Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Λιαντίνης: Ένας λιποτάκτης
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3 ... 15, 16, 17, 18  Επόμενο
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  

Θεωρείτε τον Λιαντίνη μεγάλο φιλόσοφο;
Ναι
20%
 20%  [ 1 ]
Όχι
40%
 40%  [ 2 ]
Δεν είναι φιλόσοφος
20%
 20%  [ 1 ]
Δεν με ενδιαφέρει
20%
 20%  [ 1 ]
Σύνολο Ψήφων : 5

Συγγραφέας Μήνυμα
gianiss
Πρύτανης


Εγγραφή: 18 Ιούλ 2011
Δημοσιεύσεις: 6073

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Οκτ 02, 2015 11:49 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

skapaneas έγραψε:
Όποιος λεει οτι ειναι ο ανθρωπος δεν ξερει τι λεει & & & & & & & & Αν μετανοησεις πριν αμαρτησεις οταν αμαρτησεις δεν θα μετανοησεις

gianiss έγραψε:
skapaneas έγραψε:
gianiss έγραψε:
Παράθεση:
skapaneas

χωρις εσενα δεν υπαρχει λογικα κοσμος 


Τι “τρελά” είναι αυτά που παρουσιάζεις σαν “λογικά” ?
Τι “σοφίσματα” της πλάκας αναμασάς?

Η σωστή πρόταση θα ήταν
“χωρίς εσένα , δεν θα υπήρχε για σένα ο κόσμος”
Και “λογικό” είναι.

Αν εσύ όμως υπάρχεις και έχεις την “λογική” να καταλάβεις πως ο κόσμος όντως υπάρχει, αν έχεις τη απαιτούμενη ευφυία , τότε θα καταλάβεις πως ο κόσμος υπήρχε και πριν από σένα και θα συνεχίσει να υπάρχει ακόμα και όταν εσύ πεθάνεις και πάψεις οριστικά να διερωτάσαι αν υπάρχει ο κόσμος ή όχι .

Σκαπανέα , καταλαβαίνω το άγχος σου για τον επικείμενο θάνατό σου – λόγο ηλικίας - και συμπονώ με την αγωνία σου να σταθείς μπροστά στον σκληρό τιμωρό κριτή σου .
Άντε να του δικαιολογήσεις τα αδικαιολόγητα ανομήματα σου.
Στο πυρ το αιώνιο σε βλέπω να ψήνεσαι .
Και δεν ωφελεί να μετανοήσεις .... πριν απαρτίσεις όπως “πιστεύεις” , γιατί δυστυχώς για σένα σκαπανέα , με τα μυαλά που έχεις , αμάρτησες πριν προλάβεις να μετανοείσεις , οπότε είσαι χαμένος από χέρι

Έχεις όμως λίγο χρόνο ακόμα , αν και με το ένα πόδι ήδη στον τάφο .
Αντί να αναζητάς την αθανασία , να συμβιβαστείς με την σκληρή πραγματικότητα πως είσαι υλονέργεια , και εκεί θα επιστρέψεις .
Ένα “παιχνίδι” είσαι , που η μαμά φύση έπαιξε μαζί σου και το κατάλαβες λάθος.
“Πίστεψες πως είσαι “κάτι” άλλο ποιο σπουδαίο από την φύση σου , πως δεν είσαι τάχα φτιαγμένος από τα ίδια στοιχεία της φύσης , όπως όλος ο κόσμος σου .

Όταν πάψει το “εγώ” σου να αρνείται τον πλήρη εκμηδενισμό του , σε αντίθεση με τη φύση σου (υλοενέργεια) που θα παραμένει σταθερή στην αιωνιότητα , τότε θα πάψει να σε αγχώνει η “ιδέα” του βέβαιου βιολογικού σου θανάτου.
Τότε είναι που θα λυτρωθείς από αυτόν τον φοβερό δυνάστη σου. .

Έχεις χρόνο να αλλάξεις μυαλά .
Λογική δεν ξέρω άν έχεις.

Ολα αυτα τα λες επειδη υπαρχεις και μιλας ... Cool
Μπορεις να ισχυριστεις οτι αυτα θα ισχυουν και οταν κατα τη γνωμη σου δεν θα ζεις ; Twisted Evil





Βεβαίως τα λέω αυτά γιατί όντως υπάρχω.
Τι επιχείρημα είναι αυτό?
Πως θα μπορούσα να τα πω , αν δεν υπήρχα?

Έτσι – μια και υπάρχω – μπορώ τώρα να ισχυριστώ απόλυτα , και να το αποδείξω “λογικά” , πως “κάτι” υπήρχε .... εξ από ανέκαθεν , υπάρχει όντως τώρα , και θα υπάρχει στην αιωνιότητα , ακόμα και όταν “εγώ” σαν “Εγώ” , πάψω οριστικά και αμετάκλητα να υπάρχω.
Αυτή δεν είναι η δική μου “δογματική αλήθεια” άλλα “ξυνή”και απόλυτη “παραδοχή” , όλων των όντων που έχουν νου και “ξυνή λογική”
Εσύ μείνε στην “δογματική σου πίστη” , αυτή που σε ηρεμεί .
Το ίδιο άλλωστε κάνει και κάθε αδύναμος άνθρωπος , και όσο ποιο μειωμένη αντίληψη διαθέτει τόσο ποιο τυφλή (μέχρι δεισιδαιμονίας ) η δογματική πίστη του

Οσο υπαρχεις λοιπον και τα ισχυριζεσαι ισχυουν για σενα
Γιατι μετα που θα παψεις να υπαρχεις δεν θα ισχυουν αφου θα εχεις αφανιστει


"Ελλάς γαρ μόνη ανθρωπογενή φυτόν ουράνιον και βλάστημα Θείον ηκριβωμένον, λογισμόν αποτίκτουσα οικειούμενον επιστήμην" ( Ι. Χρ. )


Βρε φίλε μου , παράτα το !
Δεν μπορείς να το καταλάβεις αν και είναι τόσο πολύ απλό.

Αν “κάτι” υπάρχει , και γνωρίζω απόλυτα , πως “όντως υπάρχει”, (επομένως το “αν” πάει περίπατο) , θα πει πως το “μη υπαρκτό”, “Μηδέν” , “τίποτα” , δεν έχει “λόγο” ύπαρξης.

