Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

ΚΑΠΟΥ ΠΗΓΑ....
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3  Επόμενο
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Συζητήσεις για Θέματα
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
Pflegeleicht
Πρύτανης


Εγγραφή: 01 Σεπ 2013
Δημοσιεύσεις: 1399

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Οκτ 27, 2013 2:53 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

SARUMAN έγραψε:
sexta έγραψε:
SARUMAN έγραψε:
sexta έγραψε:
Εμπρος στο δρομο του copy paste συντροφοι.....
Εστιαστε πραγματολογικα στο Καβαφικο φλεγμα και μετα καντε και πνευμα ...
Αχ βρε κατακαημενε Καβαφη τι να σκεφτεσαι ......


Ποιό copy-paste βρε κακομοίρα.
Το ποίημα του Καβάφη ανάρτησα
Μήπως έπρεπε να το αναρτήσω με δικά μου λόγια για να μη κάνω copy-paste Laughing Laughing
Εκτός απο την ευγενή συνήθεια του trolling μπορείς να συνεισφέρεις και με κάπως ποιό εποικοδομητικό τρόπο???



Mαθε να σεβεσαι τη γυναικεια φυση πρωτα και ευχαριστως να συνεισφερω στο διαλογο . Οποιος δεν συμφωνει μαζι σου δεχεται τα πυρα σου . Μιλησα για πραγματολογικη αναλυση στα γραφεντα του Καβαφη.Αν δεν γνωριζεις τι θα πει αυτο ρωτα την Ελεωνορα . Δεν θα μπω στη λογικη να σε καθυβρισω γιατι αυτο σου δινει τροφη κι εγω δεν ειμαι προθυμη να σε βυζαξω ....


Σέβομαι κάθε φύση αγαπητή μου κυρία.
Και τη γυναικεία και την ανδρική και τη φύση του ζώου (καθ ότι είμαι 15 χρόνια χορτοφάγος) και τη φύση του φυτού και τη φύση του ορυκτού καθ ότι κάθε φύση είναι έμβια φύση και αρα εικόνα και ουσία του ίδιου του Θεού.
Σέβομαι κάθε πλάσμα και κάθε έμβια ουσία του πλανήτη.
Δε θα μου κάνεις εσύ μάθημα για το σεβασμό και την ηθική.
Οταν εσύ πήγαινες εγώ γύριζα.
Ομως επειδή δεν εχω φτάσει ακόμη το στάδιο της απάθειας και της συγκράτησης του Βούδα ,προσπαθώ όσο μπορώ με τις ανθρωπινες μου δυνάμεις να συγχωρώ τις ύβρεις που εκτοξεύονται εναντίον μου.
Είναι γεγονός ότι κάποιες φορές δεν τα καταφέρνω πολύ καλά
Αλλα η εξάσκηση σε κανει καθε φορα καλύτερο
Γι αυτό αλλη φορά όταν χαρακτηρίζεις κάποιον να είσαι πιο προσεκτική αν δεν τον ξέρεις και δεν έχεις την παραμικρη ιδέα του τι αντιπροσωπεύει και ποιός είναι.
Οσο για τη φίλη σου την Ελεονώρα ,ας απαλαχτεί πρώτα απο τον γαλάζιο αγκυλωτό σταυρό στο αβατάρ της και μετα να μιλήσει.


Laughing Laughing Laughing

ό,τι να'ναι !!
_________________
Ο ρομαντισμός δεν βρίσκεται ούτε στην επιλογή του θέματος ούτε στην ακριβή αλήθεια, αλλά περισσότερο σε έναν τρόπο να αισθάνεσαι τον κόσμο [Charles Baudelaire]

Truth springs from argument amongst friends
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
SARUMAN
Πρύτανης


Εγγραφή: 14 Απρ 2013
Δημοσιεύσεις: 1729
Τόπος: THE WHITE CITY OF THE KINGS

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Οκτ 27, 2013 2:59 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

sexta έγραψε:
Προφανως στο δρομο της επιστροφης συναντησες το μεγα τερας του εγωϊσμου και σε αγγιξε με το μαγικο ραβαδακι του τοτε.Μακαρι να πορευεται κανεις παρα να επιστρεφει απραγος οντας ο ιδιος πισω.

