Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Η λογική και η αλήθεια
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3, 4
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Συζητήσεις για Θέματα
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
Sakis Totlis
Πρύτανης


Εγγραφή: 29 Δεκ 2010
Δημοσιεύσεις: 426
Τόπος: Έδεσσα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Ιούν 16, 2014 12:17 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

spyros έγραψε:
Ε, αυτό λέω.

Το κείμενο της 1ης σελίδας, δεν είναι κείμενο φιλοσοφίας, ή μιας λογικής επεξεργασίας κάποιας ιδέας.
Είναι ένα κείμενο συνθηματικό-γηπεδικό που μόνο έφηβοι μπορούν να συντάξουν: "πόσο κακοί είναι οι άλλοι, και πόσο καλός είμαι εγώ.."


Έτσι λες;Τότε είσαι ιουμοριστικά/βιτριολικά αλλά βαθιά νυχτωμένος...
Εγώ έχω μια συγκεκριμένη θεωρία ολόκληρη για το πως υπάρχει και δρα μόνο η ενέργεια και πέραν τούτου ουδέν. Ούτε Άγιο Πνεύμα (sic) ούτε οποιαδήποτε άλλη παρόμοια μεταφυσική μακακία (Γιεχωβάδες και σία ο.ε.)... Κι ούτε με νοιάζει καθόλου να τα βάλω ,με τον Ιεχωβά ή οτιδήποτε άλλο τέτοιο μεταφυσικό, ότι θέλει ο καθένας πιστεύει... Αλίμονο... Δικό του είναι το πρόβλημα όταν πιστεύει σε μεταφυσικούρες, αντί της απλής και λογικής αλήθειας... Όχι;
Σάκης
_________________
Η λειτουργική ψυχή έχει τρία κέντρα: συνείδηση (επίγνωση αισθημάτων), νους (σκέψη), θυμικό (όπου ο θυμός).
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
spyros
Πρύτανης


Εγγραφή: 21 Αύγ 2008
Δημοσιεύσεις: 3896
Τόπος: Μακεδονία

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Ιούν 16, 2014 1:26 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ωραία και εγώ επειδή βγάζω το ψωμί μου εδώ και κάμποσα χρόνια από τη φύση και τη δράση της ενέργειας, θα με ενδιέφερε πάρα πολύ να μάθω το πως τελικά δρα η ενέργεια χωρίς μεταφυσικές μαλακίες.

Ξεκινώ λοιπόν την πρώτη ερώτηση. Απαντάς και αν θέλεις υποβάλεις δική σου.


1)Τι είναι ενέργεια;

(Σε παρακαλώ όχι παραπομπές και σεντόνια, κουβεντούλα καφενείου χαλαρή και ανθρώπινη θέλω..)
_________________
Μανή, Θεκέλ, Φάρες.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Sakis Totlis
Πρύτανης


Εγγραφή: 29 Δεκ 2010
Δημοσιεύσεις: 426
Τόπος: Έδεσσα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Ιούν 16, 2014 10:14 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ο πιο εκτεταμένα αποδεκτή της εξήγηση είναι η (μία και μόνη) δυνατότητα παραγωγής κάποιου έργου.-
Αυτά με λίγα λόγια και σταράτα.
Ο Βίλχελμ Όστβαλντ Φυσικός πανεπιστημιακός δάσκαλος στο πανεπιστήμιο της Λειψίας - νόμπελ χημείας το 1909 για την κατάλυση, ήταν διαπρύσιος φιλόσοφος της ενεργειοκρατίας και έλεγε ότι αυτή είναι η μόνη δύναμη και μην τρέχετε τώρα να βρείτε δυναμικά κομματάκια ύλης με παράξενα ονόματα, κουάρκς και δεν ξέρω τι άλλο, για να αποδείξετε το άτομο.
Το όνομα στη δύναμη της φύσης είναι απλό: ενέργεια. Και αν το δεχτούμε δεν θα αλλάξουν ούτε οι τύποι στις μαθηματικές εξισώσεις είναι τόσο απλό.-

