Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

BURNING DOWN THE HOUSE
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2, 3 ... 41, 42, 43  Επόμενο
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
timestotimes
Πρύτανης


Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010
Δημοσιεύσεις: 1951

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούλ 13, 2017 9:13 am    Θέμα δημοσίευσης: BURNING DOWN THE HOUSE Απάντηση με Συμπερίληψη

Στα τέλη της Ιστορίας της Ρωμαϊκής Αυτοκρατορίας, οι κοινωνικές συνθήκες επιδεινώθηκαν, και διάφορες θρησκείες, που βασίζονταν όλες στην στωική ιδέα της υπερφυσικής κοσμικής τάξης, άρχισαν να ανταγωνίζονται για το ποια θα προσέλκυε τους κοινωνικά καταπιεσμένους. Αρχικά, οι θρησκείες αυτές ήταν υπό διωγμό, γιατί κήρυτταν την υπακοή στους θείους και όχι στους ανθρώπινους νόμους. Οι σημαντικότερες από αυτές τις θρησκείες ήταν ο Μιθραϊσμός, ο Ορφισμός, οι λατρείες της Κυβέλης, της Ίσιδας και του Όσιρη – και ο Χριστιανισμός. Ο τελευταίος υπερίσχυσε στον ανταγωνισμό αυτό, κέρδισε προσήλυτους και (κατά τραγική ειρωνεία για μια θρησκεία των καταπιεσμένων) έγινε επίσημη θρησκεία του Ρωμαϊκού κράτους επί Κωνσταντίνου Α (περ. 288-337). Η εξέλιξη αυτή οδήγησε τον 4ο αιώνα μ.Χ. στην πατερική περίοδο της εκκλησιαστικής ιστορίας, κατά την οποία αποκρυσταλλώθηκε το δόγμα της εκκλησίας από τους «Πατέρες» της εκκλησίας. (……) Η αυγουστινιανή εκδοχή του Χριστιανισμού ήταν η εκδοχή που κυριάρχησε όταν η Ρωμαϊκή Αυτοκρατορία έπεσε σε παρακμή και η Ευρώπη εισήλθε στον Μεσαίωνα. Οι βασικές αρχές του αυγουστινιανού Χριστιανισμού δεν ήταν ευνοϊκές για την επιστήμη, ιδιαίτερα τις κοινωνικές ή ανθρωπιστικές επιστήμες. Σύμφωνα με τον Αυγουστίνο, ο θεός είναι τέλειος, ενώ η ανθρώπινη φύση είναι αμαρτωλή. Ο κόσμος και η ανθρωπότητα δεν βρίσκονται σε αρμονία. Ο κόσμος δημιουργήθηκε από ένα παντοδύναμο θεό, ο οποίος είναι ανεξιχνίαστος, ο άνθρωπος δεν μπορεί να τον κατανοήσει. Επομένως, είναι άσκοπο να μελετούν οι άνθρωποι το θεό ή τη φύση. Η ανθρώπινη συμπεριφορά δεν πρέπει να κρίνεται από τους ανθρώπους ή τη φύση αλλα από το θεό. Τέλος, όλα όσα μπορεί να μάθει ο άνθρωπος για τον εαυτό του, τη φύση και το θεό αποκαλύφθηκαν στις Γραφές. Οι αρχές αυτές , που αποσκοπούσαν να εξηγήσουν το μυστήριο του θεού, είχαν ως αποτέλεσμα την καταστολή της ανθρώπινης περιέργειας και της συναίσθησης ότι η φύση είναι μυστηριώδης. Εφόσον δεν υπήρχαν μυστήρια και ο άνθρωπος δεν είχε την περιέργεια να τα λύσει, γιατί να νοιαστεί να αναπτύξει την επιστήμη;

Ιστορία της ανθρωπολογικής σκέψης
Paul Erickson – Liam Murphy


Μήπως έχει κανείς περεταίρω στοιχεία για αυτή τη κομβική περίοδο του ανταγωνισμού των θρησκειών στα τέλη της Ιστορίας της Ρωμαϊκής Αυτοκρατορίας? Γιατί υπερίσχυσε ο Χριστιανισμός έναντι των άλλων θρησκειών που βασίζονταν, επίσης, στην ιδέα της υπερφυσικής κοσμικής τάξης (Μιθραϊσμός, Ορφισμός, λατρείες της Κυβέλης, της Ίσιδας και του Όσιρη)?





