Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Γιατί οι άθεοι εκνευρίζονται με τους θρήσκους;
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2, 3 ... 12, 13, 14  Επόμενο
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
skakos
Πρύτανης


Εγγραφή: 23 Σεπ 2009
Δημοσιεύσεις: 3594
Τόπος: Αθήνα, Ελλάδα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούλ 24, 2014 12:29 am    Θέμα δημοσίευσης: Γιατί οι άθεοι εκνευρίζονται με τους θρήσκους; Απάντηση με Συμπερίληψη

Θα το έχετε προσέξει. Οι άθεοι έχουν γενικά ένα μένος εναντίον των θρήσκων.
Όταν συζητάνε μαζί τους δεν προσπαθούν απλά να υποστηρίξουν την άποψη τους.
Τους κοροϊδεύουν, τους λοιδωρούν, τους βρίζουν, τους χλευάζουν.

Γιατί άραγε συμβαίνει αυτό;
Ο λόγος είναι απλός...

Οι άθεοι εκνευρίζονται που οι θρήσκοι είναι τόσο ευτυχισμένοι ενώ "δεν θα έπρεπε να είναι".
Οι άθεοι εκνευρίζονται που οι θρήσκοι είναι τόσο ευτυχισμένοι ενώ είναι "αμόρφωτοι" και "αν ήξεραν περισσότερα δεν θα ήταν χαρούμενοι".
Οι άθεοι εκνευρίζονται που οι θρήσκοι είναι ευτυχισμένοι ακόμα και όταν τους συμβαίνουν άσχημα πράγματα θεωρώντας πως όλα είναι μέρος του σχεδίου του Θεού.
Οι άθεοι εκνευρίζονται που οι θρήσκοι έχουν εν τέλει μεγαλύτερο έλεγχο στη ζωή τους - έναν έλεγχο που τους έχει υποσχεθεί η επιστήμη αλλά ποτέ δεν τους τον έχει δώσει.

Γνωρίζω ότι χτυπάω ευαίσθητες χορδές και ότι ανοίγω μεγάλη συζήτηση.

Η άποψη σας;
_________________
Φιλοσοφία Επιστήμης και Θρησκείας: http://harmonia-philosophica.blogspot.com/2010/08/blog-post.html
The Limits of Science: http://harmoniaphilosophica.wordpress.com/2011/04/18/the-limits-of-science-2jszrulazj6wq-5/
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
Vedder
Πρύτανης


Εγγραφή: 26 Ιούν 2013
Δημοσιεύσεις: 132

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούλ 24, 2014 2:00 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Αγαπητέ σκάκος,

κάποιοι άθεοι ίσως να είναι όπως τους περιγράφεις.Κατά την γνώμη δεν αποτελούν παρα μια μικρή και ασήμαντη μειοψηφία στον χώρο.Προσωπικά δεν έχω τίποτα με τους θρησκευόμενους.

Απτήν άλλη υπάρχουν ορισμένοι ιδρυματικοί(enetheoi η άθεοι,αδιάφορο) που βγάζουν τα απωθημένα τους και την χολή τους στο διαδίκτυο(ονόματα δεν λέμε,οικογένειες δεν θίγουμε).Άσε δε που φτάνουν στο σημείο να αμφισβητούν ατομικά δικαιώματα και δημοκρατικές ελευθερίες επειδή δεν ταιριάζουν στις δικες τους διεστραμμένες απόψεις.Μερικοί να κοιταχτούν στον καθρέφτη και να αποκτήσουν αυτογνωσία.

Μπορούμε να δείξουμε κάποια ανεκτικότητα σε συμπατριώτες μας που περνάνε δύσκολες στιγμές αλλα αυτή έχει και τα όρια της.

Ελπίζω να θεωρείς αυτονόητο ότι το post μου δεν αναφέρεται σε εσένα.

