Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Ο παραλογισμος της προβαλλομενης αθεϊας
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3, ... 11, 12, 13  Επόμενο
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
skapaneas
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 12421
Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Δεκ 27, 2017 10:46 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Exclamation ... Ουδεις φιλοσοφος αθεος .... Mr. Green Ολα τα ... ονομαζομενα νοητικα πειραματα ειναι ... απατες Mr. Green .... Η Ζωη Εχει Το Νοημα Που Της Δινεις....Exclamation
Ο κοσμος ειναι το οντως επιταχυνομενο οχημα της ΖΩΗΣ . 0.2.2.β.β.β.β.β. Ο χρονος ειναι το αποτελεσμα της αδρανειας των ΟΝΤΩΝ

mars έγραψε:
¨Ο άνθρωπος είναι το πιο παράλογο είδος.
Λατρεύει έναν αόρατο θεό και καταστρέφει μια ορατή φύση.
Δεν γνωρίζει πως η φύση που καταστρέφει είναι ο θεός που λατρεύει


[Χούμπερτ Ριβς, Αστροφυσικός]

Το ερωτημα mars ειναι το εξης : μπορει ενας εξωγηϊνος πολιτισμος ( "αν" βεβαια υπαρχει, εννοειται Cool ) να εχει αυτην την συναισθηση ; Question

Ή ... Twisted Evil ... ειναι αποκλειστικο προνομιο ... Mr. Green ... του ανθρωπινου ειδους ... Confused


Ο ανθρωπος ανακαλυπτει οντως παντοτε ο,τι πιστευει Mr. Green Σε ποιο υπαρκτο επιστημονικο ερωτημα απανταει ο Αϊνσταϊν με την ειδικη σχετικοτητα ; ;
Η υποθεση γινεται πίστη οταν της αφιερωνεις ενεργεια Twisted Evil Σκεψου τι πιστευεις Exclamation Η διαφορά μεταξυ του ειναι και του γιγνεσθαι ειναι η συνειδηση

_________________
Ο ανθρωπος ειναι ο λογος του συμπαντος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
ΟΛΥΜΠΙΟΣ ΑΠΟΛΛΩΝ
Πρύτανης


Εγγραφή: 31 Οκτ 2006
Δημοσιεύσεις: 1300

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Δεκ 27, 2017 12:23 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Τώρα τό 'πιασα (?)
Άλλο επίπεδο.
Ξέρεις σκαπανέα, ο καθένας τρέχει ανάλογα με τήν ταχύτητα πού μπορεί. Εξαρτάται βέβαια και από το όχημα.
Τώρα θυμήθηκα τήν πρό ετών κατάθεσή σου, πού έλεγες πώς επιθυμείς να γίνεις, να ενωθείς (άν θυμάμαι καλά), με τό φώς.
Χαίρομαι πού κοντεύεις να τα καταφέρεις.
Είναι προφανές, μετά από το τελευταίο σου σχόλιο, ότι οι προσπάθειές σου δέν αποβαίνουν άκαρπες.
Όπως επίσης χαίρομαι, πού στό επίπεδο πού έχεις φθάσει υπάρχουν κι άλλοι (οι όμοιοί σου, όπως αναφέρεις).
- Δέν θυμάμαι αυτή τή στιγμή, σε ποιό βιβλίο του ο Λιαντίνης υπενθύμιζε τήν εντολή τού Χριστού: -Θεοί έστε !
Εσύ τήν ακολούθησες με επιτυχία (απ' ό,τι μπορώ να καταλάβω).
- Άς μήν λησμονούμε οι επίλοιποι, πώς "ο κάθε ένας άνθρωπος σκέπτεται όσο τού επιτρέπεται" (cogito quamdiu permissum, όπως είχα αποδόσει σέ στιγμές εγωιστικής έμπνευσης).

Υπάρχει ο Δημιουργός τού Κόσμου - Υπάρχω Εγώ - Υπάρχει ο Κόσμος

Εάν κατάλαβα σωστά, αναφέρεις τρία αιτιατά, παραλείποντας αμέσως τήν αιτία.
Εάν κατάλαβα σωστά, συμφωνείς απόλυτα με τήν κοσμική ενατένιση τού Εμπεδοκλή, ώς πρός τήν σχέση υπάρξεως κόσμου
(ο Εμπεδοκλής ήταν αυτός πού έδωσε το αξίωμα πρώτος και όχι ο Χριστός)
Εάν κατάλαβα σωστά, συμπλέεις απόλυτα με τίς καταθέσεις, με τίς επιταγές από τίς θεωρητικές ανακαλύψεις τής κβαντικής.
Και όλα καλά και όμορφα και αγγελικά, θα έλεγα, εκτός ....

... εκτός από τήν απουσία τού θείου ! ...
... οπότε σάν θέμα (περί αθεΐας και τέτοια) είναι άκυρο ...
_________________
Μ' ΑΥΤΟ Η ΣΚΕΨΗ ΜΟΥ ΡΙΓΑ
ΚΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝ' Τ' ΟΝΕΙΡΟ ΣΟΥ
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
skapaneas
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 12421
Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Δεκ 27, 2017 3:21 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Exclamation ... Ουδεις φιλοσοφος αθεος .... Mr. Green Ολα τα ... ονομαζομενα νοητικα πειραματα ειναι ... απατες Mr. Green .... Η Ζωη Εχει Το Νοημα Που Της Δινεις....Exclamation
Ο κοσμος ειναι το οντως επιταχυνομενο οχημα της ΖΩΗΣ . 0.2.2.β.β.β.β.β. Ο χρονος ειναι το αποτελεσμα της αδρανειας των ΟΝΤΩΝ

ΟΛΥΜΠΙΟΣ ΑΠΟΛΛΩΝ έγραψε:
Τώρα τό 'πιασα (?)
Άλλο επίπεδο.
Ξέρεις σκαπανέα, ο καθένας τρέχει ανάλογα με τήν ταχύτητα πού μπορεί. Εξαρτάται βέβαια και από το όχημα.
Τώρα θυμήθηκα τήν πρό ετών κατάθεσή σου, πού έλεγες πώς επιθυμείς να γίνεις, να ενωθείς (άν θυμάμαι καλά), με τό φώς.
Χαίρομαι πού κοντεύεις να τα καταφέρεις.
Είναι προφανές, μετά από το τελευταίο σου σχόλιο, ότι οι προσπάθειές σου δέν αποβαίνουν άκαρπες.
Όπως επίσης χαίρομαι, πού στό επίπεδο πού έχεις φθάσει υπάρχουν κι άλλοι (οι όμοιοί σου, όπως αναφέρεις).
- Δέν θυμάμαι αυτή τή στιγμή, σε ποιό βιβλίο του ο Λιαντίνης υπενθύμιζε τήν εντολή τού Χριστού: -Θεοί έστε !
Εσύ τήν ακολούθησες με επιτυχία (απ' ό,τι μπορώ να καταλάβω).
- Άς μήν λησμονούμε οι επίλοιποι, πώς "ο κάθε ένας άνθρωπος σκέπτεται όσο τού επιτρέπεται" (cogito quamdiu permissum, όπως είχα αποδόσει σέ στιγμές εγωιστικής έμπνευσης).

