Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

ΚΡΙΤΙΚΗ ΣΚΕΨΗ ΚΑΙ ΤΥΦΛΗ ΠΙΣΤΗ...... 2
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Αύγ 03, 2017 9:11 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

spyros έγραψε:
Αν υπάρχει έστω και μια πολύ πολύ μικρή πιθανότητα να υπάρχει παράδεισος (π.χ για εμένα είναι βεβαιότητα ότι υπάρχει), γιατί να αφήσουν την ευκαιρία να πάει χαμένη;
Καθόλου ανεγκέφαλοι, απεναντίας..


Γιατί ένας αθάνατος άνθρωπος δεν είναι πια άνθρωπος...οι ανώτερες πνευματικές και ηθικές ιδιότητες του ανθρώπου χάνουν το νόημά τους αν δεν υπάρχει ο θάνατος και ο έρωτας ,δηλαδή η διαλεκτική της Ανάγκης.Η φαντασιοπληξία του ανθρώπινου ναρκισσισμού δημιούργησε την έννοια της "ελευθερίας" ως ισοδύναμο της υπέρβασης της φύσης. Αν υπήρχε έστω και μία πιθανότητα να υπάρχει θέωση,δε θα είχε υπάρξει ποτέ ο ούτε κόσμος της Ανάγκης ούτε ο ηθικός κόσμος,αφού από την απόλυτη ελευθερία δεν είναι δυνατόν να προκύπτει η απόλυτη Ανάγκη.
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
gianiss
Πρύτανης


Εγγραφή: 18 Ιούλ 2011
Δημοσιεύσεις: 6073

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Αύγ 03, 2017 11:28 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Παράθεση:
spyros

Δεν νομίζω να είναι και τόσο ανεγκέφαλοι οι πιστοί. Αν υπάρχει έστω και μια πολύ πολύ μικρή πιθανότητα να υπάρχει παράδεισος (π.χ για εμένα είναι βεβαιότητα ότι υπάρχει), γιατί να αφήσουν την ευκαιρία να πάει χαμένη;
Καθόλου ανεγκέφαλοι, απεναντίας..



Η ίδια, η αφοπλιστική “ανώτερη” ηθική, του Πασκάλ .

“Αν πιστεύω στον θεό , και δεν υπάρχει, δεν έχασα κάτι, αν όμως υπάρχει , θα έχω χάσει τα πάντα” .

Σωστά?

Το συμφέρον πάνω από όλα .
Πράττω αυτό που με συμφέρει , ανεξάρτητα αν έχει ή όχι , λογική εξήγηση


“τα καλά και συμφέροντα τες ψυχές ημών” που λέει και το άσμα

Σε συμφέρει να πας με ένα μάτι στον παράδεισο , παρά με δύο στην κόλαση όπου τα σκουλήκια θα σου τρώνε αιώνια τις σάρκες

Μιλάμε για πολύ αρρωστημένες φαντασιώσεις, και τα .....μυαλά στα κάγκελα

Συμφωνείς spyros?


.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
gianiss
Πρύτανης


Εγγραφή: 18 Ιούλ 2011
Δημοσιεύσεις: 6073

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Αύγ 03, 2017 11:31 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Παράθεση:
maxim_97



ΖΩΗ = ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ η και το αναποδο....χωρις το ένα δεν υπαρχει το άλλο γιατι στην ουσια μιλαμε για το ιδιο πραγμα,,,,


Όχι δεν είναι το ίδιο πράγμα.

Η φασολιά – σαν φυτό – έχει ζωή , το ίδιο και ο σπόρος της (το φασόλι )
Ζωή έχουν.
Έχουν συνείδηση ?

Βέβαια εξαρτάται τι ορίζει κάποιος σαν συνείδηση.
Ο άνθρωπος είναι το μόνο ζώο που έχει συνείδηση, έχει την γνώση της ζωής και του θανάτου , του “εγώ “ και του “εκείνο” , έτσι είναι το μόνο ζώο που γνωρίζει πως θα πεθάνει ,και αυτό είναι κάτι τρομακτικό για την ίδια την ύπαρξή του.
Το φοβερό εξελικτικό όπλο – η ραγδαία αύξηση του εγκεφάλου του – θα μπορούσε να ήταν μοιραίο για το είδος , καθώς η ματαιότητα της προσπάθειας επιβίωσης – βασικό πρόγραμμα για κάθε μορφή ζωής- θα το ακύρωνε η γνώση του βέβαιου θανάτου του , αν δεν αναπτύσσετε η ψευδαίσθηση αρχικά της μετενσάρκωσης και μετεμψύχωσης , μετά της ανάστασης και της αιώνιας ζωής που είναι η βάση με διάφορες παραλλαγές στις τρεις μοντέρνες μονοθεϊστικές θρησκείες.

Κάποιοι μάλιστα μιλάνε για την ανάπτυξη κάποιου γονιδίου στον γενετικό κώδικα του ανθρώπου , στο πέρασμα από τον άνθρωπο τον όρθιο ,στον άνθρωπο τον σοφό σοφό .
Κάποιοι το ονόμασαν “γονίδιο του θεού” , άλλοι με κάποιο άλλο νόημα “εγωιστικό γονίδιο” .
Ο εντοπισμός του γονιδίου που θα επιβεβαίωνε αυτές τις απόψεις , ερευνάται .