Καληνύχτα σου....
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούλ 24, 2014 11:33 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Αν κάποιος λέει ότι είναι ευτυχισμένος σ' έναν κόσμο που βασιλεύει η αδικία ,πώς το λένε αυτό ρε παιδιά; Χαζοχαρούμενος,νομίζω!
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
skakos
Πρύτανης


Εγγραφή: 23 Σεπ 2009
Δημοσιεύσεις: 3594
Τόπος: Αθήνα, Ελλάδα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούλ 24, 2014 2:37 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ έγραψε:
Αν κάποιος λέει ότι είναι ευτυχισμένος σ' έναν κόσμο που βασιλεύει η αδικία ,πώς το λένε αυτό ρε παιδιά; Χαζοχαρούμενος,νομίζω!


Δεν νομίζω ότι έχει σχέση αυτό που είπες με αυτό που λέω. Λες δηλαδή ότι κανένας δεν πρέπει να είναι ευτυχισμένος επειδή "βασιλεύει η αδικία"; Πως κρίνεις την "αδικία"; Με ποια κριτήρια; Ποιος θεός τα θέτει;
_________________
Φιλοσοφία Επιστήμης και Θρησκείας: http://harmonia-philosophica.blogspot.com/2010/08/blog-post.html
The Limits of Science: http://harmoniaphilosophica.wordpress.com/2011/04/18/the-limits-of-science-2jszrulazj6wq-5/
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
vag_el
Πρύτανης


Εγγραφή: 26 Ιούν 2009
Δημοσιεύσεις: 3707
Τόπος: Leykada

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούλ 24, 2014 2:42 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Αν κατάλαβα καλά τον Νεοφώτιστο ,
εννοεί την Κυβερνητική αδικία ,όλων των Λαών.
Το πόσο κατάφορα αδικεί τους απλούς ψηφοφόρους ,και τους Γδέρνει κυριολεκτικά με τα φοροαρπακτικά κοράκια ,που ίπτανται εδω και χρόνια με αποφάσεις της ΕΕ
_________________
ανθάκια μου χλωμά,
που σας επήραν σε
κήπους μακρινούς να σας φυτέψουν,

Κώστας Καρυωτάκης
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
skakos
Πρύτανης


Εγγραφή: 23 Σεπ 2009
Δημοσιεύσεις: 3594
Τόπος: Αθήνα, Ελλάδα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούλ 24, 2014 2:56 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

vag_el έγραψε:
Αν κατάλαβα καλά τον Νεοφώτιστο ,
εννοεί την Κυβερνητική αδικία ,όλων των Λαών.
Το πόσο κατάφορα αδικεί τους απλούς ψηφοφόρους ,και τους Γδέρνει κυριολεκτικά με τα φοροαρπακτικά κοράκια ,που ίπτανται εδω και χρόνια με αποφάσεις της ΕΕ


OK. Αυτό εννοείς Ιωάννη;
_________________
Φιλοσοφία Επιστήμης και Θρησκείας: http://harmonia-philosophica.blogspot.com/2010/08/blog-post.html
The Limits of Science: http://harmoniaphilosophica.wordpress.com/2011/04/18/the-limits-of-science-2jszrulazj6wq-5/
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
vag_el
Πρύτανης


Εγγραφή: 26 Ιούν 2009
Δημοσιεύσεις: 3707
Τόπος: Leykada

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούλ 24, 2014 3:01 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ έγραψε:
Αν κάποιος λέει ότι είναι ευτυχισμένος σ' έναν κόσμο που βασιλεύει η αδικία ,πώς το λένε αυτό ρε παιδιά; Χαζοχαρούμενος,νομίζω!


Giati χαζοχαρούμενος,ένα απλό ''εχει φράγκα ο μπαμπάς μου'' ,και ζώ στην κοσμάρα μου είναι αρκετό......
_________________
ανθάκια μου χλωμά,
που σας επήραν σε
κήπους μακρινούς να σας φυτέψουν,

Κώστας Καρυωτάκης
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούλ 24, 2014 5:49 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

skakos έγραψε:
vag_el έγραψε:
Αν κατάλαβα καλά τον Νεοφώτιστο ,
εννοεί την Κυβερνητική αδικία ,όλων των Λαών.
Το πόσο κατάφορα αδικεί τους απλούς ψηφοφόρους ,και τους Γδέρνει κυριολεκτικά με τα φοροαρπακτικά κοράκια ,που ίπτανται εδω και χρόνια με αποφάσεις της ΕΕ


OK. Αυτό εννοείς Ιωάννη;



Εννοώ ότι το να διακηρύσσεις την ευτυχία σου είναι καταρχήν ευτυχία ανασφαλής,αφού χρειάζεται επιβεβαίωση απ' την ομάδα που ανήκεις, και δεύτερον είναι προκλητική για κάποιους που δεν μπορούν να χαρούν όπως εσύ,είτε είσαι χριστιανός ευτυχισμένος είτε άθεος.

