Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Το Πλαστικό Χρήμα
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Επόμενο
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Θέματα Επικαιρότητας
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
JollyRoger
Πρύτανης


Εγγραφή: 09 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 3610

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Φεβ 02, 2017 2:25 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

μα καλα, ειναι δυνατον να κοβεις αυτα που λεω πριν το "αρα", και μετα να ρωτας "απο που προκυπτει";

σου ειπα με σαφηνεια απο που προκυπτει, και σε ρωτησα με σαφηνεια και την αποψη σου...

αν θες να κανεις οτι δεν βλεπεις, δικαιωμα σου
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
gianiss
Πρύτανης


Εγγραφή: 18 Ιούλ 2011
Δημοσιεύσεις: 6073

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Φεβ 02, 2017 7:28 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Έτσι όπως σε ......“κόβω” , δεν κατάλαβες λέξη από όσα σου γράφω.

“Άρα” δεν νομίζω να έχει νόημα , να σου εξηγώ τι είναι αυθυποβολή

Όσο για το παράδειγμά σου.....
Αν κάποιος έχει πονοκέφαλο από φυσικό αίτια , και με ένα “ντεπόν” δεν του φύγει., ίσως χρειαστεί να πάρει και δεύτερο μετά απο 2-3 ώρες.

Αν ο πονοκέφαλος επιμένει χωρίς να υποχωρεί καθόλου , θα χρειαστεί γιατρό και όχι ξεματιάστρα, πιστεύει δεν πιστεύει στο μάτι.


.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
JollyRoger
Πρύτανης


Εγγραφή: 09 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 3610

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Φεβ 02, 2017 7:43 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ε, αρα, μαλλον δεν πιστευεις οτι η πίστη (ή και αυθυποβολη), ειναι ικανη αιτία πραγματικων αποτελεσματων

...οπως το παραδειγμα στο βιντεακι με το οποιο διασαφήνισα την ερωτηση μου
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
troian
Πρύτανης


Εγγραφή: 05 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 2267
Τόπος: ΧΑΛΚΙΔΙΚΗ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Φεβ 02, 2017 8:03 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

τα πλασίμπο και η ομοιπαθητική είναι ένα καλό παράδειγμα πως
η πίστις σώζει. Μικροπροβλήματα όμως, όχι μεγάλες αρρωστιες.
_________________
μακεδονίτικα πουλιὰ λαλοῦν μακεδονίτικα
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
gianiss
Πρύτανης


Εγγραφή: 18 Ιούλ 2011
Δημοσιεύσεις: 6073

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Φεβ 02, 2017 8:04 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Άλλα σου λέω , άλλα συμπεραίνεις πως είπα .

Όσο για το βιντεάκι , δεν ξέρω σε τι αναφέρεται.
Το μόνο που ξέρω είναι πως όσα έχω δει παλιά , ήταν πολύ διασκεδαστικά , αυτό που λέμε δηλαδή , ήταν της ....πλάκας .

Αν δεν μπορείς να πεις κάτι με δικά σου λόγια , μην λες τίποτα.
Δεν έχω χρόνο για χάσιμο .

.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
JollyRoger
Πρύτανης


Εγγραφή: 09 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 3610

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Φεβ 02, 2017 8:17 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

σιγα τον χρονο για χασιμο.. αν θεωρουσα οτι θα ηταν σαφεστερο με δικα μου λογια, θα το εκανα... αν βαριεσαι, οκ, αλλα μη μου το χρεωνεις.. θεραπεια καρκινου μεσω πιστης/αυθυποβολης δειχνει.. βεβαια καταλαβαινω οτι αφου δεν δεχεσαι την πιθανοτητα, οφειλει να ειναι παραμυθια και διασκεδαστικο


@trojan
θα μπορουσε να ειναι αναλογο της πιστης
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
gianiss
Πρύτανης


Εγγραφή: 18 Ιούλ 2011
Δημοσιεύσεις: 6073

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Φεβ 02, 2017 8:47 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

JollyRoger έγραψε:
σιγα τον χρονο για χασιμο.. αν θεωρουσα οτι θα ηταν σαφεστερο με δικα μου λογια, θα το εκανα... αν βαριεσαι, οκ, αλλα μη μου το χρεωνεις.. θεραπεια καρκινου μεσω πιστης/αυθυποβολης δειχνει.. βεβαια καταλαβαινω οτι αφου δεν δεχεσαι την πιθανοτητα, οφειλει να ειναι παραμυθια και διασκεδαστικο




Δεν ανοίγω παραπομπές .
Είναι θέμα αρχής.
Όσες φορές το έκανα στο παρελθόν, ήταν χάσιμο χρόνου.

Όσο για θεραπεία καρκίνου με αυθυποβολή , επιστημονικά δεν έχει επιβεβαιωθεί να έχει να γίνει.
Είναι πολύ περίπλοκοι οι βιοχημικοί μηχανισμοί που θα μπορούσαν να οδηγήσουν σε αυτό το αποτέλεσμα συνειδητά , και δεν μπορούμε να τους “οδηγήσουμε” σωστά , ούτε με ύπνωση.


