Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

ΚΡΙΤΙΚΗ ΣΚΕΨΗ ΚΑΙ ΤΥΦΛΗ ΠΙΣΤΗ...... 2
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
maxim_97
Πρύτανης


Εγγραφή: 08 Ιαν 2005
Δημοσιεύσεις: 2769
Τόπος: ΑΘΗΝΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Ιούλ 30, 2017 8:14 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

spyros έγραψε:
Μαξ, μου δίνεις την εντύπωση ότι όλη την ζωή σου την έχεις περάσει μπροστά από μία τηλεόραση, βλέποντας σειρές καρτούν, όπου κουνέλια, ποντίκια, σκυλιά, έντομα ακόμα και φυτά, συμπεριφέρονται ακριβώς όπως πιστεύεις. Σου θυμίζω τον Ντόναλντ Ντακ και τα ανίψια του, τον Ροζ Πάνθηρα, την Μάγια τη μέλισσα, Μπο σφουγγαράκι κλπ.
Μαξ, η πραγματική ζωή δεν έχει σχέση με τα παραπάνω.
Λυπάμαι, αλλά είναι αδύνατο να με πείσεις και ότι και να γράφεις, δεν θα πάψω ποτέ να ισχυρίζομαι ότι είσαι κάτι ανώτερο από τα φυτά και τα ζώα.



Σπυρο

ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠ' ΟΣΑ ΛΕΩ γι' αυτό και εισαι αυτό που εισαι . Ενας Εβραιοχριστιανος με περιορισμενη αντιληψη της ζωης και του συμπαντος κοσμου και βεβαια ανεπίδεκτος πασης επιστημονικης τεκμηριωμένης ΓΝΩΣΗΣ....Βολεύεσαι στις αναχρονιστικες - αντιεπιστημονικες μισαλλοδοξες κοσμοαντιλήψεις της αιματοβαμμένης θρησκείας σου....Κριμα και θελεις να εισαι καλος ανθρωπος....

Η δε ζωη μου εχει τοσες εμπειριες που ελάχιστοι εχουν γνωρισει στον κοσμο ολοκληρο Σπυρο....Από μικρη ηλικια ταξιδεψα σε ολο τον κοσμο ως ναυτικος και γνωρισα πολιτισμούς που ουτε εχεις φαντασθεί ποτε σου....Πεντε χρονια στη θαλασσα ηταν αρκετα να κανω 6 βολτες γυρο από τον πλανητη σε βαρρα, νοτο, δυση και ανατολη σε ολους τους ωκεανους ....Σε πιο ωριμη ηλικια σπυδασα και εργαστηκα ως καθηγητης σε λυκειο.
Επομένως το σχολιο σου για μενα είναι εντελως ΑΣΤΟΧΟ !!!!
_________________
Επίκουρος:
Ο θάνατος δεν υπάρχει ούτε για τους ζωντανούς ούτε για τους πεθαμένους – εφόσον για τους πρώτους δεν υπάρχει, ενώ οι άλλοι δεν υπάρχουν πια".
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα AIM διεύθυνση
spyros
Πρύτανης


Εγγραφή: 21 Αύγ 2008
Δημοσιεύσεις: 3896
Τόπος: Μακεδονία

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Ιούλ 30, 2017 1:41 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Δεν ξερω τι να πω Μαξ.
Πιθανόν να ήσουν πολύ μικρό παιδί σε αυτά τα πέντε χρόνια που ήσουν ναυτικός και να μην καταλάβαινες ότι αυτοί οι πολιτισμοί που έβλεπες ήταν δημιουργήματα των ανθρώπων και όχι των φυτών και των ζώων. Ίσως γι αυτό να έχεις αυτή την άποψη.
Πάντως άλλο πράγμα ο άνθρωπος και άλλο τα φυτά και τα ζώα.
_________________
Μανή, Θεκέλ, Φάρες.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
troian
Πρύτανης


Εγγραφή: 05 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 2267
Τόπος: ΧΑΛΚΙΔΙΚΗ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Ιούλ 31, 2017 4:33 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

spyros έγραψε:

Λυπάμαι, αλλά είναι αδύνατο να με πείσεις και ότι και να γράφεις, δεν θα πάψω ποτέ να ισχυρίζομαι ότι είσαι κάτι ανώτερο από τα φυτά και τα ζώα.