Οι πιστοί στο παραμύθι της γένεσης , όπως περιγράφεται στην βίβλο , έχουν βρει τον μπελά τους με τα τόσα ευρήματα της παλαιοντολογίας , που επιβεβαιώνουν σε μεγάλο βαθμό την εξέλιξη των ειδών σε συνδυασμό πάντα με την εξέλιξη της γης .
Υπάρχουν πολλά στοιχεία που παραπέμπουν σε φοβερές καταστροφές , και μαζικό αφανισμό του 80-90 % των μορφών ζωής στην γη , 4-5 φορές στην ιστορία της ζωής της γης.
Η τελευταία υπολογίζεται να έγινε πριν 60 εκ χρόνια , και ήταν η αρχή της ραγδαίας ανάπτυξης των θηλαστικών και των καρποφόρων δέντρων .
Τα καρποφόρα δέντρα δεν φύτρωσαν εξ αρχής , - και μάλιστα χωρίς να υπάρχει ακόμα ο ήλιος - όπως λέει το παραμύθι της βίβλου και ούτε βεβαίως τα θηλαστικά ζώα που εξελίχτηκαν στις σημερινές μορφές πολύ πολύ μεταγενέστερα


.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
maxim_97
Πρύτανης


Εγγραφή: 08 Ιαν 2005
Δημοσιεύσεις: 2769
Τόπος: ΑΘΗΝΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Αύγ 03, 2017 1:06 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

gianiss έγραψε:
Παράθεση:
maxim_97



ΖΩΗ = ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ η και το αναποδο....χωρις το ένα δεν υπαρχει το άλλο γιατι στην ουσια μιλαμε για το ιδιο πραγμα,,,,


Όχι δεν είναι το ίδιο πράγμα.

Η φασολιά – σαν φυτό – έχει ζωή , το ίδιο και ο σπόρος της (το φασόλι )
Ζωή έχουν.
Έχουν συνείδηση ?

Βέβαια εξαρτάται τι ορίζει κάποιος σαν συνείδηση.
Ο άνθρωπος είναι το μόνο ζώο που έχει συνείδηση, έχει την γνώση της ζωής και του θανάτου , του “εγώ “ και του “εκείνο” , έτσι είναι το μόνο ζώο που γνωρίζει πως θα πεθάνει ,και αυτό είναι κάτι τρομακτικό για την ίδια την ύπαρξή του.
.



Η "φασολια" και όχι μονο από τα φυτα αλλα και από τα ανθρωπινα φυτα σε επιστημονικη γνωση ατομα....εχου ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ οσο βρίσκονται εν ζωη....διοτι χωρις αυτή δεν εχει απολυτως κανενα νοημα η ΟΠΟΙΑ ΥΠΑΡΞΗ του ζωντος οργανισμου. Μεσω της συνειδησης ο κάθε οργανισμος επιδιωκει την επιβιωση του στο περιβάλλον του οσο εχθρικος κι' αν μπορει να είναι αυτος προσαρμοζόμενος σε "επιθετικες" και "αμυντικες" ενεργειες οποτε χρειαζεται.....

Τωρα το ποιος σε ενημερωσε για την αποκλειστικοτητα της συνειδησης να αφορα μονο το ανθρωπινο ειδος , δεν μπορω παρα να υποθεσω τον εβραιοχριστιανο δασκαλο του σχολειου σου , τον μπαμπα η την μαμα σου η τους φιλους σου...Κάθε ζωντανος οργανισμος που ΑΙΣΘΑΝΕΤΑΙ το κρυο, την ζεστη, τον πονο, την χαρα....κλπ, εχει συνειδηση και των κινδυνων που το απειλουν και φροντιζει να προφυλάσσεται ακριβως γιατι εχει επιγνωση του θανατου....Ρωτησε ένα φυτο και θα δεις τι θα σου απαντησει φιλε....
_________________
Επίκουρος:
Ο θάνατος δεν υπάρχει ούτε για τους ζωντανούς ούτε για τους πεθαμένους – εφόσον για τους πρώτους δεν υπάρχει, ενώ οι άλλοι δεν υπάρχουν πια".
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα AIM διεύθυνση
timestotimes
Πρύτανης


Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010
Δημοσιεύσεις: 1951

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Αύγ 03, 2017 3:05 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

maxim
Άλλο το ένστικτο επιβίωσης, που είναι ένας αυτόματος μηχανισμός, και άλλο η συνείδηση. Το ένστικτο παρακινείται από το συναίσθημα π.χ. φόβος. Τον διαθέτουμε και εμείς και τα ζώα και μας προειδοποιεί, μας προστατεύει θα μπορούσες να πεις. Τα φυτά, από την άλλη, νομίζω οτι έχουν εντελώς διαφορετικούς μηχανισμούς προστασίας. H συνείδηση πάλι.. ανήκει νομίζω στο κομμάτι της λογικής, όπως είπε κι ο γιάννης. Τα λοιπά ζώα μην ξεχνάς οτι διαθέτουν μικρότερο εγκέφαλο(ή λιγότερο ανεπτυγμένο, θα μπορούσες να πείς) από εμάς (τα ζώα).
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
maxim_97
Πρύτανης