Στο συγκεκριμένο θέμα μια τέτοια "ευτυχία" είναι και αντιφατική,αφού ο σκοπός της είναι να εκνευρίσει τους άθεους,λέγοντάς τους ότι η ευτυχία βρίσκεται μόνο στην άλλη πλευρά.Πόσο ευτυχισμένος μπορεί να είσαι όταν
χαίρεσαι με την οργή των άλλων;
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
iason
Πρύτανης


Εγγραφή: 01 Ιούν 2003
Δημοσιεύσεις: 4108
Τόπος: (Γ)Ελλάς

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούλ 24, 2014 7:03 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Δε μου λες βρε skakos...
-τους λόγους για τους οποίους οι θρήσκοι εκνευρίζονται με τους άθεους του ξέρεις;
-εάν δεν τους ξέρεις: σε ενδιαφέρουν αυτοί ή όχι;
-εάν τους ξέρεις: αυτές οι χορδές δεν είναι ευαίσθητες;
-από που προκύπτει ότι οι θρήσκοι έχουν περισσότερο έλεγχο στη ζωή τους;
-από που προκύπτει ότι τους τον υποσχέθηκε η επιστήμη, και ότι δεν τους τον έδωσε κλπ.;
-τους λόγους για τους οποίους ένας νοήμων εκνευρίζεται με έναν μαλάκα τους ξέρεις;
-τους λόγους για τους οποίους ένας μαλάκας με έναν νοήμονα μήπως;
_________________
-Κάθε λόγος μπορεί να έχει αντίλογο. Κάθε αντίλογος πρέπει να έχει λόγο.
-Εγέμισεν ο ουρανός πετούμενους γαϊδάρους.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
gianiss
Πρύτανης


Εγγραφή: 18 Ιούλ 2011
Δημοσιεύσεις: 6073

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούλ 24, 2014 7:50 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Παράθεση:
skakos

Οι άθεοι εκνευρίζονται που οι θρήσκοι είναι τόσο ευτυχισμένοι ενώ "δεν θα έπρεπε να είναι". 


Με λίγα λόγια “πιστεύεις” , πως όλοι οι λαοί ήταν και είναι στην συντριπτική πλειοψηφία τους ευτυχισμένοι, γιατί πάντα “πίστευαν” - και “πιστεύουν” - σε κάποιο θεό.

Είσαι σίγουρος πως είναι έτσι?
Είσαι σίγουρος πως εσύ είσαι ευτυχισμένος?

Είσαι σίγουρος πως εσύ είσαι ποιο ευτυχής από εμένα που δεν “πιστεύω”?
Ποιο είναι το μπόι της ευτυχίας σου?


.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Vasana
Πρύτανης


Εγγραφή: 07 Φεβ 2007
Δημοσιεύσεις: 354
Τόπος: Dachau

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούλ 24, 2014 9:19 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Θεε μου πως αντέχουν τόση ευτυχία και χαρά οι πιστοί Σου;


http://epic-atheist.blogspot.gr/
_________________
Μετανοείτε!!!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
skakos
Πρύτανης


