Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Richard Dawkins - Με προσβάλλει... (video)
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
gianiss
Πρύτανης


Εγγραφή: 18 Ιούλ 2011
Δημοσιεύσεις: 6073

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Οκτ 13, 2015 5:03 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Άλλα αντί άλλων .

Στην προσπάθεια σου να αποφύγεις μια ευθεία απάντηση, σε μιά ξεκάθαρη ερώτηση σε δική σου πρόταση , ζητάς να σου διευκρινίσω εγώ αυτά που εσύ ανέφερες .

Τα έχεις χαμένα φίλε μου
Για να βγει αληθινός ο λόγος , πως “μωραίνει Κύριος ον βούλεται απολέσαι”

Υ.Γ

Δεν έχεις καταλάβει βρε συ, πως η λέξη “άθεος” είναι δικό σου εφεύρημα , ΄όπως και η λέξη “θεός” , μια μεταφυσική έννοια , δημιούργημα του τρόμου και της αδυναμίας σου να ερμηνεύσεις και να καταλάβεις τις φυσικές δυνάμεις και φαινόμενα του όντως υπαρκτού κόσμου μας

Έτσι φαντάζεσαι πράγματα και θαύματα και ονομάζεις “άθεο” όποιον δεν δέχεται τα σκιάχτρα που σε τρομάζουν , και αντίθετα με εσένα , ερευνά κάθε “φαινόμενο” του κόσμου μας προσπαθόντας να το αιτιολογήσει λογικά .

Ρε σκαπανέα , στο λέω πάλι , ώρες ώρες δεν έχεις τον ..... θεό σου
Ουαί! Ουαί! ..... Άθεε ...υποκριτή !!


.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
skapaneas
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 12421
Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Οκτ 13, 2015 6:24 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Όποιος λεει οτι ειναι ο ανθρωπος δεν ξερει τι λεει & & & & & & & & Αν μετανοησεις πριν αμαρτησεις οταν αμαρτησεις δεν θα μετανοησεις

gianiss έγραψε:
Άλλα αντί άλλων .

Στην προσπάθεια σου να αποφύγεις μια ευθεία απάντηση, σε μιά ξεκάθαρη ερώτηση σε δική σου πρόταση , ζητάς να σου διευκρινίσω εγώ αυτά που εσύ ανέφερες *

Αυτα που εγω ανεφερα, ειναι παρακατω

skapaneas έγραψε:
gianiss έγραψε:
Παράθεση:
skapaneas

Για να υπαρχει "λογικη διαβαση" απο μια ιδεολογια προς τον κοσμο πρεπει η ιδεολογια να εχει λογικη

Ποια είναι η “λογική” της “πίστης” σου?
Μπορείς να την διατυπώσεις, με προτάσεις που να έχουν “λόγο”?

Ναι για το πρωτο ερωτημα, αν εσυ ως νοημων και ευφυης μου πεις ρητα τι ειναι ο "λογος" που λες στο δευτερο ερωτημα

Αν εσυ αδυνατεις να ορισεις τον αοριστο "λογο", στον οποίο αναφερεσαι δηθεν ερμηνευτικα με τον εξ ισου αοριστα ορο "λογικη", η ευθυνη ειναι δικη σου, μιά και δεν εκπληρωνεις την προϋποθεση της απαντησης μου ( αν ..., οπως φαινεται στη δευτερη παραθεση )

Και σου ζητω να ορισεις απλα και κατανοητα τον ορο "λογο" ή ..."λογικη", για να απαντησω ακριβως στο : ποια είναι η “λογική” της “πίστης” μου : και να μη χαθουμε στα ανουσια τι εννοω εγω και τι εννοεις εσυ με τον ορο "λογικη", οταν δωσω την απαντηση

Διευκρινιστικα και ως παραδειγμα στον ορισμο της "λογικης" ( που δεν δινεις, μαλλον γιατι δεν ξερεις Cool ), σου ζητησα να δωσεις τη "λογικη" της αθεϊας ( οπως ειναι γνωστο εισαι αθεος αφου απορριπτεις την υπαρξη του θεου και πιστευεις τυφλα και κυριως αναποδεικτα επιστημονικα στο θανατο σου ) για να κανεις φανερο σε ολους τους νοημονες και ευφυεις που μας παρακολουθουν ( κι ας μη παρεμβαινουν ) οτι καταλαβαινεις τι εννοεις με τους ορους "λογο" ή "λογικη" και οτι δεν τους αναφερεις παπαγαλιζοντας τους σε καθε ευκαιρια μονο και μονο επειδη τους ειδες καπου και σε εντυπωσιασαν

Ειπα ναι στο δευτερο ερωτημα σου αν διευκρινησεις κατανοητα το "λογο"


* εγω, μιλησα για λογικη και οχι για "λογικη"


"Ελλάς γαρ μόνη ανθρωπογενή φυτόν ουράνιον και βλάστημα Θείον ηκριβωμένον, λογισμόν αποτίκτουσα οικειούμενον επιστήμην" ( Ι. Χρ. )
_________________
Ο ανθρωπος ειναι ο λογος του συμπαντος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
iason
Πρύτανης


Εγγραφή: 01 Ιούν 2003
Δημοσιεύσεις: 4108
Τόπος: (Γ)Ελλάς

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Οκτ 13, 2015 8:11 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

skapaneas έγραψε:
Κυττα, δεν εχω καιρο για χασιμο


Καιρός για χάσιμο δεν υπάρχει, αλλά για μαλακίες υπάρχει, και με το παραπάνω, γνωστό αυτό.
_________________
-Κάθε λόγος μπορεί να έχει αντίλογο. Κάθε αντίλογος πρέπει να έχει λόγο.
-Εγέμισεν ο ουρανός πετούμενους γαϊδάρους.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
gianiss
Πρύτανης


Εγγραφή: 18 Ιούλ 2011
Δημοσιεύσεις: 6073

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Οκτ 13, 2015 8:13 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

skapaneas έγραψε:
Όποιος λεει οτι ειναι ο ανθρωπος δεν ξερει τι λεει & & & & & & & & Αν μετανοησεις πριν αμαρτησεις οταν αμαρτησεις δεν θα μετανοησεις

gianiss έγραψε:
Άλλα αντί άλλων .

