχι απλώς έχει εξασθενίσει, σέ σχέση με το τότε, αλλά (γνώμη μου) τήν θεωρώ ανύπαρκτη.
Γράφουμε οι δυό μας (στήν ουσία) επί τόσες μέρες και, είναι ολοφάνερο, ούτε ένα νέο θέμα δέν αναρτήθηκε στό φόρουμ.
Έψαξα να βρώ σχόλια τού Bugman. Δυστυχώς κατάλαβα, ότι ούτε εκείνος ασχολείται πλέον εδώ.
Έριξα δόλωμα στόν Τριομήδη μπάς και τσιμπήσει. Μπά, πού τέτοιο πράγμα.
Τότε, πρό δεκαετίας, καθημερινά αναρτώταν τουλάχιστον 2 - 5 θέματα, με πάμπολλους σχολιασμούς στό καθένα από αυτά. Σελίδες επί σελίδων σε καθημερινή βάση. Δέν προλάβαινες να τα παρακολουθήσεις.
Γιατί τα γράφω όλα αυτά ...

... διότι, συμπερασματικά από τήν "συζήτησή" μας στό παρόν θέμα, δέν υπάρχει πλέον η φιλοσοφική διάθεση πού κάποτε, τότε, διέπνεε τόν χώρο (τό φόρουμ, εννοώ).
Κρίνοντας (θα μού επιτρέψεις) εσένα, τόν τρόπο πού ενεργείς (ώς αναφορά τα σχόλια), αντιμετωπίζοντας δογματικά τήν ό,ποια προσπάθεια σχολιασμού τού άλλου, το μόνο πού καταφέρνεις είναι να απομακρύνεις τήν διάθεση αυτού τού άλλου στό να ασχοληθεί με το θέμα. Φέρεις τετελεσμένη τήν άποψη σου.
Σέ λογική βάση λοιπόν, τό να αναρτείς θέμα πού ήδη τό θεωρείς ώς αυταπόδεικτο, τότε το μόνο πού προκαλείς με τα σχόλιά σου, είναι τήν απέχθεια τού ό,ποιου θα θελήσει να ασχοληθεί με αυτό.
Αυτό σκαπανέα λέγεται συγγραφή και όχι φιλοσοφία.
Έτσι όπως τα είδα τα πράγματα εδώ μέσα, κατέληξα στό συμπέρασμα πώς ένας από τούς κύριους λόγους πού απομακρύνθηκαν τα μέλη τού φόρουμ, είσαι εσύ. Είναι αδύνατον να συζητήσει ο κάποιος μαζί σου.

Ξέρω ότι μιλάω σε τοίχο. Έχεις ξεφύγει από τα εγκόσμια. Τίποτε πλέον δέν μπορεί να σε πισωγυρίσει σε τούτον τόν κόσμο τής καθημερινότητας.
Οπότε και αυτά πού σού γράφω, ίσως κακό σού κάνουν. Ίσως νομίσεις πώς με το πού σού λέω πώς έχεις ξεφύγει, σε θεωρώ σάν κάτι το διαφορετικό από τούς άλλους. Σάν κάτι το ανώτερο από αυτούς.
Αλλά δυστυχώς γιά σένα σκαπανέα, μόνον ανώτερο δέν σε θεωρώ. Δύσκολο να καταλάβεις το γιατί, και ίσως να απαντήσεις ότι δέν σε ενδιαφέρει τό πώς σε θεωρώ, γιατί ήδη γνωρίζεις πολύ καλά ποιός είσαι. Ναί ?
_________________
Μ' ΑΥΤΟ Η ΣΚΕΨΗ ΜΟΥ ΡΙΓΑ
ΚΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝ' Τ' ΟΝΕΙΡΟ ΣΟΥ
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
timestotimes
Πρύτανης


Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010
Δημοσιεύσεις: 1951

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιαν 03, 2018 10:33 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ξαναπέστα! Δεν τολμάει να ανοίξει θέμα εδω μέσα κανείς. Από τη μια ο σκαπανέας με τις ασυναρτησίες του και απο την αλλη ο στιμεντολιθος με τις τρολαρίες του... Ενα δράμα.. Laughing Crying or Very sad
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
timestotimes
Πρύτανης


Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010
Δημοσιεύσεις: 1951

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιαν 03, 2018 11:32 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Γιατί δεν απαντας σκαπανέα??? Αν μαζευτούμε τρείς σε κλείνουμε ψυχιατρείο. Δια νόμου!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
JollyRoger
Πρύτανης


Εγγραφή: 09 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 3610

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιαν 03, 2018 11:53 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη



Mr. Green
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
skapaneas
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 12421
Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιαν 04, 2018 11:13 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Exclamation ... Ουδεις φιλοσοφος αθεος .... Mr. Green Ολα τα ... ονομαζομενα νοητικα πειραματα ειναι ... απατες Mr. Green .... Η Ζωη Εχει Το Νοημα Που Της Δινεις....Exclamation
Ο κοσμος ειναι το οντως επιταχυνομενο οχημα της ΖΩΗΣ . 0.2.2.β.β.β.β.β. Ο χρονος ειναι το αποτελεσμα της αδρανειας των ΟΝΤΩΝ

ΟΛΥΜΠΙΟΣ ΑΠΟΛΛΩΝ έγραψε:
Κοντεύουν 10 περίπου χρόνια απουσίας μου από το φόρουμ.
Με θλίψη διαπίστωσα, πώς η ροή θεμάτων, όχι απλώς έχει εξασθενίσει, σέ σχέση με το τότε, αλλά (γνώμη μου) τήν θεωρώ ανύπαρκτη.
Γράφουμε οι δυό μας (στήν ουσία) επί τόσες μέρες και, είναι ολοφάνερο, ούτε ένα νέο θέμα δέν αναρτήθηκε στό φόρουμ.
Έψαξα να βρώ σχόλια τού Bugman. Δυστυχώς κατάλαβα, ότι ούτε εκείνος ασχολείται πλέον εδώ.
Έριξα δόλωμα στόν Τριομήδη μπάς και τσιμπήσει. Μπά, πού τέτοιο πράγμα.
Τότε, πρό δεκαετίας, καθημερινά αναρτώταν τουλάχιστον 2 - 5 θέματα, με πάμπολλους σχολιασμούς στό καθένα από αυτά. Σελίδες επί σελίδων σε καθημερινή βάση. Δέν προλάβαινες να τα παρακολουθήσεις.
Γιατί τα γράφω όλα αυτά ...

... διότι, συμπερασματικά από τήν "συζήτησή" μας στό παρόν θέμα, δέν υπάρχει πλέον η φιλοσοφική διάθεση πού κάποτε, τότε, διέπνεε τόν χώρο (τό φόρουμ, εννοώ).
Κρίνοντας (θα μού επιτρέψεις) εσένα, τόν τρόπο πού ενεργείς (ώς αναφορά τα σχόλια), αντιμετωπίζοντας δογματικά τήν ό,ποια προσπάθεια σχολιασμού τού άλλου, το μόνο πού καταφέρνεις είναι να απομακρύνεις τήν διάθεση αυτού τού άλλου στό να ασχοληθεί με το θέμα. Φέρεις τετελεσμένη τήν άποψη σου.
Σέ λογική βάση λοιπόν, τό να αναρτείς θέμα πού ήδη τό θεωρείς ώς αυταπόδεικτο, τότε το μόνο πού προκαλείς με τα σχόλιά σου, είναι τήν απέχθεια τού ό,ποιου θα θελήσει να ασχοληθεί με αυτό.
Αυτό σκαπανέα λέγεται συγγραφή και όχι φιλοσοφία.
Έτσι όπως τα είδα τα πράγματα εδώ μέσα, κατέληξα στό συμπέρασμα πώς ένας από τούς κύριους λόγους πού απομακρύνθηκαν τα μέλη τού φόρουμ, είσαι εσύ. Είναι αδύνατον να συζητήσει ο κάποιος μαζί σου.

