Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Ελλήνων Εκκλησία! Πάντα στα δύσκολα..
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3, ... 27, 28, 29  Επόμενο
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Θέματα Επικαιρότητας
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
spyros
Πρύτανης


Εγγραφή: 21 Αύγ 2008
Δημοσιεύσεις: 3896
Τόπος: Μακεδονία

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Μάρ 03, 2013 4:14 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Laughing
Γιατί είχες την εντύπωση ότι η εκκλησία είναι νομισματοκοπείο;

Όχι φίλε μου, οι Χριστιανοί συνεισφέρουν και σε χρήμα και σε χρόνο και σε κόπο, στην Εκκλησία.
Η αυθεντικότητα του Ελληνοχριστιασμού και η συνέχεια του Ελληνισμού αποδεικνύεται μέσα από την Εκκλησία.
Δεν είναι καθόλου τυχαίο ότι οι πρώτες ιστορικά εκκλησίες στον κόσμο φυτρώνουν μόλις από τον 1ο μ.Χ αιώνα παντού σε όλη την ιστορικώς κατοικημένη Ελληνική επικράτεια (Κύπρος, Καππαδοκία, Μ.Ασία, Μακεδονία, Αθήνα, Κόρινθος, Αιγαίο).
Οι Έλληνες πάντα θεωρούσαμε (και θεωρούμε) την εκκλησία ως το οντολογικά αληθινό.
Και πράγματι, εκεί είναι το αμόνι των ψυχών, η αποκάλυψη των σχέσεων και των προθέσεων.

Όπως λοιπόν ορθότατα παρατηρείς, οι άνθρωποι που κατά το δυνατόν ασπάζονται τον Χριστιανισμό, έχουν καλλιεργήσει και την αρετή της αλληλεγγύης.

Αν επιθυμείς να συνεισφέρεις, είσαι πάντα καλοδεχούμενος.
Κανένας μας δεν περισσεύει.
Χωρίς καταναγκασμούς και υπερβολές· όσο μπορεί και επιθυμεί ο καθένας.
_________________
Μανή, Θεκέλ, Φάρες.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Κρίτων
Πρύτανης


Εγγραφή: 24 Αύγ 2007
Δημοσιεύσεις: 632

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Μάρ 03, 2013 5:24 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Το θέμα ανοίγεται πολύ αλλά δέν θέλω να επεκταθώ
Πολλοί απο εμάς είμαστε αναγκασμένοι να πηγαίνουμε έστω και σπάνια στην εκκλησία χωρίς να πιστεύουμε επειδή έτσι επιβάλει ο καθωσπρεπισμός που έχει δημιουργήσει στην σύγχρονη Ελληνική κοινωνία ο χριστιανισμός.
Πολλοί απο εμάς πάμε στην εκκλησία χωρίς να πιστεύουμε στον χριστιανικό θεό παρά μονάχα για επαγγελματικούς και κοινωνικούς λόγους, το σίγουρο είναι οτι η επιθυμία να δώσεις κάτι σε συνάνθρωπο που έχει ανάγκη είναι εσωτερικό θέμα ανεξάρτητο απο τον θεό που πιστεύουμε.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
skakos
Πρύτανης


Εγγραφή: 23 Σεπ 2009
Δημοσιεύσεις: 3594
Τόπος: Αθήνα, Ελλάδα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Μάρ 03, 2013 8:05 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Κρίτων έγραψε:
Το θέμα ανοίγεται πολύ αλλά δέν θέλω να επεκταθώ
Πολλοί απο εμάς είμαστε αναγκασμένοι να πηγαίνουμε έστω και σπάνια στην εκκλησία χωρίς να πιστεύουμε επειδή έτσι επιβάλει ο καθωσπρεπισμός που έχει δημιουργήσει στην σύγχρονη Ελληνική κοινωνία ο χριστιανισμός.
Πολλοί απο εμάς πάμε στην εκκλησία χωρίς να πιστεύουμε στον χριστιανικό θεό παρά μονάχα για επαγγελματικούς και κοινωνικούς λόγους, το σίγουρο είναι οτι η επιθυμία να δώσεις κάτι σε συνάνθρωπο που έχει ανάγκη είναι εσωτερικό θέμα ανεξάρτητο απο τον θεό που πιστεύουμε.