[ Υπάρχει ο Δημιουργός τού Κόσμου - Υπάρχω Εγώ - Υπάρχει ο Κόσμος

Εάν κατάλαβα σωστά, αναφέρεις τρία αιτιατά, παραλείποντας αμέσως τήν αιτία.
Εάν κατάλαβα σωστά, συμφωνείς απόλυτα με τήν κοσμική ενατένιση τού Εμπεδοκλή, ώς πρός τήν σχέση υπάρξεως κόσμου
(ο Εμπεδοκλής ήταν αυτός πού έδωσε το αξίωμα πρώτος και όχι ο Χριστός)
Εάν κατάλαβα σωστά, συμπλέεις απόλυτα με τίς καταθέσεις, με τίς επιταγές από τίς θεωρητικές ανακαλύψεις τής κβαντικής.
Και όλα καλά και όμορφα και αγγελικά, θα έλεγα, εκτός ....

... εκτός από τήν απουσία τού θείου ! ...
... οπότε σάν θέμα (περί αθεΐας και τέτοια) είναι άκυρο ... ]

        Ο λογος του ποιητη
        δεν μεταφραζεται,
        κατανοειται ...

        Αγγιζων τις παρυφες
        της Δημιουργιας,
        μυστηριωδως ...

        Ανασυρων τα τροπαια
        των πραγματων,
        σιωπηρα


        Smile Smile Cool


Ο ανθρωπος ανακαλυπτει οντως παντοτε ο,τι πιστευει Mr. Green Σε ποιο υπαρκτο επιστημονικο ερωτημα απανταει ο Αϊνσταϊν με την ειδικη σχετικοτητα ; ;
Η υποθεση γινεται πίστη οταν της αφιερωνεις ενεργεια Twisted Evil Σκεψου τι πιστευεις Exclamation Η διαφορά μεταξυ του ειναι και του γιγνεσθαι ειναι η συνειδηση

_________________
Ο ανθρωπος ειναι ο λογος του συμπαντος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
skapaneas
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 12421
Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Δεκ 28, 2017 10:06 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Exclamation ... Ουδεις φιλοσοφος αθεος .... Mr. Green Ολα τα ... ονομαζομενα νοητικα πειραματα ειναι ... απατες Mr. Green .... Η Ζωη Εχει Το Νοημα Που Της Δινεις....Exclamation
Ο κοσμος ειναι το οντως επιταχυνομενο οχημα της ΖΩΗΣ . 0.2.2.β.β.β.β.β. Ο χρονος ειναι το αποτελεσμα της αδρανειας των ΟΝΤΩΝ

ΟΛΥΜΠΙΟΣ ΑΠΟΛΛΩΝ έγραψε:
(ο Εμπεδοκλής ήταν αυτός πού έδωσε το αξίωμα πρώτος και όχι ο Χριστός)

Δεν μπορω να γνωριζω σε τι ειδους αξιωμα αναφερεσαι, αλλά ο Χριστος δεν εδωσε αξιωματα αλλά τροπο ζωης των συνειδητων ανθρωπων, με τον οποίο τροπο μπορουν να διαφευγουν αν θελουν απο το παρον συστημα θνητης ζωης

Κρινοντας απο τα πραγματα που γνωριζω, η Ελλαδικη Ορθοδοξη Εκκλησια εχει μεγαλο μεριδιο ευθυνης για το γεγονος οτι ο θανατος ( μικρο θ ) εξακολουθει να καταδυναστευει τις ανθρωπινες ζωες

Κατα τη γνωμη μου, η Ορθοδοξη Εκκλησια ως θεματοφυλακας της παρακαταθηκης του Ιησου Χριστου θα επρεπε να εχει λυσει προ πολλου το προβλημα του θανατου


Ο ανθρωπος ανακαλυπτει οντως παντοτε ο,τι πιστευει Mr. Green Σε ποιο υπαρκτο επιστημονικο ερωτημα απανταει ο Αϊνσταϊν με την ειδικη σχετικοτητα ; ;
Η υποθεση γινεται πίστη οταν της αφιερωνεις ενεργεια Twisted Evil Σκεψου τι πιστευεις Exclamation Η διαφορά μεταξυ του ειναι και του γιγνεσθαι ειναι η συνειδηση

_________________
Ο ανθρωπος ειναι ο λογος του συμπαντος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
ΟΛΥΜΠΙΟΣ ΑΠΟΛΛΩΝ
Πρύτανης


Εγγραφή: 31 Οκτ 2006
Δημοσιεύσεις: 1300

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Δεκ 28, 2017 11:30 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Εκείνο πού με ενόχλησε, εάν ακόμη δέν τό έχεις καταλάβει, είναι το ότι αποκαλείς "μή ανθρώπους" όλους εκείνους πού δηλώνουν "άθεοι", διαχωρίζοντας μ' αυτόν τόν τρόπο τό ανθρώπινο είδος.
Έχεις το θράσος να θέλεις να θεωρείσαι ώς αλάνθαστος γνώστης, προβάλλοντας φασιστικά πρότυπα.
Μπορεί, κατά το παρελθόν, η συμπεριφορά μου στό φόρουμ να ήταν "παράξενη" και ίσως και υβριστική, σέ προσωπικό επίπεδο επικοινωνίας με όρισμένα μέλη, ποτέ όμως δέν υποβίβασα, ποτέ δέν απαξίωσα, ποτέ δέν υποτίμησα, συγγράφοντες.
Με θεωρείς τόσο χαζοάσχετο, τόσο χαζοχαρούμενο και ανεκδιήγητο, ώστε να προσπαθείς, αποκαλώντας με ειρωνικά "ποιητή", να με υποβιβάσεις ?
Σέ ό,τι σε συμφέρει (όχι σε ό,τι γνωρίζεις), παριστάνεις τόν ειδήμονα και τόν αλάθητο, ενώ ό,τι δέν γνωρίζεις, ό,τι δέν καταλαβαίνεις, απλά κι αβίαστα τό υποτιμάς. Και θέλεις να περνιέσαι και κοινωνικός.
Εάν "φιλαράκι" η "φώτιση" φέρει και αυτά τα αποτελέσματα, τότε καλό το σκοτάδι και ίσως κατά πολύ πιό ανθρώπινο.