Εγγραφή: 08 Ιαν 2005
Δημοσιεύσεις: 2769
Τόπος: ΑΘΗΝΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Αύγ 03, 2017 3:35 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

timestotimes έγραψε:
maxim
Άλλο το ένστικτο επιβίωσης, που είναι ένας αυτόματος μηχανισμός, και άλλο η συνείδηση. Το ένστικτο παρακινείται από το συναίσθημα π.χ. φόβος. Τον διαθέτουμε και εμείς και τα ζώα και μας προειδοποιεί, μας προστατεύει θα μπορούσες να πεις. Τα φυτά, από την άλλη, νομίζω οτι έχουν εντελώς διαφορετικούς μηχανισμούς προστασίας. H συνείδηση πάλι.. ανήκει νομίζω στο κομμάτι της λογικής, όπως είπε κι ο γιάννης. Τα λοιπά ζώα μην ξεχνάς οτι διαθέτουν μικρότερο εγκέφαλο από εμάς (τα ζώα).


Ενστικτο χωρις συνειδηση δεν νοείται να υπαρχει αφου παλι χωρις συνειδηση δεν υπαρχει ζωη....Η συνειδηση συνδέεται αμεσα με τις αισθήσεις....Όταν οι αισθήσεις λογω ναρκωσης η βαθεως υπνου υπολειτουργουν στον εγκεφαλο δημιουργούνται οι ψευδαισθησεις και τα εκάστοτε οραματα - ονειρα μας.
Η συνειδηση δημιουργηται στον εγκέφαλο που επεξεργάζεται τις αποθηκευμένες πληροφορίες που εχει στην μνημη του για να αποφασισει τις περαιτέρω ενεργειες του το ατομο. Δεν ειπα πως οι συνειδησεις ολων των ζωντανων οργανισμων είναι του αυτου ποιοτικου - ποσοτικου επιπεδου ....Ουτε μας ενδιαφερει αλλωστε να το αναφέρουμε. Το αν καποιο ειδος εχει μικροτερο η όχι εγκεφαλο του ανθρωπου ...θεωρω πως είναι εντελως ΑΤΟΠΟ - ΑΣΤΟΧΟ κάθε αναφορας συγκρισης.

ΕΙΠΑ πως όλα τα ειδη ζωης ακομα και τα φυτα που ανεφερε ο Γιαννης ....αφου υπαρχουν εν ζωη και αισθάνονται το "εγω" και το περιβάλλον τους ...τοτα εχουν συνειδηση ...Δεν πρεπει να υποτιμούμε κανενα ειδος ζωης συγκρινοντας το με την δικη μας ευφυΐα και να το σνομπαρουμε γιατι πολλα απ' αυτά θα εξακολουθουν να υπαρχουν πολλα δις χρονια μετα την εξαφανηση του δικου μας είδους ....Μυρμήγκια και κατσαριδες θα επιβιωσουν μετα έναν πυρηνικο πολεμο η μετα από πτωση ενός αστεροειδούς...Αυτά θα εξακολουθουν να εχουν συνειδηση .....
_________________
Επίκουρος:
Ο θάνατος δεν υπάρχει ούτε για τους ζωντανούς ούτε για τους πεθαμένους – εφόσον για τους πρώτους δεν υπάρχει, ενώ οι άλλοι δεν υπάρχουν πια".
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα AIM διεύθυνση
timestotimes
Πρύτανης


Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010
Δημοσιεύσεις: 1951

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Αύγ 03, 2017 4:30 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Καταλαβαίνω οτι τοποθετείς την συνείδηση σε ένα εντελώς διαφορετικό και ευρύτερο πλαίσιο απ'ότι εγώ την αντιλαμβάνομαι. Αυτό όμως δεν μου επιβεβαιώνει οτι ο σκύλος μου έχει επίγνωση του ότι σήμερα ζει και είναι υγιής ενώ αύριο μπορεί και να αρρωστήσει με ότι επιπτώσεις μπορεί να έχει αυτό (χτύπα ξύλο). Επίσης, δεν μπορεί (ή δεν έχει την αντίληψη?) να κάνει κάτι για να το αποτρέψει (ξαναχτύπα ξύλο). Αυτό δεν σημαίνει οτι ο σκύλος μου είναι υποδεέστερος απο μένα. Ουτε ο σκύλος μου είναι, ούτε ένα μωρό τριών μηνών, που δεν έχει αναπτυχθεί ακόμα η συνείδηση του.
Eπίσης, η προσαρμοστικότητα στις εκάστοτε συνθήκες κάνει έναν οργανισμό ανθεκτικό και όχι η συνείδηση, κατά την άποψη μου. Τι θα μπορούσε να σκέφτεται μια κατσαρίδα ας πούμε.. Κάντε όλοι πίσω ρε, εγώ είμαι ο βασιλιάς του κόσμου τούτου!?
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
maxim_97
Πρύτανης