Ξέρω ότι μιλάω σε τοίχο. Έχεις ξεφύγει από τα εγκόσμια. Τίποτε πλέον δέν μπορεί να σε πισωγυρίσει σε τούτον τόν κόσμο τής καθημερινότητας.
Οπότε και αυτά πού σού γράφω, ίσως κακό σού κάνουν. Ίσως νομίσεις πώς με το πού σού λέω πώς έχεις ξεφύγει, σε θεωρώ σάν κάτι το διαφορετικό από τούς άλλους. Σάν κάτι το ανώτερο από αυτούς.
Αλλά δυστυχώς γιά σένα σκαπανέα, μόνον ανώτερο δέν σε θεωρώ. Δύσκολο να καταλάβεις το γιατί, και ίσως να απαντήσεις ότι δέν σε ενδιαφέρει τό πώς σε θεωρώ, γιατί ήδη γνωρίζεις πολύ καλά ποιός είσαι. Ναί ?

Ολυμπιε

Σε "δευτερη" αναγνωση, καποιος θα μπορουσε να θεωρησει το παραπανω λογιδριο σου ως ενα "υμνο" της δυναμης του λογου που "εκπορευεται" απο μενα ( δωσε βαση σε ολοκληρο το υπογραμμισμενο )

Σε "τριτη" αναγνωση ομως, για καποιον που σε ξερει ως δρωσα παρουσιο στο forum, τα οσα λες στην ουσια αποτελουν ενα "κολαφο" απο σενα προς το προσωπο σου, εστω κι αν δεν το αντιλαμβανεσαι

Οπως λες, ερχεσαι μετα απο δεκα χρονια απουσιας απο τα εδω δρωμενα, και ζητας το λογο απο οσους εχουν μεινει να "φυλαττουν θερμοπυλες" Mr. Green για την "καταπτωση" οπως διαπιστωνεις ιδιοις ομμασι του filosofia.gr

Αναλογιζεσαι αραγε την δικη σου ευθυνη σε αυτο το "καταντημα" ;

Εγκατελειψες τα πραγματα ( εδω ) στο ελεος του θεου κυριολεκτικα και μετα απο μια ολοκληρη δεκαετια "απαιτεις" να ειναι οπως τα αφησες ...

Ξεχνας φαινεται οτι τα πραγματα προχωρανε, με ή χωρις εσενα

Αν ηθελες να τα βρεις οπως τα αφησες ή φυσιολογικα εξελιγμενα στις γραμμες σου, θα επρεπε να εισαι εδω να εμψυχωνεις με τους στιχους σου τους μετεχοντες

Βεβαια θα μου πεις οτι, υπαρχουν και άλλα πολυ πιο σημαντικα πραγματα στη ζωη εκτος απο το να "χανει" κανείς το χρονο του "αμπελοφιλοσοφωντας", οπως για παραδειγμα να δημιουργησει οικογενεια ... και ... να την κρατησει εννοειται
( γιατι ευκολα φτανεις στην κορυφη του βουνου αλλά δυσκολα μενεις )

Και μη ξεχνας οτι δυο ειναι οι κυριες δυναμεις ενος λαου : οι μυθοπλαστες του και οι ποιητες του

Οι πρωτοι με την δυναμη που εχουν να κρατανε ζωντανο το παρελθον του λαου μεσα απο την τεχνη τους
( θυμησου αυτο που "λενε" : οσοι ξεχνανε το παρελθον τους ειναι καταδικασμενοι να το ξαναζησουν )

Οι δευτεροι με τη δυναμη που εχουν να συλλαμβανουν το μελλον του λαου, με τροπο ακατανοητο και αρα μη εκλογικευομενο βεβαια για τους ιδιους, και με την δυναμη της εκφραστικοτητας της τεχνης τους μπορουν να του προσδιοριζουν το εμπραγματο μελλον του ( του λαου )

Τι θα ηταν η Ελλαδα χωρις τους ποιητες της ;

Κι οπως ( σου ) εγραψα και στο πολυ προσφατο παρελθον

skapaneas έγραψε:
Ο λογος του ποιητη
δεν μεταφραζεται,
κατανοειται ...

Αγγιζων τις παρυφες
της Δημιουργιας,
μυστηριωδως ...