Άρα (λογικό συμπέρασμα / απόδειξη και όχι “αξίωμα” ) “κάτι” υπήρχε , υπάρχει και θα υπάρχει αιώνια , ακόμη και χωρίς μία – έστω μία – λογική οντότητα να το επιβεβαιώνει και επομένως χωρίς “εγώ” σαν “Εγώ” να υπάρχω, και είμαι απόλυτα σίγουρος 1000000% , για αυτή την “τρομαχτική” , για σένα αλήθεια .

Αφού είσαι τόσο “μπουμπούνας” , μην ασχολείσαι με το θέμα.
Παίξε σε άλλο ταμπλό .


.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
gianiss
Πρύτανης


Εγγραφή: 18 Ιούλ 2011
Δημοσιεύσεις: 6073

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Οκτ 02, 2015 11:53 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

skapaneas έγραψε:
Όποιος λεει οτι ειναι ο ανθρωπος δεν ξερει τι λεει & & & & & & & & Αν μετανοησεις πριν αμαρτησεις οταν αμαρτησεις δεν θα μετανοησεις

gianiss έγραψε:
Παράθεση:
skapaneas

1. Το οτι λες εσυ οτι εγω ειμαι δογματικος δεν αποτελει την αποδειξη οτι εσυ δεν εισαι δογματικος 

Το οτι δε, προσθετεις και διάφορα άλλα ασχετα σ΄αυτα που λες περι της δικης μου δογματικοτητας δεν αποτελει επιβεβαιωση οτι εσυ δεν εισαι δογματικος ... 

2.Αν εγω ειμαι δογματικος κατ΄επιλογην με το θεο τοτε εσυ εισαι δογματικος τυφλά ( αφου δεν μπορεις να "δεις" οτι εισαι δογματικος ) με το Απαν Κατι στο οποιο προσδιδεις αναποδεικτα και αρα δογματικα τις ιδιες ακριβως ιδιοτητες που εγω αποδιδω στο θεο 

3.Αυτο που ονομαζεις εσυ "λογικο συμπερασμα" ειναι δικη σου αυθαιρετη παραδοχη, την οποία θελεις σωνει και καλά να αποδεχτει καθε νοημονας, οπως εκανε και ο Αϊνσταϊν στο γνωστο "του" αξιωμα ( και αρα δογματικη αυθαιρεσια ) συμπεριλαμβανοντας αυθαιρετα σ΄αυτο ολους τους παρατηρητες, τον οποίο και μιμεισαι 



1. Δεν το “λέω” έτσι ξεκάρφωτα , αλά τεκμηριώνω ότι λέω.
Αντί λοιπόν να λες άλλα αντί άλλων , απάντησε “λογικά”, .... πόθεν έσχες την αλήθεια σου και αν αυτή η αλήθεια σου επιδέχεται αλλαγές στο μέλλον .
Αν προσπαθήσεις να το κάνεις αυτό με λογικά επιχειρήματα , θα καταλάβεις την διαφορά της “δογματικής πίστης” με την “επιστημονική άποψη”

2. Εγώ μπορώ να αποδείξω “λογικά” , όλα τα “κατηγορήματα” που αποδίδω στο όντως υπαρκτό “κάτι”, ενώ εσύ “πιστεύεις δογματικά” , επομένως αναπόδεικτα , πως ο θεός σου είναι παντοδύναμος , παντογνώστης , δημιουργός σύμπαντος κόσμου από το μηδέν .
Σε ρωτώ!
Μπορείς να αποδείξεις λογικά τις ιδιότητες αυτές που αποδίδεις στον θεό σου?
Αν πράγματι μπορείς , ξεκίνα να παραθέτεις τις “λογικές¨αποδείξεις σου .

3. Αυτό που ονομάζω “λογικό συμπέρασμα” , είναι η “ξυνή” παραδοχή όλων των νοημόνων και ευφυών όντων , οπουδήποτε και οποτεδήποτε τέτοια όντα υπάρξουν στο “Σύμπαν κάτι” .
Εσύ δεν έχεις αναπτύξει – δυστυχώς – αυτή την ικανότητα , και ούτε μπορείς καθώς αυτή δεν διδάσκεται , την έχεις ή δεν την έχεις .
Εσύ την στερείσαι . Μην το παιδεύεις . Δεν πρόκειται να καταλάβεις ποτέ , τα τόσα απλά και αυτονόητα που σου λέω. Παρεμπιπτόντως τον Αϊνστάιν δεν τον μιμούμαι , ούτε και κάποιον άλλον μεγάλο φιλόσοφο και επιστήμονα. Το έχω πει ξανά . Στις πλάτες αυτών πατώ και βλέπω πιο μακρυά τον ορίζοντα του “κόσμου” μας


Ασε τους αλλους νοημονες και μίλα για τον εαυτο σου ...
Θα υπαρχει ο κοσμος αμα λειψεις απο τη Γη ;
Θα υπαρχει καποιος να "μιλαει" για την "ξυνη λογικη" ;


"Ελλάς γαρ μόνη ανθρωπογενή φυτόν ουράνιον και βλάστημα Θείον ηκριβωμένον, λογισμόν αποτίκτουσα οικειούμενον επιστήμην" ( Ι. Χρ. )


Μην επαναλαμβάνεις τα ίδια και τα ίδια χαζά ερωτήματα
Σου έχω απαντήσει ήδη

Λείπει βλέπεις και ο φίλος μας ο “spiros” , να σου στείλει μήνυμα, ώστε να πάψεις να εκτίθεσαι ασύστολα ...


.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
TΡΙΟΜΗΔΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Απρ 2005
Δημοσιεύσεις: 2071
Τόπος: ΚΟΣΜΟΣ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Οκτ 02, 2015 12:04 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ΣΚΑΠΑΝΕΥΣ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΘΝΗΤΕ

ΤΡΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΡΕ ΦΙΛΕ

ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΘΑ ΣΟΥ ΕΙΜΑΙ ΕΥΓΝΩΜΩΝ

ΛΟΙΠΟΝ

ΠΩΣ ΣΕ ΛΕΝΕ ΣΤΟ ΜΙΚΡΟ, ΠΟΣΟ ΧΡΟΝΩΝ ΕΙΣΑΙ ΚΑΙ ΑΠΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΚΑΤΑΓΩΓΗ

ΑΥΤΑ ΤΑ ΤΡΙΑ ΑΠΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑΚΙΑ ΝΑ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ

ΚΑΙ 8Α ΣΟΥ ΔΩΣΩ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΛΥΣΕΙΣ

ΠΙΟ ΑΠΛΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΝΑ ΜΙΛΗΣΩ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ

ΔΗΛΑΔΗ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ

ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΤΙ ΖΗΜΙΑ ΕΧΕΙΣ ΠΑΘΕΙ

ΓΙΑ ΝΑ ΣΕ ΓΙΑΤΡΕΨΩ ΘΝΗΤΕ

ΑΚΟΥΣΕΣ Η' ΜΑΛΛΟΝ ΔΙΑΒΑΣΕΣ ΤΙ ΣΕ ΡΩΤΑΩ

ΤΑ ΑΥΤΟΝΟΗΤΑ

ΓΙΑ ΠΕΚΩ

ΤΡΙΟΜΗΔΕΥΣ
_________________
Η ΖΩΗ ΜΟΥ;OΛΗ Η ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ...

Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
skapaneas
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 12421
Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Οκτ 02, 2015 12:32 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Όποιος λεει οτι ειναι ο ανθρωπος δεν ξερει τι λεει & & & & & & & & Αν μετανοησεις πριν αμαρτησεις οταν αμαρτησεις δεν θα μετανοησεις

gianiss έγραψε:
Βρε φίλε μου , παράτα το !
Δεν μπορείς να το καταλάβεις αν και είναι τόσο πολύ απλό.

Αν “κάτι” υπάρχει , και γνωρίζω απόλυτα , πως “όντως υπάρχει”, (επομένως το “αν” πάει περίπατο) , θα πει πως το “μη υπαρκτό”, “Μηδέν” , “τίποτα” , δεν έχει “λόγο” ύπαρξης.

Άρα (λογικό συμπέρασμα / απόδειξη και όχι “αξίωμα” ) “κάτι” υπήρχε , υπάρχει και θα υπάρχει αιώνια , ακόμη και χωρίς μία – έστω μία – λογική οντότητα να το επιβεβαιώνει και επομένως χωρίς “εγώ” σαν “Εγώ” να υπάρχω, και είμαι απόλυτα σίγουρος 1000000% , για αυτή την “τρομαχτική” , για σένα αλήθεια .

Αφού είσαι τόσο “μπουμπούνας” , μην ασχολείσαι με το θέμα.
Παίξε σε άλλο ταμπλό

Επειδη τωρα διαπιστωνεις οτι τιποτα δεν γεννιεται απο το μηδεν, πως ξερεις οτι αυτο δεν γινοταν στο παρελθον ( γεννηση απο το μηδεν ) οταν εσυ δεν υπηρχες και οτι δεν θα γινεται στο μελλον όπου ομοιως πιστευεις οτι δεν θα υπαρχεις ;

Αυτο που ονομαζεις "λογικο συμπερασμα/αποδειξη", μπορεις να το χρησιμοποιησεις καταχρηστικα μονο για το παρον στο οποιο ζεις
Και λεω καταχρηστικα γιατι δεν εχεις ελεγξει ολες τις περιπτωσεις υπαρκτων στο παρον να δεις μηπως καποιο απο αυτα εχει γεννηθει απο το μηδεν...

Αλλά να αναφερεσαι και στο παρελθον και στο μελλον, όπου ουτε υπηρχες ουτε και θα υπαρξεις, ε, αυτο παει πολυ και αποτελει μια παραδοχη, τουτεστιν αξιωμα και αρα δογμα αν πιστευεις οτι στο μελλον δεν θα αλλαξεις αποψη

Ειτε σ΄αρεσει λοιπον ειτε οχι, αν πιστευεις αναποδεικτα οτι η μη γεννηση απο το μηδεν τοσα στο παρελθον οσο και στο μελλον ηταν και θα ειναι αδυνατη, αυτο που πιστευεις αποτελει δογμα


"Ελλάς γαρ μόνη ανθρωπογενή φυτόν ουράνιον και βλάστημα Θείον ηκριβωμένον, λογισμόν αποτίκτουσα οικειούμενον επιστήμην" ( Ι. Χρ. )
_________________
Ο ανθρωπος ειναι ο λογος του συμπαντος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
skapaneas
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 12421
Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Οκτ 02, 2015 12:37 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Όποιος λεει οτι ειναι ο ανθρωπος δεν ξερει τι λεει & & & & & & & & Αν μετανοησεις πριν αμαρτησεις οταν αμαρτησεις δεν θα μετανοησεις

gianiss έγραψε:
skapaneas έγραψε:
gianiss έγραψε:
Παράθεση:
skapaneas

1. Το οτι λες εσυ οτι εγω ειμαι δογματικος δεν αποτελει την αποδειξη οτι εσυ δεν εισαι δογματικος 

Το οτι δε, προσθετεις και διάφορα άλλα ασχετα σ΄αυτα που λες περι της δικης μου δογματικοτητας δεν αποτελει επιβεβαιωση οτι εσυ δεν εισαι δογματικος ... 

2.Αν εγω ειμαι δογματικος κατ΄επιλογην με το θεο τοτε εσυ εισαι δογματικος τυφλά ( αφου δεν μπορεις να "δεις" οτι εισαι δογματικος ) με το Απαν Κατι στο οποιο προσδιδεις αναποδεικτα και αρα δογματικα τις ιδιες ακριβως ιδιοτητες που εγω αποδιδω στο θεο 

3.Αυτο που ονομαζεις εσυ "λογικο συμπερασμα" ειναι δικη σου αυθαιρετη παραδοχη, την οποία θελεις σωνει και καλά να αποδεχτει καθε νοημονας, οπως εκανε και ο Αϊνσταϊν στο γνωστο "του" αξιωμα ( και αρα δογματικη αυθαιρεσια ) συμπεριλαμβανοντας αυθαιρετα σ΄αυτο ολους τους παρατηρητες, τον οποίο και μιμεισαι 



1. Δεν το “λέω” έτσι ξεκάρφωτα , αλά τεκμηριώνω ότι λέω.
Αντί λοιπόν να λες άλλα αντί άλλων , απάντησε “λογικά”, .... πόθεν έσχες την αλήθεια σου και αν αυτή η αλήθεια σου επιδέχεται αλλαγές στο μέλλον .
Αν προσπαθήσεις να το κάνεις αυτό με λογικά επιχειρήματα , θα καταλάβεις την διαφορά της “δογματικής πίστης” με την “επιστημονική άποψη”

2. Εγώ μπορώ να αποδείξω “λογικά” , όλα τα “κατηγορήματα” που αποδίδω στο όντως υπαρκτό “κάτι”, ενώ εσύ “πιστεύεις δογματικά” , επομένως αναπόδεικτα , πως ο θεός σου είναι παντοδύναμος , παντογνώστης , δημιουργός σύμπαντος κόσμου από το μηδέν .
Σε ρωτώ!
Μπορείς να αποδείξεις λογικά τις ιδιότητες αυτές που αποδίδεις στον θεό σου?
Αν πράγματι μπορείς , ξεκίνα να παραθέτεις τις “λογικές¨αποδείξεις σου .