Εγγραφή: 08 Ιαν 2005
Δημοσιεύσεις: 2769
Τόπος: ΑΘΗΝΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Αύγ 03, 2017 6:20 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

timestotimes έγραψε:
Καταλαβαίνω οτι τοποθετείς την συνείδηση σε ένα εντελώς διαφορετικό και ευρύτερο πλαίσιο απ'ότι εγώ την αντιλαμβάνομαι. Αυτό όμως δεν μου επιβεβαιώνει οτι ο σκύλος μου έχει επίγνωση του ότι σήμερα ζει και είναι υγιής ενώ αύριο μπορεί και να αρρωστήσει με ότι επιπτώσεις μπορεί να έχει αυτό (χτύπα ξύλο). Επίσης, δεν μπορεί (ή δεν έχει την αντίληψη?) να κάνει κάτι για να το αποτρέψει (ξαναχτύπα ξύλο). Αυτό δεν σημαίνει οτι ο σκύλος μου είναι υποδεέστερος απο μένα. Ουτε ο σκύλος μου είναι, ούτε ένα μωρό τριών μηνών, που δεν έχει αναπτυχθεί ακόμα η συνείδηση του.
Eπίσης, η προσαρμοστικότητα στις εκάστοτε συνθήκες κάνει έναν οργανισμό ανθεκτικό και όχι η συνείδηση, κατά την άποψη μου. Τι θα μπορούσε να σκέφτεται μια κατσαρίδα ας πούμε.. Κάντε όλοι πίσω ρε, εγώ είμαι ο βασιλιάς του κόσμου τούτου!?



Ο σκυλος σου όπως και κάθε άλλο ζωντανο δεν του εμαθε κανεις πως μια μερα θα πεθάνει αν και τα περισσοτερα απ' αυτά μπορουν από την όσφρηση τους και μονο να αναγνωρισουν ασθένειες ακομα και τον θανατο.....Πολλα απ' αυτά χρησιμοποιουν διαφορα βοτανα να θεραπευσουν πονους η να κλεισουν πληγες με το σαλιο τους....Λειτουργουν όπως φανταζομαι λειτουργουσαν οι πρωτόγονοι ανθρωποι των σπηλαιων για τετοια ζητήματα .
Που βλεπει λοιπον πως δεν υπαρχει συνειδηση ....

Νομιζω πως αν το ψαξεις περισσοτερο περι συνειδησης και πως αυτή διαμορφώνεται μεσα από τις αισθήσεις αρχικα και δευτερεύοντος από εμπειριες και γνωσεις , τοτε θα με καταλάβεις καλυτερα ...και βεβαίως για τον παραγοντα ενστικτο που χωρις συνειδηση απλα δεν γινεται να υπαρχει....Και παψε να κτυπας ξυλο....δεν βγαινει τιποτα με τέτοιες αναχρονιστικες σκοταδισρτικες παραδοσεις....
_________________
Επίκουρος:
Ο θάνατος δεν υπάρχει ούτε για τους ζωντανούς ούτε για τους πεθαμένους – εφόσον για τους πρώτους δεν υπάρχει, ενώ οι άλλοι δεν υπάρχουν πια".
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα AIM διεύθυνση
gianiss
Πρύτανης


Εγγραφή: 18 Ιούλ 2011
Δημοσιεύσεις: 6073

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Αύγ 03, 2017 6:53 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Παράθεση:
maxim_97

Η "φασολια" και όχι μονο από τα φυτα αλλα και από τα ανθρωπινα φυτα σε επιστημονικη γνωση ατομα....εχου ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ οσο βρίσκονται εν ζωη....διοτι χωρις αυτή δεν εχει απολυτως κανενα νοημα η ΟΠΟΙΑ ΥΠΑΡΞΗ του ζωντος οργανισμου


Είναι προφανές πως μιλάμε για διαφορετικά πράγματα , όταν μιλάμε για την συνείδηση .
Με την έννοια που αναφέρεσαι εσύ, συνείδηση έχει και ένα μόριο νερού , καθώς “αισθάνεται” την ατμοσφαιρική πίεση , την υγρασία , και την θερμοκρασία του περιβάλλοντος και όλα αυτά μάλιστα με τόση ακρίβεια , που να μας βοηθά να προσδιορίσουμε το υψόμετρο που βρισκόμαστε με μόνο εργαλείο ένα θερμόμετρο και ένα κουτί με νερό .
Συμπέρασμα – με βάση την δική σου αντίληψη για την ζωή / συνείδηση, τα μόρια του νερού έχουν ζωή καθώς “αισθάνονται” τις συνθήκες του περιβάλλοντος , και αλλάζουν καταστάσεις (στερεά ,υγρό , αέριο)

Μια τέτοια αντίληψη “καλλιεργούν” οι θεοσοφιστές της φασιστικής οργάνωσης “Νέα Ακρόπολις”

Είσαι ενεργό ή κρυφό μέλος αυτής της οργάνωσης?

