Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Κ. Καστοριάδης: Ναι, κύριε, εσύ θα διορθώσεις το ρωμέικο
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Επόμενο
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Συζητήσεις για Θέματα
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
JollyRoger
Πρύτανης


Εγγραφή: 09 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 3610

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Μάϊ 26, 2013 1:18 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

μα ρε συ, για ποια ευθυνη μιλαμε;

στο παραδειγμα της εσωτερικης διαμαχης που αναφερει ο κανεις... ποιο αντιπαλομενο μερος εχει την ευθυνη?

γινεται να την εχει καποιο μερος, κι οχι απαραιτήτως ολα ταυτόχρονα?



και οσο παραμενει στην "ησυχια" της αυτη η εσωτερικη διαμαχη, και συνιθιζεται να θεωρειται ανυπαρκτη και παραλογισμος και τυχαιότητα...

ειναι ποτε δυνατον μια κοινωνια αποτελουμενη απο κοσμο που δεν ξερει τι του γινεται, να ξερει τι της γινεται?
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
rakis
Πρύτανης


Εγγραφή: 22 Ιαν 2008
Δημοσιεύσεις: 2857

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Μάϊ 26, 2013 1:22 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Η κοινωνία δεν είναι άτομο. Πρόκειται για λάθος αναλογία , καθώς δεν έχουν οι όροι χαρακτηριστικά ομοιότητας και άρα έχουμε ατελή επαγωγή
_________________
Truth springs from argument amongst friends

http://rakis1.wordpress.com/
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
JollyRoger
Πρύτανης


Εγγραφή: 09 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 3610

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Μάϊ 26, 2013 1:26 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

χμμ.. ναι με τη λογικη αυτη οταν λειτουργει ενα κυτταρο, το λεμε καρκινο...


και το φαινομενο δυναται να υπαρχει, ακριβως επειδη δεν ειναι αποδειξιμο μεσω λογικης (δηλαδη αποκλειστικα παλιας πειρας), παρα μονο βιώσιμο..
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
rakis
Πρύτανης


Εγγραφή: 22 Ιαν 2008
Δημοσιεύσεις: 2857

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Μάϊ 26, 2013 1:44 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ε ανάλαβε τις ευθύνες σου και πες τι ευθύνες ζητάς από το λαό
_________________
Truth springs from argument amongst friends

http://rakis1.wordpress.com/
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
rakis
Πρύτανης


Εγγραφή: 22 Ιαν 2008
Δημοσιεύσεις: 2857

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Μάϊ 26, 2013 1:48 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Τι;
_________________
Truth springs from argument amongst friends

http://rakis1.wordpress.com/
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
JollyRoger
Πρύτανης


Εγγραφή: 09 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 3610

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Μάϊ 26, 2013 1:48 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

κομπλε η αντιφαση Razz

εκει ειναι η πλακα...

οτι ζηταω το να μη ζηταει κανεις.... αρα μονο δια παραδειγματος γινεται...

και οπως βλεπεις, δεν το χω... Laughing
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
rakis
Πρύτανης


Εγγραφή: 22 Ιαν 2008
Δημοσιεύσεις: 2857

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Μάϊ 26, 2013 1:50 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Σορυ δε σε πιάνω. Αλλά αν δε θες να εξηγήσεις δεν έχω κ ιδιαίτερο πρόβλημα
_________________
Truth springs from argument amongst friends

http://rakis1.wordpress.com/
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
JollyRoger
Πρύτανης


Εγγραφή: 09 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 3610

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Μάϊ 26, 2013 1:57 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

χμμμ... ο τροπος μαθησης εχω παρατηρησει να γινεται δια του παραδειγματος...

δηλαδη βλεπω κατι, το ξαναβλεπω, το ξαναβλεπω, και οταν πια δεν το παρατηρω καν, ειναι επειδη πλεον ειμαι εγω αυτος που το κανει...

αφου εχω παρατηρησει οτι ετσι μαθαινω, προφανως λογικα ετσι θα μαθαινουν κι αλλοι...

το "παραδειγμα" ομως μιας συζητησης λογικης... μπορει να απεχει μακραν απο την υποτιθεμενη κυριολεξια της συζητησης....

πχ 2 νομιζουν οτι συζητανε, και οι γυρω λενε: γιατι τσακωνονται?


