Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

ΑΥΤΟΒΑΣΑΝΙΣΜΟΣ ΚΑΙ ΘΕΟΚΡΑΤΙΑ
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Επόμενο
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Ελεύθερες Απόψεις
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
gianiss
Πρύτανης


Εγγραφή: 18 Ιούλ 2011
Δημοσιεύσεις: 6073

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Οκτ 24, 2017 5:52 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

skapaneas έγραψε:
Exclamation ... Ουδεις φιλοσοφος αθεος .... Mr. Green Ολα τα ... ονομαζομενα νοητικα πειραματα ειναι ... απατες Mr. Green .... Η Ζωη Εχει Το Νοημα Που Της Δινεις ... Exclamation
                                  0.2.2.β.β.β.β.β.β

gianiss έγραψε:
Είσαστε πράγματι για λύπηση

Και για τι πραγμα ακριβως και συγκεκριμενα λυπασαι ; Cool Smile Twisted Evil Mr. Green Wink


Ο ανθρωπος ανακαλυπτει οντως παντοτε ο,τι πιστευει Mr. Green Σε ποιο υπαρκτο επιστημονικο ερωτημα απανταει ο Αϊνσταϊν με την ειδικη σχετικοτητα ; ;
Η υποθεση γινεται πίστη οταν της αφιερωνεις ενεργεια Twisted Evil Σκεψου τι πιστευεις Exclamation Η διαφορά μεταξυ του ειναι και του γιγνεσθαι ειναι η συνειδηση


Μα στο εξηγώ ποιο πάνω .

Καταλαβαίνω την πολύ μεγάλη αγωνία σας για την μετά θάνατο εξέλιξή σας.
Δεν φαίνεται να πιστεύετε τόσο πολύ , σε ζωή μετά θάνατον .
Διαφορετικά θα παρακαλάγατε νύχτα μέρα τον Γιαχβέ να σας πάρει όσο γίνεται ποιο γρήγορα κοντά του , αντί να ζητάτε καθημερινά μακροημέρευση της ζωής σας , στον πρόσκαιρο τούτον κόσμο.
Έτσι κάθε φορά που θα αντιμετωπίζετε κάποιο σοβαρό πρόβλημα υγείας , αντί να του τάζεται λαμπάδες και εικονοστάσια για να μην σας πάρει στην αγκαλιά του , αντί να τάζετε πως πηγαίνετε με τα γόνατα στην χάρη του , για να σας σώσει , θα τάζεται πάλι τα ίδια – και ποιο πολλά -αλλά για να σας πάρει όσο γίνεται ποιο σύντομα κοντά του .

Να γιατί είσαστε πράγματι αξιολύπητοι.

Τι δεν καταλάβεις?


.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
gianiss
Πρύτανης


Εγγραφή: 18 Ιούλ 2011
Δημοσιεύσεις: 6073

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Οκτ 24, 2017 6:09 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Παράθεση:
skapaneas

Το βρισκω πολυ προχωρημενο, εσυ που δηλωνεις φανατικος αθεος, να μιλας για ταπεινοφροσυνη

Αλλά μαλλον μόνο μιλας για αυτην ...



Α! Μπα !
Η ταπεινότητα είναι χαρακτηριστικό των θρησκόληπτων?
Τι είναι ταπεινότητα ?
Να δηλώνεις επιδεικτικά από την μια , πόσο δόλιος και άθλιος χαρακτήρας είσαι και από την άλλη να λοιδορείς τα επιχειρήματα των άλλων, ειδικά όταν δεν έχεις κάποιο λογικό αντίλογο?
Η ομολογία της αθλιότητας όταν γίνεται επιδεικτικά, δεν είναι ταπεινότητα , αλλά αλαζονική επίδειξη ταπεινότητας.

Μια τέτοια “επίδειξη” ταπεινότητας , είναι φίλε μου για γέλια .
Τέτοια .... “καραγκιοζιλίκια” μόνο εσείς οι θρησκόληπτοι τα ξέρετε και τα κάνετε
Παράθεση:
Και οσον αφορα τον mars, ασ΄τον μη τον "πιανεις" στο στομα σου ...

Τουλαχιστον αυτος δηλωνει καθαρα και ξαστερα οτι "σκοπος" της ζωης του ειναι ο ηρεμος και εντιμος θανατος, κατι που μόνο ενας που υπολογιζει τον εαυτο του ως ανθρωπο μπορει να επιθυμει
Και το οποιο σημαινει οτι, σε ολη του τη ζωη μπορει να αγωνιζεται για να επιτυχει πραγματικα τις συνθηκες του ηρεμου και εντιμου θανατου *

Σε αντιθεση με σενα που δηλωνεις σε ολους τους τονους οτι θελεις ενα σκετο θανατο - φυσικη αναγκαιοτητα ...
ΔΕΝ κατάλαβες φίλε μου.
Δεν αναφερόμουν στον mars , αλλά στον “ταπεινό” spyros μας .

