Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Η μόνη λύση για το Ισλάμ...
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3, 4  Επόμενο
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
Ouliathis
Πρύτανης


Εγγραφή: 04 Οκτ 2003
Δημοσιεύσεις: 3832
Τόπος: Κύπρος

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Μάρ 16, 2015 11:46 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Α και κατι ακόμα. Φρόντισε να μην διαστρεβλωνεις τς λόγια των άλλων και να είσαι τουλάχιστον τίμιος ότι κι αν υποστηρίζεις. Εγω δεν έγραψα πουθενά πως οι Έλληνες αγωνιστές ήταν όλοι μουσουλμάνοι. Σιγά μην ήτανε και βουδιστές. Ο Ανδρουτσος είπα πως ναι ήτανε,και κατηγορηθηκε γι αυτο και απο έναν πατριάρχη κιόλας, λέγοντας για αυτόν πως δεν ειναι χριστιανός αλλα δερβίσης. Το τελευταίο ειναι τίτλος του μουςουλμανικου τάγματος των μπεχτατση η κάπως ετσι, δεν θυμάμαι ακριβώς το όνομα. Αλλα θα μου πεις εδω πως ο πατριάρχης Γρηγόριος ο Ε τους αφόρισε αργότερα όλους, ο Ανδρουτσος θα γλίτωνε;
_________________
Αυτο που εσείς αποκαλείτε ζωή εγώ το αποκαλώ θάνατο, κι αυτό που εσείς αποκαλείτε θάνατο, εγώ το αποκαλώ ζωή.
Εμπεδοκλής
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
troian
Πρύτανης


Εγγραφή: 05 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 2267
Τόπος: ΧΑΛΚΙΔΙΚΗ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Μάρ 17, 2015 2:50 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

skakos έγραψε:

Και τι λύση βρίσκεις για το φανατισμό αν όχι την αγάπη του Χριστιανισμού;

Και τι εννοείς ότι το Κοράνι καλεί σε βία αλλά όχι όπως το φαντάζομαι. Εγώ το φαντάζομαι με τσεκούρια. Εσύ; Με μπαλτάδες;

Τον βουδισμό, διαφωνείς;
Σοβαρά τώρα σαν κοινωνικός οφελιμιστής και υλιστής που είμαι περιμένεις να συμφωνήσω σε μεταφυσικές αγάπες; Ε όχι δα. Παρόλα αυτά συμβιβάζομαι και αποδέχομαι ότι η αγάπη των θρησκειών είναι προτιμότερη από τον φανατισμό τους.

Άσε πως το φαντάζομαι, οι μουσουλμάνοι το βλέπουν σαν αντίποινα, δηλαδή αν ακόμα ο άπιστος ζητήσει ανακωχή είναι υποχρεωμένος από την ηθική του κορανίου να σταματήσει τις εχθροπραξίες. Τυπικά δεν ξεκινάν ιερούς πολέμους.

skakos έγραψε:


Τι λες ρε μάστορα!

Είδες ΕΝΑΝ μουσουλμάνο να μην φωνάζει (που μπορεί να μην φώναζε για χίλιους δυο λόγους) και αυτομάτως έβγαλες το συμπέρασμα ότι οι μουσουλμάνοι είναι καλοί και οι Έλληνες κακοί;

Είμαστε με τα καλά μας?!?!?

Άρα φαντάζομαι οι αποκεφαλιστές στη Συρία και στο Ιράκ δεν είναι αληθινοί. Είναι προπαγάνδα των ΜΜΕ που θέλουν να μας πείσουν ότι οι ισλαμιστές είναι κακοί ενώ είναι αγγελούδια.

Το ότι το ιερό τους κείμενο καλεί σε ΣΦΑΓΕΣ ΑΠΙΣΤΩΝ για εσένα δεν παίζει ρόλο. Ο σιωπηλός μουσουλμάνος ψαράς σε έπεισε...

Τρεις λαλούν και ένας αποκεφαλίζει...

Όταν τα τσεκούρια έρθουν στην πόρτα μας, εμείς θα συζητάμε ακόμα για τον ήρεμο μουσουλμάνο ψαρά...

