Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Το Πλαστικό Χρήμα
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Επόμενο
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Θέματα Επικαιρότητας
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Ιαν 21, 2017 9:48 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Οι μεγάλοι κατακτητές απέτυχαν. Η παγκόσμια κεφαλαιοκρατική ελίτ το γνωρίζει καλά αυτό και προτιμά ν' αφήνει τον μισό κόσμο στην εξαθλιωμένη "ελευθερία" και τον άλλο μισό στην καταναλωτική. Έτσι θα έχει για πάντα ήσυχο το κεφάλι της!

Εσύ πότε θα το καταλάβεις συτό;
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
spyros
Πρύτανης


Εγγραφή: 21 Αύγ 2008
Δημοσιεύσεις: 3896
Τόπος: Μακεδονία

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Ιαν 22, 2017 3:03 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ότι νάναι.

Είτε το μάθω είτε όχι, η καρτούλα έφτασε, σου ετοίμασαν και νόμο για να σε αναγκάσουν να τη χρησιμοποιήσεις και εσύ αντί να το καταλάβεις και να αντιδράσεις, ενώνοντας την μικρή σου φωνή με τους υπόλοιπους αφήνεις το αντιχριαστιανικό σου κόμπλεξ να σου βάζει παρωπίδες.

Άσε τις αμπελοφιλοσοφίες του καναπέ περί αρετής και κοίτα την πραγματική ζωή.
Ορίστε, η ζωή σου δίνει μια ευκαιρία να κάνεις πράξη αυτά που διαβάζεις περί αρετής.
Ή θα αντισταθούμε στην καρτούλα, με τις όποιες συνέπεις, διότι η μάχη είναι άνιση, είτε θα την αποδεχτούμε σαν καλοί υποτελείς, και υποκριτικά θα συνεχίσουμε να δίνουμε διαλέξεις περί "αρετυής" και "ηθικής" και "ιδανικών" κάνοντας όμως την πάπια μέσα από το κουβούκι του καναπέ μας.
_________________
Μανή, Θεκέλ, Φάρες.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Ιαν 22, 2017 4:42 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Laughing

Ο Τσε ωχριά μπροστά σου!Άντε ,και με τη νίκη...cash vs card! Laughing
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
spyros
Πρύτανης


Εγγραφή: 21 Αύγ 2008
Δημοσιεύσεις: 3896
Τόπος: Μακεδονία

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Ιαν 22, 2017 10:40 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

"Ελεύθερη Βούληση"

https://www.youtube.com/watch?v=oU-BgkgODyA
_________________
Μανή, Θεκέλ, Φάρες.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Ιαν 22, 2017 11:58 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Καλά,αυτό το γαμ...ο καπιταλιστικό σύστημα είναι τόσο επιστημονικά σχεδιασμένο ώστε έχει φροντίσει και για τους επαναστάτες του: τους εκπαιδεύει να νομίζουν ότι ρίχνουν βόμβες ενώ ρίχνουν καψούλια!

Τα έλεγε ο Όργουελ ,δεν τα έλεγε;
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
spyros
Πρύτανης


Εγγραφή: 21 Αύγ 2008
Δημοσιεύσεις: 3896
Τόπος: Μακεδονία

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Ιαν 23, 2017 12:14 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Άντε λοιπόν, περιμένουμε να δούμε και την δική σου βόμβα.
_________________
Μανή, Θεκέλ, Φάρες.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
gianiss
Πρύτανης


Εγγραφή: 18 Ιούλ 2011
Δημοσιεύσεις: 6073

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Ιαν 24, 2017 10:27 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Παράθεση:
spyrosΆρα Γιάννη, μόνος σου σκέφτηκες ότι δεν υπάρχει Θεός.
Βεβαίως , που είναι το παράξενο?
Μάλλον κρίνεις εξ ιδίων που δέχτηκες την πίστη σε ένα δόγμα χωρίς καμία λογική τεκμηρίωση, βασιζόμενος- ενδεχομένως - σε δικά σου προσωπικά βιώματα , που όμως δεν μπορούν να επιβεβαιωθούν από τρίτους, άρα δικές σου ψευδαισθήσεις.
Παράθεση:


Πίστεψες μόνο τον εαυτό σου και κανέναν άλλο.