Επιστρεφοντας στο θεμα διαβασε αυτο:
ο μεγάλος μας ποιητής {και "προφήτης" βέβαια...} ίσως να είχε κατά νού πως η βία/βιασύνη δεν απέχει και τόσο πολύ από την βία/κακοποίηση(*) σε κάποιες περιπτώσεις...
Και σε κάποιες ίσως και να ταυτίζεται...
Μια βιαστικη σκεψη (οπως ενας χαρακτηρισμος) οδηγει εν δυναμει σε μια βιαιη πραξη (λεκτικη βια ονομαζεται εδω και χρονια αν το εχεις ακουστα).

Δεν αντέχω να μην σημειώσω ότι ελληνικά έχουμε μόνο μία λέξη για τη "βία" ενώ οι άγγλοι (π.χ.) έχουν δύο διακριτές: hurry και violence.
Αυτό για όσους επαίρονται ότι η ελληνική είναι η πιο πλούσια γλώσσα στον κόσμο... Και πάνω εκεί χτίζουν ...Παρθενώνες...

Και μια συμβουλη: Τα ρασα δεν κανουν τον παπα και ο χορτοφαγος δεν κανει τον ανθρωπο η ανθρωπιστη.


Τώρα αρχίζουμε να συζητάμε.
Σου λέω εξ αρχής ότι συμφωνώ σε όλα όσα είπες.
Με παρεξήγησες αλλα πιστεύω όταν θα ανταλάξουμε κάποιες γνώμες θα ανακαλύψεις ότι έκανες πολύ μεγάλο λάθος στους χαρακτηρισμούς σου.
Δε σε αδικώ βέβαια ,ίσως κι εγώ το ίδιο συμπερασμα θα έβγαζα αν διάβαζα κάποια πραγματα που έγραψα και που τώρα δεν είναι καθόλου περήφανος για αυτα
Ομως μη βιάζεσαι να χαρακτηρίσεις κάποιον απο κάποια αρχική εντύπωση
Στο θέμα του εγωισμού έχεις δίκιο.
Ομως ζητώντας απο έναν άνθρωπο να παρακάμψει τον εγωισμό του ,είναι σα να ζητάς να γίνει Θεός.
Μη ξεχνάς ότι τα πάντα μπορεί να τα πολεμήσει ο άνθρωπος και τη λαγνεία και τη φιλαργυρία και την κακία και τη ψευδολογία ,αλλα τον εγωισμό είναι το πιό δύσκολο.
Κι ΄'οσο περισσότερο προχωράς σε έναν πνευματικό δρόμο ,τόσο δυσκολότερο γίνεται.
Πάντως εχεις δίκιο ,ο εγωισμός είναι ένα τέρας και όντως με άγγιξε με το μαγικό του ραβδακι όπως πολύ ωραία το έθεσες.
Ομως εχω κι εγώ τα δικά μου μαγικά και τον πολεμώ.
Αλλοτε κερδίζω κι άλλοτε χάνω.
Τον πόλεμο όμως τον συνεχίζω και θα τον συνεχίσω μέχρι να φύγω απο αυτό το πεδίο της ψευδαίσθησης και του μίσους.
Η αρρωστεια του μίσους και του εγωισμού είναι κολλητική καλή μου και χρειαζεται γερή αντιβίωση ,αλλα ένας μάγος ευτυχώς τη διαθέτει.
Το ότι είμαι χορτοφάγος δεν το είπα για να προσδώσω καποια αξία στον εαυτό μου.
Γνωρίζω πολύ καλα το στάδιο που βρίσκομαι και τη δουλειά που έχω να κάνω.
Το είπα μόνο για να σου δείξω ότι σέβομαι και αγαπω κάθε μορφή ζωής απο τον σπόρο ενός λουλουδιού μέχρι τον ανώτατο Θεό.
Τώρα όσον αφορά τον Καβαφη.