3. Αυτό που ονομάζω “λογικό συμπέρασμα” , είναι η “ξυνή” παραδοχή όλων των νοημόνων και ευφυών όντων , οπουδήποτε και οποτεδήποτε τέτοια όντα υπάρξουν στο “Σύμπαν κάτι” .
Εσύ δεν έχεις αναπτύξει – δυστυχώς – αυτή την ικανότητα , και ούτε μπορείς καθώς αυτή δεν διδάσκεται , την έχεις ή δεν την έχεις .
Εσύ την στερείσαι . Μην το παιδεύεις . Δεν πρόκειται να καταλάβεις ποτέ , τα τόσα απλά και αυτονόητα που σου λέω. Παρεμπιπτόντως τον Αϊνστάιν δεν τον μιμούμαι , ούτε και κάποιον άλλον μεγάλο φιλόσοφο και επιστήμονα. Το έχω πει ξανά . Στις πλάτες αυτών πατώ και βλέπω πιο μακρυά τον ορίζοντα του “κόσμου” μας


Ασε τους αλλους νοημονες και μίλα για τον εαυτο σου ...
Θα υπαρχει ο κοσμος αμα λειψεις απο τη Γη ;
Θα υπαρχει καποιος να "μιλαει" για την "ξυνη λογικη" ;




Μην επαναλαμβάνεις τα ίδια και τα ίδια χαζά ερωτήματα
Σου έχω απαντήσει ήδη

Λείπει βλέπεις και ο φίλος μας ο “spiros” , να σου στείλει μήνυμα, ώστε να πάψεις να εκτίθεσαι ασύστολα ...

Ουδεποτε αποδειξες λογικα οτι αν λειψεις εσυ απο τον κοσμο ο κοσμος θα συνεχισει να υπαρχει


"Ελλάς γαρ μόνη ανθρωπογενή φυτόν ουράνιον και βλάστημα Θείον ηκριβωμένον, λογισμόν αποτίκτουσα οικειούμενον επιστήμην" ( Ι. Χρ. )
_________________
Ο ανθρωπος ειναι ο λογος του συμπαντος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
gianiss
Πρύτανης


Εγγραφή: 18 Ιούλ 2011
Δημοσιεύσεις: 6073

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Οκτ 02, 2015 1:11 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Μην εκτίθεσαι επαναλαμβάνοντας την ίδια λογική , την λογική της “μπούρδας” , θαρρώντας πως λες κάτι σημαντικό .

Είμαι φίλος σου και σταματώ εγώ αυτή την συζήτηση, για να μην σε εκθέσω άλλο.

Στα είπα όσο ποιο απλά μπορούσα , δυστυχώς δεν κατάλαβες .......


.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
skapaneas
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 12421
Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Οκτ 02, 2015 2:38 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Όποιος λεει οτι ειναι ο ανθρωπος δεν ξερει τι λεει & & & & & & & & Αν μετανοησεις πριν αμαρτησεις οταν αμαρτησεις δεν θα μετανοησεις

Καιρός ήταν Twisted Evil Twisted Evil


"Ελλάς γαρ μόνη ανθρωπογενή φυτόν ουράνιον και βλάστημα Θείον ηκριβωμένον, λογισμόν αποτίκτουσα οικειούμενον επιστήμην" ( Ι. Χρ. )
_________________
Ο ανθρωπος ειναι ο λογος του συμπαντος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Ouliathis
Πρύτανης


Εγγραφή: 04 Οκτ 2003
Δημοσιεύσεις: 3832
Τόπος: Κύπρος

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Οκτ 02, 2015 4:55 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

iason έγραψε:
skakos έγραψε:
Ouliathis έγραψε:

Ότι θέλεις γράφεις σκαπανέα ή καλύτερα ότι σε συμφέρει. Από που και ως που η απόδειξη είναι δόγμα; Απόδειξη είναι αυτή που προβλέπει το 100% των περιπτώσεων σε αυτό που αναφέρεται. Δόγμα το αποκαλεις εσύ αυτό;


Η απόδειξη - ΚΑΘΕ απόδειξη - βασίζεται σε ΑΞΙΩΜΑΤΑ.

Αλλά αμφιβάλλω αν κατανοείς καν τι συνεπάγεται αυτό...


Ωραία. Εδώ δέσαμε τώρα.

Επειδή εσύ λοιπόν το κατανοείς, βρήκες την κότα με τα χρυσά αυγά. Μπορείς να λές λοιπόν ό,τι σου κατέβει! Αξιωματικά!

Idea


Κατανάλωσα αρκετό από τον χρόνο μου για να σου δείξω το χάσμα που υπάρχει μεταξύ των λογικών αξιωμάτων και του δόγματος που υποστηρίζεις. Απάντησες με 2 γραμμές που απλώς ειρωνεύονται τα γραφόμενά μου. Δεν είναι η πρώτη φορά, αυτό κάνεις συνειδητά πάντοτε. Δικαιούμαι συνεπώς να διαπιστώσω πως δεν συμπερίφέρεσαι απλώς σαν ένας ένοχος που η μόνη του ελπίδα έιναι να ενοχοποιήσει και τους άλλους, αλλλα σαν συνειδητός τέτοιος που ενώ το γνωρίζεις οτι έτσι είναι συνειδητά το επιλέγεις. Θεωρείς προφανώς πως μπορείς να καταστρέψεις τις συζητήσεις εδώ. Δεν το νομίζω. Τις πήρες τις απαντήσεις σου. Οτιδήποτε περισσότερο περιττεύει. Τα αυτά και για τον σκαπανέα.
_________________
Αυτο που εσείς αποκαλείτε ζωή εγώ το αποκαλώ θάνατο, κι αυτό που εσείς αποκαλείτε θάνατο, εγώ το αποκαλώ ζωή.
Εμπεδοκλής
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
gianiss
Πρύτανης


Εγγραφή: 18 Ιούλ 2011
Δημοσιεύσεις: 6073

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Οκτ 02, 2015 5:01 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

skapaneas έγραψε:
Όποιος λεει οτι ειναι ο ανθρωπος δεν ξερει τι λεει & & & & & & & & Αν μετανοησεις πριν αμαρτησεις οταν αμαρτησεις δεν θα μετανοησεις

Καιρός ήταν Twisted Evil Twisted Evil


"Ελλάς γαρ μόνη ανθρωπογενή φυτόν ουράνιον και βλάστημα Θείον ηκριβωμένον, λογισμόν αποτίκτουσα οικειούμενον επιστήμην" ( Ι. Χρ. )


Τι να κάνω ρε σύ!!!

