Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Η εριστικότητα της διαλεκτικής
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Ελεύθερες Απόψεις
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Δεκ 26, 2015 9:04 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Δεν είπα ότι τα υποκείμενα συνειδητοποιούν τον ιδεολογικό άξονα της ιστορικής πορείας. Ή κι αν τον συνειδητοποιούν δε θέλουν να τον αποδεχτούν, λόγω ασυνείδητων έξεων. Μέχρι να τον συνειδητοποιήσουν ή να τον αποδεχτούν, λοιπόν, θα συγκρούονται οι κοσμάρες τους .

Το περιεχόμενο της Ιδέας είναι η αλήθεια, δηλαδή ή αναζήτηση του κοινού,αρμονικού και αποτελεσματικότερου πλαισίου συνθηκών που οδηγούν στη μεγαλύτερη δυνατή ευδαιμονία και στο λιγότερο δυνατό κακό.

Δε χρειάζεται να το ανάλυσω περισσότερο, ή Ιστορία απέδειξε ότι κάθε είδους ιδεολογία που δε λαμβάνει υπόψιν της την αλήθεια της φύσης του ανθρώπου και του κόσμου οδηγεί σε τερατουργήματα.
Το σύνταγμα είναι μια προσέγγιση αυτού του φυσικού δικαίου ,γι' αυτό άλλωστε τα πολιτικά άκρα το απεχθάνονται. Οι υπόλοιποι το χρησιμοποιούν κατά το συμφέρον τους με συνέπεια να έχει περιπέσει σε αδράνεια. Υπάρχουν ακόμα κόκκινες γραμμές αλλά αν δε μεταρρυθμιστεί το αυθαίρετο δικαίωμα της ιδιοκτησίας στην εργασία των άλλων ,μια καθαρή παραβίαση του φυσικού δικαίου, προκοπή δε θα δούμε.

Αυτό τόνισε κι ο Πλάτων στους Νόμους, περιορίζοντας το δικαίωμα ατομικού πλουτισμού το πολύ στο εικοσαπλάσιο του κατώτερου εισοδήματος. Κι επειδή κάτι τόσο επαναστατικό δεν εφαρμόστηκε ποτέ, δεν μπορεί να κάτηγορηθεί ο φιλόσοφος γι' αυτό, πόσο μάλλον για την καταστροφή της μισής ανθρωπότητας!
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
iason
Πρύτανης


Εγγραφή: 01 Ιούν 2003
Δημοσιεύσεις: 4108
Τόπος: (Γ)Ελλάς

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Δεκ 26, 2015 1:37 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Χαίρομαι που το "πικάρισμά" μου 'έπιασε τόπο, σπάνιο πράγμα σήμερα... Razz

Προφανώς δεν θα μπορούσε κάποιος να φταίει για τις ιδέες του, άρα ούτε ο Πλάτωνας! Το θέμα είναι πώς μια ιδέα ερμηνεύεται, πρακτικά, ιστορικά και ουσιαστικά. Πάλι μένεις σε ένα σταθερό σημείο αναφοράς, αλλά δεν το ξεδιαλύνεις. Ποιος είναι αυτός ο "ιδεολογικός άξονας", εκεί είναι η ταμπακιέρα. Όχι ότι φταις εσύ που δεν το ξεδιαλύνεις, γιατί έχω πλέον την υποψία ότι στη ρίζα του "κακού" που συζητάμε, καραδπκεί μία φυσική ανθρώπινη αδυναμία. Ποια αλήθεια; Αυτή που καθένας τη βλέπει στη δική του κοσμάρα; Αν θέλουμε να λέμε τα πράγματα με το όνομά τους, γιατί αν δεν θέλουμε, φτιάχνουμε ακόμα μια ωραία κοσμάρα, αυτό είναι το σύνηθες στο κάτω κάτω. Στο όνομα αυτού ακριβώς του μικρότερου κακού εξακολουθούν να διαπράττονται τα μεγαλύτερα εγκλήματα, και διαρκώς περισσότερα.

Αυτό λοιπόν που χρειαζόμαστε, είναι μια κομβική θεώρηση για το τι μας οδηγεί σε μια πράξη που παρασάγκας απέχει από την όποια θεωρία, στην οποία θεωρία συμμετέχει - ιστορικά όπως το έθεσες - και η φιλοσοφία. Αυτό με προβληματίζει, ότι η φιλοσοφία τελικά εντάσσεται μέσα σε ένα πλαίσιο που να συγκεφαλαιώνει το φυσικό δίκαιο και αλλού πρέπει να αναζητηθεί και να τεθεί, στην ψυχολογία ίσως, στον ανθρωπισμό, δεν ξέρω σε τι ακριβώς. Question
_________________
-Κάθε λόγος μπορεί να έχει αντίλογο. Κάθε αντίλογος πρέπει να έχει λόγο.
-Εγέμισεν ο ουρανός πετούμενους γαϊδάρους.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Δεκ 26, 2015 2:09 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Πόσο πιο καθαρά να το πει κανείς;