Στην προσπάθεια σου να αποφύγεις μια ευθεία απάντηση, σε μιά ξεκάθαρη ερώτηση σε δική σου πρόταση , ζητάς να σου διευκρινίσω εγώ αυτά που εσύ ανέφερες *

Αυτα που εγω ανεφερα, ειναι παρακατω

skapaneas έγραψε:
gianiss έγραψε:
Παράθεση:
skapaneas

Για να υπαρχει "λογικη διαβαση" απο μια ιδεολογια προς τον κοσμο πρεπει η ιδεολογια να εχει λογικη

Ποια είναι η “λογική” της “πίστης” σου?
Μπορείς να την διατυπώσεις, με προτάσεις που να έχουν “λόγο”?

Ναι για το πρωτο ερωτημα, αν εσυ ως νοημων και ευφυης μου πεις ρητα τι ειναι ο "λογος" που λες στο δευτερο ερωτημα

Αν εσυ αδυνατεις να ορισεις τον αοριστο "λογο", στον οποίο αναφερεσαι δηθεν ερμηνευτικα με τον εξ ισου αοριστα ορο "λογικη", η ευθυνη ειναι δικη σου, μιά και δεν εκπληρωνεις την προϋποθεση της απαντησης μου ( αν ..., οπως φαινεται στη δευτερη παραθεση )

Και σου ζητω να ορισεις απλα και κατανοητα τον ορο "λογο" ή ..."λογικη", για να απαντησω ακριβως στο : ποια είναι η “λογική” της “πίστης” μου : και να μη χαθουμε στα ανουσια τι εννοω εγω και τι εννοεις εσυ με τον ορο "λογικη", οταν δωσω την απαντηση

Διευκρινιστικα και ως παραδειγμα στον ορισμο της "λογικης" ( που δεν δινεις, μαλλον γιατι δεν ξερεις Cool ), σου ζητησα να δωσεις τη "λογικη" της αθεϊας ( οπως ειναι γνωστο εισαι αθεος αφου απορριπτεις την υπαρξη του θεου και πιστευεις τυφλα και κυριως αναποδεικτα επιστημονικα στο θανατο σου ) για να κανεις φανερο σε ολους τους νοημονες και ευφυεις που μας παρακολουθουν ( κι ας μη παρεμβαινουν ) οτι καταλαβαινεις τι εννοεις με τους ορους "λογο" ή "λογικη" και οτι δεν τους αναφερεις παπαγαλιζοντας τους σε καθε ευκαιρια μονο και μονο επειδη τους ειδες καπου και σε εντυπωσιασαν

Ειπα ναι στο δευτερο ερωτημα σου αν διευκρινησεις κατανοητα το "λογο"


* εγω, μιλησα για λογικη και οχι για "λογικη"


"Ελλάς γαρ μόνη ανθρωπογενή φυτόν ουράνιον και βλάστημα Θείον ηκριβωμένον, λογισμόν αποτίκτουσα οικειούμενον επιστήμην" ( Ι. Χρ. )


Επαναλαμβάνω για τελευταία φορά
Μου ζητάς να ορίσω εγώ έννοιες που εσύ χρησιμοποίησες σε δική σου πρόταση.
Πας καλά?

Για να σε βοηθήσω να καταλάβεις το νόημα λέξεων που χρησιμοποιείς χωρίς να γνωρίζεις σε παραπέμπω σε προηγούμενη ερώτησή μου

“Είσαι σε θέση να διατυπώσεις με συλλογισμούς που να έχουν “λόγο” ,- δηλαδή λογική συνέπεια -, την ορθότητα της δικής σου “ιδεολογίας””? 

Στην ερώτησή μου εκείνη , διευκρίνιζα και με ποιο νόημα χρησιμοποιώ τις λέξεις “λόγος” και “λογική”, έννοιες εκτός του δικού σου νοητικού πεδίου.

Λογική –άγνωστη για σένα – είναι η διατύπωση ορθών συλλογισμών που έχουν ισχύ , (αλλά και εσφαλμένων μη έγκυρων συλλογισμών )

Τόσο απλά για νοήμονες, τόσο δύσκολα για σένα . όπως δηλώνει η αδυναμία σου να διατυπώσεις συλλογισμούς που να έχουν νόημα και “λόγο” , δηλαδή λογική συνέπεια και να εξηγούν την ορθότητα της δικής σου “πίστης” σε μια ιδέα ενός παντοδύναμου , παντογνώστη , προσωπικού θεού (του Γιαχβέ) δημιουργού σύμπαντος κόσμου από το μηδέν

Όσο για την λέξη “άθεος” , στο εξήγησα και δεν το κατάλαβες , είναι δικό σου επινόημα όπως και η λέξη “θεός” , καθώς δεν εντοπίζεται στον κόσμο μας , τέτοιο φρούτο.
Αυτό που “όντως υπάρχει” - και ερευνώ – είναι υλοενέργεια , χωροχρόνος , καθώς και οι φυσικοί νόμοι και σταθερές .

