Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

90 χρόνια θνητής ύπαρξης του Μίκη

 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Συζητήσεις για Πρόσωπα
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
Ouliathis
Πρύτανης


Εγγραφή: 04 Οκτ 2003
Δημοσιεύσεις: 3832
Τόπος: Κύπρος

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Ιούλ 28, 2015 5:47 pm    Θέμα δημοσίευσης: 90 χρόνια θνητής ύπαρξης του Μίκη Απάντηση με Συμπερίληψη

Ανεξάρτητα από τις διαφωνίες που μπορεί να είχε κατά καιρούς κανένας (κι εγώ είχα), με τον Μίκη Θεωδοράκη, θα πρέπει παρ όλα αυτά να παραδεχτούμε πως μας σημάδεψε όλους με τα τραγούδια του, και οι όποιες διαφωνίες μας απλά τόνιζαν και τονίζουν ακόμη την ανθρώπινη υπόστασή του.
ΕΝα τραγούδι του λοιπόν εδώ σαν απλός φόρος τιμής για όσα μας πρόσφερε, που το κυριότερο για μένα είχε πως κατέβασε τους μεγάλους μας ποιητές στον λαό και τους έκανε κτήμα του, φαινόμενο μοναδικό σχεδόν στον κόσμο απ όσο ξέρω. Ένα τραγούδι θαυμάσιο λοιπόν που μιλάει γι αυτό που μένει πάντα ίδιο μέσα μας, παρατηρώντας με πόνο έναν κόσμο που αλλάζει συνεχώς από μία μορφή στην άλλη. Η μουσική του αποτέλεσε επίσης και το μουσικό θέμα της πολύ αξιόλογης ταινίας Σέρπικο.


Στίχοι: Μανώλης Αναγνωστάκης
Μουσική: Μίκης Θεοδωράκης

Δρόμοι παλιοί που αγάπησα και μίσησα ατέλειωτα
κάτω απΆ τους ίσκιους των σπιτιών να περπατώ
νύχτες των γυρισμών αναπότρεπτες κι η πόλη νεκρή

Την ασήμαντη παρουσία μου βρίσκω σε κάθε γωνιά
κάμε να σΆ ανταμώσω κάποτε φάσμα χαμένο του πόθου μου κι εγώ

Ξεχασμένος κι ατίθασος να περπατώ
κρατώντας μια σπίθα τρεμόσβηστη στις υγρές μου παλάμες

Και προχωρούσα μέσα στη νύχτα χωρίς να γνωρίζω κανένα
κι ούτε κανένας κι ούτε κανένας με γνώριζε με γνώριζε

https://m.youtube.com/watch?v=ye4p_Uzxkho
_________________
Αυτο που εσείς αποκαλείτε ζωή εγώ το αποκαλώ θάνατο, κι αυτό που εσείς αποκαλείτε θάνατο, εγώ το αποκαλώ ζωή.
Εμπεδοκλής
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
skakos
Πρύτανης


Εγγραφή: 23 Σεπ 2009
Δημοσιεύσεις: 3594
Τόπος: Αθήνα, Ελλάδα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Σεπ 13, 2015 8:43 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Με το συμπάθειο αλλά μας τα έχουν πρήξει με τον Μίκη. Σιγά την τεράστια μορφή.
_________________
Φιλοσοφία Επιστήμης και Θρησκείας: http://harmonia-philosophica.blogspot.com/2010/08/blog-post.html
The Limits of Science: http://harmoniaphilosophica.wordpress.com/2011/04/18/the-limits-of-science-2jszrulazj6wq-5/
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Σεπ 20, 2015 9:17 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ε,ναι,μπροστά στον Ρωμανό τον Μελωδό δεν πιάνει μία!
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
skakos
Πρύτανης


Εγγραφή: 23 Σεπ 2009
Δημοσιεύσεις: 3594
Τόπος: Αθήνα, Ελλάδα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Οκτ 21, 2015 3:08 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Εσύ μη χάσεις ευκαιρία να πεις κάτι αρνητικό για κάποιον χριστιανό...

Η ελευθερία σκέψης στην απόλυτη μορφή της.
_________________
Φιλοσοφία Επιστήμης και Θρησκείας: http://harmonia-philosophica.blogspot.com/2010/08/blog-post.html
The Limits of Science: http://harmoniaphilosophica.wordpress.com/2011/04/18/the-limits-of-science-2jszrulazj6wq-5/
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
Δάκης Μαυροφρείδης
Πρύτανης


Εγγραφή: 22 Ιαν 2007
Δημοσιεύσεις: 2627
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Μάϊ 25, 2016 9:02 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ο Μίκης είναι και σε μένα πολύ αγαπητός. Ανατριχιάζεις όταν ακούς και βλέπεις τη μαγνητοσκοπημένη live εκτέλεση του άξιον εστί του 1977, λίγα χρόνια μετά την πτώση της χούντας. Με Μπιθηκότση και Κατράκη. ¶νθρωπος που ποτέ δε λύγησε και που κυνηγήθηκε για τα πιστεύω του. Μακάρι να είχαμε όλοι τα αρχ.. να το πράξουμε

