Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Κ. Καστοριάδης: Ναι, κύριε, εσύ θα διορθώσεις το ρωμέικο
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Επόμενο
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Συζητήσεις για Θέματα
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
Bonnot
Πρύτανης


Εγγραφή: 19 Μάϊ 2013
Δημοσιεύσεις: 980

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Μάϊ 24, 2013 10:00 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

rakis,
Περίμενε....καταρχήν εγώ περιγράφω τον συλλογισμό σου, όχι λεκτικά, αλλά επί της ουσίας.
Και αν το θες έτσι, το 'μα δεν νομίζω' ήταν αρκετά ευγενικό, χάριν ευφωνίας.
Όχι. Η απλή αποξένωση από το κράτος επειδή κάποιος προπάππος μου τα βγαζε πέρα μόνος του, ΔΕΝ είναι κάποια ενναλακτική...
Με το να λες ότι ο λαός δεν έχει καμιά ευθύνη γι' αυτά που συμβαίνουν γύρω του επειδή η αποξένωσή του από το κράτος ανάγεται ήδη στο Βυζάντιο και να λες ότι αυτή είναι και μια εναλλακτική....δεν μπορώ να το πιστέψω.
Γιατί αφενός δεν μπορώ να πιστέψω ότι αυτός που στήριζε χρόνια το δικομματισμό δεν έχει ευθύνη γι' αυτά που συμβαίνουν και αφετέρου ότι αυτός που απέχει απ' τις εκλογές επειδή απλά βαριέται να πάει να ψηφίσει αυτό είναι μορφή πολιτικής αντίστασης.
Εσύ το πιστεύεις;
_________________
"Mόνην τε ὀρθὴν πολιτείαν εἶναι τὴν ἐν κόσμῳ."
― Διογένης
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
MARIA
Πρύτανης


Εγγραφή: 27 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 6835
Τόπος: ΑΘΗΝΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Μάϊ 24, 2013 10:34 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

εσύ που διαλαλείς χρόνια τώρα ότι δεν πας να ψηφίσεις είσαι στην κατηγορια που ανέφερες δηλαδή?

και αφετέρου ότι αυτός που απέχει απ' τις εκλογές επειδή απλά βαριέται να πάει να ψηφίσει αυτό είναι μορφή πολιτικής αντίστασης
_________________
Ο σκοπός της φύσης δεν είναι η διαιώνιση του ανθρώπινου είδους αλλά η διασφάλιση της βιοποικιλότητας των ειδών
Θεόφραστος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
rakis
Πρύτανης


Εγγραφή: 22 Ιαν 2008
Δημοσιεύσεις: 2857

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Μάϊ 24, 2013 10:40 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Bonnot έγραψε:
rakis,
Περίμενε....καταρχήν εγώ περιγράφω τον συλλογισμό σου, όχι λεκτικά, αλλά επί της ουσίας.
Και αν το θες έτσι, το 'μα δεν νομίζω' ήταν αρκετά ευγενικό, χάριν ευφωνίας.
Όχι. Η απλή αποξένωση από το κράτος επειδή κάποιος προπάππος μου τα βγαζε πέρα μόνος του, ΔΕΝ είναι κάποια ενναλακτική...
Με το να λες ότι ο λαός δεν έχει καμιά ευθύνη γι' αυτά που συμβαίνουν γύρω του επειδή η αποξένωσή του από το κράτος ανάγεται ήδη στο Βυζάντιο και να λες ότι αυτή είναι και μια εναλλακτική....δεν μπορώ να το πιστέψω.
Γιατί αφενός δεν μπορώ να πιστέψω ότι αυτός που στήριζε χρόνια το δικομματισμό δεν έχει ευθύνη γι' αυτά που συμβαίνουν και αφετέρου ότι αυτός που απέχει απ' τις εκλογές επειδή απλά βαριέται να πάει να ψηφίσει αυτό είναι μορφή πολιτικής αντίστασης.
Εσύ το πιστεύεις;


Δεν είπα ότι ο λαός δεν έχει ευθύνη. Αντίθετα, τα σχόλιά μου προς τον kaneis και gianiss δείχνουν άλλη κατεύθυνση.
_________________
Truth springs from argument amongst friends

http://rakis1.wordpress.com/
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Bonnot
Πρύτανης


Εγγραφή: 19 Μάϊ 2013
Δημοσιεύσεις: 980

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Μάϊ 24, 2013 10:49 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

