Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Η επόμενη μέρα
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Επόμενο
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Συζητήσεις για Θέματα
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
Δάκης Μαυροφρείδης
Πρύτανης


Εγγραφή: 22 Ιαν 2007
Δημοσιεύσεις: 2627
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Ιαν 23, 2015 11:23 pm    Θέμα δημοσίευσης: Η επόμενη μέρα Απάντηση με Συμπερίληψη

Τελικά τι γίνει την επόμενη μέρα; Ποιο κόμμα θα βγει; Τι θα πράξει; Θα υπάρξει αυτοδυναμία και σχηματισμός κυβέρνησης;
Εσείς τι λέτε;
_________________
Δεν υπάρχει τίποτα πιο θαυμαστό και αξιόλογο από την ανάδειξη του ωραίου. Αρκεί, ο σκοπός της ίδιας της πράξης να μην αναλώνεται μέσα σε μια ανερμάτιστη και φλύαρη ματαιοδοξία

Δ.Μ.

http://d-mavrofrides.simplesite.com
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
spyros
Πρύτανης


Εγγραφή: 21 Αύγ 2008
Δημοσιεύσεις: 3896
Τόπος: Μακεδονία

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Ιαν 25, 2015 8:20 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Μολις πριν λιγα λεπτα και μετα απο προβληματισμο ημερων αποφασισαμε οικογενειακως να ψηφισουμε Λεβεντη. Αυτο που καποτε μου φαινονταν αδιανοητο, τωρα φανταζει λυτρωτικο. Ειναι η πρωτη φορα που πηγαινω στην καλπη χωρις αμφιβολιες και τυψεις.

Οι εξελιξεις της επομενης ημερας θα ειναι σιγουρα ενδιαφερουσες, αλλα ελπιζω να εχει μεινει η οποια ικανοτητα συνενοησης για να προχωρησουμε επιτελους.
_________________
Μανή, Θεκέλ, Φάρες.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
mars
Πρύτανης


Εγγραφή: 09 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 218

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Ιαν 25, 2015 4:25 pm    Θέμα δημοσίευσης: Re: Η επόμενη μέρα Απάντηση με Συμπερίληψη

Δάκης Μαυροφρείδης έγραψε:
Τελικά τι γίνει την επόμενη μέρα; Ποιο κόμμα θα βγει; Τι θα πράξει; Θα υπάρξει αυτοδυναμία και σχηματισμός κυβέρνησης;
Εσείς τι λέτε;


Δεν υπάρχει χειρότερο ξύπνημα για τον άνθρωπο
από το να τον ξυπνάει η πραγματικότητα και να του ζητά
το αντίτιμο της απουσίας του.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Ιαν 27, 2015 1:10 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Exclamation Καλό!


Γι' αυτό βγήκε ο Τσίπρας, για να κοιμηθούμε με τεχνητούς παραδείσους μέχρι να καταλάβουμε ότι απουσιάζαμε από την πραγματικότητα...

Καλό ξημέρωμα!
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Bugman
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 13585
Τόπος: Καλλιθέα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Φεβ 02, 2015 2:03 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Γεγονότα:
1. Ελληνικό αεροπλάνο συντρίβεται πάνω σε Γάλλους και Ιταλούς, με πολλά θύματα.
2. Η Άρτα σε έκτακτη ανάγκη.. Γκρεμίζεται γιοφύρι ορόσημο της περιοχής, εκατοντάδων χρόνων.
3...Και τώρα τι άλλο;

Το πρώτο είναι ένα σημάδι σύγκρουσης. Ένα ατύχημα με ευρωπαϊκές, και παραπάνω, βορειοατλαντικές, διαστάσεις (βλέπε ΝΑΤΟ). Μια σύγκρουση που δεν είναι επιθυμητή αλλά εκ των πραγμάτων αναπόφευκτη. Σίγουρα το πρόβλημα θα βρεθεί στην κακή συντήρηση, παρά στην αστοχία υλικού.
Το δεύτερο είναι ένα σημάδι "θεομηνίας"..Σαν η φύση να ήθελε να αφήσει ένα μήνυμα. Ξεχάστε το παλιό. Ξεχάστε αυτά που καμαρώνατε...Τώρα είναι στο χέρι μας...Ή να αναστυλώσουμε το παλιό, το ματαιόδοξο σενάριο, ή να φτιάξουμε ένα σύγχρονο γεφύρι, αν υπάρχει ανάγκη, το ρεαλιστικό σενάριο.
Δεν ξέρω ποιο θα είναι το τρίτο σημείο. Πάντως με τα δυο πρώτα...πήραμε μαθήματα. Ένα ότι η κακή προετοιμασία βλάπτει εμάς και άλλους. Ένα άλλο ότι το παλιό όσο και να είναι αγαπητό θα φθαρεί και θα χαθεί, έτσι πρέπει να ετοιμαζόμαστε για το νέο αναγνωρίζοντας ότι η ομορφιά δεν είναι προνόμιο του παρελθόντος!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
eleonora
Πρύτανης