Συμπληρώνω, ότι εγώ μίλησα γιά συνειδητότητα και όχι γιά συνείδηση, όπως έσπευσες αμέσως να κατακρίνεις.
Συμπληρώνω, ότι εάν γιά σένα ο θάνατος αποτελεί προβληματική, γιά μένα είναι απλή φυσική απόρροια.
Συμπληρώνω, πώς ο άνθρωπος είναι φώς. Απλά οι περισσότεροι δέν έχουν καταφέρει ακόμη να ανάψουν. Και αυτό δέν είναι ανθρώπινη προσωπική επιλογή, αλλά κοινωνική.

Όσο και γι' εκείνα τα μότο πού κοσμούν τήν σελίδα σου, καλό είναι να τα επανεξετάσεις.

χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα
πώς σού φαίνεται, πώς αισθάνεσαι με τήν κριτική πού σού άσκησα ?
είδες πόσο εύκολα μπορεί κάποιος να κριτικάρει ?
_________________
Μ' ΑΥΤΟ Η ΣΚΕΨΗ ΜΟΥ ΡΙΓΑ
ΚΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝ' Τ' ΟΝΕΙΡΟ ΣΟΥ
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
skapaneas
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 12421
Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Δεκ 28, 2017 1:43 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Exclamation ... Ουδεις φιλοσοφος αθεος .... Mr. Green Ολα τα ... ονομαζομενα νοητικα πειραματα ειναι ... απατες Mr. Green .... Η Ζωη Εχει Το Νοημα Που Της Δινεις....Exclamation
Ο κοσμος ειναι το οντως επιταχυνομενο οχημα της ΖΩΗΣ . 0.2.2.β.β.β.β.β. Ο χρονος ειναι το αποτελεσμα της αδρανειας των ΟΝΤΩΝ

ΟΛΥΜΠΙΟΣ ΑΠΟΛΛΩΝ έγραψε:
Εκείνο πού με ενόχλησε, εάν ακόμη δέν τό έχεις καταλάβει, είναι το ότι αποκαλείς "μή ανθρώπους" όλους εκείνους πού δηλώνουν "άθεοι", διαχωρίζοντας μ' αυτόν τόν τρόπο τό ανθρώπινο είδος.
Έχεις το θράσος να θέλεις να θεωρείσαι ώς αλάνθαστος γνώστης, προβάλλοντας φασιστικά πρότυπα.
Μπορεί, κατά το παρελθόν, η συμπεριφορά μου στό φόρουμ να ήταν "παράξενη" και ίσως και υβριστική, σέ προσωπικό επίπεδο επικοινωνίας με όρισμένα μέλη, ποτέ όμως δέν υποβίβασα, ποτέ δέν απαξίωσα, ποτέ δέν υποτίμησα, συγγράφοντες.
Με θεωρείς τόσο χαζοάσχετο, τόσο χαζοχαρούμενο και ανεκδιήγητο, ώστε να προσπαθείς, αποκαλώντας με ειρωνικά "ποιητή", να με υποβιβάσεις ?
Σέ ό,τι σε συμφέρει (όχι σε ό,τι γνωρίζεις), παριστάνεις τόν ειδήμονα και τόν αλάθητο, ενώ ό,τι δέν γνωρίζεις, ό,τι δέν καταλαβαίνεις, απλά κι αβίαστα τό υποτιμάς. Και θέλεις να περνιέσαι και κοινωνικός.
Εάν "φιλαράκι" η "φώτιση" φέρει και αυτά τα αποτελέσματα, τότε καλό το σκοτάδι και ίσως κατά πολύ πιό ανθρώπινο.

Συμπληρώνω, ότι εγώ μίλησα γιά συνειδητότητα και όχι γιά συνείδηση, όπως έσπευσες αμέσως να κατακρίνεις.
Συμπληρώνω, ότι εάν γιά σένα ο θάνατος αποτελεί προβληματική, γιά μένα είναι απλή φυσική απόρροια.
Συμπληρώνω, πώς ο άνθρωπος είναι φώς. Απλά οι περισσότεροι δέν έχουν καταφέρει ακόμη να ανάψουν. Και αυτό δέν είναι ανθρώπινη επιλογή, αλλά κοινωνική.

Αυτο που σου κεντρισε το ενδιαφερον και εκανες την παρεμβαση σου, ηταν το ακολουθο

skapaneas έγραψε:
Οι ανθρωποι που λενε οτι ειναι αθεοι, ειναι στην πραγματικοτητα οντα λογικα χωρις ανθρωπινη ταυτοτητα

Δηλαδη χωρις κατι συγκεκριμενο που να τους οριζει ανθρωπινα και αρα να τους εντασσει μεσα στο ανθρωπινο συνολο

Οπότε με άλλα λογια δεν εχουν συναισθηση τι ειναι ο ανθρωπος και αναγκαζονται να αυτοπροσδιοριστουν ως εναντιοι στο θεο τον οποιο δεν πιστευουν ως υπαρκτο και αρα τον απορριπτουν φυσικα και ως δημιουργο του ανθρωπου

Απορριπτοντας ομως το θεο που ειναι ο δημιουργος του ανθρωπου, απορριπτουν αυτοματα και την ανθρωπινη τους ιδιοτητα

Δεν βλεπω καπου να λεω οτι, οσοι λενε οτι ειναι αθεοι δεν ειναι ανθρωποι ...

Δεν βλεπω δηλαδη κατι που να δικαιολογει την οργη σου

Το γεγονος οτι για μενα οι ανθρωποι αυτοι ειναι χωρις ανθρωπινη ταυτοτητα, δεν τους στερει την ανθρωπινη ιδιοτητα

Πραγμα που φροντιζω καπου παραπανω να το επισημανω αναφερομενος στους ομοιους μου, ( αν και εσυ το παρεξηγησες και αυτο Cool ), λεγοντας οτι ακριβως επειδη εγω δεν παυω να τους θεωρω ανθρωπους εξακολουθω και μιλαω μαζι τους σε ολους τους τονους και σε ολες τις αποχρωσεις του λογου

Και για αυτους τους ανθρωπους λεω οτι ειναι απαραιτητο να αιτιολογησουν το γιατι θεωρουν τους εαυτους τους ανθρωπους, οταν βεβαια παψουν να λενε οτι ειναι αθεοι

Σημειωσε οτι δεν λεω λεξη παραπανω απ΄οτι εχω ηδη πει, για να μη νομιζεις οτι προβαλλω καποια εκ των υστερων δικαιολογια


Σου επισημαινω αλλη μια φορα οτι : άλλο ταυτοτητα και άλλο ιδιοτητα


Και η μεν ιδιοτητα εν προκειμενω ειναι εκ φυσεως ενω η ταυτοτητα ειναι επικτητη

Κανεις δεν μπορει να αφαιρεσει την ανθρωπινη ιδιοτητα απο ενα ατομο του ειδους μας

