Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Υπάρχει το «τυχαίο»; [Η περίπτωση του Deep Blue]
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3 ... 8, 9, 10, 11  Επόμενο
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
skapaneas
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 12421
Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Δεκ 07, 2016 10:08 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Όποιος λεει οτι ειναι ο ανθρωπος δεν ξερει τι λεει Very Happy Very Happy & Mr. Green Mr. Green Αν μετανοησεις πριν αμαρτησεις οταν αμαρτησεις δεν θα μετανοησεις

gianiss έγραψε:
Ναι η φύση κάνει και λάθη.
Λάθος της φύσης είσαι και εσύ , και κάθε μορφή ζωής στην γη.

Από αυτά τα απροσδιόριστα “λάθη” της φύσης στην αντιγραφή της πληροφορίας των κυττάρων , προκύπτει αυτή η θαυμαστή βιοποικιλότητα της ζωής που παρατηρούμε στις μέρες μας

Αυτο που δεν εννοεις να καταλαβεις ειναι οτι, απο αυτο που εσυ αποκαλεις λαθος δεν μπορει να προκυψει κατι θαυμαστο

Ειναι σαν να λες οτι η επιστημη την οποία εσυ θαυμαζεις και ο πολιτισμος μας γενικοτερα προεκυψαν κατα λαθος ( της φυσης )

Το αντιλαμβανεσαι ;

Καθε τι θαυμαστο απο τους νοημονες, απαιτει κοπο και προσπαθεια και αμετρητες δοκιμες για να σταθει και να ευδοκιμησει

Μην υποτιμας λοιπον τη φυση

Η φυση εχει νοημοσυνη και τιποτα απ΄ ό,τι περιλαμβανει δεν εχει προκυψει στην τυχη

"Τυχη" ονομαζουμε καθε διαδικασια της οποίας δεν κατανοουμε το ευρος και τη δραστικοτητα


"Ελλάς γαρ μόνη ανθρωπογενή φυτόν ουράνιον και βλάστημα Θείον ηκριβωμένον, λογισμόν αποτίκτουσα οικειούμενον επιστήμην" ( Ι. Χρ. )
_________________
Ο ανθρωπος ειναι ο λογος του συμπαντος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
gianiss
Πρύτανης


Εγγραφή: 18 Ιούλ 2011
Δημοσιεύσεις: 6073

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Δεκ 07, 2016 11:14 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

skapaneas έγραψε:
Όποιος λεει οτι ειναι ο ανθρωπος δεν ξερει τι λεει Very Happy Very Happy & Mr. Green Mr. Green Αν μετανοησεις πριν αμαρτησεις οταν αμαρτησεις δεν θα μετανοησεις

gianiss έγραψε:
Ναι η φύση κάνει και λάθη.
Λάθος της φύσης είσαι και εσύ , και κάθε μορφή ζωής στην γη.

Από αυτά τα απροσδιόριστα “λάθη” της φύσης στην αντιγραφή της πληροφορίας των κυττάρων , προκύπτει αυτή η θαυμαστή βιοποικιλότητα της ζωής που παρατηρούμε στις μέρες μας

Αυτο που δεν εννοεις να καταλαβεις ειναι οτι, απο αυτο που εσυ αποκαλεις λαθος δεν μπορει να προκυψει κατι θαυμαστο

Ειναι σαν να λες οτι η επιστημη την οποία εσυ θαυμαζεις και ο πολιτισμος μας γενικοτερα προεκυψαν κατα λαθος ( της φυσης )

Το αντιλαμβανεσαι ;

Καθε τι θαυμαστο απο τους νοημονες, απαιτει κοπο και προσπαθεια και αμετρητες δοκιμες για να σταθει και να ευδοκιμησει

Μην υποτιμας λοιπον τη φυση

Η φυση εχει νοημοσυνη και τιποτα απ΄ ό,τι περιλαμβανει δεν εχει προκυψει στην τυχη

"Τυχη" ονομαζουμε καθε διαδικασια της οποίας δεν κατανοουμε το ευρος και τη δραστικοτητα


"Ελλάς γαρ μόνη ανθρωπογενή φυτόν ουράνιον και βλάστημα Θείον ηκριβωμένον, λογισμόν αποτίκτουσα οικειούμενον επιστήμην" ( Ι. Χρ. )


Άσε βρε τώρα που θα μου πεις τι έχω καταλάβει εγώ για το “Θαύμα της ζωής”.

Όσες φορές και να στον έχω εξηγήσει δεν μπορείς να καταλάβεις τον “λόγο” της εξέλιξης, που είναι η απλότητα της επικράτησης της βέλτιστης “λάθος” αντιγραφής .

Κατάλαβε κάποια στιγμή – αν μπορέσεις- πως ένα “λάθος” στην αντιγραφή της πληροφορίας , δεν σημαίνει υποχρεωτικά κάτι “κακό/δυσμενές” .
Πρώτα και κύρια , ένα “λάθος” στην αντιγραφή, σηματοδοτεί μια αλλαγή στο είδος , δίνοντας νόημα στην εξέλιξη της ζωής, που εξελίσσεται “απροσδιόριστα” αλλά “σοφά” καθώς η απλότητα της επικράτησης του βέλτιστου λάθους , είναι ο “λόγος” της εξέλιξης που οδηγεί στην θαυμαστή βιοποικιλότητα που παρατηρούμε .

Εκ των υστέρων και εκ του αποτελέσματος , αυτή η θαυμαστή βιοποικιλότητα εκλαμβάνεται από τους χαζούς , πως έγινε από νοήμονα σχεδιασμό , ενώ δεν είναι τίποτε άλλο από την λογική επικράτηση της καλύτερης μετάλλαξης (λάθος αντιγραφής) , από ένα πολύ μεγάλο πλήθος άλλων “λαθών” που δεν “πέτυχαν”

Δεν είναι θέμα “τύχης” φίλε μου όπως ειρωνεύονται οι διάφοροι βλάκες και άσχετοι , αλλά θέμα επιτυχίας ευνοϊκών λαθών .

Αυτά δεν τα λέω για σένα .
Εσύ , -τώρα ξέρω- , δεν μπορείς να τα καταλάβεις.

Τα λέω για τους άλλους που παρακολουθούν ενδεχομένως την συζήτηση , και έχουν την ικανότητα να τα εννοήσουν .

.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
skapaneas
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 12421
Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Δεκ 07, 2016 12:38 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Όποιος λεει οτι ειναι ο ανθρωπος δεν ξερει τι λεει Very Happy Very Happy & Mr. Green Mr. Green Αν μετανοησεις πριν αμαρτησεις οταν αμαρτησεις δεν θα μετανοησεις

gianiss έγραψε:
Άσε βρε τώρα που θα μου πεις τι έχω καταλάβει εγώ για το “Θαύμα της ζωής”.

Όσες φορές και να στον έχω εξηγήσει δεν μπορείς να καταλάβεις τον “λόγο” της εξέλιξης, που είναι η απλότητα της επικράτησης της βέλτιστης “λάθος” αντιγραφής .

