Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Για τον Πόλεμο...

 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Συζητήσεις για Θέματα
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  

Θέλετε Πόλεμο για πάντα ή Πόλεμο με αρχή και τέλος?
Δεν με ενδιαφέρει.
0%
 0%  [ 0 ]
Θέλω να υπάρχει κάποιο τέλος.
100%
 100%  [ 1 ]
Θέλω να κερδίζει η παράταξή μου και ας γίνει ότι νάναι.
0%
 0%  [ 0 ]
Άντε π...ξ.. πολεμοκάπηλη σκύλα.
0%
 0%  [ 0 ]
Ότι θέλει ο Θεός.
0%
 0%  [ 0 ]
Σύνολο Ψήφων : 1

Συγγραφέας Μήνυμα
eleonora
Πρύτανης


Εγγραφή: 19 Οκτ 2009
Δημοσιεύσεις: 910
Τόπος: Των Ονείρων...

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιαν 13, 2016 5:41 am    Θέμα δημοσίευσης: Για τον Πόλεμο... Απάντηση με Συμπερίληψη

Razz




Αφορμή για αυτό το άρθρο είναι ένα σημείωμα που διάβασα κάπου αλλού, όπου παρατίθονταν ένα κλασσικό απόφθεγμα του θεωρητικού του Πολέμου Σουν Τζου:

Να φαίνεσαι αδύναμος όταν είσαι δυνατός και δυνατός όταν είσαι αδύναμος.

Αυτό μου έκανε συνειρμό για λόγους που δεν ξέρω, με ένα από τα βιβλία που με έβαλε να διαβάσω κάποιος κακός άνθρωπος πριν λίγα χρόνια' και συγκεκριμένα με ένα απόσπασμα που ήταν κάπως έτσι:

"Πριν πολύ καιρό οι άνθρωποι πολεμούσαν μεταξύ τους. Πολεμούσαν παιδιά μου, δίχως να έχουν τα μέσα και τη δύναμη να καταστρέψουν ολοκληρωτικά αυτούς που θεωρούσαν εχθρούς τους' η δύναμή τους έφτανε μόνο για να βλάψουν τους εχθρούς τους ως το σημείο που εκείνοι θα επιζητούσαν ύστερα την αντεκδίκηση. Έτσι ο πόλεμος ήταν ένας κύκλος χωρίς τελειωμό".





Ο Πόλεμος, δεν είναι κάτι κακό από μόνο του. Είναι μια από τις λειτουργίες της Φύσης, μια από τις συνιστώσες της Ζωής.
Το κακό υπάρχει σε αυτούς που τον χρησιμοποιούν για κέρδος ή εξουσία, για αυτοηδονισμό ή αυτοτιμωρία.
Ο Κλαούζεβιτς είχε γράψει πως πρόκειται για την συνέχιση της πολιτικής με άλλα μέσα' και είχε δίκιο στον χρόνο και τον κόσμο του. Όλα δείχνουν πως έχουν εξελιχθεί αλλιώς τα πράγματα στη δική μας εποχή, στον δικό μας κόσμο. Ξεκινούν αδιέξοδοι πόλεμοι, που εσκεμμένα δεν θέλουν να τους νικήσουν ολοκληρωτικά αυτοί που τους προκαλούν' θέλουν απλά να τους διαιωνίζουν για να κερδίζουν από αυτούς, ώστε να παράγουν χρήμα ορισμένοι από την διαδικασία και να αποκτούν εξουσία άλλοι από την έξαψη και τον φανατισμό.

Αν δεχόμουν την νέα πρόσκληση που είχα αυτές τις ημέρες για εκλογή σε μια πολύ ισχυρή πολιτική θέση στη χώρα που διάλεξα για νέα πατρίδα μου, θα έδινα αγώνα για την επαναφορά της έννοιας του Πολέμου στην γνήσια έκφρασή της:
Ολική συντριβή του αντίπαλου και εξουθένωση της θέλησής του να επαναλάβει τη μάχη, για πάντα. Έτσι όπως έκανε ο Αλέξανδρος, έτσι όπως το διαχειρίστηκε η Ρώμη, έτσι όπως το έπραξε ο Τεμουτζίν.
Αλλά ήδη αποκλείεται κάτι τέτοιο' αφού η ανάδειξη σε δυο ημέρες του καλού μου στη θέση του ισόβιου Leader του διεθνούς θεσμού που τον είχε προσλάβει πριν λίγους μήνες στη Διαρκή Επιτροπή του, απαγορεύει κάθε πολιτική δραστηριότητα σε οποιοδήποτε μέλος της οικογένειας μας.

Η ελπίδα μου είναι ότι από εκεί μπορεί να προωθήσει αποτελεσματικότερα τις απόψεις που μοιραζόμαστε.
Επειδή, μας κοροϊδεύουν ισχυριζόμενοι ότι ο Πόλεμος έχει γίνει πιο "ανθρώπινος".
Ο Πόλεμος είναι σκέτα Πόλεμος' και δεν υπάρχει ανθρώπινος ή μη.
Υπάρχει μόνο Πόλεμος που τελειώνει με ολοκληρωτική νίκη και Πόλεμος που διαιωνίζεται για να εξυπηρετούνται συμφέροντα.




Razz Twisted Evil Embarassed Twisted Evil Razz
_________________
Εδώ, στην αγκαλιά της δυνατής τούτης γης που οι θαλασσινοί άνεμοι σέρνονται πάνω της...
Rainer Maria Rilke
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιαν 13, 2016 6:41 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ξέχασες την άλλη συνιστώσα της ζωής ,τον έρωτα.Χωρίς αυτόν ο πόλεμος ανήκει στη βαρβαρότητα,ακόμα κι αν συντρίβει ολικά τον αντίπαλο.
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Συζητήσεις για Θέματα Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Σελίδα 1 από 1

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center