Είσαι φίλος μου ....
Δεν γίνεται να σε εκθέσω άλλο .


.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
mark
Πρύτανης


Εγγραφή: 23 Ιούλ 2012
Δημοσιεύσεις: 2337

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Οκτ 02, 2015 10:48 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

skapaneas έγραψε:

" Μπορεις να αποδειξεις λογικα οτι ο κοσμος που ζεις θα συνεχισει να υπαρχει και στην περιπτωση που εσυ πεθανεις ; " Twisted Evil

Οσο δεν αποδεικνυεις λογικα το ερωτημα αφηνεις εκκρεμοτητα Question

Η μονο καταφατικη απαντηση που μπορεις να δωσεις βασιζεται σε αξιωμα και αυτο δεν αποτελει λογικη αποδειξη Wink

Οταν κατανοησεις Idea και αποδεχθεις συνειδητα οτι δεν αποδεικνυεται λογικα η διαφορα μεταξυ του εσωτερικου σου και του εξωτερικου σου κοσμου και οτι αυτη γινεται απο σενα μεχρι τωρα ασυνειδητα αποδεκτή αξιωματικα και αρα δογματικα τοτε θα συμπεριφερθεις στον εαυτο σου και αναλογα


Α, σε αυτό αγωνιάς να απαντήσω; Να σου πω τότε! Όχι, δεν μπορώ να αποδείξω λογικά ότι ο κόσμος που ζω θα συνεχίσει να υπάρχει και στην περίπτωση που εγώ πεθάνω! Ούτε όμως μπορώ να αποδείξω λογικά και το αντίθετο, πως δηλαδή ο κόσμος που ζω δε θα συνεχίσει να υπάρχει και στην περίπτωση που εγώ πεθάνω! Αυτά έλεγα και παλιότερα στον Ιωάννη, όταν συζητούσαμε για τον σολιψισμό, σε ένα θέμα στο οποίο συμμετείχες και εσύ, οπότε θα έπρεπε να το είχες παρατηρήσει, αν ήσουν προσεκτικός, που, απ' ότι φαίνεται, δεν ήσουν!

Από κει και πέρα, αυτό είναι άλλο με αυτό που λες μετά, πως δεν αποδεικνύεται λογικά η διαφορά μεταξύ του εσωτερικού και του εξωτερικού μου κόσμου! Υπάρχει χάσμα μεταξύ των δύο προτάσεων, δεν το καταλαβαίνεις;

Μπορώ εγώ, ή οποιοσδήποτε άλλος, να αλλάξει τον εξωτερικό του κόσμο αν αλλάξει τον εσωτερικό του; Υπό μια έννοια μπορεί, αλλά δεν είναι αυτή η έννοια που εξετάζουμε εδώ. Μπορεί για παράδειγμα κανείς να κάνει τον ήλιο να σταματήσει να φέγγει, αν αυτός το θελήσει; Μπορεί να πει, τώρα θέλω να γίνει αυτό, και αυτό να γίνει; Μάλλον όχι! Συνεπώς υπάρχει μια διαφορά μεταξύ εσωτερικού και εξωτερικού κόσμου.

Αυτό που αλλάζει είναι η αντίληψη, η κοσμοεικόνα που έχει κανείς για τον εξωτερικό κόσμο, ως αποτέλεσμα μιας εσωτερικής αλλαγής του. Να τον βλέπει διαφορετικά δηλαδή απ' ότι τον έβλεπε προηγουμένως. Αυτό δε σημαίνει όμως πως ο εξωτερικός κόσμος όντως άλλαξε, αλλά αυτό που άλλαξε είναι το πώς αυτός ο ίδιος αντιλαμβάνεται τον κόσμο. Έχει διαφορά!

Τα άλλα τα σάπια που λες σχετικά με τα αξιώματα και τα δόγματα, που τα εξισώνεις, δείχνει άνθρωπο αφιλοσόφητο γενικά. Αν σε αυτό το συμπέρασμα κατέληξες μετά από τόσα χρόνια ζωής και ενασχόλησης με τη φιλοσοφία, τότε τι να πω, κάτι πήγε στραβά με σένα!

Εσύ βλέπεις το δόγμα και το αξίωμα με τον ίδιο τρόπο, τα εξισώνεις όπως είπα και πριν, και τα ισοπεδώνεις όλα στο ίδιο πράγμα. Δεν μπορείς να ξεχωρίσεις το ένα από το άλλο. Οι λόγοι που το κάνεις αυτό, είναι κυρίως ψυχολογικοί, αυτό κατάλαβα εγώ από την ενασχόληση μου με τη ψυχολογία τα τελευταία χρόνια.

Έτσι, βλέπεις σαν δόγμα το ποιον έχεις πατέρα, το ότι η γη είναι στρογγυλή, το ότι ο ήλιος είναι αυτός που μας ζεσταίνει, το ότι ο άνθρωπος χρειάζεται νερό για να επιζήσει. Μα και άλλα όπως το ότι κάποια στιγμή θα πεθάνουμε. Και τα εξισώνεις με τα δόγματα των θρησκειών που λένε π.χ. ότι ο Θεός εξανθρωπίστηκε. Δόγμα λες το ένα, δόγμα και το άλλο.

Όλα είναι δόγμα!

Ε μα, ευτυχώς ή δυστυχώς, δεν είναι όλα δόγμα, πώς να το κάνουμε!