Ανασυρων τα τροπαια
των πραγματων,
σιωπηρα

δεν εχει καμια σημασια να συλλαβει καποιος το ακριβες νοημα αυτων που λες με τον εσωτερικο σου ρυθμο, πραγμα που ουτε και συ ο ιδιος δεν το μπορεις, ασχετα με την "θολη" εικονα που εχεις οταν γράφεις στιχους, γιατι δεν υπαρχει ακριβες νοημα στους στιχους ενος ποιητη, ανεξαρτητα απο το ερεθισμα που τον κινητοποιει ποιητικα

Λαβε παραδειγμα τους αρχαιους μας τραγικους, οι οποιοιν ποιητες οντες και ορμωμενοι απο τα γεγονοτα της εποχης τους ( με την ευρεια εννοια ) εξεφρασαν πραγματα τα οποία ακομα και μετα εικοσι αιωνες ( και ποιος ξερει για πόσο ακομα ... ) ανακαλυπτουν οσοι μελετανε τους στιχους τους ...
Και τι ανακαλυπτουν αυτοι οι μελετητες ;
Πραγματα που ειπαν ή εννοουσαν οι ποιητες ;
Οχι !
Αλλά, πραγματα που εμπεριεχοντο εν αγνοια των ποιητων στα λεγομενα τους


Εγω, προσωπικα, δεν εχω το χαρισμα των μυθοπλαστων και τον "οραματισμο" των ποιητων, παρα μόνο ισως ακροθιγως

Το μονο ενδεχομενως που θα μπορουσα να αναγνωρισω στον εαυτο του, ειναι μια ιδιαιτερη ικανοτητα ( οπως μπορει να φαινεται στα ματια τριτων ) να "αναλυω" καποια επιλεγμενα απο μενα λεγομενα ή λεχθεντα και να φερνω στην επιφανεια πραγματα αγνωστα και στους ιδιους τους συντακτες τους

Καποιοι θα μπορουσαν να πουν οτι αυτο δεν ειναι ικανοτητα, αλλά προσωπικη προσεγγιση ερμηνειας των οσων λενε αυτοι τους οποιους αναλυω ...

Μπορει ...

Αλλά, τι ειναι η φιλοσοφια, αν οχι η προσωπικη προσεγγιση των στοχαστων στο μυστηριο του κοσμου ;


Ο ανθρωπος ανακαλυπτει οντως παντοτε ο,τι πιστευει Mr. Green Σε ποιο υπαρκτο επιστημονικο ερωτημα απανταει ο Αϊνσταϊν με την ειδικη σχετικοτητα ; ;
Η υποθεση γινεται πίστη οταν της αφιερωνεις ενεργεια Twisted Evil Σκεψου τι πιστευεις Exclamation Η διαφορά μεταξυ του ειναι και του γιγνεσθαι ειναι η συνειδηση

_________________
Ο ανθρωπος ειναι ο λογος του συμπαντος


Έχει επεξεργασθεί απο τον/την skapaneas στις Πεμ Ιαν 04, 2018 12:22 pm, επεξεργάσθηκε 1 φορά συνολικά
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
ΟΛΥΜΠΙΟΣ ΑΠΟΛΛΩΝ
Πρύτανης


Εγγραφή: 31 Οκτ 2006
Δημοσιεύσεις: 1300

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιαν 04, 2018 11:58 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

τώρα, αν κατάλαβα σωστά, μ' έκανες θεό θεέ, έτσι ?
_________________
Μ' ΑΥΤΟ Η ΣΚΕΨΗ ΜΟΥ ΡΙΓΑ
ΚΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝ' Τ' ΟΝΕΙΡΟ ΣΟΥ
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
skapaneas
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 12421
Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιαν 04, 2018 12:44 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Exclamation ... Ουδεις φιλοσοφος αθεος .... Mr. Green Ολα τα ... ονομαζομενα νοητικα πειραματα ειναι ... απατες Mr. Green .... Η Ζωη Εχει Το Νοημα Που Της Δινεις....Exclamation
Ο κοσμος ειναι το οντως επιταχυνομενο οχημα της ΖΩΗΣ . 0.2.2.β.β.β.β.β. Ο χρονος ειναι το αποτελεσμα της αδρανειας των ΟΝΤΩΝ

ΟΛΥΜΠΙΟΣ ΑΠΟΛΛΩΝ έγραψε:
τώρα, αν κατάλαβα σωστά, μ' έκανες θεό θεέ, έτσι ?

Δεν σε εκανα εγω ...

Εισαι !!!