Ο τρόπος που η υλοενέργεια αυτο οργανώνεται είναι ένα μεγάλο θέμα – δύσκολο - που εξετάζεται από κάποιους , με πολλά ενδεχόμενα ανοιχτά για την επιστήμη.
Μάλλον δεν θα τα έχεις υπ όψιν σου.

Παράθεση:

ωρα το ποιος σε ενημερωσε για την αποκλειστικοτητα της συνειδησης να αφορα μονο το ανθρωπινο ειδος , δεν μπορω παρα να υποθεσω τον εβραιοχριστιανο δασκαλο του σχολειου σου , τον μπαμπα η την μαμα σου η τους φιλους σου.


Προφανώς έχεις πολλά απωθημένα από την παιδική σου ηλικία, με μπαμπά αφέντη και μαμά θεούσα, που σημάδεψαν αρνητικά τον χαρακτήρα σου , έτσι δεν μπορείς να διακρίνεις τον καταπληκτικό τρόπο οργάνωσης του κόσμου μας, που θα μπορούσε να είναι το αποτέλεσμα ενός συγκροτημένου “λόγου” σύμφυτου με την υλοενέργεια και τον χωροχρόνο, αλλά το ίδιο πιθανό να είναι το αποτέλεσμα ενός πολύ απλού “λόγου”, όπου η υλοενέργεια αλληλεπιδρά με τρόπο που οδηγεί μόνο σε σταθερά αποτελέσματα , καθότι είναι εκτός “λόγου” τα ασταθή γεγονότα , και εκ των πραγμάτων (του αποτελέσματος) αυτό επιβεβαιώνεται.

Αυτά δεν στα έμαθαν βέβαια στο σχολείο οι “εβραιοχριστινοί” δάσκαλοί σου , και μήτε στα είπε η μαμά και ο μπαμπά σου, γιατί δεν τα είδαν πουθενά να είναι γραμμένα.
Αν ωστόσο εσύ τα έχεις κάπου ακουστά , θα ήταν εδώ , από εμένα.
Μπορώ και σκέφτομαι ξέρεις, ερευνώ και κρίνω , μην κρίνεις εξ ιδίων .


.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
gianiss
Πρύτανης


Εγγραφή: 18 Ιούλ 2011
Δημοσιεύσεις: 6073

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Αύγ 03, 2017 7:15 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Παράθεση:
timestotimes έγραψε:

Αυτό όμως δεν μου επιβεβαιώνει οτι ο σκύλος μου έχει επίγνωση του ότι σήμερα ζει και είναι υγιής ενώ αύριο μπορεί και να αρρωστήσει με ότι επιπτώσεις μπορεί να έχει αυτό (χτύπα ξύλο). Επίσης, δεν μπορεί (ή δεν έχει την αντίληψη?) να κάνει κάτι για να το αποτρέψει (ξαναχτύπα ξύλο).




Αυτό είναι σωστό , έτσι ακριβώς.

Οι κυνίδες (σκύλος ,λύκος , τσακάλι, αλεπού κλπ ) είναι πολύ έξυπνα ζώα με μεγάλο εύρος “γλώσσας” επικοινωνίας ( γαβγίσματα, γρυλίσματα, εκφράσεις προσώπου και σώματος κλπ)
Έχουν πολύ ανεπτυγμένο ψυχικό κόσμο, και δικό τους χαρακτήρα ανάλογα την .... ανατροφή και την ράτσα τους .
Χαίρονται , λυπούνται, αγανακτούν , ακόμα και ονειρεύονται.
Παρόλα αυτά συνείδηση δεν έχουν, με την έννοια της διάκρισης του εγώ και του εκείνο , την γνώση της ζωής και του θανάτου.
Υπάρχουν στον γενετικό κώδικα σε όλους τους “ζώντες” οργανισμούς , ασυνήθιστες πληροφορίες – αυτά που ονομάζουμε γενικώς ως βασικά ένστικτα ( επιβίωσης , αυτοσυντηρήσεις , πολλαπλασιασμού κλπ ) , που διαφέρουν από είδος σε είδος και πολλές φορές χαρακτηρίζουν το είδος. Τα σκυλιά για παράδειγμα , εκδηλώνουν την χαρά τους κουνώντας την ουρά , σε αντίθεση με τις γάτες που μπορεί αυτή η κίνηση να σημαίνει δυσαρέσκεια .

Θα μου πεις , είναι δυνατόν ψυχικά χαρίσματα και συναισθηματικές αντιδράσεις να έχουν βιοχημική (δηλαδή υλική) προέλευση ?
Όλες οι ανθρώπινες δράσεις και ψυχικές διαθέσεις , έχουν υλική αιτία ακόμα και η ψυχή, η συνείδηση, η σκέψη κλπ , είναι εγκεφαλικές λειτουργίες που ελέγχουν αδένες και έκκριση ορμονών.