Εγγραφή: 23 Σεπ 2009
Δημοσιεύσεις: 3594
Τόπος: Αθήνα, Ελλάδα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Ιούλ 25, 2014 12:41 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

iason έγραψε:
Δε μου λες βρε skakos...
-τους λόγους για τους οποίους οι θρήσκοι εκνευρίζονται με τους άθεους του ξέρεις;
-εάν δεν τους ξέρεις: σε ενδιαφέρουν αυτοί ή όχι;
-εάν τους ξέρεις: αυτές οι χορδές δεν είναι ευαίσθητες;
-από που προκύπτει ότι οι θρήσκοι έχουν περισσότερο έλεγχο στη ζωή τους;
-από που προκύπτει ότι τους τον υποσχέθηκε η επιστήμη, και ότι δεν τους τον έδωσε κλπ.;
-τους λόγους για τους οποίους ένας νοήμων εκνευρίζεται με έναν μαλάκα τους ξέρεις;
-τους λόγους για τους οποίους ένας μαλάκας με έναν νοήμονα μήπως;


Εγώ δεν εκνευρίζομαι με τους άθεους.
_________________
Φιλοσοφία Επιστήμης και Θρησκείας: http://harmonia-philosophica.blogspot.com/2010/08/blog-post.html
The Limits of Science: http://harmoniaphilosophica.wordpress.com/2011/04/18/the-limits-of-science-2jszrulazj6wq-5/
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
skakos
Πρύτανης


Εγγραφή: 23 Σεπ 2009
Δημοσιεύσεις: 3594
Τόπος: Αθήνα, Ελλάδα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Ιούλ 25, 2014 12:42 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

gianiss έγραψε:
Παράθεση:
skakos

Οι άθεοι εκνευρίζονται που οι θρήσκοι είναι τόσο ευτυχισμένοι ενώ "δεν θα έπρεπε να είναι". 


Με λίγα λόγια “πιστεύεις” , πως όλοι οι λαοί ήταν και είναι στην συντριπτική πλειοψηφία τους ευτυχισμένοι, γιατί πάντα “πίστευαν” - και “πιστεύουν” - σε κάποιο θεό.

Είσαι σίγουρος πως είναι έτσι?
Είσαι σίγουρος πως εσύ είσαι ευτυχισμένος?

Είσαι σίγουρος πως εσύ είσαι ποιο ευτυχής από εμένα που δεν “πιστεύω”?
Ποιο είναι το μπόι της ευτυχίας σου?


.


Όχι δεν λέω αυτό, λέω απλά ότι ο πιστός πιο εύκολα δέχεται τις δυσκολίες στη ζωή. Και πιο εύκολα είναι ευγνώμων για αυτά που έχει, χωρίς να είναι άπληστος.
_________________
Φιλοσοφία Επιστήμης και Θρησκείας: http://harmonia-philosophica.blogspot.com/2010/08/blog-post.html
The Limits of Science: http://harmoniaphilosophica.wordpress.com/2011/04/18/the-limits-of-science-2jszrulazj6wq-5/
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
Bugman
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 13585
Τόπος: Καλλιθέα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Ιούλ 25, 2014 12:59 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Οι άθεοι είναι μάλλον ανώριμοι. Εγώ έτσι το εξηγώ.

Με ανάγνωση γραπτών δεν ωριμάζει κανείς. Η ωρίμανση έρχεται όταν κανείς γνωρίζει τις δυνατότητές του, μέσα από τα λάθη και τις παραλείψεις του. Τότε λοιπόν αντιλαμβάνεται πράγματι την έννοια του Θεού στην ολότητά της.

Όταν κάποιος νομίζει ότι είναι αλάνθαστος και πως ουδέποτε άφησε τίποτα στη τύχη...τότε εκτός από το ότι έχει κόψει πέρα (που λέμε στην Ήπειρο), είναι συνάμα και άθεος...(άλλοι το λένε...έχει καβαλήσει το καλάμι)...

Διαβάζω τις αντιρρήσεις του Νεοφώτιστου..Π.χ. το γιατί ο κόσμος δεν είναι αγγελικά πλασμένος...αφού αν υπάρχει Θεός θα έπρεπε να τον είχε "τζετ"...Ή ότι αυτός που κάνει τον ευτυχισμένο είναι βλάκας γιατί ουσιαστικά στο κόσμο βασιλεύει η αδικία.