Κατάλαβε κάποια στιγμή – αν μπορέσεις- πως ένα “λάθος” στην αντιγραφή της πληροφορίας , δεν σημαίνει υποχρεωτικά κάτι “κακό/δυσμενές” .
Πρώτα και κύρια , ένα “λάθος” στην αντιγραφή, σηματοδοτεί μια αλλαγή στο είδος , δίνοντας νόημα στην εξέλιξη της ζωής, που εξελίσσεται “απροσδιόριστα” αλλά “σοφά” καθώς η απλότητα της επικράτησης του βέλτιστου λάθους , είναι ο “λόγος” της εξέλιξης που οδηγεί στην θαυμαστή βιοποικιλότητα που παρατηρούμε .

Εκ των υστέρων και εκ του αποτελέσματος , αυτή η θαυμαστή βιοποικιλότητα εκλαμβάνεται από τους χαζούς , πως έγινε από νοήμονα σχεδιασμό , ενώ δεν είναι τίποτε άλλο από την λογική επικράτηση της καλύτερης μετάλλαξης (λάθος αντιγραφής) , από ένα πολύ μεγάλο πλήθος άλλων “λαθών” που δεν “πέτυχαν”

Δεν είναι θέμα “τύχης” φίλε μου όπως ειρωνεύονται οι διάφοροι βλάκες και άσχετοι , αλλά θέμα επιτυχίας ευνοϊκών λαθών .

Αυτά δεν τα λέω για σένα .
Εσύ , -τώρα ξέρω- , δεν μπορείς να τα καταλάβεις.

Τα λέω για τους άλλους που παρακολουθούν ενδεχομένως την συζήτηση , και έχουν την ικανότητα να τα εννοήσουν

"Καλα" λοιπον, εσυ "εχεις" καταλαβει ( "οχι τυχαια" Question Question Question ) το θαυμα της ζωης ... Cool

Ως λάθος λοιπον της φυσης που παραδεχεσαι οτι εισαι, τι επιλεγεις ως ον νοημον που λες και παλι οτι εισαι ; Smile Smile

Επιλεγεις να εισαι ευνοϊκο λαθος της φυσης που μετεχει ενεργα και προωθει συνειδητα τη θαυμαστη φυσικη βιοποικιλοτητα ή επιλεγεις να εισαι λαθος της φυσης που δεν μπορει να επικρατησει και συνεπως απορριπτεται απο αυτην ; ; ; Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil

Εκ των υστερων και εκ του αποτελεσματος ολοι κανουν τους σοφους, οπως εσυ ...

Το ζητημα ομως ειναι να εισαι σοφος πριν απο το οποιοδηποτε αποτελεσμα και να προλαβαινεις τα λαθη που απορριπτονται απο τη φυση


"Ελλάς γαρ μόνη ανθρωπογενή φυτόν ουράνιον και βλάστημα Θείον ηκριβωμένον, λογισμόν αποτίκτουσα οικειούμενον επιστήμην" ( Ι. Χρ. )
_________________
Ο ανθρωπος ειναι ο λογος του συμπαντος


Έχει επεξεργασθεί απο τον/την skapaneas στις Τετ Δεκ 07, 2016 2:11 pm, επεξεργάσθηκε 1 φορά συνολικά
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
gianiss
Πρύτανης


Εγγραφή: 18 Ιούλ 2011
Δημοσιεύσεις: 6073

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Δεκ 07, 2016 2:09 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

skapaneas έγραψε:
Όποιος λεει οτι ειναι ο ανθρωπος δεν ξερει τι λεει Very Happy Very Happy & Mr. Green Mr. Green Αν μετανοησεις πριν αμαρτησεις οταν αμαρτησεις δεν θα μετανοησεις

gianiss έγραψε:
Άσε βρε τώρα που θα μου πεις τι έχω καταλάβει εγώ για το “Θαύμα της ζωής”.

Όσες φορές και να στον έχω εξηγήσει δεν μπορείς να καταλάβεις τον “λόγο” της εξέλιξης, που είναι η απλότητα της επικράτησης της βέλτιστης “λάθος” αντιγραφής .

Κατάλαβε κάποια στιγμή – αν μπορέσεις- πως ένα “λάθος” στην αντιγραφή της πληροφορίας , δεν σημαίνει υποχρεωτικά κάτι “κακό/δυσμενές” .
Πρώτα και κύρια , ένα “λάθος” στην αντιγραφή, σηματοδοτεί μια αλλαγή στο είδος , δίνοντας νόημα στην εξέλιξη της ζωής, που εξελίσσεται “απροσδιόριστα” αλλά “σοφά” καθώς η απλότητα της επικράτησης του βέλτιστου λάθους , είναι ο “λόγος” της εξέλιξης που οδηγεί στην θαυμαστή βιοποικιλότητα που παρατηρούμε .

Εκ των υστέρων και εκ του αποτελέσματος , αυτή η θαυμαστή βιοποικιλότητα εκλαμβάνεται από τους χαζούς , πως έγινε από νοήμονα σχεδιασμό , ενώ δεν είναι τίποτε άλλο από την λογική επικράτηση της καλύτερης μετάλλαξης (λάθος αντιγραφής) , από ένα πολύ μεγάλο πλήθος άλλων “λαθών” που δεν “πέτυχαν”

Δεν είναι θέμα “τύχης” φίλε μου όπως ειρωνεύονται οι διάφοροι βλάκες και άσχετοι , αλλά θέμα επιτυχίας ευνοϊκών λαθών .

Αυτά δεν τα λέω για σένα .
Εσύ , -τώρα ξέρω- , δεν μπορείς να τα καταλάβεις.

Τα λέω για τους άλλους που παρακολουθούν ενδεχομένως την συζήτηση , και έχουν την ικανότητα να τα εννοήσουν

"Καλα" λοιπον, εσυ "εχεις" καταλαβει ( "οχι τυχαια" Question Question Question ) το θαυμα της ζωης ... Cool

Ως λάθος λοιπον της φυσης που παραδεχεσαι οτι εισαι, τι επιλεγεις ως ον νοημον που λες και παλι οτι εισαι ; Smile Smile

Επιλεγεις να εισαι ευνοϊκο λαθος της φυσης που μετεχει ενεργα και προωθει συνειδητα τη θαυμαστη φυσικη βιοποικιλοτητα ή επιλεγεις να εισαι λαθος της φυσης που δεν μπορει να επικρατησει και συνεπως απορριπτεται απο αυτην ; ; ; Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil

Εκ των υστερων και εκ του αποτελεσματος ολοι κανουν τους σοφους, οπως εσυ ...

Το ζητημα ομως ειναι να εισαι σοφος πριν απο το οποιοδηποτε αποτελεσμα και να προλαβαινεις τα λαθη που απορριπτονται απο τη φυση


"Ελλάς γαρ μόνη ανθρωπογενή φυτόν ουράνιον και βλάστημα Θείον ηκριβωμένον, λογισμόν αποτίκτουσα οικειούμενον επιστήμην" ( Ι. Χρ. )


Τώρα πες , τι να απαντήσω σε αυτές τις βλακείες που λες?