.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Φεβ 02, 2017 9:32 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

troian έγραψε:
τα πλασίμπο και η ομοιπαθητική είναι ένα καλό παράδειγμα πως
η πίστις σώζει. Μικροπροβλήματα όμως, όχι μεγάλες αρρωστιες.


Ούτε για μικροπροβλήματα υπάρχουν έρευνες επαγωγικής στατιστικής που να επαληθεύουν την ομοιοπαθητική ή τα εικονικά φάρμακα.Συνήθως,τα μικροπροβλήματα περνούν από μόνα τους και βρίσκουν έδαφος οι "εναλλακτικοί" ή η γιαγιά που ξεματιάζει να πουν ότι αιτία της ίασης είναι η μέθοδός τους .
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
JollyRoger
Πρύτανης


Εγγραφή: 09 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 3610

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Φεβ 02, 2017 9:38 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

gianiss έγραψε:
JollyRoger έγραψε:
σιγα τον χρονο για χασιμο.. αν θεωρουσα οτι θα ηταν σαφεστερο με δικα μου λογια, θα το εκανα... αν βαριεσαι, οκ, αλλα μη μου το χρεωνεις.. θεραπεια καρκινου μεσω πιστης/αυθυποβολης δειχνει.. βεβαια καταλαβαινω οτι αφου δεν δεχεσαι την πιθανοτητα, οφειλει να ειναι παραμυθια και διασκεδαστικο




Δεν ανοίγω παραπομπές .
Είναι θέμα αρχής.
Όσες φορές το έκανα στο παρελθόν, ήταν χάσιμο χρόνου.

Όσο για θεραπεία καρκίνου με αυθυποβολή , επιστημονικά δεν έχει επιβεβαιωθεί να έχει να γίνει.
Είναι πολύ περίπλοκοι οι βιοχημικοί μηχανισμοί που θα μπορούσαν να οδηγήσουν σε αυτό το αποτέλεσμα συνειδητά , και δεν μπορούμε να τους “οδηγήσουμε” σωστά , ούτε με ύπνωση.


.

"επειδη δεν εγινε στο παρελθον, καταδικαζω και το μελλον" Razz

συμφωνω σου λεω, να μην την ανοιξεις, τι να σου προσφερει οταν εσυ ηδη ξερεις... οταν στο προτεινα ως διασαφινηση σε ρωτουσα αν ξερεις... τωρα εχεις ηδη απαντησει, αρα δεν υπαρχει λογος διασαφηνισης

(η θεραπεια σε 3 λεπτα, οποτε αυτα που λες ειναι εκτος θεματος )
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
troian
Πρύτανης


Εγγραφή: 05 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 2267
Τόπος: ΧΑΛΚΙΔΙΚΗ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Φεβ 02, 2017 10:13 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ έγραψε:
troian έγραψε:
τα πλασίμπο και η ομοιπαθητική είναι ένα καλό παράδειγμα πως
η πίστις σώζει. Μικροπροβλήματα όμως, όχι μεγάλες αρρωστιες.


Ούτε για μικροπροβλήματα υπάρχουν έρευνες επαγωγικής στατιστικής που να επαληθεύουν την ομοιοπαθητική ή τα εικονικά φάρμακα.Συνήθως,τα μικροπροβλήματα περνούν από μόνα τους και βρίσκουν έδαφος οι "εναλλακτικοί" ή η γιαγιά που ξεματιάζει να πουν ότι αιτία της ίασης είναι η μέθοδός τους .


Δεν δεχεσαι την αυθυποβολή που ισχυρίζεται ο γιαννης δηλαδή, καλώς.
_________________
μακεδονίτικα πουλιὰ λαλοῦν μακεδονίτικα
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
gianiss
Πρύτανης


Εγγραφή: 18 Ιούλ 2011
Δημοσιεύσεις: 6073

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Φεβ 03, 2017 6:45 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Παράθεση:
JollyRoger
"επειδη δεν εγινε στο παρελθον, καταδικαζω και το μελλον"


Αυτό που κολλάει , στον καρκίνο ή στην βαρύτητα ?
Οι φυσικές δυνάμεις – όπως τις ξέρουμε στον δικό μας κόσμο- δεν έχουν παραβιαστεί ποτέ στην ιστορία του κόσμου που παρατηρούμε , δεν παραβιάζονται τώρα , και δεν νοείται να παραβιαστούν μέχρι την .... συντέλεια του κόσμου μας .
Προφανώς δεν μπορείς να καταλάβεις τον “Λόγο”.
Να γιατί ένας γάιδαρος ούτε πέταξε , ούτε πετάει , και ούτε θα πετάξει ποτέ (σαν γάιδαρος).
Για τον ίδιο “Λόγο” κανένας άνθρωπος του παρελθόντος του παρόντος και του μέλλοντος ,δεν πρόκειται να περπατήσει πάνω σε νερό , όσο έχει το σώμα ανθρώπου .
Αυτά που διαβάζεις πως το έκανε τάχα ο Ιησούς – ο άνθρωπος που νόμισε πως ήταν θεός – είναι μπούρδες , ή οφθαλμαπάτη , η προσπάθεια κάποιων δημαγωγών να εκμεταλλευτούν τους ευκολόπιστους αφελείς.

