Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Συνειδητοποιηση η τελευταια ειδοποιηση
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3, ... 11, 12, 13  Επόμενο
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
john
Πρύτανης


Εγγραφή: 09 Δεκ 2003
Δημοσιεύσεις: 767
Τόπος: ΧΩρΑ Της λΗΘης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Μάρ 30, 2005 2:16 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ΕΥΡΗΚΑ ΕΥΡΗΚΑ...!!!

συνηδητοποιησα γιατι η αγαπη ειναι λογικη ...

αν εγω αγαπησω τον εαυτο μου ...αυτο θα σημαινει οτι τον καταλαβα ..τον κατανοησα ...ειδα τα υπερ και τα κατα ...ειδα τις αδυναμιες του ..αγαπησα τις αδυναμιες του ...συνηδητοποιησα τις αδυναμιες ..και βγηκα απο το κυκλο της ασυνειδησιας (κατα το πυθαγωρα)..της επαναληψης της ασυνειδητης πραξης

αν εγω αγαπησα τον εαυτο μου ...τοτε αμεσως αγαπαω και τους αλλους ...γιατι θα εχω αποκτησει την ικανοτητα να τους καταλαβαινω Exclamation αφου θα εχω αναπτυξει την αισθηση του οτι ολοι ειμαστε ιδιοι ...να αισθανεσαι οτι ολοι οι ανθρωποι ισως να ειναι το ιδιο μυαλο ...επηρεασμενο το καθενα απο το ιδιαιτερο κυκλο του ...γονεις αδελφια ..κοινωνικο επιπεδο ..γενικοτερα εμπειριες πρωσοπικες που εχει ο καθενας ..ακομα και το ποσο ωραιοι ειμαστε επηρεαζει τη πρωσοπικοτητα ..αν ειχες μεγαλα αυτια σιγουρα αυτο θα σημαινε οτι τα παιδια ισως να σε κοροιδευανε μικρο ..και αυτο να σε επηρεασε καπως στη μετεπειτα εξελικτηκη σου πορει σαν ανθρωπο

οποτε φτανουμε στο κοινο συμπερασμα ...που εφτασε και ο Σωκρατης ...

"ουδης εκων κακος" κανεις δεν ειναι κακος απο τη φυση...αυτος που ειναι κακος δεν ξερει καν οτι ειναι κακος ..οτι οι αλλοι το θεωρουν κακο ...αυτος δεν ξερει να κανει το καλυτερο ...απλα δε ξερει .

γιαυτο ειπε ο Χριστος να αγαπαμε τους εχθρους μας ...γιαυτο Exclamation Exclamation Exclamation ειπηδη δεν ξερουν πως να αλλαξουν
αυτο ειναι η δυναμη της συνειδητοποιησης προς την ευτυχια..και η αποφυγη της οντολογικης ληθης με τη βοηθεια της συνειδητοποιησης

προς μια καλυτερη εποικοινωνια Very Happy ..αυτο λεγανε οι αρχαιοι οτι ειναι αριστο !!!η βοηθεια προς το πλησιον σου
_________________
λενε πως η φιλοσοφια ξεκιναει με την αμφισβητηση ,,,ομως δεν βλεπω ποτε κανεναν να αμφισβητει τον ιδιο του τον εαυτο ..
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Μάρ 30, 2005 3:07 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Κι αν ο κακός δε θέλει ν' αλλάξει;Τον αγαπάμε ή τον βάζουμε φυλακή από αγάπη;
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Bugman
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 13585
Τόπος: Καλλιθέα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Μάρ 30, 2005 9:14 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Να θυμήσω τον ορισμό της αγάπης:
Αγάπη είναι να προσφέρουμε κάτι και να χαιρόμαστε από την χαρά που κάνει ο αποδέκτης της προσφοράς μας.

Δεν γίνεται λοιπόν να αγαπάμε τον εαυτό μας, όπως λέει ο ορισμός! Για να το δούμε πιο απλά: Αγαπάω τον εαυτό μου σημαίνει ότι του προσφέρω κάτι, αυτός χαίρεται και χαίρομαι και γω από την χαρά του. Μα έτσι σημαίνει ότι ο καθένας μας θα έχει δυο διαφορετικές χαρές, μία του "ιδίου" και μια του "εαυτού του". Θα έπρεπε λοιπόν να αγαπάει μια φορά ως "ιδιος" και μια φορά ως "εαυτός".