Ό,τι να 'ναι.


Μα δεν διαβάζεις τι γράφω; δεν ήξερα καν αν ήταν μουσουλμάνος γιαυτό το έψαξα. Μισό λεπτό, δέχεσαι ότι υπάρχουν ήρεμοι μουσουλμάνοι;

@spyros
Δεν έχει νόημα να απαντάω και να μην δέχεσαι τις απαντήσεις, ούτε να προσπαθείς να μειώσεις τον συνομιλητή λέγοντας ότι δεν έχει γνώση πάνω στην συζήτηση(κάτι που δεν ισχύει στην προκείμενη) για να περάσεις αυτά που θες. Σαν σοφός συζητητής θα κάνω πίσω σε μια κουβέντα χωρίς νόημα.
_________________
μακεδονίτικα πουλιὰ λαλοῦν μακεδονίτικα
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Μάρ 17, 2015 7:17 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ouliathis έγραψε:
Υπάρχουν και νεοπαγανιστές εδω μέσα;;;;; Μα τον Δια αυτο ειναι ανήκουστο.
Δεν βρίσκεται ένας τζιχαντιστης να τους εξηγήσει το όνειρο τέλος πάντων; Μην τους κατηγορούμε μονο τους ανθρώπους δηλαδη! Να λέμε τς κακά τους αλλα και τα σωστά! Κι αυτοί αρχαια αγάλματα γκρεμίζουν. Wink
Τέλος πάντων μετά απο την σημαντική αυτή καταγγελία οφείλω με την σειρά μου να πω πως υποψιάζομαι ποιος ειναι ο ένας! Ο Ιωάννης ειναι το καταγγελω δημοσίως και αν κάνω λάθος να μου πάρετε το κεφάλι. Ο άλλος μου διαφεύγει ακόμα αλλα θα τον βρω που θα μου πάει!!



Laughing


Βασικά είμαι παγανιστής ορθόδοξος καθολικά διαμαρτυρόμενος,για να παραφράσω τον αλήστου μνήμης Αντρέα Παπανδρέου.

Κάποιοι,πάντως,που δε θα το ομολογήσουν, θέλουν να εκμεταλλευτούν τα αθώα θύματα κάποιων απολίτιστων μουσουλμάνων σε δεκανίκι της θρησκευτικής τους αδιαλλαξίας.
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
spyros
Πρύτανης


Εγγραφή: 21 Αύγ 2008
Δημοσιεύσεις: 3896
Τόπος: Μακεδονία

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Μάρ 17, 2015 9:58 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Άσε τα αδερφίστικα τσαλιμάκια γιαννάκη και κοίτα να έχεις το θάρρος να υποστηρίζεις αυτά που πιστεύεις, χωρίς ντροπές και κρυψοενοχές. Αν μη τι άλλο οι αρχαίοι μας πρόγονοι θεωρούσαν αρετή την ανδρεία και όχι τα πουστριλίκια.


troian έγραψε:

@spyros
Δεν έχει νόημα να απαντάω και να μην δέχεσαι τις απαντήσεις, ούτε να προσπαθείς να μειώσεις τον συνομιλητή λέγοντας ότι δεν έχει γνώση πάνω στην συζήτηση(κάτι που δεν ισχύει στην προκείμενη) για να περάσεις αυτά που θες. Σαν σοφός συζητητής θα κάνω πίσω σε μια κουβέντα χωρίς νόημα.


Α, ναι;

Στην 2η ερώτηση, "τι προβλέπει το ισλαμ για τους αποστάτες;" η απάντηση είναι μόνο μια: ΘΑΝΑΤΟΣ με εκτέλεση από δήμιο ή δημίους.