Όλα αυτά είναι αδιαχώρητα κατηγορήματα του “όντως υπαρκτού” , που νοείται να υπάρχει άναρχα, αυθύπαρκτα , αιώνια και άπειρα .

Αυτά δεν είναι “πιστεύω” μου, αλλά λογικά δικά μου συμπεράσματα , την ορθότητα των οποίων σου έχω αποδείξει βήμα βήμα , την “εποχή” που σε μέτραγα νοήμονα και ευφυή .
Δεν θα έχανα τον χρόνο μου να στα δείξω τότε, αν γνώριζα το επίπεδο της νοημοσύνης σου, όπως αυτό παρουσιάζεται με την ασχετοσύνη σου . .

.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
skapaneas
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 12421
Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Οκτ 13, 2015 11:14 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Όποιος λεει οτι ειναι ο ανθρωπος δεν ξερει τι λεει & & & & & & & & Αν μετανοησεις πριν αμαρτησεις οταν αμαρτησεις δεν θα μετανοησεις

iason έγραψε:
skapaneas έγραψε:
Κυττα, δεν εχω καιρο για χασιμο


Καιρός για χάσιμο δεν υπάρχει, αλλά για μαλακίες υπάρχει, και με το παραπάνω, γνωστό αυτό.

Κι εσυ απ΄οτι φαινεται ( παραθεση ) χανεις αρκετο καιρο ... Cool Cool


"Ελλάς γαρ μόνη ανθρωπογενή φυτόν ουράνιον και βλάστημα Θείον ηκριβωμένον, λογισμόν αποτίκτουσα οικειούμενον επιστήμην" ( Ι. Χρ. )
_________________
Ο ανθρωπος ειναι ο λογος του συμπαντος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
skapaneas
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 12421
Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Οκτ 13, 2015 11:22 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Όποιος λεει οτι ειναι ο ανθρωπος δεν ξερει τι λεει & & & & & & & & Αν μετανοησεις πριν αμαρτησεις οταν αμαρτησεις δεν θα μετανοησεις

gianiss έγραψε:
skapaneas έγραψε:
Όποιος λεει οτι ειναι ο ανθρωπος δεν ξερει τι λεει & & & & & & & & Αν μετανοησεις πριν αμαρτησεις οταν αμαρτησεις δεν θα μετανοησεις

gianiss έγραψε:
Άλλα αντί άλλων .

Στην προσπάθεια σου να αποφύγεις μια ευθεία απάντηση, σε μιά ξεκάθαρη ερώτηση σε δική σου πρόταση , ζητάς να σου διευκρινίσω εγώ αυτά που εσύ ανέφερες *

Αυτα που εγω ανεφερα, ειναι παρακατω

skapaneas έγραψε:
gianiss έγραψε:
Παράθεση:
skapaneas

Για να υπαρχει "λογικη διαβαση" απο μια ιδεολογια προς τον κοσμο πρεπει η ιδεολογια να εχει λογικη

Ποια είναι η “λογική” της “πίστης” σου?
Μπορείς να την διατυπώσεις, με προτάσεις που να έχουν “λόγο”?

Ναι για το πρωτο ερωτημα, αν εσυ ως νοημων και ευφυης μου πεις ρητα τι ειναι ο "λογος" που λες στο δευτερο ερωτημα

Αν εσυ αδυνατεις να ορισεις τον αοριστο "λογο", στον οποίο αναφερεσαι δηθεν ερμηνευτικα με τον εξ ισου αοριστα ορο "λογικη", η ευθυνη ειναι δικη σου, μιά και δεν εκπληρωνεις την προϋποθεση της απαντησης μου ( αν ..., οπως φαινεται στη δευτερη παραθεση )

Και σου ζητω να ορισεις απλα και κατανοητα τον ορο "λογο" ή ..."λογικη", για να απαντησω ακριβως στο : ποια είναι η “λογική” της “πίστης” μου : και να μη χαθουμε στα ανουσια τι εννοω εγω και τι εννοεις εσυ με τον ορο "λογικη", οταν δωσω την απαντηση

Διευκρινιστικα και ως παραδειγμα στον ορισμο της "λογικης" ( που δεν δινεις, μαλλον γιατι δεν ξερεις Cool ), σου ζητησα να δωσεις τη "λογικη" της αθεϊας ( οπως ειναι γνωστο εισαι αθεος αφου απορριπτεις την υπαρξη του θεου και πιστευεις τυφλα και κυριως αναποδεικτα επιστημονικα στο θανατο σου ) για να κανεις φανερο σε ολους τους νοημονες και ευφυεις που μας παρακολουθουν ( κι ας μη παρεμβαινουν ) οτι καταλαβαινεις τι εννοεις με τους ορους "λογο" ή "λογικη" και οτι δεν τους αναφερεις παπαγαλιζοντας τους σε καθε ευκαιρια μονο και μονο επειδη τους ειδες καπου και σε εντυπωσιασαν

Ειπα ναι στο δευτερο ερωτημα σου αν διευκρινησεις κατανοητα το "λογο"


* εγω, μιλησα για λογικη και οχι για "λογικη"


"Ελλάς γαρ μόνη ανθρωπογενή φυτόν ουράνιον και βλάστημα Θείον ηκριβωμένον, λογισμόν αποτίκτουσα οικειούμενον επιστήμην" ( Ι. Χρ. )


Επαναλαμβάνω για τελευταία φορά
Μου ζητάς να ορίσω εγώ έννοιες που εσύ χρησιμοποίησες σε δική σου πρόταση.
Πας καλά?