και βεβαια, εξάλλου έχουμε κάτι που λέγεται συνείδηση, την ιδιοτητα δηλαδή της ανώτερης μορφής αυτοοργάνωσης της υλης.
_________________
μακεδονίτικα πουλιὰ λαλοῦν μακεδονίτικα
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
spyros
Πρύτανης


Εγγραφή: 21 Αύγ 2008
Δημοσιεύσεις: 3896
Τόπος: Μακεδονία

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Ιούλ 31, 2017 10:58 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Χαίρομαι για το "και βέβαια" και ελπίζω να το καταλάβει τελικά ο Μαξ.
Πρόσεξε το άλλο, θέλει λίγη αποσαφήνιση.
_________________
Μανή, Θεκέλ, Φάρες.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
maxim_97
Πρύτανης


Εγγραφή: 08 Ιαν 2005
Δημοσιεύσεις: 2769
Τόπος: ΑΘΗΝΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Ιούλ 31, 2017 12:25 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

spyros έγραψε:
Χαίρομαι για το "και βέβαια" και ελπίζω να το καταλάβει τελικά ο Μαξ.
Πρόσεξε το άλλο, θέλει λίγη αποσαφήνιση.


Σπυρο

Όταν δεν καταλαβαίνεις τον συνομιλητή σου τι σου λεει ....τοτε κάθε συζητηση είναι ματαιη.....

Σου επαναλαμβάνω πως όταν μιλαμε για την ΖΩΗ ...εννοουμε πως αυτή για να υπαρχει ακολουθει καποιους αναγκαίους ΚΑΝΟΝΕΣ και ΝΟΜΟΥΣ που χωρις αυτους απλα δεν θα υπηρχε.....Στον βαθμο που υπαρχει λοιπον για όλα τα ζωντανα, από μέγεθος μικροβιου εως ελεφαντα συμπεριλαμβανομενου ασφαλως και του ανθρωπου ....που θελεις να ξεχωρίζεις λες και λειτουργει η είναι κατι διαφορετικο απ' όλα τ' αλλα ειδη....ειμαστε σιγουρα διαφορετικοι ως προς τις νοητικες ικανότητες μας -εξαιρουνται ασφαλως οι πτωχοι στο πνευμα εβραιοχριστιανοι που κατ' ομολογια τους είναι γεννημενοι ΣΚΥΦΤΟΙ ΔΟΥΛΟΙ ΤΟΥ ΓΙΑΧΒΕ- αλλα ταυτόχρονα περαν των τεχνολογικων θαυματων που η επιστημη εφερε στην επιφανεια ...εξακολουθούμε συγκριτικα με πολλα αλλα ειδη ζωης να ειμαστε σε αδυναμια να τα αντιμετωπίσουμε και μπορουν να μας σκοτωσουν....Ιοι και καποια μικροβια για παράδειγμα....

Ένα είναι βεβαιο Σπυρο ....Πολλα απ' αυτά τα ειδη ζωης θα μπορουν να επιβιωσουν για δισεκατομμύρια χρονια μετα την εξαφανιση του ανθρωπινου είδους....με μαθηματικη ακριβεια μαλιστα.
_________________
Επίκουρος:
Ο θάνατος δεν υπάρχει ούτε για τους ζωντανούς ούτε για τους πεθαμένους – εφόσον για τους πρώτους δεν υπάρχει, ενώ οι άλλοι δεν υπάρχουν πια".
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα AIM διεύθυνση
maxim_97
Πρύτανης


Εγγραφή: 08 Ιαν 2005
Δημοσιεύσεις: 2769
Τόπος: ΑΘΗΝΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Αύγ 01, 2017 3:55 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

troian έγραψε:
spyros έγραψε:

Λυπάμαι, αλλά είναι αδύνατο να με πείσεις και ότι και να γράφεις, δεν θα πάψω ποτέ να ισχυρίζομαι ότι είσαι κάτι ανώτερο από τα φυτά και τα ζώα.