Ο εαυτός μας κάθε στιγμή είναι το παρελθόν μας. Όταν λέμε "εγώ έκανα" σημαίνει "ο εαυτός μας ήταν που έκανε". Τώρα ο "εαυτός μας" δεν υπάρχει, αντι αυτού υπάρχουμε εμείς. Με αυτή την έννοια..."αγαπάω τον εαυτό μου", σημαίνει το ίδιο με το "αγαπάω τον παππού μου, τον συγχωρεμένο". Η λέξη "αγαπώ" σημαίνει εδώ "τιμώ". Τιμώ τον εαυτό μου, ή τιμώ τον παππού μου τον συγχωρεμένο. Και αυτό έχει βάση. Εκ των υστέρων αντιλαμβάνομαι την αξία και έτσι "τιμώ"...και αυτό που βγαίνει ως ουσιαστικό είναι η εκτίμηση. "Αγαπώ τον εαυτό μου" σημαίνει ότι από την εκτιμήση του εαυτού μου, της ιστορίας μου, είμαι ικανοποιημένος, και αυτό αποτελεί ένα μόνιμο φαινόμενο...γι' αυτό και χρησιμοποιούμε το ρήμα "αγαπώ" σε ενεστώτα.
Έτσι ο John συνειδητοποιεί το είναι του από την ιστορία του, και αυτό είναι μια θεώρηση των πραγμάτων, η "αποτίμηση ζωής". Η άλλη θεώρηση είναι να αντιληφθεί κανείς τις τάσεις του, σήμερα. Αυτές οι τάσεις θα τον οδηγήσουν να λάβει τις κατάλληλες στάσεις (ενέργειες), όπου οι τάσεις του θα δώσουν τις ανάλογες καταστάσεις...άρα την επερχόμενη ιστορία του. Αυτή η θεώρηση λέγεται "προσδοκία ζωής".
Οι δυο θεωρίες δεν αλληλοαναιρούνται. Μπορούμε κάθε στιγμή να έχουμε και αποτίμηση και προσδοκία ζωής. Το σημείο ισορροπίας είναι το σήμερα, και μοχλός δράσης είναι η απόφαση. Να λοιπόν και η λογική που χρειάζεται. Κύριο συστατικό της λογικής είναι η αναλογία, έτσι οι αποφάσεις μας πρέπει να είναι ανάλογες με το τι είμασταν και τι θέλουμε να είμαστε. Πίσω όμως από την λογική υπάρχει η θέληση...και αυτό είναι το σημαντικότερο. Η θέλησή μας για δράση, για να πάρουμε αποφάσεις, θα κάνει τη μηχανή λογικής που διαθέτουμε να "εκλογικεύσει" τα δεδομένα του ζητήματος. Η συνειδητοποίηση των καταστάσεων χωρίς την θέληση για δράση, είναι ένα κακό όνειρο, μια απατηλή ευτυχία, ένας μπάφος του John.
_________________
Σκορπίστε γνώση, μαζέψτε χαρά!

Η γνώση δεν μπορεί να πουληθεί: Γιατί ενώ κάθε εμπόρευμα μπορεί να επιστραφεί, η γνώση δεν μπορεί να επιστραφεί!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
abc
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Δεκ 2004
Δημοσιεύσεις: 1889

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Μάρ 30, 2005 10:32 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Bugman έγραψε:
Να θυμήσω τον ορισμό της αγάπης:
Αγάπη είναι να προσφέρουμε κάτι και να χαιρόμαστε από την χαρά που κάνει ο αποδέκτης της προσφοράς μας.


1. Ποιός έδωσε αυτό τον ορισμό;
2. Δηλ. εγώ δεν μπορώ να αγαπήσω τον εαυτό μου: Sad
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
john
Πρύτανης


Εγγραφή: 09 Δεκ 2003
Δημοσιεύσεις: 767
Τόπος: ΧΩρΑ Της λΗΘης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Μάρ 31, 2005 1:03 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

προς νεοφοτιστο ιωαννη

το οτι δε θελει ...θα σημαινει οτι φοβαται την αλλαγη ...φοβαται το αγνωστο ..ο φοβος δε θα τον αφηνει να αλλαξει ..αν με αγαπη το προσεγγισεις και δει εσενα πως κινεισαι τοτε θα σε μιμιθει ...γιατι στη πραγματικοτητα αν εσυ εισαι καλος ...αυτος θα σημαινει οτι εισαι και ωραιος γιατι ετυμολογικα καλός=κάλος=ομορφια