Για να σε βοηθήσω να καταλάβεις το νόημα λέξεων που χρησιμοποιείς χωρίς να γνωρίζεις σε παραπέμπω σε προηγούμενη ερώτησή μου

“Είσαι σε θέση να διατυπώσεις με συλλογισμούς που να έχουν “λόγο” ,- δηλαδή λογική συνέπεια -, την ορθότητα της δικής σου “ιδεολογίας””? 

Στην ερώτησή μου εκείνη , διευκρίνιζα και με ποιο νόημα χρησιμοποιώ τις λέξεις “λόγος” και “λογική”, έννοιες εκτός του δικού σου νοητικού πεδίου.

Λογική –άγνωστη για σένα – είναι η διατύπωση ορθών συλλογισμών που έχουν ισχύ , (αλλά και εσφαλμένων μη έγκυρων συλλογισμών )

Τόσο απλά για νοήμονες, τόσο δύσκολα για σένα . όπως δηλώνει η αδυναμία σου να διατυπώσεις συλλογισμούς που να έχουν νόημα και “λόγο” , δηλαδή λογική συνέπεια και να εξηγούν την ορθότητα της δικής σου “πίστης” σε μια ιδέα ενός παντοδύναμου , παντογνώστη , προσωπικού θεού (του Γιαχβέ) δημιουργού σύμπαντος κόσμου από το μηδέν

Όσο για την λέξη “άθεος” , στο εξήγησα και δεν το κατάλαβες , είναι δικό σου επινόημα όπως και η λέξη “θεός” , καθώς δεν εντοπίζεται στον κόσμο μας , τέτοιο φρούτο.
Αυτό που “όντως υπάρχει” - και ερευνώ – είναι υλοενέργεια , χωροχρόνος , καθώς και οι φυσικοί νόμοι και σταθερές .

Όλα αυτά είναι αδιαχώρητα κατηγορήματα του “όντως υπαρκτού” , που νοείται να υπάρχει άναρχα, αυθύπαρκτα , αιώνια και άπειρα .

Αυτά δεν είναι “πιστεύω” μου, αλλά λογικά δικά μου συμπεράσματα , την ορθότητα των οποίων σου έχω αποδείξει βήμα βήμα , την “εποχή” που σε μέτραγα νοήμονα και ευφυή .
Δεν θα έχανα τον χρόνο μου να στα δείξω τότε, αν γνώριζα το επίπεδο της νοημοσύνης σου, όπως αυτό παρουσιάζεται με την ασχετοσύνη σου . .

Αληθεια, πιστευεις οτι ειναι η μόνη αληθεια ολα αυτα που γραφεις ; Cool
Αν το πιστευεις τοτε εισαι δογματικος ... Smile
Αν δεν το πιστευεις τοτε γιατι τα γραφεις ; Twisted Evil


"Ελλάς γαρ μόνη ανθρωπογενή φυτόν ουράνιον και βλάστημα Θείον ηκριβωμένον, λογισμόν αποτίκτουσα οικειούμενον επιστήμην" ( Ι. Χρ. )
_________________
Ο ανθρωπος ειναι ο λογος του συμπαντος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
iason
Πρύτανης


Εγγραφή: 01 Ιούν 2003
Δημοσιεύσεις: 4108
Τόπος: (Γ)Ελλάς

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Οκτ 14, 2015 4:04 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

skapaneas έγραψε:
Αν δεν το πιστευεις τοτε γιατι τα γραφεις ; Twisted Evil

Μα για συμπαράσταση στο χάσιμο του χρόνου σου.

-------

Βρε σκαπανέα, με την ευκαιρία, σταμάτα να βάζεις "τσόντες" πάνω και κάτω από τις δημοσιεύσεις, γιατί για να κάνει κάποιος παράθεση από σένα χάνει ακόμα περισσότερο χρόνο. Τέτοια συνέπεια στην αρχή σου!
_________________
-Κάθε λόγος μπορεί να έχει αντίλογο. Κάθε αντίλογος πρέπει να έχει λόγο.
-Εγέμισεν ο ουρανός πετούμενους γαϊδάρους.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
skapaneas
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 12421
Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Οκτ 14, 2015 8:12 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Όποιος λεει οτι ειναι ο ανθρωπος δεν ξερει τι λεει & & & & & & & & Αν μετανοησεις πριν αμαρτησεις οταν αμαρτησεις δεν θα μετανοησεις

iason έγραψε:
skapaneas έγραψε:
Αν δεν το πιστευεις τοτε γιατι τα γραφεις ; Twisted Evil

Μα για συμπαράσταση στο χάσιμο του χρόνου σου

Να εισαι καλα !


"Ελλάς γαρ μόνη ανθρωπογενή φυτόν ουράνιον και βλάστημα Θείον ηκριβωμένον, λογισμόν αποτίκτουσα οικειούμενον επιστήμην" ( Ι. Χρ. )
_________________
Ο ανθρωπος ειναι ο λογος του συμπαντος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
gianiss
Πρύτανης


Εγγραφή: 18 Ιούλ 2011
Δημοσιεύσεις: 6073

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Οκτ 14, 2015 10:11 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

skapaneas έγραψε:
Όποιος λεει οτι ειναι ο ανθρωπος δεν ξερει τι λεει & & & & & & & & Αν μετανοησεις πριν αμαρτησεις οταν αμαρτησεις δεν θα μετανοησεις

gianiss έγραψε:
skapaneas έγραψε:
Όποιος λεει οτι ειναι ο ανθρωπος δεν ξερει τι λεει & & & & & & & & Αν μετανοησεις πριν αμαρτησεις οταν αμαρτησεις δεν θα μετανοησεις

gianiss έγραψε:
Άλλα αντί άλλων .

