Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Συνειδητοποιηση η τελευταια ειδοποιηση
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2, 3 ... 11, 12, 13  Επόμενο
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
john
Πρύτανης


Εγγραφή: 09 Δεκ 2003
Δημοσιεύσεις: 767
Τόπος: ΧΩρΑ Της λΗΘης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Μάρ 28, 2005 2:27 am    Θέμα δημοσίευσης: Συνειδητοποιηση η τελευταια ειδοποιηση Απάντηση με Συμπερίληψη

για την ευτυχισμενη ζωη ..δηλ μια ζωη κοντρα στην οντολογικη ληθη


ποια ειναι αυτα που θα πρεπει καποιος να ξερει ..για να ..νιωθει ευτιχισμενος ...????? τι αποκομησατε απο το κοσμο των ιδεων σας ...μιλαμε για ενα θεμα με αγνη γνωση ..λυτρωτικη ...παιδικη

δε ξερω λυση να το πω ,,,το ζητημα ειναι πολυ λεπτο ...απιστευτα απλο ..μινιμαλ θα μπορουσα να το χαρακτηρισω...μας προβληματιζει ολους μας ...ισως κατι να τζικλαει το μυαλο ..ναι παει να ξυπνησει απο τη ληθη αλλα οχι ...το τερας η ληθη δε μαφηνει να θυμηθω κατι πολυ απλο.. μια ιδεα ισως που με κανει να νοιθω ελευθερος ..και πολυ χαλαρος ..μια γλυκια εσωστρεφεια ...λυτρωτικη για οποιοδηποτε προβληματισμο σου ...ενας γλυκος και σιωπηλος παρατηρητης

θα ξεκινησω πρωτος ...για να καταφερω να δωσω μια ταυτοτητα στο θεμα
_________________
λενε πως η φιλοσοφια ξεκιναει με την αμφισβητηση ,,,ομως δεν βλεπω ποτε κανεναν να αμφισβητει τον ιδιο του τον εαυτο ..
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
john
Πρύτανης


Εγγραφή: 09 Δεκ 2003
Δημοσιεύσεις: 767
Τόπος: ΧΩρΑ Της λΗΘης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Μάρ 28, 2005 2:52 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

η παιδικοτητα προσδιδει το ελευθερο πνευμα

Μα η ιδια η περηφανεια (επαρση) ειναι εγωισμος

πρεπει εγω να κανω την αρχη ...να θεωρησω τους αλλους εξυπνους ..ολους μηδενος εξερουμενου ...για να μην ξεχωριζω

η αισθηση του ολοι ειμαστε ισοι ,ιδιοι , ολοι ειμαστε ανω-θρωσκοι..

και η επεξηγειση του τελευταιου ...ειναι αυτή
ολοι θελουμε να σμιξουμε με τον αορατο ...το θεικο ..ολοι θελουμε να το αγγιξουμε ,να το νοιωσουμε ...και τα καταφερνουμε για μια στιγμη ...και μετα χερομαστε τοσο πολυ ,...και αρχιζουμε και πηδαμε απο τη χαρα μας ..και λεμε κοιτα κοιτα!!!! κοιτα εκει .!!! ποσο ομορφο ειναι !!!!κοιτα τι μπορω να κανω ...κοιτα πως αλλαξα
-ποιο ??? δε βλεπω τιποτα ..τρελος εισαι ρε?..χαχα

την ιδια στιγμη που θες να το ακουμπησεις και να το κανεις δικο σου ..εχει κιολας χαθει μεστη φαντασια σου ...βεβαια αυτο δεν εχει καμμια σημασια ..σε ολους μας συμβαινει ..γιατι ειμαστε ανω-θρωσκοι ...δηλ μας αρεσει να κοιταμε ψιλα ...φτιαχτηκαμε για να τελειοποιηθουμε ...να φυγουμε απο τα ζωα ..ο θεος μας εκανε επεξεργαστες ...ισως να ειμαστε κατα καποιο τροπο η επεκταση της πρωσοπικοτητας Του ...ε ναι ..αν μπορουσες να δεις μεσα απο τα ματια του Βουδα και του Χριστου το θεικο ,θα καταλαβαινες πολλα ..μα ειπαμε πως ειναι η παλη ..τι σημασια θα ειχε αν δεν ειμασταν μεταξυ του καλου και του κακου ..δε θα μπορουσες να καταλαβεις ...τη διαφορα ...ο Θεος ειναι σοφος ..τα εκανε ολα με μελετη τελεια ...εγω και συ ειμαστε τοσο ανιδεοι που δε μπορουμε να το συνηδητοποιησουμε ..και δυστηχουμε ..ο κοσμος μας ειναι ενα κοσμημα