και βεβαια, εξάλλου έχουμε κάτι που λέγεται συνείδηση, την ιδιοτητα δηλαδή της ανώτερης μορφής αυτοοργάνωσης της υλης.



Χωρις συνειδηση ....δεν υπαρχει ζωη για κανενα ειδος....και φυσικα δεν υπαρχει απολυτως ΤΙΠΟΤΑ .....

ΥΓ ...ΕΞΑΙΡΟΥΝΤΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΟΙ ΑΝΕΓΚΕΦΑΛΟΙ ΤΥΦΛΟΙ ΠΙΣΤΟΙ ΦΑΝΤΑΣΜΑΤΩΝ ΠΟΥ ΣΤΟΧΕΥΟΥΝ ΣΤΗΝ ΜΕΤΑΘΑΝΑΤΟΝ ΖΩΗΝ ΕΝ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟ....
_________________
Επίκουρος:
Ο θάνατος δεν υπάρχει ούτε για τους ζωντανούς ούτε για τους πεθαμένους – εφόσον για τους πρώτους δεν υπάρχει, ενώ οι άλλοι δεν υπάρχουν πια".
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα AIM διεύθυνση
spyros
Πρύτανης


Εγγραφή: 21 Αύγ 2008
Δημοσιεύσεις: 3896
Τόπος: Μακεδονία

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Αύγ 02, 2017 12:42 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Εννοείς "χωρίς ζωή..δεν υπάρχει συνείδηση" ή "η συνείδηση είναι ένα επακόλουθο της ζωής", έτσι δεν είναι;

Συμφωνώ, σ'αυτό. Το λέει άλλωστε ο Κύριος στα ευαγγέλια:
"Εγώ ειμί η οδός, η αλήθεια και η ζωή. Το Α και το Ω."
Χωρίς την ζωή, την όντως Ζωή, τον Κύριο ημών Ιησού Χριστό, δεν υπάρχει ούτε οργανισμός, ούτε συνείδηση, δεν υπάρχει απολύτως ΤΙΠΟΤΑ.

Δεν νομίζω να είναι και τόσο ανεγκέφαλοι οι πιστοί. Αν υπάρχει έστω και μια πολύ πολύ μικρή πιθανότητα να υπάρχει παράδεισος (π.χ για εμένα είναι βεβαιότητα ότι υπάρχει), γιατί να αφήσουν την ευκαιρία να πάει χαμένη;
Καθόλου ανεγκέφαλοι, απεναντίας..
_________________
Μανή, Θεκέλ, Φάρες.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
maxim_97
Πρύτανης


Εγγραφή: 08 Ιαν 2005
Δημοσιεύσεις: 2769
Τόπος: ΑΘΗΝΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Αύγ 02, 2017 1:08 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

spyros έγραψε:
Εννοείς "χωρίς ζωή..δεν υπάρχει συνείδηση" ή "η συνείδηση είναι ένα επακόλουθο της ζωής", έτσι δεν είναι;

Συμφωνώ, σ'αυτό. Το λέει άλλωστε ο Κύριος στα ευαγγέλια:
"Εγώ ειμί η οδός, η αλήθεια και η ζωή. Το Α και το Ω."
Χωρίς την ζωή, την όντως Ζωή, τον Κύριο ημών Ιησού Χριστό, δεν υπάρχει ούτε οργανισμός, ούτε συνείδηση, δεν υπάρχει απολύτως ΤΙΠΟΤΑ.