Στο ξαναγράφω, διότι έχεις και θέμα με την ανάγνωση και την κατανόηση:
ΘΑΝΑΤΟΣ

Πότε έγραψες το παραπάνω σοφέ μου συζητητή;

Όσον αφορά την 1η ερώτηση (η οποία και εξηγεί και την ποινή του θανάτου για την αποστασία -γιαυτό άλλωστε την έθεσα πριν την 2η ερώτηση ) δεν είπες τίποτα. Άρα είσαι πράγματι πανάσχετος εφόσον δεν ήξερες ούτε την 1η, ούτε την 2η, εκτός και αν ήξερες αλλά λόγω εγωισμού φοβόσουν να απαντήσεις για να μην αυτοαναιρεθείς, οπότε δεν είσαι άσχετος αλλά ανόητος εγωιστής.

Το δε αποκορύφωμα είναι το σεντόνι του Ιάσων:
Τι λέει ο Ιάσων;
Ότι υπάρχουν πολλοί μουσουλμάνοι που πιστεύουν στον Χριστό, την Παναγία και τους Αγίους!
Καλέ μου Ιάσων, εδώ και πάάάάρα πολλά χρόνια γνωρίζουμε πολύ καλά ότι γίνονται θαύματα ΟΡΘΟΔΟΞΩΝ ΑΓΙΩΝ και της ΠΑΝΑΓΙΑΣ στους μουσουλμάνους.
Οι ίδιοι οι μουσουλμάνοι τα μαρτυρούν, όχι οι χριστιανοί.
Καλέ μου Ιάσων έχω δει στο Άγιο όρος πολλά δώρα αξιωματούχων Τούρκων, και αράβων από τα χρόνια ακόμα της Τουρκοκρατίας (μάλιστα στη σκήτη της Αγίας Άννας υπάρχει ασημένια καντήλα δώρο της γυναίκας σουλτάνου) τα οποία είναι τάματα-μαρτυρίες για θαύματα που έχουν γίνει στους μουσουλμάνους.
Καλέ μου Ιάσων, κάθε χρόνο ανήμερα του Αγίου Γεωργίου στα Πριγκηπόνησα, δεκάδες χιλιάδες τούρκοι μαρτυρούν το θαύμα του Ορθόδοξου Αγίου στη ζωή τους (ΠΑΡΑ ΤΙΣ ΕΝΤΟΝΕΣ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΕΣ ΤΩΝ ΜΟΥΦΤΗΔΩΝ ΝΑ ΑΠΟΤΡΕΨΟΥΝ ΤΟΥΣ ΜΟΥΣΟΥΛΜΑΝΟΥΣ ΠΡΟΣΚΥΝΗΤΕΣ ΝΑ ΠΑΝΕ ΣΤΗΝ ΟΡΘΟΔΟΞΗ ΕΚΚΛΗΣΙΑ)
https://www.youtube.com/watch?v=1w8ud-S2s7I

Και τι αποδεικνύει αυτό;
ΟΤΙ Ο ΜΟΥΣΟΥΛΜΑΝΟΣ ΞΕΡΕΙ ΚΑΤΑ ΒΑΘΟΣ ΟΤΙ ΤΟ ΚΟΜΜΑΤΙ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΠΟΥ ΔΙΔΑΧΤΗΚΕ ΣΤΟ ΙΣΛΑΜ ΕΙΝΑΙ ΛΑΘΟΣ.
ΚΑΙ ΤΟΤΕ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΦΕΥΓΕΙ;
ΓΙΑΤΙ ΦΟΒΑΤΑΙ.
ΔΙΟΤΙ Η ΑΠΟΣΤΑΣΙΑ ΣΤΟ ΙΣΛΑΜ ΤΙΜΩΡΕΙΤΑΙ ΜΕ ΘΑΝΑΤΟ.

Και την ποινή του θανάτου μπορεί να την επιβάλλει το οποιοδήποτε, το οποιοδήποτε ισλαμικό δικαστήριο και να την εκτελέσει ο οποιοσδήποτε, ο οποιοσδήποτε πιστός!

Παράθεση:

http://en.wikipedia.org/wiki/Sabatina_James

H Sabatina έφυγε από το Πακιστάν να σπουδάσει στην Ευρώπη.
Εκεί ακούει για πρώτη φορά για τον Χριστιανισμό και τελικά γίνεται Χριστιανή.
Η φιλήσυχη και ειρηνική οικογένειά της, την αποκυρήσει και ο πατέρας της την επικυρήσσει ζητώντας την δολοφονία της.
Αρχίζει η περιπέτεια της ζωής της που την αναγκάζει να αλλάζει συνεχώς ονόματα, σπίτια και χώρες διαμονής.
κλπ, κλπ, κλπ.


