Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Τι είναι τελικά η συνείδηση;
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2, 3  Επόμενο
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
Vivian
Νεοφώτιστος


Εγγραφή: 04 Μάϊ 2005
Δημοσιεύσεις: 9
Τόπος: Αυτός ο κόσμος ο μικρός, ο μέγας

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Μάϊ 10, 2005 5:00 pm    Θέμα δημοσίευσης: Τι είναι τελικά η συνείδηση; Απάντηση με Συμπερίληψη

Συχνά έχω αναρωτηθεί τι είναι συνείδηση.
Και κατηγοριοποιώ τον όρο συνείδηση εννοώντας αυτή τη φωνή μεσα μας που ασκεί υποσυνείδητα έλεγχο στις πράξεις και ή ακόμα και στις σκέψεις μας.
Είναι λοιπόν η συνείδηση η πιο εμφανής απόδειξη της ύπαρξης του Θεού και της πνευματικής μας σύνδεσης μαζί του ή αποτελεί απλώς έναν αυτοπεριορισμό που προκύπτει στον καθένα μας ως προιον ενός κώδικα συμπεριφοράς δημιουργημένου από την ανθρώπινη διάνοια, τη λεγόμενη ηθική;
_________________
Βίον αιρείσθαι τον άριστον


Έχει επεξεργασθεί απο τον/την Vivian στις Τρι Μάϊ 10, 2005 9:02 pm, επεξεργάσθηκε 1 φορά συνολικά
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Μάϊ 10, 2005 6:18 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Δεν έχουν όλες οι κοινωνίες την ίδια ηθική συνείδηση ούτε όλες οι εποχές.Επομένως,ή ο Θεός αλλάζει γούστα κάθε λίγο ή αποκαλύπτει το σωστό και όποιος θέλει το ακολουθεί.
Στη β' περίπτωση,υπάρχουν κάποια ερωτήματα:
1)Αφού ξέρει τι θα ακολουθήσουμε,πώς είναι δυνατόν να είμαστε ελεύθεροι;

2)Γιατί δεν εξαφανίζει το κακό,αν ενδιαφέρεται για τα πλάσματά του;

3)Το καλό είναι καλό επειδή το λέει ο Θεός ή επειδή αποδεικνύεται καλό;Στην α' περίπτωση καλό μπορεί να είναι το ο,τιδήποτε(βλ.βαρβαρότητα της Παλαιάς Διαθήκης),στη β' ο Θεός ακολουθεί μια ιδέα του καλού που τον υπερβαίνει γιατί μετέχει κι αυτός σε μια λογική του καλού,ανεξάρτητη απ' την αυθαίρετη βούλησή του.


Αν αφήσουμε κατά μέρος τη θε'ι'κή υπόθεση,μας μένει η ανθρώπινη ευθύνη για τη γέννηση των αξιών και την εφαρμογή τους,η απόλυτη ανθρώπινη ελευθερία πέρα από κάθε "φύση","θεό","αιτιοκρατία".
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Ouliathis
Πρύτανης


Εγγραφή: 04 Οκτ 2003
Δημοσιεύσεις: 3832
Τόπος: Κύπρος

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Μάϊ 10, 2005 6:27 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Συνείδηση προφανώς είναι ότι νομίζουμε πως είμαστε και αυτό μάλλον θα πρέπει να είμαστε. Το ζήτημα είναι αν μόνο αυτό όντως είμαστε. Αυτό που κατηγοριοποιεί θα πρέπει να είναι η συνείδηση, που είναι το ίδιο με αυτό που ελέγχει τις πράξεις μας, δηλαδή η ηθική μας. Και όπως κάθε σύστημα μπορεί να προφυλάσσει αλλά ταυτόχρονα παγιδεύει κιόλας. Τι κάνει την διαφορά ανάμεσα στο προφύλαγμα και την παγίδευση; Προσωπικά θεωρώ ότι είναι το πνεύμα, όχι για κανέναν άλλο λόγο αλλά διαφορετικά βρίσκω πως η φιλοσοφία είναι άχρηστη. Και δεν μπορεί να είναι. Αν είναι τι είχαμε τι χάσαμε!
_________________
Αυτο που εσείς αποκαλείτε ζωή εγώ το αποκαλώ θάνατο, κι αυτό που εσείς αποκαλείτε θάνατο, εγώ το αποκαλώ ζωή.
Εμπεδοκλής
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Vivian
Νεοφώτιστος


