Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Η ζωή ως όνειρο
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3, 4, 5
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
Δάκης Μαυροφρείδης
Πρύτανης


Εγγραφή: 22 Ιαν 2007
Δημοσιεύσεις: 2627
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Ιούλ 24, 2015 11:33 pm    Θέμα δημοσίευσης: Re: Η ζωή ως όνειρο Απάντηση με Συμπερίληψη

Tesla έγραψε:
Πολλοί θα το έχετε ακούσει, πολλοί θα το έχετε βιώσει: η αντίληψη του χρόνου μέσα σε ένα όνειρο διαφέρει από την αντίληψη του χρόνου που έχουμε στην πραγματικότητα. Συγκεκριμένα εκτιμούν ότι το 1 λεπτό μέσα σε ένα όνειρο, είναι 5 λεπτά στην πραγματικότητα.

Έχετε σκεφτεί ποια είναι τα όρια αυτής της διαφοροποίησης της αντίληψης του χρόνου; Τι θα γινόταν αν το 1 λεπτό μέσα σε όνειρο το βιώναμε ως 1 χρόνο στην πραγματικότητα; Κάθε φορά που θα πέφταμε για ύπνο, θα ζούσαμε μια ζωή, γιατί 30 χρόνια είναι μια ζωή αν το καλοσκεφτείς.

Μπορούμε να απορρίψουμε την πιθανότητα αυτό που ζούμε να είναι ένα όνειρο;


Όταν μπαίνουμε σε τέτοιες συγκρίσεις δεν καταλήγουμε πιστεύω πουθενά για το λόγο ότι πέραν πραγματικότητας και ονείρου εδράζει η σχέση πραγματικότητας και μη πραγματικότητας. Θέλω να πω πως δεν μπορούμε να προβούμε σε συγκρίσεις από τη στιγμή που έχουμε να κάνουμε με άγνωστους όρους. Για ποια πραγματικότητα μιλάμε όταν όλα υλοποιούνται και γίνονται φανερά μέσω προσλαμβανουσών κυμάτων;
_________________
Δεν υπάρχει τίποτα πιο θαυμαστό και αξιόλογο από την ανάδειξη του ωραίου. Αρκεί, ο σκοπός της ίδιας της πράξης να μην αναλώνεται μέσα σε μια ανερμάτιστη και φλύαρη ματαιοδοξία

Δ.Μ.

http://d-mavrofrides.simplesite.com
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
TΡΙΟΜΗΔΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Απρ 2005
Δημοσιεύσεις: 2071
Τόπος: ΚΟΣΜΟΣ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Ιούλ 25, 2015 1:53 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ΟΙ ΘΕΟΙ ΠΟΥ ΛΕΣ ΔΑΚΗΣ

ΠΙΝΟΥΝ ΟΤΙ ΘΕΛΟΥΝ ΟΠΟΤΕ ΤΟ ΘΕΛΟΥΝ ΚΑΙ ΟΤΙ ΑΚΟΜΑ ΘΕΛΟΥΝ

ΑΛΛΑ ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΑΝΘΡΩΠΟΣ

ΓΙ'ΑΥΤΟ ΛΟΙΠΟΝ ΚΑΝΩ ΤΟ ΙΔΙΟ

ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ;;;

Ο ΠΙΟ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ

ΑΥΤΟ ΜΟΥ ΕΙΠΕ Η ΠΥΘΕΙΑ ΣΤΟ ΜΑΝΤΕΙΟ ΤΗΣ ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΟ ΑΝΙΚΗΤΟΣ ΕΙ



Υ.Γ

ΧΑΘΗΚΕΣ

ΤΙ ΦΑΣΗ ΔΙΑΚΟΠΕΣ?

Η ' ΠΑΠΑΛΑ?