Δεν “πίστεψα” σε κάτι .
Η “πίστη” χαρακτηρίζει εσένα είναι το δικό σου “χάρισμα”.
Η άποψη μου , ότι η δημιουργία του κόσμου μας από το μηδέν στερείται λογικής , δεν είναι αποτέλεσμα πίστης σε μια φανταστική ιστορία όπως αυτή της γένεσης , ούτε στην απόφαση κάποιου άλλου που μου την υπέβαλε..
Είναι το μοναδικό “λογικό συμπέρασμα που προκύπτει από μια σειρά λογικών συλλογισμών.
Πρόκειται δηλαδή για λογική κρίση , όχι πίστη σε κάποια δογματική αλήθεια που μου υπέβαλαν από παιδί η οικογένεια και η κοινωνία που ζω.
Αν εσύ γεννιόσουν στην Ιαπωνία , από γονείς Ιάπωνες , και μεγάλωνες εκεί , τώρα θα ήσουν αντί για φανατικός χριστιανός , φανατικός Βουδιστής , και θα μας μιλούσες πάλι για βιώματα που θα σου επιβεβαίωναν αυτή την πίστη σου.

Ο τυφλός δογματισμός σου όμως ,δεν σου επιτρέπει να δεις αυτή την μεγάλη αλήθεια
Παράθεση:


Οκ, καλά έκανες. Έτσι είμαστε εμείς οι άνθρωποι. Πολλά πράγματα σκεφτόμαστε από μόνοι μας.


Όχι !
Δεν είμαστε έτσι όλοι, όπως το λες.
Μακάρι να ήταν έτσι, να σκεφτόμαστε δηλαδή , εμείς οι άνθρωποι, αντί να πιστεύουμε ή να επιτρέπουμε να σκέφτονται άλλοι για μας.
Παράθεση:


Αυτό δεν σημαίνει ότι άλλοι που σκέφτονται διαφορετικά από εμάς δεν έχουν λογική και μόνον εμείς έχουμε,
Αν “πιστεύουν” σε πράγματα παράλογα , εξυπακούεται πως δεν έχουν λογική
Παράθεση:

ούτε όσοι πάνε ακόμα ένα βήμα παρακάτω και επαληθεύουν τις εμπειρίες και τα βιώματα άλλων δεν έχουν δίκιο και έχουμε εμείς.

Αν οι επαληθεύσεις και τα βιώματά τους , δεν μπορούν να επιβεβαιωθούν και από άλλους , τότε δεν έχουν καμία επιστημονική αξία, και όσα βήματα παρακάτω και να κάνουν , θα βαδίζουν ...σε κατηφόρα.
Παράθεση:
Εκτός και αν νομίζεις ότι είσαι ο εξυπνότερος όλων, οπότε μπαίνουμε σε άλλο επίπεδο συζήτησης και ψυχανάλυσης.
Έτσι δεν είναι;

Όχι δεν είναι έτσι.
Δεν έχω καμία μεγάλη ιδέα για τον εαυτό μου, καμία ανωτερότητα.
Αντίθετα θεωρώ τον εαυτό μου πολύ μικρό και ανάξιο σύγκρισης με τους μεγάλους θεμελιωτές σπουδαίων για την εποχή τους επιστημονικών θεωριών για τον κόσμο μας .

Γνωρίζω το μπόι μου, και κρατώ το μυαλό κάτω από την σκούφια μου.


