Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Η επόμενη μέρα
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Επόμενο
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Συζητήσεις για Θέματα
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
mars
Πρύτανης


Εγγραφή: 09 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 218

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Μάρ 05, 2015 9:12 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

¨..Καὶ τί νὰ πῶ αὔριο στὸν Ἥλιο; «Σήκω,
Σαΐτεψε τὸ φίδι, πὤχει ἀφήκει
Ἡ παλιὰ φιδομάνα καὶ ποὺ τώρα
Πάλι τὴ γῆν ὁλόγυρα γυρεύει
Στὶς δίπλες του σφιχτὰ γιὰ νὰ τυλίξει»;
«Ξύπνα», νὰ πῶ, «Τιτάνα Ἐσύ, καὶ πάλι,
Κυκλόφερε τὰ θεῖα πατήματά Σου,
Τὰ θεῖα Σου τὰ σκιρτήματα τριγύρω
Στὸ φοβερὸ ἑρπετὸ ποὺ ξαναζώνει
Τὴ γῆ κι ὁ ὀσκρός του ἀρχίνισε νὰ τρέχει
Στὶς θεῖες πηγές Σου, φαρμακώνοντάς τις…;¨

Άγγελος Σικελιανός,, Διθύραμβος του ρόδου.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
eleonora
Πρύτανης


Εγγραφή: 19 Οκτ 2009
Δημοσιεύσεις: 910
Τόπος: Των Ονείρων...

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Μάρ 08, 2015 6:33 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Razz

Στην real πολιτική διαχείριση, επιλέγει ενίοτε αναγκαστικά το πολιτικό ον που την αναλαμβάνει το μικρότερο κακό.
Υπήρξε μεγάλη κριτική απέναντι στην κυβέρνηση Σαμαρά, επειδή δεν εφάρμοσε τα προγράμματα που είχαν κατατεθεί στο Ζάππειο, τρεις φορές.
Εκείνο που δεν λέει κανείς είναι ότι όταν ανέλαβε την διαχείριση του προβλήματος, ήδη είχαν παρέλθει οι φυσικοί όροι που τα έκαναν εφικτά όταν προτάθηκαν.
Επίσης ότι δεν ήταν μια κυβέρνηση μονοκομματική, ικανή να περάσει εξ ολοκλήρου τον σχεδιασμό του δικού της πρωθυπουργού. Θα θυμάστε τη θύελλα που είχε ξεσηκωθεί τόσα χρόνια ενάντια στις μονοκομματικές κυβερνήσεις από τα αριστεροκρατούμενα ΜΜΕ' και πως αυτή η θεμελειώδης αντίληψη ξεχάστηκε θριαμβευτικά στις τελευταίες εκλογές, όπου ο Πασοκοσύριζα διεκδικούσε την αυτοδυναμία του...
Υπήρξαν πολλοί συμβιβασμοί και γενική θολούρα στην πορεία της κυβέρνησης συνεργασίας' και πληρώθηκαν με καθυστερήσεις και οπισθοδρομήσεις και γελοιότητα ακόμα σε κάποια πράγματα.
Παρ' όλα αυτά, μετά από δυόμισι χρόνια αφοσιωμένης και εργατικής διακυβέρνησης από όσες/όσους είχαν θέληση για κάτι τέτοιο, η χώρα είχε έρθει σε μια κατάσταση που είχε κερδίσει τον σεβασμό στο εξωτερικό και είχε μπει σε κατάσταση ανάκαμψης εσωτερικά. Μιας ανάκαμψης που δεν ήταν δυνατό να δώσει ορατά αποτελέσματα στην τσέπη από την μια μέρα στην άλλη, αλλά όλοι οι σοβαροί αναλυτές αναγνώριζαν πως είχε μπει στον δρόμο της.
Και για αυτό ακριβώς, έτρεξαν όλοι οι καλοθελητές συνδικαλιστάδες και το γνωστό παρασιτικό κεφάλαιο να προλάβουν, πριν να δει ο πολίτης τα ωφελήματα από τη νέα δομή παραγωγής - αποταμίευσης στη θέση της παλιάς γνωστής κατάρας της επιδότησης - κατανάλωσης που φαίνεται να επανέρχεται.
Το αποτέλεσμα, είναι η κατάσταση που υφίσταται τώρα' και δεν την βλέπουν ακριβώς εκείνοι που εθελοτυφλούσαν και μπροστά στον χαριτωμένο ποδηλατά Γιωργάκη:
Μια κυβέρνηση από τζάμπα μάγκες τύπου Μπαρουφάκη και Συντροφία, που δεν ξέρουν να χωρίσουν δυο γαϊδουριών άχυρα...