Για τον καρκίνο δεν ισχύει το ίδιο .
Ο καρκίνος δεν είναι δύναμη της φύσης , αλλά ελάττωμα στην αναπαραγωγή των κυττάρων .
Δεν μπορώ να αποκλείσω ότι κάποτε μπορεί να αντιμετωπιστεί σε όλες του τις “μορφές”.
Τότε θα μιλάμε για “θαύμα” της επιστήμης και όχι για μεταφυσικό .
Προσωπικά δεν αποκλείω πως θα μπορούσε ο ίδιος μας ο εγκέφαλος , να διορθώσει το “ελάττωμα”
Την άποψη αυτή την είχα πριν 30 χρόνια , σαν μια γενική προσέγγιση του προβλήματος .
Μετά από τόσα χρόνια , δεν είμαι σίγουρος πλέον , αν τελικά μπορεί να γίνει, με την έννοια της συνειδητής καθοδήγησης

Παράθεση:
(η θεραπεια σε 3 λεπτα, οποτε αυτα που λες ειναι εκτος θεματος )



Πετάς ξεκάρφωτες προτάσεις , και πρέπει να είναι μάντης ή μάγος κανείς να καταλάβει τι λες .

Τα όργανα της μαγείας τα πέταξα , μαζί με το ραβδί το ... χιλιόματο
Δεν ασχολούμαι με γρίφους χωρίς νόημα.


.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
iason
Πρύτανης


Εγγραφή: 01 Ιούν 2003
Δημοσιεύσεις: 4108
Τόπος: (Γ)Ελλάς

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Φεβ 03, 2017 7:47 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ έγραψε:
troian έγραψε:
τα πλασίμπο και η ομοιπαθητική είναι ένα καλό παράδειγμα πως
η πίστις σώζει. Μικροπροβλήματα όμως, όχι μεγάλες αρρωστιες.


Ούτε για μικροπροβλήματα υπάρχουν έρευνες επαγωγικής στατιστικής που να επαληθεύουν την ομοιοπαθητική ή τα εικονικά φάρμακα.Συνήθως,τα μικροπροβλήματα περνούν από μόνα τους και βρίσκουν έδαφος οι "εναλλακτικοί" ή η γιαγιά που ξεματιάζει να πουν ότι αιτία της ίασης είναι η μέθοδός τους .


Έχετε προχωρήσει πολύ εσείς, πέρασα μια βόλτα από τα παλιά να χαλαρώσω, και βλέπω ομοιοπαθητικές θεραπείες για το πλαστικό χρήμα, μωρέ μπράβο!

Laughing

Μεγάλε κοίτα αν έχεις κανένα πρόβλημα υγείας να βρεθούμε να σε βελονίσουμε κλπ. και μετά έλα να μου πεις για έρευνες επαγωγικής στατιστικής, και δε μιλάμε για μικροπροβλήματα έτσι, οπότε κράτα καμιά πισινή γιατί πολυ φόρα πήρες βλέπω.
_________________
-Κάθε λόγος μπορεί να έχει αντίλογο. Κάθε αντίλογος πρέπει να έχει λόγο.
-Εγέμισεν ο ουρανός πετούμενους γαϊδάρους.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Φεβ 03, 2017 8:09 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Laughing

Πάντα! Η επιστημονική μέθοδος είναι ανοιχτή στην επιβεβαίωση του νέου αλλά ο νέος να είναι κι ωραίος,όχι με αρπαχτές!
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
iason
Πρύτανης


Εγγραφή: 01 Ιούν 2003
Δημοσιεύσεις: 4108
Τόπος: (Γ)Ελλάς

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Φεβ 03, 2017 10:08 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Το μαγαζί έχει θεραπείες δια πάσαν νόσον, ξέρεις τώρα, ο παλιός είναι αλλιώς, αλλά υπάρχουν και κάτι μαλακίες ρε μάγκα μου που δεν θεραπεύονται με τίποτα!!! Laughing
_________________
-Κάθε λόγος μπορεί να έχει αντίλογο. Κάθε αντίλογος πρέπει να έχει λόγο.
-Εγέμισεν ο ουρανός πετούμενους γαϊδάρους.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Φεβ 04, 2017 5:00 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Είναι γιατί η θεραπεία μερικές φορές δημιουργεί το πρόβλημα! Wink
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Θέματα Επικαιρότητας Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Επόμενο
Σελίδα 7 από 9

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center