Στην προσπάθεια σου να αποφύγεις μια ευθεία απάντηση, σε μιά ξεκάθαρη ερώτηση σε δική σου πρόταση , ζητάς να σου διευκρινίσω εγώ αυτά που εσύ ανέφερες *

Αυτα που εγω ανεφερα, ειναι παρακατω

skapaneas έγραψε:
gianiss έγραψε:
Παράθεση:
skapaneas

Για να υπαρχει "λογικη διαβαση" απο μια ιδεολογια προς τον κοσμο πρεπει η ιδεολογια να εχει λογικη

Ποια είναι η “λογική” της “πίστης” σου?
Μπορείς να την διατυπώσεις, με προτάσεις που να έχουν “λόγο”?

Ναι για το πρωτο ερωτημα, αν εσυ ως νοημων και ευφυης μου πεις ρητα τι ειναι ο "λογος" που λες στο δευτερο ερωτημα

Αν εσυ αδυνατεις να ορισεις τον αοριστο "λογο", στον οποίο αναφερεσαι δηθεν ερμηνευτικα με τον εξ ισου αοριστα ορο "λογικη", η ευθυνη ειναι δικη σου, μιά και δεν εκπληρωνεις την προϋποθεση της απαντησης μου ( αν ..., οπως φαινεται στη δευτερη παραθεση )

Και σου ζητω να ορισεις απλα και κατανοητα τον ορο "λογο" ή ..."λογικη", για να απαντησω ακριβως στο : ποια είναι η “λογική” της “πίστης” μου : και να μη χαθουμε στα ανουσια τι εννοω εγω και τι εννοεις εσυ με τον ορο "λογικη", οταν δωσω την απαντηση

Διευκρινιστικα και ως παραδειγμα στον ορισμο της "λογικης" ( που δεν δινεις, μαλλον γιατι δεν ξερεις Cool ), σου ζητησα να δωσεις τη "λογικη" της αθεϊας ( οπως ειναι γνωστο εισαι αθεος αφου απορριπτεις την υπαρξη του θεου και πιστευεις τυφλα και κυριως αναποδεικτα επιστημονικα στο θανατο σου ) για να κανεις φανερο σε ολους τους νοημονες και ευφυεις που μας παρακολουθουν ( κι ας μη παρεμβαινουν ) οτι καταλαβαινεις τι εννοεις με τους ορους "λογο" ή "λογικη" και οτι δεν τους αναφερεις παπαγαλιζοντας τους σε καθε ευκαιρια μονο και μονο επειδη τους ειδες καπου και σε εντυπωσιασαν

Ειπα ναι στο δευτερο ερωτημα σου αν διευκρινησεις κατανοητα το "λογο"


* εγω, μιλησα για λογικη και οχι για "λογικη"


"Ελλάς γαρ μόνη ανθρωπογενή φυτόν ουράνιον και βλάστημα Θείον ηκριβωμένον, λογισμόν αποτίκτουσα οικειούμενον επιστήμην" ( Ι. Χρ. )


Επαναλαμβάνω για τελευταία φορά
Μου ζητάς να ορίσω εγώ έννοιες που εσύ χρησιμοποίησες σε δική σου πρόταση.
Πας καλά?

Για να σε βοηθήσω να καταλάβεις το νόημα λέξεων που χρησιμοποιείς χωρίς να γνωρίζεις σε παραπέμπω σε προηγούμενη ερώτησή μου

“Είσαι σε θέση να διατυπώσεις με συλλογισμούς που να έχουν “λόγο” ,- δηλαδή λογική συνέπεια -, την ορθότητα της δικής σου “ιδεολογίας””? 

Στην ερώτησή μου εκείνη , διευκρίνιζα και με ποιο νόημα χρησιμοποιώ τις λέξεις “λόγος” και “λογική”, έννοιες εκτός του δικού σου νοητικού πεδίου.

Λογική –άγνωστη για σένα – είναι η διατύπωση ορθών συλλογισμών που έχουν ισχύ , (αλλά και εσφαλμένων μη έγκυρων συλλογισμών )

Τόσο απλά για νοήμονες, τόσο δύσκολα για σένα . όπως δηλώνει η αδυναμία σου να διατυπώσεις συλλογισμούς που να έχουν νόημα και “λόγο” , δηλαδή λογική συνέπεια και να εξηγούν την ορθότητα της δικής σου “πίστης” σε μια ιδέα ενός παντοδύναμου , παντογνώστη , προσωπικού θεού (του Γιαχβέ) δημιουργού σύμπαντος κόσμου από το μηδέν

Όσο για την λέξη “άθεος” , στο εξήγησα και δεν το κατάλαβες , είναι δικό σου επινόημα όπως και η λέξη “θεός” , καθώς δεν εντοπίζεται στον κόσμο μας , τέτοιο φρούτο.
Αυτό που “όντως υπάρχει” - και ερευνώ – είναι υλοενέργεια , χωροχρόνος , καθώς και οι φυσικοί νόμοι και σταθερές .

Όλα αυτά είναι αδιαχώρητα κατηγορήματα του “όντως υπαρκτού” , που νοείται να υπάρχει άναρχα, αυθύπαρκτα , αιώνια και άπειρα .

Αυτά δεν είναι “πιστεύω” μου, αλλά λογικά δικά μου συμπεράσματα , την ορθότητα των οποίων σου έχω αποδείξει βήμα βήμα , την “εποχή” που σε μέτραγα νοήμονα και ευφυή .
Δεν θα έχανα τον χρόνο μου να στα δείξω τότε, αν γνώριζα το επίπεδο της νοημοσύνης σου, όπως αυτό παρουσιάζεται με την ασχετοσύνη σου . .