Ενέργεια είναι η μεγάλη και πολύ συγκεκριμένη αντίσταση που αντιμετωπίζουν τα αυτοκίνητα που έρχονται στην Έδεσσα από κάτω από τον κάμπο και την βοήθεια που έχουν όσα φεύγουν στον ίδιο πολύ επικλινή κατηφορικό δρόμο. Κανείς δεν μπορεί να ξεφύγει ποτέ από την αντίσταση ή την αρωγή της ενέργειας.
Κι ούτε χρειάζονται άγγελοι του θεού από το Ισραήλ για να πέσουν τα νερά και να σχηματίσουν τον καταρράκτη. Αρκεί ένα επικλινές επίπεδο για να κυλήσουν τα νερά και να κατακρημνιστούν μετά με πάταγο στο κενό. Αυτό είναι όλο και οι μεταφυσικούρες είναι μόνο για τα νήπια και τους αφελείς.
_________________
Η λειτουργική ψυχή έχει τρία κέντρα: συνείδηση (επίγνωση αισθημάτων), νους (σκέψη), θυμικό (όπου ο θυμός).
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
spyros
Πρύτανης


Εγγραφή: 21 Αύγ 2008
Δημοσιεύσεις: 3896
Τόπος: Μακεδονία

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Ιούν 17, 2014 12:12 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Μάλιστα.

Δηλαδή "φιλοσοφικά" ή αν θέλεις διαλεκτικά, επιχειρείς να απαντήσεις στο τι είναι ενέργεια με την έννοια του έργου. Άρα, θεωρείς την έννοια του έργου πρωθύστερη της ενέργειας.
Συνεπώς, δεν είναι όλα ενέργεια, αφού αιτιοκρατικά υπάρχει ένα αίτιο της, το έργο.
Σύμφωνα με τη λογική σου επομένως, όλα είναι έργο και όχι όλα είναι ενέργεια, αφού καθορίζεις την ενέργεια με βάση το έργο. Διότι, μπορεί στην προηγούμενη δημοσίευσή σου να έγραφες πως :
Sakis Totlis έγραψε:
Εγώ έχω μια συγκεκριμένη θεωρία ολόκληρη για το πως υπάρχει και δρα μόνο η ενέργεια και πέραν τούτου ουδέν.

αλλά στην αμέσως επόμενη δημοσίευση διαπιστώνεις ότι χρειάζεσαι πριν από την ενέργεια, μια άλλη έννοια!
Sakis Totlis έγραψε:
Ο πιο εκτεταμένα αποδεκτή της εξήγηση είναι η (μία και μόνη) δυνατότητα παραγωγής κάποιου έργου.-
Αυτά με λίγα λόγια και σταράτα.


Οπότε επαναλαμβάνω την 1η μου ερώτηση:

1)Τι είναι έργο;

(πρόσεξε, η κουβέντα μας είναι άκρως φιλοσοφική και όχι "βιτριολική", ούτε καν επιστημονική)
_________________
Μανή, Θεκέλ, Φάρες.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Sakis Totlis
Πρύτανης


Εγγραφή: 29 Δεκ 2010
Δημοσιεύσεις: 426
Τόπος: Έδεσσα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Ιούν 17, 2014 5:00 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Τελικά ποιο είναι το σωστότερο που έγραψε το αόρατο χέρι: Μανή, θεκέλ ή φάρες;
Εδώ σε θέλω.
Σάκης


Ή αλλιώς; Κάνε πως κατάλαβες για να μην μας καταλάβουν ότι δεν καταλάβαμε, κατάλαβες;
_________________
Η λειτουργική ψυχή έχει τρία κέντρα: συνείδηση (επίγνωση αισθημάτων), νους (σκέψη), θυμικό (όπου ο θυμός).
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
spyros
Πρύτανης


Εγγραφή: 21 Αύγ 2008
Δημοσιεύσεις: 3896
Τόπος: Μακεδονία

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιούν 18, 2014 8:18 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Όπως βλέπεις σακη, από την πρώτη μου κιόλας ερώτηση, μπήκες ήδη μέσα στο χώρο της μεταφυσικής. Το συνειδητοποίησες και άρχισες τα τσαλιμάκια.