Το πρώτο που πρέπει να σχολιαστεί είναι η έννοια της αποικίας.
Αποικίες ήταν στην αρχαιότητα ,οι μετεγκαταστάσεις πληθυσμών που εφευγαν απο την μητροπολιτική τους έδρα και αναζητούσαν καλύτερη τύχη σε άλλα εδάφη τα οποία και αποικούσαν.
Αποικίες όμως υπήρχαν και στρατιωτικές και σε αυτές τις αποικίες αναφερεται εδώ ο ποιητής.
Η ελλάδα πριν την υπόταξη της στους Ρωμαίους είχε πολλά προβλήματα.
Εμφύλιοι πόλεμοι,φτωχεια,πνευματική παρακμή.
Αντίθετα μετά την κατάκτηση της απο τους Ρωμαίους ,η Ελλάδα είχε πλούτο ,είχε καλοπέραση , δεν υπήρχαν πια εμφύλιοι πόλεμοι ,και η Ρώμη φρόντιζε να εχει ένα υψηλό επίπεδο διαβίωσης.
Ομως περα απο την καλοπέραση και το υψηλό βιωτικό επίπεδο ,της έλειπε ένα πράγμα.
Η ελευθερία.
Ηταν πλέον μια αποικία των Ρωμαίων και όσα προνόμια κι αν είχε ,δεν επαυε να ήταν μια κατακτημένη αποικία.
Οι ρωμαίοι ήταν οι αναμορφωτές.
Οι Ελληνες δεν έκαναν τίποτα για να καλυτερεύσουν τις συνθήκες διαβίωσης τους και να αναστήσουν την πνευματικότητα που είχαν και που τώρα την είχαν χάσει για τα καλά.
Ειχαν περιπέσει σε ένδοια,σε πνευματική φτώχεια,σε πολιτισμική παρακμή.
Ηρθαν λοιπόν οι Ρωμαίοι ως Αναμορφωτές.
Και οι Ελληνες τους δέχτηκαν μετά βαίων και κλάδων.
Οι αναμορφωτές όμως

****Για κάθε τι, για το παραμικρό ρωτούνε κΆ εξετάζουν,
κΆ ευθύς στον νου τους ριζικές μεταρρυθμίσεις βάζουν,
με την απαίτησι να εκτελεσθούν άνευ αναβολής. ******

Οι αναμορφωτές ζητούν θυσίες ,ζητούν παραίτηση απο την ίδια την ζωή.

******Παραιτηθείτε από την κτήσιν σας εκείνη•
η κατοχή σας είνΆ επισφαλής:
η τέτοιες κτήσεις ακριβώς βλάπτουν τες Aποικίες.
Παραιτηθείτε από την πρόσοδον αυτή,
κι από την άλληνα την συναφή,
κι από την τρίτη τούτην: ως συνέπεια φυσική•
είναι μεν ουσιώδεις, αλλά τί να γίνει;
σας δημιουργούν μια επιβλαβή ευθύνη.*********

Κι οι Ελληνες ζούσαν μέσα στη χλιδή ,αλλα δεν ήταν τίποτα περισσότερο απο θεραπαινίδες των Ρωμαίων.

Γι αυτό λέει ο ποιητής ότι οι Αναμορφωτές πάντα οδηγούν στην ολοκληρωτική καταστροφή μια χώρα αν η ίδια δεν αξιώσει ένα καλύτερο πολίτευμα ,καλύτερους πολιτικούς,διαφάνεια και εντιμότητα απο τους ασκούντες την εξουσία.
Η βιασύνη-βια ,όπως πολύ σωστά είπες φέρνει τα αντίθετα αποτελέσματα.
Η Βια φέρνει τους αναμορφωτες ,η τους βαρβάρους όπως έλεγε σε ένα άλλο ποιήμα και αυτό είναι καταστροφικό.
_________________
Κάθε αρχαία θρησκευτική ή μάλλον φιλοσοφική λατρεία αποτελούνταν από μία εσωτερική ή μυστική διδασκαλία και ένα εξωτερικό ή δημόσιο τυπικό λατρείας
http://www.youtube.com/watch?v=ZIMoQHpvFQQ
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Pflegeleicht
Πρύτανης