Πλασμενος ων ( εσυ .......................... και ο καθε ανθρωπος εννοειται Cool ) κατ΄εικονα και ομοιωση του Πλαστη σου !!!

Τωρα αν αυτο δεν το αντιλαμβανεσαι και μεμψιμοιρεις ( αποποιουμενος πραγματα ... ) ειναι ζητημα δικο σου

Γραψε "δυό" στιχους για την "καταντια" του forum και "δες" πως το forum θα παρει φωτια ( που λεει ο λογος )

Στοχασου "τον" Τυρταιο, που σταλθηκε ειρωνικα ως μοναδικη βοηθεια απο την κραταια πολεμικη μηχανη της Σπαρτης στους Μεσσηνιους, οταν οι τελευταιοι τους ζητησαν στρατιωτικη βοηθεια

Οι ανθρωποι που εχουν "φλεβα" στις κρισεις φαινονται

Ασε ολους αυτους που λενε οτι ειναι αθεοι στον χαβα τους και στην πλανη τους κι εσυ ακολουθησε τον δικο "σου"


Ο ανθρωπος ανακαλυπτει οντως παντοτε ο,τι πιστευει Mr. Green Σε ποιο υπαρκτο επιστημονικο ερωτημα απανταει ο Αϊνσταϊν με την ειδικη σχετικοτητα ; ;
Η υποθεση γινεται πίστη οταν της αφιερωνεις ενεργεια Twisted Evil Σκεψου τι πιστευεις Exclamation Η διαφορά μεταξυ του ειναι και του γιγνεσθαι ειναι η συνειδηση

_________________
Ο ανθρωπος ειναι ο λογος του συμπαντος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
ΟΛΥΜΠΙΟΣ ΑΠΟΛΛΩΝ
Πρύτανης


Εγγραφή: 31 Οκτ 2006
Δημοσιεύσεις: 1300

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιαν 04, 2018 1:51 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

από ιστορία βλέπω ότι "δέν τό 'χουμε" σκαπανέα

αλλά δέν πειράζει, "έχουμε" άλλα, όπως πχ το να γνωρίζουμε ότι είμαστε θεοί, πράγμα πού συνάδει, πώς ουδείς θεός ευθύνεται για τήν κατάντια μας, για τίς σκέψεις μας, γιά τα θέλω μας

πάρε ένα ωραίο πού μού 'ρθε τώρα:

ΓΔΕΣ Ω ΡΕ ΚΕΙΝΟΝ ΤΟΝ ΘΡΑΣΥ
ΤΟΝ ΔΟΛΙΟ ΑΝΑΣΤΕΝΑΡΗ
ΜΟΝΟΣ ΠΑΝΟΠΤΗΣ ΚΙ ΑΚΛΗΡΟΣ
ΠΟΥ ΣΤΑΛΑΓΜΙΤΕΣ ΠΛΑΘΕΙ
_________________
Μ' ΑΥΤΟ Η ΣΚΕΨΗ ΜΟΥ ΡΙΓΑ
ΚΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝ' Τ' ΟΝΕΙΡΟ ΣΟΥ
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Ouliathis
Πρύτανης


Εγγραφή: 04 Οκτ 2003
Δημοσιεύσεις: 3832
Τόπος: Κύπρος

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιαν 04, 2018 8:15 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Παράθεση:
Σε "δευτερη" αναγνωση, καποιος θα μπορουσε να θεωρησει το παραπανω λογιδριο σου ως ενα "υμνο" της δυναμης του λογου που "εκπορευεται" απο μενα ( δωσε βαση σε ολοκληρο το υπογραμμισμενο )



Δηλαδή Γιάννης κερνάει και Γιάννης πίνει!!!!!! Και δεν υπάρχει και τίποτα να κάνει κανείς γι αυτό!
_________________
Αυτο που εσείς αποκαλείτε ζωή εγώ το αποκαλώ θάνατο, κι αυτό που εσείς αποκαλείτε θάνατο, εγώ το αποκαλώ ζωή.
Εμπεδοκλής
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
skapaneas
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 12421
Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιαν 04, 2018 11:34 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Exclamation ... Ουδεις φιλοσοφος αθεος .... Mr. Green Ολα τα ... ονομαζομενα νοητικα πειραματα ειναι ... απατες Mr. Green .... Η Ζωη Εχει Το Νοημα Που Της Δινεις....Exclamation
Ο κοσμος ειναι το οντως επιταχυνομενο οχημα της ΖΩΗΣ . 0.2.2.β.β.β.β.β. Ο χρονος ειναι το αποτελεσμα της αδρανειας των ΟΝΤΩΝ

