Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Η ιστορία σε κίνηση
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3, 4, 5, 6
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
gianiss
Πρύτανης


Εγγραφή: 18 Ιούλ 2011
Δημοσιεύσεις: 6073

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Ιούν 28, 2016 10:03 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Αλλάζεις συστηματικά τις θέσεις μου, αλλοιώνοντας την ουσία τους.

Αναφέρθηκα σε δύο διαφορετικούς “ηγέτες” (πατήρ και υιό Παπανδρέου και όχι μόνο στον έναν) , για να σου δείξω πόσο σημαντική είναι η απόφαση του “ηγέτη” την κατάλληλη στιγμή , αυτή που θα “χαράξει” την ροή των γεγονότων
Η ροή των γεγονότων θα ήταν διαφορετική , αν το 2009 ήταν πρωθυπουργός ο Τσίπρας με τον Βαρουφάκη , επιβεβαιώνοντας τον ρόλο των “ηγετών” στην ροή των γεγονότων, που εσύ δεν δέχεσαι
Το 2015 , οι συνθήκες δεν ήταν οι ίδιες με το 2009
Το 2009 το χρέος ήταν σε ιδιώτες , και μια χεωκοπια της Ελλάδας ( και έξοδος από την ευρωζώνη) θα προκαλούσε μεγάλη αναταραχή , μεγαλύτερη από την κρίση του 2008 (που ήταν τότε και πρόσφατη)

Θα μπορούσαμε να επιτύχουμε τότε , διαγραφή πολύ μεγάλου ποσοστού του χρέους

Όσο για τα θαλασσοδάνεια κλπ κλπ που αναφέρεις , είναι μια μεγάλη ( και άλλη ) κουβέντα , που δεν έχω χρόνο να την κουβεντιάσω ,και να παραθέσω διεξοδικά τις δικές μου (σχετικές) αναλύσεις .



.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Ιούν 28, 2016 11:10 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Και η Κύπρος έκανε κούρεμα στις καταθέσεις ιδιωτών αλλά από μνημόνιο δε γλίτωσε. Και τώρα που βγήκε ,οι Ρώσοι που "κουρεύτηκαν" θα πάρουν τα λεφτά τους πίσω...

http://www.imerisia.gr/article.asp?catid=26520&subid=2&pubid=113097844


Είτε χρεοκοπούσαμε το 2009 είτε όχι, οι πρακτικές συνέπειες για τους πολίτες,λοιπόν, θα ήταν οι ίδιες:μείωση μισθών,ανεργία-απολύσεις,οριζόντια φορολογία,αύξηση ορίου συνταξιοδότηησης (όπως στην Κυπρο) συν τα μειονεκτήματα από την επιστροφή στη δραχμή,η υποτίμηση της οποίας θα ήταν πλεονέκτημα μόνο αν ήμασταν βιομηχανικά εξαγωγική χώρα.

Απλά,το διεθνές τραπεζοβιομηχανικό κατεστημένο λόγω παγκόσμιας κρίσης ρευστότητας έχασε την εμπιστοσύνη του στην Ελλάδα κι επένδυσε σε πιο δυνατές οικονομίες.Τη διαφορά αυτή προσπαθεί ,μέσω των ελληνικών μνημονίων,ν' αντισταθμίσει το Ευρωπαϊκό κατεστημένο,για τα δικά του συμφέροντα:στήριξη του ευρώ και ανακύκλωση των δανείων στην ευρωπαϊκή αγορά προς όφελος των βιομηχανικών χωρών του Βορρά.

Είτε χρεοκοπία είτε μνημόνιο η κρίση είναι παρόμοια...οι ηγέτες το πολύ πολύ αλλάζουν τις λεπτομέρειες ,όχι την ουσία.
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
gianiss
Πρύτανης


Εγγραφή: 18 Ιούλ 2011
Δημοσιεύσεις: 6073

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιούν 29, 2016 11:01 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Μην αρχίσουμε να συγκρίνουμε διαφορετικές “ιστορίες”, καθώς καμιά “ιστορία” δεν είναι ακριβώς ίδια και καμία “ιστορία” δεν μπορεί να επαναληφθεί .
Δυο φορές στο ίδιο ποτάμι , δεν μπορείς να περάσεις .


Τι σχέση έχει η ιστορία της Κύπρου, της Ιρλανδίας , ποιο παλιά της Ισλανδίας, της Αργεντινής , της Αγγλίας πρόσφατα , της Βενεζουέλας κλπ κλπ .
Διαφορετικές συνθήκες , διαφορετικοί παράγοντες , διαφορετικοί ηγέτες ,διαφορετικές ροές γεγονότων

Δεν έχει νόημα να συζητάμε θέματα τόσο υποκειμενικά
Είπες την δική σου άποψη , είπα την δική μου.

Διαπιστώσαμε πως διαφωνούμε
Αυτό αρκεί.

.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιούν 29, 2016 1:58 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Μπορούμε να συγκρίνουμε τηρουμένων των αναλογιών.

Με το σκεπτικό αυτό,δε θα υπήρχε επιστήμη αλλά ατομικές περιπτώσεις.
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
gianiss
Πρύτανης


Εγγραφή: 18 Ιούλ 2011
Δημοσιεύσεις: 6073

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούν 30, 2016 11:52 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Κάθε “ιστορία” είναι ξεχωριστή .
Ξεχωριστές προϋποθέσεις, ξεχωριστές οι διαχειριστές τους

Αν για παράδειγμα , το αποτέλεσμα του δημοψηφίσματος στην Αγγλία ήταν διαφορετικό , θα ήταν διαφορετική και η ροή των γεγονότων που τώρα τρέχουν.
Για το δημοψήφισμα δεν φταίει η κρίση του διεθνούς καπιταλισμού , αλλά η κρίση (βλακώδεις απόφαση) , ενός μοιραίου ηγέτη .

Αν δεν τα καταλαβαίνεις αυτά , χάνουμε τον χρόνο μας κουβεντιάζοντας μονομερείς (και υποκειμενικές) απόψεις .

Δεν έχει νόημα πλέον αυτή η κουβέντα


.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούν 30, 2016 1:44 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Η πολιτική ανάλυση πίσω από κάθε ξεχωριστή ιστορία είναι η ουσία των γεγονότων.Για τις λεπτομέρειες είπαμε...υπεύθυνοι είναι οι ηγέτες.
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
TΡΙΟΜΗΔΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Απρ 2005
Δημοσιεύσεις: 2071
Τόπος: ΚΟΣΜΟΣ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Απρ 29, 2017 12:59 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

https://www.youtube.com/watch?v=Vb_F1eQDuW0
_________________
Η ΖΩΗ ΜΟΥ;OΛΗ Η ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ...

Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3, 4, 5, 6
Σελίδα 6 από 6

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center