ΡΕ ΦΙΛΕ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΣΕ ΕΚΛΙΠΑΡΩ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΨΥΧΗ ΜΟΥ
ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΟΛΟ ΜΟΥ ΤΟ ΕΙΝΑΙ

ΓΡΑΨΕ ΜΟΥ ΕΝΑ ΠΟΙΗΜΑ ΡΕ ΑΔΕΛΦΕ

ΤΕΡΜΑΤΙΣΕ ΤΟ ΠΟΥ ΛΕΝΕ

ΛΙΓΟ ΝΑ ΧΑΡΩ



...ΜΕ ΣΕΒΑΣΜΟ ΣΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ ΣΟΥ

ΤΡΙΟΜΗΔΕΥΣ
_________________
Η ΖΩΗ ΜΟΥ;OΛΗ Η ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ...

Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
gianiss
Πρύτανης


Εγγραφή: 18 Ιούλ 2011
Δημοσιεύσεις: 6073

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Ιούλ 25, 2015 11:13 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Παράθεση:
Tesla

Μπορούμε να απορρίψουμε την πιθανότητα αυτό που ζούμε να είναι ένα όνειρο;


Βεβαίως η ροή του χρόνου – η “αίσθηση” μόνο της ροής – σχετίζεται με το κυρίαρχο συναίσθημα του ατόμου , μιας δεδομένης στιγμής
Μιλάμε στην περίπτωση αυτή , για “συναισθηματικό χρόνο”

Βεβαίως η αίσθηση της ροής του χρόνου διαφέρει στο όνειρο από την πραγματικότητα .
Αυτό είναι λογικό , καθώς το όνειρο ΔΕΝ περιγράφει πραγματικά γεγονότα, αλλά “ονειρικά”.
Οι ονειρικές εικόνες μπορεί να είναι “συμβολικές” , “αλλοπρόσαλλες” , “παράλογες” .
Μπορεί να ονειρευτεί κάποιος , πως είναι και δεν είναι “κάτι” , να είναι “εδώ” και “αλλού” , σε αυτό τον πλανήτη ή σε κάποιον άλλον.
Τα όνειρα δεν έχουν συνεπή “λογική” , ενώ ο πραγματικός κόσμος μας έχει.
Για αυτό κυρίως τον “λόγο” , αυτό που ζούμε δεν είναι ένα “όνειρο” αλλά “κάτι όντως υπαρκτό” , ανεξάρτητα αν ο καθένας ενδέχεται να το αντιλαμβάνεται και να το περιγράφει υποκειμενικά , δηλαδή με τον δικό του τρόπο.

Παράθεση:
Δάκης Μαυροφρείδης

Για ποια πραγματικότητα μιλάμε όταν όλα υλοποιούνται και γίνονται φανερά μέσω προσλαμβανουσών κυμάτων;


Αυτές οι “προσλαμβάνουσες” πληροφορίες , έχουν υπαρκτά, πραγματικά αίτια ή όχι ?

.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Δάκης Μαυροφρείδης
Πρύτανης


Εγγραφή: 22 Ιαν 2007
Δημοσιεύσεις: 2627
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Ιούλ 28, 2015 8:41 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Αγαπητέ giannis,

Νομίζω δεν είναι ουσιαστικό να επικεντρωθούμε αν αυτά τα ερεθίσματα προέρχονται από "πραγματικά" αίτια ή όχι.

Το βασικό ερώτημα είναι: Αυτός που τα λαμβάνει, τι ακριβώς λαμβάνει σε σχέση με τους άλλους; Και πώς ακριβώς μεταφράζει αυτό που λαμβάνεται;

Τι είναι πραγματικό και μέχρι πού μπορούμε να φτάσουμε σε μια απόπειρα ακριβούς περιγραφής του πραγματικού κόσμου;

Όταν δεν μπορούμε να απαντήσουμε με σαφήνεια στα παραπάνω ερωτήματα, τότε ναι. Μπορεί τώρα να ζούμε ένα όνειρο και να μην το έχουμε πάρει χαμπάρι...
_________________
Δεν υπάρχει τίποτα πιο θαυμαστό και αξιόλογο από την ανάδειξη του ωραίου. Αρκεί, ο σκοπός της ίδιας της πράξης να μην αναλώνεται μέσα σε μια ανερμάτιστη και φλύαρη ματαιοδοξία