Το αν αυτο το ελλογο ατομο αναγνωρισει αυτην του την ιδιοτητα καθαρα και εκλογικευοντας την την ορισει και ως ταυτοτητα του ( ειδικη ) ή αν την απορριψει και υιοθετησει την ιδιοτητα ενος εξωγηϊνου ή ενος ζωου οριζοντας ετσι συνειδητα την ταυτοτητα του ( με δικη του επιλογη ) και ρυθμιζοντας κατ΄ακολουθια αντιστοιχα και την συμπεριφορα του, ειναι θεμα δικο του


Σημειωση
Ελλογα ατομα και με συνειδηση ( την οποία σημειωτεον οφειλεις να ορισεις ) δεν ειναι απαραιτητα ανθρωποι

Επανερχομαι στο δελφινι το οποίο και λογο εχει και συνειδηση ( μαλλον )
Περιμενω τον ορισμο σου για τη συνειδηση


Υ.Γ.
Το "υστερογραφο σου"

ΟΛΥΜΠΙΟΣ ΑΠΟΛΛΩΝ έγραψε:
Όσο και γι' εκείνα τα μότο πού κοσμούν τήν σελίδα σου, καλό είναι να τα επανεξετάσεις.

χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα
πώς σού φαίνεται, πώς αισθάνεσαι με τήν κριτική πού σού άσκησα ?
είδες πόσο εύκολα μπορεί κάποιος να κριτικάρει ?

που δεν περιλαμβανεται στην 1η παραθεση μου, προστεθηκε απο σενα μετα και αφου ειχα αρχισει να συνθετω την απαντηση μου Smile


Ο ανθρωπος ανακαλυπτει οντως παντοτε ο,τι πιστευει Mr. Green Σε ποιο υπαρκτο επιστημονικο ερωτημα απανταει ο Αϊνσταϊν με την ειδικη σχετικοτητα ; ;
Η υποθεση γινεται πίστη οταν της αφιερωνεις ενεργεια Twisted Evil Σκεψου τι πιστευεις Exclamation Η διαφορά μεταξυ του ειναι και του γιγνεσθαι ειναι η συνειδηση

_________________
Ο ανθρωπος ειναι ο λογος του συμπαντος


Έχει επεξεργασθεί απο τον/την skapaneas στις Παρ Δεκ 29, 2017 10:01 am, επεξεργάσθηκε 2 φορές συνολικά
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
ΟΛΥΜΠΙΟΣ ΑΠΟΛΛΩΝ
Πρύτανης


Εγγραφή: 31 Οκτ 2006
Δημοσιεύσεις: 1300

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Δεκ 28, 2017 6:25 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

κοίτα το επόμενο, αυτό αναρτήθηκε κατά λάθος
_________________
Μ' ΑΥΤΟ Η ΣΚΕΨΗ ΜΟΥ ΡΙΓΑ
ΚΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝ' Τ' ΟΝΕΙΡΟ ΣΟΥ


Έχει επεξεργασθεί απο τον/την ΟΛΥΜΠΙΟΣ ΑΠΟΛΛΩΝ στις Πεμ Δεκ 28, 2017 7:26 pm, επεξεργάσθηκε 1 φορά συνολικά
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
ΟΛΥΜΠΙΟΣ ΑΠΟΛΛΩΝ
Πρύτανης


Εγγραφή: 31 Οκτ 2006
Δημοσιεύσεις: 1300

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Δεκ 28, 2017 7:23 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Παράθεση:
Δεν αρνηθηκα την ανθρωπινη ιδιοτητα Ολυμπιε σε οσους θεωρω ομοιους μου

- και ποιούς θεωρείς όμοιούς σου σκαπανέα ?
- τόν επιστήμονα ερευνητή στό υπόγειο εργαστήριο ?
- τόν φερέλπιδα καθηγητή πού μεταφέρει μέσω τών "βιβλίων" αυτολεξεί τίς βουλήσεις τών εκάστοτε κυβερνώντων, ώς αφορά τήν παιδεία ?
ή μήπως τόν αγρότη ή τόν κτηνοτρόφο ή και ακόμη τόν μεροκαματιάρη πού αναλώνεται πασχίζοντας γιά τό σήμερα ?

Παράθεση:
Δεν βλεπω δηλαδη κατι που να δικαιολογει την οργη σου

- έγραψα ότι ενοχλήθηκα και όχι ότι οργίσθηκα

Παράθεση:
Αθεϊσμός

Αθεϊσμός σημαίνει την άρνηση πίστης στην ύπαρξη Θεών ή Θεού.
Αθεϊσμός, υπό την ευρύτερη έννοια, ονομάζεται η απουσία πίστης σε ύπαρξη θεοτήτων.
Υπό μια πιο στενή έννοια, ο αθεϊσμός δηλώνει την απόρριψη της πίστης στην ύπαρξη θεοτήτων


- πίστη και πίστη και πάλι πίστη ! Πολύ πίστη ρε σκαπανέα !
Πιστεύω σημαίνει ότι έρχομαι πεισμένος. Είμαι πεισμένος.
Πεισμένος από τί και σε τί, σκαπανέα ?
Πεισμένος από τό υπερβατικό σε ό,τι αφορά το σχετικό ?
Ακροβατείς ?
Διότι πίστη εκφράζεται και από τόν ένθεο και από τόν άθεο.
Είναι δυνατόν να λές ότι πιστεύεις κάτι το υπερβατικό ? ή
είναι δυνατόν να λές ότι δέν πιστεύεις κάτι το υπερβατικό ?
Βιώνοντας τήν σχετικότητα ?
Και ξεχωρίζεις, ταυτοποιείς τόν άνθρωπο, τήν σχετικότητα, ανάλογα με τήν βουλητική σου ικανότητα, χρησιμοποιώντας ώς μέσον υπερβατική θεώρηση ?

Παράθεση:
Και για αυτους τους ανθρωπους λεω οτι ειναι απαραιτητο να αιτιολογησουν το γιατι θεωρουν τους εαυτους τους ανθρωπους, οταν βεβαια παψουν να λενε οτι ειναι αθεοι

- Εάν μέσω αυτού δέν αποκαλύπτεται η έννοια τού φασίστα, τότε πρέπει να παραδεχθώ ότι είμαι θεός.