Μα το θέμα δεν είναι το πώς είναι ο κόσμος Νεοφώτιστε, αυτό είναι η είσοδος στην μεγάλη λειτουργία...απ΄όπου εσύ θα αποφασίσεις πως θα συμμετέχεις. Και η δική σου απόφαση μετράει, γιατί αυτή σε κάνει άνθρωπο, σε κάνει να είσαι "αυτό που αποφασίζει". Το τι θα γίνει δεν το ξέρουμε...αλλά αυτό που ξέρουμε είναι ότι μια δεδομένη στιγμή είχες να αποφασίσεις αν θα κάνεις το Α ή το Β ή τίποτα και πήρες την απόφασή σου, (παίζει η 2+ κατάσταση, όπου διαλέγω κάτι ή τίποτα άρα το λιγότερο έχω τρεις επιλογές, το τίποτα είναι η παράλειψη). Επίσης όμως ότι κάνεις το κάνεις σε ένα περιβάλλον που δεν ελέγχεις...που συνέχεια αλλάζει. Έτσι παρά την όποια συμμετοχή σου στη λειτουργία της ζωής, το τι θα πάθεις ΔΕΝ εξαρτιέται από σένα. Οι αποφάσεις σου δηλαδή ναι μεν σε ορίζουν αλλά δεν καθορίζουν το τι θα γίνεις.

Ο ανώριμος λοιπόν που το παίζει άθεος..μπερδεύει αυτόν που ορίζει (τον εαυτό του που δίνει έννοιες στα πράγματα) με τον Θεό που καθορίζει τα πάντα..(πράγματα, καταστάσεις, τα πάντα δηλαδή). Κάθεται και αναλύει για το πώς σκέφτεται (πως ορίζει σχέσεις με τα πράγματα και καταστάσεις), με το τι διαμορφώνει τελικά τα πράγματα και τις καταστάσεις.

Γνωρίζω οικονομικά πετυχημένους ανθρώπους (αλλά μόνιμα μη ευτυχείς) που το παίζουν άθεοι. Βασικό τους μότο είναι ότι "Τα κατάφερα όλα μόνος μου".....Ό,τι πιο χαζό μπορεί να πει κανείς....και είναι το σημάδι του ανώριμου. (μόνος πήρε αποφάσεις, αλλά το τι έγινε δεν ήταν στο χέρι του..)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
gianiss
Πρύτανης


Εγγραφή: 18 Ιούλ 2011
Δημοσιεύσεις: 6073

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Ιούλ 25, 2014 6:44 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

skakos έγραψε:
gianiss έγραψε:
Παράθεση:
skakos

Οι άθεοι εκνευρίζονται που οι θρήσκοι είναι τόσο ευτυχισμένοι ενώ "δεν θα έπρεπε να είναι". 


Με λίγα λόγια “πιστεύεις” , πως όλοι οι λαοί ήταν και είναι στην συντριπτική πλειοψηφία τους ευτυχισμένοι, γιατί πάντα “πίστευαν” - και “πιστεύουν” - σε κάποιο θεό.

Είσαι σίγουρος πως είναι έτσι?
Είσαι σίγουρος πως εσύ είσαι ευτυχισμένος?

Είσαι σίγουρος πως εσύ είσαι ποιο ευτυχής από εμένα που δεν “πιστεύω”?
Ποιο είναι το μπόι της ευτυχίας σου?


.


Όχι δεν λέω αυτό, λέω απλά ότι ο πιστός πιο εύκολα δέχεται τις δυσκολίες στη ζωή. Και πιο εύκολα είναι ευγνώμων για αυτά που έχει, χωρίς να είναι άπληστος.


Από που προκύπτει αυτό που λες, και ισχύει για την μιά κατηγορία και όχι για τήν άλλη.?

Υπάρχει και τρίτη "κατηγορία".
Οι άλλοι , που ούτε πιστεύουν , ούτε δεν πιστεύουν σε κάποιο θεό και .... είναι ευτυχείς που το ψάχνουν .
Έχουν την χαρά της έρευνας και το όφελος της συνεχούς γνώσης .
Τι να την κάνουν την “Ιθάκη” ?

Αυτοί - τι λές - είναι ευτυχείς ?


.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2, 3 ... 12, 13, 14  Επόμενο
Σελίδα 1 από 14

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center