Λοιπόν, σου είπα εγώ, άντε κάνε μου τη χάρη τώρα και απάντα μου και συ σε αυτό που ρώτησα ήδη δύο φορές προηγουμένως.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
KOSTAS GIAVASOGLOU
Πρύτανης


Εγγραφή: 19 Ιούν 2011
Δημοσιεύσεις: 186

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Οκτ 03, 2015 8:24 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Aναφέρεται σε αυτά που έκανε η γενιά του στον κόσμο, μιλάει σαν να αναλαμβάνει τις ευθύνες της γενιάς του. Θεωρεί ότι η γενιά του έκανε μεγάλο κακό στον κόσμο. Διαφωνώ με τον τρόπο, είναι όμως μια πράξη θυσίας. Θα προτιμούσα όμως να έμενε και να προσπαθούσε να αλλάξει τον κόσμο προς το καλύτερο. Είχε μια βαθιά ηθική και συνείδηση, απλά προβληματίζονταν και στην ουσία δεν ήταν άθεος αλλά μελετούσε τον θάνατο προσπαθώντας εναγώνια να προσεγγίσει το Θεό. ΠΟΙΟΣ ΤΟΛΜΑ ΝΑ ΠΕΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΣΤΟΝ ΘΕΟ- ΠΟΙΟΣ ΤΟΛΜΑ ΝΑ ΠΕΙ ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΩ ΣΤΟΝ ΘΕΟ. Δεν δέχονταν την εξ αποκαλύψεως αλήθεια αλλά πίστευε στην έρευνα.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
skakos
Πρύτανης


Εγγραφή: 23 Σεπ 2009
Δημοσιεύσεις: 3594
Τόπος: Αθήνα, Ελλάδα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Οκτ 03, 2015 9:32 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ouliathis έγραψε:

Κατανάλωσα αρκετό από τον χρόνο μου για να σου δείξω το χάσμα που υπάρχει μεταξύ των λογικών αξιωμάτων και του δόγματος που υποστηρίζεις. Απάντησες με 2 γραμμές που απλώς ειρωνεύονται τα γραφόμενά μου. Δεν είναι η πρώτη φορά, αυτό κάνεις συνειδητά πάντοτε. Δικαιούμαι συνεπώς να διαπιστώσω πως δεν συμπερίφέρεσαι απλώς σαν ένας ένοχος που η μόνη του ελπίδα έιναι να ενοχοποιήσει και τους άλλους, αλλλα σαν συνειδητός τέτοιος που ενώ το γνωρίζεις οτι έτσι είναι συνειδητά το επιλέγεις. Θεωρείς προφανώς πως μπορείς να καταστρέψεις τις συζητήσεις εδώ. Δεν το νομίζω. Τις πήρες τις απαντήσεις σου. Οτιδήποτε περισσότερο περιττεύει. Τα αυτά και για τον σκαπανέα.


Δεν ειρωνεύομαι τίποτα. Το προφανές λέω. Τα αξιώματα δεν αποδεικνύονται, πως να το κάνουμε δηλαδή; Να δεχθούμε ότι αυτό που λες είναι η υπέρτατη αλήθεια επειδή γουστάρεις;
_________________
Φιλοσοφία Επιστήμης και Θρησκείας: http://harmonia-philosophica.blogspot.com/2010/08/blog-post.html
The Limits of Science: http://harmoniaphilosophica.wordpress.com/2011/04/18/the-limits-of-science-2jszrulazj6wq-5/
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
skapaneas
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 12421
Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Οκτ 03, 2015 11:39 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Όποιος λεει οτι ειναι ο ανθρωπος δεν ξερει τι λεει & & & & & & & & Αν μετανοησεις πριν αμαρτησεις οταν αμαρτησεις δεν θα μετανοησεις

mark έγραψε:
skapaneas έγραψε:

" Μπορεις να αποδειξεις λογικα οτι ο κοσμος που ζεις θα συνεχισει να υπαρχει και στην περιπτωση που εσυ πεθανεις ; " Twisted Evil

Οσο δεν αποδεικνυεις λογικα το ερωτημα αφηνεις εκκρεμοτητα Question

Η μονο καταφατικη απαντηση που μπορεις να δωσεις βασιζεται σε αξιωμα και αυτο δεν αποτελει λογικη αποδειξη Wink

Οταν κατανοησεις Idea και αποδεχθεις συνειδητα οτι δεν αποδεικνυεται λογικα η διαφορα μεταξυ του εσωτερικου σου και του εξωτερικου σου κοσμου και οτι αυτη γινεται απο σενα μεχρι τωρα ασυνειδητα αποδεκτή αξιωματικα και αρα δογματικα τοτε θα συμπεριφερθεις στον εαυτο σου και αναλογα


Α, σε αυτό αγωνιάς να απαντήσω; Να σου πω τότε! Όχι, δεν μπορώ να αποδείξω λογικά ότι ο κόσμος που ζω θα συνεχίσει να υπάρχει και στην περίπτωση που εγώ πεθάνω! Ούτε όμως μπορώ να αποδείξω λογικά και το αντίθετο, πως δηλαδή ο κόσμος που ζω δε θα συνεχίσει να υπάρχει και στην περίπτωση που εγώ πεθάνω! Αυτά έλεγα και παλιότερα στον Ιωάννη, όταν συζητούσαμε για τον σολιψισμό, σε ένα θέμα στο οποίο συμμετείχες και εσύ, οπότε θα έπρεπε να το είχες παρατηρήσει, αν ήσουν προσεκτικός, που, απ' ότι φαίνεται, δεν ήσουν!

Από κει και πέρα, αυτό είναι άλλο με αυτό που λες μετά, πως δεν αποδεικνύεται λογικά η διαφορά μεταξύ του εσωτερικού και του εξωτερικού μου κόσμου! Υπάρχει χάσμα μεταξύ των δύο προτάσεων, δεν το καταλαβαίνεις;

Μπορώ εγώ, ή οποιοσδήποτε άλλος, να αλλάξει τον εξωτερικό του κόσμο αν αλλάξει τον εσωτερικό του; Υπό μια έννοια μπορεί, αλλά δεν είναι αυτή η έννοια που εξετάζουμε εδώ. Μπορεί για παράδειγμα κανείς να κάνει τον ήλιο να σταματήσει να φέγγει, αν αυτός το θελήσει; Μπορεί να πει, τώρα θέλω να γίνει αυτό, και αυτό να γίνει; Μάλλον όχι! Συνεπώς υπάρχει μια διαφορά μεταξύ εσωτερικού και εξωτερικού κόσμου.

Αυτό που αλλάζει είναι η αντίληψη, η κοσμοεικόνα που έχει κανείς για τον εξωτερικό κόσμο, ως αποτέλεσμα μιας εσωτερικής αλλαγής του. Να τον βλέπει διαφορετικά δηλαδή απ' ότι τον έβλεπε προηγουμένως. Αυτό δε σημαίνει όμως πως ο εξωτερικός κόσμος όντως άλλαξε, αλλά αυτό που άλλαξε είναι το πώς αυτός ο ίδιος αντιλαμβάνεται τον κόσμο. Έχει διαφορά!