Δεν νομίζω να είναι και τόσο ανεγκέφαλοι οι πιστοί. Αν υπάρχει έστω και μια πολύ πολύ μικρή πιθανότητα να υπάρχει παράδεισος (π.χ για εμένα είναι βεβαιότητα ότι υπάρχει), γιατί να αφήσουν την ευκαιρία να πάει χαμένη;
Καθόλου ανεγκέφαλοι, απεναντίας..


ΖΩΗ = ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ η και το αναποδο....χωρις το ένα δεν υπαρχει το άλλο γιατι στην ουσια μιλαμε για το ιδιο πραγμα,,,,,Αν περιμεναμε από τον κυριο σου να μας "φωτισει" ....θα ημασταν ακομα στον μεσαιωνα του σκοταδισμου της ΓΝΩΣΗΣ....Αλλωστε ο Τζεσουα ηταν ενας αγραμματος ημιμαθης μαλιστα μαραγκος μαθητευόμενος ....Που να γνωριζε από τετοια ζητήματα...Εδώ πιστευε στην Βιβλο που ηθελε ο Ηλιος να κινηται γυρο από την Γη και όχι το αναποδο, η Γη να είναι ακινητη και επιπεδη....Μιλαμε για ατομο ασχετο με την ΑΛΗΘΕΙΑ της φυσης και του συμπαντος κοσμου αλλα το επαιζε και υιος "Θεου" ....Και κατι άλλο....αν περιμενεις παραδεισο μετα θανατον ....την "εβαψες" με βεβαιοτητα....Ξανασκεψου το και ζησε την ενζωη κατασταση σου ευτυχισμένος
_________________
Επίκουρος:
Ο θάνατος δεν υπάρχει ούτε για τους ζωντανούς ούτε για τους πεθαμένους – εφόσον για τους πρώτους δεν υπάρχει, ενώ οι άλλοι δεν υπάρχουν πια".
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα AIM διεύθυνση
spyros
Πρύτανης


Εγγραφή: 21 Αύγ 2008
Δημοσιεύσεις: 3896
Τόπος: Μακεδονία

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Αύγ 02, 2017 1:19 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Την ζω τη ζωή μου Μαξ και είμαι πολύ ευτυχισμένος.
Δεν πίστευε σε τέτοια πράγματα ο Ιησούς και γιαυτό δεν τα αναφέρει πουθενά στα ευαγγέλια.
Βασικά ο Ιησούς δεν πίστευε σε κάτι, διότι είναι ο ίδιος ο Θεός.

Ζω τη ζωή μου ευτυχισμένος και έχω την ελπίδα μου να συνεχίσω να είμαι το ίδιο και περισσότερο ευτυχισμένος και μετά τον θάνατό μου.
Σωστός; Wink
_________________
Μανή, Θεκέλ, Φάρες.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
maxim_97
Πρύτανης


Εγγραφή: 08 Ιαν 2005
Δημοσιεύσεις: 2769
Τόπος: ΑΘΗΝΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Αύγ 02, 2017 3:08 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

spyros έγραψε:
Την ζω τη ζωή μου Μαξ και είμαι πολύ ευτυχισμένος.
Δεν πίστευε σε τέτοια πράγματα ο Ιησούς και γιαυτό δεν τα αναφέρει πουθενά στα ευαγγέλια.
Βασικά ο Ιησούς δεν πίστευε σε κάτι, διότι είναι ο ίδιος ο Θεός.

Ζω τη ζωή μου ευτυχισμένος και έχω την ελπίδα μου να συνεχίσω να είμαι το ίδιο και περισσότερο ευτυχισμένος και μετά τον θάνατό μου.
Σωστός; Wink