Θα σας πω και μια πληροφορία που δεν είναι γενικά γνωστή, έξω από έναν πολύ μικρό κύκλο ανθρώπων' και τώρα πια δεν μπορεί να βλάψει η κοινοποίησή της.
Κανονικά ούτε εγώ θα έπρεπε να την γνωρίζω, αλλά υπάρχουν κάτι πολύ ειδικά προνόμια σε κάποιες πολύ προσωπικές σχέσεις...
Όταν συγκροτήθηκε η κυβέρνηση Σαμαρά είχε στα χέρια του μια εισήγηση, έναν σχεδιασμό προτεραιοτήτων, που προέβλεπε παραίτηση του Παπούλια και εκλογή νέου Προέδρου της Δημοκρατίας από την Βουλή στην οποία τότε υπήρχαν διαθέσιμες 179 ψήφοι πλειοψηφίας' και άνετα θα βρισκόταν η 180η. Έτσι δεν θα προέκυπτε πρόβλημα τετραετίας.
Επίσης, προβλέπονταν τέσσερα δημοψηφίσματα:
Τα τρία σαν άμεσες ενέργειες αμέσως μετά την εκλογή νέου Προέδρου, που θα καταργούσαν την μονιμότητα των Δ.Υ., θα άνοιγαν τον δρόμο για ιδιωτικά Πανεπιστήμια με υψηλές προδιαγραφές σπουδών και αποτελεσματικότητας και θα εξαφάνιζαν την ασυλία των βουλευτών και την ασυδοσία των υπουργών.
Το τέταρτο, προτεινόταν να γίνει αμέσως πριν από τις εθνικές εκλογές στο τέλος της τετραετίας και θα καθόριζε την επόμενη Βουλή σαν Συντακτική, για να καταρτιζόταν ένας τελείως νέος και σύγχρονος Καταστατικός Χάρτης.
Δυστυχώς, με την σύνθεση της κοινοβουλευτικής πλειοψηφίας που υπήρχε, τίποτα από αυτά δεν στάθηκε εφικτό να γίνει...




Twisted Evil Evil or Very Mad Razz Evil or Very Mad Twisted Evil
_________________
Εδώ, στην αγκαλιά της δυνατής τούτης γης που οι θαλασσινοί άνεμοι σέρνονται πάνω της...
Rainer Maria Rilke
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Μάρ 08, 2015 9:52 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Τι καλό παιδί ο Σαμαράς και τον είχα παρεξηγήσει,βρε παιδί μου! Μας έλεγε ψέματα ότι τέλειωσε το μνημόνιο όχι για να κερδίσει στις ευρωεκλογές πάση θυσία αλλά για να είναι στην κυβέρνηση και να μας μοιράσει πάλι τα αποτελέσματα της πολιτικής του!

Ή είσαι πολύ ρομαντική,Ελεονώρα,ώστε να βλέπεις την εθελοδουλεία του Σαμαρά ως πραγματισμό ή έχεις κάποια συμφέροντα από την πολιτική του.

Και στη μια και στην άλλη περίπτωση,το να υπερασπίζεσαι τον νεοφιλελευθερισμό ως τη λύση για τα προβλήματα της χώρας μοιάζει με το φίδι που δαγκώνει την ουρά του: τα προβλήματα του καπιταλισμού δε λύνονται με περισσότερο καπιταλισμό. Αν γινόταν αυτό,θα είχαν λυθεί προ πολλού.

Είναι πιο έντιμο ,λοιπόν,να πεις ότι "γουστάρω τον καπιταλισμό και όποιους τον υπηρετούν" παρά να διαρρηγνύεις τα ιμάτιά σου για το δημόσιο και τα ιδιωτικά πανεπιστήμια γιατί ο κρατικομονοπωλιακός καπιταλισμός θα σε μαλώσει :και το δημόσιο χρειάζεται για να του εγγυάται την ανακεφαλαιοποίησή του μέσω των φορολογικών εσόδων και τα δημόσια πανεπιστήμια ώστε η μόρφωση να διαχωρίζει την ήρα από το
στάρι (=τα παιδιά των προνομιούχων,που δεν είναι πάντα ούτε τις περισσότερες φορές ικανότερα απ' τ' άλλα παιδιά).