Όσον αφορά το άλλο που λες ,οτι εσύ τάχα ξέρεις τι θέλω για τον θάνατο , είναι καταπληκτικό πως έμαθες τι “θέλω” .
Αυτό που πολλές φορές σου έχω εξηγήσει είναι τι γνωρίζω όχι τι θέλω
Μάλλον κρίνεις από τον εαυτό σου , και τον διακαεί σου “θέλω” της αθανασίας , που δεν είναι τίποτε άλλο από μιας ψευδαίσθηση, κάτι που σου υποσχέθηκε κάποιος πως υπάρχει .
Ολόκληρη κομπίνα στήθηκε για να σε πείσουν πως υπάρχει.
Προφανώς αγνοείς ότι δεν υπάρχει άνθρωπος – ούτε μισός – που έζησε και δεν πέθανε (το “μισός” για τους , μισός άνθρωπος , μισός θεός).
Είσαι τόσο άσχετος με την ζωή και την φυσική εξέλιξή της , αν και σου έχω εξηγήσει πολλές φορές πως γίνεται , δεν φαίνεται να μπορείς να το καταλάβεις .
Σου έχω εξηγήσει πως ο θάνατος κάθε πολυκύτταρης ζωής , είναι η μέγιστη , η καταπληκτικότερη από ένα μέγα πλήθος μεταλλάξεων της ίδιας της ζωής , που οδήγησε τελικά την ίδια την ζωή , μετά από 800.000.000 χρόνια δέσμια της αθανασίας των μονοκύτταρων όντων , στην θαυμαστή βιοποικιλότητα των πολυκύτταρων όντων που παρατηρούμε στις μέρες μας

Είσαι και εσύ το θύμα μιας απάτης φίλε μου, αλλά και της εγωιστικής αδυναμίας σου να δεχθείς τον πλήρη εκμηδενισμό του “εγώ” σου.
Αυτό που είσαι , μετά την ολοκλήρωση του βιολογικού σου κύκλου, θα επιστρέψει στην “ουσία” του , χωρίς κανένα ίχνος αυτής της ... καταπληκτικής προσωπικότητας που είσαι τώρα σαν “skapaneas.
Όπως και στο βιολί χάνεται η μελωδία του , όταν πάψει το βιολί να υπάρχει .
Όπως η μελωδία εκείνου του οργάνου, υπήρχε όσο το όργανο αυτό υπήρχε την παρήγαγε.
Όταν όμως το υλικό σώμα θα επιστρέψει στην φύση, τότε η ιδιαίτερη δίκη του μελωδία θα χαθεί για πάντα οριστικά
Υπάρχεις – σαν μεμονωμένη οντότητα – απροσδιόριστα μέσα στον “Άπαν”.
Είσαι μια στιγμή στις άπειρες “μορφές” του.
Είσαι το αποτέλεσμα μιας απροσδιόριστης “αιτίας” , μιας αιτίας όμως χωρίς ιδιαίτερο σκοπό.
Η απουσία σου ή η παρουσία σου , δεν μειώνει , ούτε αυξάνει και ούτε διαφοροποιεί την ουσία της ύπαρξης .

Εύχομαι να μπορείς να τα καταλάβεις αυτά .
Τότε και μόνο τότε , θα πάψει ο θάνατος να σε τρομάζει , θα απαλλαγείς από το άγχος του και θα ηρεμήσεις .αποδεχόμενος την μεγάλη “σοφία”του .
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
JollyRoger
Πρύτανης


Εγγραφή: 09 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 3610

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Οκτ 24, 2017 6:46 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Παράθεση:
Αυτό που είσαι , μετά την ολοκλήρωση του βιολογικού σου κύκλου, θα επιστρέψει στην “ουσία” του , χωρίς κανένα ίχνος αυτής της ... καταπληκτικής προσωπικότητας που είσαι τώρα σαν “skapaneas.
Όπως και στο βιολί χάνεται η μελωδία του , όταν πάψει το βιολί να υπάρχει .
Όπως η μελωδία εκείνου του οργάνου, υπήρχε όσο το όργανο αυτό υπήρχε την παρήγαγε.
Όταν όμως το υλικό σώμα θα επιστρέψει στην φύση, τότε η ιδιαίτερη δίκη του μελωδία θα χαθεί για πάντα οριστικά
Υπάρχεις – σαν μεμονωμένη οντότητα – απροσδιόριστα μέσα στον “Άπαν”.
Είσαι μια στιγμή στις άπειρες “μορφές” του.
Είσαι το αποτέλεσμα μιας απροσδιόριστης “αιτίας” , μιας αιτίας όμως χωρίς ιδιαίτερο σκοπό.
Η απουσία σου ή η παρουσία σου , δεν μειώνει , ούτε αυξάνει και ούτε διαφοροποιεί την ουσία της ύπαρξης .

ουδεν δογμα/αξιωμα στα παραπανω, ε; Mr. Green
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
mars
Πρύτανης


Εγγραφή: 09 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 218

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Οκτ 24, 2017 8:31 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

gianiss έγραψε:

Δείξε λίγη κατανόηση .
Ο άνθρωπος έχει πρόβλημα , και το ξέρει .
Κατά καιρούς μάλιστα το δηλώνει ο ίδιος πόσο άθλιος είναι , σε μια επίδειξη φαρισαϊκής έκρηξης .....ταπεινοφροσύνης , σύμφυτη με την χριστιανική ηθική του.