Να πω ξανά ότι δεν κατάλαβες το παραμικρό από όσα έγραψα?
Αυτό το είχα προεξοφλήσει εξ αρχής , και το δήλωσα πως δεν τα γράφω για σένα .
Ήταν αναμενόμενο πως η αναφορά μου στην απλότητα της λογικής επικράτησης της ευνοϊκότερης “λάθος” αντιγραφής ανάμεσα σε πλήθος άλλων , ήταν κάτι πολύ δύσκολο για την νοημοσύνη σου .
Φίλε μου , δεν το ανέφερα για σένα , μην σε μπερδεύει.
Ξέχασε το , δεν το έχεις .

Όσο για τις “μπούρδες” των προσωπικών επιλογών σου στις μεταλλάξεις σου, “ως νοήμον ον” που λες πως είσαι , δεν μου επιτρέπεται να απαντήσω σε τέτοιες παπαριές και ανοησίες , καθώς εκτός των άλλων, δεν έχουν καμία σχέση με με αυτά που ανέφερα και που βεβαίως εσύ δεν τα κατάλαβες

Για τους “προφήτες” ,μια και το ανέφερες, έχε κατά νου, πως το “έργο” που παρακολουθούμε στον κόσμο μας , είναι τετελεσμένο, ότι δηλαδή έχει γίνει ήδη.
Βλέπουμε – αν κατάλαβες - το αποτέλεσμα , και την “ιστορία” του έργου όταν την μαθαίνουμε , θα μας “λέει” - αν την διαβάσουμε σωστά- πως φτάσαμε έως εδώ.

Μόνο η σωστή αξιολόγηση των παραγόντων που οδήγησαν στην “εικόνα” που εξετάζουμε τώρα , ενδέχεται να μας βοηθήσει με μικρή ή μεγαλύτερη επιτυχία , να προβλέψουμε την συνέχεια / εξέλιξη , βραχυπρόθεσμα , μεσοπρόθεσμα ή μακροπρόθεσμα .

Προφήτες ΔΕΝ υπάρχουν , και κάθε πρόβλεψη για τα μελλούμενα σε 100 χρόνια , είναι άκρως αναξιόπιστη , ειδικά τώρα που οι εξελίξεις στις μέρες μας , συντελούνται σε ρυθμό πολλαπλάσιο , από ότι ένα αιώνα πριν , λόγο της ραγδαίας εξέλιξης της τεχνολογίας που επινόησε ο άνθρωπος

.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
skapaneas
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 12421
Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Δεκ 07, 2016 2:38 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Όποιος λεει οτι ειναι ο ανθρωπος δεν ξερει τι λεει Very Happy Very Happy & Mr. Green Mr. Green Αν μετανοησεις πριν αμαρτησεις οταν αμαρτησεις δεν θα μετανοησεις

gianiss έγραψε:
... λόγο της ραγδαίας εξέλιξης της τεχνολογίας που επινόησε ο άνθρωπος

Ο ανθρωπος επινοει και κατασκευαζει τεχνολογικα "θαυματα", ενω το θαυμα της φυσης που λεγεται α ανθρωπος προεκυψε τυχαια, οπως λες ...
Ωραια λογικη ...

Το οτι χρησιμοποιεις την καραμελα της βελτιστης μεταλλαξης ( και εκ των υστερων παντα μη το ξεχναμε ), δεν ακυρωνει το τυχαιο ( οπως το λεμε ) στις μεταλλαξεις εκ των οποιων "τυχαιων" μεταλλαξεων, καποιες "τυχαινει" να ειναι βελτιστες, οπως λες κατ΄επαναληψη ...

Κανονικα θα επρεπε να παραδεχθεις οτι ο ανθρωπος δεν επινοει τιποτα κι οτι ολη η δραση του ειναι μερος της φυσικης διαδικασιας δημιουργιας της καθε φορα βελτιστης επιλογης ...
Και συνεπως αποδεικνυεται λογικα μεσω της παραδοχης σου αυτης οτι η φυση δια του ανθρωπου σκεφτεται και αρα εχει νοημοσυνη ...

Για την ακριβεια θα επρεπε να πεις οτι η φυση ουτως ή αλλως σκεφτεται λογικα και οτι αυτο αποκαλυπτεται σε οσους εχουν νοημοσυνη, εννοειται, μεσω της νοημοσυνης που προσδιδει στο πλασμα της που λεγεται ανθρωπος


