Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Είναι η συνείδηση βαθμωτό μέγεθος;
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2, 3 ... 50, 51, 52  Επόμενο
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
Tesla
Πρύτανης


Εγγραφή: 28 Μάϊ 2009
Δημοσιεύσεις: 1703

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Απρ 18, 2015 2:18 pm    Θέμα δημοσίευσης: Είναι η συνείδηση βαθμωτό μέγεθος; Απάντηση με Συμπερίληψη

Μπορούμε να πούμε ότι ένα Ον έχει λιγότερη συνείδηση από ένα άλλο Ον, ή η συνείδηση είναι κάτι που έχεις ή δεν έχεις;
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Απρ 18, 2015 5:49 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Μπορούμε να πούμε ότι το ποδήλατο είναι λιγότερο όχημα απ' το διαστημόπλοιο;
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
troian
Πρύτανης


Εγγραφή: 05 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 2267
Τόπος: ΧΑΛΚΙΔΙΚΗ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Απρ 18, 2015 11:33 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ας πούμε τα κριτήρια, το κριτήριο του καθρέφτη είναι οκ;
_________________
μακεδονίτικα πουλιὰ λαλοῦν μακεδονίτικα
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
skapaneas
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 12421
Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Απρ 19, 2015 4:26 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ειναι παραλογο ο λογικος ανθρωπος να πεθαινει συνειδητα και ανεξελεγκτα ως ζωο α-λογο
Idea
Παράθεση:
Μπορούμε να πούμε ότι ένα Ον έχει λιγότερη συνείδηση από ένα άλλο Ον, ή η συνείδηση είναι κάτι που έχεις ή δεν έχεις;

" Μπορούμε να πούμε ότι ένα Ον έχει λιγότερο χρημα από ένα άλλο Ον, ή το χρημα είναι κάτι που έχεις ή δεν έχεις; "

Η ποσοτητα του χρηματος εξαρταται ( κρινεται ) απο το ποσο "μακρια" μπορει να σε παει

Αν η συνειδηση λοιπον ειναι βαθμωτο μεγεθος τοτε αυτη θα κρινεται "ποσοτικα" απο την εμβελεια την οποια εχει μεσα στην κοινωνια και τον κοσμο και απο την "ακτινα" της επιγνωσης που προσφερει στο ον

Δυο οντα λογικα "βρισκονται" ταυτοχρονα "ενωπιον" της αυτης καταστασης και ενω για το ενα ειναι αδιαφορη στο αλλο προκαλει ποικιλα ερεθισματα ...

Γιατι ;;;

Στο πρωτο ον, η κατασταση βρισκεται εξω απο την ακτινα ( ευαισθησια ) της συνειδησης του
Στο ετερο ον, η κατασταση αποτελει "κατι" σαν καμπανακι αφυπνισης και το θετει σε εσωτερικη εγρηγορση οταν αυτο την αντιληφθει

Ποιο απο τα δυο οντα απουσιαζει απο την κατασταση ;;;


Πως ειναι δυνατον ενας οργανισμος που κοβει και ελεγχει το χρημα μονοπωλιακα να το δανειζει απαιτωντας επιστροφη με τοκο πραγματικο ;;
_________________
Ο ανθρωπος ειναι ο λογος του συμπαντος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
iason
Πρύτανης


Εγγραφή: 01 Ιούν 2003
Δημοσιεύσεις: 4108
Τόπος: (Γ)Ελλάς

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Απρ 19, 2015 8:30 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Εγώ καταλαβαίνω ως εξής την ερώτηση:
Η συνείδηση είναι χαρακτηριστικό ποσοτικό ή ποιοτικό;
Π.χ. η εγκυμοσύνη είναι ποιοτικό: ή είσαι ή δεν είσαι έγκυος. Δεν μπορεί κάποια να είναι λίγο ή πολύ έγκυος.

Με αυτή την έννοια βρίσκω νόημα στο ερώτημα.

Από κει και πέρα, αν το κατάλαβα, θα έθετα στον ΟΡ δυο διευκρινιστικές ερωτήσεις:
-τι ορίζεις ως ον,
-τι ορίζεις ως συνείδηση.
_________________
-Κάθε λόγος μπορεί να έχει αντίλογο. Κάθε αντίλογος πρέπει να έχει λόγο.
-Εγέμισεν ο ουρανός πετούμενους γαϊδάρους.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
gianiss
Πρύτανης


Εγγραφή: 18 Ιούλ 2011
Δημοσιεύσεις: 6073

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Απρ 20, 2015 1:15 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Καταλαβαίνω να αναφέρεται σε “έμβια όντα” , όταν μιλά για “περισσότερη” ή “λιγότερη” συνείδηση.
Το πως ορίζει όμως τη συνείδηση , δεν είναι σαφές .