Ο Θεοδωράκης είναι η νεότερη ιστορία της Ελλάδας.
_________________
Δεν υπάρχει τίποτα πιο θαυμαστό και αξιόλογο από την ανάδειξη του ωραίου. Αρκεί, ο σκοπός της ίδιας της πράξης να μην αναλώνεται μέσα σε μια ανερμάτιστη και φλύαρη ματαιοδοξία

Δ.Μ.

http://d-mavrofrides.simplesite.com
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Μάϊ 27, 2016 12:05 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

skakos έγραψε:
Εσύ μη χάσεις ευκαιρία να πεις κάτι αρνητικό για κάποιον χριστιανό...

Η ελευθερία σκέψης στην απόλυτη μορφή της.



Δεν είπα τίποτα άσχημο για τον Ρωμανό τον Μελωδό,το αισθητικό σου κριτήριο ειρωνευόμουν που πρέπει κάποιος να πηγαίνει στην εκκλησία για να συγκινείσαι απ' τις συνθέσεις του.

Πώς λέγαμε "σοσιαλιστικός ρεαλισμός"; Κοντά είσαι... Χριστιανικός ρεαλισμός!
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Vasana
Πρύτανης


Εγγραφή: 07 Φεβ 2007
Δημοσιεύσεις: 354
Τόπος: Dachau

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Ιούλ 15, 2016 9:56 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ο Μίκης ήταν καλός μουσικός αλλά εκείνο που τον ανέβασε στα ύψη ήταν η ικανότητά του να πουλά "σωστά" την δουλειά του και την αφεντιά του.
Εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο τις ιδεοληψίες της αριστεράς, χωρίς να περιφρονεί όμως ούτε την εξουσία ούτε το χρήμα του "ταξικού" εχθρού.
Βέβαια βοήθησε στη διαφήμιση του και ο βλάκας ο Παπαδόπουλος, που τον έστειλε "εξορία" στη Ζάτουνα.
Εκεί ο Μίκης μπορεί να πέρασε ζάχαρη με το πιάνο του, την οικογένειά του, την οικιακή βοηθό του, και όλα τα καλά του, τα κορόιδα όμως της αριστεράς και της προόδου δεν δυσκολεύτηκαν να χάψουν το παραμύθι του λαϊκού αγωνιστή που για την αντίστασή του εξορίστηκε και ταλαιπωρήθηκε.
Τώρα πια εσχατόγηρος, συνεχίζει να ταλαιπωρείται στο φτωχικό που κατάφερε να εξασφαλίσει, έχοντας για θέα από το μπαλκόνι του την Ακρόπολη.
"Και συ λαέ βασανισμένε μη ξεχνάς τον Ωρωπό". Wink
_________________
Μετανοείτε!!!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Ιούλ 17, 2016 7:47 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Να μην ξεχάσουμε ν' αναφέρουμε και τις τουριστικές του επισκέψεις στις φυλακές Αβέρωφ,στην Μπουμπουλίνας και το στρατόπεδο Ωρωπού και την απαγόρευση των τραγουδιών του γιατί ήταν κλεμένα, κάτι που ανακάλυψε η χούντα επειδή είχαν εξαιρετική μουσική παιδεία και δεν μπορούσε να τους ξεγελάσει ένας μουσικάντης σαν τον Μίκη.

Επίσης,ν' αναφέρουμε την αποκατάσταση της υγείας του από τη χούντα αλλιώς θα πέθαινε από φυματίωση επειδή δε ντυνόταν καλά στην ορεινή Ζάτουνα.
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΟΛΥΜΠΙΟΣ ΑΠΟΛΛΩΝ
Πρύτανης


Εγγραφή: 31 Οκτ 2006
Δημοσιεύσεις: 1300

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Ιαν 08, 2018 2:05 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Καλά, αυτό με τίς τουριστικές επισκέψεις ...
ΑΠΑΙΧΤΟ ! χαχαχαχαχαχαχαχαχα

Ο συγχωρεμένος ο πατέρας μου έλεγε, πώς ο κόσμος θα καταλάβει τήν αξία τού Μίκη, μόνο όταν τόν χάσει.

Ouliathis, ψοφάω γιά τό:
- στό παραθύρι στέκοσουν, σέ εκτέλεση Μαίρης Λίντας
_________________
Μ' ΑΥΤΟ Η ΣΚΕΨΗ ΜΟΥ ΡΙΓΑ
ΚΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝ' Τ' ΟΝΕΙΡΟ ΣΟΥ
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Συζητήσεις για Πρόσωπα Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Σελίδα 1 από 1

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center