Το ισλαμ δεν είναι θρησκεία και όποιος το υποστηρίζει αυτό είναι άσχετος και αφελής.

Το ισλαμ είναι ΣΥΣΤΗΜΑ πολιτικοοικονομικό, στο οποίο μέσα έχει ενταγμένη και τη θρησκεία.
Η αποστασία από το Ισλαμ αντιμετωπίζεται ως εσχάτη προδοσία, άρα ενεργοποιεί αυτομάτως την ποινή του θανάτου.
(Κάτι σαν το Ναζισμό ή τον Κομμουνισμό του Λενιν, Σταλιν, Μαο, κλπ δηλαδή των "αθεϊστικών" υλιστικών καθεστώτων .. Laughing )
http://islamforgreeks.org/2014/01/14/apostasy-punishment/

Δεν είναι θρησκεία, αλλά περιέχει και θρησκεία.
_________________
Μανή, Θεκέλ, Φάρες.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
iason
Πρύτανης


Εγγραφή: 01 Ιούν 2003
Δημοσιεύσεις: 4108
Τόπος: (Γ)Ελλάς

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Μάρ 17, 2015 10:30 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ouliathis έγραψε:
Ο τζελαλεντιν Ρούμι ανήκε νομίζω στην ισλαμική αίρεση των Σουφι.

Πολύ γενικό αυτό, υπάρχει περισσότερο βάθος.
Δες http://www2.egiklopedia.gr/asiaminor/Forms/fLemmaBody.aspx?lemmaid=4580. Παραθέτω (ακολούθησε συνδέσμους...):
Eγκυκλοπαίδεια Μείζονος Ελληνισμού έγραψε:

Πέρα από τις πιθανές διαπροσωπικές σχέσεις σε φιλικό ή επαγγελματικό επίπεδο, στην περιοχή του Ικονίου μπορούμε να διακρίνουμε μία σημαντική «επαφή» των πιστών των δύο θρησκειών· το μοναστικό συγκρότημα γύρω από την εκκλησία του Αγίου Χαρίτωνος κοντά στο Ικόνιο ήταν ένα από τα παλιότερα «μεικτά» ιερά. Δίπλα στις εκκλησίες του Αγίου Χαρίτωνος, του Αγίου Αμφιλοχίου, του Αγίου Σάββα και της Παναγίας υπήρχε ένα τζαμί που, σύμφωνα με την παράδοση, χτίστηκε στο σημείο όπου, με παρέμβαση του αγίου Χαρίτωνος, σώθηκε από επικίνδυνη πτώση το παιδί του μυστικιστή και καθαγιασμένου ιδρυτή των Μεβλεβήδων δερβίσηδων Μεβλανά Τζαλάλ αλ-Ντιν Ρουμί. Πιθανότατα πρόκειται για το «μοναστήρι του Αγίου Πλάτωνα», το οποίο επισκέπτονταν το 13ο αιώνα ο Μεβλανά Ρουμί και οι οπαδοί του για να προσευχηθούν και να συζητήσουν με τους Έλληνες μοναχούς. Το 15ο αιώνα επίσης, η εκκλησία του Αγίου Αμφιλοχίου που μετατράπηκε σε τζαμί ήταν κοινός τόπος λατρείας για Έλληνες και Οθωμανούς – για όσο πληροφορούμαστε τουλάχιστον.

