Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Η επόμενη μέρα
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Συζητήσεις για Θέματα
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
troian
Πρύτανης


Εγγραφή: 05 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 2267
Τόπος: ΧΑΛΚΙΔΙΚΗ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Ιούλ 10, 2015 2:40 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Η ωρα η καλη ελ.

Παντως καλο θα ηταν να καναμε μια κουβεντα συγκριτικη συγκρινοντας τα θετικα και αρνητικα των εσωτερικη υποτιμιση και υποτιμγση νομισματος.
_________________
μακεδονίτικα πουλιὰ λαλοῦν μακεδονίτικα
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
troian
Πρύτανης


Εγγραφή: 05 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 2267
Τόπος: ΧΑΛΚΙΔΙΚΗ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Ιούλ 10, 2015 2:40 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Η ωρα η καλη ελ.

Παντως καλο θα ηταν να καναμε μια κουβεντα συγκριτικη συγκρινοντας τα θετικα και αρνητικα των εσωτερικη υποτιμιση και υποτιμγση νομισματος.
_________________
μακεδονίτικα πουλιὰ λαλοῦν μακεδονίτικα
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
troian
Πρύτανης


Εγγραφή: 05 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 2267
Τόπος: ΧΑΛΚΙΔΙΚΗ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Ιούλ 10, 2015 2:47 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Η ωρα η καλη ελ.

Παντως καλο θα ηταν να καναμε μια κουβεντα συγκριτικη συγκρινοντας τα θετικα και αρνητικα των εσωτερικη υποτιμιση και υποτιμγση νομισματος.
_________________
μακεδονίτικα πουλιὰ λαλοῦν μακεδονίτικα
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
eleonora
Πρύτανης


Εγγραφή: 19 Οκτ 2009
Δημοσιεύσεις: 910
Τόπος: Των Ονείρων...

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Ιαν 17, 2016 3:10 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Razz




Να πω ότι περιμένω μια συγγνώμη από τον Μαρκ, τον Γιάννη και τον Ουλιάθη, για την βιαιότητα των απαντήσεών τους στα προηγούμενα που έγραψα' τώρα που έχει φανεί χωρίς άλλες δυνατότητες αμφισβήτησης πως είχα δίκιο, θα ήταν υπερβολικό.
Κάποιοι άνθρωποι προτιμούν να επιμένουν να κρατούν τις εμμονές τους, όσο και αν τα γεγονότα δείχνουν το λάθος τους. Αλλά ο Θεός είναι μεγαλόθυμος και συγχωρεί τέτοια μικρά αμαρτήματα.
Σκατόψυχη είμαι Μαρκ και δεν το έκρυψα ποτέ. Δεν κάνω την Αγία ούτε την καλή, σε αντίθεση με την υποκρισία άλλων προσώπων. Αλλά είμαι τίμια' και λέω πάντα αυτό που πιστεύω για σωστό, όσο κι αν ξέρω πως θα ενοχλήσει κάποια πρόσωπα. Επαγγελματικά με έχει εξυπηρετήσει αυτό, καθώς δεν χρειάζεται μετά να απολογηθώ για επαμφοτερίζουσες τοποθετήσεις.
Δεν πειράζει, ήδη απαγορεύεται να κάνω πια οποιαδήποτε παρέμβαση με πολιτικό αντικείμενο και μάλλον είμαι ευχαριστημένη με αυτό.
Εκείνοι που έκαναν διαφορετικές επιλογές μέσα από τον θυμό ή τις προκαταλήψεις τους, ας τα βγάλουν πέρα με τη συνείδησή τους' αν έχουν.

troian - και όλοι οι άλλοι που σε άλλα θέματα έγραψαν κάτι - σας ευχαριστώ πολύ για τις ευχές σας.
Μας προσφέρθηκε σαν γαμήλιο δώρο ένα ταξίδι ενός περίπου μήνα στην Κίνα - αυτήν που δεν βλέπουν οι τουρίστες - και το αποτέλεσμα είναι το καινούργιο πέμπτο τερατάκι που προβλέπεται να βγει στον κόσμο αρχές Μαΐου. Θα ονομαστεί Θεόδωρος, γιατί είναι αληθινά θείο δώρο' αν και το όνομα δεν σημαίνει ακριβώς αυτό.




Υ.Γ.
Η φωτογραφία δεν είναι δικιά μου αν και υπαρχει μικρή ομοιότητα, οπότε μην την ψάχνετε...