Λυπάμαι αλλά "μετρήθηκες, ζυγίστηκες, και βρέθηκες μικρότερος των περιστάσεων".

Δεν πειράζει, μια άλλη φορά..
_________________
Μανή, Θεκέλ, Φάρες.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Sakis Totlis
Πρύτανης


Εγγραφή: 29 Δεκ 2010
Δημοσιεύσεις: 426
Τόπος: Έδεσσα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιούν 18, 2014 8:38 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Τι να πεις με έναν άνθρωπο που παραβλέπει και αδιαφορεί για τα νοήματα πίσω από τις ερωτήσεις, αλλά βλέπει απλά μόνο τις πιθανότητες να βγάλει νέες ερωτήσεις;
Σου αρκεί να επιθέσεις πάνω στον άλλον ετοιματζίδηκες βιτριολικές εκφράσεις μιας τέλειας απαξίωσης. Αυτό σε ικανοποιεί.
Σπάιρους είσαι ανεκδιήγητος...

Πάντως για μια πληρέστερη απάντηση στην πρώτη σου ερώτηση υπάρχει σε ένα άλλο μου θέμσ: Η ΕΝΕΡΓΕΙΑ - δυο θέματα Παρακάτω από το παρόν: Η ΛΟΓΙΚΗ ΚΑΙ Η ΑΛΗΘΕΙΑ.
Αν σε ενδιαφέρουν αυτά τα δύο: η λογική και η αλήθεια... Very Happy Very Happy Very Happy
_________________
Η λειτουργική ψυχή έχει τρία κέντρα: συνείδηση (επίγνωση αισθημάτων), νους (σκέψη), θυμικό (όπου ο θυμός).
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
skakos
Πρύτανης


Εγγραφή: 23 Σεπ 2009
Δημοσιεύσεις: 3594
Τόπος: Αθήνα, Ελλάδα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιούλ 23, 2014 2:48 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Sakis Totlis έγραψε:
Δεν είναι δυνατό ένας λογικός και σώφρων άνθρωπος να δέχεται τη μεταφυσική ως ισότιμο συνομιλητή στο τραπέζι των διαπραγματεύσεων. Η μεταφυσική είναι θεωρία για αγγέλους με έξι φτερούγες. Δεν είναι δυνατόν να δεχόμαστε μεταφυσικά φληναφήματα για ότι δεν μπορούμε να καταλάβουμε. Ή καταλαβαίνουμε κάτι ως λογικό και αληθές ή δεν το δεχόμαστε καθόλου. Όταν δεχόμαστε κάτι μεταφυσικό μόνοι μας κλείνουμε ερμητικά την πόρτα στην πιθανότητα να το εξηγήσουμε λογικά κάποτε.
Δεν είναι δυνατόν τα καλά και συμφέροντα τας ψυχάς ημών να βαπτίζονται αληθινά και λογικά. Έλεος!