πραγματικα τα απο πανω αποκοματα ..μοιαζουν σα σκορπια τριπς ...πεστα αν θες ... ή σπερματικους λογους αν θες ...οχι μαλλον ειναι τα συμπερασματα που εβγαλα εγω .,..απτο μυαλο μου ,,.συγνωμη αυτη τη στιγμη δε θυμαμαι να σας πω το τροπο που καταφερα να τα βγαλω ...νοιωθω σα να τα εκλεψα απο ενα κοσμο γεματο ιδεες ..αλλα να μη θυμαμαι τιποτα.

παντως τα σκεφτηκα στιγμες που ειμουνα πολυ χαλαρος σε ενα αλλο επιπεδο ..και τις εγραψα σε ενα χαρτι ..για να μη τις ξεχασω ..ενοιωθα τη χαρα της αυτογνωσιας ...ειχα φτιαξει ενα ιδεολογικο οικοδομημα ..στο οποιο ολα δουλευανε τελεια ..σα γραναζια ..τελεια ρυθμισμενα ..μια μηχανη

ο πυθαγωρας πιστευε οτι ο ανθρωπος βρισκετε παρατηρητης στην αιωνια εσωτερικη του παλη ...παλευει να σμιξει το ανθρωπινο με το θεικο συνιθιζε να λει. ..η αιωνια παλη ..

ισως να μην εχουνε καμοια συμασια σε εσας ...αλλα εμενα με λυτρωσαν ...κατα καποιο τροπο αυτες οι ιδεες ...
_________________
λενε πως η φιλοσοφια ξεκιναει με την αμφισβητηση ,,,ομως δεν βλεπω ποτε κανεναν να αμφισβητει τον ιδιο του τον εαυτο ..
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
dru
Νεοφώτιστος


Εγγραφή: 02 Φεβ 2005
Δημοσιεύσεις: 4

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Μάρ 28, 2005 3:06 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

συγνωμμη γιαννη αλλα πιο θεμα θετεις υπο συζητηση δεν καταλαβα.....πολυ πολυ πολυ ευγενικα και με επιεικια. Question
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Μάρ 28, 2005 10:14 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Παράθεση:
ο Θεος ειναι σοφος ..τα εκανε ολα με μελετη τελεια ...εγω και συ ειμαστε τοσο ανιδεοι που δε μπορουμε να το συνηδητοποιησουμε ..και δυστηχουμε ..ο κοσμος μας ειναι ενα κοσμημα



Αφού είναι τέλειος γιατί δεν πρόβλεψε πως θα κάνουμε κακή χρήση της ελευθερίας που μας έδωσε;Κι αν το πρόβλεψε γιατί δεν το εμπόδισε;
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Bugman
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 13585
Τόπος: Καλλιθέα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Μάρ 28, 2005 1:32 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Το σύμπαν δίνει συνέχεια νέες καταστάσεις, όχι γιατί οι προηγούμενες δεν είναι σωστές, αλλά γιατί αυτή είναι η λειτουργία του.
Εμείς έχουμε ιδέα του τι γίνεται όσο έχει το μερμύγκι ιδέα για την περιστροφή του Κρόνου γύρω από τον Ήλιο. Και μεις και το μερμύγκι, ψάχνουμε τον χώρο γύρω μας... Όσο μεγαλώνουμε το χώρο αναζήτησης τόσο ο χρόνος μας γίνεται πιο "άξιος", και του δίνουμε περισσότερη σημασία.
Έτσι σημασία για μας έχει η στιγμή, η χαρούμενη στιγμή. Ευτυχία είναι να ζεις χαρούμενες στιγμές. Ο χρόνος αξίζει γιατί φέρνει τέτοιες στιγμές. Η αναζήτηση αξίζει γιατί μας δίνει υπεραξία στο χρόνο για να βρούμε τέτοιες στιγμές. Πόσο χαρά θα πάρουμε από μια "χαρούμενη στιγμή"..; Τι είναι χαρούμενη στιγμή; Ερωτήματα....για άλλη συζήτηση!
_________________
Σκορπίστε γνώση, μαζέψτε χαρά!

