Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Ο ΧΟΡΟΣ ΤΟΥ ΖΑΛΟΓΓΟΥ....ας κρατήσουν οι χοροί λοιπόν..
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3 ... 9, 10, 11, 12  Επόμενο
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Συζητήσεις για Πρόσωπα
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
Bonnot
Πρύτανης


Εγγραφή: 19 Μάϊ 2013
Δημοσιεύσεις: 980

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιούν 12, 2013 5:55 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

MARIA έγραψε:
δεν σου ζήτησα ποτε να συζητήσεις μαζί μου...εσύ αντιθέτως τρέχεις ξοπισω μου και μέσω φορουμ αλλα και μέσω Π.Μ.

Σου έχω πει πάλι ΄ότι έχεις μεγάλο θέμα το οποίο πρέπει να κοιτάξει κάποιος ειδικός....ερώτηση εκανες, πήρες την απάντηση και μετά έβρισες...πως λέγεται αυτό στην ιατρική???? Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing

στο εχω πει πολλές φορές...μπορεις να ΜΗΝ μου απευθύνεις τον λόγο? ή τελικά έχω γίνει το απαραιτητο ναρκωτικό σου???? Laughing Laughing Laughing Laughing
Εσύ μου απηύθυνες το λόγο στη συγκεκριμένη περίπτωση.
Βλέπεις στις σοβαρές συζητήσεις δεν υπάρχεις ΚΑΝ για μένα.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
JollyRoger
Πρύτανης


Εγγραφή: 09 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 3610

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιούν 12, 2013 6:00 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Bonnot έγραψε:
Βλέπεις στις σοβαρές συζητήσεις δεν υπάρχεις ΚΑΝ για μένα.
μεσιέ, δηλώνετε ρατσιστική νοοτροπία.... λεω γω τωρα...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Bonnot
Πρύτανης


Εγγραφή: 19 Μάϊ 2013
Δημοσιεύσεις: 980

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιούν 12, 2013 6:08 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ έγραψε:
Bonnot έγραψε:
Δικαιος λόγος και για τα εγκλήματα του Στάλιν, όχι πρόφαση.
Οι δυτικοί όντως επιβουλεύονταν το σοβιετικό καθεστώς.



Οι δυτικοί,όχι όλοι αυτοί οι άνθρωποι που σκότωσε το καθεστώς.Άρα πρόφαση ήταν.
Και αυτοί σε πολλές περιπτώσεις δυτικοί ήταν, ειδικά κάτι Walter, Hearst και πράκτορες Κόνκουεστ.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιούν 12, 2013 8:34 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Περίπου 1.500.000 άνθρωποι εξοντώθηκαν απ' το Στάλιν. Ανέφερες 3 πράκτορες. Πόσοι ήταν τελικά όλοι οι πράκτορες ώστε να μην πρόκειται για πρόφαση;
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)


Έχει επεξεργασθεί απο τον/την ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ στις Τετ Ιούν 12, 2013 10:14 pm, επεξεργάσθηκε 1 φορά συνολικά
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Bonnot
Πρύτανης


Εγγραφή: 19 Μάϊ 2013
Δημοσιεύσεις: 980

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιούν 12, 2013 10:03 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Σου ανέφερα τρια χαρακτηριστικά παραδείγματα που δικαιολογούσαν τα εγκλήματα του Στάλιν κατά παντός που επιβουλευόταν για οποιοδήποτε λόγο το καθεστώς.
Δίκαιος λόγος και όχι πρόφαση αφού όντως επιβουλευόταν το καθεστώς.
Και το Hearst δεν ήταν ένας πράκτορας αλλά ολόκληρος όμιλος!
Πόσοι εξοντώθηκαν αλήθεια από τον «μ» Αλέξανδρο στο όνομα της κατ' εσέ εκδίκησης για τους προγόνους του και τα δεινά που έφεραν οι "κακοί" Πέρσες στους "καλούς" Μακεδόνες (γελάω και μόνο που σκέφτομαι ότι πιστεύεις αυτό το πράγμα!) (και όχι στην μεγαλομανία του να κυριαρχήσει τον κόσμο που είναι η πραγματικότητα)???
Αλλά είπαμε....ό,τι αφορά τα καθ' ημάς, οι εξοντώσεις αποκαλούνται "εκδίκηση για τους προγόνους μας", όπως τα εγκλήματα του Στάλιν αποκαλούνταν "προστασία από την απειλή της Δύσης" όπως τα εγκλήματα πολέμου των ΗΠΑ στις ανατολικές χώρες και στα διάφορα Αμπού Γκραιμπ «πόλεμος κατά της τρομοκρατίας».
Γι' αυτό σου λεω....άσε, πες τα σε κανέναν άλλον αυτά!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιούν 12, 2013 10:23 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Είτε όμιλος είτε άτομο, οι χιλιάδες εξοντωμένοι του Στάλιν το πολύ πολύ να αποτελούσαν επιβουλή κατά του σταλινικού καθεστώτος αλλά όχι κατά της πατρίδας.Η πατρίδα τους κινδύνευε απ' το Στάλιν,άρα ο πατριωτισμός του Στάλιν ήταν πρόφαση.