ξερεις κανενα να μη θελει να δειχνει ωραιος ??? οχι εγω δε ξερω

και μετα τιθεται και το θεμα της γνωσης ...γιατι η επιφανειακη μιμιση θα ειναι λιγο αποτυχια ..αλλα παντα ετσι ξεκιναει ..αργοτερα θα πρεπει να του πεις οτι ειναι ετσι και ετσι ...πρεπει να του δωσεις του λογους ...το λογο για να αγαπησει ...οπως οταν εγω ξερω το λογο οτι το μυλο με κανει και νιοθω αναζογωνηση αμεσως εχω αγαπησει τα φρουτα ...γιατι ξερω το λογο ...εχω ενα λογο μεσα μου ...ξερω οτι αμα το φαω θα νοιωσω καλυτερα ...θα με κανει να νοιωσω καλυτερα ...οποτε καταληγω στο συμποερασμα οτι τα φρουτα ειναι γαματα ...!!!! και τα τρωω γιατι εχο ενα καλο λογο ....μμμμ λογος και λογικη ...ποσο κοντινες ειναι αυτες οι λεξεις ..
το φοβερο αγνωστο γινετε γαληνη οταν το φοτισει το φως της γνωσης ...οπως φοβασαι ενα σκοτεινο δωματιο ..που δε ξερεις τι μπορει να εχει μεσα ...τι γινετε ομως οταν αναψεις το φως ??? τοτε βλεπεις δε φοβασαι βλεπεις οτι δεν υπαρχει τιποτα εκει μεσα ..ειναι ενα απλο δωματιο αδειο

.δες και τα μικρα παιδια τους αυριανους πολιτες ...μεσω της μιμισης και του παιχνιδιου μαθαινουν ...βλεπω παιδια να μιλανε με τις ιδιες ατακες που ακουνε απο τους μεγαλους ...χρησιμοποιηουν συγκεκριμενες εκφρασεις ...αυτο σημαινει οτι ο λογος ειναι ενας και κοινος ...και ολοι μπενουμε μεσα σε αυτον ,,,στη πραγματικοτητα τον κληρονομουμε απο γενια σε γενια ...με αλλαγες παντα . αλλα υποσεινηδητα δεχομαστε και μυμουμαστε τα προτυπα ..που μας δειχνει η κοινωνια

ναι συμφονω με το μπακ ...στη πραγματικοτητα γινομαστε αυτο που μας αρεσει ...αν εγω δω κατι που μου αρεσει θα προσπαθησω να το αναλυσω και να γινω αυτο ...ειμαστε αυτο που ρωταμε ... και θελουμε να γινουμε αυτο που διαβαζουμε και μαθαινουμε ...στη πραγματικοτητα ...θα μπορουσαμε να μιλησουμε για το πεπρομενο μας ...τα πραγματα που μας αρεσουν να κανουμε ειναι το πεπρωμενος μας ...και γενιεσαι με αυτα ..δεν επιλεγεις εσυ τι σαρεσει ...κατι πολυ σωστο που ειδα εδω στο φορουμ ...εχει πει ο αινσταιν "σιγουρα μπορω να κανω αυτα που μου αρεσουν να κανω,αλλα δε μπορω να αλλαξω αυτα που μου αρεσουν να κανω" .αυτες ειναι οι τασεις που ανεφερε ο μπακμαν...μεσω της ενθυμησης βλεπω τον εαυτο μου ηθοποιο της ταινιας ...και τον εκτιμω για αυτα που εκανε τοτε ..αφου μαθω την ιστορια μαθαινω ποιος ειμαι ...αυτο ειναι μια καλη αρχη ..και μετα γινομαι αυτο που μαρεσει να κανω ...συνηδητοποιω ποσο με τραβαει η φιλοσοφια ...και γινομαι φιλοσοφος η δασκαλος ...ετσι λειτουργει ..με μια ταυτοτητα ..η δυναμη της αυτογνωσιας....που σου δινει το σκοπο της ζωης ...εχει την ικανοτητα να σε κανει να βλεπεις να σε κατηγορουν και εσυ να γελας γιατι συνηδητοποιεις οτι δεν ειναι κακοι ουτε εχθροι απλα δε με καταλαβαινουν ....η γνωση ειναι δυναμη


δε θα κολησω με τον ορισμο ..με το οτι δε γινετε να αγαπησεις τον εαυτο σου ..