Η γνώση δεν μπορεί να πουληθεί: Γιατί ενώ κάθε εμπόρευμα μπορεί να επιστραφεί, η γνώση δεν μπορεί να επιστραφεί!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
john
Πρύτανης


Εγγραφή: 09 Δεκ 2003
Δημοσιεύσεις: 767
Τόπος: ΧΩρΑ Της λΗΘης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Μάρ 29, 2005 1:38 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

dru se sena de milaw ...se sxolaw .. Cool
ολοι οι νεοφοτιστοι του φορουμ καλουνται 5 χρονια σιγης ...απλα ακου Very Happy

ενταξι το καταλαβαινω οτι πηγα πολυ βαθια ...αλλα θα βρω τη ταυτοτητα .. απλα θελω λιιιγο χρονο για συζητηση ..


σαυτη τη θεματικη μπορειτε να βαλετε κατι δικο σας ...δε ξερω τι ειναι αυτο ..κατι πολυ δικο σας ..που να δουλευει σωστα ..με το μερος σας ...ισως να ειναι μια απλη αυθυποβολη ...δε ξερω εσεις θα μου πειτε

εγω ας πουμε σας ειπα οτι πρεπει να "θεωρησω εγω τους αλλους εξυπνους για να μην ξεχωριζω" αυτο ξερετε γιατι το ειπα ???

το ειπα γιατι πολλες φορες νοιθω οτι υποτιμω το συνομιλητη μου ..πιστευω οτι ειμαι ανωτερος ...οτι δε με καταλαβαινει ο αλλος ..ισως γιατι πιστευω οτι ειμαι πολυ μπροστα ...ειμαι τοξοτης ../.και οι τοξοτες εχουνε το Δια για πλανητη τους (Ω τη ευτυχια και αυτο Very Happy ) ο Διας λοιπον στα καλα μας ..μας δινει απιστευτη αυτοπεποιθηση , ευτυχια ,αισιοδοξια .ορμη προς τη διευρηνση των οριων ...αναζητηση μιας ταυτοτητας ....μια ταυτοτητα που ισως κρυβει τη δυναμη της αυτογνωσιας μεσα της...μα οι τοξοτες εγω διαβαζα πως ο Ησιοδος (μεταξυ των 7 σοφων) τους ανεφερε σαν κενταυρους ..σε μια αφηγηση του στο ποιημα για την ασπιδα του ηρακλη ...οι κενταυροι ητανε οι πρωτοι δασκαλοι των ανθρωπων Idea ο ησιοδος...κανει μια αναφορα στην ασπιδα του ηρακλεους ...η οποια λει οτι αποτελειται απο 12 ζωδια ...που ο πλατωνας πιστευε πως συμβολιζαν τις πυλες των ουρανων ..δεν μπορει να ειναι τυχαια ..η αναφορα ..αλλα και οι αναφορες απο Πυθαγωρα ,Ηρακλειτο,Αριστοτελη για τα ζωδια και την αστρολογια.αλλα και τον επηρεασμο τους στη φυση μας ...εγω τα πιστευω ..γιατι ασπαζομαι Ηρακλειτο Πυθαγωρα κτλπ ειναι οι πνευματικοι πατερες μας ..που μεσα απο τους σπερματικους τους λογους ειπανε τα παντα ..
στο αναποδο ομως Ο πλανητης Διας δινει στο τοξοτη μια αλλαζονεια , εγω εχω την ικανοτητα να γινομαι αλλαζωνας και απομακρος απο ολους ..εχω αυτη την ικανοτητα .. καποιος θα σκεφτει οτι ισως ακουγεται ωραια η αλλαζονεια ...μα πρεπει καποιος να ρωτησει το αλλαζωνα να του πει ποσο ωραια ειναι .. εμενα δηλ .. οχι δεν ειναι καθολου ωραια ..γιατι ειναι ενα ψεφτικο πρωσοπειο που δε σα αφηνει να δεις καθαρα..ειναι μια θαμπη ματια ..και σε κανει να υποκρινεσαι με απιστευτη ικανοτητα ..αφηνωντας τα υποσεινηδητα χτυπηματα στο συνομιλητη σου ..οτι αυτο ειναι λιγο μαλακας ..ενω εσυ οχι ...στη πραγματικοτηα ομως ο πιο μαλακας ειμαι εγω ...στη πραγματικοτητα ο αλλαζωνας βρισκετε σε μια οντολογικη ληθη...ειναι εγκλοβισμενος ο κακομοιρης και δε το ξερει ..βοηθεια ζηταει στη πραγματικοτητα,,,ειναι χαζος να πιστευει κατι τετοιο οτι συμβαινει ..και δε καταλαβαινει πως καταφερε να φτασει εκει ..ειναι μεστο ματι του κυκλωνα