Δεν έχω ιδιαίτερα προσόντα. Απλώς είμαι παθιασμένα περίεργος.
Αλβέρτος Αϊνστάιν
https://youtu.be/gVv94T5LF0c
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
timestotimes
Πρύτανης


Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010
Δημοσιεύσεις: 1951

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούλ 13, 2017 9:32 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

https://youtu.be/Lli99OmkPwM?t=2s
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
skapaneas
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 12421
Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Ιούλ 14, 2017 12:57 am    Θέμα δημοσίευσης: Re: BURNING DOWN THE HOUSE Απάντηση με Συμπερίληψη

Exclamation ........................................ Mr. Green Mr. Green Ολα τα ... ονομαζομενα νοητικα πειραματα ειναι ... απατες Mr. Green Mr. Green ....................................... Exclamation
                                  0.2.2.β.β.β.β.β

timestotimes έγραψε:
Ο κόσμος δημιουργήθηκε από ένα παντοδύναμο θεό, ο οποίος είναι ανεξιχνίαστος, ο άνθρωπος δεν μπορεί να τον κατανοήσει. Επομένως, είναι άσκοπο να μελετούν οι άνθρωποι το θεό ή τη φύση. Η ανθρώπινη συμπεριφορά δεν πρέπει να κρίνεται από τους ανθρώπους ή τη φύση αλλα από το θεό. Τέλος, όλα όσα μπορεί να μάθει ο άνθρωπος για τον εαυτό του, τη φύση και το θεό αποκαλύφθηκαν στις Γραφές. Οι αρχές αυτές , που αποσκοπούσαν να εξηγήσουν το μυστήριο του θεού, είχαν ως αποτέλεσμα την καταστολή της ανθρώπινης περιέργειας και της συναίσθησης ότι η φύση είναι μυστηριώδης. Εφόσον δεν υπήρχαν μυστήρια και ο άνθρωπος δεν είχε την περιέργεια να τα λύσει, γιατί να νοιαστεί να αναπτύξει την επιστήμη;

Ιστορία της ανθρωπολογικής σκέψης
Paul Erickson – Liam Murphy


Γιατί υπερίσχυσε ο Χριστιανισμός έναντι των άλλων θρησκειών που βασίζονταν, επίσης, στην ιδέα της υπερφυσικής κοσμικής τάξης (Μιθραϊσμός, Ορφισμός, λατρείες της Κυβέλης, της Ίσιδας και του Όσιρη)?





Δεν έχω ιδιαίτερα προσόντα. Απλώς είμαι παθιασμένα περίεργος.
Αλβέρτος Αϊνστάιν

Η δικη σου απαντηση στο ερωτημα σου ποιά ειναι ;

Προσωπικα εκτιμω οτι αν υπαρχει ενα μεγιστο μυστηριο που καλειται να "λυσει" η επιστημη αυτο ειναι ο θεος


Σημειωση
Η απλη περιεργεια μονο δεν ειναι αρκετη για την επιστημη
Και ειναι γνωστη η ρηση : "η περιεργεια σκοτωσε τη γατα"
_________________
Ο ανθρωπος ειναι ο λογος του συμπαντος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
timestotimes
Πρύτανης


Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010
Δημοσιεύσεις: 1951

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Ιούλ 14, 2017 5:50 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Skapanea,
Προσωπικά εκτιμώ ότι η επιστήμη ουδεμία σχέση έχει με τον θεό ή το αντίστροφο. Ούτε ότι η επιστήμη, βέβαια, μπορεί να αντικαταστήσει κανέναν θεό. Το βιβλίο αυτό εξετάζει πολλά πεδία της επιστημονικής, εξελικτικής, σκέψης του ανθρώπου, ξεκινώντας από τη φιλοσοφία. Γίνονται, λοιπόν, κάποιες αναφορές στον χρόνο, τον τρόπο και τις αιτίες που η δύναμη της θρησκείας επηρέασε την φύση της επιστήμης. Η ερώτηση που παραθέτω απορρέει από περιέργεια και όχι δεν είναι κάτι που έχω ξεκαθαρίσει, το ψάχνω κι εγώ. Για την ακρίβεια στέκομαι στο γεγονός ότι οι θρησκείες που φαίνεται να παρουσιάζονται σε αυτό το χρονικό σημείο βασίζονταν όλες στην στωική ιδέα της υπερφυσικής στωικής τάξης, όπως αναφέρεται. Aν και πως προέκυψε αυτό και γιατί υπερίσχυσε ο χριστιανισμός, είναι το ερώτημα. Αυτό δεν έχει να κάνει με τον θεό, είναι ιστορία.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
timestotimes
Πρύτανης


Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010
Δημοσιεύσεις: 1951

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Ιούλ 14, 2017 6:14 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Όσο για την θέση σου για την επιστήμη σε σχέση με τη γάτα, διαφωνώ κάθετα. Έχω δουλέψει σε έρευνα, θεωρητικά και πρακτικά, και το μόνο που με καθοδήγησε ήταν η περιέργεια για το τι βρίσκεται κάτω από την επιφάνεια των πραγμάτων και μάλιστα πολυεπίπεδα. Πως αισθάνεσαι όταν δουλεύεις σε μια τέτοια βάση? Παρανοικά! Έχεις τόσα στοιχεία που χάνεις τη μπάλα, ιδιαίτερα όταν δουλεύεις πάνω σε νέο αντικείμενο.

Έχει επεξεργασθεί απο τον/την timestotimes στις Παρ Ιούλ 14, 2017 7:04 am, επεξεργάσθηκε 1 φορά συνολικά
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
skapaneas
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 12421
Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Ιούλ 14, 2017 7:03 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Exclamation ........................................ Mr. Green Mr. Green Ολα τα ... ονομαζομενα νοητικα πειραματα ειναι ... απατες Mr. Green Mr. Green ....................................... Exclamation
                                  0.2.2.β.β.β.β.β

timestotimes

Σχετικα με το πρωτο
Μπορει οντως το ενδιαφερον σου να ειναι καθαρα ακαδημαϊκο, προς το παρον
Αλλά τι νοημα εχει να εξεταζεις ενα συγκεκριμενο φαινομενο ιστορικα και σε μια συγκεκριμενη περιοδο, αν οχι για να δεις τους λογους που οδηγησαν τα πραγματα σε καποια συγκεκριμενη κατευθυνση ;
Επιπλεον, οσο και να θες να σταθεις μονο στην ιστορικη διασταση του συγκεκριμενου ζητηματος, αυτο το ζητημα εχει να κανει με την πιστη των ανθρωπων σε θεο
Και ο θεος οπως πολυ καλα γνωριζεις δεν μπαινει σε ιστορικα καλουπια
Ειναι "υπερανω" της ιστοριας
Με την εννοια οτι δεν υπαρχουν ιστορικα στοιχεια που να μαρτυρανε για την πορεια του στο χρονο
Γιατι αυτο ειναι η ιστορια βασικα : μια καταγραφη γεγονοτων που ελαβαν χωρα καποτε, καπου, καπως
Εξεταζοντας λοιπον εσυ προσωπικα το συγκεκριμενο ζητημα, ουσιαστικα και κατα τη γνωμη μου, αναζητας τον τροπο επιρροης του θειου σε συγκεκριμενες κοινωνικες συνθηκες στην ανθρωπινη επιλεκτικοτητα περι του μελλοντος που αναζητα να καθορισει ο ανθρωπος για τη ζωη του


Σχετικα με το δευτερο
΄Ερευνα για την έρευνα θεωρω οτι δεν υπαρχει
Και ουτε ειναι σωστο κατα τη γνωμη μου να υπαρχει
Διοτι με δεδομενο οτι η ερευνα αποκαλυπτει παντοτε πραγματα, το ανοιγμα πυλων δρασης και εφαρμογων στη ζωη, οπως κανει η επιστημη, χωρις συγκεκριμενο λογο αναζητησης, ( η γνωση δηλαδη για τη γνωση ), ειναι δικοπο μαχαιρι στα χερια ενος "παιδιου"
Το υπογραμμιζεις και εσυ με τον τροπο σου παραπανω

Παράθεση:
Πως αισθάνεσαι όταν δουλεύεις σε μια τέτοια βάση?
Παρανοικά !
Έχεις τόσα στοιχεία που χάνεις τη μπάλα, ιδιαίτερα όταν δουλεύεις πάνω σε νέο αντικείμενο.