Ψάξου. Έχεις χαθεί.
_________________
Μ' ΑΥΤΟ Η ΣΚΕΨΗ ΜΟΥ ΡΙΓΑ
ΚΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝ' Τ' ΟΝΕΙΡΟ ΣΟΥ
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
skapaneas
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 12421
Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Δεκ 28, 2017 7:32 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Exclamation ... Ουδεις φιλοσοφος αθεος .... Mr. Green Ολα τα ... ονομαζομενα νοητικα πειραματα ειναι ... απατες Mr. Green .... Η Ζωη Εχει Το Νοημα Που Της Δινεις....Exclamation
Ο κοσμος ειναι το οντως επιταχυνομενο οχημα της ΖΩΗΣ . 0.2.2.β.β.β.β.β. Ο χρονος ειναι το αποτελεσμα της αδρανειας των ΟΝΤΩΝ

ΟΛΥΜΠΙΟΣ ΑΠΟΛΛΩΝ έγραψε:
Παράθεση:
Δεν αρνηθηκα την ανθρωπινη ιδιοτητα Ολυμπιε σε οσους θεωρω ομοιους μου


- δέν νομίζω ότι χρειάζεται να επανασχολιασθεί

Παράθεση:
Αθεϊσμός

Αθεϊσμός σημαίνει την άρνηση πίστης στην ύπαρξη Θεών ή Θεού.
Αθεϊσμός, υπό την ευρύτερη έννοια, ονομάζεται η απουσία πίστης σε ύπαρξη θεοτήτων.
Υπό μια πιο στενή έννοια, ο αθεϊσμός δηλώνει την απόρριψη της πίστης στην ύπαρξη θεοτήτων

Στην 1η παραθεση σου παρουσιαζεις ελλιπως τα λεγομενα μου που εχουν ως ακολουθως

skapaneas έγραψε:
Δεν αρνηθηκα την ανθρωπινη ιδιοτητα Ολυμπιε σε οσους θεωρω ομοιους μου
Αποδειξη οτι μιλαω μαζι τους
Ζητησα μόνο να αιτιολογησουν και οι ιδιοι ως ελλογα οντα, το γιατι θεωρουν εαυτους ανθρωπους

Και η αναφορα στους ομοιους μου, και εις επιρρωσιν των λογων μου λεω οτι μιλαω μαζι τους, δεν μπορει ( για καθε καλοπροαιρετο οσο και λογικο αναγνωστη ) να ειναι άλλοι απο τους συνδαιτημονες του λογου, εδω στο forum
Και εδω, μιλαω κυριως και βασικα με οσους λενε οτι ειναι αθεοι
Αρα εκ των πραγματων, τους θεωρω ανθρωπους

Αν και οι ιδιοι λοιπον πιστευουν οτι ειναι ανθρωποι και διαθετουν συναισθηση της ανθρωπιας τους, δεν εχουν παρα να πουν εδω τι σημαινει να ειναι καποιος ανθρωπος

Το ελλογον και η συνειδητοτητα ( για την οποία σημειωσε οτι ηδη αναφερθηκα στην 1η σελιδα ) δεν αρκουν κατα τη γνωμη μου να κατοχυρωσουν λογικα την ανθρωπια τους ( τα δελφινια μπορει να τα διαθετουν και τα δυό )


Στη 2η παραθεση σου παρουσιαζεις το περιεχομενο του αθεϊσμου ( προφανως αλιευοντας το απο το διαδικτυο )
Στον οποίο αθεϊσμο εχουν λογο ( διαλεκτικα παντοτε ) και οσοι λενε οτι ειναι αθεοι ( οσοι ειναι οντως αθεοι, αγνοουν εκ των πραγματων κυριολεκτικα το θεμα ... το εχω ξαναπει παλιοτερα ) και οι πιστευοντες στο θεο
Οι πρωτοι αναφερομενοι στον θεο ως ενα αντικειμενο που δεν υφισταται πραγματικα και οι δευτεροι ως μια πραγματικοτητα υφισταμενη υπερ-φυσικα η οποία ομως ειναι προσεγγιστή μεσω δρασεων που υπαγορευει η πιστη τους σε αυτην

Οσοι ομως λενε οτι ειναι αθεοι, πραγμα που σημαινει οτι δεν πιστευουν στην υπαρξη του θεου συμφωνα με τον ορισμο που εχεις φερει, δεν μπορουν να αυτοχαρακτηριζονται με βαση αυτο που λενε οτι πιστευουν οτι ειναι ανυπαρκτο
Ειναι παραλογο
Διοτι θετουν τον εαυτο τους εκτος υπαρξεως, υιοθετουντες στον αυτοχαρακτηρισμο τους τον ορο τον οποίο αποδιδουν σε Κατι που λενε οτι πιστευουν οτι δεν υπαρχει

Και ακριβως αυτος ο παραλογισμος ειναι και το θεμα στην παρουσα συζητηση


Ο ανθρωπος ανακαλυπτει οντως παντοτε ο,τι πιστευει Mr. Green Σε ποιο υπαρκτο επιστημονικο ερωτημα απανταει ο Αϊνσταϊν με την ειδικη σχετικοτητα ; ;
Η υποθεση γινεται πίστη οταν της αφιερωνεις ενεργεια Twisted Evil Σκεψου τι πιστευεις Exclamation Η διαφορά μεταξυ του ειναι και του γιγνεσθαι ειναι η συνειδηση

_________________
Ο ανθρωπος ειναι ο λογος του συμπαντος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
skapaneas
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 12421
Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Δεκ 28, 2017 7:43 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Exclamation ... Ουδεις φιλοσοφος αθεος .... Mr. Green Ολα τα ... ονομαζομενα νοητικα πειραματα ειναι ... απατες Mr. Green .... Η Ζωη Εχει Το Νοημα Που Της Δινεις....Exclamation
Ο κοσμος ειναι το οντως επιταχυνομενο οχημα της ΖΩΗΣ . 0.2.2.β.β.β.β.β. Ο χρονος ειναι το αποτελεσμα της αδρανειας των ΟΝΤΩΝ

Τα παραπανω ειναι η απαντηση στο "λαθος"

Θα επανελθω, μη σχολιασεις τιποτα και μπλεξουμε


Ο ανθρωπος ανακαλυπτει οντως παντοτε ο,τι πιστευει Mr. Green Σε ποιο υπαρκτο επιστημονικο ερωτημα απανταει ο Αϊνσταϊν με την ειδικη σχετικοτητα ; ;
Η υποθεση γινεται πίστη οταν της αφιερωνεις ενεργεια Twisted Evil Σκεψου τι πιστευεις Exclamation Η διαφορά μεταξυ του ειναι και του γιγνεσθαι ειναι η συνειδηση

_________________
Ο ανθρωπος ειναι ο λογος του συμπαντος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
ΟΛΥΜΠΙΟΣ ΑΠΟΛΛΩΝ
Πρύτανης


Εγγραφή: 31 Οκτ 2006
Δημοσιεύσεις: 1300

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Δεκ 28, 2017 9:14 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Τί μαγκές είναι αυτές σκαπανέα ?
τα έφερες από το διαδίκτυο και τέτοια ?
είπα να ανταλλάξουμε απόψεις
αλλά παρατηρώ ότι είναι αδύνατη η ό, ποια συζήτηση μαζί σου
λυπάμαι διότι αλλιώς σέ είχα γνωρίσει