Δες την πολύ απλή εκδήλωση χαράς και καλής διάθεσης που εκφράζεται πανομοιότυπα από όλους τους ανθρώπους σε όλα τα μήκη και τα πλάτη της γης.
Είναι απλό
Η χαρά ή η δυσαρέσκεια , εκδηλώνεται με την ίδια πάντα έκφραση του προσώπου σε όλες τις ηλικίες ακόμα και σε μωρά.

Το θέμα με την συνείδηση του ανθρώπου , είναι σε ποιο στάδιο της εξέλιξης του ανθρώπου αρχίζει να παρουσιάζεται .
Δεν έχουμε στοιχεία που να παραπέμπουν σε συνείδηση , όσο αφορά τον άνθρωπο τον όρθιο (Homo erectus ), πρόγονο του σημερινού ανθρώπου – του σοφού σοφού - ( Homo Sapiens Sapiens )
Αντίθετα γνωρίζουμε πως ο άνθρωπος του Νεάντερταλ (Homo Sapiens Νeanderthalensis), είχε επίγνωση της ζωής και του θανάτου (έθαβε τους νεκρούς του, μαζί με αντικείμενα που αγαπούσε )

Σε αντίθεση με το παραμύθι της βίβλου , ο άνθρωπος είναι μια ανώτερη μορφή εξέλιξης των θηλαστικών , αυτό επιβεβαιώνουν τα στοιχεία της παλαιοντολογίας , που συνεχώς εμπλουτίζονται


.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
maxim_97
Πρύτανης


Εγγραφή: 08 Ιαν 2005
Δημοσιεύσεις: 2769
Τόπος: ΑΘΗΝΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Αύγ 03, 2017 7:38 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

[quote="gianiss"][quote]maxim_97

Είναι προφανές πως μιλάμε για διαφορετικά πράγματα , όταν μιλάμε για την συνείδηση .
Με την έννοια που αναφέρεσαι εσύ, συνείδηση έχει και ένα μόριο νερού , καθώς “αισθάνεται” την ατμοσφαιρική πίεση , την υγρασία , και την θερμοκρασία του περιβάλλοντος και όλα αυτά μάλιστα με τόση ακρίβεια , που να μας βοηθά να προσδιορίσουμε το υψόμετρο που βρισκόμαστε με μόνο εργαλείο ένα θερμόμετρο και ένα κουτί με νερό .
Συμπέρασμα – με βάση την δική σου αντίληψη για την ζωή / συνείδηση, τα μόρια του νερού έχουν ζωή καθώς “αισθάνονται” τις συνθήκες του περιβάλλοντος , και αλλάζουν καταστάσεις (στερεά ,υγρό , αέριο)

Μια τέτοια αντίληψη “καλλιεργούν” οι θεοσοφιστές της φασιστικής οργάνωσης “Νέα Ακρόπολις”

Είσαι ενεργό ή κρυφό μέλος αυτής της οργάνωσης?
Ο τρόπος που η υλοενέργεια αυτο οργανώνεται είναι ένα μεγάλο θέμα – δύσκολο - που εξετάζεται από κάποιους , με πολλά ενδεχόμενα ανοιχτά για την επιστήμη.
Μάλλον δεν θα τα έχεις υπ όψιν σου.

[quote]

Εντελως αστοχο τα παράδειγμα σου για το νερο φιλε μου....
Οι θεοσοφιστές δεν εχουν καμια σχεση με τη επιστημη και ασφαλως με κρινεις μαλλον αδικα να πω, μην αναφερω τιποτα άλλο....
Το άλλο δε που γραφεις περι “Νέας Ακρόπολις” δεν εχω ιδεα τι πρεσβευουν οι κυριοι αυτοι διοτι βρισκομαι ιδεολογικα στο άλλο ακρο ως ρεαλιστης οπαδος της αριστερας που είμαι....

Τελος όταν μιλαμε περι συνειδήσεως και εξ αυτης στην ΑΝΤΙΛΗΨΗ των πραγματων δεν αναφερόμαστε στα ανοργανα υλικα στοιχεια αλλα στα πασης φυσεως ζωντανα ...Εγω εχω περιγραψει πως την εννοω την συνειδηση και πως δημιουργείται στους διαφορους ζωικους οργανισμούς μεσω των αισθήσεων , των εμπειριων και από το συνολο των πληροφοριακων δεδομενων μεσω επεξεργασίας αυτων στον υπαρχοντα μηχανισμο λειτουργιας του εγκεφαλου ....