Για χάρη μικροαπατεώνων ,όπως οι αριστεροί του Κολωνακίου, δε θα γίνουμε και υμνητές των τραπεζοφρουρών του Σαμαρά!
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
troian
Πρύτανης


Εγγραφή: 05 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 2267
Τόπος: ΧΑΛΚΙΔΙΚΗ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Μάρ 08, 2015 1:21 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Αστο Ελεονώρα 1 χρόνο τώρα αντί να πολιτεύεται η προηγούμενη κυβέρνηση αντιαντιπολιτευόταν τον Σύριζα, μετά δε τις ευρωεκλογές το εντατικοποίησε. Το ίδιο βέβαια παρατηρώ στους τωρινούς.
Ακούω τώρα την ομιλία Σαμαρά, την έχει δει μεσσίας μιλά για ιστορικούς ρόλους και χρησιμοποιεί μεταφυσικούς όρους. Ντέ και καλά θέλει να δικαιωθεί δεν τον ενδιαφέρει αν μια νέα κυβέρνηση έχει διαλέξει ένα ελάχιστα διαφορετικό δρόμο. Φέρεται σαν εξουσιομανής και έχει και ιστορικό σε αυτήν την συμπεριφορά με την ΠΟΛΑΝ.
_________________
μακεδονίτικα πουλιὰ λαλοῦν μακεδονίτικα
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
troian
Πρύτανης


Εγγραφή: 05 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 2267
Τόπος: ΧΑΛΚΙΔΙΚΗ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Μάρ 08, 2015 1:26 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Να προσθέσω ότι το πιο αρνητικό για μένα στο Σαμαρά ήταν που διάλεξε τα φασισταριά δίπλα του αντί της κεντρώας τάσης. Βέβαια και οι κεντρώοι της ΝΔ υποστήριξαν το μνημόνιο αλλά τουλαχιστον η ρητορική τους στηρίζεται σε ένα μίνιμουμ ορθολογισμού.
_________________
μακεδονίτικα πουλιὰ λαλοῦν μακεδονίτικα
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
troian
Πρύτανης


Εγγραφή: 05 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 2267
Τόπος: ΧΑΛΚΙΔΙΚΗ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Μάρ 10, 2015 6:41 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ έγραψε:
το να υπερασπίζεσαι τον νεοφιλελευθερισμό ως τη λύση για τα προβλήματα της χώρας


Κάποια στιγμή πρέπει να πούμε την αλήθεια στον εαυτό μας, νεοφιλελευθερισμός δεν είναι 1002 μεταρρυθμίσεις. Εδώ έχουμε πήξει στις φορολογικές μεταρρυθμίσεις κάθε λίγο και λιγάκι.
_________________
μακεδονίτικα πουλιὰ λαλοῦν μακεδονίτικα
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Vasana
Πρύτανης