Εγγραφή: 19 Οκτ 2009
Δημοσιεύσεις: 910
Τόπος: Των Ονείρων...

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Φεβ 05, 2015 10:02 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Razz

Εσείς κάνετε ότι θέλετε (κυριολεκτικά). Και έχετε απόλυτο δικαίωμα να το κάνετε και καλά το κάνετε και κανείς δεν μπορεί να σας επιτιμήσει που διαλέξατε να το κάνετε. Αυτή είναι η δημοκρατία και εξασκήσατε το δημοκρατικό σας δικαίωμα και με ένα μεγάλο 40% και περισσότερο των ψήφων του ελληνικού πληθυσμού, κάνατε μια επιλογή για τις τύχες του.
Μόνο που η επιλογή εμπεριέχει και τον παράγοντα της ευθύνης, όπως ποτέ δεν έπαψαν να μου τονίζουν οι δάσκαλοί μου, οι αγάπες μου.
Αυτό σημαίνει ότι έχετε και όλη την ευθύνη για τις επιλογές σας' και ή θα τις υποστηρίξτε μέχρι το τέλος ή θα κλαίγεστε πάλι σαν κακομαθημένα παλιόπαιδα σαν την προηγούμενη φορά που κάνατε παρόμοια επιλογή.
Μόνο που τώρα πια δεν υπάρχουν εφεδρείες' και πολύ περισσότερο δεν υπάρχει διάθεση από κανέναν για να έρθει να σας σώσει από τα αποτελέσματα αυτών των επιλογών...



Evil or Very Mad Embarassed Razz Embarassed Evil or Very Mad
_________________
Εδώ, στην αγκαλιά της δυνατής τούτης γης που οι θαλασσινοί άνεμοι σέρνονται πάνω της...
Rainer Maria Rilke
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
JollyRoger
Πρύτανης


Εγγραφή: 09 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 3610

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Φεβ 05, 2015 3:02 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

χαχα αυτο με τους δασκαλους μου θυμισε: "ασε τι κανουν οι αλλοι και κοιτα τι κανεις εσυ"
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
eleonora
Πρύτανης


Εγγραφή: 19 Οκτ 2009
Δημοσιεύσεις: 910
Τόπος: Των Ονείρων...

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Φεβ 05, 2015 4:07 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Razz

Ένας από αυτούς τους δασκάλους μου που ειρωνεύεσαι, έγραψε σε ανύποπτο αρκετά παρελθόντα χρόνο, ότι ο σύγχρονος καπιταλισμός διανέμει το κόστος και τον κίνδυνο των επιλογών του στον συνολικό πληθυσμό, ενώ κρατά όλα τα κέρδη για τον εαυτό του.
Κάτι σαν αυτό που έκαναν οι Αγγελόπουλοι, Δασκαλόπουλοι, Γιαννακόπουλοι, Μπόμπολες, Βαρδινογιάννηδες, Χατζηνικολάκηδες και διάφοροι άλλοι οικονομικοί παράγοντες που στήριξαν την εκλογή του αγράμματου Τσιπράκου στην θέση του πρωθυπουργού της Ελλάδας.
Και προσωπικά, έχω φροντίσει να μην έχω κανένα περιουσιακό στοιχείο στην Ελλάδα εκτός από το σπίτι μου στην Αθήνα και το πατρικό μου στη Ζάκυνθο.
Αν θέλει ο Μπαρουφάκης να μου τα πάρει, ας το κάνει.
Αλλά τα εισοδήματά μου από τη δουλειά μου και τα βιβλία μου είναι ασφαλισμένα καθώς έχω διπλή υπηκοότητα από την μητέρα μου, φορολογούμαι κανονικά στις U.S.A. για αυτά, και το Ελληνικό Δημόσιο δεν μπορεί να τα αγγίξει με τίποτα.
Άρα, όπως ακριβώς λες, "κοιτάω τι κάνω".
Όσες και όσοι διάλεξαν την αποκατάσταση του παλιού Λαλιώτικου ΠΑΣΟΚ μέσω του Τσύριζα ας αναλογιστούν τι έκαναν στους εαυτούς τους και τα παιδιά τους.
Αλλά εμείς που μας διώξατε, δεν έχουμε πια τίποτα να προσφέρουμε σε αυτή την Ελλάδα. Όχι γιατί δεν το θέλουμε, αλλά επειδή δεν έχουμε πια καμιά αξιοπιστία απέναντι στους ανθρώπους που μπορούσαμε να επηρεάσουμε.
Τα παχιά λόγια του Τσιπράκου που ακούω αυτή τη στιγμή από το διαδίκτυο, ελπίζω να έχουν αρκετό λίπος ώστε να θρέψουν τον πληθυσμό του Ελληνικού κράτους.