Τα περι αυτό οργανωσης της υλοενεργειας νομιζω πως στην εποχη μας εχουμε κατανοησει και γνωρίζουμε πολλα γι' αυτην ...ακολουθώντας τους φυσικους νομους και τις προϋποθέσεις που απαιτούνται να δημιουργησουν τα οποια φαινόμενα.
_________________
Επίκουρος:
Ο θάνατος δεν υπάρχει ούτε για τους ζωντανούς ούτε για τους πεθαμένους – εφόσον για τους πρώτους δεν υπάρχει, ενώ οι άλλοι δεν υπάρχουν πια".
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα AIM διεύθυνση
timestotimes
Πρύτανης


Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010
Δημοσιεύσεις: 1951

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Αύγ 03, 2017 10:13 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

gianiss έγραψε:



Το θέμα με την συνείδηση του ανθρώπου , είναι σε ποιο στάδιο της εξέλιξης του ανθρώπου αρχίζει να παρουσιάζεται .
Δεν έχουμε στοιχεία που να παραπέμπουν σε συνείδηση , όσο αφορά τον άνθρωπο τον όρθιο (Homo erectus ), πρόγονο του σημερινού ανθρώπου – του σοφού σοφού - ( Homo Sapiens Sapiens )
Αντίθετα γνωρίζουμε πως ο άνθρωπος του Νεάντερταλ (Homo Sapiens Νeanderthalensis), είχε επίγνωση της ζωής και του θανάτου (έθαβε τους νεκρούς του, μαζί με αντικείμενα που αγαπούσε )


Nαι, αυτό είναι ένα θέμα.. Αλλά τώρα που το λες βρήκα ένα αρθρο που αναφέρεται σε κάτι τέτοιο, όμως δεν ξέρω κατά πόσο είναι αξιόπιστο, θέλει ψάξιμο.Ο νεάτερνταλ φαίνεται, ακόμα, οτι είχε μεγαλύτερο εγκέφαλο από τον σάπιενς. Παρόλα αυτά δεν κατάφερε να επιβιώσει.


maxim
το έχουμε πιάσει από πολύ διαφορετική γωνία το ζήτημα. Εσύ το γενικεύεις κι εγώ το εξειδικεύω. Αντε να βγάλουμε άκρη..
Για το χτύπα ξύλο... Laughing Laughing Laughing η συνήθεια, τι να κάνουμε..
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
gianiss
Πρύτανης


Εγγραφή: 18 Ιούλ 2011
Δημοσιεύσεις: 6073

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Αύγ 04, 2017 5:37 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Παράθεση:
maxim_97
... όταν μιλαμε περι συνειδήσεως και εξ αυτης στην ΑΝΤΙΛΗΨΗ των πραγματων δεν αναφερόμαστε στα ανοργανα υλικα στοιχεια αλλα στα πασης φυσεως ζωντανα ...Εγω εχω περιγραψει πως την εννοω την συνειδηση και πως δημιουργείται στους διαφορους ζωικους οργανισμούς μεσω των αισθήσεων , των εμπειριων και από το συνολο των πληροφοριακων δεδομενων μεσω επεξεργασίας αυτων στον υπαρχοντα μηχανισμο λειτουργιας του εγκεφαλου ....

Τα περι αυτό οργανωσης της υλοενεργειας νομιζω πως στην εποχη μας εχουμε κατανοησει και γνωρίζουμε πολλα γι' αυτην ...ακολουθώντας τους φυσικους νομους και τις προϋποθέσεις που απαιτούνται να δημιουργησουν τα οποια φαινόμενα.



Τι να πω? .
Γνωρίζω διαφορετικά τα πράγματα , από εσένα .
Επόμενο είναι να έχω διαφορετική γνώση του οργάνου που ονομάζουμε “εγκέφαλο” και την εξελικτική του διαδρομή από “πρωτόγονες” μορφές ζωής , όπως των ιών και των βακτηριδίων όπου η αλληλεπίδραση τους με το περιβάλλον είναι πολύ ποιο κοντά με αυτή των οργανικών μορίων , παρά με αυτή ενός πρωτόγονου εγκεφάλου , ακόμα και ενός υποτυπώδους νευρικού συστήματος , (βλέπε γεωσκώληκες.)


.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
gianiss
Πρύτανης


Εγγραφή: 18 Ιούλ 2011
Δημοσιεύσεις: 6073

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Αύγ 04, 2017 6:00 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Παράθεση:
timestotimes

Ο νεάτερνταλ φαίνεται, ακόμα, οτι είχε μεγαλύτερο εγκέφαλο από τον σάπιενς. Παρόλα αυτά δεν κατάφερε να επιβιώσει.



Και ο Νεάντερταλ “Homo Sapiens” ήταν.
Homo Sapiens Νeanderthalensis και Homo Sapiens Sapiens
Στην ίδια οικογένεια με τον άνθρωπο , υπάρχουν μάλιστα ενδείξεις επιμειξίας
Υπάρχει μια τάση αποσιώπησης από τις τρεις μονοθεϊστικές θρησκείες , καθώς εμπλέκεται ο Αδάμ , ως πρωτόπλαστος .
Σε ποιο από τα δύο είδη να πουν τον Αδάμ?
Άσε που η καινή διαθήκη , με βάση την ιστορία του Λουκά που αναφέρει όλο το γενεαλογικό σόι του Ιησού ξεκινώντας από τον Αδάμ, τους έχει πλέον δημιουργήσει άλλο μεγάλο πονοκέφαλο , και τα έχουν χαμένα .