και αυτο γινετε για το πολυ απλο λογο του οτι υποτιμω τον εαυτο μου ...γιαυτο το λογο γινομαι αλλαζωνας ...ναι οταν ο τροχος γυρισει η αυτοπεποιθηση,,, γινετε αλλαζονεια και επιπολαιοτητα ,,ισως βλακεια ..η δυναμη της αυτογνωσιας μετουσιωνεται σε βλακεια

τι τραγικη ειρωνεια ...να συνηδητοποιω οτι ...ο αλλαζωνας κανει τον αλλο να νοιωσει στη πραγματικοτητα οπως αυτος νοιωθει .. Exclamation δηλ ασημαντο ..αυτο που εκανα μολις τωρα λεγετε ΣΥΝΗΔΗΤΗ ΕΓΡΗΓΟΡΣΗ .. υποσεινηδητα ..εγω νοιωθω μικρος ..και κανω τον αλλο να νοιωσει το ιδιο με μενα ..ειμαι σιγουρος οτι υπαρχουν κιαλλα παραδειγματα οπως αυτο ..δηλ η νομοτελεια ειναι οτι αν εγω νιοθω χαλια θα σε κανω να νιοσεις και συ ...ισως λοιπον καποιος που ειναι πολυ ζηλιαρης ...να κανει τους αλλους να ζηλευον ...αν ειναι σωστη η πιο πανω νομοτελεια ...τοτε αν εμενα η γκομενα μου δω οτι μιλαει και κανει παιχνιδι (μη γαμησω!!!! Very Happy ) με κανενα αλλο ...αλλα να ξερω οτι το κανει επιτηδες τοτε θα καταλαβω οτι ειναι πολυ ζηλιαρα ..αν το κανει επιτηδες ετσι το οτι μιλαει με καποιον για να με κανει να ζηλεψω ...ετσι δεν ειναι??? ε τοτε λοιπον ξερωντας οτι ο δυσκολοτερος αντιπαλος ειναι ο εαυτος μας ..τοτε θα τη χτυπαγα με τον ιδιο της τον εαυτο ...δηλ το ιδιο της το οπλο ...το αδυνατο της σημειο στη πραγματικοτητα..θα την εκανα να ζηλεψει ..χαχα και θα κολαγε με τη παρτη μου.