.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
skapaneas
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 12421
Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Απρ 21, 2015 11:05 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ειναι παραλογο ο λογικος ανθρωπος να πεθαινει συνειδητα και ανεξελεγκτα ως ζωο α-λογο
Idea

Απλο εναι : συνειδηση ειναι η συνεχης αυτεπιγνωση του παρελθοντος του οντος


Πως ειναι δυνατον ενας οργανισμος που κοβει και ελεγχει το χρημα μονοπωλιακα να το δανειζει απαιτωντας επιστροφη με τοκο πραγματικο ;;
_________________
Ο ανθρωπος ειναι ο λογος του συμπαντος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Ouliathis
Πρύτανης


Εγγραφή: 04 Οκτ 2003
Δημοσιεύσεις: 3832
Τόπος: Κύπρος

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Απρ 21, 2015 2:07 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ενας καποιος ορισμός για την συνείδηση ειναι η βιωματική καταγραφή των δεδομένων που προκύπτουν απο τις αισθήσεις. Αυτες οι εμπειρίες ομως περιέχουν πάντα κατι υποκειμενικό, συνεπώς ενας γενικός ορισμός που θα περιελάμβανε τι ειναι συνείδηση για τον καθένα καταντάει σχεδόν αδύνατος. Πχ ειναι το ιδιο πράγμα η συνείδηση των πολλών με την συνείδηση των συναισθησιακων για παράδειγμα; Αν ναι τοτε γιατι δεν αντιλαμβάνονται τα πράγματα με τον ιδιο τροπο; Αλλα δεδομένα προκύπτουν σύμφωνα με την δίκη μου συνειδησιακή καταγραφή και αλλα με την δίκη τους, και ίσως παλι αλλα σύμφωνα με κάποιον τρίτον και ούτω καθεξής. Τι κανει την διαφορά, και συνείδηση χωρις το εγω υπαρχει, και τι μπορει να καταγράψει αν ναι; Αυτο ειναι το πρόβλημα που δυσκολεύει την κατάσταση!
_________________
Αυτο που εσείς αποκαλείτε ζωή εγώ το αποκαλώ θάνατο, κι αυτό που εσείς αποκαλείτε θάνατο, εγώ το αποκαλώ ζωή.
Εμπεδοκλής
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
skapaneas
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 12421
Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Απρ 21, 2015 6:55 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ειναι παραλογο ο λογικος ανθρωπος να πεθαινει συνειδητα και ανεξελεγκτα ως ζωο α-λογο
Idea

Το προβλημα προκυπτει αν αφησεις το ορο σισθησεις, στον εν γενει σωστο ορισμο σου για τη συνειδηση, αδιευκρινιστο ...

Εχουμε ολοι εν τελει τις ιδιες αισθησεις ή περα απο ενα κοινο πληθος αισθησεων για ολους μας ο καθενας εχει τις δικες του ιδιαιτερες αισθησεις οι οποίες και καθοριζουν εν τελει και την αντιληπτικοτητα ;

Νομιζω οτι συμβαινει το δευτερο


Πως ειναι δυνατον ενας οργανισμος που κοβει και ελεγχει το χρημα μονοπωλιακα να το δανειζει απαιτωντας επιστροφη με τοκο πραγματικο ;;
_________________
Ο ανθρωπος ειναι ο λογος του συμπαντος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Ouliathis
Πρύτανης


Εγγραφή: 04 Οκτ 2003
Δημοσιεύσεις: 3832
Τόπος: Κύπρος

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Απρ 21, 2015 9:37 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Σκαπανέα!! Επειδή ειμαι πλούσιος, ας πούμε πως σου χαρίζω μια στολή και ενα ωραίο κράνος! Τα φοράς και μπαίνεις αμέσως στον κοσμο της εικονικής πραγματικότητας. Οδηγάς αεροπλάνο, διαστημόπλοιο, η ακόμα θέτεις σε κινηση και ενα ολόκληρο συμπαν. Ολα αυτα τα βλέπεις και τα ακούς, πολυ σύντομα θα τα μυρίζεις κιόλας, κλπ κλπ. Το δώρο που μόλις σου έκανα απλα το φόρεσες πάνω απο την πρώτη σου στολή που ειναι το σώμα σου με τις αισθήσεις του όσες κι αν ειναι, πολλές η λίγες. Εξήγησε αυτο τι ειναι η συνειδηση;;; Το συγκάλυψε προφανως παρά το εξήγησε!! Η συνειδηση συνεπώς κρύβεται πίσω απο τις στολές. Ας δούμε το παράδειγμα των ιθαγενών με τις κότες! Τι ειναι αυτο που τους ξεγέλασε ολους με τον ιδιο ακριβώς τροπο και τους έκανε να δουν ακριβώς το ιδιο πράγμα; Ξεγέλασε ακόμα και τον νου δίνοντας του παραποιημένα δεδομένα, τουτ έστιν κότες. Θεωρώ πως οι ασήμαντες κότες θα πρεπει να ηταν ενα σημαντικό σύμβολο που κατι θα επρεπε να λεει στους ιθαγενεις, αλλα δεν ανήκω σε αυτους ώστε να αποπειραθώ να δώσω εξήγηση. Αυτο που μπορω να πω ειναι πως πίσω απο ολα αυτα ειναι η συνειδηση, και κανένα απο αυτα δεν την εξηγεί! Το ερώτημα παραμένει! Τι ειναι η συνειδηση; Να αποπειραθώ ακόμα έναν ορισμό ετσι για να δώσω αφορμές για την συνέχεια της συζήτησης. Συνειδηση ειναι αυτο το όλον που συναρμόζει την πραγματικοτητα σου. Αλλα παλι πως το κανει αυτο;
_________________
Αυτο που εσείς αποκαλείτε ζωή εγώ το αποκαλώ θάνατο, κι αυτό που εσείς αποκαλείτε θάνατο, εγώ το αποκαλώ ζωή.
Εμπεδοκλής
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Απρ 22, 2015 2:08 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

troian έγραψε:
Ας πούμε τα κριτήρια, το κριτήριο του καθρέφτη είναι οκ;