Η ΑΛΗΘΕΙΑ δεν είναι θέμα ερμηνείας:1+1=2
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
mark
Πρύτανης


Εγγραφή: 23 Ιούλ 2012
Δημοσιεύσεις: 2337

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Δεκ 26, 2015 4:57 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Καλώς τ' αρχίδια μας τα δυο, που λένε! Laughing Laughing

Έχει επεξεργασθεί απο τον/την mark στις Σαβ Δεκ 26, 2015 7:08 pm, επεξεργάσθηκε 1 φορά συνολικά
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
mark
Πρύτανης


Εγγραφή: 23 Ιούλ 2012
Δημοσιεύσεις: 2337

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Δεκ 26, 2015 4:59 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

iason έγραψε:
αλλού πρέπει να αναζητηθεί και να τεθεί, στην ψυχολογία ίσως, στον ανθρωπισμό, δεν ξέρω σε τι ακριβώς. Question


Στο σεξ! Wink
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
iason
Πρύτανης


Εγγραφή: 01 Ιούν 2003
Δημοσιεύσεις: 4108
Τόπος: (Γ)Ελλάς

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Δεκ 27, 2015 9:26 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ έγραψε:
Πόσο πιο καθαρά να το πει κανείς;

Η ΑΛΗΘΕΙΑ δεν είναι θέμα ερμηνείας:1+1=2

Αν αυτό ίσχυε, τότε θα ήταν το πιο απλό πράγμα να το πεις.
Με το καλό πλευρό κοιμάσαι, βλέπω.
Twisted Evil
_________________
-Κάθε λόγος μπορεί να έχει αντίλογο. Κάθε αντίλογος πρέπει να έχει λόγο.
-Εγέμισεν ο ουρανός πετούμενους γαϊδάρους.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Δεκ 27, 2015 11:38 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Η αλήθεια ,όσο περίπλοκη κι αν είναι, είναι απλούστερη απ' το ψέμα. Κοιμάμαι, λοιπόν, με ήσυχη τη συνείδησή μου,σαν πουλάκι! Η ημέρα, βέβαια, είναι δύσκολη ,με συγκρούσεις, η νυχτερινή σύνθεση, όμως, με αποζημιώνει πλήρως!


(δεύτερο παράδειγμα...)
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
mark
Πρύτανης


Εγγραφή: 23 Ιούλ 2012
Δημοσιεύσεις: 2337

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Δεκ 29, 2015 9:29 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Μακάριοι οι πτωχοί τω πνεύματι, που λένε! Laughing Laughing Cool
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Δεκ 29, 2015 10:24 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Με παρακολουθείς ανελλιπώς,βλέπω! Σαν τις Κατίνες! Και το διασκεδάζεις,όπως βλέπω,πάμφτωχε!
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
mark
Πρύτανης


Εγγραφή: 23 Ιούλ 2012
Δημοσιεύσεις: 2337

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Δεκ 29, 2015 11:07 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Από διασκέδαση, άλλο τίποτα! Κάποιος πρέπει να είναι και ο γελωτοποιός, ο κλόουν σε αυτή τη ζωή, αλλιώς θα ήταν πολύ βαρετή! Συνέχισε λοιπόν να μας διασκεδάζεις! Laughing Laughing
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Δεκ 29, 2015 11:12 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Αυτά τα λένε κι οι Κατίνες!
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
mark
Πρύτανης


Εγγραφή: 23 Ιούλ 2012
Δημοσιεύσεις: 2337

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Δεκ 29, 2015 11:15 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Άσε τι Κατίνες και τράβα στις καντίνες να πάρεις κανά ... λουκάνικο! Laughing Laughing
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Δεκ 29, 2015 11:18 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Όλο εκεί το μυαλό του...χρειάζεται βοήθεια το παιδί!

Σε λάθος μέρος τη ζητάει, βέβαια!
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
mark
Πρύτανης


Εγγραφή: 23 Ιούλ 2012
Δημοσιεύσεις: 2337

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Δεκ 29, 2015 11:24 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Δε χρειάζομαι βοήθεια, διασκέδαση χρειάζομαι, και εσύ με καλύπτεις πλήρως! Είσαι ο αγαπημένος μου, θα έλεγα! Embarassed
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Δεκ 29, 2015 11:34 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Σωστα! Και οι γελοίοι έχουν δικαίωμα να γελούν!
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Ελεύθερες Απόψεις Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο
Σελίδα 3 από 5

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center