Θα προσπαθήσω φίλε Γιάννη.. θα προσπαθήσω.
Αλλά ξέρεις τι είναι άλλο να ρωτάς και άλλα να σου λέει ο άλλος;
Άσε που σε αρπάζουν από τον λαιμό με το που θα τολμήσεις
να γράψεις κάτι, με το οποίο δεν συμφωνούν.
Τώρα που το σκέφτομαι καλύτερα.. το ίδιο θα σου ζητούσα.
Ας είσαι και εσύ λίγο πιο επιεικής.
Το πως επιβλήθηκαν οι θρησκείες και κυρίως ο χριστιανισμός..
το ξέρεις φαντάζομαι.
Για τους έλληνες δε που δεν τον αποδεχόντουσαν.. ποινή ήταν ο θάνατος.
Πέρα όμως από όλα αυτά και για κάποιον που έχει διαβάσει
επιφανειακά τα χριστιανικά κείμενα…δύσκολο είναι να παραδεχτεί
ορισμένα πράγματα που κρύβονται επιμελώς, μέσα σε αυτά.
Ίσως και να μην τα γνωρίζει καθόλου.
Γιατί αν τα διαβάσει όλα.. θα πρέπει να έχει πολύ σοβαρό πρόβλημα
αν δεν αρχίσει τουλάχιστον να προβληματίζεται.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
skapaneas
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 12421
Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Οκτ 25, 2017 4:55 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Exclamation ... Ουδεις φιλοσοφος αθεος .... Mr. Green Ολα τα ... ονομαζομενα νοητικα πειραματα ειναι ... απατες Mr. Green .... Η Ζωη Εχει Το Νοημα Που Της Δινεις ... Exclamation
                                  0.2.2.β.β.β.β.β.β


gianiss έγραψε:
skapaneas έγραψε:
gianiss έγραψε:
Είσαστε πράγματι για λύπηση

Και για τι πραγμα ακριβως και συγκεκριμενα λυπασαι ; Cool Smile Twisted Evil Mr. Green Wink

Μα στο εξηγώ ποιο πάνω .

Καταλαβαίνω την πολύ μεγάλη αγωνία σας για την μετά θάνατο εξέλιξή σας.
Δεν φαίνεται να πιστεύετε τόσο πολύ , σε ζωή μετά θάνατον

Δεν ξερω για τους άλλους, αλλά εγω πιστευω οτι η ζωη ειναι μια και μοναδικη
Και αυτη την πίστη μου δεν την άλλαζω με τιποτα
Κατα συνεπεια δεν εχει νοημα να μιλω για ζωη μετα θανατο

Αλλοι πιστευουν οτι υπαρχει η παρουσα ζωη, και μετα τιποτα ( αθεοι )
Αλλοι πιστευουν οτι υπαρχει η παρουσα ζωη και μετα θανατο μια άλλη ζωη ( κυριως θρησκευομενοι λαοι, διαφόρων πεποιθησεων )
Αλλοι πιστευουν οτι η ζωη ειναι μια και αδιαιρετη και δεν τη διακρινουν σε παρουσα ζωη και σε ζωη μετα θανατο ( νοημονες πιστοι στο θεο που αντιλαμβανονται οτι η ζωη δεν μπορει να χωριζεται σε γηϊνη και σε καποια άλλη μετα θανατο )

Αν εσυ εχει πειστει οτι η μοιρα σου ειναι ο θανατος ο φυσικος, τι να πω ...
Ελευθερος εισαι ( όπως πλαστηκες απο το θεο Cool ) για να αποφασιζεις μόνος σου τη μοιρα σου
Με μιά διαδικασια αποφασης τοσο απλη, οσο και αυτη με την οποία επιλεγεις ποιά ομαδα θα υποστηριζεις στο ποδοσφαιρο

Γιατι επιλεγεις τη μία ομαδα και οχι την άλλη ;

Ετσι επιλεγεις και την ομαδα των ατομων που θα ανηκεις σχετικα παντα με το θανατο


Ο ανθρωπος ανακαλυπτει οντως παντοτε ο,τι πιστευει Mr. Green Σε ποιο υπαρκτο επιστημονικο ερωτημα απανταει ο Αϊνσταϊν με την ειδικη σχετικοτητα ; ;
Η υποθεση γινεται πίστη οταν της αφιερωνεις ενεργεια Twisted Evil Σκεψου τι πιστευεις Exclamation Η διαφορά μεταξυ του ειναι και του γιγνεσθαι ειναι η συνειδηση

_________________
Ο ανθρωπος ειναι ο λογος του συμπαντος


Έχει επεξεργασθεί απο τον/την skapaneas στις Τετ Οκτ 25, 2017 5:54 am, επεξεργάσθηκε 1 φορά συνολικά
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
skapaneas
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 12421
Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Οκτ 25, 2017 5:27 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Exclamation ... Ουδεις φιλοσοφος αθεος .... Mr. Green Ολα τα ... ονομαζομενα νοητικα πειραματα ειναι ... απατες Mr. Green .... Η Ζωη Εχει Το Νοημα Που Της Δινεις ... Exclamation
                                  0.2.2.β.β.β.β.β

mars έγραψε:
skapaneas έγραψε:

Σπυρο

Τι υπομονη να δειξει καποιος που καταβαλλεται απο το αγχος του φυσικου θανατου και δεν ξερει τι του ξημερωνει ; Confused

Γιατί εσύ ξέρεις;

Περιγελάς και εμπαίζεις τον θάνατο μου.
Χαιρεκακία και αθλιότητα, δεν είναι;
Αδυνατείς προφανώς να συγκρατήσεις και να ελέγξεις,
τα αρχέγονα ένστικτά σου.