ΟΛΥΜΠΙΟΣ ΑΠΟΛΛΩΝ έγραψε:
από ιστορία βλέπω ότι "δέν τό 'χουμε" σκαπανέα

αλλά δέν πειράζει, "έχουμε" άλλα, όπως πχ το να γνωρίζουμε ότι είμαστε θεοί, πράγμα πού συνάδει, πώς ουδείς θεός ευθύνεται για τήν κατάντια μας, για τίς σκέψεις μας, γιά τα θέλω μας

πάρε ένα ωραίο πού μού 'ρθε τώρα:

ΓΔΕΣ Ω ΡΕ ΚΕΙΝΟΝ ΤΟΝ ΘΡΑΣΥ
ΤΟΝ ΔΟΛΙΟ ΑΝΑΣΤΕΝΑΡΗ
ΜΟΝΟΣ ΠΑΝΟΠΤΗΣ ΚΙ ΑΚΛΗΡΟΣ
ΠΟΥ ΣΤΑΛΑΓΜΙΤΕΣ ΠΛΑΘΕΙ

Δεν ξερω σε ποιον αναφερεσαι Ολυμπιε με τον τετραστιχο "σταλαγμιτη" σου ...
Κι ουτε με νοιαζει να μου πεις τι εννοεις ...
Αναγνωριζω ομως τους παλιους καλους (εσω)ρυθμους σου ... Smile


Δεν ηξερα ομως οτι η ( "σταλαγμιτικη" ;;;;;;; ) δημιουργια του ανθρωπου ειναι ζητημα ιστοριας ... Cool

Ειχα την "ψευδαισθηση" οτι ολα αυτα τα ερωτηματα περι της καταγωγης του ανθρωπου ειναι ουσιαστικα υπο ερευνα παρα τις διαβεβαιωσεις της επιστημης οτι "ξερει" την αληθεια ... Confused

Αυτο ειναι που λενε : οσο ζω μαθαινω ... Mr. Green


σημειωση
κ΄... ανθρωπινως ουδεν αληθεστερον τουτου

κι ακομα, ειναι γεγονος οτι :
στις παρυφες του ταρταρου
γεννιωνται αγγελουδια !



Ο ανθρωπος ανακαλυπτει οντως παντοτε ο,τι πιστευει Mr. Green Σε ποιο υπαρκτο επιστημονικο ερωτημα απανταει ο Αϊνσταϊν με την ειδικη σχετικοτητα ; ;
Η υποθεση γινεται πίστη οταν της αφιερωνεις ενεργεια Twisted Evil Σκεψου τι πιστευεις Exclamation Η διαφορά μεταξυ του ειναι και του γιγνεσθαι ειναι η συνειδηση

_________________
Ο ανθρωπος ειναι ο λογος του συμπαντος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
ΟΛΥΜΠΙΟΣ ΑΠΟΛΛΩΝ
Πρύτανης


Εγγραφή: 31 Οκτ 2006
Δημοσιεύσεις: 1300

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Ιαν 05, 2018 10:34 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Απαντώ γιά να έχω ήσυχη τή συνείδησή μου, πρώτα, αλλά και για να μή θεωρηθώ ότι σ' άφησα στουρνάρι, σκαπανέα.

Ο σκαπανέας λοιπόν έγραψε:
Παράθεση:
Στοχασου "τον" Τυρταιο, που σταλθηκε ειρωνικα ως μοναδικη βοηθεια απο την κραταια πολεμικη μηχανη της Σπαρτης στους Μεσσηνιους, οταν οι τελευταιοι τους ζητησαν στρατιωτικη βοηθεια

Εδώ κολλάει σκαπανέα τό περί ιστορίας. Καλό είναι, πρίν γράψουμε κάτι πού αναφέρεται σέ ιστορικό θέμα, να φρεσκάρουμε τήν μνήμη μας ανοίγοντας κάνα βιβλίο. Και στήν προκειμένη, εννοώ τήν δική σου μνήμη.
Βέβαια, θα μού πείς, εδώ μάς έχεις όλους γραμμένους στά παπάρια σου κανονικά, γιά τήν αντικειμενική ακρίβεια τών σχολίων σου θα ενδιαφερθείς ?