Razz Razz Twisted Evil Razz Razz
_________________
Εδώ, στην αγκαλιά της δυνατής τούτης γης που οι θαλασσινοί άνεμοι σέρνονται πάνω της...
Rainer Maria Rilke
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
mark
Πρύτανης


Εγγραφή: 23 Ιούλ 2012
Δημοσιεύσεις: 2337

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Ιαν 17, 2016 3:20 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

mark έγραψε:
Αν κάποιος είχε αμφιβολίες για τη σκατοψυχία της eleonoras, τώρα μου φαίνεται πως αυτές θα πρέπει να του λύθηκαν! Laughing


eleonora έγραψε:
Να πω ότι περιμένω μια συγγνώμη από τον Μαρκ, τον Γιάννη και τον Ουλιάθη, για την βιαιότητα των απαντήσεών τους στα προηγούμενα που έγραψα' τώρα που έχει φανεί χωρίς άλλες δυνατότητες αμφισβήτησης πως είχα δίκιο, θα ήταν υπερβολικό.


eleonora έγραψε:
Σκατόψυχη είμαι Μαρκ και δεν το έκρυψα ποτέ.


Ε αφού το παραδέχεσαι πως είσαι σκατόψυχη, τότε συμφωνούμε! Δεν καταλαβαίνω γιατί να σου ζητήσω συγγνώμη. Question

https://www.youtube.com/watch?v=sNanzZZIa-I
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Ιαν 17, 2016 3:39 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Να ζητήσω συγγνώμη για τη σάτιρα επί του δημοσίου; Όχι,βεβαίως!

Να ζητήσω συγγνώμη για τη σάτιρα επί προσωπικού; Πάλι όχι,αφού εσύ η ίδια χρησιμοποιείς τα προσωπικά σου στοιχεία για να διακοσμήσεις την πολιτική σου άποψη,

π.χ. "Μαθαίνω πως παραιτήθηκε ο Σαμαράς και πολύ χάρηκα. Έτσι αποκλείεται ο καλός μου να μου λείψει από τον γάμο μας ότι και να γίνει, αφού δεν τον δένει τίποτα με την υπόλοιπη Νου Δου."

Δεν μπορώ να καταλάβω ,λοιπόν,τι σε πείραξε! Η άποψή μου ότι στηρίζεις τον δικομματισμό ή η σατιρική της εκφορά ,μέσω της μεταφορικής σημασίας του "γάμου-πηδήματος";

Φυσικά,τίποτα δε σε πείραξε! Αν σε πείραζε, θα ζητούσες εσύ συγγνώμη πρώτα πρώτα απ' τον εαυτό σου για την ιδεολογική υποστήριξη των σαμαρωμένων γαϊδουριών ,που τώρα εναλλάχθηκαν από τους ροζ επαναστάτες του Κολωνακίου!
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
mark
Πρύτανης


Εγγραφή: 23 Ιούλ 2012
Δημοσιεύσεις: 2337

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Ιαν 17, 2016 3:42 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Εντάξει, τώρα μένει μόνο η συγγνώμη του Ουλιάθη και ολοκληρώσαμε! Laughing
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
spyros
Πρύτανης


Εγγραφή: 21 Αύγ 2008
Δημοσιεύσεις: 3896
Τόπος: Μακεδονία

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Ιαν 17, 2016 10:10 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Με το καλό και το 5ο Ελεωνόρα.
Και προσοχή παρακαλώ!
Ένας φίλος μου αμέσως μετά το 5ο χτύπησε κατευθείαν δίδυμα και χωρίς να το καταλάβει βρέθηκε με 7 παιδιά.
Πάντως δεν πλήττει ποτέ κανένας στο σπίτι τους.
_________________
Μανή, Θεκέλ, Φάρες.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
eleonora
Πρύτανης


Εγγραφή: 19 Οκτ 2009
Δημοσιεύσεις: 910
Τόπος: Των Ονείρων...