χαχαχαχαχαχαχαχαχαχα...."ευτυχισμένος" μπορεις να αισθάνεσαι μονο αν εχεις συνειδηση....Ειπαμε ΖΩΗ = ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ ...ΧΩΡΙΣ ΤΟ ΕΝΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΟ ΑΛΛΟ....Για ποια ευτυχια μιλας ως νεκρος , αρα χωρις ζωη και συνειδηση, μονο εσυ και οι ομοϊδεάτες εβραιοχριστιανοι ανεγκεφαλοι εννοουν,,,,Εγω απλα τέτοιες ΑΝΤΙΦΑΣΕΙΣ τις κοροιδευω ως λογικα σκεπτόμενος....
_________________
Επίκουρος:
Ο θάνατος δεν υπάρχει ούτε για τους ζωντανούς ούτε για τους πεθαμένους – εφόσον για τους πρώτους δεν υπάρχει, ενώ οι άλλοι δεν υπάρχουν πια".
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα AIM διεύθυνση
spyros
Πρύτανης


Εγγραφή: 21 Αύγ 2008
Δημοσιεύσεις: 3896
Τόπος: Μακεδονία

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Αύγ 02, 2017 3:58 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Πιστεύεις σε ασυνήθιστα πράγματα φίλε.
Πιστεύεις ότι όλοι οι οργανισμοί είναι το ίδιο και τέλος πάντων ο άνθρωπος δεν διαφέρει από τα ζώα. Όταν ήσουν νεαρός ναυτικός πίστευες ότι οι πολιτισμοί που γνώριζες δεν είναι τεκμήριο διαφοροποίησης των ανθρώπων από τα ζώα και τα φυτά. Τώρα πιστεύεις ότι είμαι ένας νεκρός εφόσον δεν έχω συνείδηση=ζωή. Και το πιστεύεις παρά τους διαλόγους μας.
Φίλε, αν ήμουν νεκρός, δεν θα μπορούσα να πληκτρολογήσω το κείμενο που μόλις διάβασες.
_________________
Μανή, Θεκέλ, Φάρες.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
maxim_97
Πρύτανης


Εγγραφή: 08 Ιαν 2005
Δημοσιεύσεις: 2769
Τόπος: ΑΘΗΝΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Αύγ 02, 2017 7:14 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

spyros έγραψε:
Πιστεύεις σε ασυνήθιστα πράγματα φίλε.
Πιστεύεις ότι όλοι οι οργανισμοί είναι το ίδιο και τέλος πάντων ο άνθρωπος δεν διαφέρει από τα ζώα. Όταν ήσουν νεαρός ναυτικός πίστευες ότι οι πολιτισμοί που γνώριζες δεν είναι τεκμήριο διαφοροποίησης των ανθρώπων από τα ζώα και τα φυτά. Τώρα πιστεύεις ότι είμαι ένας νεκρός εφόσον δεν έχω συνείδηση=ζωή. Και το πιστεύεις παρά τους διαλόγους μας.
Φίλε, αν ήμουν νεκρός, δεν θα μπορούσα να πληκτρολογήσω το κείμενο που μόλις διάβασες.



ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΩ ΣΠΥΡΟ....ΓΝΩΡΙΖΩ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΤΗΣ ΦΥΣΗΣ ΤΩΝ ΠΡΑΓΜΑΤΩΝ ΜΕΣΩ ΤΗΣ ΕΠΙΣΤΗΜΗΣ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΑΠ' ΑΥΤΗ ....
Άλλη αληθεια δεν υπαρχει και οσοι μιλανε για "Θρησκευτικες αληθειες" απλα κοροϊδεύουν τον αφελη , αγραμματο κοσμάκη....

Η ζωη δεν είναι αποκλειστικά προνόμιο του ανθρώπινου είδους , οπου αλλωστε για τουλάχιστον 1,5 δις χρονια πριν την υπαρξη του είδους μας υπήρχαν εκατομμύρια αλλοι ζωντανοί οργανισμοί .... οπου βεβαια δεν προσκυνουσαν τον Γιαχβε για θεο τους.... Η ΑΓΝΟΙΑ ΚΑΙ Ο ΦΟΒΟΣ ΤΟΥ ΑΓΝΩΣΤΟΥ ΤΗΣ ΦΥΣΗΣ ΕΚΑΝΑΝ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΝΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΟΥΝ ΘΕΟΥΣ ΚΑΙ ΔΙΑΒΟΛΟΥΣ....Εκτοτε όμως περασαν εκατομμύρια χρονια , μαθαμε σχεδόν τα παντα για την φυση και την λειτουργια της και ο φοβος μας ξεπεράστηκε εκτος βεβαια των ανθρωπων που εξακολουθουν ΤΥΦΛΑ ΚΑΙ ΑΝΕΓΚΕΦΑΛΑ (λογω Αγνοιας τους βεβαια) να τρεμουν τον υποτιθεμενο Θεο τους και τον Βελζεβουλ....