Αληθεια, πιστευεις οτι ειναι η μόνη αληθεια ολα αυτα που γραφεις ; Cool
Αν το πιστευεις τοτε εισαι δογματικος ... Smile
Αν δεν το πιστευεις τοτε γιατι τα γραφεις ; Twisted Evil


"Ελλάς γαρ μόνη ανθρωπογενή φυτόν ουράνιον και βλάστημα Θείον ηκριβωμένον, λογισμόν αποτίκτουσα οικειούμενον επιστήμην" ( Ι. Χρ. )


Άκουσα κάποτε ένα καλό – αμίμητο - “λογικό” ευφυολόγημα .
Στο γράφω όπως το θυμάμαι , είναι στο στυλ σου .

Πρόκειται για τρεις προτάσεις - “αληθείς”- και ένα - “φαινομενικά”- αληθές συμπέρασμα.

1. Ο Κώστας συνήθιζε να πίνει καθημερινά πολύ ούζο με πάγο, και κατέληξε με έλκος του στομάχου
2. Ο Μιχάλης συνήθιζε να πίνει καθημερινά πολύ ουίσκι με πάγο , και κατέληξε με κύρωση του ύπατος
3. Ο Χρήστος συνήθιζε να πίνει καθημερινά πολύ βοτκα με πάγο , που του προκάλεσα ζημιά στο πάγκρεας

“Λογικό” συμπέρασμα ....
Ο πάγος βλάπτει σοβαρά την υγεία

Στο θέμα της κουβέντας μας τώρα.
Συνεχίζεις ξανά και ξανά , όπως και οι ομοϊδεάτες , να αποδίδεις την έννοια της “πίστης” σε κάθε άνθρωπο που έχει άποψη για κάτι.
Μήπως αυτό κάνει εσένα - τον τυφλό δογματικό πιστό - να αισθάνεσαι καλύτερα , εξομοιώνοντας όλο τον κόσμο με τα μούτρα σου?

Ρε φίλε μου , κατάλαβε μια για πάντα , πως εγώ δεν “πιστεύω” (με το νόημα της δογματικής πίστης ) σε κάτι .
Έχω σχηματίσει απόψεις σε πολλά θέματα που ερευνώ , και μπορώ να τεκμηριώσω με λογικούς (ορθούς) συλλογισμούς την ορθότητα των απόψεών μου.
Κάνω υποθέσεις για όσα συνεχίζω να ερευνώ , πάντα υπό προϋποθέσεις που οφείλω να επιβεβαιώσω .
Ορίζω δηλαδή ένα “λογικό” περίγραμμα προϋποθέσεων που πρέπει να ερευνηθούν, που ενδεχομένως θα επιβεβαιώνουν ή θα απορρίπτουν μια “υπόθεση” μου πριν την δεχθώ ή απορρίψω.

Καταλαβαίνω πως αυτός ο τρόπος σκέψης , είναι αδιανόητος για ένα δογματικό πιστό σαν εσένα και τους ομοϊδεάτες σου
Τι να κάνω?
Δεν μπορώ να σε βοηθήσω σε αυτό .

Τελικά τελικά για να σου λύσω την απορία σε αυτό που με ρωτάς

Όσα υποστηρίζω ως αλήθεια
ΝΑΙ!
Μπορώ να σου αποδείξω με λογικούς συλλογισμούς πως είναι αλήθεια
Και το έχω κάνει αυτό στο παρελθόν που σε θεωρούσα νοήμονα .

Τώρα που απεκάλυψες όλη την ασχετοσύνη σου , το ομολογώ απερίφραστα , δεν μπορώ να σε πίσω για την “λογική” των απόψεών μου.

Αυτό το έλλειμμα σου στην κατανόηση του “λόγου” , είναι που σε κάνει να μην αποτολμάς αυτό που σου ζήτησα σχετικά με την “λογική της δικής σου ιδεολογίας”

Θα είχε μεγάλη πλάκα τελικά αν προσπαθούσες να τεκμηριώσεις με προτάσεις συγκροτημένες και συνειρμού που αντέχουν σε κριτική, τα δικά σου “δογματικά πιστεύω”

Αν τολμάς ξεκίνα
Μες στις μίζερες μέρες μας , θα έχουμε και κάτι εύθυμο


.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
skapaneas
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 12421
Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Οκτ 14, 2015 2:03 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Όποιος λεει οτι ειναι ο ανθρωπος δεν ξερει τι λεει & & & & & & & & Αν μετανοησεις πριν αμαρτησεις οταν αμαρτησεις δεν θα μετανοησεις

gianiss έγραψε:

Ρε φίλε μου , κατάλαβε μια για πάντα , πως εγώ δεν “πιστεύω” (με το νόημα της δογματικής πίστης ) σε κάτι .
Έχω σχηματίσει απόψεις σε πολλά θέματα που ερευνώ , και μπορώ να τεκμηριώσω με λογικούς (ορθούς) συλλογισμούς την ορθότητα των απόψεών μου

Δηλαδη, δεν πιστευεις χωρις καμια προσωπικη αποδειξη και αρα χωρις καμια προσωπικη επιστημονικη βεβαιοτητα οτι θα πεθανεις ;
Το πιστευεις ...
Αρα εισαι δογματικος

Δεν πιστευεις χωρις καμια προσωπικη αποδειξη και αρα χωρις καμια επιστημονικη βεβαιοτητα οτι δεν υπαρχει θεος ;
Το πιστευεις ...
Αρα εισαι δογματικος

Λες οτι εχεις μονο αποψεις, και αποψεις τις οποιες θεωρεις ως αληθεις ( αρα οχι αληθειες αλλά αποψεις που τις θεωρεις σαν αληθειες ), αλλά αυτο δεν αληθευει εφοσον οπως εξεθεσα παραπανω εισαι δογματικος και με το θανατο σου αλλά και την ανυπαρξια του θεου

Απαγορευεται να τα πιστευεις αυτα ;
Οχι, βεβαια !
Αλλά μη λες οτι δεν πιστευεις με την εννοια της δογματικης και αρα αναποδεικτης πιστης ...

