Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

υπάρχουν άτομα που ασχολούνται με το Ζεν στην Θεσσαλονίκη?

 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Κουβεντούλα
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
apollonios
Λέκτωρ


Εγγραφή: 25 Νοέ 2012
Δημοσιεύσεις: 33

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούλ 11, 2013 10:30 am    Θέμα δημοσίευσης: υπάρχουν άτομα που ασχολούνται με το Ζεν στην Θεσσαλονίκη? Απάντηση με Συμπερίληψη

υπάρχουν εδώ κάποια άτομα, συνήθως γυναίκες συνήθως μπερδεμένες, που μαζεύονται σε κάποιους χώρους πιάνονται από τα χεράκια και κάνουν "ομμμ" και κάτι τέτοια περίεργα που υποτίθεται τις ενισχύουν ψυχολογικά. Μια άλλη (Ιερο-τέτοια, όνομα και πράμα) έχει βγάλει και ένα βιβλίο για τον διαλογισμό , άκουσα κάποιες ομιλίες της online με ψυχολογικές 'αναλύσεις' και κουβέντες, που μάλλον μπούρδες μου φαίνονται (πχ λέει ότι οι παπούδες τραβάνε τα παιδιά προς την μια πλευρά τους για να τους αγαπήσουν. Τι σόϊ διαλογισμός είναι αυτός?).
Αλλά και σε ένα βιβλίο του Ζεν που έχω (Το πλήρες Ζεν) δεν αναφέρει τίποτα για "ομαδικες ψυχοθεραπείες", "ψυχοαναλύσεις" κλπ. Τι γίνεται? Μπορούμε να μελετήσουμε κάπου σοβαρά το Ζεν και τον διαλογισμό στην Ελλάδα? Το βιβλίο που ανέφερα λέει ότι το Ζεν ασκείται με το Σαολίν Κουνκφου, το Τσι Γκονκ και τον διαλογισμό. Διαβάζω αυτό το βιβλίο περίπου 3-4 χρόνια, έχω καταλάβει το 10% και θέλω να το καταλάβω περισσότερο
Προς το παρόν προσπαθώ να κάνω κάποιες ασκήσεις αυτοσυγκέντρωσης και αναπνοής (στις 6 το πρωϊ διαβάζοντας παράλληλα και το βιβλίο) και σκέφτομαι για γιόγκα που είχα ασχοληθεί παλιότερα.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Κουβεντούλα Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Σελίδα 1 από 1

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center