_________________
-Κάθε λόγος μπορεί να έχει αντίλογο. Κάθε αντίλογος πρέπει να έχει λόγο.
-Εγέμισεν ο ουρανός πετούμενους γαϊδάρους.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
troian
Πρύτανης


Εγγραφή: 05 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 2267
Τόπος: ΧΑΛΚΙΔΙΚΗ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Μάρ 17, 2015 12:31 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Αστο Σπύρο, κάνε την προπαγάνδα σου αλλά μην την παρουσιάζεις σαν λογικό συμπέρασμα από την συζήτηση όταν δεν κάνεις συζήτηση και δεν τηρείς τους βασικούς κανόνες. Κάνε αυτό που ήρθες να κάνεις.
_________________
μακεδονίτικα πουλιὰ λαλοῦν μακεδονίτικα
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
spyros
Πρύτανης


Εγγραφή: 21 Αύγ 2008
Δημοσιεύσεις: 3896
Τόπος: Μακεδονία

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Μάρ 17, 2015 1:39 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Είσαι αστείος.
Η ανοησία σου πηγάζει από τον αθεράπευτο εγωισμό σου.

Οι ίδιες οι ιστοσελίδες των μουσουλμάνων που σου παρέθεσα γράφουν αυτά που έγραψα και όχι κάποιος εργοδότης μου που με πληρώνει για να κάνω προπαγάνδα (τι βλακεία ήταν πάλι αυτή; ).
Οι ίδιοι το γράφουν ότι το ισλαμ δεν είναι θρησκεία αλλά ΣΥΣΤΗΜΑ και όχι εγώ.

Διάβασέ τες και ξεστραβώσου και επιτέλους κύριε σοφέ συζητητά και ουμανιστή φιλάνθρωπε προοδευτικέ πάψε να είσαι ρατσιστής και προκατελλειμένος και ξύπνα από τον εαυτουλάκο σου και από αυτά που θέλεις με αφέλεια να πιστεύεις. Διότι πιστεύεις σε μαλακίες που υπάρχουν μόνο στο μυαλό σου.

Παράθεση:
Η θρησκεία στον δυτικό πολιτισμό, από την στιγμή που εκλαμβάνεται ως κατώτερη και είναι θέμα προσωπικής επιλογής του καθενός, είναι αρκετά λογικό να εκπλήσσει αρνητικά όταν ενημερώνονται ότι στον Ισλαμικό νόμο ο αποστάτης τιμωρείτε με θάνατο.

Το Ισλάμ δεν είναι απλά μια θρησκεία αλλά ένα ολοκληρωμένο σύστημα ζωής. Πέρα από την θεολογία, οι νόμοι του δεν διέπουν μόνο την συμπεριφορά του πιστού αλλά σχηματίζουν τους βασικούς κανόνες και την δημόσια τάξη σε ένα Ισλαμικό κράτος.

Στο Ισλαμικό δίκαιο «αποστασία» (Ρίντα) σημαίνει την άρνηση των νόμων (και θεολογικών) και άρνηση συμμετοχής στην κοινωνία. Είναι προδοσία ενάντια στο κράτος η οποία μετέπειτα ανοίγει την πόρτα για εχθροπραξίες στα πονηρά μυαλά..

(από την ισλαμική ιστοσελίδα http://islamforgreeks.org/2014/01/14/apostasy-punishment/ )

Και για να το κλείσω, όλοι εδώ σχολιάσανε "από τον κανεπέ" εκ του ασφαλούς και όπως πίστευαν ότι έχουν τα πράγματα.
Εγώ όμως έχω γνωρίσει και έχω συνομιλήσει με μουσουλμάνους, καθώς και με αποστάτες μουσουλμάνους (στην περιοχή που μένω έχουν βαφτιστεί χριστιανοί κάποιοι τέτοιοι άνθρωποι, φοιτητές από την Αφρική).
Όλοι κρύβονται, ή είναι αρκετά προσεκτικοί και επιφυλακτικοί, παρότι βρίσκονται σε μη μουσουλμανική χώρα.
https://greekmurtadeen.wordpress.com/everything-on-apostasy/

Μην είστε αφελείς και μη γίνεστε ανόητοι.

Το ισλαμ είναι ένας δρόμος χωρίς επιστροφή.