Δ.Μ.

http://d-mavrofrides.simplesite.com
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Ouliathis
Πρύτανης


Εγγραφή: 04 Οκτ 2003
Δημοσιεύσεις: 3832
Τόπος: Κύπρος

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιούλ 29, 2015 2:03 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Επιτρέψτε μου να κάνω μια προσπάθεια ορισμού για το τι ειναι πραγματικό και το όχι. ¨Οποιο ερέθισμα θεωρούμε πως έρχετε από εκεί έξω, πρέπει να είναι αναγκαστικά και πραγματικό, άσχετα με το αν το αντιλαμβανόμαστε με δικό μας ιδιαίτερο τρόπο που προκύπτει από την φυσιολογία μας. Αντίστοιχα τώρα, δεν είναι πραγματικό αν δημιουργείται εξ ολοκλήρου στον εγκέφαλό μας, και ως εκ τούτου γεννιέται και πεθαίνει εκεί, χωρίς να έχει την οποιαδήποτε σχέση με το κάτι εκεί έξω. Αλλά το τελευταίο είναι μάλλον αδύνατο, αφού θα έπρεπε να είχαμε ερεθίσματα εκ του μηδενός. Συνεπώς όλα τα ερεθίσματα έχουν μια εξωτερική αιτία ακόμα και τα όνειρα, όπου θεωρούνται ως αποτέλεσμα κάποιων επιθυμιών μας ίσως, σεξουαλικών πχ, όπως δίδασκε κυρίως ο Φροιντ, η οτιδήποτε άλλο που μπορεί να μην γνωρίζουμε ακόμα. Αν κάποιος ισχυριστεί πως η σεξουαλικότητα στον εγκέφαλο είναι που γεννιέται, συνεπώς πρέπει να θεωρηθεί ως μη πραγματική σύμφωνα με τον ορισμό, θα απαντήσω πως ναι μεν, αλλά έχει εξωτερικό αντικείμενο ύπαρξης δηλαδή μια γυναίκα η ανάλογα. Σε αυτό που θεωρούμε ως κατάσταση εγρήγορσης πάλι, συμβαίνει πάλι το ίδιο, αφού αυτές οι κυματομορφές εκεί έξω για τις οποίες μας μιλούν οι φυσικοί, αποτελούν το ερέθισμα που εμείς αντιλαμβανόμαστε ως μορφή, ήχο, μυρωδιά ή οτιδήποτε. Όλα αυτά μπορεί μάλιστα και να αλλάξουν θέσεις μεταξύ τους, ο ήχος να γίνει αντιληπτός ως εικόνα πχ, η οτιδήποτε άλλο από τα υπόλοιπα, όπως έχει ήδη αποδειχθεί πως συμβαίνει.
Επίσης πολύ ενδιαφέρον είναι να εξετάσουμε και την πραγματικότητα από πλευράς κουλτούρας, από φιλοσοφικής και πολιτιστικής πλευράς δηλαδή, γιατί δεν υπάρχει μόνο η δυτική λεγόμενη άποψη, όπου εδώ κυρίαρχο ρόλο έπαιξε και παίζει ο Πλάτωνας , Αριστοτέλης κι μερικοί άλλοι φιλόσοφοι του παρελθόντος, αλλά και η ανατολική φιλοσοφική στάση που διαφέρει σε κάποια σημεία, και