Εγγραφή: 04 Μάϊ 2005
Δημοσιεύσεις: 9
Τόπος: Αυτός ο κόσμος ο μικρός, ο μέγας

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Μάϊ 10, 2005 9:08 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Νεοφώτιστε Ιωάννη, βρίσκω πολύ εύστοχη την πλειοψηφία των απόψεων που εκφράζεις αλλά θέλω να εδιατυπώσω μια ένσταση.
(όπως λες στο σημείο 1) Το να γνωρίζει ο Θεός τις αποφάσεις που πρόκειται να πάρουμε και το δρόμο που θα ακολουθήσουμε δεν προυποθέτει οτι δεν είμαστε ελεύθεροι, καθώς το να γνωρίζει δεν σημαίνει οτι μπορεί να επηρεάσει κιόλας. Απλώς γνωρίζει εκ των προτέρων το αποτέλεσμα της δικής μας ελεύθερης βούλησης.
_________________
Βίον αιρείσθαι τον άριστον
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
abc
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Δεκ 2004
Δημοσιεύσεις: 1889

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Μάϊ 10, 2005 9:30 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Vivian έγραψε:
Απλώς γνωρίζει εκ των προτέρων το αποτέλεσμα της δικής μας ελεύθερης βούλησης.


1. τι είναι ελευθερία;
2. υπάρχει (και) μη-ελεύθερη βούληση;
3. υπάρχει το μέλλον; τι είναι μέλλον;
ελπίζω να μου απαντήσεις!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
maxim_97
Πρύτανης


Εγγραφή: 08 Ιαν 2005
Δημοσιεύσεις: 2769
Τόπος: ΑΘΗΝΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Μάϊ 10, 2005 11:27 pm    Θέμα δημοσίευσης: Re: Τι είναι τελικά η συνείδηση; Απάντηση με Συμπερίληψη

Vivian έγραψε:
Συχνά έχω αναρωτηθεί τι είναι συνείδηση.
Και κατηγοριοποιώ τον όρο συνείδηση εννοώντας αυτή τη φωνή μεσα μας που ασκεί υποσυνείδητα έλεγχο στις πράξεις και ή ακόμα και στις σκέψεις μας.
Είναι λοιπόν η συνείδηση η πιο εμφανής απόδειξη της ύπαρξης του Θεού και της πνευματικής μας σύνδεσης μαζί του ή αποτελεί απλώς έναν αυτοπεριορισμό που προκύπτει στον καθένα μας ως προιον ενός κώδικα συμπεριφοράς δημιουργημένου από την ανθρώπινη διάνοια, τη λεγόμενη ηθική;


Το "καλο" δεν νοηται χωρις την υπαρξη του "κακου". Το ιδιο ισχυει για τον "καλο θεο" και τον "κακο διαβολο". Αυτα πανε πακετο και δεν εχουν να κανουν με την ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ (οχι μονο την ανθρωπινη φυσικα).
Χωρις τον Διαβολο, ο Θεος ειναι κι' αυτος ανυπαρκτος γιατι αν αντιπροσωπευει το "καλο" τοτε δεν θα υπηρχε και συγκριση με το ανυπαρκτο "κακο". Ειναι λοιπον "συνεταιρακια" και "υπαρχουν" μονο για να τους φοβομαστε και να υπακουμε ολους αυτους που τους επικαλλουνται και τους "αντιπροσωπευουν" επι της Γης.
Η ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ φιλη μου δεν ειναι παρα η ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΙΑ ΤΩΝ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΩΝ (γνωσεις, εμπειριες κλπ.) που διαθετει ο καθε εγκεφαλος (ανθρωπινος η οχι) στη μνημη του. Το αποτελεσμα αυτης της επεξεργασιας δημιουργει ΤΗΝ ΑΝΤΙΛΗΨΗ του "εγω", του περιβαλλοντος, της κοινωνιας και του συμπαντος.
Η ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΤΗΤΑ ΑΝΤΙΛΗΨΕΩΝ αναγεται στην ποσοτητα - ποιοτητα της αντικειμενικης επιστημονικης γνωσης των πραγματων η "γνωσεις" που αποπροσανατολιζουν απ' αυτην και στην διαφορα βιωματων του ατομου.
_________________
Επίκουρος:
Ο θάνατος δεν υπάρχει ούτε για τους ζωντανούς ούτε για τους πεθαμένους – εφόσον για τους πρώτους δεν υπάρχει, ενώ οι άλλοι δεν υπάρχουν πια".
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα AIM διεύθυνση
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Μάϊ 10, 2005 11:41 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Vivian έγραψε:
Το να γνωρίζει ο Θεός τις αποφάσεις που πρόκειται να πάρουμε και το δρόμο που θα ακολουθήσουμε δεν προυποθέτει οτι δεν είμαστε ελεύθεροι, καθώς το να γνωρίζει δεν σημαίνει οτι μπορεί να επηρεάσει κιόλας. Απλώς γνωρίζει εκ των προτέρων το αποτέλεσμα της δικής μας ελεύθερης βούλησης.




