Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Με ποια βιβλία να αρχίσω τον Ζακ Ντεριντά ; [HeLp!?]
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2  Επόμενο
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Ξένα έργα
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
Λαμόγιας
Νεοφώτιστος


Εγγραφή: 11 Ιούλ 2011
Δημοσιεύσεις: 8

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Ιούλ 15, 2011 8:58 pm    Θέμα δημοσίευσης: Με ποια βιβλία να αρχίσω τον Ζακ Ντεριντά ; [HeLp!?] Απάντηση με Συμπερίληψη

Hallow,

θέλω να διαβάσω Zάκ Ντεριντά, δεν έχω διαβάσει κανένα βιβλίο του ως τώρα.

Με ποιο βιβλίο του μου προτείνετε να αρχίσω και ποιο θεωρείται το καλύτερο ή δυνατότερο του βιβλίο ;

Με ενδιαφέρει να μάθω περισσότερα σχετικά με την αποδόμιση για την οποία εμίλησε..

- ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΜΟΝΟ ΒΙΒΛΙΑ ΤΟΥ ΣΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΓΛΩΣΣΑ - !!!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
opyrgos
Αποκλεισμένο μέλος


Εγγραφή: 30 Νοέ 2007
Δημοσιεύσεις: 13248

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Ιούλ 17, 2011 12:23 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Φίλε, το να σου προτείνει κανείς βιβλία του Ντεριντά που υπάρχουν στα ελληνικά είναι το πιο εύκολο πράγμα και μπορεί να το κάνει οποιοσδήποτε. Αυτό που δεν θα σου πει κανείς είναι αν γνωρίζεις πρώτα κάποια πράγματα για τον Ντεριντά ώστε να σε καθοδηγήσει αναλόγως. Το να σου πω ότι τα βασικά βιβλία του Ντεριντά είναι το «Περί γραμματολογίας» και το «Η γραφή και η διαφορά» δεν έχει κανένα απολύτως νόημα, αν δεν έχεις ιδέα περί Ντεριντά. Δεν πρόκειται να καταλάβεις... Χριστό!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Λαμόγιας
Νεοφώτιστος


Εγγραφή: 11 Ιούλ 2011
Δημοσιεύσεις: 8

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Ιούλ 18, 2011 3:18 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

..μα δεν πιστεύω εις τον Χρστόν ..αλλά και να πίστευα δεν θα είχε να κάνει αυτό σχετικά με το θέμα που ερώτησα .

Γιατί θεωρείται τον άλλον - εδώ εμένα - βλάξ εξ αρχής ;

Ο εγκέφαλος έχει την δυνατότητα να κατανοήσει ένα φιλοσοφικό έργο και χωρίς να γνωρίζει την βιογραφία ή το ποιόν του εκάστοτε φιλοσόφου !

Thats why, σας παρακαλώ πάρα μα πάρα πολύ να απαντάτε στο ερώτημα μου και όχι πέριξ ή εκτός αυτού Smile

..i will apreciate it, if you do so .
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
opyrgos
Αποκλεισμένο μέλος


Εγγραφή: 30 Νοέ 2007
Δημοσιεύσεις: 13248

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Ιούλ 18, 2011 9:30 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Έκφραση είναι το "δεν θα καταλάβεις Χριστό". ΕΛΕΟΣ! Χαλάρωσε λίγο ρε φίλε. Κανείς δεν θεωρεί τον άλλον βλαξ εξ αρχής. Να μην θεωρεί όμως και ο άλλος τον εαυτό του παντογνώστη εξ αρχής. Γι' αυτό έχουν λόγο οι διευκρινιστικές ερωτήσεις ώστε να διερευνηθεί σε ποιό στάδιο βρίσκεται ο συνομιλητής και να του δοθούν έτσι οι κατάλληλες απαντήσεις σε αυτό που ρωτάει... ειδικότερα αν οι ερωτήσεις αυτές αφορούν τον Ντεριντά και την αποδόμηση!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Λαμόγιας
Νεοφώτιστος


Εγγραφή: 11 Ιούλ 2011
Δημοσιεύσεις: 8

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Ιούλ 18, 2011 2:35 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ήρεμος είμαι ,

εσύ ανάβεις,

το λοιπόν,

θέλω να μάθω περί της αποδόμισης του Ντεριντά .

Δεν έχω διαβάσει κανένα εώς τώρα βιβλίο του, απλά δεν έτυχε .

Με ποιο ή ποιά βιβλία μου προτείνεις να αρχίσω με τον Ντεριντά έτσι ώστε να μάθω περισσότερα ή αν με θεωρείς ικανό να κατανοήσω την αποδόμιση ;

* Βιβλίο στα ελληνικά περικαλώ......
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
opyrgos
Αποκλεισμένο μέλος