βρε rakis,
δεν μπορώ να έχω αντίληψη για το τι γράφεται κάθε στιγμή.
Εγω βασίστηκα μονάχα στις δικές σου απαντήσεις προς εμένα, αφού εξαρχής διαφωνούσες με το σχόλιό μου ότι ο λαός έχει ευθύνη για αυτό που συμβαίνει γύρω του.
_________________
"Mόνην τε ὀρθὴν πολιτείαν εἶναι τὴν ἐν κόσμῳ."
― Διογένης
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Bonnot
Πρύτανης


Εγγραφή: 19 Μάϊ 2013
Δημοσιεύσεις: 980

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Μάϊ 24, 2013 10:52 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

MARIA έγραψε:
εσύ που διαλαλείς χρόνια τώρα ότι δεν πας να ψηφίσεις είσαι στην κατηγορια που ανέφερες δηλαδή?

και αφετέρου ότι αυτός που απέχει απ' τις εκλογές επειδή απλά βαριέται να πάει να ψηφίσει αυτό είναι μορφή πολιτικής αντίστασης
Μη μιλάς εσύ ρε βλαμμένη φασιστομ@λακω...
Όταν μάθεις ορισμένα στοιχειώδη πράγματα πολιτικής σκέψης, τότε ξαναμιλάμε....
_________________
"Mόνην τε ὀρθὴν πολιτείαν εἶναι τὴν ἐν κόσμῳ."
― Διογένης
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
rakis
Πρύτανης


Εγγραφή: 22 Ιαν 2008
Δημοσιεύσεις: 2857

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Μάϊ 24, 2013 11:05 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Bonnot έγραψε:
βρε rakis,
δεν μπορώ να έχω αντίληψη για το τι γράφεται κάθε στιγμή.
Εγω βασίστηκα μονάχα στις δικές σου απαντήσεις προς εμένα, αφού εξαρχής διαφωνούσες με το σχόλιό μου ότι ο λαός έχει ευθύνη για αυτό που συμβαίνει γύρω του.


Έγραψα ότι διαφωνώ με τον Καστοριάδη όπως τοποθείται, όχι με το αν κάποιος έχει ευθύνη ή όχι.
_________________
Truth springs from argument amongst friends

http://rakis1.wordpress.com/
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Bonnot
Πρύτανης


Εγγραφή: 19 Μάϊ 2013
Δημοσιεύσεις: 980

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Μάϊ 24, 2013 11:20 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

δηλ. διαφωνείς με τον Καστοριάδη έτσι όπως τοποθετείται λεκτικά και όχι με αυτό που λέει ότι όλα έγιναν ερήμην του λαού και ότι λαός δεν έχει ευθύνη;
_________________
"Mόνην τε ὀρθὴν πολιτείαν εἶναι τὴν ἐν κόσμῳ."
― Διογένης
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
MARIA
Πρύτανης


Εγγραφή: 27 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 6835
Τόπος: ΑΘΗΝΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Μάϊ 24, 2013 11:56 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

μα εσύ λες οτι δεν πας να ψηφίσεις και άρα γιατι ασχολείσαι με αυτά τα θέματα? και άρα γιατί κατηγορείς αυτό που κάνεις μειώνοντας τούς άλλους ως τεμπεληδες, αφού είσαι ίδιος.. αφού βαριέσαι και εσύ....φασιστοειδές χειρίστου είδους...
_________________
Ο σκοπός της φύσης δεν είναι η διαιώνιση του ανθρώπινου είδους αλλά η διασφάλιση της βιοποικιλότητας των ειδών
Θεόφραστος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Bonnot
Πρύτανης


Εγγραφή: 19 Μάϊ 2013
Δημοσιεύσεις: 980

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Μάϊ 24, 2013 12:04 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Μη μιλάς είπαμε εσύ ρε ΦΑΣΙΣΤΟΤΣΟΓΛΑΝΟ....
μάθε πρώτα στοιχειώδη πράγματα πολιτικής σκέψης κι ύστερα έλα να μας το παίξεις πολιτικόν ον...γιατί προς το παρόν δεν είσαι τίποτε άλλο παρά πολιτικό ΖΩΟΝ..
_________________
"Mόνην τε ὀρθὴν πολιτείαν εἶναι τὴν ἐν κόσμῳ."
― Διογένης
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
kaneis
Πρύτανης


Εγγραφή: 22 Ιούλ 2004
Δημοσιεύσεις: 2376

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Μάϊ 24, 2013 10:31 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

rakis έγραψε:
@kaneis,
Δεν μπορείς να φτιάξεις τέτοιο άνθρωπο. Το μόνο δεδομένο είναι ότι ο άνθρωπος είναι απρόβλεπτος κάτι που αποδέχομαι και δεν καταλαβαίνω γιατί μου μιλάς για ιστορικό ντετερμινισμό.