Αυτος ειναι ο σκοπος της ερευνας ;
Να παρανοεις και να χανεις τη "μπαλα" ;
Τοτε τι θα κάνεις με ολα αυτα τα νεα στοιχεια πραγματικα στη ζωη ;

Ξερω πως μπορει να ακουγεται ολο αυτο, αλλά η επενδυση του χρονου χωρις λογο σε κατι που οδηγει σε κατι καινουργιο χωρις την ταυτοχρονη ωριμοτητα για τον απολυτο ελεγχο του χειρισμου του, μονο επισφαλες ( τουλαχιστον ) μπορει να ειναι
Επιστημη ναι, αλλά στις κατευθυνσεις που ειναι αναγκαιες για την ανθρωπινη προοδο
Και οι κατευθυνσεις αυτες προσδιοριζονται απο τα πραγματικα ανθρωπινα προβληματα
Παραδειγμα, η προδος που επιβαλλεται στην ιατρικη που εχει στοχο την αποκατασταση της ανθρωπινης υγειας και αρτιμελειας

Ακομα και να με διαβεβαιωσεις οτι εχεις εργαστει στην ερευνα οπως λες χωρις καμια απολυτως συμβατικη αμοιβη, κατα βαθος θεωρω οτι υπηρχε πολυ σοβαρος προσωπικος λογος που σε ωθησε να το πραξεις, οπως συμβαινει σε ολους μας πιστευω οταν προσφερουμε εθελοντικα το χρονο μας σε ενα σκοπο
_________________
Ο ανθρωπος ειναι ο λογος του συμπαντος


Έχει επεξεργασθεί απο τον/την skapaneas στις Παρ Ιούλ 14, 2017 7:19 am, επεξεργάσθηκε 1 φορά συνολικά
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
timestotimes
Πρύτανης


Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010
Δημοσιεύσεις: 1951

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Ιούλ 14, 2017 7:18 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Σχετικά με το πρώτο:
Σαφώς και όταν ανεβάζω κάτι, το ανεβάζω όπως θέλω και όποιος ενδιαφέρεται επί του θέματος ασχολείται.

Σχετικά με το δεύτερο:
Δεν έχεις ιδέα που έχω δουλέψει και κάνεις εικασίες με σκοπό. Τα υπόλοιπα που γράφεις είναι θεωρίες τύπου καφενείου.

Μπορείς βέβαια να συνεχίζεις να γράφεις, μονόλογος θα μου πεις? Ε, δεν πειράζει.. μονολογος.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
skapaneas
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 12421
Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Ιούλ 14, 2017 7:31 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Exclamation ........................................ Mr. Green Mr. Green Ολα τα ... ονομαζομενα νοητικα πειραματα ειναι ... απατες Mr. Green Mr. Green ....................................... Exclamation
                                  0.2.2.β.β.β.β.β

timestotimes έγραψε:
Σχετικά με το πρώτο:
Σαφώς και όταν ανεβάζω κάτι, το ανεβάζω όπως θέλω και όποιος ενδιαφέρεται επί του θέματος ασχολείται.

Σχετικά με το δεύτερο:
Δεν έχεις ιδέα που έχω δουλέψει και κάνεις εικασίες με σκοπό. Τα υπόλοιπα που γράφεις είναι θεωρίες τύπου καφενείου.

Μπορείς βέβαια να συνεχίζεις να γράφεις, μονόλογος θα μου πεις? Ε, δεν πειράζει.. μονολογος.

Συμφωνω με το πρωτο και διαφωνω απολυτα με το δευτερο στα σημεια που εχω επισημανει

Καταθεσα την αποψη μου στο θεμα σου και αυτο ειναι ολο
_________________
Ο ανθρωπος ειναι ο λογος του συμπαντος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
gianiss
Πρύτανης


Εγγραφή: 18 Ιούλ 2011
Δημοσιεύσεις: 6073

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Ιούλ 14, 2017 9:36 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Παράθεση:
timestotimes

Γιατί υπερίσχυσε ο Χριστιανισμός έναντι των άλλων θρησκειών που βασίζονταν, επίσης, στην ιδέα της υπερφυσικής κοσμικής τάξης
Χωρίς να έχω ασχοληθεί με το θέμα , νομίζω πως βασικό στοιχείο για την επικράτησή του, ήταν η υπόσχεση της ανάστασης και η ελπίδα μιας αιώνιας μετά θάνατον ζωής .