Στο θέμα που ανέφερες τώρα
Ο Νεάντερταλ είχε ποιο στιβαρό σκελετό και μεγαλύτερο εγκέφαλο πράγματι
Η μελέτη του κρανίου του, μας λέει πως είχε και πολύ ποιο μεγάλα μάτια .
Γιατί ?
Μάλλον για να βλέπει καλύτερα σε χαμηλό φωτισμό
Η επεξεργασία των εικόνων με περισσότερο πλήθος ιχνοστοιχείων , απαιτούσε αρκετά ποιο πολλούς νευρώνες και μεγαλύτερη περιοχή μνήμης για αποθήκευση των εικόνων.

Άποψή μου είναι πως η διαφορά στον μέγεθος του εγκεφάλου ήταν στην περιοχή επεξεργασίας εικόνας
Τα δύο είδη ακολούθησαν διαφορετικές διαδρομές
Ο σύγχρονος άνθρωπος στην πορεία του προς Ευρώπη και Ασία , είχε αναπτύξει καλύτερα την περιοχή της σκέψης και της απόφασης , που τον βοήθησε πολύ στο ομαδικό κυνήγι , αλλά και την επινόηση ποιο αποτελεσματικών και θανατηφόρων όπλων.
Είναι πολύ πιθανόν , να συνέβαλε αρκετά στην εξαφάνιση μεγάλων ζώων όπως το μαμούθ .

Με τον Νεάντερταλ συνυπήρξαν πολλά χρόνια στην Ευρώπη .



.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
maxim_97
Πρύτανης


Εγγραφή: 08 Ιαν 2005
Δημοσιεύσεις: 2769
Τόπος: ΑΘΗΝΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Αύγ 04, 2017 6:59 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

gianiss έγραψε:
Παράθεση:
maxim_97
... όταν μιλαμε περι συνειδήσεως και εξ αυτης στην ΑΝΤΙΛΗΨΗ των πραγματων δεν αναφερόμαστε στα ανοργανα υλικα στοιχεια αλλα στα πασης φυσεως ζωντανα ...Εγω εχω περιγραψει πως την εννοω την συνειδηση και πως δημιουργείται στους διαφορους ζωικους οργανισμούς μεσω των αισθήσεων , των εμπειριων και από το συνολο των πληροφοριακων δεδομενων μεσω επεξεργασίας αυτων στον υπαρχοντα μηχανισμο λειτουργιας του εγκεφαλου ....

Τα περι αυτό οργανωσης της υλοενεργειας νομιζω πως στην εποχη μας εχουμε κατανοησει και γνωρίζουμε πολλα γι' αυτην ...ακολουθώντας τους φυσικους νομους και τις προϋποθέσεις που απαιτούνται να δημιουργησουν τα οποια φαινόμενα.



Τι να πω? .
Γνωρίζω διαφορετικά τα πράγματα , από εσένα .
Επόμενο είναι να έχω διαφορετική γνώση του οργάνου που ονομάζουμε “εγκέφαλο” και την εξελικτική του διαδρομή από “πρωτόγονες” μορφές ζωής , όπως των ιών και των βακτηριδίων όπου η αλληλεπίδραση τους με το περιβάλλον είναι πολύ ποιο κοντά με αυτή των οργανικών μορίων , παρά με αυτή ενός πρωτόγονου εγκεφάλου , ακόμα και ενός υποτυπώδους νευρικού συστήματος , (βλέπε γεωσκώληκες.)


.


Δεν ειπα πουθενα πως δεν υπαρχει εξελιξη στον ανθρωπινο και όχι μονο εγκεφαλο φιλε.....Κάθε αλλα μαλιστα....Εχω πει πως όλα οι ζωντανοι οργανισμοι ΠΡΟΣΑΡΜΟΖΟΝΤΑΙ στο εκάστοτε περιβάλλον τους ....Οσοι απ' αυτους δεν τα καταφερνουν....απλα εξαφανίζονται. Η ΕΞΕΛΙΞΗ βεβαίως και συμπεριλαμβανει τον εγκεφαλο περαν του σωματος κλπ, αφου καλειται να επεξεργαστεί διαρκως νεες πληροφοριες που ερχεται σε επαφη με τις εκάστοτε κλιματολογικες συνθήκες και γενικοτερα με το περιβάλλον που συμβαινει βιωνει. Η εξελιξη βεβαίως αφορα ολον τον ζωικο κοσμο από ιους, βακτηρια, μικροβια εως τα πολύ μεγαλα όπως ελέφαντες κλπ.

Όλα τα παραπάνω βιώματα και οι νεες πληροφορίες που ετσι κι' αλλιώς διαρκώς προστίθενται διαμορφώνουν τις εκάστοτε ΣΥΝΕΙΔΗΣΕΙΣ και εξ αυτων τις ΑΝΤΙΛΗΨΕΙΣ για το "εγω" και το περιβάλλον του κάθε ζωντανού οργανισμού.
_________________
Επίκουρος:
Ο θάνατος δεν υπάρχει ούτε για τους ζωντανούς ούτε για τους πεθαμένους – εφόσον για τους πρώτους δεν υπάρχει, ενώ οι άλλοι δεν υπάρχουν πια".
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα AIM διεύθυνση
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο
Σελίδα 4 από 5

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center