Τότε ένα σκουλήκι δεν έχει συνείδηση. (!)


Συνείδηση είναι η κίνηση προς την πραγματικότητα,δηλαδή προς την ιδέα.

Ένα δέντρο δεν κινείται "προς" την πραγματικότητα αλλά "μέσα" στην πραγματικότητα,ένα σκουλήκι απέχει από την πραγματικότητά ως ελλειπτικότητα που αναζητά να εκπληρώσει.

Το ασυνείδητο απλώς "είναι",το συνειδητό είναι τρόπος του είναι που κινείται προς το Είναι.
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)


Έχει επεξεργασθεί απο τον/την ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ στις Πεμ Απρ 23, 2015 12:27 am, επεξεργάσθηκε 1 φορά συνολικά
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Ouliathis
Πρύτανης


Εγγραφή: 04 Οκτ 2003
Δημοσιεύσεις: 3832
Τόπος: Κύπρος

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Απρ 22, 2015 9:58 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Τοτε η συνειδηση ειναι ενα σκουλήκι αφού και αυτη ειναι μια έλλειψη που αναζητά να ολοκληρωθεί αλλιώς γιατι μαθαίνει;
_________________
Αυτο που εσείς αποκαλείτε ζωή εγώ το αποκαλώ θάνατο, κι αυτό που εσείς αποκαλείτε θάνατο, εγώ το αποκαλώ ζωή.
Εμπεδοκλής
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Απρ 23, 2015 12:29 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Κάθε ενσυνείδητο ον είναι μια έλλειψη που κινείται προς την ολοκλήρωση.
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Ouliathis
Πρύτανης


Εγγραφή: 04 Οκτ 2003
Δημοσιεύσεις: 3832
Τόπος: Κύπρος

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Απρ 23, 2015 8:35 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ναι Ιωάννη αλλα το ενας τρόπος του ειναι που κινείται προς το ειναι δεν λεει και πολλά για την συνειδηση! Αντίθετα λεει πολυ λίγα
_________________
Αυτο που εσείς αποκαλείτε ζωή εγώ το αποκαλώ θάνατο, κι αυτό που εσείς αποκαλείτε θάνατο, εγώ το αποκαλώ ζωή.
Εμπεδοκλής
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
gianiss
Πρύτανης


Εγγραφή: 18 Ιούλ 2011
Δημοσιεύσεις: 6073

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Απρ 23, 2015 10:00 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Παράθεση:
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ

Συνείδηση είναι η κίνηση προς την πραγματικότητα,δηλαδή προς την ιδέα. 




Επομένως λες ουσιαστικά, πως συνείδηση έχει οτιδήποτε υπάρχει, οτιδήποτε δηλαδή τίθεται και “Είναι” πραγματικό, καθώς δεν υπάρχει στην “ουσία”, ακίνητη “πραγματικότητα” .
Τα πάντα που είναι πράγματι “υπαρκτά” , είναι σε κίνηση.
Η ακινησία , είναι μή υπαρκτό κατηγόρημα του “Όντως υπαρκτού”

Όσο για την “ιδέα”που αναφέρεις , αυτή θα μπορούσε να σχηματίζεται / μορφοποιείται, απροσδιόριστα, χωρίς δηλαδή κάποιο ευφυή προϋπάρχοντα σχεδιασμό , ανεξάρτητο της ύπαρξης του “ Όντος” , αλλά στα πλαίσια νόμων και σταθερών που παράγονται / διαμορφώνεται στα πρώτα στάδια της “ανάδυσης” ενός νέου κόσμου, ή την αρχή ενός καινούργιου κύκλου του υπάρχοντος , σε μια αέναη εναλλαγή “μορφών” του “όντως υπαρκτού”

Οι φυσικοί νόμοι και σταθερές , σε καμία περίπτωση δεν μπορούν να θεωρηθούν “ιδέα” , καθώς δεν είναι τίποτε παραπάνω από τον “Λόγο” που κάθε φορά προκύπτει απροσδιόριστα η σταθερότητα , ως αποτέλεσμα μεγάλου πλήθους “δοκιμών” που την δεδομένη στιγμή της “δημιουργίας” επιβεβαιώνουν την σταθερότητα του “Είναι” και έτσι είναι υπαρκτό .


.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2, 3 ... 50, 51, 52  Επόμενο
Σελίδα 1 από 52

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center