νά 'σαι καλά
_________________
Μ' ΑΥΤΟ Η ΣΚΕΨΗ ΜΟΥ ΡΙΓΑ
ΚΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝ' Τ' ΟΝΕΙΡΟ ΣΟΥ
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
skapaneas
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 12421
Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Δεκ 29, 2017 6:49 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Exclamation ... Ουδεις φιλοσοφος αθεος .... Mr. Green Ολα τα ... ονομαζομενα νοητικα πειραματα ειναι ... απατες Mr. Green .... Η Ζωη Εχει Το Νοημα Που Της Δινεις....Exclamation
Ο κοσμος ειναι το οντως επιταχυνομενο οχημα της ΖΩΗΣ . 0.2.2.β.β.β.β.β. Ο χρονος ειναι το αποτελεσμα της αδρανειας των ΟΝΤΩΝ

ΟΛΥΜΠΙΟΣ ΑΠΟΛΛΩΝ έγραψε:
Τί μαγκές είναι αυτές σκαπανέα ?
τα έφερες από το διαδίκτυο και τέτοια ?
είπα να ανταλλάξουμε απόψεις
αλλά παρατηρώ ότι είναι αδύνατη η ό, ποια συζήτηση μαζί σου

λυπάμαι διότι αλλιώς σέ είχα γνωρίσει

νά 'σαι καλά

Που τις ειδες τις μαγκιες ;

Στο διαδικτυο βρισκει κανείς σε πρωτη θεση στο google θετοντας τον ορο αθεϊσμος, το παρακατω

Παράθεση:
Αθεϊσμός
Αθεϊσμός σημαίνει την άρνηση πίστης στην ύπαρξη Θεών ή Θεού.
Αθεϊσμός, υπό την ευρύτερη έννοια, ονομάζεται η απουσία πίστης σε ύπαρξη θεοτήτων.
Υπό μια πιο στενή έννοια, ο αθεϊσμός δηλώνει την απόρριψη της πίστης στην ύπαρξη θεοτήτων.

Βικιπαίδεια

Και "εσυ" ... ... παραθετεις το παραπανω αυτουσιο και χωρις επισημανση προελευσης

Παράθεση:
Παράθεση:
Αθεϊσμός

Αθεϊσμός σημαίνει την άρνηση πίστης στην ύπαρξη Θεών ή Θεού.
Αθεϊσμός, υπό την ευρύτερη έννοια, ονομάζεται η απουσία πίστης σε ύπαρξη θεοτήτων.
Υπό μια πιο στενή έννοια, ο αθεϊσμός δηλώνει την απόρριψη της πίστης στην ύπαρξη θεοτήτων

- πίστη και πίστη και πάλι πίστη ! Πολύ πίστη ρε σκαπανέα !
Πιστεύω σημαίνει ότι έρχομαι πεισμένος. Είμαι πεισμένος.
Πεισμένος από τί και σε τί, σκαπανέα ?
Πεισμένος από τό υπερβατικό σε ό,τι αφορά το σχετικό ?
Ακροβατείς ?
Διότι πίστη εκφράζεται και από τόν ένθεο και από τόν άθεο.
Είναι δυνατόν να λές ότι πιστεύεις κάτι το υπερβατικό ? ή
είναι δυνατόν να λές ότι δέν πιστεύεις κάτι το υπερβατικό ?
Βιώνοντας τήν σχετικότητα ?
Και ξεχωρίζεις, ταυτοποιείς τόν άνθρωπο, τήν σχετικότητα, ανάλογα με τήν βουλητική σου ικανότητα, χρησιμοποιώντας ώς μέσον υπερβατική θεώρηση ?

Και δε φτανει που αντιγραφεις απο το διαδικτυο τα περι αθεϊσμου, σχολιαζοντας τον ( τον "ξενοφερτο" αθεϊσμο ) ξεκινας το σχολιο σου σαν να μου ζητας το λογο γιατι αυτο που εχεις αντιγραψει εχει σε καθε του αραδα τον ορο πίστη

Αν δεν σου αρεσει ο ορισμος του αθεϊσμου που βρηκες ετοιμο και παραθετεις, δωσε συ το δικο σου ορισμο οπως σου αρεσει και να μην περιεχει τον ορο πίστη ( που βεβαια σε καμια περιπτωση δεν ειναι αυτη η ταυτολογια που αναφερεις ) για να κανουμε συζητηση με αποψεις προσωπικες, οπως επιβαλλει μια διαπροσωπικη συζητηση ...

Γιατι ... : με αποψεις άλλων ποτέ δεν γινεται συζητηση προσωπικη μαζι μου, οπως παρατηρεις και συ ( 1η παραθεση )


Και κατα τη γνωμη μου :
αθεϊσμος ειναι η ολοκληρωτικη απουσια ( βιωματικη, γνωσιακη, πληροφοριακη και ο,τιδηποτε άλλο ) σε ενα ελλογο ον, παντος στοιχειου που σχετιζεται αμεσα ή εμμεσα με το υπερφυσικο

Οπως και παλι κατα την γνωμη μου :
πιστη ειναι η αποδοχη της αληθειας μιας δηλωσης χωρις να υπαρχει αντιστοιχη αντικειμενικη επιβεβαιωση αυτης της δηλωσης


Ο ανθρωπος ανακαλυπτει οντως παντοτε ο,τι πιστευει Mr. Green Σε ποιο υπαρκτο επιστημονικο ερωτημα απανταει ο Αϊνσταϊν με την ειδικη σχετικοτητα ; ;
Η υποθεση γινεται πίστη οταν της αφιερωνεις ενεργεια Twisted Evil Σκεψου τι πιστευεις Exclamation Η διαφορά μεταξυ του ειναι και του γιγνεσθαι ειναι η συνειδηση

_________________
Ο ανθρωπος ειναι ο λογος του συμπαντος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
skapaneas
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 12421
Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Δεκ 30, 2017 11:31 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Exclamation ... Ουδεις φιλοσοφος αθεος .... Mr. Green Ολα τα ... ονομαζομενα νοητικα πειραματα ειναι ... απατες Mr. Green .... Η Ζωη Εχει Το Νοημα Που Της Δινεις....Exclamation
Ο κοσμος ειναι το οντως επιταχυνομενο οχημα της ΖΩΗΣ . 0.2.2.β.β.β.β.β. Ο χρονος ειναι το αποτελεσμα της αδρανειας των ΟΝΤΩΝ

Ερχομαι λοιπον τωρα Ολυμπιε στο αναθεωρημενο απο σενα "λαθος" σου


ΟΛΥΜΠΙΟΣ ΑΠΟΛΛΩΝ έγραψε:
Παράθεση:
Δεν αρνηθηκα την ανθρωπινη ιδιοτητα Ολυμπιε σε οσους θεωρω ομοιους μου

- και ποιούς θεωρείς όμοιούς σου σκαπανέα ?
- τόν επιστήμονα ερευνητή στό υπόγειο εργαστήριο ?
- τόν φερέλπιδα καθηγητή πού μεταφέρει μέσω τών "βιβλίων" αυτολεξεί τίς βουλήσεις τών εκάστοτε κυβερνώντων, ώς αφορά τήν παιδεία ?
ή μήπως τόν αγρότη ή τόν κτηνοτρόφο ή και ακόμη τόν μεροκαματιάρη πού αναλώνεται πασχίζοντας γιά τό σήμερα ?