Αλλά τι λέω.. μπορεί να νικηθεί η εκούσια εμμονή στην ανοησία;
Παραδίνομαι!
_________________
Μανή, Θεκέλ, Φάρες.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Ouliathis
Πρύτανης


Εγγραφή: 04 Οκτ 2003
Δημοσιεύσεις: 3832
Τόπος: Κύπρος

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Μάρ 17, 2015 3:05 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Σε προηγούμενη δημοσίευση ο Ιασονας μπήκε στον κόπο να μας περιγράψει την ζωή κάποιων "απολίτιστων" μουσουλμάνων οι οποίοι ζουν αρμονικότατα με τους χριστιανούς της περιοχής έχοντας μέχρι και κοινές τελετές με τους τελευταίους, και όχι μονο αυτο αλλα έχουν φτάσει μεχρι του σημείου να τιμούν οι απολίτιστοι ακόμα και τους αρχαίους προγόνους μας, έστω και αν αυτοί δεν ισχυρίζονται πως ανήκουν στο ίδιο έθνος με αυτούς.
Όλα αυτα τα ενδιαφέροντα τα έγραψε για να εισπράξει την πληρωμένη απάντηση άλλου μέλους, που ουτε λίγο ουτε πολυ μας λέει πως τα θεωρεί φυσικά όλα αυτα, διότι όλοι οι ορθοδοξοι άγιοι μαζεύτηκαν εκει λέει και πλάκωσαν τους απολίτιστους μουσουλμάνους στα θαύματα, ε τι να κανουν κι αυτοί οι καημένοι, μπροστά στην θαυμαστή αυτή κατάσταση αναγκάστηκαν να υποχωρήσουν και να ακολουθήσουν κι αυτοί τους χριστιανούς!!!! Αυτός ειναι ο πραγματικός λόγος της ειρηνικής συνύπαρξης εκει μας λέει και το εννοεί!!!
Οι ορθόδοξοι άγιοι ειναι οι πραγματικοί υπεύθυνοι!! Ας μην κάνανε θαύματα αυτοί και θα βλέπατε όλοι εσείς οι παγανιστηκα καθολικά Διαμαρτυρόμενοι κλπ.
Στο δε τέλος μπαίνει και το κερασάκι στην τούρτα. Το ίδιο μέλος κατηγορεί τον Τρωα για.......ρατσιστή γιατί αρνείται να προχωρήσει στην λογική του συνολικά κακού Ισλάμ. Σηκώθηκαν τα πόδια να χτυπήσουν το κεφάλι εν ολίγοις!
Μα τον Δια ότι και να πει κανείς ειναι λίγο. Μακάριοι οι φτωχοί τω πνεύματι. Απο αυτή την σκοπιά καλά κανει και τα λέει σίγουρα!!!
Αλλα πάλι τα πράγματα δεν σταματούν εδω! Ουχι λέγω, υπάρχει και συνέχεια ζωή ναχουμε! Το Ισλάμ λέγει δεν ειναι απλα θρησκεία. Ειναι λέει πολιτικό οικονομικό σύστημα συγχρόνως και το ψέγει φυσικά γι αυτο. Το ότι στην Ελλάδα η "ορθοδοξη" εκκλησία κανει ακριβώς το ίδιο και έχει κολλήσει πάνω στο κράτος σαν βδέλλα, αυτο οι ορθόδοξοι άγιοι το επιτρέπουν, έστω και αν δεν συμβαινει πουθενά άλλου στην Ευρώπη. Κανένα ψιλοθαυματακι εδω αρνούνται πεισματικά να το κανουν!!!
Κατα τα αλλα ο Τρωας εξακολουθεί να ειναι ρατσιστής!! Τι να σου κάνω διάλεξες λάθος ψευδώνυμο. Μα τον Δια πάλι, ειμαι σίγουρος πως αν είχες διαλέξει το Άγιος Σπυρίδωνας αντ αυτού, θα την είχες γλυτώσει Very Happy
_________________
Αυτο που εσείς αποκαλείτε ζωή εγώ το αποκαλώ θάνατο, κι αυτό που εσείς αποκαλείτε θάνατο, εγώ το αποκαλώ ζωή.
Εμπεδοκλής
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
troian
Πρύτανης


Εγγραφή: 05 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 2267
Τόπος: ΧΑΛΚΙΔΙΚΗ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Μάρ 17, 2015 4:44 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