δεν σημαίνει απαραίτητα εξ αιτίας της διαφοράς αυτής, πως δεν μπορεί να είναι και αυτή σωστή. ¨Ενας Ιάπωνας για παράδειγμα, ακριβώς επειδή θεωρεί τον διαλογισμό ως το απαραίτητο εργαλείο κατανόησης του κόσμου, προβαίνει σε ενέργειες ακατανόητες για εμάς ως και φασιοτικές θα μπορούσαμε να ισχυριστούμε κατά τον δικό μας τρόπο σκέψης. Η απλή προσφορά μιας κούπας με τσάι για παράδειγμα, είναι γι αυτούς μια ολόκληρη τελετουργία που πρέπει να γίνεται με τον ίδιο ακριβώς μακρύ και απαράλακτο τρόπο από όλους και για πάντα. Αυτό που για μας καταντάει φασισμός, αφού απαιτείται να το κάνεις πάντα ακριβώς έτσι, γι αυτούς είναι φιλοσοφία, δεδομένου πως ο σκοπός είναι φέρουν τον νου σε κατάσταση απόλυτης ηρεμίας. Το επιδιώκουν αυτού μέσω των τελετουργικών αυτών κινήσεων που καταντούν στο τέλος να γίνονται ασυνείδητα μέσω της επανάληψης. Χρησιμοποιούν και τα ίδια τα όνειρα μάλιστα γι αυτόν τον σκοπό, πράγμα που ίσως δεν το γνωρίζουν πολλοί από εμάς στην Δύση. Ιδού πως. Κάνοντας το αντίθετο από ότι στην εγρ'ηγορση. Στο όνειρο προσπαθούν να συνειδητοποήσουν πως κοιμούνται, ενώ ξυπνητοί προσπαθούν να περιορίσουν την περιπλάνηση της συνείδησης στα διάφορα επιθυμητά αντικείμενα, τώρα στο όνειρο και ενω έχουν συνείδηση πως κοιμούνται, περιπλανώνται μέσα του καταγράφοντας τα πάντα που συμβαίνουν, και όταν ξυπνούν προσπαθούν να κρατήσουν αυτή την μνήμη όσο ποιο ακριβή γίνεται. Αυτή η διεργασία είναι ισοδύναμη και αντίστοιχη με τον διαλογισμό, και έχει την ίδια ακριβώς σημασία. Αυτό συνεπώς που για εμάς μπορεί να είναι παράλογο η το λιγότερο αδιάφορο, γι αυτούς είναι εντελώς το αντίθετο και εξαιρετικά πραγματικό. Εχουν λάθος; όχι απαραίτητα, όπως και εμείς που χρησιμοποιούμε ως απαραίτητο εργαλείο μόνο την λογική και το πείραμα, δεν σημαίνει πως κάνουμε εμείς το λάθος. Απλά υπάρχουν πολλοί δρόμοι που οδηγούν στην Ρώμη, και είναι όλοι εξ ίσου πραγματικοί με τον δικό τους ιδιαίτερο τρόπο
_________________
Αυτο που εσείς αποκαλείτε ζωή εγώ το αποκαλώ θάνατο, κι αυτό που εσείς αποκαλείτε θάνατο, εγώ το αποκαλώ ζωή.
Εμπεδοκλής
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
gianiss
Πρύτανης