Το οτι ο θανατος συμβαινει στα ζωντανα πλασματα, δεν αποτελει λογικη αποδειξη οτι θα συμβει και σε σενα
Το οτι η επιστημη δεν εχει βρει το θεο ( πραγμα απολυτως λογικο αφου δεν εψαξε ποτέ γι΄αυτον ), δεν αποτελει λογικη αποδειξη για σενα οτι δεν υπαρχει θεος

Ο θεος υπαρχει επειδη υπαρχω εγω και επειδη ειμαι απογονος του πρωτου ανθρωπου που δεν δικαιολογειται να μην τον εχει δημιουργησει καποιος αφου καθε τι στον κοσμο εχει την αιτια του
Αυτο δεν λεει η αιτιοτητα ;
Δημιουργος λοιπον του πρωτου ανθρωπου ειναι ο θεος ...
Και μαλιστα οχι μονο του ανθρωπου, αλλά και του κοσμου
Και ολα εκ του μηδενος ( για να μη ξεχνιωμαστε Cool )
Δογμα ;
Δογμα, τι να κανουμε ...
Ολοι ειμαστε δογματικοι, μη το ξεχναμε ...
Και ο θεος αποτελει μαλλον το σημειο το αντιλεγομενο, με βαση το οποίο επιλεγει καποιος το βασικο του δογμα ( της πστης δηλαδη στην υπαρξη του ή της μη πίστης στην υπαρξη του )
Η αιτιοτητα με αναγκαζει να αποδεχτω λογικα την υπαρξη ενος δημιουργου των παντων εκ του μηδενος ο οποίος ειναι απειρος, αυθυπαρκτος, αιωνιος, αναιτιος( αρα αναρχος ), ... τον οποιο και αποκαλω θεο
Γιατι εχεις προβλημα ;


καλη "διασκεδαση" Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil

όποια τεκμηριωση αληθείας και να παρουσιασεις για τις αποψεις σου, οι αποψεις ειναι αποψεις και αρα αλλαζουν, πραγμα που σημαινει οτι η τεκμηριωση σου περι της αληθειας θα ειναι περιστασιακη και αρα ευκολα αλλοιουμενη απο τα δεδομενα που συνεχως αλλαζουν

τη βεβαιοτητα για την αληθεια τη δινει μονο το επιλεγομενο απο τον ανθρωπο δογμα, το οποιο δεν στηριζει την αληθεια του σε εξωτερικες και ευμεταβλητες ( περιστασιακες ) αποδειξεις, αλλά στην εσωτερικη πεποιθηση του ανθρωπου ( όποια κι αν ειναι ) που τον οδηγει στη μιά ή στην αλλη κατευθυνση

Να θυμασαι οτι η ζωη ειναι αυτη που "αναγκαζει" τον καθενα μας να επιλεγει ελευθερα το δογμα που υπηρετει


"Ελλάς γαρ μόνη ανθρωπογενή φυτόν ουράνιον και βλάστημα Θείον ηκριβωμένον, λογισμόν αποτίκτουσα οικειούμενον επιστήμην" ( Ι. Χρ. )
_________________
Ο ανθρωπος ειναι ο λογος του συμπαντος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
gianiss
Πρύτανης


Εγγραφή: 18 Ιούλ 2011
Δημοσιεύσεις: 6073

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Οκτ 15, 2015 8:06 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Μα τι είναι αυτά πού λες?
Διάβασε προσεκτικά τα μαργαριτάρια σου ....

Δηλαδη, δεν πιστευεις χωρις καμια προσωπικη αποδειξη και αρα χωρις καμια προσωπικη επιστημονικη βεβαιοτητα οτι θα πεθανεις ; 


Ούτε ξέρεις τι λες
Έχεις πλήρη σύγχυση .

Εσύ “δεν πιστεύεις” οτι θα πεθάνεις
Εγώ αντίθετα “γνωρίζω” πολύ καλά ότι θα πεθάνω. ( η εμπειρική γνώση είναι απόδειξη)


Δεν πιστευεις χωρις καμια προσωπικη αποδειξη και αρα χωρις καμια επιστημονικη βεβαιοτητα οτι δεν υπαρχει θεος ; 

Ξανά δεν ξέρεις τι λες

Εσύ “δεν πιστεύεις” ότι “δεν υπάρχει θεός” .
Αντίθετα εγώ υποστηρίζω (και μπορώ να το τεκμηριώσω λογικά) πως η “πίστη” σε ένα παντοδύναμο, παντογνώστη προσωπικό θεό , δημιουργό σύμπαντος κόσμου από το μηδέν και μάλιστα μια απόλυτα συγκεκριμένη και μοναδική στιγμή , στερείται λογικής .
Όσο για την ερμηνεία του κόσμου μας, την ψάχνω , εξετάζοντας διάφορα “λογικά” σενάρια / πιθανότητες .
Οι “αποκαλυπτικές” βεβαιότητες , είναι δουλεία των μεταφυσικών .

Αρα εσύ εισαι δογματικος , όχι εγώ


Λες οτι εχεις μονο αποψεις, και αποψεις τις οποιες θεωρεις ως αληθεις ( αρα οχι αληθειες αλλά αποψεις που τις θεωρεις σαναληθειες ), αλλά αυτο δεν αληθευει εφοσον οπως εξεθεσα παραπανω εισαι δογματικος και με το θανατο σου αλλά και την ανυπαρξια του θεου 

Απαγορευεται να τα πιστευεις αυτα ; 
Οχι, βεβαια ! 
Αλλά μη λες οτι δεν πιστευεις με την εννοια της δογματικης και αρα αναποδεικτης πιστης ... 