"Ελλάς γαρ μόνη ανθρωπογενή φυτόν ουράνιον και βλάστημα Θείον ηκριβωμένον, λογισμόν αποτίκτουσα οικειούμενον επιστήμην" ( Ι. Χρ. )
_________________
Ο ανθρωπος ειναι ο λογος του συμπαντος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Bugman
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 13585
Τόπος: Καλλιθέα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Δεκ 07, 2016 3:57 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Gianiss,
Όλο δεν θες να συζητάς και όλο συζητάς. Εμένα δεν με πειράζει καθόλου! Το ότι βλέπεις την θεωρία των ροών "επιστημονική"...είναι δικό σου θέμα. Εγώ ουδέποτε την είδα σαν επιστήμη.
Τα αντίγραφα εσύ μπορεί να τα εννοείς "Γνήσια αντίγραφα" αλλά εγώ τα λέω απλά αντίγραφα, τα οποία έχουν διαφορές. Ποιες και τι δεν μας ενδιαφέρει. Το ζήτημα είναι πώς προκύπτουν διαφορές και ειδικότερο πότε!
Εδώ θέλω τη προσοχή σου: Η ροή δεν γνωρίζουμε από τι είναι πραγματικά. Η υπόθεσή μου λέει το εξής: Εμφανίζεται σε έναν χώρο (το λέμε χάος) και μεταξύ τους έχουν μια αντίθεση...η ροή έχει περιεχόμενο όπου όλα σχετίζονται, ενώ το χάος δεν έχει μόνο τη ροή και αυτήν για ένα τικ, ένα απροσδιόριστο χρόνο, όπου καμία μεταβολή δεν γίνεται. Εντός δε της ροής, τα αντίγραφα σχηματίζουν "υπάρξεις". Κάθε ύπαρξη είναι ένα σύνολο σχέσεων με άλλες υπάρξεις. Τα αντίγραφα δηλαδή είναι "τομές" της ύπαρξης, και η κάθε τομή διαφέρει ελάχιστα κατά κάποιες σχέσεις. Η ροή εμφανίζεται στο χάος με όλο το περιεχόμενο. Αυτό δεν μας λέει το πώς, παρά μόνο το πότε. Το πώς δεν μπορούμε να το βρούμε, γιατί εμείς έχουμε σχέση με τη ροή ως υπάρξεις της, όταν έχει περιεχόμενο. Τίποτα δεν είναι τυχαίο, περισσότερο από κάθε άλλο, ή λιγότερο από κάθε άλλο, αφού όλες οι υπάρξεις έγιναν μαζί και φεύγουν μαζί. Αυτό είναι ένα δεύτερο στοιχείο της θεωρίας, ότι η ροή δεν αλλάζει, είναι στατική για όσο υπάρχει. Οι υπάρξεις όμως βιώνουν ζωή, κίνηση, δυνάμεις, διότι βιώνουν τις σχέσεις με μια σειρά. Κάθε ύπαρξη έχει μια αρχή και ένα τέλος. Αυτή είναι ακόμα ένα στοιχείο της θεωρίας. Η ιδέα ότι σκεφτόμαστε, ή ότι κάνουμε κάτι είναι συνέπεια της διαμόρφωσης της ροής και όχι επειδή εμείς έχουμε πραγματικά τη δυνατότητα να την επαναπροσδιορίσουμε. Με απλά λόγια η ιδέα ότι επιλέγουμε είναι απλά "φαινόμενο" και όχι πραγματικότητα. Το πιο προχωρημένο στοιχείο της θεωρίας αυτής είναι ότι ο χρόνος όχι μόνο είναι σχετικός αλλά έχει εκκίνηση ταυτόχρονη για κάθε ύπαρξη. Όταν μια ύπαρξη παύει για μας να υπάρχει, δεν παύει για την ροή, απλά δεν υπάρχουν "Σχέσεις" που να υποδηλώνουν ότι υπάρχει. Αν και η ανάμνηση είναι για την ροή μια σχέση (άρα παρόλο που λέμε ότι κάτι έπαψε να υπάρχει...στην ουσία η ανάμνηση το διατηρεί για μας). Αν αυτή η ύπαρξη δεν έχει καμία άλλη σχέση ενώ εμείς έχουμε και άλλη ιστορία...δεν έχει πρόβλημα για την ροή. Τόσο η μια ύπαρξη όσο και η δική μας, θα εξαφανιστούν μαζί. Αντί δηλαδή να βλέπουμε ένα σύμπαν με μια αλληλουχία αιτιών και αποτελεσμάτων, η θεωρία λέει ότι έχουμε ένα σύμπαν "Φαινόμενο" όπως προσδιορίζεται σε κάθε τομή κάθε ύπαρξης Έτσι πριν "Ζήσει" πράγματι δεν υπήρχε τίποτα δεν υπήρχε ροή και όταν πεθάνεις (όταν φτάσεις στο τέρμα) δεν θα υπάρχει ροή, δεν θα υπάρχει τίποτα άλλο. Ο χρόνος μας δηλαδή είναι αποτέλεσμα ενός αριθμού σχέσεων. Ένα τελευταίο στοιχείο είναι ότι η ροή δημιουργείται με μια αυθαιρεσία ως προς το πώς βγαίνει το κάθε αντίγραφο. Αυτή η αυθαιρεσία κάνει την διαφορά, στο να μην είναι όλα ίδια, και εμφανίζει την δυνατότητα να έχουμε λάθος εντυπώσεις. Δηλαδή να "φανταζόμαστε" τη ζωή, όχι όπως είναι, αλλά όπως την δηλώνουν οι σχέσεις μας με τις άλλες υπάρξεις. Οπότε όταν κοιτάμε κάτι δεν βλέπουμε στο 100% αυτό που είναι αλλά ούτε το 1%. (σκέψου ότι στο τραπέζι σου υπάρχουν δις σε άτομα, αλλά δεν μπορούμε να τα δούμε γιατί η "αντιγραφή" γίνεται "χοντρικά", ή όπως γράφω, με αυθαιρεσία, επειδή η ροή το έχει έτσι). Στη ροή λέμε για την ύπαρξη, ότι έχει περιεχόμενο αλλά όχι ότι κάνει ή αποδίδει. Οι υπάρξεις στη ροή βιώνουν τις αλλαγές τους, τις τομές τους, όλες μαζί στο χρόνο ένα τικ (όσο υπάρχει η ροή). Η πλειάδα σχέσεων μιας ύπαρξης σημαίνει ότι έχει περισσότερο χρόνο, όμως τίποτα στη ροή δεν είναι περισσότερο ή λιγότερο σημαντικό (δεν υπάρχει δηλαδή κάποιο κέντρο βάρους, ή κάτι ειδικό). Ακόμα και αν λειτουργούμε σκεπτόμενοι ότι επεμβαίνουμε στη φύση, ότι πραγματοποιούμε τις ιδέες μας, όλα αυτά είναι "Φαινομενικά", και η θεωρία λέει ότι απλά βιώνουμε το γραμμένο!
_________________
Σκορπίστε γνώση, μαζέψτε χαρά!

Η γνώση δεν μπορεί να πουληθεί: Γιατί ενώ κάθε εμπόρευμα μπορεί να επιστραφεί, η γνώση δεν μπορεί να επιστραφεί!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
gianiss
Πρύτανης


Εγγραφή: 18 Ιούλ 2011
Δημοσιεύσεις: 6073

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Δεκ 08, 2016 12:24 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

skapaneas έγραψε:
Όποιος λεει οτι ειναι ο ανθρωπος δεν ξερει τι λεει Very Happy Very Happy & Mr. Green Mr. Green Αν μετανοησεις πριν αμαρτησεις οταν αμαρτησεις δεν θα μετανοησεις

gianiss έγραψε:
... λόγο της ραγδαίας εξέλιξης της τεχνολογίας που επινόησε ο άνθρωπος

Ο ανθρωπος επινοει και κατασκευαζει τεχνολογικα "θαυματα", ενω το θαυμα της φυσης που λεγεται α ανθρωπος προεκυψε τυχαια, οπως λες ...
Ωραια λογικη ...

Το οτι χρησιμοποιεις την καραμελα της βελτιστης μεταλλαξης ( και εκ των υστερων παντα μη το ξεχναμε ), δεν ακυρωνει το τυχαιο ( οπως το λεμε ) στις μεταλλαξεις εκ των οποιων "τυχαιων" μεταλλαξεων, καποιες "τυχαινει" να ειναι βελτιστες, οπως λες κατ΄επαναληψη ...

Κανονικα θα επρεπε να παραδεχθεις οτι ο ανθρωπος δεν επινοει τιποτα κι οτι ολη η δραση του ειναι μερος της φυσικης διαδικασιας δημιουργιας της καθε φορα βελτιστης επιλογης ...
Και συνεπως αποδεικνυεται λογικα μεσω της παραδοχης σου αυτης οτι η φυση δια του ανθρωπου σκεφτεται και αρα εχει νοημοσυνη ...

Για την ακριβεια θα επρεπε να πεις οτι η φυση ουτως ή αλλως σκεφτεται λογικα και οτι αυτο αποκαλυπτεται σε οσους εχουν νοημοσυνη, εννοειται, μεσω της νοημοσυνης που προσδιδει στο πλασμα της που λεγεται ανθρωπος


"Ελλάς γαρ μόνη ανθρωπογενή φυτόν ουράνιον και βλάστημα Θείον ηκριβωμένον, λογισμόν αποτίκτουσα οικειούμενον επιστήμην" ( Ι. Χρ. )


Ο άνθρωπος δεν επινοεί “κάτι” μη υπαρκτό.