@Ouliathis
πρόσεξε τώρα το ισλάμ όπως και κάθε θρησκεία έχει αντιθέσεις και αντιφάσεις, από την μία βία από την άλλη η ελεημοσύνη αλλά ο Σπύρος δεν θέλει να δει το ισλάμ συνολικά, θέλει να περάσει αυτό που θέλει.
Συγκριτικά ο χριστιανισμός είναι πιο φιλελεύθερος από τον μουσουλμανισμό απλά σαν αβρααμικές θρησκείες μαζί και ο ιουδαισμός έχουν κάποια κοινά χαρακτηριστικά.
_________________
μακεδονίτικα πουλιὰ λαλοῦν μακεδονίτικα
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Ouliathis
Πρύτανης


Εγγραφή: 04 Οκτ 2003
Δημοσιεύσεις: 3832
Τόπος: Κύπρος

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Μάρ 17, 2015 5:57 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Σωστά συν κατι ακόμα θα έλεγα. Το γεγονός πως κάποιοι μουσουλμάνοι και χριστιανοί μπορούν να ζουν αρμονικά, συτο δεν έχει να κανει σε τίποτα με τους μουσουλμάνους τους ίδιους, αλλα οφείλεται σε θαύματα χριστιανών Αγίων. Κατα τα αλλα τωρα κάποιοι "άλλοι" σύμφωνα με τον ίδιο ειναι ρατσιστές .
No comment που λένε και οι πολιτισμένοι, το έκανα πριν άλλωστε!
_________________
Αυτο που εσείς αποκαλείτε ζωή εγώ το αποκαλώ θάνατο, κι αυτό που εσείς αποκαλείτε θάνατο, εγώ το αποκαλώ ζωή.
Εμπεδοκλής
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Μάρ 18, 2015 8:58 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

spyros έγραψε:
Άσε τα αδερφίστικα τσαλιμάκια γιαννάκη και κοίτα να έχεις το θάρρος να υποστηρίζεις αυτά που πιστεύεις, χωρίς ντροπές και κρυψοενοχές. Αν μη τι άλλο οι αρχαίοι μας πρόγονοι θεωρούσαν αρετή την ανδρεία και όχι τα πουστριλίκια.






Σιγά ρε "τζάμπα μάγκα" ,θα σου σκιστεί το καλσόν απ' την πολλή τρίχα-κάγκελο.!



Laughing
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
iason
Πρύτανης


Εγγραφή: 01 Ιούν 2003
Δημοσιεύσεις: 4108
Τόπος: (Γ)Ελλάς

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Μάρ 19, 2015 10:56 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ειρήνη υμίν, αδελφοί. Μην παρεκτρέπεστε, περικαλώ.
Λίγη αυτοκριτική-αυτοθεώρηση κανέναν δεν έβλαψε, έτσι δεν είναι;
Ελληνικής βαρβατίλλλας το ανάγνωσμααα, πρόόόσχωμεεεεν...
_________________
-Κάθε λόγος μπορεί να έχει αντίλογο. Κάθε αντίλογος πρέπει να έχει λόγο.
-Εγέμισεν ο ουρανός πετούμενους γαϊδάρους.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Μάρ 19, 2015 5:44 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ιάσων,δε μου γεμίζεις το μάτι ότι θες να ηρεμήσεις τα πνεύματα.Την παροιμία με τη Βασίλω μου θυμίζεις...το 'πιασες το υπονοούμενο,ε; Wink
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
iason
Πρύτανης


Εγγραφή: 01 Ιούν 2003
Δημοσιεύσεις: 4108
Τόπος: (Γ)Ελλάς

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Μάρ 19, 2015 8:36 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ε τι να λέει, χαρά είχαμε στο φόρουμ, ο γάμος μας έλειπε όμως.
_________________
-Κάθε λόγος μπορεί να έχει αντίλογο. Κάθε αντίλογος πρέπει να έχει λόγο.
-Εγέμισεν ο ουρανός πετούμενους γαϊδάρους.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Μάρ 19, 2015 8:41 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Laughing
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3, 4  Επόμενο
Σελίδα 3 από 4

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center