Κακώς πηγαίνεις αν δεν θέλεις. Ποιος σε υποχρεώνει, πλάκα κάνεις; Έχω φίλους άθεους που ούτε καν πατάνε.
_________________
Φιλοσοφία Επιστήμης και Θρησκείας: http://harmonia-philosophica.blogspot.com/2010/08/blog-post.html
The Limits of Science: http://harmoniaphilosophica.wordpress.com/2011/04/18/the-limits-of-science-2jszrulazj6wq-5/
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
Κρίτων
Πρύτανης


Εγγραφή: 24 Αύγ 2007
Δημοσιεύσεις: 632

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Μάρ 03, 2013 8:11 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

skakos έγραψε:
Κακώς πηγαίνεις αν δεν θέλεις. Ποιος σε υποχρεώνει, πλάκα κάνεις; Έχω φίλους άθεους που ούτε καν πατάνε.


Άν σου πεί ο συνάδελφος ή ο ξάδελφος έλα στον γάμο μου ή στα βαπτίσια του παιδιού μου τί θα κάνεις? Τυχαίο παράδειγμα λέω η εκκλησία ακόμα και άν δέν την θέλουμε μας έχει επιβληθεί σαν τρόπος ζωής.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
spyros
Πρύτανης


Εγγραφή: 21 Αύγ 2008
Δημοσιεύσεις: 3896
Τόπος: Μακεδονία

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Μάρ 03, 2013 9:38 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Κρίτων έγραψε:
skakos έγραψε:
Κακώς πηγαίνεις αν δεν θέλεις. Ποιος σε υποχρεώνει, πλάκα κάνεις; Έχω φίλους άθεους που ούτε καν πατάνε.


Άν σου πεί ο συνάδελφος ή ο ξάδελφος έλα στον γάμο μου ή στα βαπτίσια του παιδιού μου τί θα κάνεις? Τυχαίο παράδειγμα λέω η εκκλησία ακόμα και άν δέν την θέλουμε μας έχει επιβληθεί σαν τρόπος ζωής.


Δεν είναι αυτό που περιγράφεις Εκκλησία.

Η Εκκλησία είναι κατά βάση συμμετοχή.
Όποιος απλά παρίσταται, είναι ούτως ή άλλως συνειδητά "αποκομμένος", οπότε δεν υπάρχει θέμα επιβολής.
Η Ελληνορθόδοξη Εκκλησία, αν επιβάλλει, τότε παύει να είναι Εκκλησία.
_________________
Μανή, Θεκέλ, Φάρες.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Κρίτων
Πρύτανης


Εγγραφή: 24 Αύγ 2007
Δημοσιεύσεις: 632

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Μάρ 03, 2013 11:39 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ένα πράγμα θα σου πώ μόνο
Ο πολιτικός γάμος καθιερώθηκε μόλις τα τελευταία 20 χρόνια, άν ζούσα πρίν 50 ή 100 χρόνια που ο γάμος ήταν υποχρεωτικά θρησκευτικός θα μπορούσα να αποφύγω την εκκλησία?
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
spyros
Πρύτανης


Εγγραφή: 21 Αύγ 2008
Δημοσιεύσεις: 3896
Τόπος: Μακεδονία

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Μάρ 04, 2013 9:27 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Κοίτα, πράγματι στο παρελθόν οι πρόγονοί μας ήταν πιο συνδεδεμένοι με την εκκλησία.

Όλη η ζωή των Ελλήνων επί χιλιάδες χρόνια, περιφέρονταν γύρω από την Εκκλησία.
Και η χαρά και η λύπη και όλες οι άλλες ανθρώπινες δραστηριότητες, δεν είχαν νόημα για τους προγόνους μας, μακρινούς και κοντινούς, εάν δεν υπήρχε μια "εκκλησιαστική" συμμετοχή.