Αντίθετα,ο Αλέξανδρος δε ζημίωσε την πατρίδα του και όπως έδειξε και η Ιστορία ούτε τις άλλες.(οι στρατοί του Πέρση βασιλιά δεν αντιπροσώπευαν τις πατρίδες τους αλλά τη μοναρχία)
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Bonnot
Πρύτανης


Εγγραφή: 19 Μάϊ 2013
Δημοσιεύσεις: 980

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιούν 12, 2013 10:48 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Και η πατρίδα ήταν κάτι διαφορετικό απ' το καθεστώς!!!!
Πάλι τα ίδια θα λέμε για τον πατριωτισμό των σοβιετικών???

Όσο για τον «μ» Αλέξανδρο.....ναι, ο Αλέξανδρος ήταν ο ΜΟΝΟΣ που κατέκτησε ΟΛΟΝ τον (τότε γνωστό) κόσμο χωρίς....«να σπάσει ούτε ένα τζάμι!»
Laughing Laughing Laughing Laughing
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιούν 12, 2013 11:17 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

1)Ναι,η πατρίδα δεν ταυτίζεται με το κράτος.

2)Έτσι κι αλλιώς οι Πέρσες περίμεναν τη στιγμή για να επιτεθούν πάλι.Ε,τους πρόλαβε ο Αλέξανδρος.
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Bonnot
Πρύτανης


Εγγραφή: 19 Μάϊ 2013
Δημοσιεύσεις: 980

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιούν 12, 2013 11:42 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

1) Όχι δεν θα λέμε πάλι τα ίδια.

2) Laughing Laughing Laughing
Α, οπότε καλά έκανε και κατέλαβε όλον τον κόσμο πριν προλάβουν οι "κακοί" Πέρσες να του επιτεθούν πάλι!

Η παρωπιδική ανάγνωση της ιστορίας καλά βαστεί!


Έχει επεξεργασθεί απο τον/την Bonnot στις Τετ Ιούν 12, 2013 11:43 pm, επεξεργάσθηκε 1 φορά συνολικά
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
troian
Πρύτανης


Εγγραφή: 05 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 2267
Τόπος: ΧΑΛΚΙΔΙΚΗ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιούν 12, 2013 11:42 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ έγραψε:


1. Ναι αλλά αντικειμενικά πήρε εκδίκηση.Δεν μπορούμε να ξέρουμε τις προθέσεις του,τουλάχιστον πριν την κόντρα με τους στρατιώτες του.

2. Πότε πρόλαβε να γίνει βασιλιάς;Αφού μετά το θάνατό του διασπάστηκε η αυτοκρατορία και μέχρι το θάνατό του βρισκόταν σε εκστρατείες.

3. Ελληνιστικά βασίλεια δημιουργήθηκαν μετά το θάνατό του,τα οποία δεν είχαν καμιά σχέση με την οικονομική και πολιτιστική ανάπτυξη που ακολούθησε. Η δημοκρατία δεν επιβάλλεται,εξάλλου,ακόμα κι αν το ήθελε ο Αλέξανδρος ή οι επίγονοί του.