Μελετά και εφαρμόζει δυνατότητας που του παρέχονται, αντιγράφοντας όσο μπορεί την φύση.
Τον ηλεκτρισμό – παράδειγμα – δεν τον επινόησε , τον ανακάλυψε σαν φυσική δύναμη.
Το μόνο που κατάφερε ήταν να αναπτύξει τεχνολογία, για να τον χρησιμοποιεί προς όφελός του , αλλά πάντα στα όρια που η φύση του επιτρέπει , και με τρόπους που η φύση ορίζει .

Ο άνθρωπος , ανέπτυξε νοημοσύνη όχι με δική του επιλογή , αλλά γιατί αυτή – η νοημοσύνη - είναι μια φυσική απροσδιόριστη εξέλιξη, εντός καθορισμένων φυσικών ορίων του “όντως υπαρκτού κόσμου μας” , ανάλογη με την δυνατότητα ύπαρξης της ζωής , που μπορεί να εξελιχθεί , μόνο σε περιβάλλοντα που ευνοούν την ανάπτυξή της.

Στην “ιστορία” του κόσμου μας , δεν έχουν παρατηρηθεί έως τώρα , νοήμονες παρεμβάσεις που να αλλάζουν τους φυσικούς νόμους και σταθερές .
Λόγο του ορίου ταχύτητας μεταφοράς της πληροφορίας , αυτό που στην ουσία παρατηρούμε στον “κόσμο” μας , με τα όργανα που έχουμε αναπτύξει στις μέρες μας , είναι η ιστορία της εξέλιξης του μακρόκοσμου μας .

Ο κόσμος μας , είναι ομοιότροπος παντού, προς όλες τις κατευθύνσεις , και σε πολύ μεγάλο “βάθος” χρόνου, δεν υπάρχουν επεμβάσεις από νοήμονα όντα, ούτε κάποια ένδειξη που να δικαιολογεί ύπαρξη οντότητας που παρεμβαίνει στον κόσμο μας .

Υπάρχει “υλοενέργεια” , υπάρχει “χωροχρόνος” , υπάρχει και “λόγος” που ορίζει πανομοιότυπα τις αλληλεπιδράσεις , που είναι ακριβώς ίδιες παντού και κάτω από ακριβώς τις ίδιες συνθήκες , παράγουν πάντα τα ίδια αποτελέσματα .
Γιατί?
Γιατί υπάρχει ο “λόγος” της σταθερότητας

Θα ήταν παράλογο να “σταθεί” ένα ασταθές αποτέλεσμα , καθώς θα οδηγούσε στην ανυπαρξία το όντως υπαρκτό, μια εξέλιξη “αδιανόητη” , δηλαδή εκτός λογικής , για την αιωνιότητα της ύπαρξης .
Γιατί?

Γιατί πολύ απλά υπάρχει “κάτι” , που δεν νοείται να έχει “μη υπαρκτό” αίτιο .
Δεν έχει “λόγο” μια τέτοια σκέψη

Αυτό θα πει πως η “ύπαρξη” έχει “λόγο” ΜΟΝΑΔΙΚΟ .
ΔΕΝ νοείται το αντίθετό της .


Όσο για τις μεταλλάξεις (λάθη στην αντιγραφή) στον κώδικα της ζωής , δεν γίνονται “τυχαία” όπως λες πως υποστηρίζω , αλλά “απροσδιόριστα”.
Έτσι δεν οφείλονται σε κάποιο νοήμονα προγραμματισμό , αλλά στην κβαντική απροσδιοριστία , και κυρίως , στην δράση / παρεμβολών απροσδιόριστων εξωτερικών παραγόντων (ακτινοβολίας, θερμοκρασίας, ξηρασίας , χημικών στοιχείων κλπ κλπ) .

Ένα απροσδιόριστο “λάθος” στην αντιγραφή , θα μπορούσε να την βελτιώνει και να προσφέρει πλεονέκτημα στο άτομο που θα συμβεί, αλλά και να το βλάψει.


Οι μεταλλάξεις (λάθος αντιγραφές της πληροφορίας των κυττάρων σου ) δεν γίνονται κατόπιν κάποιου νοήμονος σχεδιασμού , ούτε όμως και “τυχαία”.
Οφείλονται σε “απροσδιόριστα λάθη” που εκ του αποτελέσματος “πέτυχαν” (δεν έτυχαν)

Η ανάπτυξη εξελιγμένων όντων με νοημοσύνη , επιτρέπεται στην φύση , όπου οι συνθήκες το ευνοούν , όπως ακριβώς γίνεται και με την ζωή .
Δεν απαιτείται υποχρεωτικά να υπάρχει νοήμον σχεδιασμός , αρκούν ο “χωροχρόνος”, η “υλοενέργεια” και ο “λόγος” που ορίζει τον τρόπο που τα δύο πρώτα φυσικά “κατηγορήματα” θα αλληλεπιδρούν .
Όλα αυτά είναι “αδιάσπαστα” κατηγορήματα/χαρακτηριστικά του “όντως υπαρκτού” , που ενυπάρχουν σε αυτό , και δεν νοούνται να υπάρχουν χωρίς αυτό, ή εκτός αυτού,

Όλο αυτό το κατεβατό , λέω πάλι - δεν είναι για σένα .
Σε σένα τα έχω εξηγήσει πολλές φορές , και επί μακρόν , επί ματαίω .


.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
gianiss
Πρύτανης


Εγγραφή: 18 Ιούλ 2011
Δημοσιεύσεις: 6073

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Δεκ 08, 2016 12:41 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Παράθεση:
Bugman

Όλο δεν θες να συζητάς και όλο συζητάς. Εμένα δεν με πειράζει καθόλου! Το ότι βλέπεις την θεωρία των ροών "επιστημονική"...είναι δικό σου θέμα.



Που διαπίστωσες ότι “όλο να συζητώ” -όπως λες-, την περίφημη “θεωρία των ροών” ?

Η μόνη μου αναφορά στην θεωρία σου , ήταν πως πρόκειται για θεωρία χωρίς καμία λογική και επιστημονική βάση.
Ανέφερα πως δεν έχει νόημα η επιμέρους αναφορά σε λεπτομέρειες της , καθώς η “θεωρία” σου βασίζεται σε μια ασαφή και ατεκμηρίωτη παραδοχή, αυτή των αντιγραφών , που τώρα λες πως δεν είναι και τόσο “ γνήσια” αντίγραφα, χωρίς να λες ποιος είναι ο “λόγος” που διαφοροποιεί τα “αντίγραφα” σου .

Με αυτή την “λογική” σου , θα μπορούσε ένα γεωμετρικό σχήμα που “πριν” ήταν τετράγωνο, στο τσακ μπαμ να ....“αντιγραφεί” στο “τώρα” σαν κύκλος , καθώς δεν υπάρχει “λόγος” να το απαγορεύει .
.
Άραγε με βάση ... την “λογική” της θεωρία σου , ο σκαπανέας τετραγώνισε ... επιτυχώς τον κύκλο?