Evil or Very Mad Twisted Evil Embarassed Twisted Evil Evil or Very Mad
_________________
Εδώ, στην αγκαλιά της δυνατής τούτης γης που οι θαλασσινοί άνεμοι σέρνονται πάνω της...
Rainer Maria Rilke
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
JollyRoger
Πρύτανης


Εγγραφή: 09 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 3610

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Φεβ 05, 2015 4:54 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

τι λες αγαπη μου!! ειρωνία σε αυτή τη συζητηση?!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
JollyRoger
Πρύτανης


Εγγραφή: 09 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 3610

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Φεβ 05, 2015 8:49 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

συγνωμη για το "αγαπη μου", ξαναδιαβασα καλυτερα
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
troian
Πρύτανης


Εγγραφή: 05 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 2267
Τόπος: ΧΑΛΚΙΔΙΚΗ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Φεβ 06, 2015 12:20 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

eleonora έγραψε:
Razz


Αλλά τα εισοδήματά μου από τη δουλειά μου και τα βιβλία μου είναι ασφαλισμένα καθώς έχω διπλή υπηκοότητα από την μητέρα μου, φορολογούμαι κανονικά στις U.S.A. για αυτά, και το Ελληνικό Δημόσιο δεν μπορεί να τα αγγίξει με τίποτα.
Άρα, όπως ακριβώς λες, "κοιτάω τι κάνω".
Όσες και όσοι διάλεξαν την αποκατάσταση του παλιού Λαλιώτικου ΠΑΣΟΚ μέσω του Τσύριζα ας αναλογιστούν τι έκαναν στους εαυτούς τους και τα παιδιά τους.
Αλλά εμείς που μας διώξατε, δεν έχουμε πια τίποτα να προσφέρουμε σε αυτή την Ελλάδα. Όχι γιατί δεν το θέλουμε, αλλά επειδή δεν έχουμε πια καμιά αξιοπιστία απέναντι στους ανθρώπους που μπορούσαμε να επηρεάσουμε.



1. Τι, δεν θα βάλεις πλάτη για την πατρίδα που σε χρειάζεται;
Δεν εμπιστεύεσαι τον born to kill troika-master of game theory;

Σαν τον Λαζόπουλο πουχει τα λεφτά στο ξωτερικό, τον born to kill troika-master of game theory που όποτε γουστάρει φεύγει έτσι και η eleonora μας μακρυά κι ασφαλισμένη.

Πέρα από πλάκα, είμαι μαζί σου όπου γης και πατρίς.

2. Για τους οικονομικούς παράγοντες τώρα γνώμη μου είναι ότι τα κόμματα εξυπηρετούν συμφέροντα και επειδή σε καμιά περίπτωση οι τωρινοί κυβερνώντες αλλά και όλοι οι πρώην δεν είναι μπολσεβίκοι γιαυτό το λόγο λοιπόν απλά αλλάζουν τα κόζια. Τα κόζια όχι για το λαό βέβαια αλλά για τον εκάστοτε wannabe πρωθυπουργό.
Και επειδή θαρχίσω για ιμπεριαλισμούς, εισοδισμό των ευρωμονοπωλίων στην στενεμένη πίτα-αγορά της Ελ αστικής τάξης μετά την κρίση και άλλα τέτοια φαιδρά το κόβω εδώ. Θα προσθέσω μόνο πως από τους Καποδίστρια και Οττο μέχρι αλεξέι τσίπρας οικονομικοί παράγοντες κρύβονται.