Όμως αυτή η "υποχρέωση" ήταν απλά ένα κοινωνικό φαινόμενο.
Μη προσπαθείς λοιπόν, διαστρεβλώνοντας τα έθιμα και τις παραδόσεις του λαού μας, να ταυτίσεις την πίστη με έναν κοινωνικό κώδικα συμπεριφοράς.
Η πίστη είναι καθαρά ένα προσωπικό θέμα.
_________________
Μανή, Θεκέλ, Φάρες.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Κρίτων
Πρύτανης


Εγγραφή: 24 Αύγ 2007
Δημοσιεύσεις: 632

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Μάρ 04, 2013 1:05 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

spyros έγραψε:
Μη προσπαθείς λοιπόν, διαστρεβλώνοντας τα έθιμα και τις παραδόσεις του λαού μας, να ταυτίσεις την πίστη με έναν κοινωνικό κώδικα συμπεριφοράς.


Aυτό προσπαθούσα αγαπητέ μου να σου εξηγήσω άλλο πίστη άλλο κοινωνικός κώδικας συμπεριφοράς, αυτοί που πάνε στην εκκλησία έχουν σχέση με τον κοινωνικό κώδικα συμπεριφοράς γι'αυτό πάνε καθορισμένες μέρες και ώρες όπως Κυριακές πρωί, στις μεγάλες γιορτές, σε μνημόσυνα, γάμους, βαπτίσια κτλπ.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
gianiss
Πρύτανης


Εγγραφή: 18 Ιούλ 2011
Δημοσιεύσεις: 6073

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Μάρ 04, 2013 3:06 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

skapaneas έγραψε:
! ! ! ! ! ! Idea


Ενας μαθητης ενος μη χριστιανου Μεγαλου Δασκαλου της ανθρωποτητας τον ρωτησε καποτε σχετικα με τον Ιουδα

- Δασκαλε και με τον Ιουδα που προδωσε τον Ιησου τι εγινε ;

Και ο Δασκαλος απαντησε, απλα και καταλυτικα

- Το αμαρτημα του Ιουδα ηταν προσωπικο εναντια στον Ιησου και ο Ιησους τον συγχωρεσε



Ο Ανθρωπος Ειναι Το Ον Που Νοει



Δασκαλε και με τον Ιουδα που προδωσε τον Ιησου τι εγινε ;




Είναι αλήθεια τελικά ότι τον πρόδωσε ?
Αυτή η “παράξενη ιστορία” με το “φιλί του Ιούδα” , που εδράζεται?
Γνωρίζεις?

Μήπως τελικά ο Ιούδας ήταν το θύμα ενός προμελετημένου και προαποφασισμένου “σεναρίου” , μιας σικέ θυσίας?


.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
skapaneas
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 12421
Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Μάρ 04, 2013 3:26 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

gianiss
έγραψε:
skapaneas έγραψε:
Idea


Ενας μαθητης ενος μη χριστιανου Μεγαλου Δασκαλου της ανθρωποτητας τον ρωτησε καποτε σχετικα με τον Ιουδα

- Δασκαλε και με τον Ιουδα που προδωσε τον Ιησου τι εγινε ;

Και ο Δασκαλος απαντησε, απλα και καταλυτικα

- Το αμαρτημα του Ιουδα ηταν προσωπικο εναντια στον Ιησου και ο Ιησους τον συγχωρεσε



Ο Ανθρωπος Ειναι Το Ον Που Νοει



Δασκαλε και με τον Ιουδα που προδωσε τον Ιησου τι εγινε ;




Είναι αλήθεια τελικά ότι τον πρόδωσε ?
Αυτή η “παράξενη ιστορία” με το “φιλί του Ιούδα” , που εδράζεται?
Γνωρίζεις?


Μήπως τελικά ο Ιούδας ήταν το θύμα ενός προμελετημένου και προαποφασισμένου “σεναρίου” , μιας σικέ θυσίας?


