Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Η ΑΝΤΙΘΕΣΗ ΔΙΑΦΩΤΙΣΤΩΝ ΚΑΙ ΚΛΗΡΟΥ
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Επόμενο
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
iason
Πρύτανης


Εγγραφή: 01 Ιούν 2003
Δημοσιεύσεις: 4108
Τόπος: (Γ)Ελλάς

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Ιούν 04, 2005 6:16 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Αυτά που λες δεν ακούγονται και τόσο χριστιανικά...

•Ορμέμφυτη ανάγκη; Και ποιος την «έβαλε» αυτή την ανάγκη εκεί; Κάποιος θεός την έβαλε; Ή προέκυψε στην εξέλιξη από τις πρακτικές ανάγκες;
•Να γνωρίσει ο άνθρωπος "τον κόσμο"; Ποια η συσχέτιση της γνώσης του κόσμου με τη γνώση του εαυτού, κατ΄ εσέ;
•"Πέρα από τις παραστάσεις των αισθήσεων"; Τι θεωρείς ότι υπάρχει πέρα από αυτές; Αν υπάρχει κάτι πιο πέρα, τότε αυτό από πού προέρχεται; Αλλά το σημαντικότερο ερώτημα δεν είναι το από πού προέρχεται, όσο το πώς θα γίνει γνωστό, πώς θα το γνωρίσουμε. Διότι... αν απαιτεί τη γνωστική διαδικασία, τότε σε ποιες αισθήσεις θα βασιστούμε; Αναπόφευκτα δηλαδή μας οδηγείς στον ορισμό της γνώσεως...
_________________
-Κάθε λόγος μπορεί να έχει αντίλογο. Κάθε αντίλογος πρέπει να έχει λόγο.
-Εγέμισεν ο ουρανός πετούμενους γαϊδάρους.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
maxim_97
Πρύτανης


Εγγραφή: 08 Ιαν 2005
Δημοσιεύσεις: 2769
Τόπος: ΑΘΗΝΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Ιούν 04, 2005 12:08 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ έγραψε:
Στον Καντ να τα πεις,αν και είναι λίγο δύσκολο να πιάσεις γραμμή μαζί του αυτή την περίοδο.Έχει κλειστεί στον εαυτό του.


Ο ΚΑΝΤ φιλε μου δεν ειχε τετοιες θεσεις που του προσαπτεις....Ξανα κανε τον κοπο να τον διαβασεις και να τον κατανοησεις. Αν οι πληροφοριες σου γι' αυτον προερχονται απο πηγες του κολ....αλλο θεμα αυτο. Η παραπληροφορηση ειναι δεδομενο καθεστως "εξαπακανεκαθεν" που λενε μερικοι αυτοαποκαλουμενοι "σοφοι".....
_________________
Επίκουρος:
Ο θάνατος δεν υπάρχει ούτε για τους ζωντανούς ούτε για τους πεθαμένους – εφόσον για τους πρώτους δεν υπάρχει, ενώ οι άλλοι δεν υπάρχουν πια".
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα AIM διεύθυνση
maxim_97
Πρύτανης


Εγγραφή: 08 Ιαν 2005
Δημοσιεύσεις: 2769
Τόπος: ΑΘΗΝΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Ιούν 04, 2005 6:21 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Vaggos έγραψε:
Έχεις περάσει ποτέ πολύ δύσκολες στιγμές;


Καθε ανθρωπος εχει τις δυσκολες στιγμες του.....Αν εννοεις ζητημα υγειας, εχω ενα πολυ προσφατο εμφραγμα του μυοκαρδιου. Αν για οικονομικα το 2000 εχασα οτι ειχα και δεν ειχα στο χρηματιστηριο (100 μυρια...). Αν εννοεις οικογενειακα χωρισμενος απο 15ετιας. Αυτα τα λιγα.
_________________
Επίκουρος:
Ο θάνατος δεν υπάρχει ούτε για τους ζωντανούς ούτε για τους πεθαμένους – εφόσον για τους πρώτους δεν υπάρχει, ενώ οι άλλοι δεν υπάρχουν πια".
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα AIM διεύθυνση
abc
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Δεκ 2004
Δημοσιεύσεις: 1889

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Ιούν 04, 2005 11:05 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

pol έγραψε:
Παράθεση:
Pol... εσύ πώς ορίζεις τη «φιλοσοφία»;

Νομίζω πως είναι η ορμέμφυτη ανάγκη, να γνωρίσει ο άνθρωπος τον κόσμο, προχωρόντας όμως, πέρα από τις παραστάσεις, που μέσω των αισθήσεων φτάνουν στον νου. Η ορμέμφυτη ανάγκη, να γνωρίσει ο άνθρωπος, τους λόγους των όντων. Την φύση τους. Την αιτία τους.
Έτσι την γνώρισα την φιλοσοφία, έτσι την ένοιωσα. Έτσι την έζησα. Έτσι την σεβάστηκα. Έτσι την αγάπησα.