Το τι ξερω εγω σχετικα με το λεγομενο φυσικο θανατο, δεν σε αφορα


Και σε καμία περιπτωση δεν περιγελω ουτε και εμπαιζω το θανατο σου, για τον οποίο οντως διακατεχεσαι απο αγχος ...

Εσυ δεν εισαι που εγραψες

mars έγραψε:
Επειδή βαρέθηκα τις ουρές και τα σπρωξίματα εδώ στην γη..
μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος παρακαλώ.. τι είναι αυτή
η περιβόητη βασιλεία των ουρανών;
Όταν λέμε κατ’ αρχήν ουρανών.. τι εννοούμε;
Που ακριβώς εδρεύει αυτή η βασιλεία και ποιοι την διαχειρίζονται;
Γιατί για να πάω ως ον λίγο παραπάνω.. πρέπει πρώτα
καλά και ντε
να ευνουχιστώ;
Αν δεν ευνουχιστώ …δεν χωράω σε μια ακρούλα.
Μάνα δεν μ’ έκανε και μένα;


Πως…;… αυτοί που θέλουν τον άνθρωπο δούλο στην γη,
στον ουρανό το κάνουν βασιλιά;
Δεν μπορώ να καταλάβω αυτόν τον διαχωρισμό.
Είναι μια πραγματικότητα.. ή μήπως είναι μια ουτοπία
που εφευρέθηκε από κάποιους, για να εκμεταλλεύονται
τον ταλαίπωρο άνθρωπο της γης;
Γιατί αν είναι ουτοπία και αποχή από την πραγματικότητα..
σημαίνει νομίζω και την εναντίωση του ανθρώπου, στην ίδια του την φύση.
Και μετά από αυτό…ακολουθούν τα μύρια όσα.
Επίσης…τι είναι αυτός ο παράδεισος;
Που βρίσκεται και πως πάει κάποιος εκεί;


Θέλω να μάθω ο αδαής.. γιατί δεν έχω χρόνο.
Κλείνει σιγά-σιγά ο κύκλος μου εδώ στην γη…

και θέλω βρε αδερφέ να προετοιμαστώ αναλόγως,
στα νέα μου καθήκοντα

Question

Τι ειναι ολα αυτα στην παραπανω παραθεση, αν δεν ειναι ενας αγχωδης και προωρα εκφρασμενος μετα-θανάτιος ρογχος ;

Γιατι κοροϊδια, ειρωνια και χλευασμος αποκλειεται 100% να ειναι

Μιά και αυτοι που κοροϊδευουν, ειρωνευονται και χλευαζουν δεν χρησιμοποιουν τοσο περιτεχνους, εξυπνους και εσωτερικους τροπους για να το πραξουν, αλλά λενε κατευθειαν αυτο που τους λενε Mr. Green οι "μεντορες" τους


Ο ανθρωπος ανακαλυπτει οντως παντοτε ο,τι πιστευει Mr. Green Σε ποιο υπαρκτο επιστημονικο ερωτημα απανταει ο Αϊνσταϊν με την ειδικη σχετικοτητα ; ;
Η υποθεση γινεται πίστη οταν της αφιερωνεις ενεργεια Twisted Evil Σκεψου τι πιστευεις Exclamation Η διαφορά μεταξυ του ειναι και του γιγνεσθαι ειναι η συνειδηση

_________________
Ο ανθρωπος ειναι ο λογος του συμπαντος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
skapaneas
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 12421
Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Οκτ 25, 2017 5:51 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Exclamation ... Ουδεις φιλοσοφος αθεος .... Mr. Green Ολα τα ... ονομαζομενα νοητικα πειραματα ειναι ... απατες Mr. Green .... Η Ζωη Εχει Το Νοημα Που Της Δινεις ... Exclamation
                                  0.2.2.β.β.β.β.β.β

gianiss έγραψε:
Παράθεση:
skapaneasΤο βρισκω πολυ προχωρημενο, εσυ που δηλωνεις φανατικος αθεος, να μιλας για ταπεινοφροσυνη

Αλλά μαλλον μόνο μιλας για αυτην ...

Α! Μπα !
Η ταπεινότητα είναι χαρακτηριστικό των θρησκόληπτων?
Τι είναι ταπεινότητα ?
Να δηλώνεις επιδεικτικά από την μια , πόσο δόλιος και άθλιος χαρακτήρας είσαι και από την άλλη να λοιδορείς τα επιχειρήματα των άλλων, ειδικά όταν δεν έχεις κάποιο λογικό αντίλογο?
Η ομολογία της αθλιότητας όταν γίνεται επιδεικτικά, δεν είναι ταπεινότητα , αλλά αλαζονική επίδειξη ταπεινότητας.

Μια τέτοια “επίδειξη” ταπεινότητας , είναι φίλε μου για γέλια .
Τέτοια .... “καραγκιοζιλίκια” μόνο εσείς οι θρησκόληπτοι τα ξέρετε και τα κάνετε

Άλλο η ταπεινοτητα φιλε μου, στην οποία προσπαθεις να μεταστρεψεις το ζητημα τωρα και άλλο η ταπεινοφροσυνη στην οποία αναφερθηκες και την οποία σχολιασα

Στην προσωπικη σου ζωη μπορει να εισαι ταπεινος
Δεν το ξερω
Και να μην επιδιωκεις καμία προβολη ουτε στο σπιτι σου, ουτε στον περιγυρο σου, ουτε και στη δουλειά σου

Η ταπεινοφροσυνη ομως δεν εχει να κανει με ολα αυτα, αλλά με τον τροπο που θεωρεις τον κοσμο νοητικα

Ως αθεος λοιπον που εισαι, αποκλειεται να μη θεωρεις τον εαυτο σου ως ενα ειδος επιγειου θεου που δεν εχει να δωσει λογαριασμο σε κανενα και ολα του επιτρεπονται ανεξελεγκτα
Αρα δεν εισαι ταπεινοφρων
Και σε αυτο αναφερθηκα



Παράθεση:
Και οσον αφορα τον mars, ασ΄τον μη τον "πιανεις" στο στομα σου ...