.

Idea

Στην Αγια Γραφη !!!


Ο Ανθρωπος Ειναι Το Ον Που Νοει
_________________
Ο ανθρωπος ειναι ο λογος του συμπαντος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
gianiss
Πρύτανης


Εγγραφή: 18 Ιούλ 2011
Δημοσιεύσεις: 6073

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Μάρ 04, 2013 3:35 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

skapaneas έγραψε:
gianiss
έγραψε:
skapaneas έγραψε:
Idea


Ενας μαθητης ενος μη χριστιανου Μεγαλου Δασκαλου της ανθρωποτητας τον ρωτησε καποτε σχετικα με τον Ιουδα

- Δασκαλε και με τον Ιουδα που προδωσε τον Ιησου τι εγινε ;

Και ο Δασκαλος απαντησε, απλα και καταλυτικα

- Το αμαρτημα του Ιουδα ηταν προσωπικο εναντια στον Ιησου και ο Ιησους τον συγχωρεσε



Ο Ανθρωπος Ειναι Το Ον Που Νοει



Δασκαλε και με τον Ιουδα που προδωσε τον Ιησου τι εγινε ;




Είναι αλήθεια τελικά ότι τον πρόδωσε ?
Αυτή η “παράξενη ιστορία” με το “φιλί του Ιούδα” , που εδράζεται?
Γνωρίζεις?


Μήπως τελικά ο Ιούδας ήταν το θύμα ενός προμελετημένου και προαποφασισμένου “σεναρίου” , μιας σικέ θυσίας?


.

Idea

Στην Αγια Γραφη !!!


Ο Ανθρωπος Ειναι Το Ον Που Νοει


Σε ποιο εδάφιο της Α.Γ αναφέρεται ο τρόπος που τον κατέδειξε / πρόδωσε φιλώντας τον?
Αν δεν το θυμάσαι ακριβώς , μπορείς να το πεις με δικά σου λόγια , πως περιγράφεται αυτή η ..... “προδοσία”?

.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
skapaneas
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 12421
Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Μάρ 04, 2013 3:49 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Idea


Κατά Ματθαίον (26, 47-56)
Κατά Μάρκον (14, 43-52)
Κατά Λουκάν (22, 47-53)




Ο Ανθρωπος Ειναι Το Ον Που Νοει
_________________
Ο ανθρωπος ειναι ο λογος του συμπαντος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
gianiss
Πρύτανης


Εγγραφή: 18 Ιούλ 2011
Δημοσιεύσεις: 6073

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Μάρ 04, 2013 6:07 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

skapaneas έγραψε:
Idea


Κατά Ματθαίον (26, 47-56)
Κατά Μάρκον (14, 43-52)
Κατά Λουκάν (22, 47-53)




Ο Ανθρωπος Ειναι Το Ον Που Νοει



Μα σου ζήτησα να μου περιγράψεις την ιστορία της ….. υποτιθέμενης «προδοσίας» δια του «φιλιού» με δικά σου λόγια., και εσύ με παραπέμπεις δεν ξέρω που , λες και έχω καιρό να το ψάξω.

Δεν έχω χρόνο και δεν ανοίγω παραπομπές.

Λοιπόν εγώ θα σου πω την ιστορία όπως την θυμάμαι πρόχειρα, και είναι η ιστορία του γιάννη - όπως την ξέρω εγώ - και με δικά μου λόγια , με τα λόγια του γιάννη.

Άκου!

Πήγε ο Ιησούς με τους μαθητές του σε ένα κήπο , πέραν του χειμάρρου των Κέρδων, όπου σύχναζαν ο Ιησούς και οι μαθητές του, και βέβαια αυτό το γνώριζε και ο Ιούδας (όπως όλοι οι άλλοι) γιατί εκεί πήγαινα πολλές φορές όλοι τους μαζί με τον Ιησού.
Ο Ιούδας λοιπόν μαζί με ένα άγημα στρατιωτών που του έδωσαν οι αρχιερείς και υπηρέτες Φαρισαίων , έρχεται προς τον κήπο, με δαυλούς , φανάρια και όπλα.