Σχετίζεται κάπως με το λεγόμενο “εγωιστικό γονίδιο” , μια άποψη που έχει κάποια λογική βάση
Παράθεση:
Δεν έχεις ιδέα που έχω δουλέψει και κάνεις εικασίες με σκοπό. Τα υπόλοιπα που γράφεις είναι θεωρίες τύπου καφενείου.
Μην τον ξεσυνερίζεσαι ....
Άφες αυτόν , ου γαρ οίδε τι ......
......σημαίνει έρευνα .

Είναι κάτι που απεχθάνεται , καθώς αυτός την αλήθεια την γνωρίζει ήδη εξ αποκαλύψεως.
Τον τσαντίζει που κάποιοι την ψάχνουν

Φίλος είναι!!!
Τόσα ξέρει τόσα λέει ο φουκαράς
Δεν είναι κακεντρεχής.

.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
skapaneas
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 12421
Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Ιούλ 14, 2017 10:08 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Exclamation ........................................ Mr. Green Mr. Green Ολα τα ... ονομαζομενα νοητικα πειραματα ειναι ... απατες Mr. Green Mr. Green ....................................... Exclamation
                                  0.2.2.β.β.β.β.β.β

gianiss έγραψε:
Παράθεση:
Δεν έχεις ιδέα που έχω δουλέψει και κάνεις εικασίες με σκοπό. Τα υπόλοιπα που γράφεις είναι θεωρίες τύπου καφενείου.

Μην τον ξεσυνερίζεσαι ....
Άφες αυτόν , ου γαρ οίδε τι ......
......σημαίνει έρευνα .

Είναι κάτι που απεχθάνεται , καθώς αυτός την αλήθεια την γνωρίζει ήδη εξ αποκαλύψεως.
Τον τσαντίζει που κάποιοι την ψάχνουν

Φίλος είναι!!!
Τόσα ξέρει τόσα λέει ο φουκαράς
Δεν είναι κακεντρεχής.

Να εισαι καλά για την "κατανοηση" Mr. Green Mr. Green Mr. Green

Και ... συνεχισε την καλη "έρευνα" ... Twisted Evil

Ο,τι κι αν ψαχνεις ...

Ευχομαι να βρεις τελικα καποια στιγμη το τι ακριβως ψαχνεις Wink

Και να παψεις να μιλας αοριστα για την "έρευνα" της αληθειας

Φιλικα στα λεω
_________________
Ο ανθρωπος ειναι ο λογος του συμπαντος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
gianiss
Πρύτανης


Εγγραφή: 18 Ιούλ 2011
Δημοσιεύσεις: 6073

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Ιούλ 14, 2017 10:34 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Αξία έχει το υπέροχο ταξίδι , όχι η “Ιθάκη”


"Πολλών ανθρώπων ίδεν άστεα και νόον έγνω"
.......................................................................


Φιλικά και καλοπροαίρετα πάντα ....


.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
iason
Πρύτανης


Εγγραφή: 01 Ιούν 2003
Δημοσιεύσεις: 4108
Τόπος: (Γ)Ελλάς

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Ιούλ 14, 2017 10:35 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

timestotimes έγραψε:
Aν και πως προέκυψε αυτό και γιατί υπερίσχυσε ο χριστιανισμός, είναι το ερώτημα. Αυτό δεν έχει να κάνει με τον θεό, είναι ιστορία.

Επειδή φαίνεται ότι διαβάζεις και ερευνάς, συνιστώ ένα βιβλίο:
https://www.google.gr/search?q=%CE%B7+%CE%BA%CF%8D%CE%BB%CE%B9%CE%BE+%CE%BA%CE%B1%CE%B9+%CF%84%CE%BF+%CE%BE%CE%AF%CF%86%CE%BF%CF%82&ie=utf-8&oe=utf-8&client=firefox-b&gfe_rd=cr&ei=pX5oWeiPL43Y8AeKjZTgDQ
Η Eisler έχει μια αρκετά out of the box σκέψη, που σε συνδυασμό με την σκοπιά της κοινωνiκής ανθρωπολογίας που βλέπει την ιστορία, ρίχνει ενδιαφέρον φως στο θέμα που ψάχνεις.