Εγγραφή: 18 Ιούλ 2011
Δημοσιεύσεις: 6073

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούλ 30, 2015 9:43 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Δάκης Μαυροφρείδης έγραψε:
Αγαπητέ giannis,

Νομίζω δεν είναι ουσιαστικό να επικεντρωθούμε αν αυτά τα ερεθίσματα προέρχονται από "πραγματικά" αίτια ή όχι.

Το βασικό ερώτημα είναι: Αυτός που τα λαμβάνει, τι ακριβώς λαμβάνει σε σχέση με τους άλλους; Και πώς ακριβώς μεταφράζει αυτό που λαμβάνεται;

Τι είναι πραγματικό και μέχρι πού μπορούμε να φτάσουμε σε μια απόπειρα ακριβούς περιγραφής του πραγματικού κόσμου;

Όταν δεν μπορούμε να απαντήσουμε με σαφήνεια στα παραπάνω ερωτήματα, τότε ναι. Μπορεί τώρα να ζούμε ένα όνειρο και να μην το έχουμε πάρει χαμπάρι...


Δεν καταλαβαίνω την “λογική” της θέσης σου φίλε Δάκη .

Σε δυσκολεύει μάλλον, η αντικειμενική αδυναμία της περιγραφής της πληροφορίας που κάποιος δέχεται .
Πράγματι η περιγραφή αυτή είναι πάντα σχετική.
Αυτό δεν αλλάζει το γεγονός που μπορεί να είναι πραγματικό .
Η σχετικότητα της περιγραφής κάτι πραγματικού, καθώς και η σχετικότητα της αντίληψης μιας περιγραφής από διαφορετικά άτομα , δεν κάνει ένα πραγματικό γεγονός “ονειρικό”
Μπορεί η αντίληψη που έχω εγώ για το “κόκκινο” να μην είναι ακριβώς η ίδια με την δική σου (και σίγουρα δεν είναι , κατά την γνώμη μου) αυτό δεν κάνει το “χρώμα” (όποιο χρώμα) , μη υπαρκτό
Η διάκριση των χρωμάτων είναι μια πραγματικότητα , που ενδεχομένως ο καθένας αντιλαμβάνεται διαφορετικά , αλλά συμβατικά ομονοούν όλοι


Θα πρέπει τουλάχιστον να παραδεχθείς – για να μπορέσουμε να έχουμε μια βάση στη συζήτηση - πως εσύ ή αυτό που σου δημιουργεί / παράγει τον ονειρικό σου κόσμο , υπάρχει πραγματικά και μέσα στο ονειρικό σου σενάριο , είναι δεδομένο και το γνωρίζεις στο “όνειρο” σου απόλυτα , πως το “όνειρο” που ζεις τώρα , θα διακοπεί οριστικά και αμετάκλητα κάποια στιγμή.
Και ποιο το νόημα τότε ύπαρξης του ονείρου , ενός ονείρου που κανένας δεν ξυπνά ποτέ ?
Που , πότε και πως το υποκείμενο του ονείρου, απέκτησε τις πληροφορίες που ονειρεύεται?

Θα πρέπει να εξετάσουμε και αν αυτό που ζεις σαν όνειρο , έχει σχέση ως προς την συνέπεια και την λογική του κόσμου που στην “ονειρική ζωή” σου υποθέτεις πως ονειρεύεσαι .
Αν δηλαδή τα “όνειρα” (μια και στην ονειρική ζωή σου υπάρχουν και όνειρα όνειρα) που ονειρεύεσαι στην “ονειρική ζωή” , έχουν την ίδια λογική με την “ονειρική ζωή” σου , αν δηλαδή στην “ονειρική ζωή” σου , έχεις εντοπίσει έστω και ένα γεγονός εξωπραγματικό , αλλοπρόσαλλο, παράλογο κλπ κλπ όπως συμβαίνει στα “ονειρικά” που πραγματικά νοήμονα όντα ονειρεύονται.

Βεβαίως υπάρχουν περιπτώσεις”εξαπάτησης” των αισθητήριων οργάνων μας , κυρίως της όρασης .
Αυτό είναι ένα θέμα που μπορούμε να το εξετάσουμε ειδικά .
Σε αυτή την “εξαπάτηση” βασίζονται τα ποιο πολλά “κόλπα” - πολλά από αυτά άκρως αντιστασιακά – των διαφόρων μάγων / ταχυδακτυλουργών


.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
TΡΙΟΜΗΔΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Απρ 2005
Δημοσιεύσεις: 2071
Τόπος: ΚΟΣΜΟΣ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Αύγ 03, 2015 11:58 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

https://www.youtube.com/watch?v=oIDYl-bfvw0

p.s

PEEACE 2 WHE WORLD
_________________
Η ΖΩΗ ΜΟΥ;OΛΗ Η ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ...

Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3, 4, 5
Σελίδα 5 από 5

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center