1. μπορούμε ιωάννη εκ των υστέρων μπορούμε. Και για να το διασαφηνίσουμε ποιά ήταν η εκδίκηση; να γίνει ο Αλέξανδρος ο κομιστής του ελληνικού πολιτισμου; να πεθάνει ο Δαρείος; Να πεθάνουν όλοι οι πέρσες; τι ακριβώς;

2. Όταν πέθανε ο Δαρείος. Επίσης τον κατηγορούσαν ότι μήδιζε πράγμα που δείχνει ότι ήθελε την εξουσία να γίνει ο άρχων του τότε κόσμου και όχι να εκδικηθεί για τους προγόνους του.

3. Δεν μιλάω για μετά θάνατον. αν θυμάμαι καλά έκανε τον Μαζαίο σατράπη της Βαβυλώνας από την κιλικία.
_________________
μακεδονίτικα πουλιὰ λαλοῦν μακεδονίτικα
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Bonnot
Πρύτανης


Εγγραφή: 19 Μάϊ 2013
Δημοσιεύσεις: 980

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιούν 12, 2013 11:45 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Βρε troian, μα είναι δυνατόν να μπεις σε μια συζήτηση με έναν σοβιετικό για τα εγκλήματα του Στάλιν??
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιούν 12, 2013 11:46 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Bonnot έγραψε:
1) Όχι δεν θα λέμε πάλι τα ίδια.

2) Laughing Laughing Laughing
Α, οπότε καλά έκανε και κατέλαβε όλον τον κόσμο πριν προλάβουν οι "κακοί" Πέρσες να του επιτεθούν πάλι!

Η παρωπιδική ανάγνωση της ιστορίας καλά βαστεί!



1) Αφού,λοιπόν,άλλο το κράτος άλλο η πατρίδα τι αναφέρεις τον Στάλιν που δε νοιαζόνταν για την πατρίδα του αλλά γαι το τομάρι του;

2)Ποιον κόσμο; Την περσική αυτοκρατορία εννοείς.
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιούν 12, 2013 11:56 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

troian έγραψε:


1. μπορούμε ιωάννη εκ των υστέρων μπορούμε. Και για να το διασαφηνίσουμε ποιά ήταν η εκδίκηση; να γίνει ο Αλέξανδρος ο κομιστής του ελληνικού πολιτισμου; να πεθάνει ο Δαρείος; Να πεθάνουν όλοι οι πέρσες; τι ακριβώς;

2. Όταν πέθανε ο Δαρείος. Επίσης τον κατηγορούσαν ότι μήδιζε πράγμα που δείχνει ότι ήθελε την εξουσία να γίνει ο άρχων του τότε κόσμου και όχι να εκδικηθεί για τους προγόνους του.

3. Δεν μιλάω για μετά θάνατον. αν θυμάμαι καλά έκανε τον Μαζαίο σατράπη της Βαβυλώνας από την κιλικία.


1. Να μην ξαναεπιτεθούν οι Πέρσες στην πατρίδα του ούτε στους Έλληνες της Μικράς Ασίας.

2. Ο ναρκισσισμός του ήταν μια παρένθεση μπροστά στις δυσκολίες στις οποίες ρίχτηκε με αυταπάρνηση.

3. Δεν ξέρω πώς φέρθηκε ο Μαζαίος στους υποτελείς του.Ξέρω ότι η αλεξανδρινή εποχή δεν είναι το όριο του Μεσαίωνα.
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
troian
Πρύτανης


Εγγραφή: 05 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 2267
Τόπος: ΧΑΛΚΙΔΙΚΗ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούν 13, 2013 12:02 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Bonnot έγραψε:
Βρε troian, μα είναι δυνατόν να μπεις σε μια συζήτηση με έναν σοβιετικό για τα εγκλήματα του Στάλιν??
Εδώ δέχομαι σαν ισότιμους συνομιλητές φασίστες
_________________
μακεδονίτικα πουλιὰ λαλοῦν μακεδονίτικα
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
JollyRoger
Πρύτανης


Εγγραφή: 09 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 3610

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούν 13, 2013 12:04 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Laughing εχω ψιλοκολλησει... γινεται αυτο που λες? Razz
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Συζητήσεις για Πρόσωπα Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3 ... 9, 10, 11, 12  Επόμενο
Σελίδα 10 από 12

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center