Τρίχες κατσαρές .
Τι να σχολιάσω?

Ότι θυμάσαι χαίρεσαι.
Το οτι ο θανατος συμβαινει στα ζωντανα πλασματα, δεν αποτελει λογικη αποδειξη οτι θα συμβει και σε σενα 


Για κάθε νοήμονα και λογικό είναι απόδειξη .
Όχι βεβαίως για σένα , που έχεις έλλειμμα σε αυτά τα χαρακτηριστικά .


Το οτι η επιστημη δεν εχει βρει το θεο ( πραγμα απολυτως λογικο αφου δεν εψαξε ποτέ γι΄αυτον ), δεν αποτελει λογικη αποδειξη για σενα οτι δεν υπαρχει θεος 

Η επιστήμη ασχολείται με το “όντως υπαρκτό” .
Με τον θεό και άλλα μεταφυσικά όντα και πλάσματα, ασχολείται η θεολογία , η παραψυχολογία και άλλες συναφείς ψευδοεπιστήμες.
Αυτές για χιλιάδες χρόνια τώρα ,δεν μπορούν να συμφωνήσουν σε ένα κοινά αποδεκτό μοντέλο “πίστης”

Απορία
Πως εξηγείς εσύ αυτή την πολυγνωμία ?
Ο θεος υπαρχει επειδη υπαρχω εγω και επειδη ειμαι απογονος του πρωτου ανθρωπου που δεν δικαιολογειται να μην τον εχει δημιουργησει καποιος αφου καθε τι στον κοσμο εχει την αιτια του 
Αυτο δεν λεει η αιτιοτητα ; 
Δημιουργος λοιπον του πρωτου ανθρωπου ειναι ο θεος ... 
Και μαλιστα οχι μονο του ανθρωπου, αλλά και του κοσμου 
Και ολα εκ του μηδενος ( για να μη ξεχνιωμαστε  ) 
Δογμα ; 
Δογμα, τι να κανουμε ..


Πάλι καλά που αναγνωρίζεις τον παραλογισμό της “δογματικής πίστης” σου.
Καιρός είναι τώρα να καταλάβεις και την μεγάλη διαφορά μεταξύ “πίστης” σε μια δογματική αλήθεια, και στην επιστημονική γνώση μιας αλήθειας

Ολοι ειμαστε δογματικοι, μη το ξεχναμε ... 


Κυρίως αυτό - να μην το ξεχνάτε - ,όλοι εσείς που “πιστεύεται” δογματικά σε κάτι που δεν επιδέχεται αμφισβήτηση και ούτε μελλοντική τροποποίηση


Και ο θεος αποτελει μαλλον το σημειο το αντιλεγομενο, με βαση το οποίο επιλεγει καποιος το βασικο του δογμα ( της πστης δηλαδη στην υπαρξη του ή της μη πίστης στην υπαρξη του ) 
Η αιτιοτητα με αναγκαζει να αποδεχτω λογικα την υπαρξη ενος δημιουργου των παντων εκ του μηδενος ο οποίος ειναι απειρος, αυθυπαρκτος, αιωνιος, αναιτιος( αρα αναρχος ), ... τον οποιο και αποκαλω θεο 
Γιατι εχεις προβλημα ; 


καλη "διασκεδαση"    



Και καλά κρασιά να λες.....
....τώρα που βράζει ο μούστος .


όποια τεκμηριωση αληθείας και να παρουσιασεις για τις αποψεις σου, οι αποψεις ειναι αποψεις και αρα αλλαζουν, πραγμα που σημαινει οτι η τεκμηριωση σου περι της αληθειας θα ειναι περιστασιακη και αρα ευκολα αλλοιουμενη απο τα δεδομενα που συνεχως αλλαζουν 

τη βεβαιοτητα για την αληθεια τη δινει μονο το επιλεγομενο απο τον ανθρωπο δογμα, το οποιο δεν στηριζει την αληθεια του σε εξωτερικες και ευμεταβλητες ( περιστασιακες ) αποδειξεις, αλλά στην εσωτερικη πεποιθηση του ανθρωπου ( όποια κι αν ειναι ) που τον οδηγει στη μιά ή στην αλλη κατευθυνση 


Όλα αυτά – αν μπορέσεις κάποτε – να τα αξιολογήσεις σωστά , τότε και μόνο τότε θα μπορέσεις να διακρίνεις την τεράστια διαφορά μεταξύ τυφλής πίστης , και λογικών συμπερασμάτων .


Να θυμασαι οτι η ζωη ειναι αυτη που "αναγκαζει" τον καθενα μας να επιλεγει ελευθερα το δογμα που υπηρετει 


Είσαι – στα αλήθεια – μοναδικός στους παραλογισμούς

Πως γίνεται να .... “αναγκάζεσαι” να επιλέξεις .... “ελεύθερα” αυτό που θα “πιστέψεις” ?
Ένας θεός το ξέρει
Εύγε!
Αυτά να τα λες σε άλλους που ενδέχεται να πείσεις .
Τον iason ίσως?
Δεν νομίζω να ελπίζεις .

Κάποιον άλλον ευκολό”πιστο”?
Ίσως !!
Όχι σε μένα ...
... μην περιμένεις εγώ ποτέ να σου μοιάσω

Να δεχθώ την “λογική” σου ?
Μπρουουουου !!!!


.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2
Σελίδα 2 από 2

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center