εγω ξερω οτι ετυμολογικα η λεξη αγαπη σημαινει "παω προς το αγαθο"

μου φαινεται πολυ λογικο αφου πηγαινω για το αγαθο ...να εχω γινει αγαθος ..ενας γκουρου ειχε πει οτι ειναι φοβερη η απαιτηση του να μας αγαπανε οι αλλοι ...δε μπορεις να απαιτεις να σε αγαπησουν ...γιατι αν ολοι το κανανε τοτε ..ολοι θα περιμενανε τον αλλο να κανει τη πρωτη κινηση ...πρεπει να γινει αγαθος και να δωσεις τα αγαθα πρωτος ...

μα το ερωτημα που τιθεται ειναι αυτο ....γιατι εγινε τοσο δυσκολη η αγαπη ...γιατι μου φαινεται τοσο δυσκολο να αγαπησω ...???? γιατι φταιει η κοινωνια ... γιατι ητανε λαθος τα προτυπα ...γιατι θα επρεπε να εχει ενταχθει η επιστημη της αγαπης σαν μαθημα στο σχολειο ...το πιο σημαντικο δε μας μαθανε .. αυτο το εχει πει και ενας γκουρου ...αυτο το ερωτημα ...γιατι εγινε τοσο δυσκολη η αγαπη ... ???


ειναι μια λεξη ..διαλογισμος=γνωση

οταν σας ελεγα οτι ειχα φτιαξει ενα τελειο ιδεολογικο οικοδομημα λυτρωτικο που εκει μεσα καποια στιγμη ενοιωσα ενα αλλο επιπεδο ...και μια συνενωση ..ειδα το κοσμο των ιδεων ...στην ουσια δε εκανα τιποτα αλλο απο το να διαλογιζομαι ..ολα αυτα δειχνουν λιγο απιστευτα...γιατι ισως ειμαστε τοσο ανιδεοι ..δεν υπαρχει αλλος λογος
_________________
λενε πως η φιλοσοφια ξεκιναει με την αμφισβητηση ,,,ομως δεν βλεπω ποτε κανεναν να αμφισβητει τον ιδιο του τον εαυτο ..
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
john
Πρύτανης


Εγγραφή: 09 Δεκ 2003
Δημοσιεύσεις: 767
Τόπος: ΧΩρΑ Της λΗΘης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Μάρ 31, 2005 1:11 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

και ο λογος που πρεπει να αγαπας ειναι αυτος ....

οταν αγαπας βγαινει εξω απο την οντολογικη ληθη ..σταματας να κοιμασαι ορθιος ...αυτος ειναι ο λογος ..δεν τιθεται θεμα ρομαντισμου ...οχι καμια σχεση ...


ολη αυτη η συζητηση ειναι ενα ταξιδι στην αιτια και το αιτιατο ...

και θα μου πει καποιος ενταξι δε με πειραζει εμενα η οντολογικη ληθη ...

και μενα εχτες με πιρε τηλ ο πατερας μου ...και καθως κοιμωμουνα συκονω το τηλ ...και μου λει ελα ξυπνα ωρα να πας για δουλεια ...και γω του απανταω ξυπνιος ειμαι ..!!! ενω κοιμωμουνα ...ξερεις κανενα τρελο να παραδεχεται οτι ειναι τρελος ???
_________________
λενε πως η φιλοσοφια ξεκιναει με την αμφισβητηση ,,,ομως δεν βλεπω ποτε κανεναν να αμφισβητει τον ιδιο του τον εαυτο ..
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
john
Πρύτανης


Εγγραφή: 09 Δεκ 2003
Δημοσιεύσεις: 767
Τόπος: ΧΩρΑ Της λΗΘης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Μάρ 31, 2005 1:29 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

διαλογισμος= διαλογος δηλ κανω διαλογο με τον ευατο μου ... μιλαω με τον εαυτο μου τα λεμε .... εγω διαβασα οτι η συζητηση που γινετε στη ψυχη με τον εαυτο ονομαστηκε διανοια ...κατα το πλατωνα και τη μεδουσα

οποτε μεσω του διαλογισμου γινομαστε εξυπνοι...βγαινουμε εξω απο τον υπνο ...δηλ την ΟΝΤΟΛΟΓΙΚΗ ΛΗΘΗ ...να οριστε σας εδωσα κιαλο λογο για να βγειτε απο την οντολογικη ληθη ...αν θελετε να ειστε εξυπνοι αρχιστε να αγαπατε!!!!