.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
skapaneas
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 12421
Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Ιαν 24, 2017 1:46 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Όποιος λεει οτι ειναι ο ανθρωπος δεν ξερει τι λεει Very Happy Very Happy & Mr. Green Mr. Green Αν μετανοησεις πριν αμαρτησεις οταν αμαρτησεις δεν θα μετανοησεις

gianiss έγραψε:
Δεν “πίστεψα” σε κάτι .
Η “πίστη” χαρακτηρίζει εσένα είναι το δικό σου “χάρισμα”.
Η άποψη μου , ότι η δημιουργία του κόσμου μας από το μηδέν στερείται λογικής , δεν είναι αποτέλεσμα πίστης σε μια φανταστική ιστορία όπως αυτή της γένεσης , ούτε στην απόφαση κάποιου άλλου που μου την υπέβαλε..
Είναι το μοναδικό “λογικό συμπέρασμα που προκύπτει από μια σειρά λογικών συλλογισμών.
Πρόκειται δηλαδή για λογική κρίση , όχι πίστη σε κάποια δογματική αλήθεια που μου υπέβαλαν από παιδί η οικογένεια και η κοινωνία που ζω.

Τοτε με βαση αυτους τους λογικους συλλογισμους γνωριζεις φυσικα πως δημιουργηθηκε το συμπαν και ποια ειναι η αιτια του Cool

Για λεγε λοιπον ; Twisted Evil

Εκτος και μενεις μονο στη λογικη κριση, πιστευοντας ακραδαντα οτι ειναι ορθη Smile


"Ελλάς γαρ μόνη ανθρωπογενή φυτόν ουράνιον και βλάστημα Θείον ηκριβωμένον, λογισμόν αποτίκτουσα οικειούμενον επιστήμην" ( Ι. Χρ. )
_________________
Ο ανθρωπος ειναι ο λογος του συμπαντος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
spyros
Πρύτανης


Εγγραφή: 21 Αύγ 2008
Δημοσιεύσεις: 3896
Τόπος: Μακεδονία

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Ιαν 24, 2017 2:06 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Αντιφάσκεις με τον εαυτό σου Γιάννη.

Από τη μια δέχεσαι ότι πίστεψες μόνο σε σένα, ταυτόχρονα δέχεσαι ότι είσαι μικρός και ανάξιος και επίσης την ίδια στιγμή θεωρείς παράλογες την πίστη, τις θέσεις και τα βιώματα αυτών των πολύ μεγάλων ανθρώπων (όπως του Μ.Βασιλείου, πολλών άλλων Αγίων της εκκλησίας μας αλλά και πολλών επιστημόνων και καθόλα αξιοπρεπέστατων ανθρώπων και διανοητών, παλαιών και σύγχρονων-όπως για παράδειγμα ο Νίκος Λυγερός, ένας από τους ευφυέστερους ανθρώπους στον κόσμο) και τα κατακρίνεις, μόνο και μόνο επειδή δεν συμφωνούν με τις υποδείξεις του "μικρού και ανάξιου" μυαλού σου- όπως εσύ ο ίδιος αυτοχαρακτηρίστηκες.

Προσπερνώ λοιπόν το παραπάνω σου κείμενο ως ένα μνημείο λογικού μπερδέματος και περιμένω μια πιο ορθολογική διατύπωση εκ μέρους σου, για να μπορέσω να βρω ένα νόημα να ασχοληθώ σε επίπεδο διαλόγου.

(Γράφε μικρές προτάσεις χωρίς συναισθηματικές εξάρσεις και χαρακτηρισμούς και θα τα καταφέρεις μια χαρά.)
_________________
Μανή, Θεκέλ, Φάρες.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
gianiss
Πρύτανης