Αντε καλο βραδι !!!
_________________
Επίκουρος:
Ο θάνατος δεν υπάρχει ούτε για τους ζωντανούς ούτε για τους πεθαμένους – εφόσον για τους πρώτους δεν υπάρχει, ενώ οι άλλοι δεν υπάρχουν πια".
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα AIM διεύθυνση
troian
Πρύτανης


Εγγραφή: 05 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 2267
Τόπος: ΧΑΛΚΙΔΙΚΗ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Αύγ 03, 2017 5:14 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

spyros έγραψε:
Χαίρομαι για το "και βέβαια" και ελπίζω να το καταλάβει τελικά ο Μαξ.
Πρόσεξε το άλλο, θέλει λίγη αποσαφήνιση.

μια ιδιότητα του ανθρώπινου εγκεφάλου λοιπόν
_________________
μακεδονίτικα πουλιὰ λαλοῦν μακεδονίτικα
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
spyros
Πρύτανης


Εγγραφή: 21 Αύγ 2008
Δημοσιεύσεις: 3896
Τόπος: Μακεδονία

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Αύγ 03, 2017 7:49 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

maxim_97 έγραψε:

ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΩ ΣΠΥΡΟ....ΓΝΩΡΙΖΩ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΤΗΣ ΦΥΣΗΣ ΤΩΝ ΠΡΑΓΜΑΤΩΝ ΜΕΣΩ ΤΗΣ ΕΠΙΣΤΗΜΗΣ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΑΠ' ΑΥΤΗ ....
Άλλη αληθεια δεν υπαρχει και οσοι μιλανε για "Θρησκευτικες αληθειες" απλα κοροϊδεύουν τον αφελη , αγραμματο κοσμάκη....


Μαξ, η επιστήμη δεν γνωρίζει την φύση των πραγμάτων, αλλά μελετά και γνωρίζει στο βαθμό που καταφέρνει τις σχέσεις και τις μεταξύ τους αλληλεπιδράσεις.
Την φύση των όντων δεν την γνωρίζει κανένας, παρά μόνον ο Τριαδικός Θεός.

Όταν μιλάμε για θρησκευτικές αλήθειες, δεν το κάνουμε στα πλαίσια της ανακάλυψης, αλλά της αποκάλυψης. Μιλάμε με βάση αυτό που ο ίδιος ο Θεός μας αποκάλυψε και μέχρις εκεί που ο ίδιος θέλησε να μας αποκαλύψει.
Οι αρχαίοι μας φιλόσοφοι προσπαθούσαν πολύ φιλότιμα και επίπονα να ανακαλύψουν τον Θεό. Ποτέ δεν μπορείς να ανακαλύψεις κάποιον, αν δεν το επιθυμεί ο ίδιος. Ο Θεός, επειδή είναι πρόσωπο και όχι δύναμη ή ενέργεια, δεν ανακαλύπτεται αλλά αποκαλύπτεται. Γιαυτό και τόσοι φιλόσοφοι μέσα σε τόσους αιώνες δεν μπόρεσαν από μόνοι τους να συλλάβουν τα δόγματα της Τριαδικότητας, της Αγαθότητας, της Αγάπης, της Πατρότητας, της Ενανθρώπισης (εκτός του Σωκράτη σε αυτό μόνον), της διπλής φύσεως του Θεάνθρωπου Υιού, της τριπλής Υποστάσεως του Θεού κλπ. Έπρεπε να έρθει ο ίδιος ο Θεός για δούμε πως είναι, στο βαθμό που μας επιτρέπεται να δούμε πως είναι.