το δε μπορείς να φτιάξεις τέτοιο άνθρωπο δεν είναι επιχείρημα Razz το να λες ότι ιστορικες συνθήκες δημιουργούν πολιτισμικές συνήθειες είναι λίγο ιστορικός ντετερμινισμός, όχι?

rakis έγραψε:
η ευθύνη ξεκινάει από μέσα και απ το πόσο φιλοσοφεί κάποιος."
Η σχέση αιτίας αποτελέσματος δεν είναι σίγουρη σε αυτό που λες. Ο φιλοσοφών δεν είναι και σίγουρα υπεύθυνος και η ευθύνη δεν ξεκινά από μέσα γιατί αφορά και τους έξω.



Η ευθύνη πρώτα απ όλα, βάσει των προηγούμενων, είναι ευθύνη να είμαι ο εαυτός μου, ή ευθύνη προς την αλήθεια που αντιλαμβάνομαι ως τέτοια. Πχ είμαι ανέυθυνος όταν αντιλαμβάνομαι ότι άλλα θα πρεπε να κάνω και άλλα κάνω, επειδή επιρρεάζομαι απ το περιβάλλον και χίλια δυό επειδή.
Αυτονομώ γιατί έχω ανάγκη να ορίζομαι απ το εσωτερικό και αν αυτονομήσω μπορώ να νοιαστώ και για τον δίπλα, το μικροσυμφέρον γεννιέται επειδή η επιρροή των γύρω μου είναι απειλή για τον εσωτερικό ορισμό που έχω ανάγκη, αν δεν επιρρεάζομαι μπορώ να προσφέρω χωρίς να καταστρέφομαι.
Αν ισχύει κάτι τέτοιο οι ιστορικές συνθήκες σαν αιτία των συνηθειών μου είναι δικαιολογία, όχι μόνο αυτό αλλά επειδή η ετερονομία αυτή οφείλεται σε εσωτερική δυσαρμονία, μη υπερίσχυση του λογικού στα άλλα, και η ψυχολογική παράμετρος στην τελική δικαιολογία είναι, η αιτία δεν μπορεί παρά να είναι κάτι λογικό, ή καλύτερα κάτι συνειδητό μιας και προέρχεται απ την αρμονία του λογικού με τα άλλα. Δηλαδή όταν πρέπει να εξηγήσω τη συμπεριφορά μου όποια εξήγηση δεν είναι λογική είναι δικαιολογία. Δεν βλέπω πως μπορεί να ισχύει για τον καθένα και να μην ισχύει για όλους μαζί
Η ευθύνη ξεκινά από μέσα γιατί η ανάγκη αυτονομίας και εσωτερικής αρμονίας προηγείται της σχέσεως με τον κόσμο, είναι σχέση με τον εαυτό μου. Αν φιλοσοφία είναι η θεραπεία απ την ετερονομία τότε δεν νοείται ανέυθυνος φιλοσοφών και η ευθύνη αφορά τους έξω μόνο έμμεσα, όταν βγάινοντας απ το κλειστό ετερόνομο εγώ οι άλλοι γίνονται μέρος της αλήθειας μου
_________________
ο ηλιος δεν σηκωνει τα πεπλα αλλα τα φανερωνει
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
rakis
Πρύτανης


Εγγραφή: 22 Ιαν 2008
Δημοσιεύσεις: 2857

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Μάϊ 26, 2013 9:30 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

@Bonnot,
αυτό που είπα είναι πως η έννοια λαός είναι αρκετά απροσδιόριστη ώστε να της αποδώσουμε και ευθύνη και αυτονομία. Παίρνουμε τα μονοπάτια του μύθου.

@kaneis,
Σόρυ αλλά δεν μπορώ παρά βλέπω ασάφειες σε φράσεις του τύπου η ευθύνη είναι μέσα μας κτό. Πρέπει να αποδείξεις ότι ξεκινάει από μέσα μας και πρωτίστως αλλά εύκολα αυτές αναιρούνται ως απριορισμός. Γνώμη μου.
_________________
Truth springs from argument amongst friends

http://rakis1.wordpress.com/
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
JollyRoger
Πρύτανης


Εγγραφή: 09 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 3610

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Μάϊ 26, 2013 10:58 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

rakis έγραψε:
@kaneis,
Σόρυ αλλά δεν μπορώ παρά βλέπω ασάφειες σε φράσεις του τύπου η ευθύνη είναι μέσα μας κτό. Πρέπει να αποδείξεις ότι ξεκινάει από μέσα μας και πρωτίστως αλλά εύκολα αυτές αναιρούνται ως απριορισμός. Γνώμη μου.
η "ασαφεια" ειναι ο τροπος "ξεκοληματος".... η πρακτικη αποδοχη/εφαρμογη/βιωμα της ανυπαρξιας του μαυρου/ασπρου...