Όσο γιά τόν "σταλαγμίτη" πού αναφέρεις, εγώ στήν θέση σου θα ευχαριστούσα πρώτα αυτόν πού το έγραψε, αφιερώνοντας το μου, και μετά θα έκαμα το ό,ποιο σχόλιο. Ποτέ όμως δέν θα τον υποβίβαζα γράφοντας:

Ο σκαπανέας έγραψε:

Παράθεση:
Δεν ξερω σε ποιον αναφερεσαι Ολυμπιε με τον τετραστιχο "σταλαγμιτη" σου ...
Κι ουτε με νοιαζει να μου πεις τι εννοεις ...
Αναγνωριζω ομως τους παλιους καλους (εσω)ρυθμους σου ... Smile


Δεν ηξερα ομως οτι η ( "σταλαγμιτικη" ;;;;;;; ) δημιουργια του ανθρωπου ειναι ζητημα ιστοριας ... Cool

Ειχα την "ψευδαισθηση" οτι ολα αυτα τα ερωτηματα περι της καταγωγης του ανθρωπου ειναι ουσιαστικα υπο ερευνα παρα τις διαβεβαιωσεις της επιστημης οτι "ξερει" την αληθεια ... Confused

Αυτο ειναι που λενε : οσο ζω μαθαινω ... Mr. Green


Πολύ μαγκιά ρε σκαπανέα. Πολύ μαγκιά.
Και στούς μάγκες τού τύπου σου, πάντα, ώς καλός κ' αγαθός πού είμαι, δίνω τήν εξέχουσα τούτη δά συμβουλή:
όσο σκέπτεσαι τό πώς και τό άν πρέπει να γαμήσεις,
τράβα και καμιά μαλακία και μή φοβασαι, δέν είν' αμαρτία

_________________
Μ' ΑΥΤΟ Η ΣΚΕΨΗ ΜΟΥ ΡΙΓΑ
ΚΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝ' Τ' ΟΝΕΙΡΟ ΣΟΥ
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
ΑΥΘΟΡΜΗΤΟΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 15 Φεβ 2010
Δημοσιεύσεις: 798

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Ιαν 05, 2018 12:56 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Σκαπανέα έχω μια απορία .
Ένα μέλος σε έχει υβρίσει μέχρι τώρα πολλάκις ,προσπάθησε να προκαλέσει την προσωπικότητά σου με χυδαίο τρόπο ,αλλά εσύ παραμένεις ήρεμος ,γαλήνιος ,μη επιθυμώντας τίποτα για τον ξεχωριστό εαυτό σου .
Και να η απορία μου :
Τόσα χρόνια αντί να μαθαίνουν κάτι από εσένα ,αντίθετα σε αντιπαθούν .
Αυτή είναι η εκτίμησή μου ...,γράψε μου αν είναι λανθασμένη και γιατί .
Γιατί επιμένεις να προσπαθείς να αφυπνίσεις αποκοιμισμένες και εν λήθαργο συνειδήσεις ,αφού δεν το επιθυμούν ,δεν το θέλουν και προτιμούν τον ύπνο, την ροχάλα και τις εγκόσμιες ηδονές ?????
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
timestotimes
Πρύτανης


Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010
Δημοσιεύσεις: 1951

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Ιαν 05, 2018 2:36 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Θα σε λυπήσω, εν χριστό αδερφέ, αλλά μάλλον δεν σου απαντάει γιατί προφανώς προτιμά τις ροχάλες. Όπως κι εσύ απ' οτι διαφαίνεται από την εδώ απλόχερη προσφορά σου.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΑΥΘΟΡΜΗΤΟΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 15 Φεβ 2010
Δημοσιεύσεις: 798

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Ιαν 05, 2018 4:18 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Πριν απαντήσει σκέφτεται.Εσυ πριν σκεφτείς αμολας ότι ναναι...,,
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 11, 12, 13  Επόμενο
Σελίδα 5 από 13

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center