6.000.000.000 φιλόσοφοι - πολλοί δε γίναμε!!!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Vaggos
Πρύτανης


Εγγραφή: 16 Φεβ 2004
Δημοσιεύσεις: 481
Τόπος: Νάξος

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Ιούν 05, 2005 12:31 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

maxim_97 έγραψε:
Vaggos έγραψε:
Έχεις περάσει ποτέ πολύ δύσκολες στιγμές;


Καθε ανθρωπος εχει τις δυσκολες στιγμες του.....Αν εννοεις ζητημα υγειας, εχω ενα πολυ προσφατο εμφραγμα του μυοκαρδιου. Αν για οικονομικα το 2000 εχασα οτι ειχα και δεν ειχα στο χρηματιστηριο (100 μυρια...). Αν εννοεις οικογενειακα χωρισμενος απο 15ετιας. Αυτα τα λιγα.


Σε εκείνες τι στιγμές άγγιξες τα όριά σου; Ένιωσες να φτάνεις στο τέρμα;
_________________
Η βιομηχανία σκοτώνει τη μουσική. Αυτός που αγαπά, και να ελπίζει ξέρει, όλη τη νύχτα πολεμά ξημέρωμα να φέρει.

Παραδοσιακή Μουσική | Ελλάδα
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
pol
Πρύτανης


Εγγραφή: 28 Αύγ 2004
Δημοσιεύσεις: 1504

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Ιούν 05, 2005 1:16 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

abc έγραψε:
pol έγραψε:
Παράθεση:
Pol... εσύ πώς ορίζεις τη «φιλοσοφία»;

Νομίζω πως είναι η ορμέμφυτη ανάγκη, να γνωρίσει ο άνθρωπος τον κόσμο, προχωρόντας όμως, πέρα από τις παραστάσεις, που μέσω των αισθήσεων φτάνουν στον νου. Η ορμέμφυτη ανάγκη, να γνωρίσει ο άνθρωπος, τους λόγους των όντων. Την φύση τους. Την αιτία τους.
Έτσι την γνώρισα την φιλοσοφία, έτσι την ένοιωσα. Έτσι την έζησα. Έτσι την σεβάστηκα. Έτσι την αγάπησα.


6.000.000.000 φιλόσοφοι - πολλοί δε γίναμε!!!

Δεν γνωρίζω, να σου πω την αλήθεια, αν είμαστε πολλοί ή όχι. Προσωπικά, για να στο κάνω λιγάκι πιο εκλαικευμενοπολικά, είναι η ερωτική έκφραση της ψυχής μου, για την ζωή. Απλά πράματα είναι. Ας μην πνιγόμαστε σε ένα ποτηράκι κρασί!!!
_________________

Αλήθεια είναι η κατά Θεόν αίσθησις
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
pol
Πρύτανης


Εγγραφή: 28 Αύγ 2004
Δημοσιεύσεις: 1504

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Ιούν 05, 2005 1:21 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

iason έγραψε:
Αυτά που λες δεν ακούγονται και τόσο χριστιανικά...

•Ορμέμφυτη ανάγκη; Και ποιος την «έβαλε» αυτή την ανάγκη εκεί; Κάποιος θεός την έβαλε; Ή προέκυψε στην εξέλιξη από τις πρακτικές ανάγκες;
•Να γνωρίσει ο άνθρωπος "τον κόσμο"; Ποια η συσχέτιση της γνώσης του κόσμου με τη γνώση του εαυτού, κατ΄ εσέ;
•"Πέρα από τις παραστάσεις των αισθήσεων"; Τι θεωρείς ότι υπάρχει πέρα από αυτές; Αν υπάρχει κάτι πιο πέρα, τότε αυτό από πού προέρχεται; Αλλά το σημαντικότερο ερώτημα δεν είναι το από πού προέρχεται, όσο το πώς θα γίνει γνωστό, πώς θα το γνωρίσουμε. Διότι... αν απαιτεί τη γνωστική διαδικασία, τότε σε ποιες αισθήσεις θα βασιστούμε; Αναπόφευκτα δηλαδή μας οδηγείς στον ορισμό της γνώσεως...