Τουλαχιστον αυτος δηλωνει καθαρα και ξαστερα οτι "σκοπος" της ζωης του ειναι ο ηρεμος και εντιμος θανατος, κατι που μόνο ενας που υπολογιζει τον εαυτο του ως ανθρωπο μπορει να επιθυμει
Και το οποιο σημαινει οτι, σε ολη του τη ζωη μπορει να αγωνιζεται για να επιτυχει πραγματικα τις συνθηκες του ηρεμου και εντιμου θανατου *

Σε αντιθεση με σενα που δηλωνεις σε ολους τους τονους οτι θελεις ενα σκετο θανατο - φυσικη αναγκαιοτητα ...

ΔΕΝ κατάλαβες φίλε μου.
Δεν αναφερόμουν στον mars , αλλά στον “ταπεινό” spyros μας .

Οταν απευθυνεσαι σε καποιον να μιλας μονο για αυτον και να να μην επικαλεισαι την υποστηριξη τριτων με αναφορες σε οσα λενε

Αρα εσυ μαλλον δεν καταλαβες τι ειπα



Όσον αφορά το άλλο που λες ,οτι εσύ τάχα ξέρεις τι θέλω για τον θάνατο , είναι καταπληκτικό πως έμαθες τι “θέλω” .
Αυτό που πολλές φορές σου έχω εξηγήσει είναι τι γνωρίζω όχι τι θέλω
Μάλλον κρίνεις από τον εαυτό σου , και τον διακαεί σου “θέλω” της αθανασίας , που δεν είναι τίποτε άλλο από μιας ψευδαίσθηση, κάτι που σου υποσχέθηκε κάποιος πως υπάρχει .
Ολόκληρη κομπίνα στήθηκε για να σε πείσουν πως υπάρχει.
Προφανώς αγνοείς ότι δεν υπάρχει άνθρωπος – ούτε μισός – που έζησε και δεν πέθανε (το “μισός” για τους , μισός άνθρωπος , μισός θεός).
Είσαι τόσο άσχετος με την ζωή και την φυσική εξέλιξή της , αν και σου έχω εξηγήσει πολλές φορές πως γίνεται , δεν φαίνεται να μπορείς να το καταλάβεις .
Σου έχω εξηγήσει πως ο θάνατος κάθε πολυκύτταρης ζωής , είναι η μέγιστη , η καταπληκτικότερη από ένα μέγα πλήθος μεταλλάξεων της ίδιας της ζωής , που οδήγησε τελικά την ίδια την ζωή , μετά από 800.000.000 χρόνια δέσμια της αθανασίας των μονοκύτταρων όντων , στην θαυμαστή βιοποικιλότητα των πολυκύτταρων όντων που παρατηρούμε στις μέρες μας

Είσαι και εσύ το θύμα μιας απάτης φίλε μου, αλλά και της εγωιστικής αδυναμίας σου να δεχθείς τον πλήρη εκμηδενισμό του “εγώ” σου.
Αυτό που είσαι , μετά την ολοκλήρωση του βιολογικού σου κύκλου, θα επιστρέψει στην “ουσία” του , χωρίς κανένα ίχνος αυτής της ... καταπληκτικής προσωπικότητας που είσαι τώρα σαν “skapaneas.
Όπως και στο βιολί χάνεται η μελωδία του , όταν πάψει το βιολί να υπάρχει .
Όπως η μελωδία εκείνου του οργάνου, υπήρχε όσο το όργανο αυτό υπήρχε την παρήγαγε.
Όταν όμως το υλικό σώμα θα επιστρέψει στην φύση, τότε η ιδιαίτερη δίκη του μελωδία θα χαθεί για πάντα οριστικά
Υπάρχεις – σαν μεμονωμένη οντότητα – απροσδιόριστα μέσα στον “Άπαν”.
Είσαι μια στιγμή στις άπειρες “μορφές” του.
Είσαι το αποτέλεσμα μιας απροσδιόριστης “αιτίας” , μιας αιτίας όμως χωρίς ιδιαίτερο σκοπό.
Η απουσία σου ή η παρουσία σου , δεν μειώνει , ούτε αυξάνει και ούτε διαφοροποιεί την ουσία της ύπαρξης .