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Απρ 27, 2018 3:27 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

eleonora έγραψε:
Razz

Εσείς κάνετε ότι θέλετε (κυριολεκτικά). Και έχετε απόλυτο δικαίωμα να το κάνετε και καλά το κάνετε και κανείς δεν μπορεί να σας επιτιμήσει που διαλέξατε να το κάνετε. Αυτή είναι η δημοκρατία και εξασκήσατε το δημοκρατικό σας δικαίωμα και με ένα μεγάλο 40% και περισσότερο των ψήφων του ελληνικού πληθυσμού, κάνατε μια επιλογή για τις τύχες του.
Μόνο που η επιλογή εμπεριέχει και τον παράγοντα της ευθύνης, όπως ποτέ δεν έπαψαν να μου τονίζουν οι δάσκαλοί μου, οι αγάπες μου.
Αυτό σημαίνει ότι έχετε και όλη την ευθύνη για τις επιλογές σας' και ή θα τις υποστηρίξτε μέχρι το τέλος ή θα κλαίγεστε πάλι σαν κακομαθημένα παλιόπαιδα σαν την προηγούμενη φορά που κάνατε παρόμοια επιλογή.
Μόνο που τώρα πια δεν υπάρχουν εφεδρείες' και πολύ περισσότερο δεν υπάρχει διάθεση από κανέναν για να έρθει να σας σώσει από τα αποτελέσματα αυτών των επιλογών...



Evil or Very Mad Embarassed Razz Embarassed Evil or Very Mad



Razz

Trία χρόνια μετά' και ελπίζω σοφότερες/ροι.
Τρία χρόνια χαμένα, τρία χρόνια που κατέστησαν τον πληθυσμό της Ελλάδας φτωχότερο αλλά δεν φαίνεται να άλλαξαν τον ψυχισμό του και την αίσθηση ότι κάποια απροσδιόριστη θεότητα που υλοποιείται ως Κράτος οφείλει να του παρέχει πλούτο, ευδαιμονία και πανάκεια.

Κάτι διάβασα ψάχνοντας ειδήσεις για τον τόπο που γεννήθηκα και αγαπώ, σχετικά με την πώληση μονάδων της ΔΕΗ.
Ήταν ανέκαθεν ένας άρρωστος οργανισμός' άρρωστος εξ αιτίας του βαριού συνδικαλισμού που τον κατέτρωγε και του εξ ίσου βαριού χεριού όλων των κομματικών παρατάξεων που εκμεταλλεύονταν την αποκλειστική του ιδιότητα.
Στην φωτοβόλα αυτή Δημόσια επιχείρηση δόθηκε μια ευκαιρία για ανάρρωση πριν λίγα χρόνια με καλά λεφτά για το δημόσιο και καλές διευθετήσεις για το προσωπικό της, αλλά και η ίδια δεν ήθελε την επώδυνη θεραπεία και ο πολιτικός κόσμος δεν άντεχε όπως φαίνεται το σχετικό κόστος δημοφιλίας. Όπως πάνω - κάτω έγινε και με την "Ολυμπιακή Αεροπορία" που παλιότερα θεωρήθηκε "εθνικό έγκλημα" η πρόταση για ιδιωτικοποίησή της' και τώρα δεν θυμάται καμία/είς ότι κάποτε υπήρχε. Τώρα, με αριστερή βούλα, παραδίδεται η αγαπημένη μας ΔΕΗ σε άγνωστους κανιβάλους για βρώση και χώνεψη.

Είδα επίσης και την είδηση για την κοπελίτσα που έριξε το νεογέννητο βρέφος της από το μπαλκόνι της, επειδή λέει φοβήθηκε την αντίδραση των γονιών της.
Τι περισσότερο χρειάζεται για να σχηματιστεί γνώμη για την εξαχρείωση των ηθών και την ανευθυνότητα που έχει γίνει καλλιεργούμενο πρότυπο σε κάθε νεώτερη γενιά, στο όνομα μιας ψευδαίσθησης ελευθεριασμού και μιας αντιπαιδαγωγικής κουλτούρας εγκατάλειψης?
Καλή συνέχεια...





Evil or Very Mad Twisted Evil Razz Twisted Evil Evil or Very Mad
_________________
Εδώ, στην αγκαλιά της δυνατής τούτης γης που οι θαλασσινοί άνεμοι σέρνονται πάνω της...
Rainer Maria Rilke
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
troian
Πρύτανης


Εγγραφή: 05 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 2267
Τόπος: ΧΑΛΚΙΔΙΚΗ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Απρ 28, 2018 9:57 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Αυτές τις επιλογές πάντως, «διάλεξε κρεμάλα ή αποκεφαλισμός», δεν τις πολυκαταλαβαίνω. Και αφού διαλέξει κάποιος "του την λέμε", «στο είπα, πρόσεχε».
_________________
μακεδονίτικα πουλιὰ λαλοῦν μακεδονίτικα
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Συζητήσεις για Θέματα Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8
Σελίδα 8 από 8

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center