Εγγραφή: 18 Ιούλ 2011
Δημοσιεύσεις: 6073

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Ιαν 24, 2017 6:35 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

skapaneas έγραψε:
Όποιος λεει οτι ειναι ο ανθρωπος δεν ξερει τι λεει Very Happy Very Happy & Mr. Green Mr. Green Αν μετανοησεις πριν αμαρτησεις οταν αμαρτησεις δεν θα μετανοησεις

gianiss έγραψε:
Δεν “πίστεψα” σε κάτι .
Η “πίστη” χαρακτηρίζει εσένα είναι το δικό σου “χάρισμα”.
Η άποψη μου , ότι η δημιουργία του κόσμου μας από το μηδέν στερείται λογικής , δεν είναι αποτέλεσμα πίστης σε μια φανταστική ιστορία όπως αυτή της γένεσης , ούτε στην απόφαση κάποιου άλλου που μου την υπέβαλε..
Είναι το μοναδικό “λογικό συμπέρασμα που προκύπτει από μια σειρά λογικών συλλογισμών.
Πρόκειται δηλαδή για λογική κρίση , όχι πίστη σε κάποια δογματική αλήθεια που μου υπέβαλαν από παιδί η οικογένεια και η κοινωνία που ζω.

Τοτε με βαση αυτους τους λογικους συλλογισμους γνωριζεις φυσικα πως δημιουργηθηκε το συμπαν και ποια ειναι η αιτια του Cool

Για λεγε λοιπον ; Twisted Evil

Εκτος και μενεις μονο στη λογικη κριση, πιστευοντας ακραδαντα οτι ειναι ορθη Smile


"Ελλάς γαρ μόνη ανθρωπογενή φυτόν ουράνιον και βλάστημα Θείον ηκριβωμένον, λογισμόν αποτίκτουσα οικειούμενον επιστήμην" ( Ι. Χρ. )


Η “λογική” μπορεί να αποκλείσει τις λάθος προτάσεις , όπως αυτή της δημιουργίας εκ του μηδενός, που λογικά δεν στέκει .
Έτσι κάθε μία άποψη που ξεκινά από μια τέτοια αφετηρία – όπως για παράδειγμα ή πίστη στον δημιουργό Γιαχβέ- είναι εκτός λογικής.

Έτσι αποκρύπτοντας παράλογες προτάσεις , διατυπώνοντας καινούργιες λογικές μεν , που όμως δεν απαντούν πλήρως σε όλες τις απορίες μας και τις άλλες που προκύπτουν από νέες γνώσεις που αποκτάμε (σαν ανθρωπότητα) εξετάζοντας συνεχώς τον κόσμο μας , συνεχίζουμε την έρευνα.


.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
gianiss
Πρύτανης


Εγγραφή: 18 Ιούλ 2011
Δημοσιεύσεις: 6073

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Ιαν 24, 2017 6:38 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Παράθεση:
spyrosΑντιφάσκεις με τον εαυτό σου Γιάννη.

Από τη μια δέχεσαι ότι πίστεψες μόνο σε σένα, ταυτόχρονα δέχεσαι ότι είσαι μικρός και ανάξιος και επίσης την ίδια στιγμή θεωρείς παράλογες την πίστη, τις θέσεις και τα βιώματα αυτών των πολύ μεγάλων ανθρώπων (όπως του Μ.Βασιλείου, πολλών άλλων Αγίων της εκκλησίας μας αλλά και πολλών επιστημόνων και καθόλα αξιοπρεπέστατων ανθρώπων και διανοητών, παλαιών και σύγχρονων-όπως για παράδειγμα ο Νίκος Λυγερός, ένας από τους ευφυέστερους ανθρώπους στον κόσμο) και τα κατακρίνεις, μόνο και μόνο επειδή δεν συμφωνούν με τις υποδείξεις του "μικρού και ανάξιου" μυαλού σου- όπως εσύ ο ίδιος αυτοχαρακτηρίστηκες.
Με τιμά το συμπέρασμά σου , και μου παρέχει ταυτόχρονα μια σιγουριά πως είμαι στον σωστό δρόμο και όχι στον δρόμο των αγίων πατέρων σου .
Νοιώθω πως έχω ακόμα , το τιμόνι και τα φρένα μου γερά .
Παράθεση:

Προσπερνώ λοιπόν το παραπάνω σου κείμενο ως ένα μνημείο λογικού μπερδέματος και περιμένω μια πιο ορθολογική διατύπωση εκ μέρους σου, για να μπορέσω να βρω ένα νόημα να ασχοληθώ σε επίπεδο διαλόγου.