Εύχομαι να μπορείς να τα καταλάβεις αυτά .
Τότε και μόνο τότε , θα πάψει ο θάνατος να σε τρομάζει , θα απαλλαγείς από το άγχος του και θα ηρεμήσεις .αποδεχόμενος την μεγάλη “σοφία”του

Ακριβως αυτα που λες, δειχνουν και το τι θελεις επειδη ταχα γνωριζεις οτι ετσι θα εξελιχθουν τα πραγαμα και για σενα

Θεωρεις τον εαυτο σου ενα πιονι και ενα γραναζι της φυσης που προορισμος του ειναι μοιραια να χαθει οριστικα απο προσωπου Γης και του κοσμου

Γιατι λοιπον, ενω συνεβαλες στην αναπαραγωγη του ειδους, εξακολουθεις να ζεις και να πιανεις τον τοπο ;

Γιατι δε σταματας ηθελημενα τη "μελωδια του βιολιου σου", μιά και ο,τι ηταν να κάνεις για τη φυση και την εξελιξη της το εκανες, για να ησυχασουν και τα αυτια οσων σε ακουνε ;

Γιατι δεν υποτασσεσαι πραγματικα στη "σοφια" του θανατου, οπως λες, και πας κοντρα στη φυση ;


Ο ανθρωπος ανακαλυπτει οντως παντοτε ο,τι πιστευει Mr. Green Σε ποιο υπαρκτο επιστημονικο ερωτημα απανταει ο Αϊνσταϊν με την ειδικη σχετικοτητα ; ;
Η υποθεση γινεται πίστη οταν της αφιερωνεις ενεργεια Twisted Evil Σκεψου τι πιστευεις Exclamation Η διαφορά μεταξυ του ειναι και του γιγνεσθαι ειναι η συνειδηση

_________________
Ο ανθρωπος ειναι ο λογος του συμπαντος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
spyros
Πρύτανης


Εγγραφή: 21 Αύγ 2008
Δημοσιεύσεις: 3896
Τόπος: Μακεδονία

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Οκτ 26, 2017 8:31 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Τους χριστιανούς δεν τους τρομάζει ο θάνατος διότι δεν πιστεύουν ότι υπάρχει θάνατος για όποιον πιστεύει στον Ιησού Χριστό.
Άλλωστε τα εκατομμύρια των μαρτύρων που με ομολογία πίστης βαδιζαν προς την εκτέλεσή τους αποδεικνύουν ότι ο φόβος του θανάτου υπάρχει μόνο στους μη πιστούς.
_________________
Μανή, Θεκέλ, Φάρες.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
mars
Πρύτανης


Εγγραφή: 09 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 218

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Οκτ 26, 2017 5:28 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

skapaneas έγραψε:

Μιά και αυτοι που κοροϊδευουν, ειρωνευονται και χλευαζουν δεν χρησιμοποιουν τοσο περιτεχνους, εξυπνους και εσωτερικους τροπους για να το πραξουν, αλλά λενε κατευθειαν αυτο που τους λενε Mr. Green οι "μεντορες" τους



.................................................................................................
.................................................................................................
.................................................................................................
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
gianiss
Πρύτανης


Εγγραφή: 18 Ιούλ 2011
Δημοσιεύσεις: 6073

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Οκτ 26, 2017 6:35 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

spyros έγραψε:
Τους χριστιανούς δεν τους τρομάζει ο θάνατος διότι δεν πιστεύουν ότι υπάρχει θάνατος για όποιον πιστεύει στον Ιησού Χριστό.
Άλλωστε τα εκατομμύρια των μαρτύρων που με ομολογία πίστης βαδιζαν προς την εκτέλεσή τους αποδεικνύουν ότι ο φόβος του θανάτου υπάρχει μόνο στους μη πιστούς.


Ρε συ , πότε θα βγάλεις τις παρωπίδες σου, να δεις ολόκληρο τον κόσμο?
Τόσα εκατομμύρια μη χριστιανοί , έχουν πεθάνει ( και πεθαίνουν ) χωρίς τον φόβο του θανάτου
Αν θες σου αναφέρω συγκεκριμένα παραδείγματα (καμικάζι, τζιχατιστές κ.α)
Τι είναι αυτοί?
Απλοί ήρωες , φανατικοί, βλάκες , ενώ οι άλλοι οι δικοί σου , ήταν μάρτυρες?
Αυτοί που έπεσαν “τοις κείνων ρήμασι πειθόμενοι” τι ήταν , μη χριστιανοί βλάκες?

Κάθε κοινωνία ανθρώπων έχει τους “μάρτυρες” της.
Σταμάτα την καραμέλα , πως οι ορθόδοξοι είναι οι μόνοι σωστοί σε ολόκληρο τον κόσμο.

Υ.Γ.

“Αυτοί που περιμένουν στον ξύλινο πάγκο”
“Είναι οι δικοί μας Χριστοί, οι δικοί μας Άγιοι”
“Τα δακτυλικά τους αποτυπώματα”
“δεν είναι στα αρχεία των φυλακών”
“είναι οι φαρδιές σιδηροδρομικές γραμμές”
“που διασχίζουν το μέλλον”
“τα δακτυλικά τους αποτυπώματα”
“φυλάσσονται στα αρχεία της ιστορίας”

( από το “καπνισμένο τσουκάλι” - από μνήμης απόδοση)

.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
gianiss
Πρύτανης


Εγγραφή: 18 Ιούλ 2011
Δημοσιεύσεις: 6073

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Οκτ 26, 2017 6:58 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Παράθεση:
skapaneas
Δεν ξερω για τους άλλους, αλλά εγω πιστευω οτι η ζωη ειναι μια και μοναδικη

Αν αναφέρεσαι στην μοναδικότητα του καθενός , ναι έτσι είναι
Παράθεση:

Και αυτη την πίστη μου δεν την άλλαζω με τιποτα


Τιμή σου και καμάρι σου γιατί να την αλλάξεις , ειδικά τώρα που πλησιάζει το τέλος σου?
Να χάσεις την αιωνιότητα?
Παράθεση:
Κατα συνεπεια δεν εχει νοημα να μιλω για ζωη μετα θανατο

Τότε γιατί πράγμα μιλάς ?
Παράθεση:
Αλλοι πιστευουν οτι υπαρχει η παρουσα ζωη, και μετα τιποτα ( αθεοι )
Άσε τους αυτούς, δεν ξέρουν τι χάνουν!
Πάμε στου άλλους

Παράθεση:
Αλλοι πιστευουν οτι υπαρχει η παρουσα ζωη και μετα θανατο μια άλλη ζωη ( κυριως θρησκευομενοι λαοι, διαφόρων πεποιθησεων )
Όπως για παράδειγμα?
Εννοείς τους Μουσουλμάνους, Χριστιανους , Βουδιστές κλπ κλπ ?
Παράθεση:
Αλλοι πιστευουν οτι η ζωη ειναι μια και αδιαιρετη και δεν τη διακρινουν σε παρουσα ζωη και σε ζωη μετα θανατο ( νοημονες πιστοι στο θεο που αντιλαμβανονται οτι η ζωη δεν μπορει να χωριζεται σε γηϊνη και σε καποια άλλη μετα θανατο ) .


Ααααααα!
Αυτοί δηλαδή – οι νοήμονες θρησκόληπτοι – πιστεύουν πως η ζωή είναι αδιαίρετη ?
Δηλαδή πως δεν τεμαχίζεται (σε παρούσα και μεταθανάτιο ζωή) , δεν μοιράζεται , δεν κληρονομείται κλπ κλπ
Σε αυτούς τους νοήμονες , είσαι και εσύ φαντάζομαι έτσι?.
Σωστά?

Εξήγησε μου όμως, έτσι για να καταλάβω τι λες.
Πιστεύεις πως θα ζεις αιώνια πάνω στην γη?
(Εκτός και σε πατήσει τρένο βέβαια , και σε κόψει στην μέση)

Μου λες πως πιστεύεις πως θα παραμένεις ο ίδιος - αδιακρίτως- έτσι όπως είσαι , και δεν θα γερνάς καθόλου?
Για να το λες αυτό , θα έχεις διαπιστώσει – αποδεδειγμένα – πως έπαψες ποια να γερνάς και παραμένεις αναλλοίωτα ίδιος , σε αντίθεση με όλους τους άλλους γύρο σου που μεγαλώνουν συνεχώς , και κάποιοι γερνούν και πεθαίνουν ?
Αυτό λες?
Αυτό συμβαίνει με σένα ?

Πρώτη φορά ακούω τέτοια .... μετάλλαξη όντος .
Υπάρχει τέτοια περίπτωση ?

Αυτό θα είναι θαύμα

.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
mars
Πρύτανης


Εγγραφή: 09 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 218

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Οκτ 26, 2017 7:19 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Επειδή δημοσίευσα προ ημερών ένα απόσπασμα από το κατά Λουκάν ευαγγέλιο
και δεν ανέφερα από αμέλεια τις πηγές…το αναδημοσιεύω.

¨22 λέγει αὐτῷ· ἐκ τοῦ στόματός σου κρινῶ σε, πονηρὲ δοῦλε. ᾔδεις ὅτι ἄνθρωπος αὐστηρός εἰμι ἐγώ, αἴρων ὃ οὐκ ἔθηκα, καὶ θερίζων ὃ οὐκ ἔσπειρα, καὶ συνάγων ὅθεν οὐ διεσκόρπισα·
23 καὶ διατί οὐκ ἔδωκας τὸ ἀργύριόν μου ἐπὶ τὴν τράπεζαν, καὶ ἐγὼ ἐλθὼν σὺν τόκῳ ἂν ἔπραξα αὐτό; 24 καὶ τοῖς παρεστῶσιν εἶπεν. ἄρατε ἀπ᾿ αὐτοῦ τὴν μνᾶν καὶ δότε τῷ τὰς δέκα μνᾶς ἔχοντι. 25 καὶ εἶπον αὐτῷ· κύριε, ἔχει δέκα μνᾶς.
26 λέγω γὰρ ὑμῖν ὅτι παντὶ τῷ ἔχοντι δοθήσεται, ἀπὸ δὲ τοῦ μὴ ἔχοντος καὶ ὃ ἔχει ἀρθήσεται ἀπ᾿ αὐτοῦ.
27 πλὴν τοὺς ἐχθρούς μου ἐκείνους, τοὺς μὴ θελήσαντάς με βασιλεῦσαι ἐπ᾿ αὐτούς, ἀγάγετε ὧδε καὶ κατασφάξατε αὐτοὺς ἔμπροσθέν μου.¨


(22 Λέει σ’ αυτόν: “Από το στόμα σου θα σε κρίνω, κακέ δούλε. Ήξερες ότι εγώ είμαι άνθρωπος αυστηρός, που παίρνω αυτό που δεν έθεσα και που θερίζω αυτό που δεν έσπειρα; 23 Και γιατί δεν έδωσες το χρήμα μου σε τράπεζα; Κι εγώ, όταν θα ερχόμουν, θα το εισέπραττα με τόκο”.
24 Και σ’ αυτούς που είχαν παρευρεθεί, είπε: “Πάρτε από αυτόν τη μνα και δώστε τη σ’ εκείνον που έχει τις δέκα μνες”.
25 – Και του είπαν: “Κύριε, έχει δέκα μνες”
( 26 “Σας λέω ότι σε καθέναν που έχει θα του δοθεί, αλλά από όποιον δεν έχει και αυτό που έχει θα του αφαιρεθεί.)
27 Όμως, τους εχθρούς μου αυτούς που δε θέλησαν να βασιλέψω πάνω τους οδηγήστε τους εδώ και κατασφάξτε τους μπροστά μου”».)