Εγγραφή: 07 Φεβ 2007
Δημοσιεύσεις: 354
Τόπος: Dachau

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Μάρ 10, 2015 7:46 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Όταν αναθεματίζουμε το μνημόνιο, να θυμόμαστε ότι αυτό δεν είναι τίποτα άλλο παρά οι όροι που έβαλαν οι δανειστές μας, όταν εμείς τους ζητήσαμε λεφτά.
Απλώσαμε το χέρι για λεφτά, κάποια στιγμή που αυτά που εισέπραττε από φόρους και λοιπά το ελληνικό κράτος, δεν έφταναν για να καλύψουν τις υποχρεώσεις του.
Ταυτόχρονα είχε περιέλθει σε τέτοιο βαθμό ανυποληψίας, που δεν μπορούσε να δανειστεί ούτε από τις αγορές.
Τι επιλογές είχε το ελληνικό κράτος στη δεδομένη συγκυρία;
ή να μειώσει τα έξοδά του,
ή να αυξήσει τα έσοδά του,
ή να βγει στη ζητιανιά όπως και έκανε.
Το πολιτικό κατεστημένο του τόπου από την στιγμή που δεν έβαλε σε ένα ρέγουλο τα έξοδά του κράτους, (και ποιός να το κάνει όταν ο ελληνικός λαός τους ψήφιζε "για να σας διορίζουμε" όπως είπε κάποτε με αφοπλιστική ειλικρίνεια ο Πάγκαλος),ήταν επόμενο να ξεσκίσει τον ελληνικό λαό στους φόρους και να του φορέσει το κουστουμάκι του μνημονιακού ζήτουλα.
Ο λαός ούτε ήθελε ούτε θέλει να ακούσει για ισοσκελισμένους προϋπολογισμούς.
Αυτά είναι κακά πράγματα που τα υποστηρίζουν οι φιλελέδες.
Δηλαδή κάτι λιγότερο του 3 τοις εκατό του εκλογικού σώματος.
_________________
Μετανοείτε!!!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
troian
Πρύτανης


Εγγραφή: 05 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 2267
Τόπος: ΧΑΛΚΙΔΙΚΗ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Μάρ 10, 2015 9:10 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Vasana βλέποντας πως ξεκίνησε και πως μεταδόθηκε η κρίση, είναι παπατζα η εξολοκλήρου ευθύνη των προσώπων. Μιλάμε για το πολιτικό προσωπικό σε Ιρλανδία, Πορτογαλία, Ιταλία, Ισπανία, Ελλάδα, Κύπρο.
Θα προσθέσω ακόμα 2 πραγματάκια:
- Όλες οι χώρες του κόσμου είναι χρεωμένες.
- Εδώ και 200 χρόνια δεν είναι η πρώτη κρίση, ας μην πέφτουμε απτα σύννεφα.
_________________
μακεδονίτικα πουλιὰ λαλοῦν μακεδονίτικα
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
eleonora
Πρύτανης


Εγγραφή: 19 Οκτ 2009
Δημοσιεύσεις: 910
Τόπος: Των Ονείρων...

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Μάρ 11, 2015 5:27 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Razz

Αχ καλά μου παιδιά ιδιαίτερα εσύ Νεοφώτιστε που ανακάλυψες τα σκοτεινά μου συμφέροντα, εγώ είμαι στην καρακοσμάρα μου!
Ξέχασα να σας πω τόσες μέρες ότι δέχτηκα τελικά η σκύλα το λουρί και στις 25 Ιουλίου, ανήμερα των γενεθλίων μου, τον δέχομαι και επίσημα σαν κύριο και αφέντη μου τον αγαπημένο μου ερωτικό σκλάβο...

Τώρα τι λέτε για συμφέροντα και άλλα τινά, καθόλου δεν με ενδιαφέρει αφού δεν έχω' σε αντίθεση με κάτι κυρίες Αγγελοπούλου...

Κρατήστε την χαριτόβρυτη Ζωούλα να κάνει επιθεώρηση στο Πεντάγωνο με τιμές αρχηγού κράτους, φάτε τα κλιμάκια της τρόϊκας να ξανάρχονται βαφτισμένα σε "τεχνικές υπηρεσίες των θεσμών" εκεί που κανονικά θα είχε τελειώσει η παρουσία τους εδώ και δυο μήνες, αγαπήστε τον ροκά Μπαρουφάκη να παίζει με τα νεύρα όλης της υφηλίου για να κάνει το κεφάκι του' και συλλογιστείτε τι είχατε και τι χάσατε για το πεισματάκι σας:
Καλή είναι η Μεθυσμένη Πολιτεία σαν ξέσπασμα.
Τι γίνεται όμως μετά από αυτό? και ποιοι συμμαζεύουν τα απορρίμματα του μεθυσιού? και θα υπάρχουν κάποιοι?
Θα το κάνετε εσείς - προσωπικά, σαν άτομα - χαριτωμενούλια μου?
Ρωτάω η χαζούλα...