Και εγώ θα σου πρότεινα φιλικά , αντί να περιγράφεις τα δικά σου – παράλογα- βιώματα , να αρχίσεις να σκέφτεσαι λογικά
Ξεκίνα – όσο η λογική σου αντέχει – εξέτασε και απάντησε στο εξής “παράδοξο” .
Γιατί το 90- 95% των Ελλήνων είναι ορθόδοξοι χριστιανοί , ενώ στο ίδιο ή ανάλογο ποσοστό οι Θιβετιανοί είναι βουδιστές, και οι Ιρακινοί μουσουλμάνοι .
Σε πληροφορώ – αν σου διαφεύγει- πως και αυτοί έχουν βιώματα ανάλογα με αυτά τα δικά σου , αυτά που εσύ προτείνεις σαν μοναδική “απόδειξη” της ορθότητας της πίστης σου.

.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
skapaneas
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 12421
Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Ιαν 24, 2017 7:31 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Όποιος λεει οτι ειναι ο ανθρωπος δεν ξερει τι λεει Very Happy Very Happy & Mr. Green Mr. Green Αν μετανοησεις πριν αμαρτησεις οταν αμαρτησεις δεν θα μετανοησεις

gianiss έγραψε:
skapaneas έγραψε:
Όποιος λεει οτι ειναι ο ανθρωπος δεν ξερει τι λεει Very Happy Very Happy & Mr. Green Mr. Green Αν μετανοησεις πριν αμαρτησεις οταν αμαρτησεις δεν θα μετανοησεις

gianiss έγραψε:
Δεν “πίστεψα” σε κάτι .
Η “πίστη” χαρακτηρίζει εσένα είναι το δικό σου “χάρισμα”.
Η άποψη μου , ότι η δημιουργία του κόσμου μας από το μηδέν στερείται λογικής , δεν είναι αποτέλεσμα πίστης σε μια φανταστική ιστορία όπως αυτή της γένεσης , ούτε στην απόφαση κάποιου άλλου που μου την υπέβαλε..
Είναι το μοναδικό “λογικό συμπέρασμα που προκύπτει από μια σειρά λογικών συλλογισμών.
Πρόκειται δηλαδή για λογική κρίση , όχι πίστη σε κάποια δογματική αλήθεια που μου υπέβαλαν από παιδί η οικογένεια και η κοινωνία που ζω.

Τοτε με βαση αυτους τους λογικους συλλογισμους γνωριζεις φυσικα πως δημιουργηθηκε το συμπαν και ποια ειναι η αιτια του Cool

Για λεγε λοιπον ; Twisted Evil

Εκτος και μενεις μονο στη λογικη κριση, πιστευοντας ακραδαντα οτι ειναι ορθη Smile


"Ελλάς γαρ μόνη ανθρωπογενή φυτόν ουράνιον και βλάστημα Θείον ηκριβωμένον, λογισμόν αποτίκτουσα οικειούμενον επιστήμην" ( Ι. Χρ. )


Η “λογική” μπορεί να αποκλείσει τις λάθος προτάσεις , όπως αυτή της δημιουργίας εκ του μηδενός, που λογικά δεν στέκει .
Έτσι κάθε μία άποψη που ξεκινά από μια τέτοια αφετηρία – όπως για παράδειγμα ή πίστη στον δημιουργό Γιαχβέ- είναι εκτός λογικής.