Σαν μια πρώτη γνώμη πάντως σχετικά με το ερώτημα γιατί επεκράτησε ο χριστιανισμός, νομίζω ότι ήταν ένας συνδυασμός αφενός τoy ζηλωτισμού ενός παθιασμένου Παύλου, ενός τρελού δηλ. που έβλεπε οράματα - σημειωτέον ότι ο χριστιανισμός πιο σωστά παυλισμός θα έπρεπε να λέγεται όπως έχει τεθεί - και αφετέρου το δέσιμο αυτής της νοοτροπίας ελέγχου με την αστική ανάπτυξη, γιατί βέβαια ο χριστιανισμός στην ουσία αποτέλεσε καθαρά αστικό δημιούργημα και "φυσική" εξέλιξη του ιουδαϊσμού δηλ. των καθιερωμένων μηχανισμών του χρήματος, πράγμα που φαίνεται καθαρά και στον πρώτο ευαγγέλιο του λεγόμενου "εβραίου" Ματθαίου που προσπαθεί να πείσει ότι ο Ιησούς ήταν συνέχεια των εβραίων πατέρων, πράγμα βεβαίως που έρχεται σε ευθεία αντίθεση με τα άλλα ευαγγέλια. Πήραν δηλαδή έναν μύθο του Ιησού, τον λανσάρανε με νέο θρησκευτικό χαρακτήρα, κάτι που δεν είχε καθόλου αυτός ο Ιησούς, και απλά κατασκευάσανε μια νέα εκδοχή της παλιάς θρησκείας οι ίδιοι που τσεπώνανε εις βάρος της κοινωνίας, για να εξακολουθήσουν το τσέπωμα, ώστε να επιβιώσει στις σύχρονες αστικές αυνθήκες η κυριαρχική κοινωνία μακριά από την παλιά συνεργατική κοινωνία. Αυτά τα ολίγα, αλλά θέλω να πως ότι μπορεί να διαφωτιστεί κανείς από τη δουλειά της Eisler.
_________________
-Κάθε λόγος μπορεί να έχει αντίλογο. Κάθε αντίλογος πρέπει να έχει λόγο.
-Εγέμισεν ο ουρανός πετούμενους γαϊδάρους.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
skapaneas
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 12421
Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Ιούλ 14, 2017 10:47 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Exclamation ........................................ Mr. Green Mr. Green Ολα τα ... ονομαζομενα νοητικα πειραματα ειναι ... απατες Mr. Green Mr. Green ....................................... Exclamation
                                  0.2.2.β.β.β.β.β.β

gianiss έγραψε:
Αξία έχει το υπέροχο ταξίδι, όχι η “Ιθάκη”

Ορθον !!!!! ( μεν ) Smile

Αλλά χωρις "Ιθακη" ( στην έρευνα ) δεν υπαρχει ταξιδι, μονο χαοτικη περιπλανηση Twisted Evil Twisted Evil
_________________
Ο ανθρωπος ειναι ο λογος του συμπαντος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
timestotimes
Πρύτανης


Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010
Δημοσιεύσεις: 1951

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Ιούλ 14, 2017 11:51 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

iason ευχαριστώ, ήσουν κατατοπιστικότατος! Εγώ ψάχνοντας βρήκα αυτό: ΠΡΟΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΗ ΕΠΟΧΗ του LODS ADOLPHE αλλά δεν ξέρω αν λέει κάτι, δεν βρήκα πολλές πληροφορίες.

gianiss ναι.. ξέρω, ξέρω... Κι εγώ φίλη του είμαι αλλά τωρα τελευταία φαίνεται ότι το παρατραβάει! Ακούς skapanea???
Κι αντί να προσπαθείς να τον αποτρέψεις, από το να ανακαλύψει την υπερφυσική κβαντομηχανική, καλύτερα να γράφεις περισσότερο. Μας μεταφέρεις πολύτιμη γνώση! (Και εσύ και όλοι όσοι έχουν πάρει θέση επί του γνωστού θέματος).

Ευχέλαιο τώρα (skapanea μη σκιαχτείς):
https://youtu.be/XgNXw-EkMw4?t=2s
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
eleonora
Πρύτανης


Εγγραφή: 19 Οκτ 2009
Δημοσιεύσεις: 910
Τόπος: Των Ονείρων...