Αν ο άλλος πρέπει να συμφωνεί μαζί σου για να είναι "λογικός" τότε μάλλον κάτι πάει στραβά με τη "λογική" σου... Wink
_________________
Φιλοσοφία Επιστήμης και Θρησκείας: http://harmonia-philosophica.blogspot.com/2010/08/blog-post.html
The Limits of Science: http://harmoniaphilosophica.wordpress.com/2011/04/18/the-limits-of-science-2jszrulazj6wq-5/
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
vag_el
Πρύτανης


Εγγραφή: 26 Ιούν 2009
Δημοσιεύσεις: 3707
Τόπος: Leykada

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Ιούλ 27, 2014 7:13 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Sakis Totlis έγραψε:
Ο πιο εκτεταμένα αποδεκτή της εξήγηση είναι η (μία και μόνη) δυνατότητα παραγωγής κάποιου έργου.-
Αυτά με λίγα λόγια και σταράτα.
Ο Βίλχελμ Όστβαλντ Φυσικός πανεπιστημιακός δάσκαλος στο πανεπιστήμιο της Λειψίας - νόμπελ χημείας το 1909 για την κατάλυση, ήταν διαπρύσιος φιλόσοφος της ενεργειοκρατίας και έλεγε ότι αυτή είναι η μόνη δύναμη και μην τρέχετε τώρα να βρείτε δυναμικά κομματάκια ύλης με παράξενα ονόματα, κουάρκς και δεν ξέρω τι άλλο, για να αποδείξετε το άτομο.
Το όνομα στη δύναμη της φύσης είναι απλό: ενέργεια. Και αν το δεχτούμε δεν θα αλλάξουν ούτε οι τύποι στις μαθηματικές εξισώσεις είναι τόσο απλό.-

Ενέργεια είναι η μεγάλη και πολύ συγκεκριμένη αντίσταση που αντιμετωπίζουν τα αυτοκίνητα που έρχονται στην Έδεσσα από κάτω από τον κάμπο και την βοήθεια που έχουν όσα φεύγουν στον ίδιο πολύ επικλινή κατηφορικό δρόμο. Κανείς δεν μπορεί να ξεφύγει ποτέ από την αντίσταση ή την αρωγή της ενέργειας.
Κι ούτε χρειάζονται άγγελοι του θεού από το Ισραήλ για να πέσουν τα νερά και να σχηματίσουν τον καταρράκτη. Αρκεί ένα επικλινές επίπεδο για να κυλήσουν τα νερά και να κατακρημνιστούν μετά με πάταγο στο κενό. Αυτό είναι όλο και οι μεταφυσικούρες είναι μόνο για τα νήπια και τους αφελείς.


Αν μπορείς και επειδή βλέπω εξηγείς λογικά το ανεξήγητο,βοήθησέ μας να κατανοήσουμε πως δρά αυτού του είδους η ενέργεια στο Σύμπαν,όπου δεν υπάρχει επικλινές επίπεδο παρά μόνον η βαρύτητα.Πως στέκονται τα ΟΥράνια σώματα και οι πλανήτες που συνεχόμενα κινούνται γύρω απο το άστρο τους και τον εαυτό τους.Ποιός ειναι αυτός που επιβάλει αυτού του ειδους το ρυθμό σε ένα ανενεργό περιβάλλον ΄,το κοσμικό σύμπαν.
_________________
ανθάκια μου χλωμά,
που σας επήραν σε
κήπους μακρινούς να σας φυτέψουν,

Κώστας Καρυωτάκης
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
vag_el
Πρύτανης


Εγγραφή: 26 Ιούν 2009
Δημοσιεύσεις: 3707
Τόπος: Leykada

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Ιούλ 27, 2014 7:19 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Η πραγματικότητα ,δείχνει πως βάση της αλήθειας συναντούμε την οδοποιό Λογική ,και ουδέν του πραγματος εν αντιθέσει δηλαδη όχι βάση της Λογικής να βρίσκουμε την αλήθεια.

Αλλά για να συμβεί αυτό πόσο ειλικρινά ,αντιμετωπίζουμε τον εαυτό μας και τους άλλους?..............
_________________
ανθάκια μου χλωμά,
που σας επήραν σε
κήπους μακρινούς να σας φυτέψουν,

Κώστας Καρυωτάκης
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Συζητήσεις για Θέματα Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3, 4
Σελίδα 4 από 4

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center