Έτσι αποκρύπτοντας παράλογες προτάσεις , διατυπώνοντας καινούργιες λογικές μεν , που όμως δεν απαντούν πλήρως σε όλες τις απορίες μας και τις άλλες που προκύπτουν από νέες γνώσεις που αποκτάμε (σαν ανθρωπότητα) εξετάζοντας συνεχώς τον κόσμο μας , συνεχίζουμε την έρευνα

Σε πλησιαζει λοιπον ενας τυπος καθόλα λογικος και σου λεει :
Κοιτα να δεις φιλε, επειδη εχω ακουσει οτι εισαι λογικος κι εγω σαν λογικος μεχρι το κοκκαλο εχω αποκλεισει τη δημιουργια του κοσμου εκ του μηδενος και μιά και ασχολεισαι με την επιστημη μπορεις να μου πεις πως ξεκινησε το συμπαν ;

Και προφανως εσυ επι της ουσιας σιωπας, μια και δεν ξερεις τι να του πεις σε αυτο που σε ρωταει

Κι αυτος συνεχιζει ακαθεκτος
Καταλαβαινω τη δυσκολια σου να απαντησεις
Εδω ολοκληρη επιστημη δεν μπορει να απαντησει και θα απαντησεις εσυ ;
Μη τρελαθουμε κι ολας
Ωστοσο μπορεις να μου απαντησεις λογικα στο εξης :
Και καλα το συμπαν, που γενναει τους κοσμους, που γεννουν τους νοημονες κι αυτοι με τη σειρα τους γεννουν τις λογικες θεωριες, δεν δημιουργηθηκε απο το μηδεν...
Δημιουργηθηκε ομως, ετσι δεν ειναι ;
Απο τι υλικο δημιουργηθηκε ;
Και πως πρωτοϋπήρξε αυτο το υλικο "πριν" απο το συμπαν ;
Ποια ειναι η θεωρια σου ως λογικος που εισαι ;


Και για να σε προλαβω, μη τυχον του απαντησεις δικολοβικα οτι : το ψαχνουμε και ελπιζουμε συντομα να εχουμε απαντησεις : σου λεω οτι εκτος συμπαντος αποκλειεται να υπαρχει υλη, αφου ολη η υλοενεργεια αποτελει το συμπαν ...

Αρα η αναζητηση αρχης για το συμπαν απο την επιστημη ειναι ακαρπη λογικα προκαταβολικα, καθοσον αυτη προϋποθετει υπαρξη υλοενεργειας "εκτος" συμπαντος, πραγμα που αποκλειεται

Αρα λογικα το συμπαν δεν μπορει να εχει αρχη
Το οποίον σημαινει οτι το συμπαν υπηρχε ανεκαθεν, υπαρχει και θα υπαρχει παντα

Τι λες κι εσυ λοιπον ως λογικος και ορθολογιστης ;;;


"Ελλάς γαρ μόνη ανθρωπογενή φυτόν ουράνιον και βλάστημα Θείον ηκριβωμένον, λογισμόν αποτίκτουσα οικειούμενον επιστήμην" ( Ι. Χρ. )
_________________
Ο ανθρωπος ειναι ο λογος του συμπαντος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιαν 25, 2017 1:38 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

spyros έγραψε:
Άντε λοιπόν, περιμένουμε να δούμε και την δική σου βόμβα.


Δεν είναι δική μου,την ετοιμάζει η φύση για την αναισθησία μας απέναντί της,είναι βραδυφλεγής αλλά θα σκάσει σίγουρα.
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
spyros
Πρύτανης


Εγγραφή: 21 Αύγ 2008
Δημοσιεύσεις: 3896
Τόπος: Μακεδονία

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιαν 25, 2017 1:50 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

gianiss έγραψε:

Γιατί το 90- 95% των Ελλήνων είναι ορθόδοξοι χριστιανοί , ενώ στο ίδιο ή ανάλογο ποσοστό οι Θιβετιανοί είναι βουδιστές, και οι Ιρακινοί μουσουλμάνοι .
Σε πληροφορώ – αν σου διαφεύγει- πως και αυτοί έχουν βιώματα ανάλογα με αυτά τα δικά σου , αυτά που εσύ προτείνεις σαν μοναδική “απόδειξη” της ορθότητας της πίστης σου.