.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
skapaneas
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 12421
Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Δεκ 08, 2016 2:09 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Όποιος λεει οτι ειναι ο ανθρωπος δεν ξερει τι λεει Very Happy Very Happy & Mr. Green Mr. Green Αν μετανοησεις πριν αμαρτησεις οταν αμαρτησεις δεν θα μετανοησεις

gianiss έγραψε:
Ο άνθρωπος δεν επινοεί “κάτι” μη υπαρκτό.

Μελετά και εφαρμόζει δυνατότητας που του παρέχονται, αντιγράφοντας όσο μπορεί την φύση
.
Τον ηλεκτρισμό – παράδειγμα – δεν τον επινόησε , τον ανακάλυψε σαν φυσική δύναμη.
Το μόνο που κατάφερε ήταν να αναπτύξει τεχνολογία, για να τον χρησιμοποιεί προς όφελός του , αλλά πάντα στα όρια που η φύση του επιτρέπει , και με τρόπους που η φύση ορίζει .

Ο άνθρωπος , ανέπτυξε νοημοσύνη όχι με δική του επιλογή , αλλά γιατί αυτή – η νοημοσύνη - είναι μια φυσική απροσδιόριστη εξέλιξη, εντός καθορισμένων φυσικών ορίων του “όντως υπαρκτού κόσμου μας” , ανάλογη με την δυνατότητα ύπαρξης της ζωής , που μπορεί να εξελιχθεί , μόνο σε περιβάλλοντα που ευνοούν την ανάπτυξή της.

Στην “ιστορία” του κόσμου μας , δεν έχουν παρατηρηθεί έως τώρα , νοήμονες παρεμβάσεις που να αλλάζουν τους φυσικούς νόμους και σταθερές .
Λόγο του ορίου ταχύτητας μεταφοράς της πληροφορίας , αυτό που στην ουσία παρατηρούμε στον “κόσμο” μας , με τα όργανα που έχουμε αναπτύξει στις μέρες μας , είναι η ιστορία της εξέλιξης του μακρόκοσμου μας .

Ο κόσμος μας , είναι ομοιότροπος παντού, προς όλες τις κατευθύνσεις , και σε πολύ μεγάλο “βάθος” χρόνου, δεν υπάρχουν επεμβάσεις από νοήμονα όντα, ούτε κάποια ένδειξη που να δικαιολογεί ύπαρξη οντότητας που παρεμβαίνει στον κόσμο μας .

Υπάρχει “υλοενέργεια” , υπάρχει “χωροχρόνος” , υπάρχει και “λόγος” που ορίζει πανομοιότυπα τις αλληλεπιδράσεις , που είναι ακριβώς ίδιες παντού και κάτω από ακριβώς τις ίδιες συνθήκες , παράγουν πάντα τα ίδια αποτελέσματα .
Γιατί?
Γιατί υπάρχει ο “λόγος” της σταθερότητας

Θα ήταν παράλογο να “σταθεί” ένα ασταθές αποτέλεσμα , καθώς θα οδηγούσε στην ανυπαρξία το όντως υπαρκτό, μια εξέλιξη “αδιανόητη” , δηλαδή εκτός λογικής , για την αιωνιότητα της ύπαρξης .
Γιατί?

Γιατί πολύ απλά υπάρχει “κάτι” , που δεν νοείται να έχει “μη υπαρκτό” αίτιο .
Δεν έχει “λόγο” μια τέτοια σκέψη

Αυτό θα πει πως η “ύπαρξη” έχει “λόγο” ΜΟΝΑΔΙΚΟ .
ΔΕΝ νοείται το αντίθετό της .


Όσο για τις μεταλλάξεις (λάθη στην αντιγραφή) στον κώδικα της ζωής , δεν γίνονται “τυχαία” όπως λες πως υποστηρίζω , αλλά “απροσδιόριστα”.
Έτσι δεν οφείλονται σε κάποιο νοήμονα προγραμματισμό , αλλά στην κβαντική απροσδιοριστία , και κυρίως , στην δράση / παρεμβολών απροσδιόριστων εξωτερικών παραγόντων (ακτινοβολίας, θερμοκρασίας, ξηρασίας , χημικών στοιχείων κλπ κλπ) .

Ένα απροσδιόριστο “λάθος” στην αντιγραφή , θα μπορούσε να την βελτιώνει και να προσφέρει πλεονέκτημα στο άτομο που θα συμβεί, αλλά και να το βλάψει.


Οι μεταλλάξεις (λάθος αντιγραφές της πληροφορίας των κυττάρων σου ) δεν γίνονται κατόπιν κάποιου νοήμονος σχεδιασμού , ούτε όμως και “τυχαία”.
Οφείλονται σε “απροσδιόριστα λάθη” που εκ του αποτελέσματος “πέτυχαν” (δεν έτυχαν)

Η ανάπτυξη εξελιγμένων όντων με νοημοσύνη , επιτρέπεται στην φύση , όπου οι συνθήκες το ευνοούν , όπως ακριβώς γίνεται και με την ζωή .
Δεν απαιτείται υποχρεωτικά να υπάρχει νοήμον σχεδιασμός , αρκούν ο “χωροχρόνος”, η “υλοενέργεια” και ο “λόγος” που ορίζει τον τρόπο που τα δύο πρώτα φυσικά “κατηγορήματα” θα αλληλεπιδρούν .
Όλα αυτά είναι “αδιάσπαστα” κατηγορήματα/χαρακτηριστικά του “όντως υπαρκτού” , που ενυπάρχουν σε αυτό , και δεν νοούνται να υπάρχουν χωρίς αυτό, ή εκτός αυτού,

Όλο αυτό το κατεβατό , λέω πάλι - δεν είναι για σένα .
Σε σένα τα έχω εξηγήσει πολλές φορές , και επί μακρόν , επί ματαίω .

Λεγοντας οτι ο ανθρωπος δεν επινοει κατι μη υπαρκτο, εννοεις προφανως οτι πριν απο 1000 χρονια υπηρχαν π.χ. οι υπολογιστες ;

Μαλλον ...
Γιατι στη συνεχεια λες οτι, ο ανθρωπος αντιγραφει οσο μπορει τη φυση κι αρα οι υπολογιστες πρεπει να υπηρχαν και να υπαρχουν στη φυση

Και με την ευκαιρια της αναφορας σου στην αντιγραφη της φυσης απο τον ανθρωπο, εχω να παρατηρησω οτι πολυ χρησιμοποιεις την αντιγραφη στη "φιλοσοφια" σου ...
Το DNA με την αντιγραφη του παραγει τη "θαυμαστη βιοποικιλοτητα" ...
Ο ανθρωπος με την αντιγραφη της φυσης παραγει τον πολιτισμο του ...
Μαλλον εισαι οπαδος της θεωριας των ροων, που βασιζεται στην ... απροσδιοριστη αντιγραφη ...


Το "υπολοπο" κατεβατο μια και δεν ειναι για μενα, το αφηνω στα σχολια αυτων στους οποίους απευθυνεται ...
Αν βεβαια υπαρχουν ...