Εγγραφή: 30 Νοέ 2007
Δημοσιεύσεις: 13248

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Ιούλ 18, 2011 3:00 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Και σου ξαναλέω, από ΚΑΝΕΝΑ βιβλίο του Ντεριντά δεν θα αρχίσεις για να μάθεις περί της αποδόμησης. Πρέπει πρώτα να ξέρεις περιφερειακά κάποια πράγματα γι' αυτήν πριν πας να διαβάσεις Ντεριντά από το πρωτότυπο. Αν πέσεις κατευθείαν στον Ντεριντά δεν θα καταλάβεις τίποτα, όχι επειδή είσαι βλάκας αλλά επειδή ο Ντεριντά είναι δυσνόητος. Κάποιος που δεν έχει γνώση περί Ντεριντά θα σου έλεγε διάβασε αυτό το βιβλίο του ή διάβασε το άλλο βιβλίο του για να σου το παίξει έξυπνος. Εγώ θα σου πρότεινα καταρχήν να ρίξεις μια ματιά σε κάποιες συζητήσεις που έχουν γίνει εδώ μέσα για τον Ντεριντά και την αποδόμηση και μετά να δεις κάποια άλλα βιβλία.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Λαμόγιας
Νεοφώτιστος


Εγγραφή: 11 Ιούλ 2011
Δημοσιεύσεις: 8

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Ιούλ 19, 2011 8:51 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

..πραγματικά Ε Λ Ε 0 Σ !!!!

δεν μπορείτε να μου πείτε μερικά βιβλία ..τι ναπω ...τι να πω LoL και καρα-LOL !

LOL ΜΕ ΚΕΦΑΛΑΙΑ !
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Bugman
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 13585
Τόπος: Καλλιθέα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Ιούλ 19, 2011 9:33 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

περίμενε μπορεί να απαντήσει και άλλος...μην βιάζεσαι!
_________________
Σκορπίστε γνώση, μαζέψτε χαρά!

Η γνώση δεν μπορεί να πουληθεί: Γιατί ενώ κάθε εμπόρευμα μπορεί να επιστραφεί, η γνώση δεν μπορεί να επιστραφεί!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
opyrgos
Αποκλεισμένο μέλος


Εγγραφή: 30 Νοέ 2007
Δημοσιεύσεις: 13248

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Ιούλ 19, 2011 9:37 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Λαμόγιας έγραψε:
..πραγματικά Ε Λ Ε 0 Σ !!!!

δεν μπορείτε να μου πείτε μερικά βιβλία ..τι ναπω ...τι να πω LoL και καρα-LOL !

LOL ΜΕ ΚΕΦΑΛΑΙΑ !
Ωραία! Το «Περί γραμματολογίας» και το «Η γραφή και η διαφορά». Κι αν καταλάβεις τίποτε τρύπα μου τη μύτη!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
opyrgos
Αποκλεισμένο μέλος


Εγγραφή: 30 Νοέ 2007
Δημοσιεύσεις: 13248

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Ιούλ 19, 2011 9:38 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Bugman έγραψε:
περίμενε μπορεί να απαντήσει και άλλος...μην βιάζεσαι!
Εσύ πάντως δεν είσαι ο άλλος οπότε μην πετάγεσαι σαν πορδή!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Bugman
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 13585
Τόπος: Καλλιθέα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Ιούλ 19, 2011 9:53 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Πες τα ρε βρομόστομε!
_________________
Σκορπίστε γνώση, μαζέψτε χαρά!

Η γνώση δεν μπορεί να πουληθεί: Γιατί ενώ κάθε εμπόρευμα μπορεί να επιστραφεί, η γνώση δεν μπορεί να επιστραφεί!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
opyrgos
Αποκλεισμένο μέλος


Εγγραφή: 30 Νοέ 2007
Δημοσιεύσεις: 13248

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιούλ 20, 2011 8:04 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Βάλε και κανένα "ω" βλάκα!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Bugman
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 13585
Τόπος: Καλλιθέα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιούλ 20, 2011 8:14 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Δεν χρειάζεται Cropyrge..........
http://el.thefreedictionary.com/%CE%B2%CF%81%CE%BF%CE%BC%CE%B9%CE%AC

βρομιά
ουσ θ βρομιά [vrom'ɲa]
έλλειψη καθαριότητας
_________________
Σκορπίστε γνώση, μαζέψτε χαρά!

Η γνώση δεν μπορεί να πουληθεί: Γιατί ενώ κάθε εμπόρευμα μπορεί να επιστραφεί, η γνώση δεν μπορεί να επιστραφεί!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
opyrgos
Αποκλεισμένο μέλος


Εγγραφή: 30 Νοέ 2007
Δημοσιεύσεις: 13248

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιούλ 20, 2011 8:56 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Μ' αρέσει που κατηγορείς εμένα για copy-paste!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Bugman
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 13585
Τόπος: Καλλιθέα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιούλ 20, 2011 9:09 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Όχι δεν είναι κακό που και που μια κοπυπαστάδα...το πρόβλημα είναι να μένεις σε αυτές για να πουλάς την ποιοτική συνεισφορά σου!
Ποιότητα δεν είναι οι αναφορές και η προσεγμένη διαλογή λέξεων αλλά ο καθαρός λόγος, η ουσία του μηνύματος.
_________________
Σκορπίστε γνώση, μαζέψτε χαρά!

Η γνώση δεν μπορεί να πουληθεί: Γιατί ενώ κάθε εμπόρευμα μπορεί να επιστραφεί, η γνώση δεν μπορεί να επιστραφεί!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Ξένα έργα Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2  Επόμενο
Σελίδα 1 από 2

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center