Πολύ τα βιάζεις τα πράγματα. Εγώ αφήνω αυτά να μου μιλάνε. Εσύ βλέπω χρησιμοποιείς άλλους δρόμους. Επομένως, για απαντήσεις στα παραπάνω ερωτήματά σου, θα πρέπει να εξάγεις από τις διάφορες συζητήσεις, και όχι κατ' ευθείαν. Very Happy
_________________

Αλήθεια είναι η κατά Θεόν αίσθησις
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
iason
Πρύτανης


Εγγραφή: 01 Ιούν 2003
Δημοσιεύσεις: 4108
Τόπος: (Γ)Ελλάς

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Ιούν 05, 2005 4:53 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ο δρόμος της συζήτησης (συν+ζητώ) είναι ένας. Εγώ εσένα ρωτώ. Πού είδες το βιασμό; Smile
_________________
-Κάθε λόγος μπορεί να έχει αντίλογο. Κάθε αντίλογος πρέπει να έχει λόγο.
-Εγέμισεν ο ουρανός πετούμενους γαϊδάρους.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
pol
Πρύτανης


Εγγραφή: 28 Αύγ 2004
Δημοσιεύσεις: 1504

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Ιούν 05, 2005 6:03 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

iason έγραψε:
Ο δρόμος της συζήτησης (συν+ζητώ) είναι ένας. Εγώ εσένα ρωτώ. Πού είδες το βιασμό; Smile

Φυσικά. Η συζήτηση είναι συν και ζητώ, μα όχι με την μορφή ανάκρισης. Razz
_________________

Αλήθεια είναι η κατά Θεόν αίσθησις
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
maxim_97
Πρύτανης


Εγγραφή: 08 Ιαν 2005
Δημοσιεύσεις: 2769
Τόπος: ΑΘΗΝΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Ιούν 05, 2005 1:49 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Σε εκείνες τι στιγμές άγγιξες τα όριά σου; Ένιωσες να φτάνεις στο τέρμα;[/quote]


"Ο ΚΑΛΟΣ ΚΑΠΕΤΑΝΙΟΣ ΣΤΗ ΦΟΥΡΤΟΥΝΑ ΦΑΙΝΕΤΑΙ"......Ναι φιλε μου. Θα ελεγα αρκετες φορες στη διαρκεια της ζωης μου. Ειμαι απ' τη φυση μου ρεαλιστης και αισιοδοξος για το "αυριο", εστω κι αν το βλεπω πολυ κοντα μου....Δεν εχει απολυτως κανενα νοημα ο φοβος. Επιδεινωνει τα πραγματα και μονο καλο δεν κανει τελικα. Δες τη ζωη σου ετσι, και αμα ερθει η ωρα....θα φυγεις ευχαριστημενος. Καλυτερα ετσι παρα να "ζεις" με τον φοβο.
_________________
Επίκουρος:
Ο θάνατος δεν υπάρχει ούτε για τους ζωντανούς ούτε για τους πεθαμένους – εφόσον για τους πρώτους δεν υπάρχει, ενώ οι άλλοι δεν υπάρχουν πια".
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα AIM διεύθυνση
ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΟΥΛΓΕΡΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2005
Δημοσιεύσεις: 740
Τόπος: ΚΡΗΤΗ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Ιούν 05, 2005 4:58 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Γιατι ουτε ο πλουτος φερνει λαμπροτητα σ εκεινον που τον εχει,
ενω ειναι ανανδρος -γιατι για αλλους τετοιος ειναι ο πλουσιος κι οχι για τον εαυτο του - ουτε η ωραιοτητα του σωματος και η δυναμη, οταν εχει ενας δειλος και ανανδρος φαινονται ταιριασμενα πανω του,αλλα
αναρμοστα και κανουν μαλιστα περισσοτερο να φανερωνεται εκεινος που τα εχει (τι ειδους ανθρωπος ειναι) και η δειλια του να γινεται φανεροτερη.
Και καθε σοφη γνωση, οταν δεν συνοδευεται απ τη δικαιοσυνη και την αλλη αρετη, φαινεται πανουργια κι οχι σοφια
Πλατων <<Μενεξενος>>