Εγγραφή: 01 Σεπ 2013
Δημοσιεύσεις: 1399

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Οκτ 27, 2013 3:02 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Το σενάριο της eleonoras αναβιώνει τρομακτικά. Η διπλή φύση του opyrgou : από τη μια εμβριθής μελετητής κι απ'την άλλη τρισάθλιος υβριστής θεομπαίχτης.
_________________
Ο ρομαντισμός δεν βρίσκεται ούτε στην επιλογή του θέματος ούτε στην ακριβή αλήθεια, αλλά περισσότερο σε έναν τρόπο να αισθάνεσαι τον κόσμο [Charles Baudelaire]

Truth springs from argument amongst friends
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Pflegeleicht
Πρύτανης


Εγγραφή: 01 Σεπ 2013
Δημοσιεύσεις: 1399

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Οκτ 27, 2013 3:10 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

sexta έγραψε:

Δεν αντέχω να μην σημειώσω ότι ελληνικά έχουμε μόνο μία λέξη για τη "βία" ενώ οι άγγλοι (π.χ.) έχουν δύο διακριτές: hurry και violence.
Αυτό για όσους επαίρονται ότι η ελληνική είναι η πιο πλούσια γλώσσα στον κόσμο... Και πάνω εκεί χτίζουν ...Παρθενώνες...


Διαφωνώ. Οι μεγαλύτεροι αποικιοκράτες και βιαστές της Κύπρου και της Ελλάδας ήταν φυσικό να ενσκήψουν με περισσή λαχτάρα λεπτομέρειας προκειμένου να περιγράψουν την αγαπημένη τους, εγγεγραμμένη στο dna τους, συνήθεια.
Θα έπρεπε να χαιρόμαστε για την συγκεκριμένη ένδεια που διαθέτει η γλώσσα μας.




Παράθεση:

Η γλώσσα κόκαλα δεν έχει αλλά κόκαλα τσακίζει... η παροιμία αυτή φαίνεται ότι βρήκε την επσιτημονική της τεκμηρίωση αφού οι επιστήμονες ανακάλυψαν ότι οι λέξεις πονάνε περισσότερο από τις πράξεις.

Πως αντιδρά ο εγκέφαλος σε αρνητικά λεκτικά ερεθίσματα; τι συναισθήματα βιώνει;

Στο επιστημονικό άρθρο που ακολουθεί θα ενημερωθείτε για το μείζον αυτό θέμα.


Του Πέτρου Γεωργιτσογιαννάκου Ιατρού


Οι λέξεις πονάνε περισσότερο από τις πράξεις, είναι μια θεωρία που όλοι έχουμε βιώσει, τόσο σε μια σχέση η λεκτική κακοποίηση του συντρόφου όσο και σε ένα γράμμα χωρισμού, σήμερα έχει και μια επιστημονική επιβεβαίωση.

Στο περιοδικό Pain οι νευρολόγοι του Πανεπιστημίου της Jena στην Γερμανία, με την χρήση του μαγνητικού τομογράφου ΅φωτογράφησανΆ την φαιά ουσία του εγκεφάλου για να αξιολογήσουν τον πόνο σε αρνητικά λεκτικά ερεθίσματα.

Οι ασθενείς που άκουγαν δυσάρεστα λόγια αντιδρούσαν σαν να δέχονται ένα εικονικό χαστούκι. Η ανάλυση του εγκεφάλου που εμπλέκεται στα συναισθήματα αποκάλυψε ότι η μνήμη ενός επώδυνου ερεθίσματος αφήνει το δικό του αποτύπωμα μα εξίσου σημαντικό είναι και το αποτύπωμα που δημιουργείται από τις λέξεις.

Η μελέτη του Thomaς Weiss μπορεί να μας βοηθήσει να κατανοήσουμε κατά πόσο η παρουσίαση της ασθένειας μας στον γιατρό μας μπορεί να επιδεινώσει η να αυξήσει τον πόνο μας και να προσδιορίσει έναν τρόπο λογοθεραπείας για να περιορίσει τον πόνο χρόνιων ασθενών.