νομιζω λοιπον, οτι προεχει ο καθενας να ειναι σε θεση να ξερει τι του γινεται, ωστε να δυναται να ξερει τι παραδειγμα δινει, ωστε να συμβαλει στην βελτιωση της κοινωνιας, και τελικα να γουσταρει και ο ιδιος...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
rakis
Πρύτανης


Εγγραφή: 22 Ιαν 2008
Δημοσιεύσεις: 2857

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Μάϊ 26, 2013 2:05 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Είσαι πέραν των δυνατοτήτων μου. Συγνώμη. Ας κάνω μια προσπάθεια όμως ακόμα. Ο Καστοριάδης κατηγορεί το λαό για ανευθυνότητα. ας πω και γω δεκτον. Τι σημαίνει αυτό πρακτικά; Να γίνει επανάσταση; Να κατέβουν στο Σύνταγμα; Να γκρινιάζουν στο φεισμπουκ ή στα καφέ;
_________________
Truth springs from argument amongst friends

http://rakis1.wordpress.com/
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
JollyRoger
Πρύτανης


Εγγραφή: 09 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 3610

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Μάϊ 26, 2013 2:16 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

σημαινει ο καθενας πρεπει να αρχισει να ψαχνεται ο ιδιος, ωστε να φτασει καποτε να συνειδητοποιησει πως ακριβως συμβαινει οι σκεψεις του, να φτανουν στις πραξεις του, και με τον τροπο αυτο συν το χρονο, να εξαφανιστουν οι μαλακιες που κανουμε ολοι μας, λογω μη-συνειδητων επιλογων...


ετσι λοιπον, χωρις να χρειαστει να κατεβει κανεις στο συνταγμα, αλλα με τη συνειδητοποιηση της επιλογης που ηδη περναει απο τα χερια του καθενος απο εμας, οπως ακριβως δηλαδή ηδη συμβαίνει... δυναται να αντιστραφει η πορεία...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
rakis
Πρύτανης


Εγγραφή: 22 Ιαν 2008
Δημοσιεύσεις: 2857

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Μάϊ 26, 2013 3:46 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ωραία.
Αν τώρα δεχόμαστε πως ο καθένας έχει τις δικές του απόψεις, πχ εγώ έχω μια δική μου άποψη περί ευθύνης και αυτονομίας, ο κανείς δική του, ο οπύργος δική του, ο κομμουνιστής δική του, ο χρυσαυγίτης δική του, ο μαρξιστής δική του, μέχρι και ομάδες δικές τους αντιλήψεις, μπορούμε να ισχυριστούμε ότι ο καθένας κατά τη γνώμη του ψάχνεται και συνειδητοποιεί αλλά ... πάλι μένει το θέμα να αντιστραφεί η πορεία, μα και ποια πορεία αφού ο καθένας μας δίνει διαφορετικό περιεχόμενο στο πώς αντιστρέφεται η πορεία.
_________________
Truth springs from argument amongst friends

http://rakis1.wordpress.com/
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
JollyRoger
Πρύτανης


Εγγραφή: 09 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 3610

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Μάϊ 26, 2013 4:12 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

εκει μπερδευει το πραμα....

καποιες νοοτροπιες αποδιδουν καλυτερα απο αλλες...


αυτη που τεσταρω, μοιαζει να συμβαλει στην αποκατασταση της υγειας μου, σε αντιθεση με την προηγουμενη...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
kaneis
Πρύτανης


Εγγραφή: 22 Ιούλ 2004
Δημοσιεύσεις: 2376

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Μάϊ 26, 2013 4:26 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

rakis αν ο καθένας είναι πρόθυμος να αναλάβει την ευθύνη του νομίζεις θα είναι δύσκολο να βρεθεί λύση? Εγώ νομίζω πως αν γίνει αυτό και οι διάφορες απόψεις θα συγκλίνουν στο τέλος. Πχ νομίζεις θα ναι δύσκολο να παραδεχτεί κάποιος ότι όπως ξόδευε ο πολιτικός τα δημόσια χρήματα για διακοπές το ίδιο κάνει, σε άλλη κλίμακα, και όποιος παίρνει ακόμα τη σύνταξη του νεκρού συγγενή και το ίδιο και όποιος δανείζεται για να τα σπάσει στα μπουζούκια, το ίδιο και όποιος τρώει εις βάρος της υγείας του? Επειδή όπως σου είπα η ευθύνη έρχεται όταν αρχίσει να επικρατεί η λογική, να αναλάβω την ευθύνη μου σημαίνει προθυμία να λογικευτώ και η λογική μία είναι νομίζω όχι πολλές, το περιεχόμενο θα το κρίνουν οι συνθήκες. Το θέμα είναι να γίνει το βήμα να κάνουμε αυτοκριτική, σε μας τους ίδιους όχι σε μας τους έλληνες, τους άλλους δηλαδή. Προσωπικά δε το θεωρώ εφικτό να γίνει αυτό σε επίπεδο λαού, όπως σου είπα οι πιο πολλοί θα συμμορφωθούν στα μέτρα που επιβάλλουν κάποιοι άλλοι χωρίς να λογικευτούν, γι αυτό και έχουμε βίαιες αντιδράσεις. Άλλη όμως πραγματική αντίσταση στην τυχαιότητα απ τη συνειδητότητα δεν βλέπω
_________________
ο ηλιος δεν σηκωνει τα πεπλα αλλα τα φανερωνει
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
rakis
Πρύτανης