οποτε με λιγα λογια εβγαλα πορισμα οτι ισως να ειμαι και διανοια ...καλα μη κανετε ετσι Smile ..δεν ειμαι εγω διανοια ..αλλα ο ανθρωπος .εγω δε μπορω να καυχιεμαι γιατι καταλαβα ...οτι η περηφανεια ειναι κουφια ...το συνηδητοποιησα ...οταν δεν μαφηνε να καταλαβω ...γιατι η περηφανεια ειναι ενα απο τα τερατα που φυλανε καλα το κοσμο των ιδεων ...ναι το φυλαει πολυ καλα .
_________________
λενε πως η φιλοσοφια ξεκιναει με την αμφισβητηση ,,,ομως δεν βλεπω ποτε κανεναν να αμφισβητει τον ιδιο του τον εαυτο ..
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Bugman
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 13585
Τόπος: Καλλιθέα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Μάρ 31, 2005 8:10 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Abc έχω διατυπώσει τον ορισμό, αλλά δεν διεκδικώ και εμπορικό σήμα. Το "αγαπώ τον εαυτό μου" δεν λέει τίποτα ουσιαστικό. Γιατί ο εαυτός σου είσαι εσύ! Ενώ το "Αγαπώ την φιλενάδα μου" έχει ουσία...δηλώνει ότι χαίρομαι από την χαρά που κάνει γι΄αυτά που τις προσφέρω.
Εκδήλωση Αγάπης είναι και το φιλί, αλλά όχι ένα οποιοδήποτε. Είναι αυτό που δίνει και φέρνει χαρά.
Ο ορισμός δεν είναι διαταγή, ή οδηγία. Βγαίνει από την πράξη.
_________________
Σκορπίστε γνώση, μαζέψτε χαρά!

Η γνώση δεν μπορεί να πουληθεί: Γιατί ενώ κάθε εμπόρευμα μπορεί να επιστραφεί, η γνώση δεν μπορεί να επιστραφεί!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
abc
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Δεκ 2004
Δημοσιεύσεις: 1889

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Μάρ 31, 2005 10:18 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Bugman έγραψε:
Abc έχω διατυπώσει τον ορισμό, αλλά δεν διεκδικώ και εμπορικό σήμα. Το "αγαπώ τον εαυτό μου" δεν λέει τίποτα ουσιαστικό. Γιατί ο εαυτός σου είσαι εσύ! Ενώ το "Αγαπώ την φιλενάδα μου" έχει ουσία...δηλώνει ότι χαίρομαι από την χαρά που κάνει γι΄αυτά που τις προσφέρω.
Εκδήλωση Αγάπης είναι και το φιλί, αλλά όχι ένα οποιοδήποτε. Είναι αυτό που δίνει και φέρνει χαρά.
Ο ορισμός δεν είναι διαταγή, ή οδηγία. Βγαίνει από την πράξη.


Εγώ αγαπώ τον εαυτό μου μη ουσιαστικά!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
elma1
Κοσμήτωρ


Εγγραφή: 20 Μάρ 2005
Δημοσιεύσεις: 74
Τόπος: Aθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Μάρ 31, 2005 10:35 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

abc έγραψε:
Bugman έγραψε:
Να θυμήσω τον ορισμό της αγάπης:
Αγάπη είναι να προσφέρουμε κάτι και να χαιρόμαστε από την χαρά που κάνει ο αποδέκτης της προσφοράς μας.


1. Ποιός έδωσε αυτό τον ορισμό;
2. Δηλ. εγώ δεν μπορώ να αγαπήσω τον εαυτό μου: Sad


Kαι βέβαια μπορεί κάποιος να αγαπά τον εαυτό του!

Και ο εγωισμός μια μορφή αγάπης είναι. Αγαπάω υπέρμετρα τον εαυτό μου, κατά συνέπεια περισσότερο από ό,τι τον άλλον. Κατά συνέπεια δίνω προτεραιότητα στα δικά μου θέλω, τα δικά μου ένστικτα, τις δικές μου φιλοδοξίες και δεν μου καίγεται καρφάκι για τα θέλω του άλλου.