Κατά Λουκάν, κεφ.19

http://www.saint.gr/54/biblebooks.aspx
http://www.synaxarion.gr/gr/cpgid/70f4ddea2bcb490983e656599883461a/cmspage.aspx
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Οκτ 27, 2017 12:00 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Δεν επιλέγουμε την Αθανασία,εκείνη επιλέγει...

http://3.bp.blogspot.com/-5Wpq79nxz-I/VfnoNfSwt-I/AAAAAAAAjig/UCjoTsABkeo/s1600/10478298_814418388570935_1130754030_n.jpg
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Οκτ 27, 2017 12:02 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

mars έγραψε:
Επειδή δημοσίευσα προ ημερών ένα απόσπασμα από το κατά Λουκάν ευαγγέλιο
και δεν ανέφερα από αμέλεια τις πηγές…το αναδημοσιεύω.

¨22 λέγει αὐτῷ· ἐκ τοῦ στόματός σου κρινῶ σε, πονηρὲ δοῦλε. ᾔδεις ὅτι ἄνθρωπος αὐστηρός εἰμι ἐγώ, αἴρων ὃ οὐκ ἔθηκα, καὶ θερίζων ὃ οὐκ ἔσπειρα, καὶ συνάγων ὅθεν οὐ διεσκόρπισα·
23 καὶ διατί οὐκ ἔδωκας τὸ ἀργύριόν μου ἐπὶ τὴν τράπεζαν, καὶ ἐγὼ ἐλθὼν σὺν τόκῳ ἂν ἔπραξα αὐτό; 24 καὶ τοῖς παρεστῶσιν εἶπεν. ἄρατε ἀπ᾿ αὐτοῦ τὴν μνᾶν καὶ δότε τῷ τὰς δέκα μνᾶς ἔχοντι. 25 καὶ εἶπον αὐτῷ· κύριε, ἔχει δέκα μνᾶς.
26 λέγω γὰρ ὑμῖν ὅτι παντὶ τῷ ἔχοντι δοθήσεται, ἀπὸ δὲ τοῦ μὴ ἔχοντος καὶ ὃ ἔχει ἀρθήσεται ἀπ᾿ αὐτοῦ.
27 πλὴν τοὺς ἐχθρούς μου ἐκείνους, τοὺς μὴ θελήσαντάς με βασιλεῦσαι ἐπ᾿ αὐτούς, ἀγάγετε ὧδε καὶ κατασφάξατε αὐτοὺς ἔμπροσθέν μου.¨


(22 Λέει σ’ αυτόν: “Από το στόμα σου θα σε κρίνω, κακέ δούλε. Ήξερες ότι εγώ είμαι άνθρωπος αυστηρός, που παίρνω αυτό που δεν έθεσα και που θερίζω αυτό που δεν έσπειρα; 23 Και γιατί δεν έδωσες το χρήμα μου σε τράπεζα; Κι εγώ, όταν θα ερχόμουν, θα το εισέπραττα με τόκο”.
24 Και σ’ αυτούς που είχαν παρευρεθεί, είπε: “Πάρτε από αυτόν τη μνα και δώστε τη σ’ εκείνον που έχει τις δέκα μνες”.
25 – Και του είπαν: “Κύριε, έχει δέκα μνες”
( 26 “Σας λέω ότι σε καθέναν που έχει θα του δοθεί, αλλά από όποιον δεν έχει και αυτό που έχει θα του αφαιρεθεί.)
27 Όμως, τους εχθρούς μου αυτούς που δε θέλησαν να βασιλέψω πάνω τους οδηγήστε τους εδώ και κατασφάξτε τους μπροστά μου”».)

Κατά Λουκάν, κεφ.19

http://www.saint.gr/54/biblebooks.aspx
http://www.synaxarion.gr/gr/cpgid/70f4ddea2bcb490983e656599883461a/cmspage.aspx


Μεταφορικά το λέει,βρε mars...εννοεί "οδηγήστε τους εδώ να τους κεράσω γλυκό νεραντζάκι!" Laughing
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
gianiss
Πρύτανης


Εγγραφή: 18 Ιούλ 2011
Δημοσιεύσεις: 6073

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Οκτ 27, 2017 11:32 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Φίλε “skapaneas” , ενημέρωσε τους ανθρώπους πως αυτά που γράφει η βίβλος, δεν πρέπει να τα παίρνουν “τοις μετρητοίς”

Μα είναι δυνατόν να παίρνουν την βίβλο στα σοβαρά?
Άλλα λέει εδώ, άλλα εκεί.
Άλλα λέει ο ένας , αλλιώς τα λέει ο άλλος..

.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Ελεύθερες Απόψεις Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Επόμενο
Σελίδα 7 από 10

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center