Προφανώς (άποψή μου) κάποιος που θέλει να βασανίσει μελετημένα διαφοροποιεί τη βία ώστε να μπορεί να διαθέτει ρεπερτόριο βίας. Ε, οι Έλληνες δεν εντρυφύσαμε σε αυτόν τον τομέα ΚΑΙ γλωσσολογικά.
_________________
Ο ρομαντισμός δεν βρίσκεται ούτε στην επιλογή του θέματος ούτε στην ακριβή αλήθεια, αλλά περισσότερο σε έναν τρόπο να αισθάνεσαι τον κόσμο [Charles Baudelaire]

Truth springs from argument amongst friends
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
MARIA
Πρύτανης


Εγγραφή: 27 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 6835
Τόπος: ΑΘΗΝΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Οκτ 27, 2013 4:22 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

σέχτα,

είναι η αγγλική γλώσσα, πιο πλούσια από την ελληνική?? ειλικρινά εκπλήσσομαι με αυτή την νέα γνώση που προσφέρεται.... Very Happy
με μπέρδεψες όμως...
πως λέγεται η αγάπη στα αγγλικά και πως ο έρωτας?
θέλω να κάνω αγάπη λένε ή θέλω να κάνω έρωτα?

I love you, I want to make love to you, I am in love with my husband, I love the sunshine

Anyways!

το θέμα δεν ειναι ο Καβάφης σαν Καβάφης, το θέμα ειναι ότι μπορούμε τελικά εμείς οι άνθρωποι ν' απομονώσουμε φράσεις για να φέρουμε τον όποιο σκοπό μας, στα μέτρα μας....
_________________
Ο σκοπός της φύσης δεν είναι η διαιώνιση του ανθρώπινου είδους αλλά η διασφάλιση της βιοποικιλότητας των ειδών
Θεόφραστος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Bugman
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 13585
Τόπος: Καλλιθέα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Οκτ 27, 2013 5:09 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Pflegeleicht,
δεν έχω τον έλεγχο του φόρουμ για να μου αποδίδεις ευθύνες στο τι δεν έκανα. Να εστιάσεις σε αυτό που έκανα. Και αυτό που έγραψα σε προηγούμενο μήνυμα δεν αποτελεί δίκη για σένα...αλλά απλά ένα κάλεσμα να λογικευτείς. Μπορείς και να μην το κάνεις και να δικαιολογείς τα πάντα. Και τα μικρά παιδιά δικαιολογούν τα πάντα. Και ο πνιγμένος από τα μαλλιά πιάνεται. Η απάντησή σου στο κάλεσμά μου ότι ο άλλος έβριζε δεν είναι σοβαρή απάντηση. Και εγώ έχω ξεφύγει κάποιες φορές και όλοι μας μπορούμε να βρεθούμε στο ίδιο σημείο...Εσύ πιστεύεις ότι είναι κακό να σου λένε πότε ξέφυγες; Εγώ δεν το πιστεύω, και σε καλώ και σένα να μου το υπενθυμίζεις όταν μου συμβαίνει! Όχι όμως να δικαιολογούμε...τα αδικαιολόγητα...Επιτέλους να αναλαμβάνουμε την ευθύνη των λαθών μας και να το λέμε ξεκάθαρα "παραφέρθηκα"...Θα ελαφρώσεις κιόλας!
_________________
Σκορπίστε γνώση, μαζέψτε χαρά!

Η γνώση δεν μπορεί να πουληθεί: Γιατί ενώ κάθε εμπόρευμα μπορεί να επιστραφεί, η γνώση δεν μπορεί να επιστραφεί!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
MARIA
Πρύτανης


Εγγραφή: 27 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 6835
Τόπος: ΑΘΗΝΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Οκτ 27, 2013 5:36 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

υφέρπων φασισμός σε τι σέννα? δεν είσαι σαφής Wink
_________________
Ο σκοπός της φύσης δεν είναι η διαιώνιση του ανθρώπινου είδους αλλά η διασφάλιση της βιοποικιλότητας των ειδών
Θεόφραστος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Pflegeleicht
Πρύτανης