Παρατηρηση
Δηλαδη εσυ με το θανατο τον οποιο θεωρεις αναποφευκτο οτι θα υποστεις και με τον οποίο οδηγεισαι στην ανυπαρξια ( με δεδομενο οτι οταν σου συμβει θα παψει να υφισταται συγκροτημενος και λογικος gianiss οπως λες ) δεν εισαι οντως υπαρκτος, καθ΄οσον οπως τονιζεις το οντως υπαρκτο θα ηταν παραλογο να οδηγηθει στην ανυπαρξια Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil


"Ελλάς γαρ μόνη ανθρωπογενή φυτόν ουράνιον και βλάστημα Θείον ηκριβωμένον, λογισμόν αποτίκτουσα οικειούμενον επιστήμην" ( Ι. Χρ. )
_________________
Ο ανθρωπος ειναι ο λογος του συμπαντος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Bugman
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 13585
Τόπος: Καλλιθέα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Δεκ 08, 2016 3:01 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Gianiss,
το ερώτημα που βάζεις ως προς αν ένα τετράγωνο μπορεί να αντιγραφεί ως κύκλος...έχει απάντηση. Ναι μπορεί να γίνει και στο "φαινόμενο σύμπαν" αν το τετράγωνο είναι τόσο μακρυά που να φαίνεται ως ένα κλειστό σχήμα, όπως και ένας κύκλος.
Προσπαθείς να βάλεις λογικά "προβλήματα", και καλά κάνεις, αλλά ξεκινάς με την δική σου παραδοχή ότι κάθε αντίγραφο είναι πανομοιότυπο. Στην πράξη αυτό δεν ισχύει. Ακόμα και δυο ίδια σχήματα..διαφέρουν ως προς το τι έχουν γειτονικά και που είναι ακριβώς. Δηλαδή μην περιορίζεις το "Αντίγραφο" στο σχήμα. Στη θεωρία το αντίγραφο είναι μια συνέχεια. Για παράδειγμα αν υποθέσουμε ότι στο τώρα έχουμε μια τομή σου, και σε ένα λεπτό μια άλλη τομή. Και οι δυο τομές είναι τομές δυο αντιγράφων της ίδιας ύπαρξης. Ο παππούς Gianiss και το μωρό Gianiss είναι η ίδια ύπαρξη αλλά έχουν διαφορές, οι οποίες σχετίζονται με τις σχέσεις της ύπαρξης με το περιβάλλον. Οι σχέσεις είναι και αυτές αντίγραφα, με την έννοια ότι είναι σχεδόν όμοια με αυτό που αντιγράφουν. Τι είναι αυτό που διαφοροποιεί τα αντίγραφα; Η διάταξη των υπάρξεων στην ροή. Αυτή η διάταξη υπάρχει μαζί με τις υπάρξεις. Δεν αλλάζει η διάταξη, απλά χάνεται όταν χάνεται και η ροή (Εδώ έχω γράψει ότι συμβαίνει σε ένα τικ, δηλαδή δίνω ένα όνομα χωρίς να προσδιορίζω το διάστημα του χρόνου).
_________________
Σκορπίστε γνώση, μαζέψτε χαρά!

Η γνώση δεν μπορεί να πουληθεί: Γιατί ενώ κάθε εμπόρευμα μπορεί να επιστραφεί, η γνώση δεν μπορεί να επιστραφεί!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
gianiss
Πρύτανης


Εγγραφή: 18 Ιούλ 2011
Δημοσιεύσεις: 6073

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Δεκ 08, 2016 7:06 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Παράθεση:
skapaneas

1.Λεγοντας οτι ο ανθρωπος δεν επινοει κατι μη υπαρκτο, εννοεις προφανως οτι πριν απο 1000 χρονια υπηρχαν π.χ. οι υπολογιστες ;
Μαλλον ...
Γιατι στη συνεχεια λες οτι, ο ανθρωπος αντιγραφει οσο μπορει τη φυση κι αρα οι υπολογιστες πρεπει να υπηρχαν και να υπαρχουν στη φυση

2. Και με την ευκαιρια της αναφορας σου στην αντιγραφη της φυσης απο τον ανθρωπο, εχω να παρατηρησω οτι πολυ χρησιμοποιεις την αντιγραφη στη "φιλοσοφια" σου ...
Το DNA με την αντιγραφη του παραγει τη "θαυμαστη βιοποικιλοτητα" ...
Μαλλον εισαι οπαδος της θεωριας των ροων, που βασιζεται στην ... απροσδιοριστη αντιγραφη ...

3. Ο ανθρωπος με την αντιγραφη της φυσης παραγει τον πολιτισμο του ...


4.Το "υπολοπο" κατεβατο μια και δεν ειναι για μενα, το αφηνω στα σχολια αυτων στους οποίους απευθυνεται ...
Αν βεβαια υπαρχουν ...


5.Δηλαδη εσυ με το θανατο τον οποιο θεωρεις αναποφευκτο οτι θα υποστεις και με τον οποίο οδηγεισαι στην ανυπαρξια ( με δεδομενο οτι οταν σου συμβει θα παψει να υφισταται συγκροτημενος και λογικος gianiss οπως λες ) δεν εισαι οντως υπαρκτος, καθ΄οσον οπως τονιζεις το οντως υπαρκτο θα ηταν παραλογο να οδηγηθει στην ανυπαρξια



1. Με τους Η/Υ , άνθρωπος προσπαθεί να μιμηθεί τον ανθρώπινο εγκέφαλο .

2. Με την ευκαιρία αυτής της ερώτησης , θα σου εξηγήσω να μάθεις κάποια πράγματα.
Ο άνθρωπος προσπαθεί να αντιγράψει/μιμηθεί την φύση , με πολύ άκομψο χονδροειδή τρόπο , που δεν έχει καμία σχέση με τον θαυμαστό φυσικό τρόπο της ζωής
Οι αντιγραφές του γενετικού κώδικα , είναι ο τρόπος που αναπτύχθηκε η ζωή από τους πρώτους μονοκύτταρους οργανισμούς .
Ο πολλαπλασιασμός των μονοκύτταρων οργανισμών , μάθε πως γίνεται με διχοτόμηση .
Στα λέω αναλυτικά , όπως θα τα έλεγα σε ένα τελειόφοιτο δημοτικού , με την ελπίδα πως κάτι θα καταλάβεις.
Ένα κύτταρο , χωρίζεται σε δύο απόλυτα πανομοιότυπα κύτταρα .
Σε αυτά έχει αντιγραφεί πλήρως και με απόλυτη λεπτομέρεια , όλη η πληροφορία του κυττάρου πριν την διχοτόμηση .

Λόγω συνθηκών που εξήγησα στο προηγούμενο μήνυμα , κάποιες (πολύ λίγες) αντιγραφές , περιέχουν κάποιο λάθος .Αν το “λάθος” στην αντιγραφή ευνοεί το είδος , επικρατεί και η ζωή εξελίσσεται σε κάτι λιγουλάκι διαφορετικό .
Το κατάλαβες φαντάζομαι ώς εδώ.