Μια διευκρίνηση μόνο:
Μη σας μπερδεύει καλές μου / καλοί μου μου η απότομη εναλλαγή ύφους και γλώσσας που χρησιμοποιώ, από παρέμβαση σε παρέμβαση.
Φιλόλογος είμαι. Αλίμονο αν δεν έχω μάθει πως να χειρίζομαι τον λόγο, ώστε να ταιριάζει κατάλληλα σε κάθε τι που θέλω να πω.
Από εκεί και πέρα, για το τι ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΩ, έχω τους πιο κατάλληλους δάσκαλους για να το ανακαλύψω μέσα μου με τη βοήθειά τους' έστω και αν αρνούνται επίμονα και πεισματικά την καθοδήγησή τους.
Υ.Γ.
Τι αστείο και αυτό με τους "θεσμούς"!
Σαν φιλόλογος μιλώντας, η "τρόϊκα" ήταν μια τεχνική ονομασία για μια υπηρεσιακή υποβοήθηση αναγκαίων αλλαγών στην δημόσια διοίκηση.
Αλλάζοντας αυτή την ονομασία με την λέξη "θεσμοί", αλλάζει και το νόημα:
Γίνεται κάτι το επίσημο και το μόνιμο. Σκεφτείτε το αυτό, απατημένες μου αγάπες...

Embarassed Razz Twisted Evil Embarassed Razz
_________________
Εδώ, στην αγκαλιά της δυνατής τούτης γης που οι θαλασσινοί άνεμοι σέρνονται πάνω της...
Rainer Maria Rilke
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Μάρ 11, 2015 10:22 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ενώ πριν δεν ήταν μόνιμη η τρόικα; Οι "αγορές " τι είναι; Μόνιμη τρόικα δεν είναι ή ζεις σ' ένα ωραίο καπιταλιστικό όνειρο όπου κάθε χώρα είναι υπεύθυνη των επιλογών της;

Υπάρχει ή δεν υπάρχει η καπιταλιστική βιομηχανική μητρόπολη ,τα τουριστικά της προάστια και η ζούγκλα των αποικιών; Τι θ' άλλαζε από αυτά ο Σαμαράς;

Μήπως έχασες το δάσος;
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
troian
Πρύτανης


Εγγραφή: 05 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 2267
Τόπος: ΧΑΛΚΙΔΙΚΗ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Μάρ 11, 2015 10:33 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ έγραψε:
Μήπως έχασες το δάσος;


«Οι Ευρωπαίοι υπουργοί Οικονομικών κοιτάζουν τα δέντρα και χάνουν το δάσος» δήλωσε ο πρώην πρεσβευτής των ΗΠΑ στην Ελλάδα Ντάνιελ Σπέκχαρντ, σχετικά με την ελληνική κρίση χρέους, αναφέρει ο Κρις Μάθιους στο αμερικανικό περιοδικό Fortune, υπογραμμίζοντας την αναφορά του κ. Σπέκχαρντ ότι «η Ελλάδα είναι πολύ πιο σημαντική από όσο πιστεύει ο κόσμος».

http://www.kathimerini.gr/806744/article/epikairothta/politikh/ntspekxarnt-h-ellada-einai-poly-pio-shmantikh-apo-oso-pisteyei-o-kosmos
_________________
μακεδονίτικα πουλιὰ λαλοῦν μακεδονίτικα
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
troian
Πρύτανης


Εγγραφή: 05 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 2267
Τόπος: ΧΑΛΚΙΔΙΚΗ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Μάρ 11, 2015 10:41 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

eleonora έγραψε:
Razz

Κρατήστε την χαριτόβρυτη Ζωούλα να κάνει επιθεώρηση στο Πεντάγωνο με τιμές αρχηγού κράτους


Α! Η Ζωή πλέον είναι θεσμός


_________________
μακεδονίτικα πουλιὰ λαλοῦν μακεδονίτικα
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Μάρ 11, 2015 11:03 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

troian έγραψε:
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ έγραψε:
Μήπως έχασες το δάσος;


«Οι Ευρωπαίοι υπουργοί Οικονομικών κοιτάζουν τα δέντρα και χάνουν το δάσος» δήλωσε ο πρώην πρεσβευτής των ΗΠΑ στην Ελλάδα Ντάνιελ Σπέκχαρντ, σχετικά με την ελληνική κρίση χρέους, αναφέρει ο Κρις Μάθιους στο αμερικανικό περιοδικό Fortune, υπογραμμίζοντας την αναφορά του κ. Σπέκχαρντ ότι «η Ελλάδα είναι πολύ πιο σημαντική από όσο πιστεύει ο κόσμος».