Τα άλλα τα σάπια που λες σχετικά με τα αξιώματα και τα δόγματα, που τα εξισώνεις, δείχνει άνθρωπο αφιλοσόφητο γενικά. Αν σε αυτό το συμπέρασμα κατέληξες μετά από τόσα χρόνια ζωής και ενασχόλησης με τη φιλοσοφία, τότε τι να πω, κάτι πήγε στραβά με σένα!

Εσύ βλέπεις το δόγμα και το αξίωμα με τον ίδιο τρόπο, τα εξισώνεις όπως είπα και πριν, και τα ισοπεδώνεις όλα στο ίδιο πράγμα. Δεν μπορείς να ξεχωρίσεις το ένα από το άλλο. Οι λόγοι που το κάνεις αυτό, είναι κυρίως ψυχολογικοί, αυτό κατάλαβα εγώ από την ενασχόληση μου με τη ψυχολογία τα τελευταία χρόνια.

Έτσι, βλέπεις σαν δόγμα το ποιον έχεις πατέρα, το ότι η γη είναι στρογγυλή, το ότι ο ήλιος είναι αυτός που μας ζεσταίνει, το ότι ο άνθρωπος χρειάζεται νερό για να επιζήσει. Μα και άλλα όπως το ότι κάποια στιγμή θα πεθάνουμε. Και τα εξισώνεις με τα δόγματα των θρησκειών που λένε π.χ. ότι ο Θεός εξανθρωπίστηκε. Δόγμα λες το ένα, δόγμα και το άλλο.

Όλα είναι δόγμα!

Ε μα, ευτυχώς ή δυστυχώς, δεν είναι όλα δόγμα, πώς να το κάνουμε!

Λοιπόν, σου είπα εγώ, άντε κάνε μου τη χάρη τώρα και απάντα μου και συ σε αυτό που ρώτησα ήδη δύο φορές προηγουμένως.

Δεν μπορεις λοιπον να αποδειξεις λογικα οτι ο κοσμος θα συνεχισει να υπαρχει αν εσυ πεθανεις ουτε βεβαια και το αντιθετο
Ειναι δυο ισοδυναμα λογικα ενδεχομενα
Και κανείς δεν μπορει να αποδειξει λογικα το ενα ή το αλλο
Ο ανθρωπος ομως ο ζωντανος ζει και τα αντιμετωπιζει
Και υποχρεωτικα δεχεται οτι αληθευει το ενα ή το αλλο στη ζωη του οταν ειναι σκεπτομενος γιατι πρεπει να δρασει ζωντας και να αφιερωσει ενεργεια καπου
Αλλά και ο μη σκεπτομενος δεχεται ασυνειδητα ή το ενα ή το αλλο
Αυτο λοιπον που δεχεται οτι αληθευει θεωρητικα οταν το πιστευει ως το μονο αληθες και του αφιερωνει ενεργεια το καθιστα δογμα
Δηλαδη η διαφορά του αξιωματος απο το δογμα δεν ειναι στην ουσια αλλά στην πραξη
Κατευθυνοντας τη ζωη σου συμφωνα με αυτο που θεωρεις αναντιρρητα αληθες, τοτε αυτο μετατρεπεται για σενα πρακτικα σε δογμα

Υπο μια εννοια μπορει καποιος να αλλαξει την κοσμοεικονα που εχει για τον εξωτερικο λεγομενο κοσμο, αλλά εσυ δε συζητας για αυτη την εννοια ...
Για ποιά εννοια συζητας τοτε ;
Ή υπο ποια εννοια συζητας ;
Εφοσον δεχεσαι οτι αυτη η κοσμοεικονα αλλαζει, συνειδητα ή ασυνειδητα, αρα δεν εχεις καμια σταθερη και βεβαιη εικονα ποτέ για τον κοσμο
Ουτε εσυ αλλά ουτε και κανενας άλλος
Η βεβαιοτητα μας ομως οτι ο κοσμος "εχει" μια σταθερη εικονα, ασχετα αν εμεις εχουμε μια μεταβαλλομενη γι΄ αυτον, αποτελει μια αναποδεκτη λογικα βεβαιοτητα την οποία ομως εμεις αυτη τη βεβαιοτητα την αναγουμε σε πεποιθηση και αρα σε δογμα, εφοσον πορευομαστε πρακτικα με αυτη τη βεβαιοτητα
Απο που αντλουμε λοιπον αυτη τη αναποδεικτη βεβαιοτητα οτι ο κοσμος εχει μια σταθερη εικονα, αλλά εμεις λογω της συνεχους μας εξελιξης αλλάζουμε την αποψη μας γι΄αυτον και σχηματιζουμε διαρκως άλλη κοσμοεικονα ; ;


Λαβε τελος υποψη οτι πεντε πραγματα ειναι γενικως εφικτα στον κοσμο
1. Να πραττεις ( ασυνειδητα ή "μηχανικα" )
2. Να μιλας
3. Να αξιωνεις ( να θεωρεις, κατι που λες, ως αληθες )
4. Να πιστευεις ( να αποκτας πεποιθηση μοναδικοτητας αυτου που αξιωνεις )
5. Να ενεργεις ( με βαση ο,τι πιστευεις )

Αν μετα απο αυτα παραμενει το ερωτημα σου, κανε μου και εσυ τη χαρη να το επαναδιατυπωσεις Cool


"Ελλάς γαρ μόνη ανθρωπογενή φυτόν ουράνιον και βλάστημα Θείον ηκριβωμένον, λογισμόν αποτίκτουσα οικειούμενον επιστήμην" ( Ι. Χρ. )
_________________
Ο ανθρωπος ειναι ο λογος του συμπαντος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
skapaneas
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 12421
Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Οκτ 04, 2015 12:52 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Όποιος λεει οτι ειναι ο ανθρωπος δεν ξερει τι λεει & & & & & & & & Αν μετανοησεις πριν αμαρτησεις οταν αμαρτησεις δεν θα μετανοησεις

Ouliathis έγραψε:
iason έγραψε:
skakos έγραψε:
Ouliathis έγραψε:

Ότι θέλεις γράφεις σκαπανέα ή καλύτερα ότι σε συμφέρει. Από που και ως που η απόδειξη είναι δόγμα; Απόδειξη είναι αυτή που προβλέπει το 100% των περιπτώσεων σε αυτό που αναφέρεται. Δόγμα το αποκαλεις εσύ αυτό;


Η απόδειξη - ΚΑΘΕ απόδειξη - βασίζεται σε ΑΞΙΩΜΑΤΑ.