Το αντίθετο βέβαια του εγωισμού είναι να αγαπώ τον άλλον περισσότερο από τον εαυτό μου, κατά συνέπεια να είμαι διατεθειμένος ακόμη και να αυτοθυσιαστώ για εκείνον, εάν χρειαστεί.

Επομένως νομίζω πως η έννοια της αγάπης εξαρτάται αφ΄ενός από τα βαθμό της αγάπης που μας έχει προκαλέσει ο άλλος και αφ΄ετέρου από τα βιώματά μας, δηλαδή το κατά πόσο έχουμε εθιστεί να μοιραζόμαστε πράγματα, και στην προκειμένη περίπτωση να μοιραστούμε ένα κομάτι από τον εαυτό μας.
_________________
Λαγουτιέρη ωραίε, γέρο βιολιστή
Παίχτε τραγουδήστε μερονύχτια αυγές
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
abc
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Δεκ 2004
Δημοσιεύσεις: 1889

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Μάρ 31, 2005 3:43 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

elma1 έγραψε:
abc έγραψε:
Bugman έγραψε:
Να θυμήσω τον ορισμό της αγάπης:
Αγάπη είναι να προσφέρουμε κάτι και να χαιρόμαστε από την χαρά που κάνει ο αποδέκτης της προσφοράς μας.


1. Ποιός έδωσε αυτό τον ορισμό;
2. Δηλ. εγώ δεν μπορώ να αγαπήσω τον εαυτό μου: Sad


Kαι βέβαια μπορεί κάποιος να αγαπά τον εαυτό του!

Και ο εγωισμός μια μορφή αγάπης είναι.

Το αντίθετο βέβαια του εγωισμού είναι να αγαπώ.

Επομένως νομίζω πως η έννοια της αγάπης εξαρτάται αφ΄ενός από τα βαθμό της αγάπης που μας έχει προκαλέσει ο άλλος.


Elma1 σκέψου πριν γράψεις κάτι:
Ο εγωισμός είναι μορφή αγάπης αλλά και το αντίθετο της αγάπης!!!;;;
Δεν καταλαβαίνω και το επόμενο - η έννοια εξαρτάται από το βαθμό;;; και ... αφετέρου από τι άλλο - το ξέχασες στο δρόμο;;; Smile
Μάλλον πρέπει να σκεφτείς 1-2 μέρες και να επανέλθεις...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Μάρ 31, 2005 5:22 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

john είπε:
[/quote]ξερεις κανενα να μη θελει να δειχνει ωραιος ??? οχι εγω δε ξερω
Παράθεση:



Ουσιαστικά λες πως στον κάθε άνθρωπο υπάρχει μια βαθύτερη φύση,η αγαπητική,που αν την ακολουθήσει θα γίνει ευτυχισμένος.

1)Η φύση υποτίθεται μας προειδοποιεί,μέσω του πόνου,για να προστατέψουμε τη ζωή μας και ν' αποφύγουμε μεγαλύτερο πόνο.Η αγαπητική φύση φαίνεται πως δε μας προειδοποιεί αρκετά,είναι πολύ αδύναμη,γι' αυτό και καθόμαστε τώρα και συζητάμε αντί να είμαστε στους δρόμους και να βοηθάμε όσους έχουν ανάγκη. Άρα υπάρχει μια άλλη φύση στον καθένα μας,η εγωιστική,που μας προσφέρει ευτυχία με ανέσεις ενώ η αγαπητική φύση μας δίνει ευτυχία άλλης ποιότητας με αρκετές δυσκολίες ή θυσίες. Με την πρώτη χάνω την ανώτερη αγάπη,με τη δεύτερη χάνω την άνεσή μου.Υπάρχει καμιά λογική ζυγαριά για να βρω ποια είναι η πιο ευτυχισμένη κατάσταση;Με ποια λογική αφαίρεση θα βρω ότι η διαφορά πλεονεκτημάτων και μειονεκτημάτων είναι μεγαλύτερη στην αγαπητική απ' ό,τι στην εγωιστική φύση;Να είμαι περισσότερο ευτυχισμένος ή λιγότερο δυστυχισμένος;Ιδού η απορία και η επιλογή δεν είναι μετρήσιμη.