για να κλεισω ομως ...αν εγω πιστεψω οτι ολοι εσεις ειστε τοσο εξυπνοι οσο εγω (το τερας της ευφιας Laughing ) που πιστευει ενας αλλαζωνας σα και μενα ..τοτε ισως να καταφερει να σπασει τα δεσμα της οντολογικης του ληθης ..τοτε θα αρχισει να μιλαει διχως να καφιεται ... διχως επαρση γιατι υποσεινηδητα θα εχει περασει το νοημα στο μυαλο του οτι αυτα που λεω τα ξερουν και οι αλλοι .. η οτι αντιστοιχα και οι αλλοι εχουνε βρει πραγματα εξησου ενδιαφερον οπως τα δικα μου..αλλα που εγω ποτε δε θα μπορεσω να δω μονος μου..οποτε σαυτο το σημειο εχω μια αισθηση του ενος ...δηλ οτι ολοι ειμαστε ενα και ισοι ...εγω δεν ειμαι καλυτερος απο σενα ..εγω σεχω αναγκη και σε καταλαβαινω ..εχεις το ιδιο προβλημα με μενα ...εχεις το ιδιο ανχος με μενα ....οποτε η επαρση παει φευγει ...της λεμε αντε γεια /...(μα πριν ειπα οτι η ιδια η επαρση ειναι εγωισμος)οποτε αν η επαρση διαλυεται τοτε και ο εγωσιμος ...δηλ διαλυση του εγω ..οτι καλυτερο μπορεις να κανεις !!! και να ζησεις τη ζωη σου ευτιχισμενα ...
παει κοντρα στην οντολογικη ληθη ..οποτε το κραταμε ..αυτη ειναι η θεματικη ,μολις ανακαπυψα τη ταυτοτητα ......"η γνωση και η λογικη ως εργαλεια προς χαριν την αποφυγη της οντολογικης ληθης"


ενα ονειρο ,.,,ενα οραμα ...και ιδεολογικο οικοδομοιμα που θα μπορει να αντιστεκεται ..στην ληθη ... πιστευω πολοι εχουνε φτασει σαυτο το σημειο που αναφερομαι τωρα ...οι μεγαλυτεροι ιδεαλιστες ισως της ιστοριας .. ενα οιδεολογικο οικοδομημα ..
_________________
λενε πως η φιλοσοφια ξεκιναει με την αμφισβητηση ,,,ομως δεν βλεπω ποτε κανεναν να αμφισβητει τον ιδιο του τον εαυτο ..
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
john
Πρύτανης


Εγγραφή: 09 Δεκ 2003
Δημοσιεύσεις: 767
Τόπος: ΧΩρΑ Της λΗΘης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Μάρ 29, 2005 2:00 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

μου φαινεται οτι το ιδεολογικο γραφεται ετσι ...αλλα γραφω γρηγορα για να μη ξεχναω ...δειχτε λιγο επιεικια

νεοφοτιστε Ιωαννη ξερεις γιατι δε το εμποδισε ??? γιατι δε το εμποδισες εσυ ... δηλ ο θεος φταιει μου λες ,για τη δικια σου ξεροκεφαλια ..οχι δε νομιζω ...οι ανθρωποι δε το εμποδισαν ...εγω και συ επρεπε να το αντιμετοπισουμε ..οχι δε φταιει ο θεος

ο θεος εκρυψε τη γνωση πισω απο τις λεξεις ...δεν ειναι τυχαιο που οι εβραιοι εχουνε τη καμπαλα ..και την αποκρυπτογραφουν ...εκει μεσα κρυβετε ενα ιδεολοκιο οικοδομοιμα ..

οποτε ο θεος ειπε ...ζεις σε ενα κοσμο ...ο κοσμος βγαινει απο το κοσμημα ..δεν νομιζω να ειναι τυχαια αυτη η ετυμολογια ..

αλλα μπορω να το θεσω και αλλιος ...δεν ειναι τυχαιο ...οτι ολοι οι πνευματικοι διδασκαλοι ...Ο Χριστος και ο Βουδας ..φτασανε σε ενα κοινο συμπερασμα ...αυτοι οι υψιστοι σοφοι φτασανε στο συμπερασμα ...της αγαπης ...εκει ειναι η λιμνη που ολοι οι ποταμοι ενονωνται ..
οποτε η σοφια και το σπασιμο των συμειρμων απο τους σοφους εφτασε στο συμπερασμα της ηρεμιας και εσωτερικη γαληνης ..οποτε αν αυτοι οι σοφοι καταφεραν να αγαπησουν αυτο το κοσμο ...τοτε αν εμεις δεν αγαπαμε ...σημαινει οτι δεν ειμαστε σοφοι ...σαυτο το συμπερασμα εχει φτασει και ο Κομφουκιος ..."οποιος ζει διχως αγαπη ζει διχως σοφια"
_________________
λενε πως η φιλοσοφια ξεκιναει με την αμφισβητηση ,,,ομως δεν βλεπω ποτε κανεναν να αμφισβητει τον ιδιο του τον εαυτο ..
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
john
Πρύτανης