3. Τι κάνει ο chaos;
_________________
μακεδονίτικα πουλιὰ λαλοῦν μακεδονίτικα
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
eleonora
Πρύτανης


Εγγραφή: 19 Οκτ 2009
Δημοσιεύσεις: 910
Τόπος: Των Ονείρων...

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Φεβ 06, 2015 3:06 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Razz

Η πατρίδα με χρειάζεται καλέ μου troian? Ευχαριστώ για το δροσερό σου χιούμορ! Η πατρίδα χρειάζεται μονάχα ωραιολόγους jeune premier και ωραιοπαθείς δράκαινες που κάνουν φιγούρα και θέαμα.
Είχα δεσμευτικές προτάσεις και το καλοκαίρι που μας πέρασε για να επιστρέψω σαν υφυπουργός Παιδείας με απόλυτη αρμοδιότητα στην αναδιάρθρωση της Ανώτερης και Ανώτατης εκπαίδευσης και τώρα στις εκλογές για να είμαι στην πρώτη τριάδα του ψηφοδελτίου Επικρατείας του κόμματος στο οποίο έχω ενταχθεί από μικρή.
Ο Στέλιος ήταν που με έπεισε και τις δύο φορές, ότι ήταν θα εντελώς ηλίθιο να αφήσω μια δουλειά που την λατρεύω και τώρα βρίσκεται στο καλύτερο σημείο της εξέλιξής της για να γυρίσω σε ένα τόπο που η μόνη ανταμοιβή της επαγγελματικής προσπάθειας είναι η προκατειλημμένη γελοιοποίηση και η μόνη απόδοση της πολιτικής ικανότητας είναι η μαζική απόρριψη. Και όπως αποδείχτηκε, είχε δίκιο.
Ο ίδιος όμως - αφού με ρωτάς - δεν ακούει τον εαυτό του. Μας άφησε στις 15 του Γενάρη για να επιστρέψει στην Αθήνα και να πολεμήσει μέχρι την τελευταία στιγμή. Ελπίζω ότι τώρα επιτέλους θα δεχθεί τους τίτλους, τις θέσεις και τις αμοιβές που του προσφέρονται και θα έρθει για πάντα κοντά μας...



Razz Embarassed Twisted Evil Embarassed Razz
_________________
Εδώ, στην αγκαλιά της δυνατής τούτης γης που οι θαλασσινοί άνεμοι σέρνονται πάνω της...
Rainer Maria Rilke
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
troian
Πρύτανης


Εγγραφή: 05 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 2267
Τόπος: ΧΑΛΚΙΔΙΚΗ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Φεβ 06, 2015 10:28 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Συντρόφισσα, πως το βλέπουν το ζήτημα αποκείθε;
_________________
μακεδονίτικα πουλιὰ λαλοῦν μακεδονίτικα
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
eleonora
Πρύτανης


Εγγραφή: 19 Οκτ 2009
Δημοσιεύσεις: 910
Τόπος: Των Ονείρων...

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Φεβ 07, 2015 4:19 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Razz