Εγγραφή: 01 Σεπ 2013
Δημοσιεύσεις: 1399

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Οκτ 27, 2013 6:55 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Bugman έγραψε:
Pflegeleicht,
δεν έχω τον έλεγχο του φόρουμ για να μου αποδίδεις ευθύνες στο τι δεν έκανα. Να εστιάσεις σε αυτό που έκανα. Και αυτό που έγραψα σε προηγούμενο μήνυμα δεν αποτελεί δίκη για σένα...αλλά απλά ένα κάλεσμα να λογικευτείς. Μπορείς και να μην το κάνεις και να δικαιολογείς τα πάντα. Και τα μικρά παιδιά δικαιολογούν τα πάντα. Και ο πνιγμένος από τα μαλλιά πιάνεται. Η απάντησή σου στο κάλεσμά μου ότι ο άλλος έβριζε δεν είναι σοβαρή απάντηση. Και εγώ έχω ξεφύγει κάποιες φορές και όλοι μας μπορούμε να βρεθούμε στο ίδιο σημείο...Εσύ πιστεύεις ότι είναι κακό να σου λένε πότε ξέφυγες; Εγώ δεν το πιστεύω, και σε καλώ και σένα να μου το υπενθυμίζεις όταν μου συμβαίνει! Όχι όμως να δικαιολογούμε...τα αδικαιολόγητα...Επιτέλους να αναλαμβάνουμε την ευθύνη των λαθών μας και να το λέμε ξεκάθαρα "παραφέρθηκα"...Θα ελαφρώσεις κιόλας!


Καλά. Την μάθαμε την τακτική σου πια.
_________________
Ο ρομαντισμός δεν βρίσκεται ούτε στην επιλογή του θέματος ούτε στην ακριβή αλήθεια, αλλά περισσότερο σε έναν τρόπο να αισθάνεσαι τον κόσμο [Charles Baudelaire]

Truth springs from argument amongst friends
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Pflegeleicht
Πρύτανης


Εγγραφή: 01 Σεπ 2013
Δημοσιεύσεις: 1399

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Οκτ 27, 2013 6:55 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

MARIA έγραψε:
υφέρπων φασισμός σε τι σέννα? δεν είσαι σαφής Wink


Σου απάντησα στο άλλο σου νήμα με την ευκαιρία που έδωσε ο ακατανόμαστος.
_________________
Ο ρομαντισμός δεν βρίσκεται ούτε στην επιλογή του θέματος ούτε στην ακριβή αλήθεια, αλλά περισσότερο σε έναν τρόπο να αισθάνεσαι τον κόσμο [Charles Baudelaire]

Truth springs from argument amongst friends
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Bugman
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 13585
Τόπος: Καλλιθέα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Οκτ 27, 2013 7:39 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Pflegeleicht,
χαἰρομαι...
_________________
Σκορπίστε γνώση, μαζέψτε χαρά!

Η γνώση δεν μπορεί να πουληθεί: Γιατί ενώ κάθε εμπόρευμα μπορεί να επιστραφεί, η γνώση δεν μπορεί να επιστραφεί!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Pflegeleicht
Πρύτανης


Εγγραφή: 01 Σεπ 2013
Δημοσιεύσεις: 1399

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Οκτ 27, 2013 7:42 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Bugman έγραψε:
Pflegeleicht,
χαἰρομαι...


ελπίζω να μην παρανόησες : είπα άκυρο το υφέρπων όχι και το φασισμός. Wink
_________________
Ο ρομαντισμός δεν βρίσκεται ούτε στην επιλογή του θέματος ούτε στην ακριβή αλήθεια, αλλά περισσότερο σε έναν τρόπο να αισθάνεσαι τον κόσμο [Charles Baudelaire]

Truth springs from argument amongst friends
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
MARIA
Πρύτανης


Εγγραφή: 27 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 6835
Τόπος: ΑΘΗΝΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Οκτ 27, 2013 8:06 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

σέννα,

καίτοι απάντησες στο άλλο θέμα, αυτο το 'όχι άκυρο το φασισμός' τι το ήθελες?