Εγγραφή: 09 Δεκ 2003
Δημοσιεύσεις: 767
Τόπος: ΧΩρΑ Της λΗΘης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Μάρ 29, 2005 2:11 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

μα ειναι αυτο ακριβως που λει και ο μπακμαν ..μονο οι στιγμη εχει σημασια ...αυτη η στιγμη ..μα αυτο ομως κανει η οντολογικη ληθη ...βυθισμενος μεσα σε σκεψεις δε σαφηνει να χαρεις τη στιγμη ..περνανε ολα απο μπροστα σου ..και συ απλα αφηνεσαι σε μια γλυκια ληθη ....χανεις τη στιγμη. ειναι η ανυπαρξια και ο φοβος ..φοβος ισως να μην υπαρχει λογος να φοβασαι τον εαυτο σου ..ισως δε ξερεις καποια πραγματα για τον εαυτο σου ..και αν τα μαθαινες θα μαθαινες και καποια αλλα για μενα και για τη κοινωνια σου ..γιατι αν το α = γ και το β=γ τοτε και το β=γ ...τοσο απλο αυτο λεγεται λογικη ...τοτε ισως να μη σε φοβειζε το αγνωστο γιατι θα ειχε γινει γνωστο ..με το γνωθι σαυτον ...

σημασια ειναι να ειναι λυτρωτικη η καθε στιγμη ...ολοκληρωμενη και οχι τελεια ...ολοκληρωμενη ..πολυ καλυτερα ..πιο σταθερο και πιο προσγειωμενο

εγω ακουσα σε μια διαφημηση για ενα περιοδικο ..τωρα προσφατα στη τηλεοραση ..για το περιοδικο science fiction ..καπως ετσι ...ελεγε οτι η αγαπη ειναι λογικη και ο ερωτας ψυχισμος ...

αν η αγαπη ειναι λογικη ...τοτε σιγουρα υπαρχει το ιδεολοικο οικοδομημα ..βασισμενο σε λογικους συνειρμους ..θεωριτικα ολα αυτα ..αλλα σιγουρα υπαρχει και μπορει να επιτευχθει ...η ιστορια το εχει δειξει ..καποιο καταφερανε να φτασουν εκει ..

ε τοτε μιλαμε για την επειστημη της αγαπης ...ειναι επιστημη η αγαπη ..και σπουδαζεται ..μπορεις να τη μαθεις ...ελα και συ και συ και συ στο life style tou επεξεργασ τη!! χαχα καλο .
_________________
λενε πως η φιλοσοφια ξεκιναει με την αμφισβητηση ,,,ομως δεν βλεπω ποτε κανεναν να αμφισβητει τον ιδιο του τον εαυτο ..
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
john
Πρύτανης


Εγγραφή: 09 Δεκ 2003
Δημοσιεύσεις: 767
Τόπος: ΧΩρΑ Της λΗΘης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Μάρ 29, 2005 2:17 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

α=β εννοω..γραψε λαθος
_________________
λενε πως η φιλοσοφια ξεκιναει με την αμφισβητηση ,,,ομως δεν βλεπω ποτε κανεναν να αμφισβητει τον ιδιο του τον εαυτο ..
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Μάρ 29, 2005 2:45 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Η αγάπη είναι όμορφη αλλά και τραγική.Τι γίνεται αν χάσεις όλους όσους αγαπάς;Αν από αγάπη δεν ασκώ βία στους άδικους,πως θα ήταν ο κόσμος;Καλύτερος;Αν αγαπώ 2 ανθρώπους που κινδυνεύουν ταυτόχρονα, ποιον θα βοηθήσω πρώτα;
Ωραία τα είπαν οι σοφοί που ανέφερες αλλά δεν τα είπαν όλα.Στη συμβολή των ποταμών μπορεί να δημιουργηθούν επικίνδυνες δίνες και τότε ο κόσμος δεν είναι ακριβώς κόσμημα.
Άσε που η ευτυχία δεν είναι και απόδειξη της ουσίας του κόσμου. Άλλο το "έτσι νιώθω" κι άλλο το "έτσι είναι".Π.χ.αν κοιτάξεις μια εικόνα από πολύ κοντά αποτελείτα από πολύ μικρές κουκίδες καθεμιά απ' τις οποίες μπορεί να παριστάνει μια εγκληματική σκηνή.Κοιτώντας από μακριά, μπορεί να βλέπεις ένα όμορφο ηλιοβασίλεμα.Ποιο είναι το αληθινό;Αυτό που θα επιλέξω;
Έχεις δίκιο για την ευθύνη μας αλλά δεν επιλέξαμε εμείς να είμαστε ελεύθεροι.Η υπόθεση του τέλειου Θεού προσκρούει στο παράδοξο της ατέλειας του Θεού να δημιουργήσει έναν κόσμο χωρίς κακό.Θα σε χάλαγε ένας τέτοιος κόσμος;
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
dru
Νεοφώτιστος