Mα πώς;Μπορεί να δημιουργεί ολόκληρο σύμπαν και δεν μπορεί να παρέμβει σ' ένα δημιούργημά του;
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
abc
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Δεκ 2004
Δημοσιεύσεις: 1889

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Μάϊ 11, 2005 8:49 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ έγραψε:
Vivian έγραψε:
Το να γνωρίζει ο Θεός τις αποφάσεις που πρόκειται να πάρουμε και το δρόμο που θα ακολουθήσουμε δεν προυποθέτει οτι δεν είμαστε ελεύθεροι, καθώς το να γνωρίζει δεν σημαίνει οτι μπορεί να επηρεάσει κιόλας. Απλώς γνωρίζει εκ των προτέρων το αποτέλεσμα της δικής μας ελεύθερης βούλησης.




Mα πώς;Μπορεί να δημιουργεί ολόκληρο σύμπαν και δεν μπορεί να παρέμβει σ' ένα δημιούργημά του;


Βεβαίως!!! Έφτιαξε τον ωρολογοποιό, αλλά όχι το ρολόι!!!


Η ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ φιλη μου δεν ειναι παρα η ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΙΑ ΤΩΝ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΩΝ (γνωσεις, εμπειριες κλπ.) που διαθετει ο καθε εγκεφαλος (ανθρωπινος η οχι) στη μνημη του. Το αποτελεσμα αυτης της επεξεργασιας δημιουργει ΤΗΝ ΑΝΤΙΛΗΨΗ του "εγω", του περιβαλλοντος, της κοινωνιας και του συμπαντος.
Σύμφωνα με τον μαξιμ, ο Η/Υ έχει ... συνείδηση!!!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
maxim_97
Πρύτανης


Εγγραφή: 08 Ιαν 2005
Δημοσιεύσεις: 2769
Τόπος: ΑΘΗΝΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Μάϊ 11, 2005 10:07 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

abc έγραψε:
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ έγραψε:
Vivian έγραψε:
Το να γνωρίζει ο Θεός τις αποφάσεις που πρόκειται να πάρουμε και το δρόμο που θα ακολουθήσουμε δεν προυποθέτει οτι δεν είμαστε ελεύθεροι, καθώς το να γνωρίζει δεν σημαίνει οτι μπορεί να επηρεάσει κιόλας. Απλώς γνωρίζει εκ των προτέρων το αποτέλεσμα της δικής μας ελεύθερης βούλησης.




Mα πώς;Μπορεί να δημιουργεί ολόκληρο σύμπαν και δεν μπορεί να παρέμβει σ' ένα δημιούργημά του;


Βεβαίως!!! Έφτιαξε τον ωρολογοποιό, αλλά όχι το ρολόι!!!


Η ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ φιλη μου δεν ειναι παρα η ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΙΑ ΤΩΝ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΩΝ (γνωσεις, εμπειριες κλπ.) που διαθετει ο καθε εγκεφαλος (ανθρωπινος η οχι) στη μνημη του. Το αποτελεσμα αυτης της επεξεργασιας δημιουργει ΤΗΝ ΑΝΤΙΛΗΨΗ του "εγω", του περιβαλλοντος, της κοινωνιας και του συμπαντος.
Σύμφωνα με τον μαξιμ, ο Η/Υ έχει ... συνείδηση!!!