Αν συνέβαινε αυτό που γράφεις ποτέ δεν θα άλλαζαν απόψεις οι άνθρωποι.

Άλλο πράγμα η κουλτούρα ή η θρησκεία που βρίσκεις και κληρονομείς και άλλο το κατά πόσο θέλεις να την ασπαστείς. Μην τα μπερδεύεις.

Προσωπικά επαδίωξα και είχα επαφές με γκουρού, όπως και με μουσουλμάνο κήρυκα, με εβραίο ραβίνο, με αρκετούς μάρτυρες του ιεχωβά, με άθεους (ήμουν και εγώ κάποτε). Λοιπόν, τι;
Υπάρχει έρευνα γίνεται έρευνα, ποτέ κανένας πραγματικός πιστός δεν επαναπαύεται, αλλά ψάχνει συνεχώς τον θεό.

Διάβασε τον πρόλογο εδώ:
http://www.impantokratoros.gr/guru-neos-geron-paisios.el.aspx

Ο τύπος είναι φυσικός και ζει στη Θεσσαλονίκη. Πρώην άθεος, πήγε στην Ινδία στα μεγαλύτερα μοναστήρια του κόσμου, έγινε ινδουιστής και έκανε τον συγκριτισμό του.
Είναι αυτός:
https://www.youtube.com/watch?v=GJs03YpUvkA
_________________
Μανή, Θεκέλ, Φάρες.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
gianiss
Πρύτανης


Εγγραφή: 18 Ιούλ 2011
Δημοσιεύσεις: 6073

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιαν 26, 2017 1:24 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Παράθεση:
skapaneas


Σε πλησιάζει λοιπόν ένας τύπος καθόλα λογικός και σου λέει :
Κοιτα να δεις φιλε, επειδη εχω ακουσει οτι εισαι λογικος κι εγω σαν λογικος μεχρι το κοκκαλο εχω αποκλεισει τη δημιουργια του κοσμου εκ του μηδενος και μιά και ασχολεισαι με την επιστημη μπορεις να μου πεις πως ξεκινησε το συμπαν ;

Και προφανως εσυ επι της ουσιας σιωπας,



Γιατί να σωπάσω, σε κάποιο “μασκαρεμένο” λογικό , σαν αυτόν που φαντάζεσαι?

Ένας “γνήσιος” λογικός , που αποκλείει – όπως εσύ δηλώνεις στην πρόταση - την δημιουργία του κόσμου από το μηδέν , δεν έχει “λόγο” να σκέφτεται, πως “ξεκίνησε” το σύμπαν (το Άπαν ), καθώς ένα “ξεκίνημα” οδηγεί σε αρχή εκ του μηδενός , κάτι που ο ίδιος απέκλεισε εξ αρχής σαν λογική συνέπεια .
Επομένως δεν θα με ρώταγε , αυτό που ρωτάς εσύ, ή αν με ρώταγε – όπως ρωτάς εσύ – θα πει πως δεν είναι “λογικός” .

Σε ποιον από τους δύο να απαντήσω?

Απαντώ στον “μασκαρά” λογικό .
Αποκλείοντας “λογικά” την δημιουργία από το μηδέν , οδηγείσαι στο λογικό συμπέρασμα ότι το Σύμπαν/Άπαν είναι άναρχο και αιώνιο , δηλαδή δεν “ξεκίνησε” κάποια στιγμή.
Μην μου ζητάς να σου εξηγήσω το γιατί, απλά θα σου πω ότι , μπορεί ο “κόσμος” μας – αυτός που παρατηρούμε - να έχει μία αρχή , σε μια αέναη αιώνια μεταμόρφωση , σε ένα “βρόγχο” συνεχούς φθοράς και δημιουργίας

.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Θέματα Επικαιρότητας Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Επόμενο
Σελίδα 4 από 9

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center