Εγγραφή: 02 Φεβ 2005
Δημοσιεύσεις: 4

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Μάρ 29, 2005 1:13 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

o john ειπε

dru se sena de milaw ...se sxolaw ..
ολοι οι νεοφοτιστοι του φορουμ καλουνται 5 χρονια σιγης ...απλα ακου

o john ειπε

σαυτη τη θεματικη μπορειτε να βαλετε κατι δικο σας ...δε ξερω τι ειναι αυτο ..κατι πολυ δικο σας ..που να δουλευει σωστα ..με το μερος σας ...ισως να ειναι μια απλη αυθυποβολη ...δε ξερω εσεις θα μου πειτε


βασικα δεν εχει να κανει οτι ειμαι νεοφωτιστος και πρεπει να σοπασω.ειναι ατοπο βασικα.και δευτερον πιστευω οτι ουτε και εσυ ξερεις γιατι εκανες το post και ζητας απο τους αλλους να σου οριοθετησουν τη συζητηση γιατι δεν ξερεις ακομα το θεμα του post σου Shocked Shocked Shocked .Βασικα και απο τα προηγουμενα σου post καταλαβαινω οτι δεν εχεις ιδεα τι σου γινεται.Μιλας συνεχεια για τον ευατο σου και τις προσωπικες σου ''εμπειριες'' που δεν μου προσθετουν τιποτα στην ουσια.Πιστευω οτι τα ναρκωτικα σε εχουν φερει σε αδιεξοδο και χρηαζεσαι μια καλη ψυχαναλυση πρωτα και μετα να γραφεις σε forum.Μετα γραφεις οτι εισαι ανωτερος απο τους αλλους.Αυτο το συμπερασμα μονος σου το εβγαλες?Απο που και γιατι?

Δυο πραγματακια θα σου πω και κλεινω εδω.

Πρωτον το δικαίωμά σου να μιλας δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σε πάρουμε στα σοβαρά.

Δευτερον η ειρωνεία είναι συνήθως δείγμα αδυναμίας
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
dru
Νεοφώτιστος


Εγγραφή: 02 Φεβ 2005
Δημοσιεύσεις: 4

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Μάρ 29, 2005 1:23 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

με λιγα λογια εχεις καει.....για να μιλησω και στη γλωσσα σου να με καταλαβεις....
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Bugman
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 13585
Τόπος: Καλλιθέα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Μάρ 29, 2005 3:21 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

E! μη το χοντραίνουμε το ζήτημα.
Ο john εννοεί πως η επικοινωνία είναι η μέγιστη ευτυχία..γι΄αυτό γράφει πλατιά...πολύ....και απ΄όλα!
_________________
Σκορπίστε γνώση, μαζέψτε χαρά!