Παράθεση:
Η ζωη δεν είναι αποκλειστικά προνόμιο του ανθρώπινου είδους , οπου αλλωστε για τουλάχιστον 1,5 δις χρονια πριν την υπαρξη του είδους μας υπήρχαν εκατομμύρια αλλοι ζωντανοί οργανισμοί .... οπου βεβαια δεν προσκυνουσαν τον Γιαχβε για θεο τους.... Η ΑΓΝΟΙΑ ΚΑΙ Ο ΦΟΒΟΣ ΤΟΥ ΑΓΝΩΣΤΟΥ ΤΗΣ ΦΥΣΗΣ ΕΚΑΝΑΝ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΝΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΟΥΝ ΘΕΟΥΣ ΚΑΙ ΔΙΑΒΟΛΟΥΣ....Εκτοτε όμως περασαν εκατομμύρια χρονια , μαθαμε σχεδόν τα παντα για την φυση και την λειτουργια της και ο φοβος μας ξεπεράστηκε εκτος βεβαια των ανθρωπων που εξακολουθουν ΤΥΦΛΑ ΚΑΙ ΑΝΕΓΚΕΦΑΛΑ (λογω Αγνοιας τους βεβαια) να τρεμουν τον υποτιθεμενο Θεο τους και τον Βελζεβουλ....


Ποτέ δεν είπε η εκκλησία ή εγώ ότι η ζωή είναι προνόμιο μόνο του ανθρώπινου είδους. Από το πρώτο κεφάλαιο της Βίβλου ξεκαθαρίζει το πράγμα: "Καὶ εἶπεν ὁ Θεός· ἐξαγαγέτω ἡ γῆ ψυχὴν ζῶσαν κατὰ γένος, τετράποδα καὶ ἑρπετὰ καὶ θηρία τῆς γῆς κατὰ γένος. καὶ ἐγένετο οὕτως.

Τα φυτά και τα ζώα δεν λατρεύουν τον Θεό, διότι οι ψυχές τους, η συνείδησή τους η αντίληψή τους κλπ, δεν είναι της ίδια ποιότητας με τον άνθρωπο.

Η άγνοια έκανε και κάνει τους ανθρώπους ειδωλολάτρες παγανιστές και δεισιδαίμονες. Βλέπεις τι κάνουν οι νεοπαγανιστές όπως αυτοί του υσεε:
λατρεύουν με τελετουργικά θεότητες για τις οποίες οι ίδιοι παραδέχονται ότι είναι δυνάμεις της φύσεως!
_________________
Μανή, Θεκέλ, Φάρες.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Αύγ 03, 2017 8:42 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

spyros έγραψε:
Αν υπάρχει έστω και μια πολύ πολύ μικρή πιθανότητα να υπάρχει παράδεισος (π.χ για εμένα είναι βεβαιότητα ότι υπάρχει), γιατί να αφήσουν την ευκαιρία να πάει χαμένη;
Καθόλου ανεγκέφαλοι, απεναντίας..


Γιατί ένας αθάνατος άνθρωπος δεν είναι πια άνθρωπος...οι ανώτερες πνευματικές και ηθικές ιδιότητες του ανθρώπου χάνουν το νόημά τους αν δεν υπάρχει ο θάνατος και ο έρωτας ,δηλαδή η διαλεκτική της Ανάγκης.Η φαντασιοπληξία του ανθρώπινου ναρκισσισμού δημιούργησε την έννοια της "ελευθερίας" ως ισοδύναμο της υπέρβασης της φύσης. Αν υπήρχε έστω και μία πιθανότητα να υπάρχει θέωση,δε θα είχε υπάρξει ποτέ ο ούτε κόσμος της Ανάγκης ούτε ο ηθικός κόσμος.
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο
Σελίδα 3 από 5

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center