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Ιούλ 14, 2017 12:44 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Razz




Χρονοτιμημένη μου χαίρομαι πολύ που συναντώ ξανά μια αγαπημένη φιλενάδα.
Να σου πω μόνο πως δεν πρέπει να δίνεις πίστη σε ημιμαθείς ανθρώπους, που προσπαθούν να στήσουν καριέρες και να κάνουν πωλήσεις βιβλίων πάνω σε δημοσιογραφικού τύπου προσεγγίσεις τόσο μεγάλων θεμάτων.
Πριν απ' όλα, ο στωικισμός δεν ήταν προϊόν της ύστερης ελληνιστικής φιλοσοφίας αλλά γεννήθηκε ακριβώς επάνω στην μεγάλη της άνθηση πολλά χρόνια πριν από την έλευση στη Δύση των αποκαλυπτικών θρησκειών.
Και δεν έχει καμιά σχέση αλληλεπίδρασης με τις ανατολικές φιλοσοφίες που αναφέρεις' εκτός από τα δάνεια στοιχεία του που υιοθετήθηκαν από αυτές στην ιστορική πορεία τους, χωρίς να γίνουν όμως κυριαρχικά χαρακτηριστικά τους.
Κύριο στοιχείο του ήταν η κατανόηση της Λογικής και η αποδοχή της πραγματικότητας έτσι όπως είναι' και από αυτή την προσέγγιση προέρχεται και η γενική έκφραση που χρησιμοποιείται παρεξηγημένα στις μέρες μας του "στωικισμού" σαν μιας παθητικής αποδοχής κάθε στραβού και άδικου που συμβαίνει. Ενώ το πραγματικό του νόημα βρίσκεται στη σύμφωνη με την φύση του κάθε ατόμου ΔΡΑΣΗ για την επίτευξη του ΚΑΛΟΥ, για το ίδιο και την κοινωνία.

Τώρα, για το ερώτημά σου:
Ο Χριστιανισμός επικράτησε πάνω στις υπόλοιπες σύγχρονες του αποκαλυπτικές θρησκείες, επειδή απλά και μόνο είχε ένα αληθινό μήνυμα και ένα αληθινό περιεχόμενο' όχι μόνο ένα τεχνητό ιερατείο και μια τεχνητή θεατρική παράσταση. Είναι αλήθεια πως τα απόκτησε και αυτά στην πορεία του' και είναι υπεύθυνα για όλα τα εγκλήματα που έγιναν στο όνομά του.
Όμως ΠΑΡΑ αυτά είναι ένα μήνυμα ελπίδας για την ανθρωπότητα, το δώρο του Θεού σε αυτήν.

Διαφωνούμε συχνά με τον Στέλιο ως προς αυτό το θέμα' αν και έχω δεχθεί την βασική του προσέγγιση για την ιστορία βάθους. Αυτή όμως είναι μια από τη φύση της χαοτική και πολυδιάστατη έρευνα, που δέχεται στα πρώτα στάδια της κάθε διαφορετική γνώμη και γνώση. Τις βάζει στη βάσανο της πραγματιστικής ανάλυσης και σύνθεσης, από ομάδες στις οποίες ηγούνται ιστορικοί και ενισχύονται από επιστήμονες κάθε αναγκαίας ειδικότητας, όπως φιλόλογοι, αρχιτέκτονες, αρχαιολόγοι, πολεοδόμοι, στρατιωτικοί, πολιτικοί και πάρα πολλά άλλα αντικείμενα. Και όλες αυτές οι ανταγωνιστικές συχνά ειδικεύσεις πρέπει κάτω από συνολική καθοδήγηση να συνεργαστούν, ώστε να εξάγουν απόλυτα τεκμηριωμένα συμπεράσματα.
Η προοπτική είναι, σε 50 ως 100 χρόνια να έχει καταρτιστεί μια Ιστορία της Ανθρωπότητας που δεν θα υπάρχει δυνατότητα αμφισβήτησης της από οιαδήποτε ομάδα που θα είχε ανταγωνιστική άποψη.

Αυτή βέβαια είναι η δευτερεύουσα ασχολία του γλυκού μου τυράννου...





Twisted Evil Embarassed Razz Embarassed Twisted Evil
_________________
Εδώ, στην αγκαλιά της δυνατής τούτης γης που οι θαλασσινοί άνεμοι σέρνονται πάνω της...
Rainer Maria Rilke
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2, 3 ... 41, 42, 43  Επόμενο
Σελίδα 1 από 43

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center