Για να το καταλάβεις, θα πρέπει να μπεις στις νοοτροπίες των Αμερικανών.
Ανεξάρτητα από το τι ψηφίζουν ή το τι πιστεύουν, είναι τρεις διαφορετικές φυλές - τέσσερις αν συμπεριλάβεις και τους εντελώς αδιάφορους, που αποτελούν μεγάλο ποσοστό του πληθυσμού και ένα μέρος του κάποιες στιγμές κινητοποιείται από κάποια δημοφιλή ιδέα.
Υπάρχει ένα μεγάλο μέρος - το μεγαλύτερο - του ενεργού πολιτικά πληθυσμού, που είναι απλό κοπάδι. Ακολουθεί το ρεύμα, έτσι όπως διαμορφώνεται από τα ΜΜΕ, τις τάσεις και τις προσωπικότητες καθώς και τις παραδοσιακές "αξίες" έτσι όπως έχει μάθει ότι πρέπει να είναι.
Ενδιάμεσα, υπάρχουν οι στανταρισμένοι πολιτικοποιημένοι που ανήκουν ντε φάκτο στους γαϊδάρους ή τους ελέφαντες - Δημοκρατικοί και Ρεπουμπλικάνοι αντίστοιχα - στελεχώνουν τις τοπικές επιτροπές αυτών των κομμάτων και αναδεικνύουν τοπικές και ομοσπονδιακές αρχές.
Όσο και να φαίνεται περίεργο, από αυτή τη μάζα προέρχονται συνήθως και οι πολιτικοί που αναδεικνύονται σε εθνική κλίμακα και παράγουν ομοσπονδιακούς βουλευτές, γερουσιαστές, ακόμα και Προέδρους.
Αυτοί έχουν τις προκαταλήψεις τους, που κυμαίνονται από ακροαριστερές - για τα δεδομένα των USA φυσικά - απόψεις μέχρι τον υστερικό συντηρητισμό του tea party και της Sarah Palin.
Το αστείο είναι πως ξεκινώντας από διαφορετικές αφετηρίες, παράγουν τελικά τα ίδια αποτελέσματα. Το κίνημα της political correctness που αποδείχθηκε ότι πιο φασιστικό και ενάντιο στην ελεύθερη διακίνηση των ιδεών και του πολιτισμού, είχε "αριστερή" προέλευση και αναπτύχθηκε μέσα στους Δημοκρατικούς κύκλους' αλλά τελικά πρόσφερε πόντους στην Ρεπουμπλικανική ιδεολογική επιβολή.
Τέλος υπάρχει ένα πολύ μικρό ποσοστό, που είναι ο πραγματικός διαχειριστής των πραγμάτων και διαμορφωτής της εξουσίας' πάλι και από τα δύο κυρίαρχα κόμματα και κατά ένα μεγάλο του μέρος και έξω από αυτά αλλά σε στενές σχέσεις μαζί τους.
Δεν είναι απαραίτητα οι πιο μορφωμένοι και καλλιεργημένοι άνθρωποι όλοι τους' αλλά οι πραγματικά μορφωμένοι και καλλιεργημένοι βρίσκονται όλοι σε αυτό και τυχαίνουν του σεβασμού του, ακόμα και όταν δεν γίνεται δεκτή εξ ολοκλήρου η άποψή τους.
Παρεμβαίνουν όσο χρειάζεται για να διαφυλάξουν την ηγεμονία και τα προνόμια τους, αλλά κατά τα άλλα αποφεύγουν να ενοχλούν το θηρίο της ενδιάμεσης μάζας και αφήνουν τα πράγματα στον αυτόματο πιλότο. Κάποιες όμως φορές δέχονται να κατέβουν από τον Όλυμπο και να ασκήσουν την επιρροή τους στις ανθρώπινες υποθέσεις, όταν τους παρουσιαστούν αρκετά πειστικά επιχειρήματα ή όταν έστω τους προκληθεί συμπάθεια για έναν σκοπό.
Όταν ενεργούν χωριστά με βάση τις πολιτικές προτιμήσεις τους, έχουμε τις μεγάλες συγκρούσεις που καταλήγουν σε νέες συμφωνίες. Όταν όμως δεχθούν να δράσουν σε κοινή κατεύθυνση, τότε δεν υπάρχει κανένας τρόπος αντίδρασης.
Ο Ομπάμα επιλέχθηκε για να επιφέρει μια ισορροπία σε μια δύσκολη περίοδο, αλλά τελικά αποδείχθηκε μια μεγάλη απογοήτευση. Τώρα ενεργεί με βάση τις προσωπικές του προκαταλήψεις και με μια εκδικητική σχετικά διάθεση' αλλά φυσικά υποχωρεί μόλις του τραβήξουν λιγάκι το αυτάκι, καθώς το παράδειγμα που δόθηκε με τον Κλίντον δεν έχει ξεχαστεί ακόμα.
Το Δημοκρατικό κόμμα παραμερίζει και λουφάζει καθώς έχει έρθει η ώρα για αποκατάσταση της ισορροπίας προς την άλλη κατεύθυνση. Το πρόβλημα βρίσκεται στο πόσο ηλίθιος θα είναι ο άνθρωπος που θα επιλεγεί από τους Ρεπουμπλικανούς για υποψήφιος Πρόεδρος, αφού στις τελευταίες αναμετρήσεις έκαναν διαγωνισμό ασχετοσύνης' και λυπάμαι που το λέω καθώς είμαι εγγεγραμμένη ελεφαντίνα...
Σε τι επηρεάζουν αυτά το ελληνικό ζήτημα?
Ο νυν Πρόεδρος σίγουρα έχει μεγάλη συμπάθεια στον φανταχτερό "ριζοσπάστη" νέο πρωθυπουργό της Ελλάδας και τους συνεργάτες του, καθώς ανήκουν στην ίδια σχολή του φθηνού εντυπωσιασμού και των μεγάλων λόγων' και δεν αισθανόταν καθόλου άνετα με τον προηγούμενο, που δεν ήταν ιδιαίτερα διακριτικός στην ανάγκη προσγείωσης στον πραγματικό κόσμο. Είναι όμως και ανίσχυρος στο να επιβάλλει οτιδήποτε, όποια προτίμηση και να έχει. Μπορεί μόνο να κάνει κινήσεις χωρίς ουσιαστικό περιεχόμενο, χωρίς συνέχεια, και να επανέρχεται στα τετριμμένα μόλις ειδοποιηθεί ότι το παράκανε.
Οι "αγορές" από την άλλη, που διαθέτουν το πραγματικό χρήμα και την οικονομική επιρροή, έχουν την δική τους στυγνή λογική. Ήταν διατεθειμένες να πάρουν ένα λελογισμένο ρίσκο με την προσπάθεια της προηγούμενης κυβέρνησης της Ελλάδας για την επιβολή δημοσιονομικής πειθαρχίας και λογικής διαχείρισης μιας υφεσιακής οικονομίας' αλλά δεν έχουν καμιά διάθεση να διακινδυνεύσουν με τις φενάκες ενός οικονομικού επιτελείου που κανένα μέλος του δεν απολαμβάνει εκτίμησης ούτε εμπνέει εμπιστοσύνη, έξω από ένα στενό κύκλο διάσημων μεν αλλά μόνο δημοσχιοσχεσίτικα αποδεκτών διανοούμενων, μικρής σημασίας και επιρροής πανεπιστημίων.
Και όσες και όσοι από εμάς, ανεξάρτητα από εθνική καταγωγή, εξαργυρώσαμε τις χάρες που μας χρωστούσαν για να επηρεάσουμε δράσεις υπέρ της Ελλάδας βρισκόμαστε ήδη σε πολύ δυσχερή θέση καθώς έχει μπει σε αμφισβήτηση η ευθυκρισία μας.
Προσωπικά, δεν θα έχω κακές επιπτώσεις καθώς για κάποιους λόγους βρίσκομαι στο απυρόβλητο. Αλλά πολύ δύσκολα θα μπορέσω να ζητήσω ξανά τη βοήθεια των ανθρώπων που μπορούν να την δώσουν. Και ειλικρινά θα το έκανα χωρίς να με ενδιαφέρει ποιο κόμμα έχει την κυβέρνηση στην πατρίδα μου, αρκεί να μην ήταν τόσο προκλητικά αδιάφορο για την κοινή γνώμη όλων των άλλων λαών του κόσμου και τόσο προσηλωμένο στον λαϊκίστικο και χωρίς δυνητικό αποτέλεσμα επηρεασμό του πληθυσμού της.