Δες τώρα την μεγάλη διαφορά της ψευδαίσθησης στην θεωρία σου (των ροών)
Οι μυριάδες αντιγραφές των κυττάρων σου , αν διέφεραν μεταξύ τους όπως προτείνει η θεωρία των ροών , δεν θα είχες καμία συνοχή σαν οντότητα, θα είχες την μοίρα αυτής της περίφημης θεωρίας , θα ήσουν κάτι ....το ασαφές , μια “άλογη” οντότητα.
Ευτυχώς για σένα φουκαρά φίλε μου σκαπανέα, που οι αντιγραφές των ομοειδών κυττάρων σου , γίνονται με απαράμιλλη ακρίβεια, και όχι τουρλουμπούκι όπως εσείς οι δυο φαντάζεστε .
Θα είσαστε με μια λέξη ... μπουρμπούτσαλα .

3. Ο άνθρωπος εξελίσσεται μελετώντας την φύση που ζει , και προσπαθεί να μιμηθεί. Η γνώση που προκύπτει από την μελέτη της φύσης , τον βοηθά στην βελτιώσει της ζωή του.

4. Να που ώρες ώρες , κάνεις και κάτι που μοιάζει λογικό .

5. Θα επιστρέψω στην “πηγή” μου, στα υλικά των υπερκαινοφανών που εμπλούτισαν τα δομικά στοιχεία της ανθρώπινης ύπαρξής μου και ποιος ξέρει ποια “μορφή” θα πάρουν αυτά στην “ροή” της ιστορίας μου στην αιωνιότητα . Προφήτες δεν υπάρχουν να μου πουν και τα σύνεργα της μαντείας τα έκαψα, βαρέθηκα να πλανεύω τους χαζούς και ευκολόπιστους.

.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
gianiss
Πρύτανης


Εγγραφή: 18 Ιούλ 2011
Δημοσιεύσεις: 6073

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Δεκ 08, 2016 7:26 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Παράθεση:
Bugman

Gianiss,
το ερώτημα που βάζεις ως προς αν ένα τετράγωνο μπορεί να αντιγραφεί ως κύκλος...έχει απάντηση.


Ναι! Ναι !
Την ξέρω την απάντηση .
Την περιγράφει αναλυτικά και μάλιστα παραστατικά ο σκαπανέας , με τους 4 χορευτές σε .... καλαματιανό ,που πιασμένοι χέρι χέρι σε σχήμα τετραγώνου , χορεύοντας σχηματίζουν κύκλο .

Μην μπαίνεις σε κόπο να το εξηγήσεις αναλυτικότερα .
Δεν βγαίνει λογικό νόημα.


Παράθεση:
Ναι μπορεί να γίνει και στο "φαινόμενο σύμπαν" αν το τετράγωνο είναι τόσο μακρυά που να φαίνεται ως ένα κλειστό σχήμα, όπως και ένας κύκλος.


Βέβαια εσύ το απλουστεύεις ποιο πολύ, υποστηρίζοντας πως από μακριά όλα τα σχήματα “φαίνονται” στρογγυλά .

Το θέμα όμως είναι στο δικό σου παράδειγμα , πως δεν πρόκειται για τον τετραγωνισμό του κύκλου , αλλά το .... στρογγύλεμα του τετραγώνου, κάτι που “φαινομενικά” γίνεται πανεύκολα όπως ο ίδιος εξηγείς επιστημονικά.

Με το τετραγωνισμό του κύκλου – στο παράδειγμα του σκαπανέα- υπάρχει πρόβλημα στην θεωρία σου, γιατί “φαινομενικά” , όσο μακριά και αν πας, δεν πρόκειται να δεις τον κύκλο σαν ...τετράγωνο.
Οπότε μπουρμπούτσαλα.

Για αυτό λέω να μείνω στην εξήγηση του σκαπανέα, όσο τρελή και αν είναι.
Μια τρελαμάρα αρκεί.

.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Bugman
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 13585
Τόπος: Καλλιθέα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Δεκ 08, 2016 8:30 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Gianiss,
Μπορείς να πιστεύεις ότι θέλεις. Τετραγωνίζω το κύκλο σημαίνει φτιάχνω ένα τετράγωνο με το ίδιο εμβαδόν. Δεν γίνεται αυτό γιατί το εμβαδόν είναι ανάλογο του πι και το πι είναι άρρητος αριθμός.
Αυτό λοιπόν που έγραψα για το πώς φαίνεται ο κύκλος, δεν έχει σχέση με το εμβαδόν του. Οπότε μην τρελαίνεσαι...Όπως κατάλαβες (ή μάλλον δεν κατάλαβες) αναφερόμουν στο πώς κάτι το βλέπουμε διαφορετικά υπό άλλες συνθήκες. Εσύ βέβαια έχεις το προνόμιο να είσαι πάνω από όλες τις συνθήκες, σαν να λέμε είσαι ο γενικός...
_________________
Σκορπίστε γνώση, μαζέψτε χαρά!

Η γνώση δεν μπορεί να πουληθεί: Γιατί ενώ κάθε εμπόρευμα μπορεί να επιστραφεί, η γνώση δεν μπορεί να επιστραφεί!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
gianiss
Πρύτανης


Εγγραφή: 18 Ιούλ 2011
Δημοσιεύσεις: 6073

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Δεκ 08, 2016 8:43 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Παράθεση:
Bugman

Μπορείς να πιστεύεις ότι θέλεις. Τετραγωνίζω το κύκλο σημαίνει φτιάχνω ένα τετράγωνο με το ίδιο εμβαδόν.



Δεν σημαίνει αυτό που λες , αλλά δεν έχει νόημα να το κουβεντιάσουμε.
Έτσι είναι , αν έτσι νομίζεις .

Παράθεση:
Δεν γίνεται αυτό γιατί το εμβαδόν είναι ανάλογο του πι και το πι είναι άρρητος αριθμός.


Πρακτικά γίνεται και παραγίνεται , και μάλιστα με σχετική ευκολία , χωρίς “πι” και”που” να σε μπερδεύουν

Έξυπνος είσαι ...φαινομενικά .
Σκέψου λίγο πρακτικά και όχι φαινομενικά.
Θα βρεις τον τρόπο .

.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Bugman
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 13585
Τόπος: Καλλιθέα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Δεκ 09, 2016 9:45 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Κάτι άλλο θα λες γιατί διάβασε https://el.m.wikipedia.org/wiki/Τετραγωνισμός_του_κύκλου τι είναι ....(όλοι κάνουμε λάθη...αλλά όλοι δεν το παραδέχονται)
Το δικό μου λάθος ήταν ότι έγραψα ότι ο π είνσι άρρητος ενώ είναι υπερβατικός.
_________________
Σκορπίστε γνώση, μαζέψτε χαρά!

Η γνώση δεν μπορεί να πουληθεί: Γιατί ενώ κάθε εμπόρευμα μπορεί να επιστραφεί, η γνώση δεν μπορεί να επιστραφεί!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3 ... 8, 9, 10, 11  Επόμενο
Σελίδα 9 από 11

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center