http://www.kathimerini.gr/806744/article/epikairothta/politikh/ntspekxarnt-h-ellada-einai-poly-pio-shmantikh-apo-oso-pisteyei-o-kosmos



Ε,βέβαια,τώρα που η Ευρώπη κάνει το χωροφύλακα της Ρωσίας,κάθε αλλαγή του δάσους είναι επικίνδυνη για το οικοσύστημα της Αμερικής !
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
spyros
Πρύτανης


Εγγραφή: 21 Αύγ 2008
Δημοσιεύσεις: 3896
Τόπος: Μακεδονία

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Μάρ 11, 2015 2:39 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

eleonora έγραψε:

Ξέχασα να σας πω τόσες μέρες ότι δέχτηκα τελικά η σκύλα το λουρί και στις 25 Ιουλίου, ανήμερα των γενεθλίων μου, τον δέχομαι και επίσημα σαν κύριο και αφέντη μου τον αγαπημένο μου ερωτικό σκλάβο...


Η ώρα η καλή, να ζήσετε και να ευτυχήσετε.

(το ύφος σου μου θύμησε λίγο την αξέχαστη Μαλβίνα...)
_________________
Μανή, Θεκέλ, Φάρες.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Bugman
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 13585
Τόπος: Καλλιθέα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Μάρ 12, 2015 8:19 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Η ώρα η καλή eleonora. Very Happy
Όσο για την επόμενη μέρα...ο μάντης Bugman υποστηρίζει ότι:
Με τη νέα κυβέρνηση δεν θα αλλάξει μόνο η Ελλάδα...
Το μεγαλύτερο πρόβλημα της Ευρώπης....είναι η Κίνα, η οποία θα χωθεί στην Ευρώπη μέσω Ελλάδας και η Γερμανία θα πέσει πολύ.
Οι κινήσεις της Ελλάδος... είναι απαξιωτικές για την Ευρώπη των Γερμανών. Ενώ οι Γερμανοί θέλουν να υπαγορεύουν τους κανόνες ώστε να κερδίζουν πρώτα αυτοί, εμείς θα βάζουμε βέτο. Πιστεύω ότι το σχέδιο δεν είναι καθαρά Ελληνικό. Δυνάμεις λογικής από παντού....συνδυάζονται με αιχμή...για την ώρα την Ελλάδα.
Ένα ερώτημα που έχει τεθεί είναι το πώς ο Τσίπρας δεν φοβάται. Προφανώς ο αγώνας δεν γίνεται...στην αιχμή αλλά στο χέρι, σε αυτόν που βάζει δύναμη. Και εδώ είναι ο Ρώσος. Οι Κινέζοι τα έχουν καλά με τους Ρώσους, και ο Ρώσος δεν έχει πρόβλημα με τους πάντοτε φιλειρηνικούς Κινέζους. Το πρόβλημά τους είναι ο επεκτατισμός των Ευρωπαίων...Και στο φινάλε τι θέλουν όλες αυτές οι χώρες και πάνε στην Ε.Ε.; Το καλό κοινό νόμισμα;...Δες Ελλάδα...Δεν μετράει αυτό. Αυτές οι χώρες λοιπόν..τα έπαιρναν από τους Ρώσους και τώρα τα παίρνουν από τους Γερμανούς. Μιλάμε για μαφίες. Στην Ουκρανία οι Ρώσοι δράσαν άμεσα. Η Κριμαία προσαρτήθηκε. Γιατί ήταν Ρώσοι κατά βάση οι πολίτες της. Αφού λοιπόν οι Ρώσοι...προστάτεψαν τους δικούς τους...μπορούν να πάνε στην αντεπίθεση. Και φυσικά περιμένουν την λάθος κίνηση...της Ε.Ε. σε σχέση με την Ελλάδα. Η οποία θα γίνει. Πρώτα θα φύγουν οι Άγγλοι. Μετά εμείς. Και τα χρωστούμενα....θα τα δώσουν οι Γερμανοί και θα πληρώσουμε τους πάντες...

Αυτά τα ολίγα...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Συζητήσεις για Θέματα Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Επόμενο
Σελίδα 5 από 8

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center