ΟΧΙ ΑΣΦΑΛΩΣ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΕΣΥ ΕΝΝΟΕΙΣ ΦΙΛΕ ΜΟΥ......ΕΧΕΙ ΣΥΝΕΙΔΗΔΗ ΛΟΓΙΚΗΣ ΣΕΙΡΑΣ ΑΝΘΡΩΠΙΝΗΣ ΑΝΑΛΥΣΗΣ - ΣΥΝΔΕΣΗΣ - ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΟΣ
Ειναι ανθρωπινο εργαλειο φτιαγμενο να εξυπηρετει τις αναγκες μας. Μηπως αραγε και η παιδεια που μας παρεχεται δεν στοχευει στο να μας καταστησει ΕΡΓΑΛΕΙΑ εξυπηρετησης των ηγετων μας, μεσα απ' την ΥΠΟΚΟΥΛΤΟΥΡΑ μας;
_________________
Επίκουρος:
Ο θάνατος δεν υπάρχει ούτε για τους ζωντανούς ούτε για τους πεθαμένους – εφόσον για τους πρώτους δεν υπάρχει, ενώ οι άλλοι δεν υπάρχουν πια".
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα AIM διεύθυνση
Ouliathis
Πρύτανης


Εγγραφή: 04 Οκτ 2003
Δημοσιεύσεις: 3832
Τόπος: Κύπρος

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Μάϊ 11, 2005 12:52 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Σωστά. Σύμφωνα με τον Μαξίμ ο άνθρωπος είναι όντως υπολογιστής εφόσον το μόνο που κάνει είναι να επεξεργάζεται πληροφορίες. Το λέει ολοκάθαρα . Επεξεργασία πληροφοριών που έχει ο εγκέφαλος στην μνήμη του. Αυτός είναι ο ορισμός του υπολογιστή με απόλυτη ακρίβεια. Την μόνη διαφορά που προφανώς βλέπει (υποθέτω εγώ) με ένα μηχάνημα είναι η ποσότητα των πληροφοριών που μπορεί ο εγκέφαλος υπολογιστής να επεξεργαστεί στην μονάδα χρόνου. Λέει και κάτι για λογική σειρά αλλά τι σημαίνει αυτό; Μήπως ότι κάνει ο υπολογιστής παράλογα το κάνει; Αλλά εφόσον ο υπολογιστής σωστά αναφέρεται σαν εργαλείο, και δεχόμενοι αξιωματικά πως η συνείδηση κάνει το ίδιο πράμα, τότε το ίδιο σκοπό θα πρέπει να εξυπηρετεί και η συνείδηση. Να είναι δηλαδή ένα εργαλείο στην υπηρεσία του ανθρώπου. Και ο άνθρωπος δεν είναι τα εργαλεία του έτσι όπως άλλο άνθρωπος και άλλο υπολογιστής.
_________________
Αυτο που εσείς αποκαλείτε ζωή εγώ το αποκαλώ θάνατο, κι αυτό που εσείς αποκαλείτε θάνατο, εγώ το αποκαλώ ζωή.
Εμπεδοκλής
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Ouliathis
Πρύτανης


Εγγραφή: 04 Οκτ 2003
Δημοσιεύσεις: 3832
Τόπος: Κύπρος

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Μάϊ 11, 2005 1:02 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Και κάτι για τον Ιωάννη έτσι σαν προβληματισμός Λες «στη β' ο Θεός ακολουθεί μια ιδέα του καλού που τον υπερβαίνει γιατί μετέχει κι αυτός σε μια λογική του καλού, ανεξάρτητη απ' την αυθαίρετη βούλησή του.»
Έχουμε δύο παντρεμένα ζευγάρια ας πούμε. Ποιο είναι το κοινό τους; Ο αριθμός 2. Γιατί είναι 2 ζευγάρια. Τι πρέπει να πούμε τώρα εδώ; Ότι το 2 έχει αριθμό; Όχι βέβαια. Τίποτα δεν υπερβαίνει ούτε υπεβαίνεται εδώ. Αυτά τα δύο ζευγάρια ταυτίζονται εφ όσον από αυτή την όψη τα θεωρούμε. Το να ψάξουμε να βρούμε τι υπερβαίνει εδώ τον αριθμό 2 θα ήταν μάλλον απόπειρα σοφιστείας έτσι δεν είναι;
_________________
Αυτο που εσείς αποκαλείτε ζωή εγώ το αποκαλώ θάνατο, κι αυτό που εσείς αποκαλείτε θάνατο, εγώ το αποκαλώ ζωή.
Εμπεδοκλής
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Παππούς
Επίκουρος