η αιτηση αποδειξης, ειναι ο τροπος "κοληματος"... η αποδοχη/βιωμα της προσκολησης στο μαυρο/ασπρο....

υπο την οπτικη του μαυρου ασπρου, "δεν υπαρχει μη-μαυρο ασπρο"....

υπο την οπτικη του δεν υπαρχει μαυρο/ασπρο... "υπαρχει και μαυρο/ασπρο, και δεν υπαρχει μαυρο/ασπρο"....
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
kaneis
Πρύτανης


Εγγραφή: 22 Ιούλ 2004
Δημοσιεύσεις: 2376

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Μάϊ 26, 2013 11:30 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ρακις ίσως φταίω εγώ όπως τα λέω. Παράδειγμα, έχω ζάχαρο και έχω μπροστά μου ένα λαχταριστό γλυκό. Η κοιλιά λέει φάτο μια ζωή την έχουμε αν δε τη γλεντήσουμε κλπ ενώ το μυαλό λέει μη το φας είναι καταστροφή για τον οργανισμό και η καταστροφή δεν είναι γλέντι κλπ. Ευχάριστο vs λογικό. Η πρώτη ευθύνη που θα αναλάβω είναι ποιό απ τα δύο θα ακούσω, ευθύνη απέναντι στο ορθό. Το ορθό αυτό είναι ανεξάρτητο απ τη συγκεκριμένη πράξη, ότι και να κάνω αν κυριαρχεί ο νους θα κάνω το σωστό, θα κοιτάξω το γενικό καλό, ενώ αν κυριαρχεί η κοιλιά θα καταστραφώ με τον ένα ή τον άλλο τρόπο γιατί ευχαριστώ το επιμέρους. Απριορισμός όχι περιεχομένου δηλαδή αλλά περιέχοντος, το ορθό είναι να κυριαρχεί ο νους και όχι να μη φάω το γλυκό, αυτό έρχεται μόνο έμμεσα και επειδή έχω ζάχαρο. Αυτό λέω ότι προηγείται της σχέσεως με τον κόσμο η ευθύνη. Αλλά και πάλι πόσο απριορισμός είναι όταν απ την εμπειρία ξεκινάς για να καταλάβεις το ορθό? Δηλαδή απ την παρατήρηση του εαυτού. Συμβαίνει ή όχι να διαφωνεί κάποιος με τον εαυτό του σχετικά με το ορθό?
_________________
ο ηλιος δεν σηκωνει τα πεπλα αλλα τα φανερωνει
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
kaneis
Πρύτανης


Εγγραφή: 22 Ιούλ 2004
Δημοσιεύσεις: 2376

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Μάϊ 26, 2013 12:01 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

απ την άλλη μπορεί να χει δίκιο ο τζόλλυ. Αν ξεκινάς με την ιδέα ότι παίζουν ρόλο οι ιστορικές συνθήκες κάθε συζήτηση για την ευθύνη θα σου φαίνεται ασαφής. Αν πω ότι φταίει και το ζαχαρπλαστείο που άνοιξε κάτω απ το σπίτι για το ζάχαρο αλλά και άλλοι παράγοντες όπως οι λιχούδα η μάνα μου και η ελενίτσα που με παράτησε και το ριξα στις σοκολάτες φυσικό είναι να χαθεί κάπου στη μετάφραση η ευθύνη και ο εσωτερικός παράγοντας. Μη το πάρεις στραβά ε, σα τα παιδάκια σου που ρίχνουν σφαλιάρες στον εγωισμό σου είμαστε
_________________
ο ηλιος δεν σηκωνει τα πεπλα αλλα τα φανερωνει
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
rakis
Πρύτανης


Εγγραφή: 22 Ιαν 2008
Δημοσιεύσεις: 2857

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Μάϊ 26, 2013 1:11 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

@jolly, kaneis,
Ε ας είναι έτσι. Τι αξιώσεις έχετε από την έννοια λαός την ευθύνη κ την αυτονομία του; Εγώ αδυνατώ να καταλάβω στην πράξη τι μπορούν να δημιουργήσουν.
_________________
Truth springs from argument amongst friends

http://rakis1.wordpress.com/
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Συζητήσεις για Θέματα Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Επόμενο
Σελίδα 3 από 7

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center