2)Έστω ότι οι άνθρωποι έχουν να επιλέξουν ανάμεσα σε δυο κόσμους.Στον έναν θα συνδέονταν σε μια εικονική πραγματικότητα,προγραμματισμένοι να νιώθουν απόλυτα ευτυχισμένοι κι αγαπημένοι.Ο άλλος θα ήταν ο δικός μας κόσμος.Σύμφωνα με το κριτήριο της ευτυχίας που θέτεις,θα επέλεγαν όλοι την εικονική πραγματικότητα γιατί όπως είπες δεν ξέρεις κανέναν που να μη θέλει να δείχνει "ωραίος"(=καλός=ευτυχισμένος).Μπορούμε να κάνουμε μια τέτοια πρόβλεψη;Ή θα υπήρχαν άνθρωποι που θα προτιμούσαν λιγότερη ευτυχία και περισσότερη ελευθερία;

3)Αν όλοι γίνονταν καλοί,δε θα υπήρχε αγάπη προς τον εχθρό,οπότε θα μειωνόταν η ευτυχία τους.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Μάρ 31, 2005 5:24 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

john είπε:
Παράθεση:
ξερεις κανενα να μη θελει να δειχνει ωραιος ??? οχι εγω δε ξερω




Ουσιαστικά λες πως στον κάθε άνθρωπο υπάρχει μια βαθύτερη φύση,η αγαπητική,που αν την ακολουθήσει θα γίνει ευτυχισμένος.

1)Η φύση υποτίθεται μας προειδοποιεί,μέσω του πόνου,για να προστατέψουμε τη ζωή μας και ν' αποφύγουμε μεγαλύτερο πόνο.Η αγαπητική φύση φαίνεται πως δε μας προειδοποιεί αρκετά,είναι πολύ αδύναμη,γι' αυτό και καθόμαστε τώρα και συζητάμε αντί να είμαστε στους δρόμους και να βοηθάμε όσους έχουν ανάγκη. Άρα υπάρχει μια άλλη φύση στον καθένα μας,η εγωιστική,που μας προσφέρει ευτυχία με ανέσεις ενώ η αγαπητική φύση μας δίνει ευτυχία άλλης ποιότητας με αρκετές δυσκολίες ή θυσίες. Με την πρώτη χάνω την ανώτερη αγάπη,με τη δεύτερη χάνω την άνεσή μου.Υπάρχει καμιά λογική ζυγαριά για να βρω ποια είναι η πιο ευτυχισμένη κατάσταση;Με ποια λογική αφαίρεση θα βρω ότι η διαφορά πλεονεκτημάτων και μειονεκτημάτων είναι μεγαλύτερη στην αγαπητική απ' ό,τι στην εγωιστική φύση;Να είμαι περισσότερο ευτυχισμένος ή λιγότερο δυστυχισμένος;Ιδού η απορία και η επιλογή δεν είναι μετρήσιμη.

2)Έστω ότι οι άνθρωποι έχουν να επιλέξουν ανάμεσα σε δυο κόσμους.Στον έναν θα συνδέονταν σε μια εικονική πραγματικότητα,προγραμματισμένοι να νιώθουν απόλυτα ευτυχισμένοι κι αγαπημένοι.Ο άλλος θα ήταν ο δικός μας κόσμος.Σύμφωνα με το κριτήριο της ευτυχίας που θέτεις,θα επέλεγαν όλοι την εικονική πραγματικότητα γιατί όπως είπες δεν ξέρεις κανέναν που να μη θέλει να δείχνει "ωραίος"(=καλός=ευτυχισμένος).Μπορούμε να κάνουμε μια τέτοια πρόβλεψη;Ή θα υπήρχαν άνθρωποι που θα προτιμούσαν λιγότερη ευτυχία και περισσότερη ελευθερία;

3)Αν όλοι γίνονταν καλοί,δε θα υπήρχε αγάπη προς τον εχθρό,οπότε θα μειωνόταν η ευτυχία τους.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Bugman
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 13585
Τόπος: Καλλιθέα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Μάρ 31, 2005 6:20 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Abc, δέχομαι ως αστείο την επίδειξη καλαμοκαβαλικέματος προς την elma1...μπορείς να ξεπεζέψεις τώρα!