Αλλά αμφιβάλλω αν κατανοείς καν τι συνεπάγεται αυτό...


Ωραία. Εδώ δέσαμε τώρα.

Επειδή εσύ λοιπόν το κατανοείς, βρήκες την κότα με τα χρυσά αυγά. Μπορείς να λές λοιπόν ό,τι σου κατέβει! Αξιωματικά!

Idea


Κατανάλωσα αρκετό από τον χρόνο μου για να σου δείξω το χάσμα που υπάρχει μεταξύ των λογικών αξιωμάτων και του δόγματος που υποστηρίζεις. Απάντησες με 2 γραμμές που απλώς ειρωνεύονται τα γραφόμενά μου. Δεν είναι η πρώτη φορά, αυτό κάνεις συνειδητά πάντοτε. Δικαιούμαι συνεπώς να διαπιστώσω πως δεν συμπερίφέρεσαι απλώς σαν ένας ένοχος που η μόνη του ελπίδα έιναι να ενοχοποιήσει και τους άλλους, αλλλα σαν συνειδητός τέτοιος που ενώ το γνωρίζεις οτι έτσι είναι συνειδητά το επιλέγεις. Θεωρείς προφανώς πως μπορείς να καταστρέψεις τις συζητήσεις εδώ. Δεν το νομίζω. Τις πήρες τις απαντήσεις σου. Οτιδήποτε περισσότερο περιττεύει. Τα αυτά και για τον σκαπανέα.

Δεν καταλαβα ...
Τι ακριβως παει σε μενα ;
Ο χρονος που καταναλωσες για να εκθεσεις το δικο σου δογμα οτι δογματικος ειναι μονο όποιος πιστευει στο θεο ;
Αυτο ειναι το κλασσικο αλλοθι καθε δογματικου που δεν ξερει καν τι ειναι ο θεος
" καὶ γνώσῃ σήμερον, ὅτι Κύριος ὁ Θεός σου, οὗτος προπορεύσεται πρὸ προσώπου σου· πῦρ καταναλίσκον ἐστίν· οὗτος ἐξολοθρεύσει αὐτούς, καὶ οὗτος ἀποστρέψει αὐτοὺς ἀπὸ προσώπου σου, καὶ ἀπολεῖ αὐτοὺς ἐν τάχει, καθάπερ εἶπέ σοι Κύριος." ( Δευτερονομιο θ΄, 3)


"Ελλάς γαρ μόνη ανθρωπογενή φυτόν ουράνιον και βλάστημα Θείον ηκριβωμένον, λογισμόν αποτίκτουσα οικειούμενον επιστήμην" ( Ι. Χρ. )
_________________
Ο ανθρωπος ειναι ο λογος του συμπαντος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
skapaneas
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 12421
Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Οκτ 04, 2015 7:04 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Όποιος λεει οτι ειναι ο ανθρωπος δεν ξερει τι λεει & & & & & & & & Αν μετανοησεις πριν αμαρτησεις οταν αμαρτησεις δεν θα μετανοησεις

KOSTAS GIAVASOGLOU έγραψε:
Aναφέρεται σε αυτά που έκανε η γενιά του στον κόσμο, μιλάει σαν να αναλαμβάνει τις ευθύνες της γενιάς του. Θεωρεί ότι η γενιά του έκανε μεγάλο κακό στον κόσμο. Διαφωνώ με τον τρόπο, είναι όμως μια πράξη θυσίας. Θα προτιμούσα όμως να έμενε και να προσπαθούσε να αλλάξει τον κόσμο προς το καλύτερο. Είχε μια βαθιά ηθική και συνείδηση, απλά προβληματίζονταν και στην ουσία δεν ήταν άθεος αλλά μελετούσε τον θάνατο προσπαθώντας εναγώνια να προσεγγίσει το Θεό. ΠΟΙΟΣ ΤΟΛΜΑ ΝΑ ΠΕΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΣΤΟΝ ΘΕΟ- ΠΟΙΟΣ ΤΟΛΜΑ ΝΑ ΠΕΙ ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΩ ΣΤΟΝ ΘΕΟ. Δεν δέχονταν την εξ αποκαλύψεως αλήθεια αλλά πίστευε στην έρευνα.

Ουσιαστικα μιλας για μια πραξη ματαιοτητας
Για την αναληψη μιας ευθυνης που δεν "εδωσε" κανενα αγωνα αλλά μια θυσια ματαιη την οποία και αναγνωριζεις
Αρα μιλας για μια πραξη ματαιοδοξιας
Μια πραξη αυτοθυσιας με τη στενη εννοια του ορου, η οποία ΠΡΑΚΤΙΚΑ ΔΕΝ ΠΑΡΗΓΑΓΕ ΚΑΤΙ ΧΡΗΣΙΜΟ για την αδικημενη γενια
Και αποτελει και ενα παραδειγμα προς αποφυγη για τη γενια του, στην οποία προτεινεις να μεινει και να αγωνιστει για να διορθωσει τα κακως κειμενα που επραξε για τους επιγονους της αν και εφοσον βεβαια αυτη τα αναγνωριζει

ΤΟΛΜΗΣΕ ΝΑ ΕΝΑΝΤΙΩΘΕΙ ΣΤΟ ΘΕΟ ΠΕΡΙΦΡΟΝΩΝΤΑΣ ΤΗΝ ΕΡΕΥΝΑ ΤΟΥ ΥΨΙΣΤΟΥ ΓΙΑ ΤΑ ΣΥΝΗΘΗ ΑΝΘΡΩΠΙΝΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ ΜΥΣΤΗΡΙΟΥ ΤΟΥ ΘΑΝΑΤΟΥ

Πραξη αυτοθυσιας με την κυριολεξια του ορου εδωσε στην ιστορια ο Λεωνιδας με τους 300 Σπαρτιατες του και τους 700 Θεσπιεις στις Θερμοπυλες, σταματωντας τις ορδες των βαρβαρων που απειλουσαν την Ελλαδα


"Ελλάς γαρ μόνη ανθρωπογενή φυτόν ουράνιον και βλάστημα Θείον ηκριβωμένον, λογισμόν αποτίκτουσα οικειούμενον επιστήμην" ( Ι. Χρ. )
_________________
Ο ανθρωπος ειναι ο λογος του συμπαντος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3 ... 15, 16, 17, 18  Επόμενο
Σελίδα 16 από 18

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center