Η γνώση δεν μπορεί να πουληθεί: Γιατί ενώ κάθε εμπόρευμα μπορεί να επιστραφεί, η γνώση δεν μπορεί να επιστραφεί!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
john
Πρύτανης


Εγγραφή: 09 Δεκ 2003
Δημοσιεύσεις: 767
Τόπος: ΧΩρΑ Της λΗΘης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Μάρ 29, 2005 11:09 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

malaka dru eisai ekto pragmatika .. kala soy eipa gia ta 5 xronia sighs

katarxhn egw edw de to paizw exipnos ..eimai ena atomo problhmatismeno ... kai to sugkekrimeno thema einai enas filosofikos problhmatismos...bgainw kai sou lew exw en ena problhma mou ..eimai alazwnas ...einai magia pou to lew auto ...sunhdhtopoiw to problhma kai to epomeno bhma einai na to lusw ... moirazomai to provlhma mou me esas ..de se katalabainw pragmatika ..kai de xerw alla egw edwsa th tautotha tou thematos mou ... de sou eipa re malaka oti "gnwsh kai h logikh san ergaleia pros xarin ths apofughs ths ontologikhs lithis" kai su mou les oti de xerw to onoma ths thematikh mou Shocked ..epeidh esy de katalabaineis re malaka???

oti anefere ...efera paradeigmata ...anefere komfoukio ,platwna ...auta pou lew den einai aerologies ...ta xoune pei iera terata ..pithagoras hrakleitos ...indoi me th magia ..η "μαγια" σημαινει οντολογικη ληθη ..ολα

kai katarxhn psarwses pou sou eipa gia ta 5 xronia sighs ...e ti na sou pw eisai koutoponhros ..pragmatika to pisteuw gia sena file ...opws esu kapote mou eipes oti eimai allazwnas kai gw de se pistepsa giati de ixera ton eayto moy ...erxete h seira mou na sou pw oti eisai koutoponhros ..

akou ti lei o dru re paidia ??? οτι theorw ton eayto mou anwtero Shocked εγω eimai anthropos ...den eimai teleiοs oute theos ...egw sou lew akrivws ti pisteuw ...egw san elatwma to anaferw auto ...esu to pairneis oti magia ..
de me poianeis man ..exeis fugei ektos thematos
kai ta 5 xronia sighs den einai atopo ...stous pithagorious oi neofotistoi kalounta na uphrethsoun 5 xronia sighs gia na mh lene malakies ..opws esy kalh wra Very Happy ..sory pou sta exwsa alla me sokaran auta pou eipes

de xerw ti mou ginete ... enw esu xereis ..mpravo

mpravo re gate ...eipes oti h alazoneia einai deigma adunamias ...auto de sou lew re!!!!!!!!nomizeis oti sou eipa oti eimai allazwnas gia na dixw oti eimai magas?? diavaze auta pou grafw ...se sumbouleuw na diabazei pio arga ...exeis ena kako elatwma ..diavazei polu grhgora ..kai de sou menei tipota sth mnhmh
_________________
λενε πως η φιλοσοφια ξεκιναει με την αμφισβητηση ,,,ομως δεν βλεπω ποτε κανεναν να αμφισβητει τον ιδιο του τον εαυτο ..
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
john
Πρύτανης


Εγγραφή: 09 Δεκ 2003
Δημοσιεύσεις: 767
Τόπος: ΧΩρΑ Της λΗΘης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Μάρ 29, 2005 11:14 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

και ρε μαλακα ξενερωσε το μυαλο σου ,..εγω κανα μπαφο πινω που και που ...εσυ το εχεις καψει το μυαλο σου ...εκει πανω ..εγω τη γλιτωσα ..
δεν καιγομαι ..αν δε σου αρεσε κατι απο αυτα που ειπα ..πεστο και ανεφερετο με εποιχειρηματα ...τι εχω καει??? και η πυθια καμενη ητανε και ολοι την ακουγανε ...και ο πυθαγωρας επερνε το κυκεωνα ενα ναρκωτικο ...αλλα εμεινα για παντα στην ιστορια ..με αυτα που ειπε ..δε τιθεται θεμα καψηματος μαν ...αυτα που λεω ειναι γνωση ..και την εχω διαβασει ...δεν ειναι μαλακιες
_________________
λενε πως η φιλοσοφια ξεκιναει με την αμφισβητηση ,,,ομως δεν βλεπω ποτε κανεναν να αμφισβητει τον ιδιο του τον εαυτο ..
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2, 3 ... 11, 12, 13  Επόμενο
Σελίδα 1 από 13

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center