Το ποιους θεωρω ομοιους μου, το εξηγησα παραπανω : οσους μου μοιαζουν ως ειδος και μιλανε την ιδια γλωσσα με μενα, την γλωσσα την ανθρωπινη, την βασισμενη στις ιδιες προσλαμβανουσες και επιδεχομενη κατα περιπτωση μεταφραστικη προσαρμογη


Παράθεση:
Παράθεση:
Δεν βλεπω δηλαδη κατι που να δικαιολογει την οργη σου

- έγραψα ότι ενοχλήθηκα και όχι ότι οργίσθηκα

Οντως λες οτι ενοχληθηκες ( και απορω γιατι βεβαια ), αλλά οσα ακολουθουν την δηλωση σου ( εκει ) περι ενοχλησης ( τα οποία αποδιδεις, σε μια υστατη εν προκειμενω εκλαμψη "δικαιοσυνης", σε ... "πειραμα" κριτικης απο σενα σε μενα ) μόνο ως οργη δυναται καποιος να τα εκλαβει

Και ξαναλεω : γιατι ...

Αν θελεις να ασκήσεις κριτικη, που ειναι δικαιωμα σου αναφαιρετο, παρε μια θεση μου που διαφωνεις ή θεωρεις "τραβηγμενη" και ανασκευασε την λογικα και παντοτε τεκμηριωμενα ( και οχι λεκτικα μόνο Cool ) για να καταλαβω κι εγω περι τινος προκειται

Διαφορετικα, η αναποδεικτη και ατεκμηριωτη παραθεση χαρακτηρισμων, μονο στην σφαιρα του φασισμου μπορει να συγκαταλεγεί


Παράθεση:
Παράθεση:
Αθεϊσμός

Αθεϊσμός σημαίνει την άρνηση πίστης στην ύπαρξη Θεών ή Θεού.
Αθεϊσμός, υπό την ευρύτερη έννοια, ονομάζεται η απουσία πίστης σε ύπαρξη θεοτήτων.
Υπό μια πιο στενή έννοια, ο αθεϊσμός δηλώνει την απόρριψη της πίστης στην ύπαρξη θεοτήτων

....................
......................
.......................
...............
....................

Διότι πίστη εκφράζεται και από τόν ένθεο και από τόν άθεο.
Είναι δυνατόν να λές ότι πιστεύεις κάτι το υπερβατικό ? ή
είναι δυνατόν να λές ότι δέν πιστεύεις κάτι το υπερβατικό ?
Βιώνοντας τήν σχετικότητα ?
Και ξεχωρίζεις, ταυτοποιείς τόν άνθρωπο, τήν σχετικότητα, ανάλογα με τήν βουλητική σου ικανότητα, χρησιμοποιώντας ώς μέσον υπερβατική θεώρηση ?

Και συμφωνω βεβαιως οτι η πίστη εκφραζεται εξ ισου καλα και απο τον ενθεο και απο τον αθεο ( όπως εχω υποστηριξει κατα καιρους με σθενος, γιατι η πίστη ειναι ανθρωπινο χαρακτηριστικο ), αν και οι φιλοι μας, αυτοι που λενε οτι ειναι αθεοι, εχουν διαφωνησει " διαρρηγνυοντες " τα ιματια τους οτι η πίστη ειναι ιδιωμα των "αλλοπαρμενων" ενθεων

Και οι μεν ενθεοι μεταξυ των άλλων που πιστευουν, οπως ολοι και ο καθενας ως μεσος ανθρωπος, πιστευουν και στην ζωσα υπαρξη του θειου

Οι δε αθεοι πιστευουν ο,τιδηποτε άλλο εκτος απο το ειδικο αντικειμενο περι θεου το οποίο κυριολεκτικα αγνοουν, οπως και παλι εχω πει

Οσοι δε λενε οτι ειναι αθεοι ενω λενε οτι δεν πιστευουν σε θεο αντιφασκουν τραγικα αποδεχομενοι αυτον μεσω του αυτοχαρακτηρισμου τους

Κι εδω ακριβως εγειρεται το ερωτημα : τι ακριβως συμβαινει με οσους λενε οτι ειναι αθεοι ;


Παράθεση:
Παράθεση:
Και για αυτους τους ανθρωπους λεω οτι ειναι απαραιτητο να αιτιολογησουν το γιατι θεωρουν τους εαυτους τους ανθρωπους, οταν βεβαια παψουν να λενε οτι ειναι αθεοι

- Εάν μέσω αυτού δέν αποκαλύπτεται η έννοια τού φασίστα, τότε πρέπει να παραδεχθώ ότι είμαι θεός.

Ψάξου. Έχεις χαθεί.

Φασιζω, εν προκειμενω και κατα τη γνωμη μου παντοτε, σημαινει οτι αποφαινομαι για "κατι", ( κατανοητα εννοειται ), χωρις να δεχομαι και πολυ περισσοτερο χωρις να επιτρεπω την διατυπωση άλλης αποψης περι "αυτου"

Απο πότε λοιπον ειναι φασισμος να ζητα καποιος λογικος που θεωρει τον εαυτο του ανθρωπο, και το εχει αιτιολογησει επαρκως βεβαια, απο καποιο άλλο ελλογο ον που θεωρει και αυτο τον εαυτο του ανθρωπο να υποστηριξει αιτιολογικα ηγουν να τεκμηριωσει λογικα το γιατι θεωρει εαυτον ανθρωπο ;

Δεν αποφαινομαι οτι οσοι λενε οτι ειναι αθεοι, γιατι περι αυτου προκειται, δεν ειναι ανθρωποι ...
... ζηταω ομως απο αυτους να αιτιολογησουν κατανοητα σε τριτους αυτο που πιστευουν για τον εαυτο τους, ωστε και οι τριτοι να καταλαβουν οτι αυτοι με τους οποίους μιλανε εχουν συναισθηση ανθρωπινη που τους διακρινει απο ολα τα άλλα ελλογα και ενσυνειδητα οντα

Αυτο, δεν ειναι φασισμος αλλά ... διαλεκτισμος Smile



Σεβομαι τη διαφαινομενη προθεση σου να μη δωσεις συνεχεια στην "αψιμαχια" μας, αλλά επρεπε ( ;; ) να συμπληρωσω εδω την απαντηση μου για πολλους λογους, μεταξυ των οποίων οπως καταλαβαινεις και διοτι στο "υποσχεθηκα" οτι θα επανελθω