Εγγραφή: 09 Μάϊ 2004
Δημοσιεύσεις: 46
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Μάϊ 11, 2005 1:35 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

http://www.focusmag.gr/articles/view-article.rx?oid=39545

------------------------
Προσπαθώ να μην κατευθύνω τις αποδείξεις αλλά οι αποδείξεις να κατευθύνουν εμένα.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Vivian
Νεοφώτιστος


Εγγραφή: 04 Μάϊ 2005
Δημοσιεύσεις: 9
Τόπος: Αυτός ο κόσμος ο μικρός, ο μέγας

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Μάϊ 11, 2005 2:18 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Αγαπητέ abc,
σαφώς και υπάρχει μη ελεύθερη βούληση. Μπορούμε να την χαρακτηρίσουμε και ως κατευθυνόμενη βούληση, το να νομίζει δηλαδή κανείς πως μια απόφαση που παίρνει ή μια του επιθυμία προκύπτει άμεσα από την προσωπικότητα του αλλά στην ουσία να είναι αποτέλεσμα της ισχυρής επιρροής κάποιου άλλου παράγοντα, που συνδυάζεται συνήθως με συγκεκριμένη , συχνά αρνητική, σκοπιμότητα.
Όσο για το μέλλον, δεν θα μπορούσα να πω τίποτα άλλο παρά πως είναι το πέρασμα του χρόνου και ο ερχομός μια άλλης εποχής. Το μόνο πρόβλημα είναι πως όταν αναφερόμαστε αόριστα στο «μέλλον» δεν προσδιορίζουμε ακριβώς το χρονικό διάστημα.
Άφησα τελευταία την έννοια της ελευθέριας καθώς δεν θεωρώ τον εαυτό μου τον πλέον ικανό να δώσει ένα σαφέστατο ορισμό της .Αφού και σαν έννοια έχει πολλές προεκτάσεις αλλά και πολλά είδη (ατομική, πολιτική, κ.α.).
Έστω όμως μιλώντας για την ατομική ελευθερία θα μπορούσα να την χαρακτηρίσω κάπως έτσι:
Μια κατάσταση στην οποία το άτομο αισθάνεται πως μπορεί να διαθέσει τον εαυτό του όπου και όπως θέλει και να εκφράσει πλήρως την δημιουργικότητα και την προσωπικότητα του την άποψη του κ.τ.λ. Κύριος παράγοντας ,κατά τη γνώμη μου του να κάνει κανείς πράξη όσο είναι δυνατόν την ελευθερία είναι η γνώση.
Επίσης κρίνεται απαραίτητο να προστεθούν κάποιες άλλες παράμετροι και πλαίσια στην ατομική μας ελευθερία. Η ελευθερία ενός ατόμου δεν του επιτρέπει να καταλύει την ελευθερία ενός άλλου, τα ανθρώπινα του δικαιώματα, τους νόμους. Ακόμη και αν αυτά τα κριτήρια είναι λίγο υποκειμενικά εξακολουθούν να εξασφαλίζουν την ομαλή συνέχιση της ζωής.
Επειδή το θέμα είναι πολύ ενδιαφέρον, απάντησε μου αν θέλεις για οποιαδήποτε ένσταση.
_________________
Βίον αιρείσθαι τον άριστον
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Παππούς
Επίκουρος


Εγγραφή: 09 Μάϊ 2004
Δημοσιεύσεις: 46
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Μάϊ 11, 2005 2:46 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

«Η ελευθερία ενός ατόμου δεν του επιτρέπει να καταλύει την ελευθερία ενός άλλου, τα ανθρώπινα του δικαιώματα, τους νόμους.»

Vivian, το «τα ανθρώπινα του δικαιώματα» αναφέρεται στον άλλον ή στον ίδιο;

---------------------
Προσπαθώ να μην κατευθύνω τις αποδείξεις αλλά οι αποδείξεις να κατευθύνουν εμένα.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Μάϊ 11, 2005 4:06 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Abc έγραψε:
Βεβαίως!!! Έφτιαξε τον ωρολογοποιό, αλλά όχι το ρολόι!!!



Aν δε γνωρίζει τα παράγωγα του σύμπαντος που έφτιαξε,σημαίνει ότι δεν είχε σχεδιάσει το σύμπαν στην παραμικρή του λεπτομέρεια,υπήρχε δηλαδή μια μοίρα που τον υπερέβαινε και η οποία μοίρα είναι υπεύθυνη για την άγνωστη κατάληξη του σύμπαντος.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2, 3  Επόμενο
Σελίδα 1 από 3

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center