Εγγραφή: 22 Ιαν 2008
Δημοσιεύσεις: 2857

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Μάϊ 26, 2013 5:46 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ωραία και για τους 3 μας. Αυτό όμως δεν περιορίζει την έννοια του λαού;
_________________
Truth springs from argument amongst friends

http://rakis1.wordpress.com/
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
kaneis
Πρύτανης


Εγγραφή: 22 Ιούλ 2004
Δημοσιεύσεις: 2376

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Μάϊ 27, 2013 11:06 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Νομίζω ναι θα συγκλίνω μερικώς στην άποψη σου, ο λαός είναι κάτι ψιλοαόριστο, μπορεί να εντοπιστεί όμως κάτι συγκεκριμένο για ένα τόπο, αυτό που είπες πολιτιστικές συνήθειες. Αν και δηλάδή το πρόβλημα της ανισορροπίας το βλέπω πανανθρώπινο οι μορφές του διαφέρουν από τόπο σε τόπο. Πχ αν εγώ ο έλληνας είμαι πατροπαράδοτα κολλημένος με την οικογένεια, ο άραβας μπορεί να είναι πατροπαράδοτα κολλημένος με τη θρησκεία κλπ. Ο ένας έχει να απογαλακτιστεί απ το ένα και ο άλλος απ το άλλο.
\
Δηλαδή ενώ ο καθένας αντιμετωπίζει το ίδιο πρόβλημα, να αυτονομήσει, αυτά που έχει να νικήσει για να το καταφέρει διαφέρουν και σ αυτό θα πρεπε μάλλον να εστιάσουμε μιλώντας για λαό, το κοινό που πρέπει να νικήσουμε, το ρωμέικο που λέει ο κατσοριάδης για την ελλάδα. Αυτό στο βαθμό που έχουμε μπει στη διαδικασία να μην εσωτερικεύουμε τις πολιτιστικές παραδόσεις και απλά να παπαγαλίζουμε, στο βαθμό δηλαδή που δεν έχουμε αναπτύξει τέτοια ατομικότητα που να έχει ο καθένας τελείως διαφορετικά εμπόδια απ τον δίπλα.

Μάλλον πρέπει να το δούμε ως πολιτιστικό πρόβλημα και να χρησιμοποιησουμε τις ιστορικές συνθήκες κλπ για να μάθουμε για τα λάθη μας, όχι για να εξηγήσουμε τις αιτίες, αυτές να τις αφήσουμε για την ανισορροπία μας. Το θέμα είναι να καταλάβουμε ότι αυτό που αποκαλούμε κοινό βίωμα ή εμπειρία είναι μια ψευδαίσθηση, σαν τα ζευγάρια που είναι μαζί και ο καθένας είναι στον κόσμο του και παίζει ο καθένας άλλο παιχνίδι με μόνο κοινό τον εγωισμό, άρα δεν θα πρεπε να το προστατεύουμε, το κοινό βίωμα, τόσο όσο τώρα.

Άλλο ελληνικό παράδειγμα, βγάζεις το παιδί σου βόλτα στο παρκό και μπαίνεις σε μια κατάσταση όπου όλοι είναι γονείς όλων των παιδιών και όλοι συμμετέχουν σε όλα. Αυτό όσο ωραίο και να φαίνεται εκ πρώτης όψεως δηλώνει έλλειψη ατομικότητας, θα ήταν όντως ωραίο σε ανθρώπους όπου συνειδητά παίζουν το ίδιο παιχνίδι και έχουν κοινό βίωμα, αλλιώς είναι αχταρμάς. Δεν υπάρχει λόγος να προστατεύουμε μια αποτυχημένη ψευδαίσθηση.
_________________
ο ηλιος δεν σηκωνει τα πεπλα αλλα τα φανερωνει
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Συζητήσεις για Θέματα Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Επόμενο
Σελίδα 4 από 7

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center