Ο Ιησούς που σαν παντογνώστης γνώριζε αυτά που θα συνέβαιναν εις βάρος του , βγήκε μόνος του από τον κήπο και ρωτά το άγημα και το τσούρμο.

«Ποιόν ψάχνεται βρε παιδιά»?

Αυτοί του απαντούν

« τον Ιησού τον Ναζωραίο»

και ο Ιησούς τους απαντά.

« Εγώ είμαι αυτός»

Εκεί κοντά μαζί τους , στεκόταν και ο Ιούδας που τον πρόδωσε.

‘Όταν λοιπόν ο Ιησούς τους είπε
«Εγώ είμαι αυτός που ζητάτε»

….αυτοί (το άγημα και το τσούρμο) οπισθοχώρησαν , και έπεσαν κάτω στο χώμα.

Ο Ιησούς τότε τους ρωτά ξανά.
« Σας ρώτησα Ποιον ψάχνεται» ?

Αυτοί του απαντούν
«Τον Ιησού τον Ναζωραίο»
Τους απαντά πάλι ο Ιησούς

«Μα σας το είπα ήδη, εγώ είμαι αυτός που ζητάτε . Αν εμένα ζητάτε αφήσετε τους υπόλοιπους να φύγουν»

Έτσι το απόσπασμα συνέλαβε τον Ιησού και τον πήγαν στον Άννα.

Αυτά λεει ο γιαννης, και αυτά που λες εσύ για φιλιά και εναγκαλισμούς, είναι άλλου παπά βαγγέλιο.

Ούτε φιλιά ούτε εναγκαλισμούς του Ιησού με τον φουκαρά τον αδικοχαμένο μαθητή «προδότη» Ιούδα , το θύμα μιας στημένης πλεκτάνης.




.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
spyros
Πρύτανης


Εγγραφή: 21 Αύγ 2008
Δημοσιεύσεις: 3896
Τόπος: Μακεδονία

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Μάρ 04, 2013 11:53 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Κρίτων έγραψε:
spyros έγραψε:
Μη προσπαθείς λοιπόν, διαστρεβλώνοντας τα έθιμα και τις παραδόσεις του λαού μας, να ταυτίσεις την πίστη με έναν κοινωνικό κώδικα συμπεριφοράς.


Aυτό προσπαθούσα αγαπητέ μου να σου εξηγήσω άλλο πίστη άλλο κοινωνικός κώδικας συμπεριφοράς, αυτοί που πάνε στην εκκλησία έχουν σχέση με τον κοινωνικό κώδικα συμπεριφοράς γι'αυτό πάνε καθορισμένες μέρες και ώρες όπως Κυριακές πρωί, στις μεγάλες γιορτές, σε μνημόσυνα, γάμους, βαπτίσια κτλπ.


Αρκετοί ναι, όχι όμως όλοι.
_________________
Μανή, Θεκέλ, Φάρες.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
spyros
Πρύτανης


Εγγραφή: 21 Αύγ 2008
Δημοσιεύσεις: 3896
Τόπος: Μακεδονία

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Μάρ 05, 2013 9:33 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Είδατε πως ενεργεί ο Θεός της αγάπης;

Ακόμα και την ύστατη στιγμή προσπαθεί να προστατεύσει τον καταδότη του!
Δεν "επιτρέπει" στον Ιούδα να ολοκληρώσει την προδοσία, αλλά τον προλαβαίνει και παρουσιάζεται αμέσως στους διώκτες του.

Ακόμα και την ύστατη στιγμή δίνει ευκαιρίες, ακόμα και στον χειρότερο άνθρωπο..
_________________
Μανή, Θεκέλ, Φάρες.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Θέματα Επικαιρότητας Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3, ... 27, 28, 29  Επόμενο
Σελίδα 2 από 29

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center