Ο ανθρωπος ξεχωριζει απο τα ζωα γιατι προικιστηκε με το χαρισμα να διακρινει το καλο απο το κακο και το δικαιο απο την αδικια. Πανω σε
αυτο το θεμελιο χτιζεται η οικογενεια και η πολιτεια
<Αριστοτελης>

Σοφος ειναι αυτος που ξερει πραγματα χρησιμα, κι οχι αυτος που ξερει πολλα
<Αισχυλος>
_________________
Αλλο τα ΣΟΦΑ ΛΟΓΙΑ κι αλλο τα ΠΑΧΥΑ ΛΟΓΙΑ
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Ιούν 05, 2005 6:22 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

maxim_97 έγραψε:
Ο ΚΑΝΤ φιλε μου δεν ειχε τετοιες θεσεις που του προσαπτεις....Ξανα κανε τον κοπο να τον διαβασεις και να τον κατανοησεις. Αν οι πληροφοριες σου γι' αυτον προερχονται απο πηγες του κολ....αλλο θεμα αυτο. Η παραπληροφορηση ειναι δεδομενο καθεστως "εξαπακανεκαθεν" που λενε μερικοι αυτοαποκαλουμενοι "σοφοι".....




E,ήρεμα,δε θ' αλλάξεις και την ιστορία της φιλοσοφίας.Αλήθεια,έχεις κανένα έργο του Καντ;Ή κάποια εγκυκλοπαίδεια;Ή μια σύνοψη ιστορίας της φιλοσοφίας;Αν ναι,ψάξε στον Καντ και δες πως ορίζει τις "κατηγορίες".Κι αν βρεις κάτι εμπειρικό σ' αυτές,σε παρακαλώ να μου πεις βιβλίο,έκδοση και σελίδα.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Ιούν 05, 2005 6:29 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Γιώργος Δούλγερης έγραψε:
Το <να ζεις χρηστιανικα> (ελευθερος,δικαιος,αγαθος κλπ) δεν
σημαινει πως πιστευεις σε καποιο θεο



Ε,τώρα αλλάζεις την καθιερωμένη έννοια του χριστιανού.Χριστιανός χωρίς Χριστό-Θεό γίνεται;Δε γίνεται!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Vaggos
Πρύτανης


Εγγραφή: 16 Φεβ 2004
Δημοσιεύσεις: 481
Τόπος: Νάξος

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Ιούν 05, 2005 11:53 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

maxim_97 έγραψε:
Δεν εχει απολυτως κανενα νοημα ο φοβος. Επιδεινωνει τα πραγματα και μονο καλο δεν κανει τελικα. Δες τη ζωη σου ετσι, και αμα ερθει η ωρα....θα φυγεις ευχαριστημενος. Καλυτερα ετσι παρα να "ζεις" με τον φοβο.


Καταρχάς δεν μίλησα εγώ για φόβο του θανάτου. Μίλησα για αίσθηση του θανάτου. Να ζεις την οδύνη, τραγωδία, να νιώθεις τον πόνο του ότι επέτυχες, έχασες!

Σε αυτό το σημείο έχει το ρόλο του ο κλήρος, ο πνευματικός, αφού εγώ τον αναζητήσω. Αφού νιώσω πρώτα την ανάγκη να τον αναζητήσω. Και ο πνευματικός θα σου δώσει την επιλογή. Μετά έχει ρόλο ο διαφωτιστής. Και πάει λέγοντας.
_________________
Η βιομηχανία σκοτώνει τη μουσική. Αυτός που αγαπά, και να ελπίζει ξέρει, όλη τη νύχτα πολεμά ξημέρωμα να φέρει.

Παραδοσιακή Μουσική | Ελλάδα
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Ιούν 06, 2005 12:22 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Vaggo,την επιλογή την έκανες εσύ,εσύ επέλεξες να ζητήσεις στήριγμα μέσω της θρησκείας.Υπάρχουν,όμως,κι άλλα στηρίγματα:ένας καλός φίλος,ένας καλός ψυχολόγος,μια ομάδα ψυχοθεραπείας,κοινωνική δράση κ.ά.Αυτό που χαρακτηρίζει έναν καλό υποστηρικτή είναι έξω απ' τη θρησκεία,είναι η εμπιστοσύνη,η ενσυναίσθηση,η ικανότητά του να σε φέρνει αντιμέτωπο με τον εαυτό σου ώστε η αλλαγή να είναι δική σου νίκη.Δε χρειάζεται,όμως,να είναι πνευματικός κάποιος για να τα έχει όλ' αυτά.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Επόμενο
Σελίδα 8 από 9

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center