Twisted Evil Evil or Very Mad Razz Evil or Very Mad Twisted Evil
_________________
Εδώ, στην αγκαλιά της δυνατής τούτης γης που οι θαλασσινοί άνεμοι σέρνονται πάνω της...
Rainer Maria Rilke
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
troian
Πρύτανης


Εγγραφή: 05 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 2267
Τόπος: ΧΑΛΚΙΔΙΚΗ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Φεβ 12, 2015 4:27 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

eleonora έγραψε:
Razz

Αλλά πολύ δύσκολα θα μπορέσω να ζητήσω ξανά τη βοήθεια των ανθρώπων που μπορούν να την δώσουν. Και ειλικρινά θα το έκανα χωρίς να με ενδιαφέρει ποιο κόμμα έχει την κυβέρνηση στην πατρίδα μου, αρκεί να μην ήταν τόσο προκλητικά αδιάφορο για την κοινή γνώμη όλων των άλλων λαών του κόσμου και τόσο προσηλωμένο στον λαϊκίστικο και χωρίς δυνητικό αποτέλεσμα επηρεασμό του πληθυσμού της.

Twisted Evil Evil or Very Mad Razz Evil or Very Mad Twisted Evil

Είναι ηθικό το ζήτημα για σένα δηλαδή;

Πάντως για μένα είναι ελάχιστες οι διαφορές τωρινής και πρώην κυβέρνησης.
_________________
μακεδονίτικα πουλιὰ λαλοῦν μακεδονίτικα
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Συζητήσεις για Θέματα Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Επόμενο
Σελίδα 1 από 8

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center