για κάνε από την αρχή παιχνίδι...εγώ προσωπικά σε έχασα.... Laughing
_________________
Ο σκοπός της φύσης δεν είναι η διαιώνιση του ανθρώπινου είδους αλλά η διασφάλιση της βιοποικιλότητας των ειδών
Θεόφραστος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
sexta
Υφηγητής


Εγγραφή: 01 Σεπ 2013
Δημοσιεύσεις: 17
Τόπος: ΑΙΘΕΡΙΚΟΣ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Οκτ 27, 2013 8:45 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Δεν μπορω να σου απαντησω ειμαι ανοργασμικη και απεχω απο το σεξ εδω και αιωνες μετα απο το βιασμο μου .Ως γυναικα ενεργη δωσε μου τα φωτα σου .Εσυ τι λες ελα να κανουμε ερωτα ή σεξ; Και ποια η διαφορα ; Mη βιαστεις να θεωρησεις οτι σε προσβαλλω σε ρωτω ως γυναικα που ξερει τη διαφορα .Αν θελεις απαντησε μου .
_________________
ΦΟΒΟΥ ΤΟΥΣ ΚΑΤΑΡΡΑΚΤΕΣ
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
SARUMAN
Πρύτανης


Εγγραφή: 14 Απρ 2013
Δημοσιεύσεις: 1729
Τόπος: THE WHITE CITY OF THE KINGS

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Οκτ 27, 2013 9:17 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

sexta έγραψε:
Δεν μπορω να σου απαντησω ειμαι ανοργασμικη και απεχω απο το σεξ εδω και αιωνες μετα απο το βιασμο μου .Ως γυναικα ενεργη δωσε μου τα φωτα σου .Εσυ τι λες ελα να κανουμε ερωτα ή σεξ; Και ποια η διαφορα ; Mη βιαστεις να θεωρησεις οτι σε προσβαλλω σε ρωτω ως γυναικα που ξερει τη διαφορα .Αν θελεις απαντησε μου .


Συγνώμη που παρεμβαίνω στον διάλογο σου με τη Μαρία αλλα αν έχεις υποστεί αυτό το έγκλημα που λές ,διαπράτεις δεύτερο εγκλημα με το να αποσύρεσαι απο τη ζωή.
Το έγκλημα δεν το διέπραξες εσύ αλλά το κτήνος με ανθρωπινη μορφή.
Αυτός πρέπει να τιμωρηθεί κι όχι εσύ.
Μη τιμωρείς τον εαυτό σου ,αλλα αντίθετα προσπάθησε να χαρείς το μέλλον σου.
Οσο γι αυτα τα κτήνη που δεν έχουν κανένα σεβασμό στην ανθρώπινη ζωή ,αποψη μου είναι ότι θα πρέπει να εκτελούνται.
_________________
Κάθε αρχαία θρησκευτική ή μάλλον φιλοσοφική λατρεία αποτελούνταν από μία εσωτερική ή μυστική διδασκαλία και ένα εξωτερικό ή δημόσιο τυπικό λατρείας
http://www.youtube.com/watch?v=ZIMoQHpvFQQ
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
sexta
Υφηγητής


Εγγραφή: 01 Σεπ 2013
Δημοσιεύσεις: 17
Τόπος: ΑΙΘΕΡΙΚΟΣ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Οκτ 27, 2013 9:46 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Δεν αποσυρομαι απο τη ζωη ελλειψει σεξ .Ο καθενας μπορει να γινει τιμωρος.Το θεμα ειναι να μην θετεις εαυτον σε αυτον τον απανθρωπο ρολο.Η εκδικηση ειναι πιο ευκολη και επαισχυντη απο την αποδοχη.Αν θελεις να φερεις τον τιτλο του ανθρωπου πρεπει και να τον τιμας ασχετως αν οι αλλοι τον εχουν μονο για ντεκορ ...
_________________
ΦΟΒΟΥ ΤΟΥΣ ΚΑΤΑΡΡΑΚΤΕΣ
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Συζητήσεις για Θέματα Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3  Επόμενο
Σελίδα 2 από 3

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center