Ο ανθρωπος ανακαλυπτει οντως παντοτε ο,τι πιστευει Mr. Green Σε ποιο υπαρκτο επιστημονικο ερωτημα απανταει ο Αϊνσταϊν με την ειδικη σχετικοτητα ; ;
Η υποθεση γινεται πίστη οταν της αφιερωνεις ενεργεια Twisted Evil Σκεψου τι πιστευεις Exclamation Η διαφορά μεταξυ του ειναι και του γιγνεσθαι ειναι η συνειδηση

_________________
Ο ανθρωπος ειναι ο λογος του συμπαντος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
skapaneas
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 12421
Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Δεκ 31, 2017 12:22 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Exclamation ... Ουδεις φιλοσοφος αθεος .... Mr. Green Ολα τα ... ονομαζομενα νοητικα πειραματα ειναι ... απατες Mr. Green .... Η Ζωη Εχει Το Νοημα Που Της Δινεις....Exclamation
Ο κοσμος ειναι το οντως επιταχυνομενο οχημα της ΖΩΗΣ . 0.2.2.β.β.β.β.β. Ο χρονος ειναι το αποτελεσμα της αδρανειας των ΟΝΤΩΝ

skapaneas έγραψε:
Κι εδω ακριβως εγειρεται το ερωτημα : τι ακριβως συμβαινει με οσους λενε οτι ειναι αθεοι ;

Για να δοθει απαντηση στο παραπανω ερωτημα, με τα σημερινα παντοτε δεδομενα, πρεπει να δοθει απαντηση στο αντιστοιχο ερωτημα που αφορα αυτους που λενε οτι πιστευουν στο θεο

Διοτι αυτοι που πιστευουν οντως στο θεο ( ενθεοι ) οπως και αυτοι που ειναι αθεοι, δεν ασχολουνται με το να λενε το ενα ή το άλλο ...
... περι του τι πιστευουν ή τι δεν πιστευουν αντιστοιχα ...
... και αρκουνται να ζουν συμφωνα με αυτο που ειναι

Τι κανουν λοιπον αυτοι που λενε οτι πιστευουν στο θεο ;

Πολυ απλα, βρισκονται κοντα σε αυτους που ζουν το θεο και προσπαθουν να εναρμονισουν την ζωη τους με τα κελευσματα του θεου μεσα απο τον λογο Του εχοντας ως προτυπο την αντιστοιχη φυσικη ζωη αυτων που ειναι ενθεοι ( που ειναι αυτοι που πιστευουν οντως στον θεο και το δειχνουν με το σχημα της ζωης τους, σε καθε θρησκεια )

Αντιστοιχα, αυτοι που λενε οτι ειναι αθεοι, θα επρεπε να κοιταζουν να μοιασουν σε αυτους που ειναι αθεοι μεχρι να καταφερουν να γινουν και αυτοι οντως αθεοι ...
... και να μην ασχολουνται σε καμια περιπτωση με τον θεο, οπως ακριβως οι οντως αθεοι ...
... θετοντας ως προτυπα τους αυτους που ειναι αθεοι και εισαγοντας δρασεις στην ζωη τους που εκπορευονται απο τις ( "εμπνευστικες" ) φορμες ζωης των αθεων

Αντ΄αυτου, οσοι λενε οτι ειναι αθεοι, "διοτρανωνουν" προς καθε κατευθυνση οτι δεν πιστευουν στην υπαρξη του θεου, στον οποίο λενε οτι πιστευουν οσοι βρισκονται στον "αντιποδα" τους, λες ... και τους ρωτησε κανείς να πουν τι δεν πιστευουν
Αντι να λενε τι πιστευουν ως ατομα που λενε οτι ειναι αθεοι ( και οφειλουν εξ αντικειμενου να προσιδιαζουν με αυτους που ειναι αθεοι ) αρνουνται την πιστη αυτων που λενε οτι πιστευουν στο θεο και ισχυροποιουν εκ των πραγματων την προσωπικη θεση των τελευταιων
Διοτι αυτοι οι τελευταιοι ( αυτοι που λενε οτι πιστευουν στο θεο δηλαδη ) αναγκαζονται, κατω απο την πιεση που τους ασκουν αυτοι που τους αρνουνται το δικαιωμα να πιστευουν στο θεο ( αυτοι που λενε οτι ειναι αθεοι δηλαδη ) με την σαθρη αιτιολογια οτι δεν ξερουν τι κανουν και πλανωνται, να διεισδυουν ακομα βαθυτερα στα νοηματα της πιστης τους στον θεο και να ανασυρουν πειστικοτερα επιχειρηματα λογικα περι της υπαρξης του θεου και αρα να αυξανουν ακομα περισσοτερο την πιστη τους στην υπαρξη του θεου εδραιωνοντας σταθεροτερα την βεβαιοτητα τους στην αεναη και πανταχου παρουσια του

Κατα συνεπεια, αυτοι που λενε οτι ειναι αθεοι, λειτουργουν ασυνειδητα και ατυπα ως εργαλεια ενισχυσης της πιστης αυτων που λενε οτι πιστευουν στο θεο και αποδεικνυουν σε οσους εχουν ματια που "βλεπουν" οτι ο θεος εργαζεται συνεχως με καθε μεσο που διαθετει στην δημιουργια του, διοτι ο θεος ειναι αυτος : " ὃς πάντας ἀνθρώπους θέλει σωθῆναι καὶ εἰς ἐπίγνωσιν ἀληθείας ἐλθεῖν" ( Α΄ Τιμοθεον, 2, 4 )

Να ειστε καλα λοιπον ολοι εσεις που λετε οτι ειστε αθεοι και παντοτε να φροντιζετε με την αντιδραση σας να ενισχυετε την πιστη ολων ημων που λεμε οτι πιστευουμε στο θεο


Ο ανθρωπος ανακαλυπτει οντως παντοτε ο,τι πιστευει Mr. Green Σε ποιο υπαρκτο επιστημονικο ερωτημα απανταει ο Αϊνσταϊν με την ειδικη σχετικοτητα ; ;
Η υποθεση γινεται πίστη οταν της αφιερωνεις ενεργεια Twisted Evil Σκεψου τι πιστευεις Exclamation Η διαφορά μεταξυ του ειναι και του γιγνεσθαι ειναι η συνειδηση

_________________
Ο ανθρωπος ειναι ο λογος του συμπαντος


Έχει επεξεργασθεί απο τον/την skapaneas στις Κυρ Δεκ 31, 2017 4:48 pm, επεξεργάσθηκε 1 φορά συνολικά
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Δεκ 31, 2017 2:13 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Η τέχνη της πολυλογίας
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3, ... 11, 12, 13  Επόμενο
Σελίδα 2 από 13

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center