Το ρήμα Αγαπώ το έχουμε κάνει λάστιχο...όταν θέλουμε να πούμε "κάνω αυτό" και δεν ξέρουμε πώς το λέμε, βάζουμε το "αγαπώ".
π.χ. να δέκα φράσεις άσχετες με την αγάπη!

1. Αγάπα μας και μη μας μιλάς! (δείξε μας ενδιαφέρον)
2. Αγαπητέ φίλε! (υπάρχουν φίλοι που δεν αγαπιούνται;)
3. Σ΄αγαπώ! (αφού το κάνεις τι το λες, άρα μάλλον το λες ενω δεν το κάνεις)
4. Την αγάπη μου! (...στο ονειρό σου)
5. Τρελάθηκα από αγάπη! (έκανα πολλές χαρές)
6. Αγαπώ την μαρμελάδα, περισσότερο από το μέλι! (αγαπώ στην θέση του χαίρομαι)
7. Αγαπημένο μου ημερολόγιο! (προσωποποίηση του ημερολόγιου, γιατί προσφέρει τις χαμένες αναμνήσεις, αλλά δεν το κάνει αυτό αλλά εμείς...οπότε ουδέν αγαπημένο!)
8. Αγαπούλα! (θετική προσφώνηση, δεν προυποθέτει ύπαρξης αγάπης)
9. Αγαπησιάρη! (το λέμε για τον καμμένο, αυτόν που πιστεύει ότι αγάπη είναι η υποχρεωτική παράδοση χαράς, η υποχρεωτική συναίσθησή της και έτσι η υποχρεωτική ανταπόδοση χαράς)
10. Μπούχτησα από αγάπες! (το λέει αυτός ή αυτή που περιμένει να χαρεί και παρόλες τις προσπάθειες της ή του συντρόφου,δεν γίνεται τίποτα)
_________________
Σκορπίστε γνώση, μαζέψτε χαρά!

Η γνώση δεν μπορεί να πουληθεί: Γιατί ενώ κάθε εμπόρευμα μπορεί να επιστραφεί, η γνώση δεν μπορεί να επιστραφεί!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
elma1
Κοσμήτωρ


Εγγραφή: 20 Μάρ 2005
Δημοσιεύσεις: 74
Τόπος: Aθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Μάρ 31, 2005 6:32 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

abc,

Μη διαστρεβλώνεις αυτά που γράφω. Και με όλο το σεβασμό, θα ήμουν ικανοποιημένη από έναν διάλογο, χωρίς υποδείξεις για χρόνους κ.λ.π. Προτείνω λοιπόν να ξαναδιαβάσεις την θέση μου γιατί μάλλον δεν ολοκλήρωσες την ανάγνωση. Το "αφ΄ετέρου" βρίσκεται λίγο πιο κάτω δηλαδή εκεί που δεν διάβασες.

Αφού δεν έγινε κατανοητό να το κάνω πιο λιανά λοιπόν. Συμφώνησα στην άποψή σου πως κάποιος είναι λογικό να αγαπά τον εαυτό του.

Σε μία σχέση όμως που υπάρχουν πάνω από ένα άτομα τίθεται το ερώτημα εάν ο καθένας αγαπά τον εαυτό του παραπάνω από τον άλλον ή εάν αγαπά τον άλλον περισσότερο από τον εαυτό του.

1.Εάν αγαπά τον εαυτό του παραπάνω από τον άλλον είτε είναι εγωιστής, εφ΄όσον αγαπά υπέρμετρα τον εαυτό του, είτε δεν αγαπά τον άλλον και κατά συνέπεια δεν είναι διατεθειμένος να θυσιάσει/προσφέρει ένα κομάτι από τον εαυτό του.

2. Εάν αγαπά τον άλλον περισσότερο από τον εαυτό του, δεν είναι εγωιστής αλλά αλτρουιστής, αγαπά ειλικρινά τον άλλον και κατά συνέπεια δηλώνει τη διαθεσιμότητά του για αυτοθυσία/προσφορά ακόμη και του ίδιου του του εαυτού στο βωμό της αγάπης του.

Embarassed
_________________
Λαγουτιέρη ωραίε, γέρο βιολιστή
Παίχτε τραγουδήστε μερονύχτια αυγές
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3, ... 11, 12, 13  Επόμενο
Σελίδα 2 από 13

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center